publiek vindt steun icheepsbouw noodzaak Fusie regionale dagbladen op til Nederland moet meer aardgas vinden Baksteen uit afval van kolencentrales Compromis olieprijs Personalia Herbezinning politieke besluitvorming nodig |oor economie en als visitekaartje redestein gendom m Staat S -ecteuren willen ;1 overnemen "n machinefabriek 1 Martinair koopt Airbussen Eigen persbureau Minimum 18; maximum 23,50 dollar per vat U KOMT TOCH LANGSEEN GRENSWISSELKANTOOR.. Brits brouwsel mag geen advocaat heten Instituut onderzoek overheidsuitgaven: IcMarkets nilever) wil jnenwerking Plan Gasafzet 1979 over verkoop in binnen- en buitenland: Consument betaalt kwaliteitstoeslag 'Apparaat voor zwakzinnigen levensgevaarlijk' lï IIJDAG 29 JUNI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET \er EO 10 S i een onzer verslaggevers ITERDAM Van de mensen ln Nederland die middelmatig tot veel belangstelling ben voor maritieme zaken vindt 95 procent dat de steunverlening door de overheid aan de if eepsbouw „zeer noodzakelijk" tot „nuttig" is. Bij jongeren bedraagt dat percentage 93 tent. blijkt uit de resultaten van een elllk opinie-onderzoek dat in op- tit van het Nederlands Maritiem tuut in Rotterdam is uitgevoerd de Nederlandse Stichting voor stiek. t, **4 van dit onderzoek was meer ht te krijgen in het beeld dat de ca rlandse bevolking heeft van de 10 rlandse zeescheepvaart, de 15: »psbouw, de olie- en gaswinning jee en de Koninklijke Marine. Bij inderzoek zijn ruim 2500 mensen rvraagd, van wie 30 procent mid- ko atig tot veel belangstelling bleek ■co bben voor maritieme zaken. Cl abfrel de perikelen rond de steun- ning aan de VDSM-werf in Ro- urg tijdens het onderzoek niet >rake zijn gebracht die waren reidjnog niet actueel bleek toch onj KR In aro oor lip md nml( niet minder dan 93 procent van de ondervraagde maritieme belangstel lenden te weten dat de Nederlandse scheepsbouw steun krijgt van de overheid. Negentien procent meent dat deze steun permanent is en 40 procent denkt dat ze tijdelijk wordt gegeven. Verdeeld HEM Twee directeuren van surseillance van betaling verke- Machinefabriek Arnhem willen jingen in Arnhem en Emmen vla stichting overnemen. Daarmee helft van de in totaal bijna 31 ihonderd arbeidsplaatsen van achinefabriek zijn gered. zuJlrecteuren zullen eind deze week wr' uitgewerkte plannen bij de be- 'Imt voerder op tafel leggen. Deze ook als gegadigde voor Arnhem nmen genoteerd staan de Hol- Constructie Groep. Voor de ;f grote vestiging van de machi- riek in Nieuwe-Pekela is nog koper gevonden. De beslissing de eventuele verkoop van het (of delen daarvan) valt over e weken. De meningen zijn verdeeld over de vorm, waarin op de meest effectieve wijze steun zou kunnen worden ver leend. De reacties variëren van het verlenen van overheidsopdrachten, het bevorderen van de bouw van schepen voor Nederlandse rederijen en het stimuleren van de samenwer king tussen de Nederlandse werven tot het geven van loonsubsidies en belastingfaciliteiten en de bouw van kunstmatige eilanden voor de kust. Het beeld dat de bevolking heeft van de maritieme bedrijfstakken is posi tief: 80 procent van alle ondervraag den is van mening dat zeescheep vaart, scheepsbouw en ook de olie- en gaswinning op zee zeer belangrijke bedrijfstakken zijn voor de Neder landse economie. Naast de luchtvaart en de land- en tuinbouw vinden de ondervraagden de scheepvaart en scheepsbouw van groot belang als visitekaartje van Nederland in het buitenland. Over het belang van de marine zijn de meningen verdeeld: vrouwen en jongeren van 16-19 jaar slaan het belang van de marine hoog aan. Concurrentie Er werden ook vragen gesteld over de concurrentie die de Nederlandse zee scheepvaart en de scheepsbouw on dervinden vanuit het buitenland. Ernstig tot zeer ernstig noemt 57 pro cent deze concurrentie. Japan wordt als grootste concurrentieland be schouwd, gevolgd door Engeland, Amerika, Rusland, Panama en West- Duitsland. Belangrijkste vorm van concurrentie noemt 81 procent het aanwezig zijn van goedkopere ar beidskrachten elders. Volgens drs D. P. J. Binkhorst, die gisteren een toelichting gaf op het onderzoeksrapport „Maritiem Ima go" is de maritieme belangstelling bij mannen aanzienlijk groter dan bij vrouwen, terwijl ook de belangstel ling in de kustprovincies groter is. Om vast te stellen hoe het met ie mands maritieme kennis is gesteld, werd een aantal vragen gesteld. De mate van parate kennis werd bepaald door het toekennen van punten na de antwoorden. Ook de milieuproblemen kwamen ter sprake bij het onderzoek. Lossen van vloeibaar aardgas wordt door 52 pro cent veel te gevaarlijk gevonden, 26 procent is het hier niet mee eens. De rest heeft geen mening. Mammoet- tankers en booreilanden scoren even eens hoog, als zaken die gevaarlijk zijn voor het milieu. Martinair Holland heeft bij de Airbus Industrie in Toulouse een bestelling geplaatst voor drie vliegtuigen van het type Airbus a 310-200. Het is de grootste aankoop ruim 300 miljoen ooit in één keer door Martinair gedaan. De drie Airbussen gaan de drie DC-9's eind 1984-begin 1985 ver vangen. De transactie werd gisteren met een glas champagne beze geld. Op de foto met een model van de Airbus directeur Schroder van Martinair (rechts) en directeur Bailly van de Airbus Industrie. ARNHEM (ANP) Het zogenoemde vliegas, een afvalprodukt van kolen- w gestookte electriciteltcentralcs, kan goed in vooral geelkleurige bakstenen worden verwerkt. Dat blijkt uit onderzoeken van de Stichting Technisch Centrum voor de Grofkeramische Industrie. n. Het onderzoek naar het gebruik van vliegas in de baksteenindustrie is veel verder gevorderd dan bijvoorbeeld de experimenten met het Rotterdamse havenslib, aldus de heer L. S. de Jonge van het technisch centrum. Kolencentrales produceren grote hoeveelheden vliegas. Dc nieuwe centrale van dc Gelderse Elektriciteitsmaatschappij bij Nijmegen zal bijvoorbeeld r over twee jaar naar schatting 250.000 ton vliegas per jaar kwijt moeten. 'J De Nederlandse steenfabrieken zitten echter niet te springen om vliegas of havenslib, omdat zij hun produktiemethoden daaraan moeten aanpassen. Er - is bovendien nog voldoende goede klei voor handen. Wegener wil Van der Veen (Winschoter Courant) Van een onzer verslaggevers APELDOORN Tussen de dagbladuitgevers Wegener In Apeldoorn en J. D. van der Veen in Winschoten zijn fusiebe- sprekingen gaande. Wegener wil het hele aandelenkapitaal van Van der Veen overnemen. De twee bedrijven geven dag en huis-aan-huisbladen in het noorden van het land uit. GENÊVE Op de conferentie van olie-exporterende landen in Genève is gisteren besloten dat de OPEC een eigen internationaal persbureau zal oprichten „om te kunnen reageren op de manipulatie van informatie door bepaalde lasteraars". „Opec News", zoals het persbureau zal heten, krijgt onder meer tot taak de gehele wereld te informeren over de werkelijke omvang van de samen werking van de OPEC-leden met de ontwikkelingslanden. GENÊVE (Reuter, AP, DPA) De dertien lidstaten van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) hebben gisteren in Genève een compromis bereikt. Overeengekomen is dat Saoedi Arabië, Qatar en Aboe Dhabi met terugwerken de kracht tot 1 juni een minimumprijs van 18 dollar per vat olie (van 159 liter) berekenen en dat de overige OPEC-landen vanaf 1 juli prijzen vragen tussen de 20 en maximaal 23,50 dollar per vat. Drukkerij en uitgeversbedrijf Van der Veen is uitgeefster van de dagbla den Winschoter Courant en de Noord ooster met ongeveer 28.000 abon nees, terwijl voorts worden uitgege ven de huis-aan-huisbladen De Ka naalstreek, Nieuwsblad voor de Eemsmond, weekblad Hoogezand- Sappemeer, de Veendammer, de Ge zinsbode te Emmen en het Pekelder- blad met een totale oplage van 127.500 exemplaren. derland en Drente kunnen vergroten tot een totaal van 128.000 abonnees. Redactioneel werken deze bladen reeds samen in de Pers Unie, een I coöperatie van diverse lokale en re gionale dagbladen. Volgens een me dedeling van Wegener wordt de zelf- standige voortzetting en het behoud Z van de in de redactiestatuten om schreven identiteit van de betrokken dagbladen gegarandeerd. Ook ver klaart Wegener zich bereid het grafi sche bedrijf en de uitgeverij in Win- - schoten, waaraan 170 medewerkers zijn verbonden, zelfstandig voort te - zetten. Een eventuele fusie zal geen nadelige gevolgen hebben voor de - personeelsbezetting. SER-fuslecom- J missie en de betrokken bonden zijn ingelicht. De overeenkomst betekent de groot ste prijsverhoging van ruwe olie, sinds het Arabisch olie-embargo in ninisterie van economische za- eeft de machinefabriek destijds geweigerd. Enige honderden lemers demonstreerden ruim eek geleden met succes bij het kantoor van de Algemene Bank 'land in Amsterdam voor de uit ing van hun vakantiegeld. ADVERTENTIE 'een onzer verslaggevers I HAAG De staat zal de |elen Vredestein, die nu ln het bezit zijn van Irich, overnemen. Hier- zal de overheid de volle zeggenschap in Vrede- krijgen. Dit heeft minis- ran Aardenne (Economi- Zaken) per brief aan de ide Kamer meegedeeld. 16 nam de staat al 49 procent de aandelen Vredestein van ich over. Goodrich die Vre- n eerder vlak voor de neus van rrent Goodyear had opgekocht ield 49 procent, terwijl de overi- jrocent werd ondergebracht in chting Voortzetting Vredestein. tijdig met de overneming van lidelen, werd destijds financiële uit werkgelegenheidsgelden 'redestein gegeven. Die steun r in hoofdzaak op gericht, de men in de industriële produk- isie (Heveadorp, Loosduinen astricht) op te vangen. «en groot aantal reorganisatie egelen is de situatie in deze van Vredestein aanzienlijk erd en is aan de verliessituatie nde gekomen, aldus minister ar d enne. ndendivlsie van Vredestein in ede gaat een omvangrijk inves- iprogramma uitvoeren, waar capaciteit wordt uitgebreid van 3,7 miljoen banden per jaar. De ng zal hiervoor 50 miljoen ter kking stellen. Verstandig om de Internationale Reis-en Kredietbrief van de ANWB te hebben alsu naar't buitenland gaat. Stap daarvoor gewoon even binnen bij een Grenswissel kantoor. Waar u óók vooreen ANWB-of WW-lidmaatschap welkom bent. Waar u nét zo snel geholpen wordt aan elk soort vreemdgeld (óók muntgeld) en verzekerde reischeques. En aan verzeke- ringen-voor-op reis die 't stempel van de ANWB dragen. De 6o GWK-kantoren zijn op de vreemdste tijden geopend, zelfs in 't weekend. Ook makkelijk als u w kontanpgeld nodig hebt, want Eurocheques, girobetaalkaarten en kascheques worden er snel verzilverd. GWKvindt u op stations en aan de grenzen. Nu ook in het station N.S. Schiphol. U komt er immers toch langs. DE GEMAKKELIJKSTE PORTEMONNAIE VAN NEDERLAND (Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen.N.V. AMEVen Pierson. Heldring Pierson N.V). Hoofdkantoor: Centraal Station, Postbus 721, iooo AS Amsterdam. Tel. 020-221324. Van een onzer verslaggevers MIDDELHARNIS Neder landse advocaatproducenten kunnen hun produkt weer on bekommerd naar Engeland ex porteren. Tot voor kort hadden de Nederlanders een ernstige concurrent in de Britse firma Keeling, die een produkt op de markt bracht onder de naam „Old English Advocaat". Voor de bereiding werden niet alleen afwijkende grondstoffen ge bruikt, zoals eipoeder maar ook Cypriotische sherry in plaats van brandewijn. De sherry heeft een veel lager alcoholgehalte, daardoor werd twee gulden accijns bespaard, bovendien werd het produkt gebotteld in een fles die leek op die van het bekendste Neder landse merk, Warnink. Mede omdat Keeling nogal succes had (in 1976 werden een miljoen flessen verkocht) zag de Britse fiscus die zo veel min der accijns ontving de ontwik keling met lede ogen aan. De belastingdienst procedeerde echter vergeefs. Warnink die ook namens het Produktschap voor gedistilleerd en andere ad vocaatproducenten naar de Britse rechter ging, had echter meer succes. Keeling mag zijn produkt geen advocaat meer noemen. Advocaat is het belangrijkste Nederlandse exportprodukt op het op het gebied van gedistil leerde dranken. De export be draagt 100 miljoen waarvan 28 procent advocaat. Jenever komt pas op de tweede plaats. 1973. Tot gisteren was de officiële olieprijs 14,55 dollar per vat. Maar hierbij moet worden opgemerkt, dat de prijzen de afgelopen weken al wa ren opgelopen tot 17 19 dollar per vat. Een woordvoerder van de Iraanse de legatie liet weten, dat de totale pro- duktie van de dertien landen de ko mende zes maanden op 28 miljoen vaten per dag zal worden gehouden. Voorts deelde hij mee, dat Iran van plan is voor de lichte olie 21 tot 22 dollar per vat te vragen en voor de zware olie 19,90 dollar. Onbeslist Minister Jamani van Saoedi Arabië zei, dat nog geen besluit is genomen over een eventuele vergroting van de Saoedische olieproduktie. Momen teel produceert dit land 8,5 miljoen vaten olie per dag. Jamani merkte nog op, dat het verde re verloop van de olieprijzen niet al leen zal worden bepaald door de ont wikkelingen van vraag en aanbod op de wereldmarkt, maar ook door de bereidheid van de olieverbruikende landen drastisch te bezuinigen. Als de afnemers werkelijk zouden bezui nigen, dan zouden de prijzen naar zijn mening zelfs wel eens kunnen gaan dalen. Naar het oordeel van de minister moeten de industrielanden onmiddel- Tot Wegener behoort de Drents-Gro ningse Pers in Emmen, uitgeefster van de dagbladen Emmer Courant, Drentse en Asser Courant en het Hoo- geveens Dagblad met 44.500 abon nees. Daarnaast verschijnen onder de paraplu van deze dochtermaatschap pij van Wegener een aantal huls-aan- huis-bladen met een wekelijkse opia- De overneming, meldt Wegener, zal ge van 145.000 exemplaren. De voor een deel door ruiling van de Drents-Groningse Pers en Van der betrokken aandelen in nieuw uit te Veen samen behaalden over 1978 een geven certificaten van aandelen-We- omzet van ongeveer 38 miljoen gener plaatsvinden. Wegener ver- gulden. wacht al over 1979 een toegenomen - Als de fusie doorgaat zal Wegener het winst per aandeel als de fusie door- al bestaande dagbladbelang ln Gel- gaat. Van een onzer Verslaggevers DEN HAAG Over de organisatie van de politieke besluit vorming Is herbezinning noodzakelijk, naast een permanente kritische kijk op bestaande en nieuwe uitgavenprogramma's. Het Instituut voor onderzoek van overheidsprogramma's baseert deze uitspraak op de constatering, dat be zuinigingsoperaties „het vliegwiel" van de publieke uitgaven nauwelijks kunnen afremmen. Er is, aldus het instituut, een korte periode geweest (1976 en 1977) waarin de uitgaven van de overheid en de sociale verzekerin gen gelijk op groeiden met het natio nale inkomen. Maar in 1978 Is het stijgingstempo van de publieke uit gaven opnieuw daar bovenuit geste gen, zo schrijft directeur Van Niekerk in het jaarverslag over 1978. lijk twee miljoen vaten minder per dag gaan verbruiken, en volgend jaar Gewezen wordt op de terugtrekkende vier miljoen. In december komen de olieministers van de OPEC opnieuw bijeen; dan in de Venezolaanse hoofdstad Caracas. bewegingen die het kabinet-Van Agt maakt met betrekking tot de ln Be- stek-'81 aangekondigde bezuinigings maatregelen. Ook de leden van de Sta ten-Generaal blijken in meerder heid nog steeds de ogen te sluiten voor de ontwikkeling van de publieke uitgaven, terwijl beide kamers toch vergaande bevoegdheden hebben om zich intensief met de ultgavenóntwik- keling te bemoeien. Ook constateert het Instituut een toe nemende vervaging tussen publieke en private sector. Gewezen wordt op de overheidssteun aan individuele bedrijven en de overheidsbijdragen in de tekorten van zelfstandig opere rende openbaar-vervoerbedrijven. Gewezen wordt ook op de nog steeds groeiende rijksbijdragen (ln 1979 bij na 10 miljard) aan de sociale-verzeke- rtngsfondsen, terwijl het beheer van die fondsen grotendeels bulten de di recte overheidssfeer ligt. BENOEMINGEN Met ingang van 16 augustus is mr. M. J. H. M. Marij- nen (33) uit Den Haag benoemd tot burgemeester van Haskerland. De heer Marijnen is administrateur bij het ministerie van financiën. Hij is rooms-kathollek, lid van het CDA en zoon van oud-premier Marijnen. Tot burgemeester van Snelrewaard is per 1 juli benoemd M. K. Pool (61), burgemeester van Llnschoten. De heer Pool is sinds 16 augustus 1977 burgemeester van Llnschoten en van af die datum waarnemend burge meester vat> Snelrewaard. Hij is gere formeerd en lid van het CDA. W. den Boer (42) is met ingang van 1 augustus benoemd tot burgemeester van Midden-Schouwen. De heer Den Boer is wethouder van Zierikzee. HIJ is gereformeerd en lid van het CDA. fen onzer verslaggevers fERDAM Tussen Unilever b BAT Industries Ltd zijn be- hgen begonnen over een moge- iamenvoeging van hun super- faktiviteiten in Engeland. 'er bezit in het Verenigd Ko lk 64 zaken (MacMarkets) en hdustries 650 (bekend onder de (international Stores). »mzet is International Stores te Sn bij de eerste zes, na Tesco, jury, Asda, Allied Suppliers en faire. Deze zes hebben geza- k een aandeel van ongeveer rde in de Britse markt, waarvan He omzet bijna 50 miljard per kdraagt. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Gasunie rekent erop, dat zij als resultaat van zoeken naar gasreserves in eigen land en nog te sluiten invoercontracten, in de komende jaren de beschikking zal krijgen over een extra-hoeveelheid van 815 miljard kubieke meter aardgas voor de voorziening in de binnenlandse behoefte en de gecontracteerde exporten. Uit het „Plan van Gasafzet 1979" blijkt verder, dat de Gasunie momen teel is verzekerd van een aanbod van 1.739 miljard kubieke meter uit eigen produktie en import. Tot en met het Jaar 2003 zal 1496 miljard kubieke meter nodig zijn voor de openbare voorzieningen, de industrie en de elektrische centrales Niet zeker en de export, zodat er nog een restant van 243 miljard kubieke meter over blijft. Dat is veel te weinig om de aardgasvoorziening verantwoord af te bouwen. Daarom zijn een actieve inkooppolitiek en opsporing en ont wikkeling van nieuwe Nederlandse gasvoorkomens noodzakelijk. stelling voor de komende 25 Jaar (1496 miljard kubieke meter) te ver wezenlijken en dan zal er aan het einde van de planperiode (2003) nog voldoende aardgas zijn om de leve ring op het niveau van de afzet ln 2003 gedurende een periode van twin tig jaar (dus tot 2023) voort te zetten. Komt het verwachte extra aanbod van 815 miljard kubieke meter inder daad beschikbaar, dan is er ruim schoots voldoende om de afzetdoel- Zeker kunnen we daar echter niet van zijn, zo onderstreept de Gasunie in het plan. Het staat namelijk nog geenszins vast, dat het verwachte ex tra aanbod van 815 miljard kubieke meter er inderdaad zal komen. De Gasunie wijst er in dit verband op, dat het zoeken naar gasvoorkomens in ons eigen land de laatste Jaren minder gunstige resultaten heeft op geleverd. Daarom zoekt de Gasunie met verhoogde inspanning naar mo gelijkheden voor de import van aan vullend gas. Het geïmporteerde gas zal in de toe komst duurder worden, verwacht de Gasunie. Dit zal in de verkoopprijzen tot uiting komen en dat zal mogelijk een remmende werking op de toe komstige aardgasafzet hebben. Halveren De elektrische centrales gaan onder een „brandstoffen inzetplan centra les", dat de Gasunie met hen is over eengekomen, hun aardgasverbruik ongeveer halveren. Dit zal al spoedig tot een aanzienlijke stijging van het olieverbruik leiden. Er wordt bij de gaslevering op lange termijn voor rang gegeven aan het kleinverbruik, de hoogwaardige industrietoepassin gen en bijzondere energiebesparende toepassingen. Deze „deelmarkten" Vaa een «nzer verslaggevers APELDOORN Vanaf 1 oktober zal de verhoging van de calorische waarde van het aardgas aan de consument in rekening worden gebracht. Hiertoe heeft de ledenvergadering van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) gisteren in Apeldoorn besloten. Het aardgas krijgt, zo blijkt uit de toelichting, een steeds hogere calorische waarde omdat het Groningse aardgas wordt „bijgemengd" met kwalitatief beter gas uit de Noordzee. Docr dat mengen ontstaat een iets „rijker" gas. Van dit rijkere gas heeft men iets minder nodig dan van normaal gas. De verhoging van de calorische waarde en dus ook het mindere verbruik kan tot 1 januari 1981 maximaal 1,5 procent bedragen. Bij de eindafreke ning kan dus over het eindbedrag maximaal 1,5 procent aan calorische toeslag worden berekend. Nd 1 januari 1981 kan de verhoging van de calorische waarde van het aardgas ten hoogte 5 procent bedragen. zullen volledig worden voorzien. Dat volledig van aardgas zullen worden betekent, dat als de Gasunie er in voorzien. Hun gezamenlijk verbruik slaagt nog 815 miljard kubieke meter wordt geschat op ongeveer 40 miljard aardgas te vinden, de huishoudingen kubieke meter per Jaar omstreeks het en de andere deelmarkten nog 45 Jaar Jaar 2000. UTRECHT (ANP) Een elektrisch apparaat waarmee ernstig gestoorde zwakzinnigen in een Inrichting wer den behandeld, is bij keuring door de KEMA levensgevaarlijk bevonden. Huize Maria Roepaan in Ottersum is daarom sinds vorige maand met de „elektro-aversletheraple" gestopt, al dus het tijdschrift Klik van het Natio naal orgaan zwakzinnigenzorg. Er zijn geen ongelukken gebeurd Het apparaat werd gebruikt om pa tiënten die zichzelf wilden verwon den, dat gedrag af te leren door elek trische prikkels toe te dienen. Direc teur drs. J van Ratingen zegt dat „we ons werkelijk rotgeschrokken zijn" door de bevindingen van de KEMA. De inspectie volksgezondheid heeft inmiddels de andere zwakzinnigenin richtingen gewaarschuwd dat de ap paratuur die zij gebruiken wellicht niet deugt. Van Ratingen vindt het een gemis dat er in Nederland geen officiële Instantie is die medische apparatuur keurt op elektrische veiligheid. Naast de KEMA verricht het Medlsch-fy- sisch Instituut TNO zulke keuringen wel op vereoek. Van Ratingen vraagt zich overigens ook af of met de betiokken therapie eigenlijk nog wel moet Worden door gegaan „We moeten ons voortdurend a/vragen of het doel de middelen wel heiligt en of de hulpverleners wel echt met de rug tegen de muur staan." De elektro-aversietherapie heeft overi gens niets uitstaande met de elektro shocktherapie, die de laatste Jaren Intensief ln discussie is geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15