Zwart rijden noodzakelijk' Eindhoven zet 'spreiding' wagenbewoners door Trouw Commentaar niiliHilTVI'l Autorijscholen eisen hogere lesprijs Had ijs (1) it lad ijs (2) fVJ wil praten over CAO Demonstratieve autorit naar het Binnenhof Ondanks golf van protesten uit de bevolking: lOENSDAG 27 JUNI 1979 TROUW/KWARTET gemier Van Agt is er helaas niet geslaagd duidelijk te maken Larom ons land zonodig in moest jemmen met een gezamenlijke knclusie van de negen EG-lan- £n, dat „kernenergieprogram- i op krachtige wijze nieuw le- moeten worden ingeblazen", f zoals Van Agt op een perscon- Jrentie na dit beraad de ernst van Nederlandse standpunt ter kke nog eens onderstreepte: „Er loet als de wiedeweerga, als de Iksemse katers werk van ge laakt worden." iker, de premier heeft gelijk, dat iIerland niet in uitersten behoeft vervallen. Het behoeft geen nenergie toe te passen met ver- chtzaming en minimalisering de ernstige problemen die wel- t hieruit zullen voortvloeien. hoeft ook niet te vervallen in standpunt, dat kernenergie he- aal niet nodig is, ongeacht de blemen die daarmee weer wor- veroorzaakt. eld'jtat dat betreft kunnen we ons wel vinden in Van Agt's it uitjandpunt, zoals hij dat gisteren in Kamer verwoordde, dat kern- J:$erS'e n'et verwerPe'»jk is onder t" dale omstandigheden. Dat we ons grajrieus de vraag moeten stellen of het zonder kernenergie wel nen stellen. Tot op zekere bogte kunnen we ons zelfs wel moei 1 V! n te: louwens er komt nog iets bjj. ie kernenergie niet op voorhand uitsluiten, maar tegelijkertijd risico's van het gebruik ervan een minimum wil beperken, is veel aan gelegen tijd te winnen, at betekent dat maximale zuinig- :id met de bestaande energie is iden en het gebruik, dan wel onderzoek naar alternatieve iergiebronnen moet worden aan- moedigd. rdenet 's sPÜ*'g te "loeten constate- mein dat de Nederlandse regering ït m t op dit punt ook, heeft laten iveten. Zij koos voor een vrijwil- e en daarmee vrijblijvende op- d ep tot energiebesparing en naar uit een recente publikatie van s Raad van Advies voor Weten- l1 lappelijk Onderzoek mogen be- ijpen is ook het onderzoek naar lernatieve energiebronnen on- Idoende van de grond gekomen. 'ijg wordt, zo blijkt uit de publika- l, op twee gedachten gehinkt, k^cfe lerzijds wordt minder geld be- ,or z hikbaar gesteld voor het onder- i we rief -a It ster, ;er c r te Clost Dordi ptre< volg< Vesl vinden in Van Agts boosheid, dat zo langzamerhand iedereen die se rieus bezig is met onderzoek naar de vreedzame toepassing van kern energie voor een „waanzinnige, dan wel een barbaar" wordt versle ten. Al dient hier dan ook ogen blikkelijk aan te worden toege voegd, dat het vooroordeel luttele jaren geleden nog precies omge keerd was. Premier Van Agt had echter moe ten bedenken dat in ons land het principebesluit tot de bouw van een drietal kerncentrales is opge schort, in afwachting van een bre de maatschappelijke discussie over dit probleem. Het onderschrijven van zo'n voortvarende conclusie van de negen EG-landen wekt daarom de indruk, dat de Neder landse regering het kennelijk niet nodig oordeelt die discussie af te wachten. Ons land had daarom nadrukkelijk een voorbehoud moeten maken. Terecht heeft de CDA-fractie daarom een motie ingediend, waarin wordt geconstateerd dat deze gewraakte zinsnede niet in overeenstemming is met de in Ne derland bestaande voornemens. Onze regering heeft zich kenne lijk geïmponeerd door bondskan seliers Schmidts kruistocht voor de kernenergie op glad ijs begeven. zoek naar kernenergie, maar tege lijkertijd wordt het uitgespaarde geld niet automatisch doorgescho ven naar onderzoek van alternatie ve energiebronnen. TNO heeft niet de indruk dat er in belangrijke mate geld voor dit onderzoek is vrijgemaakt. Tegen die achtergrond is het nau welijks verbazingwekkend, dat het parlement met uiterste argwaan is vervuld. Voor de meeste Kamerle den staan nu wel zo ongeveer vast, dat het kabinet straks het principe besluit zal nemen tot de bouw van drie kerncentrales. De premier heeft dit feit gisteren niet willen bevestigen, maar even nadrukke lijk ook niet willen ontkennen. Het is dus nog even afwachten wat er uit de bus zal komen. Gerust zijn we er echter niet op, want een regering die zoveel laat liggen, raakt in een dwangpositie en is straks wel gedwongen kernenergie op ruime schaal toe te passen. Zij heeft dan immers geen keuze meer. i door Willem Schrama ROTTERDAM „Wij staan in feite met één been in de gevangenis. Om aan een nor maal inkomen te komen moe ten we zo'n zestig uur per week rijden, terwijl we er maar veertig aan de belasting opgeven. Niemand durft dat te zeggen, maar ik verzwijg het niet langer. Want uitein delijk willen we allemaal op een eerlijke manier ons brood verdienen. Maar dat is tot nu toe onmogelijk met een les prijs van 35 gulden per uur". De heer J. Bastinck maakt deel uit van de ruim tweehonderd rijschool houders en instructeurs, die maan dag een demonstratieve tocht naar het Binnenhof zullen ondernemen om kracht bij te zetten aan hun verzoek aan minister Van Aardenne van eco nomische zaken om verhoging van de uurprijs voor auto- en motorijlessen. De maximumprijs is op dit moment vastgesteld op 35 gulden en per 1 juli mag een verhoging van 2,5 procent tot 35,85 gulden worden ingevoerd. Maar volgens de rijschoolhouders is die prijs ontoereikend. De demonstranten, verenigd in de Belangengroep Rijinstructie (een van de vele belangengroeperingen in de Nederlandse rijschoolbranche), heb ben minister Van Aardenne al begin maart schriftelijk om een verhoging van de lesprijs verzocht, maar heb ben tot nu toe geen antwoord gekre gen. De brief aan de minister ging vergezeld van een accountantscalcu latie waaruit bleek dat een lesprijs van 54 gulden nodig zou zijn, wil een Demonstrant J. Bastinck: „Je kunt je niet eens particulier verzekeren". (foto Dirk Kettidf i. rij instructeur (vaak een eenmansbe drijf) bij een normale veertigurige werkweek een jaarinkomen van 30.000 gulden genieten. Dat een uur- prijs van 54 gulden voor de consu ment nauwelijks is op te brengen, wordt door de belangengroep onder kend. Daarom vroegen zij de minister om verlaging van de BTW tot 4 pro cent, vrijstel van wegenbelasting en verlaging van privégebruik en bijzon dere verbruiksbelasting bij de aan schaf van een nieuwe auto of motor fiets. Op die manier is volgens hen een verhoging van de lesprijs tot 42,50 gulden voorlopig afdoende. Eendjes Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. KCRNAGTiG 1ISTERDAM (ANP) Het bestuur n de Nederlandse vereniging van analisten (NVJ) heeft om herope- ig van de onderhandelingen over CAO voor dit jaar voor dagblad- iat viirnalisten gevraagd. De onderhan- seririingen werden op 18 juni afgebro- Duijn, nadat de ledenvergadering van dagbladjournalisten het onder- llingjndelingsresultaat had verworpen, n t\ Hun bezwaren golden toen vier pun ten: de te lage inconvenientietoesla- gen, het dwingend karakter van de regeling voor het vervroegd uittreden van 63- EN 64-jarigen, het ontbreken van stringente richtlijnen voor het gebruik van beeldschermen en geen of te weinig extra verhogingen voor de leerlingen en de laagstbetaalden. Het CHOLERISCHE BAASJE: "HOE SPREEKT-IE DAN Bastinck, secretaris van de belangen groep, rekent voor dat van de huidige lesuurprijs na aftrek van alle kosten hooguit 15 gulden overblijft, waarvan normaliter de instructeur nog moet worden betaald. Bij een netto uur loon van acht gulden („maar in de meeste gevallen is dat tien gulden bedragen zijn bruto loonkosten ruim twintig gulden. Bastinck: „Dat kan dus niet. Ik kan economisch nog draaiende blijven omdat ik een eenmanszaak heb en omdat ik al vanaf 1961 in Eendjes les geef. De aanschaf daarvan is betrek kelijk goedkoop vergeleken met een normale middenklasser. Maar al met al komen wij dagelijks tot de conclu sie dat zo'n verhoging van 2,5 procent precies genoeg is om de inflatie bij te benen. Je houdt bijvoorbeeld niets over om je particulier te laten verze keren. Als ik een been breek vallen mijn inkomsten weg. Om die reden moeten wij wel zwart rijden. Maar leuk vinden we niet. Ik moet er van door als de belastinginspectie langs komt. Want als er moeilijke vragen worden gesteld, heb ik daar geen ant woord op. Daarom willen wij de zaak nu eens op hoog niveau aanroeren We willen af van die voortdurende angst voor de belasting, maar we kunnen domweg niet anders. En we willen er ook de bonden eens mee wakker maken. Die richten naar onze mening hun energie alleen maar op een kwaliteitsverbetering van de les sen, en niet op onze sociale postitie." Kwaliteit Secretaris J. Bouwsema van de Com missie van Overleg Autorijscholen (COA), die de werkgeversbonden in de rijscholenbranche overkoepelt (werknemersbonden bestaan niet), ontkent dit laatste. „Het COA heeft rr altijd voor op de bres gestaan om bij het ministerie elk centje los te peuteren wat er los te peuteren viel", zegt hij. „Want ook wij vinden die lesprijs te laag. Maar ons uitgangs punt in het overleg met economische zaken is niet alleen de prijs, maar ook de kwaliteit van het rijonderricht dat er tegenover staat. Deze mag ik zeggen rebellerende groep kampt met geldgebrek en eist daarom een prijsverhoging waar wij overigens geen enkele moeite mee hebben, maar er is geen enkele garantie dat ook de opleiding wordt verbeterd. De consument wordt op die manier niet gemotiveerd om een prijsverhoging ook daadwerkelijk te accepteren. Volgens de heer Bouwsema lijdt de kwaliteit van het rijonderricht tot nu toe nog te veel onder het letterlijk klaarstomen van kandidaten voor het rlj-examen Het onderricht richt zich veelal uitsluitend op wat voor het examen voldoende is. en daarmee is de kous af Het algemeen belang van de verkeersveiligheid wil daarbij nogal eens achterop raken, meent hij Niettemin wil hij benadrukken dat ook de COA de jongste prijsverho ging tot 35,85 gulden per 1 juli onder protest heeft geaccepteerd, omdat die naar haar inzichten ontoereikend is „Maar het getuigt niet van veel overleg om op deze manier ons ge sprek met de minister te doorkruisen. Wij hebben vijf jaar geleden becijferd dat toen al een lesprijs van veertig gulden gerechtvaardigd zou zijn. Dan voelt u toch wel dat wij het met die 42,50 gulden ook eens kunnen zijn Maar dan moet je wel met harde cijfers komen, en die hadden we toen niet." Erkenning Bouwsema is daarom gelukkig met het onlangs gereedgekomen struc tuuronderzoek in de autorijscholen branche, waarmee om te beginnen al werd aangetoond dat een huurprijs van 42,50 gulden (wellicht zelfs nog hoger) zeker gerechtvaardigd is. De uitkomsten van dit onderzoek, dat o.a. op verzoek van de desbetreffende ministeries werd verricht, geven hem goede hoop op een beter overlegresul- taat in de komende maanden. Niet alleen met betrekking tot de lesprijs. maar ook waar het gaat om de be hoef te aan erkenningseisen voor rij scholen. Van de bijna vijfduizend rij schoolhouders in Nederland is het merendeel tevens de enige instruc teur. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit dat elke instructeur een maal in bezit van het verplichte in structie-diploma er financieel op vooruit gaat als hij een eigen zaakje begint. En daar is verder niets voor nodig. Voeg daarbij het feit dat zeker tweederde van de rijscholen een wachtlijst heeft en het is duidelijk dat er van kwaliteitsbeheer nauwe lijks nog sprake is. In haar pogingen om die erkenning van het instituut rijschool van de grond te krijgen, heeft de COA geen afvloeiing van bestaande ondernemingen op het oog, ze voelt vooral nog het meest voor invoering op vrijwillige basis Bouwsema: „Wat zit, dat zit. Maar het wordt zo langzamerhand wel tijd dat in onderwijskundige zin de krach ten eens worden gebundeld Dat werkt op zichzelf al kostendrukkend en voor de consument betekent dat kwaliteit voor zijn geld. En zo kom je ook tot een verantwoorde lesprijs dact an onze correspondent cerij tj INDHOVEN De gemeenteraad van Eindhoven heeft besloten tot opheffing van het vdai Donwagencentrum Doolplein. In oktober zal de raad beslissen op welke plaatsen acht kleine "fanpjes zullen komen. Dit besluit is een compromis tussen het college van B en W en de meenteraad, nadat er grote druk was uitgeoefend vanuit de bevolking, die de woonwagen- iwoners niet wil. april vorig jaar kwam Doolplein in t nieuws. De 75 gezinnen waren het u te moeten leven en wonen tussen droest, ratten en andere ongedier- met slechte sanitaire voorzienin- n, nauwelijks opvang voor hun kin- ren en als gevolg van dit alles ïeds grotere verloedering var de meenschap. „Op deze wijze worden ze kinderen inderdaad criminelen, illie als burgermensen kijken ons er aan, maar de schuld ligt bij jullie f", zei toen een woonwagenbe- )onster. woonwagenbewoners bezetten de rekuil, een rotonde in Eindhoven larop veel doorgaande wegen uit- men. De politie ge Iruikte toen pre- één minuut geweld om aan de akkade een eind te maken. Het volg was wel dat het woonwagen lap Eindhoven, het gemeentebe en het ministerie van CRM nog met de neus op de feiten werden ^yaHrukt en zij gaven opdracht een fderzoek in te stellen. Het instituut or toegepaste sociologie in Nijme- n deed dit onderzoek. De helft van woonwagenbewoners, zo bleek op september toen het rapport uit- fcm, wil blijven wonen op een groot ntrum \jan zestig of meer wagens, meesten willen op Doolplein blij- i staan, als dat centrum maar >rdt opgeknapt. Het geld voor ver- tuwing van Doolplein moest ko men van CRM en dit ministerie heeft als beleid uitgezet dat grote woonwa gencentra weg moeten en dat er kampjes van ten hoogste vijftien wa gens moeten komen. Er volgden maanden van onderhandeling, er wa ren tientallen vergaderingen van ge meente, woonwagenbewoners en CRM. Het handhaven van één kamp bleek niet haalbaar, steeds meer woonwagenbewoners zijn het daar mee eens. Naar verluidt is het grootste punt de criminaliteit; een beperkt aantal be woners van het centrum leeft daar van. Verscheidene keren deed de poli tie invallen; er werd een speciaal ..Kempenteam" voor opgericht be staande uit agenten die getraind zijn op invallen en uitgerust met automa tische wapens. „We hebben een slechte naam. Als ik iets ga kopen wat gebracht moet wor den en ze horen als adres Doolplein, dan hoeft het al niet meer, of ik moet ter plaatse contant betalen", aldus een woonwagenbewoner, die wel werk heeft. Zijn zeventienjarige dochter heeft dat niet. „Bij het noe men van het adres Doolplein hoor je de kreet: „u hoort nog wel van ons" En ook dat gebeurt zelden. Een aantal woonwagenbewoners heeft de onderzoekers verteld dat ze graag uit het milieu weg willen en in huizen willen gaan wonen. Op 21 april van dit jaar ging de kogel door de kerk en lieten de woonwagenbewo ners weten dat zij akkoord gingen met de spreiding. Voorwaarde was wel dat er minstens twee grote kam pen van 25 wagens moeten komen op loopafstand van elkaar. De hechte sociale banden konden dan blijven. Alle betrokken gingen daarmee ak koord. Op 16 mei wezen B en W acht plaatsen aan, waar kleine kampjes moesten komen. Discriminerend De plannen riepen een golf van pro testen op. Wethouders en hun gezin nen kregen anonieme telefoontjes en werden bedreigd. Op 6 juni werd er een hoorzitting gehouden, enkele honderden verontrusten uitten hun bezwaren en maakten opmerkingen die vaak discriminerend waren. Slecht een enkeling nam het op voor de woonwagenbewoners, die. naar een woordvoerder zei, zelf niet zijn gegaan omdat het anders uit de hand zou lopen „Integreren, nooit!", „Waarom denkt u ook niet eens een keer aan onze kinderen?", „Wie ver goedt de schade omdat mijn huis minder waard wordt", „Kwaad moet je niet uitzaaien" en „Waarom geen kampjes in de meer welgestelde wij- delen in de raadsvergadering van 25 juni, afgelopen maandag dus. In een spoedoverleg met fractievoorzitters en wethouders lanceert het CDA het voorstel de zaak uit te stellen tot augustus of september Het college wil echter van geen wijken weten. „Aan de bewoners van Doolplein zijn beloften gedaan. Die niet nakomen kan zeer ernstige gevolgen hebben", aldus wethouder Van de Baar Compromis Een foto uit april vorig jaar: politie maakt met geweld een eind aan de bezetting door woonwagenbewoners van een kruispunt. ken", waren opmerkingen waarvan wethouder P van de Baar (PvdA) en burgemeester J. van der Lee (PvdA) schrokken „Sommige opmerkingen geven mij zeer te denken", zei Van der Lee in een commissievergadering. Met stapels kwamen op het stadhuis brieven met bezwaren binnen. Burge meester en wethouders wordt „on zorgvuldig handelen in strijd met be hoorlijk bestuur" verweten „Een woonwagencentrum In de buurt geeft een wrange bijsmaak bij de burgerbe volking" iuidt een andere opmerking Alom wordt gedreigd met „harde" of „buitenwettelijke acties" B en W bleven echter bij het voorstel de plaats voor de kampen te behan- Zoals in de politiek gebruikelijk kwam er een compromis uit de bus de gemeenteraad besloot maandag het centrum Doolplein op te heffen en over te gaan tot spreiding In okto ber zullen nu de acht plaatsen voor kleine kampjes worden aangewezen In de tussentijd kunnen door de bur gerij aangedragen alternatieven wor den bekeken „Maar die zullen niet veel afwijken van de oorspronkelij ke", zegt wethouder De Kok, die op dit punt de ruimtelijke ordening be hartigt. Minister Gardeniers van CRM heeft enkele weken geleden la ten weten dat zij geen verder uitstel van de opheffing van Doolplein duldt Het is de vraag of zij zich nu zal verzetten. „Enkele maanden meer of minder maken niet zoveel uit, maar als het te lang gaat duren dan nemen we op nieuw zelf het heft in handen", zegt een woonwagenbewoner Zijn naam wil hij niet genoemd hebben BIJ de vorige actie werden de woordvoer ders door de politie aangehouden „Als de burgermensen actie voeren gebeurt dat nooit, begrijpt u dat?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5