Inventieve kindertelevisie met een kaarsje te zoeken De onbekende Henriëtte Goede opslag BKR-kunst nauwelijks meer mogelijk BBK zet actie voort 'Jouw wereld, mijn wereld' kijkt over de grenzen Door maatregel van CRM En dan nog Scapinodansers met eigen werk daar blijft'n mens gezond bij! Nieuwe boeke» 'Vroegeren' in Arnhem WOENSDAG 27 JUNI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET fOEr door Riet Diemer HILVERSUM Het blijft een loffelijk streven van IKON-televisie om temidden van een puinhoop aan gladde kinderprogramma's met commerciële bijbedoelingen die met het kind zelf niets te maken hebben een eigen weg te blijven inslaan. Een voorbeeld is de serie „Jouw wereld, mijn wereld", die, vanavond te beginnen, op negen vroege woensdagavonden gaat lopen. Daarop zullen tien afleveringen aansluiten van „Kinde ren werken ook", een project ln samenwerking met verscheidene Scandinavische omroepen. 81echts twee van de negen uitzendin gen zijn eigen werk en de rest is aankoop. Het is zomertijd, hoewel de klimatologische omstandigheden op een verlate komkommertijd wijzen, steekt ook de IKON op het ogenblik veel tijd ln de voorbereidingen van het nieuwe winterseizoen Uit die aankopen blijkt echter wel. dat in verschillende landen ter wereld toch op inventieve wijze televisieprogram ma's voor kinderen worden gemaakt. Al moeten ze met een kaarsje gezocht worden. herhaald. Er zijn in de loop der jaren al drie series onder die naam achter de rug. In hoofdlijnen gaat het erom kinderen verder te leren kijken dan hun neus lang of hun landsgrens ver is. Ze worden dan een beetje bekend met de levensgewoonten van leef tijdgenootjes waar ook ter wereld. TOCkOITlSt tan woont te midden van enkele no- madenfamilies. Tussen vrees en hoop wacht Xenlsao op de dag dat ze de witte sluier op haar hoofd moet zet ten om te laten zien dat ze getrouwd is. Landsgrens Het recept van „Jouw wereld, mijn wereld" mag bekend worden geacht, nu het voor de vierde keer wordt Zulke ervaringen doe Je tijdens een vakantiereisje bijna nooit op. De kin deren in de negen films vertellen van hun kijk op hun manier van leven en de dingen die ze beleven. Er zijn films bij uit verre en vreemde delen van de wereld, zoals „De witte sluier", uit Afghanistan, waarmee vanavond wordt begonnen. Daarin gaat het over Xenlsao. een meisje van vijftien Jaar, die in Midden-Afghanis- De strenge regels van de Islam staan bijna nooit toe dat de vrouwen en meisjes, die zeer geïsoleerd wonen, gefilmd worden. Maar de Franse an tropologe Annie Zorz, die een tijd lang hun dagelijks leven heeft ge deeld. kreeg toestemming deze film te maken. Ze was vooral geïnteres seerd ln het leven van de meisjes die veel minder bewegingsvrijheid heb ben dan de Jongens. Ook van ver komt „De toekomst te gemoet" (18 Juli), een programma over het sultanaat Oman in het Mid den-Oosten, ten oosten van Saoedl Arabië. Said Is twaalf jaar en woont in een dorp in de bergen van Oman. De tradities van de islam worden strikt opgevolgd door de mensen daar en zo gaat Said samen met zijn vader en de andere mannen uit het dorp elke dag bidden in de moskee. HIJ schenkt koffie bij de bijeenkom sten van de dorpsraad. De school waar hij naar toe gaat ls veel minder traditioneel. Daar wordt modem on derwijs gegeven en Said en zijn vrien den krijgen ook Engelse les. Ze moe ten er wel wat voor over hebben, want dagelijks moeten de Jongens acht honderd meter hoogte overwinnen om naar school te gaan. Bedoeling van de film is om iets van de vooruitgang en toekomst in Oman aan te geven. Tot 1970 waren daar ziekenhuizen, auto's, vliegtuigen en scholen verboden. De Nederlandse produktie is ge maakt door Hillie Molenaar en Joop van Wijk en gaat over Cubaans on derwijs aan kinderen uit landen als Angola, Namibië en Ethiopië. „Naar school in Cuba" wordt op 1 en 8 augustus uitgezonden. Nog geen twintig jaar geleden was het grootste Iita, het fabrieksmeisje is een Fins programma in de serie 'Jouw wereld, mijn wereld' deel van de Cubanen analfabeet, nu gaan alle kinderen naar school voor een gedegen en moderne opleiding. Dat onderwijs is de grote trots van Cuba. De twee programma's tonen hoe het toegaat op zo'n school, die erg militaristisch en gedisciplineerd lijkt, maar veel vrijheid aan de kinderen op 15 en 22 augustus wordt uit ind zelf laat. De leerlingen hebben veel den. Iita woont met grootmoe inspraak in aspecten van het school- ïsoleerd op het platteland vaf _p leven. den-Finland. Ze moet in een te: briek gaan werken omdat da e Tot de drie Finse programma's be- school bij hoort, die ze grajriei hoort „Iita, het fabrieksmeisje", dat bezoeken. inn x>gi K Tot de Belgische (BRT-)televlslespe- len die deze tijd op de Nederlandse televisie worden gebracht behoort ..Ons klein paradijs", geregisseerd door Jean-Plerre De Decker. De in houd gaat over een verarmde, maar krampachtig zelfbewuste burgerlijke familie die uit een rusUg bestaan wordt opgeschrikt als een Griekse automonteur in het beschermde we reldje komt (Ned. I 20 00 uur.) Op de foto van links naar rechts: Paul Codde, Roger Bolders en Annie van Lier Kandidaten voor de Relna Oeer- llgsprijs kunnen poëzie of prozawerk nog tot 1 augustus 1979 insturen. De Prinsen Geerllgsprijs werd Ingesteld ter nagedachtenis aan vrouwen en meisjes die tijdens de Tweede We reldoorlog vielen. De uitreiking vindt plaats op 24 november van dit jaar. In de Jury zitten Lidy van Marisslng. Frans Kusters, Kees Simhoffer, Jos Vandeloo en Eddy van Vliet. Inzen dingen kunnen gestuurd worden naar het secretariaat van het Reina Prin sen Geerllgsfonds, postbus 78, 1180 AB Amstelveen In Alkmaar is een nieuw toneelge zelschap opgericht dat werkt onder de .ïaam „De Oroep" Vanuit sociaal- cultureel centrum De Vest in Alk maar richt De Groep zich op Noord- Holland. Het contact met het publiek gebruikt het gezelschap als Inspira tiebron voor haar voorstellingen. En als de subsidie rond is kan er in september begonnen worden. De sta- Speciaal vandaag Tour de France recht streeks verslag van de indivi duele tijdrit op het circuit te Fleurance Ned. 1718.35 In Van gewest tot gewest: het plan om 400 km fietspad in Noord-Holland aan te leggen om toeristisch aantrekkelijke gebieden te ontsluiten en het levenswerk van vader en xoon Hadderingh om een Drents woordenboek samen te stellen. Ned.1/19.10 Kenmerk besteedt aandacht aan de opstand van 1976 in het Zuidafrikaanse Soweto; een interview met de voonitter van het 'comité van tien van Soweto'. dr. Motlana. Ned.2 19.25 „Ons klein paradijs" is een Belgische (BRT-)televisiefilm naar een scenario van Rene VerhMien. Ntd.1/21.00 In Collective Symphony maakten de drie „huischoreo grafen" van het Nationaal Bal let. Hans van Manen. Toer van Schayk en Rudi van Dantrig. op muziek van Igor Strawin- sky een ballet. Ned.1721.00 In Panoramiek gaat het over Nigeria, een land rijk aan olie en inwoners dat zelfbewust een leidersrol in zwart Afrika zoekt. Verder aandacht voor het Europese landbouwbeleid en een vergelijking tussen een Italiaanse en Nederlandse boer. Ned.l 22.10 tus van het gezelschap is een coöpe ratieve vereniging en het bestaat uit John Cornelissen. Jan van Galen. Marjan Greveling. Vivian Lampe. Mieke Visser en Rutger Weemhoff. In het Groninger Museum wordt op 29 Juli een overzichtstentoonstel ling gehouden van de tekeningen van de Oostduitse kunstenaar A. R. Penck In gewijzigde vorm was deze expositie te zien ln het Kunstmu seum ln Bern en in de National Gale rie in Berlijn. Behalve de catalogus, die door het museum in Bern ls sa mengesteld. geeft het Groninger Mu seum een nieuw boek van Penck uit. dat speciaal voor deze gelegenheid door de kunstenaar is gemaakt. De Haarlemse Orgelmaand biedt op 10 Juli ln de St. Bavokerk in Haar lem de wereldprimeur van „Confron tatie". een compositie van Piet Kee voor kerk- en draaiorgels. De compo- nisborganist Kee heeft voor dit werk draaiorgels uitgekozen die komen uit het bezit van Gljs Perlee uit Amster dam. Kern van de Haarlemse Orgel maand is het internationale improvi satieconcours. De Haarlemse Orgel maand begint 3 Juli en eindigt 21 juli. AMSTERDAM Vanavond presen teert het Scapino Ballet voor het eerst in haar geschiedenis een work shop in eigen huis. Dat eigen huis is het Hart van Scapino ln de Lucht vaartstraat 2 in Amsterdam, aanvang 19.30 uur. Het idee voor deze nieuwe activiteit ontstond in de staf. omdat men wist, dat er dansers met creatie ve plannen rondliepen. Tot hun blijde verrassing namen acht dansers de uitdaging aan, te weten Hiroshi Oka- zaki, Peter Saw tell, Patricia Kapp, Henk Knaap, Rita Willemstein. Itos- hi Ito. Robin Woolmer en David Needham, de laatste zelfs met twee choreografieën. Er werden drie weken vrijgemaakt voor repetities, dat wil zeggen zo min mogelijk voorstellin gen gepland, voor een balletgezel schap dat op volle toeren draait geen sinecure. Iedereen heeft hard en ent housiast gewerkt, ook het technisch personeel. Motivatie en sfeer zijn er gunstig door beïnvloed. Tevens is er de hoop, dat het bestaande repertoire uitgebreid kan worden met eigen werk van de dansers. De vraag of de workshop een jaarlijks terugkerend gebeuren zal zijn hangt af van de resultaten, die vanavond uit de bus zullen komen. AMSTERDAM De Nacht wacht van Rembrandt is mo menteel in Amsterdam alleen nog maar als meestal slechte reproductie te zien op bon bon- en sigarendozen. Het echte schilderij wordt op veilige afstand van het toerisme gehouden door een boze groep hedendaagse col lega's van onze grote Meester. Het Rijksmuseum heeft een dergelijke ui terlijke verandering ondergaan als het Maagdenhuis in de jaren zestig. Mensen die uit de ramen hangen en spandoeken.De oorzaak was een telefoontje van het ministerie van CRM aan de gemeente Amsterdam in april van dit jaar. „CRM neemt niet langer af." En voorlopig betreft dat 1400 kunstwerken in de maand. Dat houdt verband met de beeldende kunstenaarsregeling, de BKR. Elke gemeente heeft een commissie die maandelijks een collectie werken keurt die door een groep kunste naars, die in de regeling zijn opgeno men. wordt aangeboden. Is dat volgens de commissie goed werk, dan wordt het aangekocht, en als de commissie vindt, dat het niet deugt, dan kan de kunstenaar het weer mee naar huis nemen. Van wat de gemeente koopt gaat de helft naar CRM, dat wil zeggen de Dienst in de Haagse Kazernestraat. De dienst ze telt in een kolossaal pand, waar over al tot aan de drempel van de toiletten Neerlands kunstprodukten staan op gestapeld. Beschadigd, in redelijke conditie, in verre staat van ontbin ding. of reeds lang aan restauratie toe door het ruwe vervoer. Maar dat is de helft van wat er via de BKR binnen komt. De rest wordt door de gemeen ten opgeslagen. Nu de Kazernestraat helemaal verzadigd is wat al jaren geleden te voorzien was heeft het Rijk laten weten voorlopig niets meer te kunnen hebben. Overvol Maar ook de opslagplaatsen in de gemeenten raken overvol. Hier en daar is daar al wat aan gedaan, zoals in Amsterdam bijvoorbeeld, waar bij wijze van proef een artoteek is opge richt. waar iedereen terecht kan om kunst te lenen. Daar wordt al uitge breid gebruik van-gemaakt, er zijn nu al 800 leden. bo AMSTERDAM De Beroepsvereni ging van Beeldende Kunstenaars (BBK) heeft het voorstel van minis ter Gardeniers van CRM, waarin zij toezegt dat het Rijk kunstwerken uit de zg. contraprestatie voor wat Am sterdam betreft weer in beheer zal nemen, nu ook schriftelijk van de hand gewezen. De vooropgestelde maatregel moet voor het hele land gelden. Eerder zal de bezetting van het Rijksmuseum niet wordenet heven, zo heeft de BBK me n mens de bezetters van het m t minister Gardeniers laten we ve De BBK verklaart in de brief dat ook de Vereniging van landse Gemeenten vindt i maatregelen van de minister, bij CRM weigert nog langer c prestatiewerken in beheer te moeten worden ingetrokken. F ia; 'jP Maar nu het aanbod van kunstwer ken verdubbeld wordt, zal, zeker ln de grote steden een goede en veilige op slag niet meer mogelijk zijn. CRM zegt dat er in feite niets aan de hand is. De zaak is gewoon even opge schort. En voor zover er wel wat aan de hand is, moeten we bij Sociale Zaken zijn, ook al gaat het hier om de CRM-taak in de BKR. Een belangrijk punt is ook dat de BKR geen wet is, maar een Maatregel van bestuur. Dat wil zeggen dat de kunstenaars die in de regeling zijn opgenomen juridisch gezien zeer zwak staan. Het Tweede-Kamerlid Wolff (CPN) vroeg in april schriftelijk al wat er aan de hand was. De ministeries kon den die vragen in die drie maanden niet beantwoorden. Door de laatste verwikkelingen zijn ze echter extra pikant geworden. Daarom vroeg Wolff maandag of hij ze donderdag mondeling mag herhalen voor de be windslieden. Daarvoor kreeg hij toe stemming. „De Kamer hoeft geen ei sen te stellen aan de regering. Daar krijg je de rechtse partijen toch niet mee. In dat vragenuurtje kan me vrouw Gardeniers gewoon wat din gen zeggen, waarmee de kunstenaars de komende maanden kunnen voort- ploegen", zegt Wolff. Het museum zal dus voorlopig wel bezet blijven. De bezetters hebben nu een aardige regeling, die ze niet door de bijstand vervangen willen zien om dat dan verschillende extra voorzie ningen zoals materiaalvergoeding en een bijdrage in de atelierhuur weg vallen. Peter Handke krijg Kafka-prijs ld. WENEN (AFP) De schrijver Handke heeft in Oostenrijk de Kafka-prijs ontvangen voor hele oeuvre. De prijs die Schilling (ruim 16.000) bedn ingesteld door de stad Klost burg (tien kilometer ten noord' Wenen) waar Franz Kafka overleed. Peter Handke, van Oostenrijker, woont meesl Parijs. z "1 Sï 'is Ig c Het Nationale Ballet gaat v<k eerst in zijn bestaan een seririir stellingen geven in Oost-Dui n, Van 15 tot en met 20 oktober gezelschap vier voorstelling nc Oost-Berlijn verzorgen en Karl Marx-Stadt. Het optre< Oost-Duitsland wordt gevolg! drie voorstellingen in West- land. Mokumse Dichters. Pleister Samengesteld door de redact het tijdloos schrift De Geus. A dam. 1979. 14.- (boekmakerij lion. Shackletonstr. 13". AdaAy blz geill. Dichters uit AmsU u veel onbekende. door G. Kruis ARNHEM Weer eens wat terugkij ken. nu voor degenen bij wie het begrip jeugdsentiment nog niet zo ingeburgerd is, maar die het gewoon nog over „vroeger" hebben. En dan bedoelen ze de eerste decennia van deze eeuw Een kleine tentoonstelling in het Gemeentemuseum Arnhem, speciaal, maar zeker niet alleen voor (over-) grootouders, gewijd aan het werk van Henriëtte Willebeek le Mair A1 in 1904, ze was toen vijftien, maak te Henriëtte een veertigtal illustraties voor een album met kinderliedjes van de Zwitserse muziekpedagoog Emlle Jaques-Dalcroze Die signeerde ze met HWLM en dat deed ze ook later meestal, zodat haar naam buiten be paalde kringen nooit erg bekend werd Door een Londense uitgever werd een door haar verzorgd prentenboek uit gegeven met „Hollandsche Kinder liedjes". waarvoor Julius Röntgen de muziek bewerkte. Het werd opgedra gen aan de toen 8-Jarige prinses Julia na Oók in Londen verschenen twee albums met Engelse kinderliedjes Our old Nursery Rhymes (1911) en „Little Songs of Long Ago" (1912). De Engelse pers was vol lof, zelfs The Times roemde de originaliteit van haar werk. En in Elseviers Maand blad van Januari 1918 schreef Corne lls Veth: „Tegen de weinige oorspron kelijkheid. het karakterloze van Rie Cramer's laatste uitingen, ls dit werk stijlvol en frisch en van een veel bete re smaak, een echte distinctie". Bui tenstaanders echter verwarden haar tekeningen meermalen met die van Rie Cramer HWLM illustreerde ove rigens niet alleen, ze voerde ook meermalen monumentale opdrach ten uit. In de kinderkapel van een kerkje in Asselt (Limburg) zijn nog de wandschilderingen en ramen te zien, die zij op verzoek van architect Cuy- pers (van het Rijksmuseum en het Centraal Station in Amsterdam) maakte. Voor P. C. Hoofts „Warenar" ontwierp ze de decors. En de reclameraad zou geen moeilijk heden gehad hebben met de illustra ties die ze ln 1925 voor Colgate maak te: 12 prenten, die opgenomen wer den in zeepadvertenties en die later ook nog in boekvorm werden uitgege ven met verhalen van niemand min der dan A. A. Milne, die toen zijn beroemde „Winnie-the Pooh" nog niet geschreven had. Deze zomer dus in het Arnhems Museum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4