Kernenergiebeleid onder vuur Steunbedrag voor VDSM 'te gek om los te lopen' Mix Imsuwkado >moza wil treden Uitzichtloze schuld in 150.000 gezinnen 'DC-10 mist onderdeel' Olieprijs 20 dollar iMieuwe Haagse/Nieuwe Leldse Courant Trouw Zonnig HET WEER KOERDISTAN deze krant Van Agt ontkent koerswijziging na Europese top Industriebonden FNV over kabinetsbesluit Achterstallige soldij verlangd Trouw Een vrij ruim blikveld I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee ïeepsramp j Italië Lees een krant met overtuiging: Trouw I rouw 37STE JAARGANG NR 10882 - WOENSDAG 27 JUNI 1979 Zonnige perioden en middagtemperaturen van zestien graden aan zee tot ongeveer twintig graden in het binnenland. Bij een matige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor donderdag en vrijdag: aangenaam zomerweer Morgen en overmorgen: Aangenaam zomerweer. Zon op: 05.22 onder: 22.04 Maan op. 09.29 onder: 0.00 een waarll|k bijzonder# collectie In: antieke oude en hedendaagse TAPIJTEN, maar óók: kelims en curiosa, 20 soorten BERBERS. oosters tapijthuls BV, LEIDEN Korevaarstr., Hogewoerd (071-13 11 7S) ouderwetse service volop parkeren LOSSE NUMMERS 60 CENT AGINA 2: let afscheid van ichter Jan Wit AGINA 3: abinet eens over nteigeningsbeleid AGINA 4: i: /einig inventieve ndertelevisie lAGINA 5: lijscholen eisen Tjgere lesprijs IVGUA (AFP, AP, Reu- President Somoza van tagua staat op het punt treden. Het parlement Nicaragua zal binnenkort Joedzitting bijeen komen |en opvolger voor hem te Dit werd gisteren ver- i in regeringskringen in lagua. Jels doen uitgebreide specula- ironde over Somoza's opvolger, jensen komen hiervoor in aan- dr Francisco Urcuyo, voor- jvan de tweede kamer. Pablo J voorzitter van de Senaat, of m de 74-jarige ex-generaal Ro- Tlartinez. In principe kan het [ent van Nicaragua elk van zijn »t opvolger van Somoza be- ;ing over het aftreden van en de benoeming van diens :r wordt nog voor het einde ze week verwacht. Overigens loor niemand aangenomen dat foijwylreden van Somoza zal leiden beëindiging van de opstand Sandinisten tegen het huidige I. Desondanks werden gisteren loofdstad Managua verwoede en gedaan om ondanks de gevechten een zo groot moge- ntal parlementariërs bij elkaar en. Het parlement zal bijeen- in het Intercontinental Hotel hoofdstad, van de Nationale Garde zou- gisteren in geslaagd zijn een n Managua op de Sandinisten iveren. Een poging om de weg de hoofdstad en het vliegveld Iden te krijgen mislukte De 'an de Organisatie voor Ameri- Staten zijn van plan deze pnieuw bij elkaar te komen om plaa gelen voor te bereiden om het van Somoza verder te iso- PAGINA 7: Tran, een 14-jarig Vietnamees meisje, zoekt onderdak PAGINA 11: Verdeeldheid in Israël over beleid nederzettingen PAGINA 9: Voorstel tegen verlies bij pensioenbreuk PAGINA SPORT: Tour: meer dan fietsen alleen CONSUMENTENRUBRIEK: Zorgen over chemicaliën in voedsel niet overdrijven PAGINA SERVICE: Eetrubriek, radio- on tv-program- mas, strips, feuilleton, puzzel, weeroverzicht Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de regering op de vingers getikt voor haar houding tegenover kernener gie, op de jongste Europese topconferentie in Straats burg. Ook Nederland heeft daar ingestemd met de con clusie „dat kernenergiepro gramma's op krachtige wijze nieuw leven moeten worden ingeblazen". Premier Van Agt ontkende gisteren, dat de re gering een koerswijziging ten gunste van kernenergie heeft gemaakt. Van Agt en minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) kregen gisteren de wind van voren van de oppositie (PvdA, PSP, D'66, CPN en PPR). Maar ook de grootste regeringspartij, het CDA, uitte in mildere bewoor dingen kritiek op het beleid van de bewindslieden. CDA-woordvoerder Mommersteeg legde in een motie vast, dat de gewraakte uitspraak van de Europese regeringsleiders „niet in overeenstemming is met de in Neder land bestaane voornemens". Premier Van Agt Het CDA doelde daarmee op de zoge heten maatschappelijke discussie, die nog op gang moet komen over de toekomstige energievoorziening van ons land. Mommersteeg vroeg zich af, of de regering wel de „uiterste zorg vuldigheid" in acht neemt, juist met het oog op een zinvolle discussie. Voorschot De oppositie betichtte Van Agt ervan alvast een voorschot op die discussie te hebben genomen. Niet alleen de conclusies van de Europese rege ringsleiders, maar ook uiUatingen van Van Agt na de bijeenkomst wa ren gisteren mikpunt van kritiek. Van Agt had betoogd dat in hoog tempo de veiligheidsproblemen rondom kernenergie moeten worden opgelost, omdat kernenergie nu eenmaal „een realiteit" is. „U bent over de schreef gegaan", verweet mevrouw Lambers (D'66) de premier, terwijl Dankert (PvdA) sprak over een „onverwachte koerswijziging". Verzet Eerder dit Jaar had de Tweede Kamer met instemming vernomen, dat Ne derland en Denemarken zich krach tig hadden verzet tegen vergaande uitspraken van de Europese rege ringsleiders over kernenergie. De Eu ropese top sprak zich dit voorjaar in Parijs uit voor verdere toepassing van kernenergie echter, „wanneer de omstandigheden dit toestaan". Voor Nederland behoort daartoe de ko mende maatschappelijke discussie, had Van Agt in Parijs gezegd. Op de Jongste bijeenkomst van Euro pese regeringsleiders, deze maand in Straatsburg, luidde de gezamenlijke conclusie: „Zonder ontwikkelng van de kernenergie in de komende decen- GPDlKoord nia zal geen economische groei moge- lijk zijn. Aan de kernenergie moet dus op krachtige wijze nieuw leven worden Ingeblazen." principe-besluit van het kabinet Den Uyl voor de bouw van drie kerncen trales de inzet wordt. Van Agt hamerde er gisteren op. dat de Kamer zich niet moest blindstaren op die twee zinnen. „Immers", zei hij, „aan die passage is toegevoegd: de kernenergie moet onder zodanige om standigheden worden toegepast dat de veiligheid van de bevolking wordt gewaarborgd. De premier zei bij her haling, dat daarmee geenszins wordt afgeweken van de eerdere uitspraken van de Parijse top. Van Agt bestreed ook, dat de Nederlandse opstelling in Straatsburg op gespannen voet stond met het regeerakkoord van CDA en VVD. Daarin staat dat pas een defini tieve beslissing over nieuwe kerncen trales wordt genomen, als aan zekere voorwaarden op het gebied van vei ligheid en het niet-verspreiden van kernwapens is voldaan. Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft al laten weten, dat de regering met een „voorlopig rege ringsbesluit vooraf" de discussie op gang wil brengen. De bewindsman liet blijken, dat het (opgeschorte) Premier Van Agt toonde zich gisteren aan het begin van het debat duidelijk gepikeerd over zijn gevraagde komst in de Kamer. In de omgeving van de premier was de Kamer zelfs beticht van „ministertje pesten". Van Agt had een woordenwisseling met de ini tiatiefnemer van het debat, opposi tieleider Den Uyl, over de vraag, of hij Van Agt wel verplicht was te verschijnen. Er lag, zei Van Agt, al een afspraak tussen minister Van der Klaauw en de Kamercommissie voor buitenlandse zaken voor een overleg overigens achter gesloten deuren over de top ln Straatsburg. Van Agt maakte zich ln het debat ook kwaad over sommige tegenstanders van kernenergie: „Her en der ln het land merkt men: wie nog serieus spreekt over de onvermijdelijkheid wellicht van kernenergie wordt als een barbaar of een waanzinnige aan geduid." De communist Bakker vond dat de premier daarmee de zaak omdraaide. De bezwaren tegen kernenergie vol gen op breed uitgemeten opvattin gen, dat kernenergie onmisbaar is, aldus Bakker. Van onze parlementsredactfe DEN HAAG De industriebonden FNV zijn diep teleurgesteld over het kabinetsbesluit om niet meer dan 250 miljoen gulden in de VDSM te steken. „Dit is te gek om los te lopen", zei bestuurder Rijkse gisteravond. „Nu wordt aan de gemeenschap een miljoenenbedrag ontfrut- seld dat het verlies van duizenden arbeidsplaatsen toch niet kan voorkomen". Ex-KNIL-militairen en een aantal weduwen van KNIL- militairen demonstreerden gisteren op het Binnenhof in Den Haag om alsnog soldij te krijgen over de in Japanse krijgsgevangenschap doorge brachte drie jaar. Aan ka mervoorzitter Vondeling, die op de foto een van de ex- KNIL-militairen de hand drukt, werd een petitie aan geboden. DEN HAAG (NAP) Ongeveer 150.000 gezinnen en alleenstaan den hebben zoveel geleend, dat zij in een uitzichtloze schuldpo sitie zijn geraakt. Dit is een schatting van de Vereniging voor Volkskredietwezen, de or ganisatie van de circa vijftig Ge meentelijke Voorschotbanken, die dinsdag een gedragscode in zake schuldregeling bekend heeft gemaakt. De schuldenaars in moeilijkhe den vindt men in alle lagen van de bevolking. Onbetaalbare schulden van 40.000 k 50.000 gul den komen vaak voor. Met deze gedragscode hoopt de vereniging de behandeling van hulpverzoeken om schuldrege ling te verbeteren. Het aantal van de mensen, wie de schulden boven het hoofd zijn gegroeid, is de laatste jaren voortdurend toe genomen en groeit nog steeds. De gedragscode gaat ervan uit dat iemand, die in een uitzichtlo ze financiële situatie terecht is gekomen, in maximaal drie jaar „schoon schip" moet kunnen maken. Het ziet er niet naar uit dat de Twee de Kamer bij de regering op extra- steun zal aandringen. Woordvoerder van Zeil van de grootste regerings partij, de CDA, zei gisteren „niet ont evreden" te zijn over het eerder die dag genomen kabinetsbesluit. De Tweede Kamer had vorige week een motie aanvaard, waarin van Zeil aan drong op een „substantieel hoger be drag" dan tweehonderd miljoen gulden. Het PvdA-Kamerlid Van der Hek sprak gisteren de angst uit dat het uiteindelijke steunbedrag bij lange na niet genoeg is om nieuwe orders aan te trekken, een doel dat ook Van Zeil voor ogen heeft. Kredieten Het ziet er trouwens somber uit voor een mogelijke order waarop Van Zeil eerder deze week zijn hoop vestigde. CDA en WD willen dat minister De Koning (ontwikkelingssamenwer king) bij wijze van uitzondering geld uittrekt om een order uit Pakistan ln de wacht te slepen. De minister be schikt weliswaar over een speciale pot ten gunste van zowel ontwikke lingslanden als Nederlandse bedrij ven, maar Pakistan zou niet voldoen de kredietwaardig zijn. De bedoelde pot wordt volgens een woordvoerder van het ministerie doorgaans gebruikt voor gemengde kredieten (commerciële en niet com merciële leningen), maar er is in dit geval geen bereidheid om de daaraan verbonden risico's te dekken. Zou de werf bij de Nederlandse Cre- dlet Verzekeringsmaatschappij (NCM) aankloppen voor risico-verze kering dan krijgt zij nul op het re quest. Tenzij de minister van econo mische „zaken opeens een ander standpunt inneemt over de krediet waardigheid van Pakistan, aldus een zegsman van de NCM. Bestuurder Rijkse van de Industrie bond FNV noemde het steunbedrag voor VDSM gisterenavond „betreu renswaardig laag", een aanzienlik deel daarvan (150 miljoen). Is al be steed aan orders, „opdrachtgevers zullen het verder laten afweten, nu de minis te miet meer geld voor handen heeft, de minister ontneemt hen ook het vertrouwen ln het voortbestaan van de werf", aldus Rijkse. de FNV- bestuurder liet zich sceptisch uit over eventuele verdere gesprekken met werkgevers en overheid over de toe komst van de scheepsbouw, „aan stervensbegeleiding doen wij niet mee", aldus Rijkse. De buitenlandredactie kan „aan de situatie ln Ghana nu geen touw meer vastknopen". Anderzijds schijnt de president van Nicaragua eindelijk op te willen stappen. En daar tussendoor de rtv-redactie: Inventieve kinder televisie met een kaarsje te zoeken. Wat 'n krant. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een DC-10 loopt eerder kans dan vergelijkbare toe stellen als de Airbus en de Boeing 747 tijdens het opstijgen en het landen onbestuurbaar te worden. Dat komt, volgens een mededeling van Ameri kaanse luchtvaartdeskundigen, die het omstreden geworden vliegtuig hebben onderzocht, omdat er aan het beveiligingssysteem van de DC-10 een belangrijk onderdeel ontbreekt. Het gaat om de zogenaamde vleugel- voorrandkleppen die kunnen worden uitgeschoven om het draagvermogen van een vliegtuig te vergroten. De DC-10 beschikt echter niet over de mogelijkheid deze kleppen, indien dit nodig is, weer snel in te trekken. Ook is de mogelijkheid aanwezig dat bij de ene vleugel de kleppen uitgescho ven blijven, en bij de andere ingetrok ken. Controle daarop is moeilijk. Als de kleppen bij de ene vleugel uitge schoven blijven en bij de andere niet kantelt het toestel en is het vrijwel niet meer bestuurbaar. Waarschijn lijk is dit vorige maand bij de vlie gramp in Chicago het geval geweest. Het ziet er zodoende niet naar uit dat het vliegverbod voor DC-10's in de VS binnenkort zal worden opgeheven, al wordt het gerechtelijk bevel de DC- 10's in Amerika aan de grond gehou den op het ogenblik fel aangevochten met name van de zijde van het Ameri kaanse ministerie van Justitie dat er van overtuigd zegt te zijn dat de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst (FAA) alles heeft gedaan om de vei ligheid van de DC-10's te waarborgen. Het bevel de DC-10's aan de grond te houden werd 6 Juni gegeven door de federale rechter Aubrey Robinson op verzoek van de Amerikaanse vereni ging voor luchtvaartpassagiers. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hctty Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer /oeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute icctuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Bij een botsing tussen de Franse vrachtvaarder Emmanuel Delmas en de Italiaanse tanker Vera Berlin- gieri zijn 28 Franse en Italiaanse* zeelieden om het leven gekomen. De twee boten botsten in zeer dichte mist op elkaar achttien mijl van de Italiaanse westkust. De botsing werd gevolg door een explosie in de machinekamer van de Italiaanse tanker, waarna de lading van de tan ker in zee begon te stromen. GENEVE (Reuter, AP) De dertien landen die lid zijn van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) zijn het gisteren in Genève nagenoeg eens gewor den over een „eenheidsprijs" voor ruwe olie van twintig dollar per vat (159 liter). Deze prijs is een compromis. Saoedi- Arabië het grootste exportland van olie ter wereld vond een prijs van achttien dollar wel genoeg. De mili tante OPEC-leden, zoals Libië, Irak en Iran, waren voorstanders van een prijs van drieëntwintig dollar. Tot dusverre was de officiële olieprijs 14,55 dollar per vat. Een prijs van 20 dollar betekent een verhoging van bijna 38 procent. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1