[ran wil 'Carlos9 jah laten doden 'Geen Cubanen naar Zimbabwe' Indiërs vluchten naar Bangladesj \frika op zoek naar eggen onderwijssysteem Maleisië stelt ultimatum idat biedt ex-keizer asiel aan vrijdingsfeest ganda later Verzet tegen bezoek Carter Gezin van vijf in Gent gedood Rellen tussen hindoes en islamieten ,NDAG 25 JUNI 1979 TROUW/KWARTET feo, TEHERAN (Reuter, AFP, AP) De Iraanse revolutionaire rechtbank zal misschien hulp inroepen van „Carlos" voor de terechtstelling van de keizerlijke familie. eigenlijk Illich Ramirez in is de meest gezochte terro- ter wereld; aangenomen wordt in het verleden enkele specta- acties heeft geleid, zoals de ig van de OPEC-ministers in enkele jaren geleden. Ayatol- lalkhali, de orthodoxe leider ge tijd geleden ook de dood- ;en tegen de familie van de ondertekende, meldde de inter- ile persbureaus dit weekeinde de heilige stad Kom; „Wij zul- sjah doden en misschien wil ons daarbij helpen." Khalkha- ift 300.000 gulden aangeboden igene die de sjah doodt. Hij liet Franse persbureau AFP door- meren dat aan de executie-actie van Latijnsamerikaanse guer- >ewegingen zullen meedoen. Ident Anwar Sadat van Egypte het parlement voorgesteld de politiek asiel te verlenen en ge- de reactie van de volksvertegen- diging er ging een luid ap- s op zal een dergelijk voorstel IPALA (Reuter, UPD De be- ingsfeesten in Oeganda zijn er opgave van reden uitge- De festiviteiten, waarvoor acht caanse staatshoofden waren uit- Oi digd, hadden donderdag moeten men. tv sl tart tini r mda zit op het ogenblik met twee ihoofden, Jusuf Luie wil niet 'aarden dat hij is vervangen door y Binaisa. Deze heeft verze- dat binnen 22 maanden in Oe- verkiezingen worden gehou- Hij noemde zichzelf gematigd en een voorstander van een staatscontrole op de economie met ruimte voor vrij onderne- ichap. De nieuwe president wil Oost en West aankloppen om wjfre; >u d ïlJBa h ident Luie heeft een lang gesprek d met president Nyerere van '«fania, dat Oeganda van president tnZfi heeft bevrijd. Nyerere zou Luie in gezegd dat het hem pijn heeft an hem te laten vallen. Nyerere echter, zo heet het, buiten de jpolitieke strubbelingen in Oe- a blijven. isa, aldus een Tanzaniaanse man, wordt nu beschouwd als de tmatige president. Hij is, net als voor hem, gekozen door het Na- ile Bevrijdingsfront voor Oegan- uit een groot aantal groepen iat. Het werd in maart opgericht president Amin uit Oeganda te rijven. mai )tm£ VO' üe - lat Haat pre wel worden aangenomen. 8adat zei in naam van de islam, het christendom en de beschaving te handelen. Mo menteel is de sjah met zijn gezin in Mexico. Egypte heeft principes en is niet vergeten hoe het in tijden van tragiek en nood steun van de sjah heeft gehad. De Egyptische president keurde het bloedvergieten in het hui dige Iran af. Niet iedereen was het met Sadat eens. Van één van de par lementsleden kon men horen: „Laat de sjah naar de duivel lopen." Het Nationaal Democratische Front de belangrijkste niet-religieuze be weging in Iran heeft gisteren de groep geestelijken rond ayatollah Khomeini ervan beschuldigd een rechtse autocratie te willen vestigen. De leiding van het NDF zei op een persconferentie dat onbekenden op roerkraaiers inhuren om bijeenkom sten te verstoren van tegenstanders van de voorgestelde islamitische grondwet. Afgelopen vrijdag werd zo'n vergadering van het NDF ver stoord door jongeren die portretten van ayatollah Khomeini met zich meedroegen en „dood aan de commu nisten" riepen. Het Front is voorstan der van een breed opgezette grond wetgevende vergadering en keert zich tegen het vormen van een zogeheten raad van onderzoek. De vrees bestaat dat die raad de belangen van de min derheden zal negeren. Het NDF beschuldigt de regering van premier Bazargan ervan op de hoogte te zijn van de beletting van het vrije spreken maar er niets tegen te doen. Het Front zegt groot respect te heb ben voor Khomeini maar niet voor de groep „reactionaire geestelijken" om hem heen. Bij het huis van de Iraanse minister van revolutiezaken, Sahabi, is vol gens het pro-Islamitische blad Ete- laat vorige week een bom onschade lijk gemaakt, die in een voetbal was verstopt. De bom was in huis gehaald door het kleindochtertje van de mi nister, maar een politieman ver trouwde het niet en haalde er de mijnopruimingsdeskundigen bij. Vol gens de politie zou een explosie het hele huis hebben vernietigd. In Isfahan heeft een revolutionaire rechtbank gisteren generaal Morteza Chirani ter dood veroordeeld wegens het opdracht geven tot massa-execu ties. Het vonnis is inmiddels voltrok ken, aldus radio-Iran. In Teheran zijn twee leden van de voormalige gehei me politie SAVAK ter dood veroor- LONDEN (Reuter De Britse autori teiten hebben zaterdag Astrid Proll, die wordt verdacht van lidmaatschap van de Baader-Meinhof-groep, uitge leverd aan West-Duitsland. Ze moet terechtstaan wegens poging tot moord en twee bankovervallen. De 31-jarige vrouw is onder zware bewa king op een vliegtuig naar Frankfort gezet en daar overgebracht naar een gevangenis in de deelstaat Hessen. deeld wegens moord op en marteling van tegenstanders van de sjah. KOEALA LOEMPOER (AFP. AP. Reuter) Maleisië heeft in feite andere landen een ultimatum ge steld, wat betreft het opnemen van vluchtelingen. Meer dan 2500 mogen voorlopig blij ven, en zullen van het strand en van het eiland Tioman worden overge bracht naar vluchtelingenkampen, in afwachting van een nieuw tehuis. Volgens zegslieden van de Verenig de Naties hadden deze vluchtelingen ook al zoveel publiciteit gehad, dat de Maleisische regering het niet kon „maken" hen terug te sturen. Zo'n 10.000 anderen zullen echter de zee worden opgesleept, als derde lan den niet bereid zijn de vluchtelingen op te nemen. Pas als die toezeggin gen doen, zullen meer vluchtelingen worden overgebracht naar officiële kampen. Ruim 2500 vluchtelingen mogen tijdelijk blijven Zaterdag heeft de Maleisische mari ne weer twee schepen, met ongeveer 9000 mensen aan boord, gedwongen terug te keren naar internationale wateren. In totaal zijn al meer dan 2000 mensen teruggestuurd. De hoge commissaris voor vluchte lingen, de Deen Poul Hartling, heeft gezegd „diep getroffen" te zijn door het beleid van de Maleisische rege ring. In een telegram aan premier Datuk Hussein zegt hij alles in het werk te stellen oplossingen te vin den voor de „humanitaire crisis" in Zuidoost-Azië. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft over legd over een internationale vluchte- lingenconferentie, die volgende maand moet worden gehouden. Daar zou geld moeten worden bijeenge bracht, en huisvesting moeten wor den gevonden voor de vluchtelingen. Volgens woordvoerders van het hoge commissariaat voor de vluchte lingen hebben sinds 1975 een miljoen Vietnamezen hun land verlaten, en is 40 procent van hen op zee ge storven. Burgemeester Mai Tsji Tho van Ho Tsjl Minhstad (Saigon) heeft gezegd - dat sinds de val van Zuid-Vietnam in 1975 39.000 mensen een uitreisver gunning hebben gekregen. Er ver blijven, zo zei hij, nog 13.204 die een visum hebben maar door „gebrek aan middelen" het land nog niet heb ben verlaten. Wat betreft de Chinese bevolkings groep die het zeer moeiljk heeft in Vietnam zei de burgemeester dat vertrek wordt toegestaan van zie ken, mensen zonder inkomen, bejaar den, en van degenen die zich met hun gezinnen in het buitenland willen herenigen. Hij zei dat Vietnam her haaldelijk bij internationale organi saties heeft aangeklopt voor hulp bij het vluchtelingenvraagstuk, maar dat steun tot nu toe is uitgebleven. Minister verdedigt aanwezigheid in Angola door Hennie Serfontein GABORONE Cubanen zullen geen rol spelen in de oorlogen in Namibië (Zuidwest-Afrika) en Zimbabwe (Rhodesië). De Amerikaanse president Jimmy Carter is gisteren aan een staatsbe zoek aan Japan begonnen. De presi dent zal vervolgens deelnemen aan de economische wereldconferentie van eind deze week. Vlak voordat de familie Carter op de luchthaven van Tokio aankwam demonstreerden linkse radicalen tegen het bezoek. Zij schakelden onder meer het com municatiestelsel van dé luchthaven uit. GENT (Belga) Het gezin van een Gentse zakenman en een aanstaande schoonzoon is het afgelopen weekein de in hun villa'met kogels om het leven gebracht. De vijfvoudige moord werd door een buurman ontdekt, De politie tast in het duister, naar de motieven. De slachtoffers zijn de 46-jarige groothandelaar in tweedehands au to's Roland Steyaert, zijn 47-jarige echtgenote, dochters van 22 en 13 jaar en een 23-jarige aanstaande schoonzoon. Het gezin had een zeer goede reputatie. De justitie vermoedt dat de daders bekenden zijn van de familie omdat de hond met heeft ge blaft en er geen sporen zijn van braak. DACCA (AFP, Reuter) Zo'n 20.000 islamieten zijn vanuit India naar Bangladesj gevlucht voor de opstanden en moord partijen in het Indiase district, dat In West-Bengalen ligt. De islamieten worden gemolesteerd door de hindoes, waarbij zaterdag nog eens zeker 32 mensen om het leven zijn gekomen en honderden werden gewond. Veel huizen zijn vernield. De onrust in Nadia, dat rond Calcutta ligt, begon vier dagen geleden zonder duidelijke oorzaak. De communistische eerste minister van Oost-Bengalen, legt de schuld bij „reactionaire krachten die de linkste regering in diskrediet willen brengen". Hij bestreed echter dat duizenden vluchtelingen naar Bangladesj zijn uitgeweken. „Integendeel, mensen uit Bangladesj komen hier naar toe." Militant De voormalige Indiase minister van volksgezondheid meent dat de mili tante hindoegroep Rashtriya Sway- amsevak Sangh (R8S) achter de rel len zit. Volgens hem overheerst deze groep de regerende Janata-partij, die Narain dit weekeinde heeft verlaten. Als reden noemde hij behalve de mili tante hindoe-invloed de „autoritaire" opstelling van premier Desai. Narain werd een jaar geleden uit de regering gezet na felle kritiek op de premier De eerste minister van Bangladesj, Rahman, heeft zijn bezorgdheid uit gesproken over de stroom vluchtelin gen en contact opgenomen met de Indiase regering! Het leger van Bang ladesj een land dat overwegend Islamistisch is zal de vluchtelingen echter niet tegenhouden. Ook zal ge probeerd worden hen gped op te van gen, zo zei Rahman. De Angolese minister van buiten landse zaken Paul Jorge zegt dat na drukkelijk tijdens een vraaggesprek in Gaborone, de hoofstad van Bots wana. „Ik geloof niet in de mogelijk heid dat de Cubanen in Angola wor den gebruikt om te vechten in Nami bië of Zimbabwe. We schenden niet de grenzen van andere landen. De bevrijding van een ander land is een zaak van de mensen daar", aldus de minister. Hij verdedigt echter het grote aantal Cubanen in Angola, dat hun om hulp heeft gevraagd vanwege „de dubbele agressie tegenover ons volk in 1975. Ons land werd door twee legers bin nengevallen, een uit Zuid-Afrika en een ander uit Zaire" Waarom? Paul Jorge vraagt zich af waarom Zuid-Afrika zich zo druk maakt over de Cubaanse aanwezigheid in Ango la, terwijl het geen bezwaar maakt tegen de Franse militaire rol in ande- .re Afrikaanse landen, of de Ameri kaanse elders. „De Cubaanse aanwezigheid in ons land vloeit voort uit een bilaterale overeenkomst, tussen twee onafhan kelijke landen. Iedereen die daar zijn beklag over doet bemoeit zich met onze binnenlandse problemen". „De Cubanen helpen bij de opbouw van de Anglese volksrepubliek in ver schillende opzichten, in het belang van onze economische en sociale ont wikkeling". Angola zal, zo verzekert Jorge, nooit een akkoord sluiten met Zuid-Afrika over Namibië, om de rust aan de grenzen te herstellen. Op die manier zou Angola zelf meer gelegenheid hebben om de opstandelingen van UNTIA, de beweging van Jonas Savimbi te bestrijden. Evenmin zal Angola haar bezwaar laten vallen tegen de Zuidafrikaanse eis dat de VN-troepenmacht in Nami bië toezicht houdt op de bevrijdings beweging SWAPO en haar bases in Angola. Volgens Jorge betekent de Zuidafri kaanse weigering een staakt-het-vu- ren op basis van de SWAPO-voor- waarden, en de weigering verkiezin gen te houden onder VN-toezicht dat het land bang is dat „Pretoria's bondgenoot" (De Democratische Turnhalle Alliantie) de verkiezingen verliest. Hij beschuldigt Zuid-Arika ervan dat het haar controle over Nambië wil behouden door een zgn. „interne regeling". Als Zuid-Afrika niet akkoord gaat met de plannen van de Verenigde Naties, „is, denk ik. het enige alterna tief voortzetting van de strijd. Van onze kant zullen we doorgaan SWA PO, als vertegenwoordiger van het Namlbische volk, alle steun te geven in haar streven naar onafhankelijk heid". Dit ondanks het feit dat Angola te lijden zal blijven hebben van agressie van Zuid-Afrika binnen haar grenzen. SWAPO en Angola zijn, aldus Jorge, niet de agressors in Namibië. „SWA PO is een bevrijdingsbeweging en heeft het recht te vechten". Hoewel Angola voortdurend wordt aangevallen door Zuidafrikaanse troepen, gaat de strijd in wezen tus sen Pretoria en SWAPO. „Daarom moet een regeling worden getroffen binnen de territoriale grenzen van Namibië, niet daarbuiten", aldus Jorge. „Een VN-vredesmacht in Namibië kan de Namibische kant van de grens met Angola controleren", maar geen toezicht houden binnen Angola. „Wij kunnen dat niet aanvaarden vanwege de nationale soevereiniteit en territo riale Integriteit van Angola als een onafhankelijk land". .1 I I Ha lanHKAUmoai<7AanAn aaniunast T OC Hl. nnn lAn/lkA. rmrt Ja 1 - 11 r Janny van den Berg am al yika is het continent waar het onderwijs het minst ontwikkeld is. Str*chts 45 procent van de totale Afrikaanse bevolking heeft enig se dierwijs genoten. In de armste landen ten zuiden van de Sahara lopen cijfers zelfs terug tot 20 k 30 procent. Toch zijn de meeste Afrikaanse den reeds vanaf het begin van de onafhankelijkheid in een verwoede rtitèjd tegen het analfabetisme gewikkeld. Het onderwijs slokt vaak een v art, zelfs een derde van het nationaal budget op. de laatste jaren echter gaat men besef dat het westerse, van de kolonisator rgenomen onderwijssysteem niet vol- t. Het is te kostbaar, weinig effectief en A. J, aangepast aan de behoefte van het |,0i. Wat hebben Afrikaanse kinderen aan intensieve studie van de Europese ge- ledenis, als de eigen geschiedenis nau- ijks ter sprake komt? Wat heeft een ling eraan volgestopt te worden met ^gpbrden en voorstellingen, die ontleend Brdi aan een voor hem vreemde wereld in ,ma taal die niet de zijne is. iid< kinderen struikelen over het westerse iem! halen de eindstreep niet. En wat er hangen van die paar jaar dat ze wel de"}erwijs hebben genoten, is vaak bitter -lat nig. Een voor het land dure investering. ij" zat 1 ir b i is vrijwel geen rendement oplevert. afvallers trekken niet alleen een zware jg jsel op de onderwijsfondsen, ze hebben moeite zich in de gemeenschap in te ia sen. Vaak hebben ze frustratiegevoe- «p. omdat hoop op een betere toekomst de m is ingeslagen. Ze zijn niet of node lid op het land te werken, omdat dat leden hun niveau is. Ze zijn immers op ooi geweest! Grote groepen drop-outs nfe?e.n ontevreden weg uit de dorpjes naar CI jrote stad, waar ze tot werkloosheid zijn oemd, in krottenwijken belanden en collr5 101 criminaliteit vervallen. 'etï teoretisch stei an 1 westerse onderwijssysteem is veel te r0rv oretisch gericht, sluit niet aan op de Tst loefte van de Afrikaanse arbeidsmarkt tin; nduizenden kinderen onder de vijftien B1 t men weliswaar een beetje lezen en nsd rijven, maar ze hebben geen enkele ina ktische vorming. Ook op middelbaar en Rijl versitair niveau schiet het onderwijs bezfk ziJn doel voorbij en creëert frustraties ^1 studenten hopen, als ze afgestudeerd l. op een belangrijke sociale promotie en en rfrekenen erop een gewichtige post in de sroi atschappij te zullen bekleden Was er i in eet na de onafhankelijkheid nog een gro oni behoefte aan hoger kader, tegenwoordig r g«1 de meeste posten in de ministeries esti let en is er voornamelijk gebrek aan nge ödenkader en technici. De Afrikaanse landen zijn er zo langzamer hand van overtuigd, dat dit falende wester se systeem op de helling moet. Met alleen kwantitatieve veranderingen, zoals een gro ter aantal leerlingen, meer fondsen, meer docenten, komt men er niet. Nodig is vooral een structurele verandering. Het creëren van een eigen systeem, dat aansluit bij de sociale, economische en geografische situa tie van het land: een afrikanisatie van het onderwijs. Schooltelevisie Diverse landen zijn op een eigen manier bezig het onderwijssysteem aan te passen. Ivoorkust en Niger proberen op grote schaal schooltelevisie in te voeren, omdat dit me dium bij uitstek is om het land tot in alle uithoeken te kunnen bereiken. Bovendien bereikt men met televisie ook de leraren met bijscholingscursussen en zelfs de hele gemeenschap kan ervan mee profiteren, door het uitzenden van praktische tv-cur- sussen (landbouw- en technische vorming) In de vaak nog naar stammen opgesplitste Afrikaanse landen kan televisieonderwijs een belangrijke rol spelen bij de vorming van een nationale eenheid. Op grote schaal wordt een éénvormig onderwijsstelsel inge voerd, waarin puur nationale elementen zijn verwerkt. Maar er kleven ook nadelen aan dit sys teem. Het is duus en kan, evenals het wes terse systeem een verwijdering tussen kind en ouders veroorzaken, omdat het kind van een traditionele gemeenschap plotseling in een moderne wereld wordt ondergedom peld. In Niger bijvoorbeeld was er na een tv- reportage over de eerste Amerikaanse astronauten op de maan. een conflict ont staan tussen ouders en kinderen in diverse dorpjes op het platteland. De kinderen wa ren trots thuisgekomen en hadden er de mond van vol. De ouders echter reageerden agressief: de maan is de maan en daar kan een mens niet bijkomen Verdere discussie van de baan Na die uitzending liep het vertrouwen van de ouders in de school sterk terug De kinderen leren er toch maar onzin Een heel ander initiatief heeft de regering van Somalië genomen. Tijdens het school de landbouwseizoenen aangepast. Les tij dens het regenseizoen van februari tot be gin december, vakantie in het droge sei zoen. Elk schoolinstituut, van lager tot uni versitair niveau, vormt een produktie-een- heid, waarin ook de beginselen van school- coöperaties worden bijgebracht. De scholen kiezen binnen de mogelijkheden van het milieu, één of meer produktiemethoden. Dat kan door landbouwprodukten te gaan verbouwen, kippen of konijnen te houden of zelfs kleine nijverheidsindustrieën op te zet ten. In de praktijk blijkt dat met name de lagere scholen op het platteland voor de landbouw hebben gekozen. Kleine indu- strietjes vind je daar zeiden. Ambachtscho len. middelbare scholen en universiteiten hebben een gevarieerder produktiepatroon ontwikkeld. Daar vind Je bijvoorbeeld naast land- en tuinbouw ook een klein meu belfabriekje, een mandenvlechterij, een smederij om zelf landbouwwerktuigen te maken, etc. Coöperaties Kinderen uit Benin leren landbouwtechnieken jaar '74-'75 werden alle scholen en universi teiten gesloten. De studenten werden naar verzamelpunten van rondtrekkende noma den gezonden en ingeschakeld bij de alfabe tisering. Op die manier hoopt de regering binnen 15 jaar het analfabetisme voorgoed naar de geschiedenisboeken te hebben ver wezen. Somalië gaat overigens wel rigou reus te werk: tijdens de lesuren voor volwas senen zijn alle winkels en markten gesloten en wie zich aan de lessen probeert te ont trekken wordt zwaar gestraft met een gel dboete of zelfs met gevangenisstraf. Ghana zoekt het meer op het culturele vlak. Het land probeert door middel van toneel in de traditionele gemeenschap een belang rijk voorlichtingsinstrument een ghane- sering van het onderwijs te bewerkstelligen Vroeger fungeerden er in de kleine dorpjes op het platteland satirische zanggroepjes (de Pramai, die tijdens voorstellingen aller lei verkeerde gewoonten van de mensen in scherpe liederen veroordeelden De mensen leerden veel van de „wijze" liederen en probeerden hun foutieve handelingen te verbeteren, omdat ze er weinig voor voelden publiekelijk belachelijk gemaakt te wor den De Prama zijn echter langzaam aan het uitsterven. De regering probeert nu met het invoeren van toneelprojecten de prama- voorlichting nieuw leven in te blazen. Mo menteel draait er een kindertoneelproject in twee dorpjes op experimentele basis. De bedoeling is het project uit te breiden over heel Ghana. Uitgevoerd op grote schaal moet het project uitgroeien tot een alge meen onderwijsprogramma, waarin op ba sis van toneel een heel vakenpakket Is ver werkt: aardrijkskunde, geschiedenis, taal, creatieve vorming, etc.. Radicaal Een van de weinige landen, die al wel verge vorderd zijn met een radicale herstructure ring is het Westafrikaanse staatje Benin. Na de marxistische-leninlstische revolutie van november '74 is het Franse systeem onmid dellijk overboord gezet. De wet op de schooLheroiëntatie van 23 juni 1975 roept de „Nieuwe School" in het leven, die de drij vende motor van de economische en sociale ontwikkeling zal moeten worden „De school", aldus kameraad president Mathleu Kerekou, „mag niet langer een onderwljsei- landje vormen In de maatschappij, maar moet als produktie-eenheld deel uitmaken van de lokale gemeenschap" In februari '76 is men in alle eerste klassen van lager, middelbaar en universitair onderwijs met het nieuwe systeem begonnen In 1982 hoopt men het hele onderwijs te hebben vernieuwd. Als eerste stap wordt het schoolrooster aan De schoolcoöperaties die worden gevormd en beheerd door de leerlingen zelf, zorgen voor de verkoop van de produkten. Elke school moet zo tenminste 20 procent van het schoolbudget zelf kunnen financieren. De „nieuwe school" speelt ook een dynami sche rol bij de opwaardering van de Afri kaanse cultuur. Er wordt les gegeven in de nationale talen en theater, Afrikaanse lite ratuur en muziek krijgen veel aandacht. Elke onderwijsinstelling is verplicht cultu rele activiteiten te ontplooien, waarbij de hele gemeenschap betrokken moet worden. Zo worden liedjeszangers, toneelspelers en andere artiesten In de school uitgenodigd de leerlingen les te geven. De leerlingen op hun beurt geven voorstellingen voor de ou ders in de dorpsgemeenschap of in de stads wijk. Niet alleen op het culturele vlak worden mensen uit de praktijk binnen de school muren gehaald. Ook een bakker, een smid, een fietsenmaker of een voedingsdeskundi ge kan de rol van de onderwijzer over nemen. De „nieuwe school" in Benin draait over het algemeen vrij soepel, al kleven er wel een aantal problemen aan. Zo blijkt de opvoed kundige waarde van de produktie ln de praktijk tegen te vallen. Men produceert alleen om geld bijeen te garen, terwijl de tweede doelstelling het aanleren van ver beterde produktietechnleken veel te wei nig aandacht krijgt, omdat er een tekort is aan geschoolde krachten Verder zijn niet alle ouders even enthousi ast over de praktijklessen en ze begrijpen het nu er vaak ook niet van. Door een tekort aan landbouwwerktuigen zijn de leerlingen verplicht van thuis werktuigen mee te ne men. Vaak hebben ze thuis echter slechts één exemplaar, waardoor de ouders tijdens de schoolproduktie-uren zelf niet op het land kunnen werken. En waarom zou Je trouwens Je kind naar school sturen, ais hij daar leert, wat hij thuis ook kan leren? Financiële problemen Hoewel de scholen 20 procent van hun bud get zelf financieren en het onderwijs zeker goedkoper is dan het Franse systeem, heeft de „nieuwe school" ook financiële proble- mien. Een rigoureuze vernieuwing vergt ze ker ln het begin een forse investering. Er moeten allerlei nieuwe onderwijsmethoden worden ontworpen, nieuwe educatieve ma terialen worden geproduceerd, leraren moe ten volgens de nieuwe methode worden geschoold en er is een grootscheepse voor lichtingscampagne nodig om de bevolking op brede schaal met de „nieuwe school" vertrouwd te maken. Hoewel Benin, dat tot de 25 armste landen ter wereld behoort, financiële steun hard nodig heeft, staat het uiterst kritisch tegen over buitenlandse hulp. Volgens de staat slokken de salarissen van buitenlandse on- derwijsexperts een veel te grote portie van de financiële steun op. Het land wil zoveel mogelijk activiteiten op eigen kracht ont wikkelen en eerst putten uit eigen bronnen. Buitenlandse hulp kan daarop slechts een aanvulling zijn. Om zo min mogelijk afhankelijk te zijn van de steun van één bepaald land, geeft Benin de voorkeur aan multilaterale hulp vla Unesco, Unicef en Pam. Unesco-experts hel pen met de planning van de schoolhervor ming. Unicef verschaft beurzen voor de vor ming en herscholing van nieuwe type onder wijzers, helpt bij de constructie van school klassen, levert materiaal en gereedschap pen voor de schoolproduktie en financiert de produktie van nieuwe schoolboeken De Pam geeft steun aan de schoolkantines, die op school voor de leerlingen gratis maaltij den verzorgen, gekoppeld aan kook- en voe- dingslessen. Hoewel erg veel Afrikaanse landen met de afrikanisatie bezig zijn, ls er ook veel kri tiek. Kritische geluiden komen voorname lijk uit intellectuele kringen, die vrezen dat door afrikanisatie het niveau van het onder wijs sterk zal dalen Volgens Benins minis ter van onderwijs echter moeten de Afri kaanse staten zich daardoor niet laten af schrikken. Er bestaat volgens hem geen absoluut peil ln het onderwijs Het onder wijs is pas op het Juiste niveau als het beantwoordt aan de door het land gestelde doelstellingen en meewerkt aan de oplos sing van de problemen, die de nationale ontwikkeling met zich meebrengt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5