De oud-preekstoel van professor Kamphuis Blanken trachten vergeefs zwarte synode naar hun hand te zetten Ds. W. G. Overbosch: bij de tijd zonder modieus te zijn Trouw and VIJF MINUTEN VOOR JEZELF SINDS 1554. Nieuwe uitgaven van „De Echo" VAN DA AC V UIT DE KERKBLADEN Ze willen, dat ik help met koperpoetsen MAANDAG 25 JUNI 1979 TROUW/KWARTET Af door A. J. Klei Dc Jeugdige theoloog die ik over de vloer had. zag op mijn bureau het boekje ..Een kerk voor kinderen" liggen. Hij wees naar de naam van de schrijver: J. Kamphuis, en vroeg me of dat soms die professor uit Kampen was. Ik knikte van ja en daarop sprak hij: „De paus van de vrijgemaakte gereformeerden!" ..Dat kan wel zijn", antwoordde ik. „maar dit lijkt me een heel aardig boekje". Ik had op dat moment „Een kerk voor kinde ren" nog niet gelezen, alleen bekeken. Het is een enigszins pretentieus uitgevoerd uitgaaf- Je van J. Boersma in Enschede, dat de (bijge werkte) tekst van de toespraak bevat, die professor Kamphuls gehouden heeft bij de herdenking van het honderd-Jarig bestaan van de (vrijgemaakte) gereformeerde Noor- derkerk in Spakenburg. Professor Kamphuls. die in 't begin van de jaren vijftig predikant in Spakenburg was, heeft er geen voor de hand liggende gelegen- heidsspeech van gemaakt, maar zich grondig verdiept in de (voor)geschledenis van het Jubilerend kerkgebouw; ik kan me voorstel len clat de Spakenburgers op de feestavond van 2 december 1978 geboeid naar hun oud dominee hebben geluisterd. Ten gerieve van het boekje heeft de heer Kamphuis nog allerlei oude foto's weten op te diepen en zo is een onalledaags geschrift van 523 pagina's ontstaan, waarvoor de uitge ver 14,50 vraagt. Professor Kamphuis heeft zijn stof in drieën verdeeld: de bouw van 1878, de verbouw van 1924, en de restauratie van 1971/1972. De voetnoeten zijn gelukkig niet bij elkaar geharkt, maar staan telkens onder aan de pagina. Nadat ik dit allemaal bij het doorbladeren van „Een kerk voor kinderen" had waargeno men, ben ik het gaan lezen. En om het maar meteen te zeggen: de lectuur is me tegenge vallen. Niet omdat de auteur de draad, die hij meende te kunnen oppakken (een-kerk-voor- kinderen). wel een met èrg veel moeite vast houdt, maar ik begrijp ter wereld niet dat de hooggeleerde Kamphuis, die zich zo keurig bij zijn onderwerp houdt en nimmer voor de verleiding is bezweken, van de historie van 't kerkgebouw over te stappen naar die van de Prof. J. Kamphuis. gemeente, - ik snap waarlijk niet dat hij de architect van de Noorderkerk volledig laat liggen. In welke trant werd die kerk in 1878 ge bouwd? Welk voorbeeld had de architect voor ogen? De auteur zwijgt erover, hij ver telt alleen dat er in de oude Noorderkerk een echte „houten broek" stond. Hij vertelt dit zelfs met enige ingenomenheid, maar waar om dan geen woord van afgrijzen over de afschuwelijke spreekbunker die er in 1924 voor in de plaats kwam? Dat had ik nu net iets voor professor Kamphuis gevonden, om stevig uit te halen naar het zelfvoldane neo- kuyperianisme, dat her en der pronkerige villa-kerken neerzette met pralende preek- platforms, en dat, helaas, zijn kwalijke in vloed ook deed gelden bij de verbouwing van 1924. Kijk, zulke taal, maar dan natuurlijk veel krachtiger en meeslepender, had ik van de heer Kamphuis verwacht, plus nog een sma lende opmerking over zo'n mal „liturgisch centrum", terwijl toch als 't goed is héél de kerk een liturgische ruimte vormt. Maar niks hoor. Professor Kamphuis is lurisch over zijn oud-kansel, en hij windt zich ook niet op over de nadrukkelijke manier, waarop deze preek stoel bij de restauratie van 1971/1972 is opge dirkt. Het enige wat hem interesseert, is de plóóts ervan. Als de kansel maar centraal staat, zal het hem een zorg zijn hoe de kansel er uitziet. Vandaar dat we hem ook niet horen .over de bouwtrant van de Noorderkerk. Ik citeer: „De vernieuwde en vergrote Noor derkerk is in de vormgeving zo'n voluit gere formeerde kerk: hoe centraal is de kansel niet komen te staan; de gemeente komt samen rondom het Woord. Ds. Rijneveld ging graag eens per jaar met zijn catechisanten het gebouw in tijdens de catechisatie om aan de jongens en meisjes te laten zien, hoe het Woord en de bediening daarvan in de gerefor meerde eredienst het allesbeheersende is. Er zijn heel veel kleinere kerkgebouwen aan te wijzen, waar vanwege de architectuur het aanzienlijk moeilijker voor de bedienaar van het Woord in contact met de gemeente te krijgen. Dat is de vreugde van de prediking in de Noorderkerk! Rondom het Woord ge schaard verkeren we als volwassenen en kin deren onder het Woord. Hier geen mystieke schemering of een voor de gewone man on toegankelijk cultisch centrum als in vele roomse kerken, die vergelijkbare omvang hebben. Hier grote soberheid, maar daarom ook de helderheid van het licht van het Evangelie waardoor de duisternis van de zon de wordt verdreven." Dat was professor Kamphuis. Ik wip nu, om bij te komen, even zo'n heerlijk-schemerige, neogotische roomse kerk binnen. Ouderwets lekkere scheerzeep in tablet, staaf. crème en schuim. Vin onze correspondent Hennie Serfontein DURBAN De negen dagen durende synode van de (zwarte) Nederduitse Gereformeerde Kerk in Afrika in Umgaba bij Durban is het toneel geweest van een slagveld, waarop aanhangers van de apartheid en tegenstanders van dit beleid elkaar te lijf gingen. De belangen van de blanke NG-moederkerk en de idealen van de zwarte predikanten hebben hier recht tegenover elkaar gestaan. De pionnen in de door de Broeder bond gesteunde strategie van de blanken waren de oudere en meer conservatieve zwarten, naast evange listen, dus geen predikanten ln de volledige zin, andere zwarten, die on der druk staan van of zich laten lei den door de blanke NO-kerk en een groepje blanke dominees en zendelin gen in de zwarte kerk. De subtiele, maar duidelijke, bemoei zucht van de blanke kerk heeft nieu we verbittering, boosheid en teleur stelling onder de meeste zwarte syno deleden veroorzaakt, ook onder die genen. die onder druk voor de voor stellen stemden, waartoe de blanken hadden geïnspireerd. Dit bleek door een verandering ln het debat tegen het einde van de verga dering, toen de synode afstand nam van de door de Broederbond geïnspi reerde voorstellen. Nederlaag ne van Vrijburg onverwacht de radi cale woordvoerder ds. Sam Buti van Alexandra met 76 tegen 69 stemmen versloeg. Ds. Buti ls tevens voorzitter van de Zuidafrikaanse raad van kerken. Een andere conservatief, de blanke ds. Nico Basson uit Oranje Vrijstaat werd tot actuarius gekozen. Hij was de kracht achter de conservatieve overwinning en hij verdedigde de be langen van de blanke NG-kerk. De conservatieve campagne moet al begonnen zijn kort na de historische synode van 1975 in Worcester. Deze vormde een wendingspunt, omdat de zwarte NG-kerk toen voor het eerst een duidelijke positie tegenover de regering innam door de apartheid en de gevangennemingen te veroordelen en door te eisen dat de vier naar ras gescheiden NG-kerken bijeenge bracht zouden worden ln één multira- ciale synode tot één NG-kerk. De synode begon met een succesvolle verkrampte (conservatieve) aanval, die leek te lelden tot een overwinning, toen de conservatieve dominee Lebo- Campagne waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwarlet QV Hooldredacteur Jenre lammmga Directeur mg O Poslma HOOFDKANTOOR PosiDus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstiaal 131 Amsterdam tel 020-913456 Iele. 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Oedietbank Rehemngnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam XI1000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam lel 010-11SS88 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) lel 115700 (uitsluitend voor advertentios) WesiWaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Oen Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORD OOST-NEOERLAND (uitslovend administrate) Posibus 3 8000 AA Zwo»e tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Pet maand 15 90 Per kwartaal 47.70 Per halt iaat 95.40 Per aar 188 60 Advertentietarieven op aanvraag TeteIonisch# abonnamentenopdrachien U*e adressen boven) Opgave lamii.#benchten 9-19 30 van maandag I'm vr,|<jag Op zondag van 18- 20 uur tetef 020-913456 Opgave mini-advertenties let 020-936868 of sch"ftehik aan M.n.-Adv afdeling postbus 433 1000 AK AMSTEROAM Adresw.|Z'gingen uithuilend schnft«fc)k aan onze Amsterdamse adressen De afgevaardigden naar de synode van Umgaba werden reeds een jaar geleden gekozen. Als gevolg van een goed georganiseerde campagne wer den vooraanstaande zwarte predi kanten, die bekend stonden om hun duidelijke visie, zoals ds. S. Tema van Soweto en ds. Lucas Mabusela van Mamalodi door hun regionale raden niet als synodelid afgevaardigd. Gedurende de eerste drie dagen lukte het de lijn van Worcester om te bui gen. Eerst kwam er een besluit over de status van de blanke zendelingen ln de zwarte NG-kerk een gevoelig punt voor veel zwarten omdat deze zendelingen voor apartheid zijn. Dit besluit betekende dat de aanbevelin gen van Worcester teruggedraaid werden. Hoewel zulke zendelingen nu lid moeten worden van de zwarte NG- kerk, blijven zij gedeeltelijk onder bevel van de blanke NG-kerk. Toen lukte het de conservatieven te voorkomen dat de vier verschillende theologische hogescholen samenge voegd zouden worden in één enkel theologisch seminarie. Maar tegen het einde van de synode sloeg de stemming om. Het lukte ds. Buti na een harde redevoering, te voorkomen dat de zwarte NG-kerk haar lidmaatschap van de raad van kerken stopzette, iets dat de blanke NG-kerk vurig wenst. Het lukte de conservatieven evenmin te voorko men dat het streven naar een multira- ciale NG-kerk op de lange baan ge schoven werd. Dit onderwerp werd toevertrouwd aan het breed modera- men van de synode. Vervolgens deed de synode een be roep op alle blanke predikanten die lid zijn van de Broederbond, hun lid maatschap op te zeggen. Het voorstel dat leden van de Broederbond die lid zijn van de blanke NG-kerk ook hun lidmaatschap dienen op te zeggen werd in handen gesteld van het breed moderamen. Breed moderamen De Jongere progressievere synodele den wonnen ook nog de laatste slag, toen zij alle veertien plaatsen wisten te veroveren ln het breed modera men. Het breed moderamen bestaat uit deze veertien plus de vier leden van het moderamen en zal dus een radicale meerderheid hebben, die de kerk de komende vier jaar leiden. Het synodedebat werd gekarakteri seerd door een gebrek aan diepgaan de discussies, door manipulaties door de voorzitter en de blanke actuaris, die veelvuldig zorgden dat een blanke bij belangrijke onderwerpen de laat ste spreker was. Onder de zwarten bestaat groeiende boosheid over de manier waarop de blanke NG-kerk haar financiële kracht gebruikt om de gebeurtenis sen en de stemmingen in de synode te beïnvloeden. Leidende zwarten zei den mij openlijk dat de blanke kerk haar financiële mogelijkheden ge bruikte om radicale predikanten on der druk te zetten door te dreigen met stopzetting van financiële steun. In dit opzicht speelt de NG-kerk uit Oranje Vrijstaat een prominente rol. Deze factor was een van de belang rijkste redenen waarom vele afge vaardigden bang waren zich duidelijk uit te spreken. Ds. Sam Buti sprak tegenover mij van de intimidatie-taktiek van de „special branch" (geheime politie), die bepaalde dominees onder wie hemzelf trachtte te intimideren. Een leidinggevende blanke predikant van de zwarte kerk was zelfs zover gegaan de namen van vijf „vijanden" van de blanke kerk te laten rondgaan. Wan neer deze vijf opstonden om te spre ken. kregen de conservatieve zwarten opdracht niet te luisteren of hun voorstel zelfs maar te bespreken en het meteen weg te stemmen. De conservatieve elementen, onder wie ds. Labone, vielen openlijk ds. Buti en de Broederking aan, een de mocratische organisatie waar zwarte, kleurling- en predikanten van Indiase afkomst lid van zijn. In een rede viel Labone ook diegenen aan die een splitsing wensen tussen de blanke en de zwarte NG-kerk. De openlijke, brutale en doorzichtige tactiek van de Broederbond om de zwarte synode te manipuleren is als een boemerang teruggekomen. Niet alleen zwarten die privé toegaven te zijn gemanipuleerd bleken boos en verbitterd. Zij zeiden dat zij geen andere keus hadden uit angst voor financiële wraakneming. Maar ook de waarnemers van de Ne derlandse en Zwitserse kerken wer den er door geschokt. Nu de relatie tussen de Nederlandse en de blanke gereformeerde kerk in Zuid-Afrika of ficieel verbroken is, kan dit alleen maar leiden tot meer spanning op een moment dat de door de Broederbond overheerste blanke NG-kerk verwoed haar best doet om haar Image inter nationaal wat op te vijzelen. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Bij „De Echo", de uitgeverij van de hervormde bond voor inwendige zending op gerefor meerde grondslag (adres: J. van Olde-. barneveltlaan 12, Amersfoort), ver scheen een boekje van veertig pagi na's, getiteld: „Bidt u wel?". Dit is bedoeld als oproep tot persoonlijk gebed. De auteur is de anglikaanse bisschop J. C. Ryle, die in de vorige eeuw leefde en veel aan evangelisatie deed. De eerste druk van „Bidt u wel?" was snel uitverkocht en in de nu verschenen tweede druk zijn ook gespreksvragen opgenomen. De prijs is een rijksdaalder. „Neem en lees", eveneens bij „De Echo" uitgekomen, ls een boekje om Jongeren te helpen bij het dagelijks bijbellezen. Het is in zoverre geen dagboek(je) dat geen data zijn ver meld; de gebruikers (men mikt op twaalf tot zestienjarigen) kunnen op elk moment beginnen. De prijs ls drie 'rijksdaalders. Via „De Echo" ontvingen we een uit gaafje van de „Stichting voor verbrei ding van het evangelie onder moslims ln Nederland" (waarin o.m. gerefor meerde bonders en christelijk gere formeerden samenwerken): „Een Moslim als gast" (16 pagina's, prijs anderhalve gulden). Dit geschrift wil zijn „een praktische leidraad in vriendschap en getuigenis bij de ont moeting van christenen met mos lims". De schrijver is dr. William M. Miller. door Paul Oskamp Morgen zal de Amsterdam se hervormde predikant W. G. Overbosch met nog twee anderen uit handen van Prins Bernhard de zilveren anjer ontvangen. De zilve ren anjer is een onderschei ding die vanwege het Prins Bernhard Fonds wordt toe gekend aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de cultuur. Blijkens de toe lichting in de Staatscou rant valt ds Overbosch deze eer te beurt als initia tiefnemer en voorzitter van de Prof. Dr. G. van der Leeuw-Stichting. De Van der Leeuw-Stichting is in 1954 uit de toenmalige Oecumeni sche Raad van Kerken in Neder land voortgekomen en is sinds dien werkzaam in de-wereld van de reformatorische kerken op het terrein waar kerk en kunst elkaar ontmoeten. Tevens is ds Over bosch nauw betrokken zowel bij de restauratie als ook bij de toe komstige bestemming van de Nieuwe kerk op de Dam. Dit eerbetoon is een reden tot dubbele vreugde; vreugde die de zaak van de liturgie en de persoon van Overbosch betreft. De beteke nis van de Van der Leeuw-Stich ting kan meh het best afmeten aan de hand van haar publikaties, meest in de vorm van onregelma tig verschijnende Mededelingen; maar dat is een understatement voor een stroom van ongeveer vijf tig uiterst verzorgde en inhoudrij ke boekjes en boeken. In de loop der jaren zijn daarin, om maar iets te noemen, zulke veelzijdige kwes ties aan de orde gesteld als de kerkbouw, de vragen rondom het vertalen van de bijbel, de joodse wortels van de christelijke ere dienst, de kerkmuziek, brokken Schriftuitleg en veel gebedstek sten, maar ook indringende ont moetingen met de beeldende kunst en de wereld van de media. De Prof. Van der Leeuw-Stichting wil een ontmoetingscentrum van kerk en kunst zijn. In de ontmoe ting met de ons omringende cul tuur worden kerk en theologie uit gedaagd en ervoor behoed dat zij zich in zichzelf opsluiten; omge keerd wordt de cultuur aldus ge voed uit de wat van ouds een van de voornaamste wortels is waar zij op stoelt, n.l. de cultus (de ere dienst, red.). Terecht maakt het ministerie van CRM door zijn sub sidie het werk van de Stichting mogelijk. En dat heeft weer moge lijk gemaakt dat er onder meer studieopdrachten zijn verstrekt, conferenties belegd en platensets met nieuwe kerkliederen zijn uit gegeven. Hoogtepunten in deze arbeid zijn geweest de verschijning van de Adem van het Jaar, van het Oecu menisch Ordinarium en van het Compendium bij het Liedboek voor de Kerken. Klassieke liturgi sche strukturen en leesroosters zijn op die manier ontsloten en vruchtbaar gemaakt voor de refor matorische kerken hier te lande en in Vlaanderen. Boeiend ls de poging om de Schriftwoorden van week tot week af te tasten ln het voetspoor van de synagoge. De bundels „Aan de hand van Moses" leggen daar verantwoording van af. Het draagt alles het stempel van Overbosch; het is bij de tijd zonder modieus te zijn, theolo gisch belijnd en even diep als het veld breed ls. In dr W. Barnard, Ds H. R. Blan kensteen, rector Th. J. M. Naaste pad en Willem Vogel heeft de Stichting toegewijde studiesecre tarissen. Maar voorzitter Over bosch is de motor, de organisator en het zakelijk brein, veelzijdig in zijn contacten, met een lange adem en een ongeëvenaarde werk kracht. De tijd die hij en zijn vrouw in de redactie van het Com pendium bij het Liedboek hebben gestoken, is niet te schatten. Hij het project „Met uw Instemming", ter begeleiding van het lied van de week, is Overbosch nauw betrok ken geweest. En nu zijn het weer de menigerlei vragen rondom de verdere ontwikkeling van het kerklied die zijn aandacht hebben. Als lid van de raad voor de ere dienst van de hervormde kerk heeft Overbosch uiterst belangrij ke bijdragen geleverd voor het ge zamenlijke hervormde en gerefor meerde dienstboek waar sinds lang aan gewerkt wordt. Zijn diep gravende opstel over de doop in deel II van de Liturgische Hand reiking is een klein meesterwerk en een „must" voor iedere theo loog. Zo zou er nog veel meer te noemen zijn: het boek over de Opstanding, zijn discussie des tijds met IKON-voorzitter Wim Koole over de uitzendbaarheid van kerkdiensten (waar Over bosch niet aan gelooft en ook niet aan meedoet) en zijn artikelen in het veertiendaags verschijnende kerkblaadje van „Groot-Zuid", „De Klokslag", waarin opvallen het gevoel voor de vragen van deze tijd en de theologische greep op de dingen. Steeds is het de combinatie van die twee die het hem doet. Met recht; ontmoeting tussen kerk en cultuur. In die ontmoeting fungeert, nu al 25 jaar lang, de Van der Leeuw- Stichting als ferment en exponent en haar voorzitter als gangmaker en geweten. De honorering van deze verdiensten zou een eredoc toraat waard zijn. Het zegt iets over de steriliteit waarin het uni versitair bedrijf zich afspeelt, dat zulks niet al lang gebeurd is. Maar de vreugde om het dubbele eerbetoon in de vorm van de verle ning eerst van de Lourenspenning en nu van de Zilveren Anjer is er niet minder om. (Het bureausecre tariaat van de Prof. Dr G. van der Leeuw-Stichting is: A. van Wijk, postbus 9390, Amsterdam. Dona teurs betalen een minimum-be drag van 20 per jaar en ontvan gen gratis alle publikaties van de stichting. De eerstkomende afle vering van de Mededelingen bevat onder meer een meditatie van de hand van ds W. O. Overbosch over de asylfunctie van kerkgebouwen, actueel alleen al vanwege de Turk se christenen die een toevlucht ln de kathedraal van Den Bosch heb ben gezocht). Drs. P. Oskamp is hervormd pre dikant te Purmerend. N je: ;ejtw ni t rs IOC MET ALLE HEILIGEN Wie niet alleen iets afweet van kerkgeschiedenis maar ook gewoon om zich heen kijkt weefe dat er overal mensen leven die mening zijn dat zij het fijne vaijt i evangelie bij uitstek hebben begrepen en in hun spreken verkondigen. Meestal zijn ze te herkennen aan de boosheid dier hun spreken komt als het over ts vijanden gaat een vereenzelviging van eigen groe rb met het uitverkoren volkje hoo helemaal bij of er komt iets meewarigheid in hun spreken, van: die lui weten 't nog niet, zi eigenlijk. Soms weet ik niet wa meest grievend overkomt. Een streep door dit soort eigen-ik-christendom en er groeps-christendom trekt Paul als hij zegt dat wij alleen „met heiligen in staat zijn te vatten de breedte en lengte en hoogte diepte is, en te kennen de liefdt Christus.De werkelijke dimensie van wat ons is overgeleverd heeft geen enkele kerk en geen enkele groep in pi Dat is gemeenschappelijk werk hebben 't ook samen niet. Je ki niet zeggen: de betekenis van Christus is de optelsom van all^ wat er over Hem gedacht en gesproken is. Het gaat hier ook| tover kennis, maar over kennen, dat kennen, als werkwoord, alsl bezigheid, dat gaat alle kennis bereikt is) te boven. Dat onden zijn, samen met alle gelovigen, vroeger en van vandaag en van tot gunder, daar gaat het om. D L eigenlijk een beetje hachelijk. Want je kunt dan ook zeggen: d iedereen heeft gelijk. Alles is hetzelfde. Of je Christus ergenj de rand nog wel ziet zitten of dj Hem centraal stelt, dat maakt i zoveel uit. Ik denk dat dèt niet waar is. Paulus wil zeggen, dat samen onderweg moet. Van mi] part niet allemaal in één kerk, organisatie, maar wel duidelijk1 (allemaal in dat ene verband vai betrokkenheid op de boodscha] van God en Jezus, de Heer. VOORBIJGANGEI Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nijverdal: A. J. de Bi Scharnegoutum c.a. GEREF. KERKEN Beroepen te Zoetermeer: R. Klijijfc, te Groningen-Noordoos. Ds. R. Kok Ds. R. Kok. christelijk gereforml predikant te Nijkerk, heeft emerij aangevraagd. Het ligt in de b«i ling, dat hij op 12 december afsql neemt. Ds Kok is met zijn 88 jat ai oudste dienstdoende predikan it ons larïd. Hij is 64 jaar in ach ft dienst. Op 5 september 1915 wen o 24 jaar oud, predikant van de ger ;n meerde gemeente te AAGTEBs KE. Nadien stond hij in Gouda $ir Veenendaal. Daar raakte hij in leergeschil verwikkeld, waardoote in 1950 werd geschorst en metrl deel van zijn gemeente buiten de ot .reformeerde Gemeenten kwanir staan. In 1965 werd hij christjiti gereformeerd. Hoewel hij toen jaar was, nam hij daarna nog maal een beroep aan: achtereeit gens naar Ede, Alphen aan de lïn Ameide en Nijkerk. d il N tc Morgenstern In Nunspeet ls overleden ds. C. genstern, emeritus predikant va jl gereformeerde kerk te Amstelvjla Ds. Morgenstern is geboren in 19ïac was predikant te Wetsinge-Sau\ er In 1956 kwam hij naar Amsteli iu waar hij in 1971 met emeritaat i; De rouwdienst is a.s. woensdag it i Crematorium olandhorst te tts: stad. i< Secularisatie en evangelis spreken over God in een geseci seerde wereld, zomerconfen eï CSFR, voor christenstudenten, i kers o.a. prof. dr. H. Jonker, dtis Boeij, prof. dr. H. Berkhof, ds. 1 ai M. Nijssen, 2-6 Juli, nivon-jongt te centrum, Lage Vuursche. Inf. tel. 410091. Je zou denken, dat het late tijdstip, waarop de „vrouw van de pastor" haar entree maakte in de r.k. kerk. tenminste dit voordeel had. dat zij niet te maken heeft met het traditio nele verwachtingspatroon, waarmee protestantse kerkleden hun domi neesvrouw nog vaak tegemoet tre den. Maar wie dat denkt, heeft het goed mis. getuige het relaas van de vrouw van een pastoraal werker in Overweg, het blad van het bisdom Breda. Hieruit twee fragmenten: Het la moeilijk te blijven die je bent. Je bent niet mevrouw X. maar de vrouw van de pastor. De mensen heb ben bepaalde verwachtingen van je en je hebt de neiging te proberen aan die verwachtingen te beantwoorden. Als vrouw van de pastor doe ik din gen die ik anders waarschijnlijk nooit zou doen: bijv. een bijbelkursus vol gen. Ik moet denken over dingen waar ik anders niet zo bij stil zou staan. Men verwacht een mening over een dienst, een preek, stuk in de krant. Verder moet je je gezicht laten zien in de kerk. Men heeft graag, dat je helpt koperpoetsen, de kerk schoonmaken en dat je in een of andere werkgroep zit. zodat de men sen goed kunnen zien. dat je óók wat voor de kerk doet. Als de kinderen groot zijn, zullen ze wel misdienaar moeten worden, maar daar doe ik niet aan mee; ze mogen wel, maar moeten zeker niet. Ook de geloofsontwikkeling van mijn man en mij ls niet dezelfde. Door cursussen en contacten maakt mijn man een veel snellere ontwikkeling door en kan ik hem naar mijn gevoel niet bijbenen. Mijn man krijgt in zijn werk al met zoveel problemen en con flicten te maken, dat ik hem thuis niet durf of wil lastig vallen met moei lijkheden. Die worden dus onder tafel gestopt, maar de kruik gaat te water tot hij barst. In het werk moet zoveel worden gepraat, dan moet je thuis niet meer zeuren: dus komt er weinig- van een gesprek, terwijl ik de hele dag met twee kleine kinderen bezig ben geweest en dus wel eens met een volwassen Iemand wil praten. Of Ik wil of niet: ik word betrokken bij het beroep van mijn man, terwijl ik dit beroep helemaal niet zelf gekozen heb. Toen ik trouwde, was dat ook niet met een pastoraal werker en ook nu vind ik, dat ik niet met een beroep getrouwd ben maar met een man. maar daar moet je wel constant aan trekken. Heidens lawaai Kerk en Jeugd (hervormde gemeente te Honselersdijk): „Het luiden van kerkklokken op zon dag ls een heidens lawaai". Deze stel ling heeft dr E. J. M. de Boer toege voegd aan het proefschrift, waarop hij aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen is gepromoveerd tot doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschap pen. Hij doelt met die stelling waar schijnlijk op het luiden van kerkklok ken op de vroege zondagochtend, wanneer hij wenst uit te slapen. Zui ver natuurwetenschappelijk gezien is die stelling niet helemaal juist: Het zondagse klokgelui is heilig vergele ken bij het oorverdovend geraas van auto's dat daarna losbarst en vredig vergeleken bij het woeste krijgsge- brul dat opstijgt van de voetbalvel den alom in den lande juist op zon dag. Het zondagse klokgelui roept de mens op naar plaatsen die temidden van die zee van heidens kabaal nog eilanden van stilte en bezinning vor men. De klokken herinneren hen die al wakker zijn en anderen die nog sluimeren op zondagmorgen eraan, dat er nog iets méér is dan de beslom meringen van al den dag en dat er nog oorden zijn waar het heidens lawaai van deze wereld wordt over wonnen. Dat moet een rustgevende gedachte zijn op de zondagmorgen, die kan inspireren om na het klokge lui vredig weer in te slapen, of uit bed te stappen en ook op te gaan naar één van die vluchtheuvels voor rust en bezinning. Klokken zijn de wegwij zers van het eeuwige in het tijdelijke. Een doctor in de wis- en natuurkunde kan dat beter dan wie ook weten. Van Agt's Ziklag Tijdens de kabinetsformatie in 1977 is in „evangelische" kringen constant gebeden om een premierschap van Van Agt. Toen hij het werd, hield het Reveil (van Jan Willem van der Hoe ven) een dankstond. Men hoopte daarbij vooral op het „ethisch reveil" en verwachtte een strakke abortus wetgeving. Twee jaar later is bij de evangelischen de kater overgebleven. In het maandblad Reveil zoekt R. Nieuwenhuize een bijbelse verkla ring; We vragen ons af of het met Van Agt Dl net zo gesteld is als met David Samuël 29-30. David verbindt zie is die geschiedenis met zijn vijande 1 wordt daardoor op den duur gedi so gen om tegen zijn eigen volk te t h den. Wanneer dit niet doorgaat et naar Ziklag terugkeert ziet hij hof l vijanden die stad overvallen en geroofd hebben. Totaal berooid stjvc David en zijn mannen daar, in vreemd land, beroofd van al huijlei milie en hun bezittingen. Dan stadig geschreven, dat David zeer in nauw raakte door zijn eigen merite En toch, hoe berooid ook. hij biet gezalfde en hij sterkte zich in de I u Iets dergelijks kan Van Agt ove men. Hij kan door compromissen r erg in het nauw raken. En dat zou ec eens erg heilzaam voor hem kun i zijn. Ook al betekent dat „nauw", oc zijn eigen mensen om zijn heenj ii zullen roepen terwille van een an$n| leider. Maar door al de gebeden zoveel duizenden Christenen is Agt ergens een „gezalfde".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2