Somoza bombardeert sloppen reen duidelijkheid over ;ezindheid van Aantjes Twee Kïesuwkado Nfog drie ploegen kans op eredivisie Na 'Helsinki' 321 Russen opgesloten Gevechten in Kaboel deze krant iet Nieuwe Haagse/Nieuwe Le ise Gouramt Trouw Zonnig HET WEER Actie voor uitbetaling KNIL-soldij Danny Kaye als dirigent 'Geen Cubanen naar Zimbabwe' Honderdste zilveren anjer voor architect Walter Kramer Protest tegen Bestek '81 President Nicaragua negeert oproep af te treden :>mmissie-Enschedé schoot volgens De Jong tekort dA-voorzitter ;njmber gestemd over alitie met CDA 67 Vietnamezen naar Harlingen Trouw Pluriform I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10880 - MAANDAG 25 JUNI 1979 Zonnig, maar plaatselijk ook een retjen- of onweersbui Maximumtempera turen van vijftien graden aan zee tot negentien graden in het binnenland. Matige, aan de kust vrij krachtige wind Morgen en overmorgen: zonnige perioden, maar ook kans op een bui Middagtemperaturen omstreeks achttien graden. Morgen zon op. 5.21 onder 22.04 maan op 7.29 onder: 23.04 Wilt u Trouw ook op uw vakantie-adres bezorgd hebben? Zend dan dc bon die regelmatig in ons blad staal uiterlijk drie weken voor uw vertrek nnnr oti/e afdeling vakantie-service LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 3: PAGINA 4: PAGINA 5: PAGINA 6: In het kader van acties tegen het regeringsbeleid hebben on geveer 40.000 mensen zaterdag in Amsterdam gedemon streerd tegen Bestek '81, de bezuinigingsplannen van het kabinet-Van Agt. De demon stratie was georganiseerd door de groep „Bestek '81 moet van de baan", opgericht op ini tiatief van de CPN. Vooraf gaand aan deze manifestatie werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Amster damse Bos de „Nacht tegen Van Agt" gevierd. Een sfeer- J HAAG/UTRECHT, (ANP) Prol. dr. L. de Jong vindt dat de commissie-Erischedé tekort eschoten waar het erom gaat inzicht te verschaffen in de gezindheid van mr. W. Aantjes in ie jjaren 1940-1947. Terwijl de commissie zelf schrijft onderzoek naar een dergelijke gezindheid Boen wanneer dat relevant zou zijn, is dat niet gebeurd op een bij uitstek relevant punt: de ïmelding van Aantjes bij de Germaanse SS, aldus prof. De Jong gistermorgen voor de Ikon- HAAG (ANP) Langzamer- maakt het optreden van het 1 een gelegenheidscombinatie en PvdA en CDA onmogelijk. A-voorzitter Max van den Berg lat zaterdag in Vara's Rooie Haan en commentaar op de Kamerde en over het juli-pakket, de afgelo- week. ens en wetens hebben de re- igspartijen de mensen met de ste inkomens drie tot vier pro achteruitgezet. De „schaamtelo- manier waarop dit is gebeurd dt volgens Van den Berg een ern- gevaar in voor het komend na- als de begroting voor 1980 wordt esenteerd. )olitici van CDA en WD zijn zo scineerd door de macht dat ze id zijn tot elke prijs te blijven ■n. Ook het komend najaar zullen rel blijven kleven, verwacht Van Berg. komende verkiezingen ziet Van Berg de kernenergie uitgroeien iet belangrijkste politieke onder- Daarop zal worden uitgevoch- of Nederland bereid is de samen- ng op een andere manier in te ten. „Mocht Aantjes namelijk dat gedaan hebben, wat honderden deden, om zich via deze „vluchtweg" te onttrek ken aan de Duitse macht (bij terug keer in Nederland trachtten deze mensen dan te ontsnappen), dan had den wij mogelijk het rapport over mr. Aantjes eind november helemaal niet uitgebracht", zo zei De Jong. Mr. Aantjes vindt dit een „bijna ver bijsterende" uitspraak. Hoe kan een dergelijk, iemand vernietigend, rap port worden uitgebracht, zonder dat de onderzoekers niet de volledige ze kerheid hebben gehad dat het niet anders is geweest?, aldus Aantjes. Hij meent met De Jong dat de feiten op zichzelf niet beslissend zijn. Men moet naar zijn mening naar de motie ven en de gezindheden achter de fei ten zoeken. Aantjes wil daarmee de commissie-Enschedé echter niet kri tiseren. „Het hoorde zeer duidelijk niet tot hun taakstelling", aldus Aantjes. terdag in Utrecht het CDA opgeroe pen te bevorderen dat een terugkeer van Aantjes in de actieve politiek mogelijk gemaakt wordt. Volgens het CDA heeft het rapport van de com missie-Enschedé aangetoond dat rap port en verklaring van prof dr. L. de Jong met betrekking tot Aantjes voorbarig en eenzijdig waren. MANAGUA (AP, AFP, Reu ter) De luchtmacht van Ni caragua heeft gisteren weer sloppenwijken van de hoofd stad Managua gebombar deerd. Eerder had president Somoza een oproep van de Organisatie van Amerikaanse staten (OAS) om af te treden, van de hand gewezen. De OAS verklaarde zich tegen militaire interventie. Somoza noemde de oproep een „fla grante inmenging" in de binnenland se aangelegenheden van Nicaragua. „De nationale garde moet zich als één man opstellen en vechten om de orde en de grondwet te verdedigen", zo zei hij. Wel zei Somoza dat hij plannen van leden van de OAS zou willen bekijken om de crisis in zijn land op te lossen. Van andere landen, aldus de presi dent, doet het er niet toe wat zij zeggen. „Zij kennen de werkelijkheid hier niet". In Nicaragua strijdt een kleine elite, met aan het hoofd de familie en So moza, en de nationale garde, tegen zo ongeveer de rest van het land. Einde De OAS nam zaterdag een verklaring aan waarin Somoza werd gevraagd af te treden, om zo een einde te maken aan de burgeroorlog die voor hem steeds uitzichUozer wordt. Guerrille- ros van het Sandinistlsch bevrij dingsfront beheersen nu gTote delen van het platteland, en Nicaragua's tweede stad, Leon. Gisteren lieten de Sandinisten weten dat zij de stad Mazaya in handen hebben. Meer dan 80.000 vluchtelingen zijn naar Managua getrokken, in de ijdele hoop daar voor het oorlogsgeweld ge spaard te blijven. De strijd om de stad wordt echter steeds heviger, ter wijl een groot tekort aan voedsel dreigt. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis worden vluchtelingen in Managua lastig gevallen door militai ren van Somoza, die op zoek zijn naar Sandinisten. Zij zochten daarop hun toevlucht bij het hoofdkwartier van het Rode Kruis. In Managua krijgen de Sandinisten veel steun vanuit de sloppenwijken, waar mensen in erbarmelijke om standigheden leven. Die steun was voor de luchtmacht aanleiding de krottenbuurten te bombarderen, van uit helikopters die op ongeveer een kilometer hoogte vlogen. Daarbij is een onbekend aantal slachtoffers ge vallen. Kort daarop werden bewoners van zes „barrios" (buurten) in het oosten van Managua gewaarschuwd „zo snel mogelijk" te vertrekken. De Nationa le Garde dreigde met nieuwe acties pm het verzet in de sloppen de kop in te drukken. Troepei. kozen stelling In de sloppenwijken, maar het kwam niet tot ongeregeldheden. De oproep tot aftreden van Somoza, Terugkeer De federatieraad van het christende mocratisch Jongerenappèl heeft za- AMMAN (Reuter) Archeologen hebben ln Jordanië de resten ontdekt van een kerk uit de eerste of de twee de eeuw na Christus. De vondst werd gedaan in de Grieks-Romeinse stad Jerasj, vijftig kilometer ten noorden van Amman. ran onze sportredactie IMSTERDAM In de nacompe- tie van de eerste divisie met als izet één plaats ln de eredivisie oetbal, blijft de spanning tot de latste speeldag gehandhaafd, 'ortur.a SC, dat gisteravond via en zege op concurrent Willem II aar de hoogste afdeling had kun- en promoveren, kwam niet ver- er dan een gelijkspel (1-1), waar oor woensdagavond nog drie loegen met kans op de eredivisie an hun laatste negentig minuten oetbal van dit lange seizoen be- Innen. Fortuna SC speelt dan uit ij het theoretisch nog niet uitge- chakekie FC Groningen en Wil li omvangt thuis Telstar. Wie an de drie derhalve, met voorlo pig nog de beste papieren voor Fortuna SC. Beslist werd gisteren wél de strijd bij de zondagamateurs. Rohda uit Raalte greep de titel en speelt woensdag en zaterdag nu tegen de kampioen van de zaterdagama teurs, DOVO. Beslist werd dit weekeinde ook de strijd om de nationale wielertitels. Henk Lub- berding prolongeerde bij de profs zijn titel, al was daar ln feite Joop Zoetemelk de grote man, Hennie Stamsnijder verrastte iedereen bij de amateurs met een ruim 120 kilometer solo en Tineke Fopma maakte bij de dames een einde aan de heerschappij van Keetle van Oosten-Hage. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Een groep van 67 Vietnamese boot-vluchtelingen onder wie 35 kinderen, is gister ochtend op Schiphol aangeko men. De groep Vietnamezen, die zeven voltallige families omvat werd enige tijd geleden in volle zee opgepikt door het Nederlandse schip „Agulhas" en later in Singa pore aan land gezet. De vluchtelingen zijn allen afkom stig uit de provincie Phan Thiet. Een van hen vertelde dat zij ln een slechts twaalf en een halve meter lange boot hun vaderland verlie ten. Direct na aankomst ln Singa pore werd een baby geboren, het eerste kind van een Vietnamese visser en zijn vrouw. Het drietal beboert ook tot degenen die nu ln Nederland een nieuw bestaan gaan opbouwen (zie foto). De Vietnamezen zijn meteen na aankomst doorgereisd naar Har lingen, waar zij in een rusthuis, dat al enige tijd leegstaat, op ver haal moeten komen. Een uitvoerig verslag uit Harlin gen staat op pagina 3. Een vrouw in Managua smeekt een lid van de Nationale Garde haar huis binnen te mogen gaan, om haar familie op te halen. De wijk was even eerder zwaar beschoten. en het besluit dat er geen interventie komt in Nacaragua, nam de OAS tijdens een spoedvergadering in Was hington. Import Oorspronkelijk had de regering van de VS een regeling willen treffen die neer kwam op een onmiddellijk staakt-het-vuren, een einde aan im port van wapens in het door de bur geroorlog verscheurde land en 't belangrijkste de mogelijkheid van interventie door een OAS-vredes- macht, onder leiding van de VS. Hier voelden de overige leden van de orga nisatie echter niets voor. De OA8 telt 27 leden,, waarvan er twee (Dominica en St, Lucia) niet aanwezig waren op de driedaagse bij eenkomst, die zaterdag afliep. Het uiteindelijke standpunt werd ge steund door 18 landen, één meer dan nodig. In antwoord op de Amerikaanse voor stellen, die de deur open zetten voor gewapende tussenkomst op korte ter mijn, ontwierpen dertien Zuldameri- kaanse landen een voorstel dat inter ventie Juist uitsloot. Zaterdag, na lan ge discussie, sloten ook de VS zich hierbij aan, toen bleek dat hun eigen standpunt geen kans meer had. Ook Suriname steunde dit voorstel. Behalve om het aftreden van Somoza en de instelling van een democrati sche, breed samengestelde over gangsregering. vraagt het standpunt om respect voor de mensenrechten van alle inwoners van Nicaragua en garanties dat die zullen worden nage leefd, en om snelle vrije verkiezingen, die tot een democratische regering moeten leiden. De situatie in Nicaragua is zo insta biel geworden, dat Carter zijn advi seur voor nationale veiligheid, Zbig- niew Brzezlnski, ln Washington heeft achter gelaten. HIJ zou eerst meerei zen naar Tokio, maar Carter wilde een betrouwbare waarnemer in Was hington hebben. Woordvoerder Moisen As an van de Sandinisten heeft verklaard dat So- moza's generaals zouden worden te rechtgesteld zoals die van de sjah in Iran zijn geéxecuteerd. Het enige lid van de Sandinlstlsche tegenregering dat in Nicaragua verblijft, sprak ver volgens tegen dat hij marxist was. De voorlopige Sandinlstlsche regering zal volgens hem de weg banen naar democratie met vrije verkiezingen zo dra men overal de baas is. RAWALPINDI (Reuter) De pro- communistische machthebbers in Af ghanistan hebben een gewapende de monstratie van tegenstanders in de hoofdstad Kaboel neergeslagen. Vol gens Radlo-Kaboel had de regering na de schietpartij het heft stevig ln handen. Het was de eerste grote beto ging ln de hoofdstad sinds moham medaanse stammen vorig jaar in ver zet kwamen tegen de 62-Jarlge presi dent Noor Mohammad Taraki, die 14 maanden geleden bij een bloedige staatsgreep aan de macht kwam Radio-Kaboel noemde de demon stranten „huurlingen van de Iraanse fanatici'' en „verraders van het vader land". De schietpartij begon toen de betogers het vuur openden op de poli tie die een einde aan de manifestatie wilde maken. Het radiostation gaf geen bijzonderheden over de strijd of over verliezen Wel werd gezegd dat „de verraders spoedig door de veilig heidstroepen, met steun van de bur gers van Kaboel, werden vernietigd of aangehouden". Bij de betoging zijn volgens westerse zegslieden zeker 50 mensen om het leven gekomen. LONDEN (Reuter, AP, DPA) Amnesty International, de organisatie voor de mensen rechten, heeft gisteren ge meld dat in de Sowjet-Unie sinds augustus 1975 321 men sen in gevangenissen of psy chiatrische inrichtingen zijn opgesloten of zijn verbannen omdat ze gebruik maakten van de rechten, die hen bij de akkoorden van Helsinki zijn toegekend. Een aantal men sen wacht nog op een proces. Onder de honderden „gewetensge vangenen" zijn elf leden van het co mité dat toezicht wil houden op de naleving van de slotacte van de vei- llgheidsconferentie van Helsinki. De meesten van hen zijn tot straffen veroordeeld van twaalf jaar of meer. Zij moeten onder slechte hygiënische en vaak gevaarlijke omstandigheden zware arbeid verrichten ln strafkam pen. Voldoende medische zorg ont breekt en veel gevangenen zijn chro nisch ondervoed, aldus het rapport van Amnesty. Drie van de leden van de Helslnki- groep werkt in kampen met een spe ciaal regiem. De Jurist Lukjanenko, één van de oprichters van de groep moet glas slijpen voor kroonluchters. De gevangenen in dat kamp hebben geen beschermende kappen tegen glasstof of handschoenen. De glas- sneden die ze oplopen moeten met zand en ijskoud water worden behan deld. Als voedsel krijgen ze rotte kool, waterige havermoutpap en zou te haringen. Een ander lid van de Helsinklgroep, Petkoes. zit samen ln een cel met Sjtsjaranskl. Deze moet aardappelzakken weven. De voorzit ter van de groep Orlow staat in een speciaal kamp aan een draaibank. Wat doet een land alzo wanneer het twee staatshoof den heeft, die geen van beiden willen wijken? Oeganda vindt merkwaardige hindernissen op zijn weg terug naar de democratie. Om het protocol overzichtelijk te houden, is het bevrijdingsfeest maar even uitgesteld. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Helty Blok en Ina van Faavien Lektuurhanger (B) Nooii meer zoeken naar de krant of tv-gidv Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien F.chl naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1