uroraad wenst ereldstrategie Amerika wil gemengd bewind in Nicaragua ouisiana bestrijdt misdaad met dubbele moraal Tanker voor vluchtelingen iergie beheerst topoverleg Ex-president Oeganda vertrekt naar Londen Cuba belooft sandinisten steun overwegen »|isisleger' Moslems doden kadetten Syrië 'Politieke aanpak van roken vereist' rkije slikt trwaarden IMF 'Niet in ballingschap' Drukkers Times Croissant hongert RDAG 23 JUNI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET Bert van Panhuis iet ziAATSBURG De olieverbruikende en producerende landen moeten absoluut een J ldenergiestratègie opstellen, waarbij matiger en rationeler gebruik van aardolie, ontwik- 13 ig van andere energiebronnen en het aan de ontwikkelingslanden waarborgen van energie op staan. Kan een dergelijke strategie niet worden uitgewerkt, dan zal de wereld snel eil len geconfronteerd met een economische en sociale crisis van grote omvang. sggen de regeringsleiders van de niet aantast. Maar de minister-presi- EG-landen in het slotdocu- dent heeft donderdagavond al een aan het eind van hun topover- de Europese Raad in Straats die „andere energiebronnen" ui t de kernenergie een sleutelpost j Zonder ontwikkeling van de nergie in de komende decennia len economische groei mogelijk tuiEn aan de kernenergieprogram- moet dus op krachtige wijze i leven worden ingeblazen." al- negen. En 'dat betekent dat de nergie onder zodanige omstan- den moet worden toegepast dat lligheid van de bevolking ge- iorgd is. Deze kwestie valt welis- or.der de verantwoordelijkheid de nationale autoriteiten maar volgens de Raad dienstig om de 2' ande internationale samenwer- el tussen twee of meer landen in- I v ever te maken en verder te ont- ilen. rschot ter Chris van der Klaauw, die psteren de in Den Haag beraad ende premier Van Agt verving, t dat deze opstelling van de re isleiders het Nederlandse beleid £8 HINGTON (AFP) - Het Ameri- se leger bestudeert de mogelijk- om een troepenmacht van 'jOO man in het leven te roepen die j?' en onafhankelijk zou kunnen en bij een crisis in het gebied Perzische Golf of in de derde Generaal Bernard Rogers dit donderdag "bekend gemaakt 2 ijn afscheid als stafchef van het rikaanse leger. Rogers wordt 5t€jenkort bevelhebber van de geal- le troepen in Europa. de generaal zou de in het ji te roepen strijdmacht niet wor- I ingeschakeld bij een eventuele in Europa. Ook de uitrusting i zou geheel apart worden ge: flink voorschot of) de brede maat schappelijke discussie genomen met de aanvaarding als realiteit van de kernenergie. Dat de negen zich ditmaal nog véél sterker in het voordeel van de kerne nergie hebben opgesteld is volgens Van der Klaauw met name omdat West-Duitsland en België er zo na drukkelijk om vroegen. Ook de steenkool geldt als een bruik bare energiebron. Voor de thermische centrales zal daarom steeds meer de nadruk moeten komen te liggen op het gebruik van steenkolen en ook in de industrie moet deze brandstof meer worden toegepast. De technolo gische programma's ter ontwikkeling van de steenkool zullen worden geac centueerd. Versneld onderzoek is no dig om na te gaan hoe „schone" ener giebronnen aL» ae zonne-energie en de thermische energie economisch kunnen worden benut. Ten slotte zou er moeten worden geïnvesteerd in on derzoeken naar energiebesparing. Met dergelijke maatregelen willen de EEG-landen de voorziening van aar dolie in de periode 1980-1985 handha ven op een niveau dat gelijk is aan of lager dan dat van 1978. In samenwerking met de andere gro te geïndustrialiseerde oliegebruiken- de landen zijn de EG-landen bereid de producerende landen te vragen hoe gezamenlijk vraag en aanbod op de wereldoliemarkt kunnen worden bepaald. Er is daarbij bijzondere aan dacht nodig voor de ontwikkelings landen die aardolie invoeren. Beper king van de invoer in de geïndustriali seerde landen kan de voorziening aan de derde wereld ten goede komen. Vooruitzichten Door het allesbeheersende van de energie tijdens dit topoverleg en omdat er in Tokio nog genoeg aan dacht aan zal worden geschonken, zo mag men rustig aannemen is de economische en sociale situatie plus het beter op elkaar afstemmen van de economische politieken in tamelijk kort bestek afgehandeld. De negen constateren dat de vooruitzichten in zake groei en prijsontwikkeling zijn verbeterd. Een aantal kwesties zoals die van de werkgelegenheid is nog in het stadium van de studie en daar* DAMASCUS (AFP, AP) Leden van een fanatieke moslem-sekte hebben vorige week in de Syrische stad Alep po 32 kadetten in een artillerieschool vermoord. De Syrische minister van binnenlandse zaken Dabbagh heeft dat gisteren bekend gemaakt. Vol gens hem was de aanslag „een imperi alistische en zionistische daad" tegen de regering van president Assad. Dabbagh maakte ook voor het eerst melding van andere aanslagen in zijn land door moslem-fanaten. kon dus weinig concreets over wor den gezegd. De Britten krijgen een studie over de vraag hoe hun bijdragen aan het EG- budget zich verhouden tot de gelden die men uit Brussel terug krijgt. Die studie zal te zijner tijd weer aan de regeringsleiders worden voorgelegd en die mogen dan concrete voorstel* len doen. - De Britse premier Margaret That cher, die voor het eerst in het hoge gezelschap verkeerde, is met die toe zegging zeer tevreden, net als zij dat trouwens met het hele overleg was. Bezorgdheid is er onder de EG-lan den over de handelsrelatie met Ja pan. Het gebrek aan evehwicht houdt aan en wordt zelfs groter, en daarom zullen opnieuw besprekingen met de Japanse regering worden geopend. Somoza: Ik sta open voor een democratische oplossing. STOCKHOLM (Reuter) Alle vor men van reclame voor tabak dienen te worden verboden. Deze aanbeve ling aanvaardde de vierde Wereldcon ferentie over roken en gezondheid in Stockholm op haar slotzitting. De Britse minister van volksgezondheid. Sir George Young, hield de uit 66 landen afkomstige deelnemers voor dat het antwoord op door roken ver oorzaakte ziekten niet medisch van aard is, maar politiek. Oplossingen „zullen niet gevonden worden in de laboratoria van onze ziekenhuizen, maar in onze parlementen", aldus de conservatieve bewindsman. „Voor de toekomstige patiënt is het antwoord wellicht niet de behandeling met het mes op de operatietafel, maar preven tie door het doorhakken van knopen in kabinetsvergaderingen". MANAGUA (AFP, Reuter. AP) Cuba heeft gisteren ge dreigd de sandinisten in hun strijd in Nicaragua te helpen, als de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) de voorstellen van de Verenigde Staten overneemt. Washington had samen met Argentinië voorgesteld een vredesmacht te vormen die een interim-regering de gelegenheid moet geven aan de weder opbouw van Nicaragua te beginnen. dat zij doorgaan met vechten „tót wij winnen of verliezen". President Somoza van Nicaragua weigert op te stappen, ondanks de aandrang van vele kanten. Hij zegt wel open te staan voor een „democra tische oplossing" voor de burgeroor log in zijn land. Dit zou een regering van nationale verzoening moeten zijn, waarin alle belangrijke politieke groeperingen uit Nicaragua vertegenwoordigd zijn. Verder vindt Washington dat er geen wapens meer vervoerd mogen worden naar Nicaragua. De landen van het Andespact, even eens lid van de OAS, eisen de defini tieve uitsluiting van het regime-So- moza en vinden dat Somoza niet meer in een overgangsregering verte genwoordigd mag zijn. De vijf leden van het AndesPact zijn Venezuela, Peru, Bolivia, Colombia en Equador. Acht andere leden van de OAS Mexico, Guatemala. Salvador, Hon- GnUlflMl duras, Brazilië, Paraguay. Uruguay en Chili vinden dat de OAS niet het recht heeft zich met de kwestie-Nica- ragua te bemoeien. Zij zijn tegen in terventie in een „intern" conflict. Mexico neemt een aparte plaats in deze groep in door te zeggen dat de OAS het volk van Nicaragua niet opnieuw kan opzadelen met leden De Amerikaanse president Carter sluit niet uit dat de Verenigde Staten troepen zullen sturen naar Nicara gua. De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, verklaarde dat de kwestie wordt besproken in de ver gadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten. „Onze beslis sing zal afhangen van die besprekin gen", aldus Powell. van de regering van Somoza. Een werkgroep van de OAS is gisteren begonnen met een verzoeningspoging van de drie kampen in de organisatie. Verse troepen Het Cubaanse partijorgaan Granma verklaarde in een uitgebreid com mentaar over de kwestie Nicaragua dat het volk van dit land „niet alleen zal staan in zijn strijd tegen de impe rialistische ingreep." De sandinisten, die de overwinning al ruiken, verwer den het Amerikaanse plan en zeggen De strijd in Nicaragua ging gisteren onverminderd voort. De sandinisten kregen versterking uit Costa Rica. van waar 400 man Nicaragua binnen trok. Deze troepen kwamen direct onder zwaar vuur te liggen van troe pen van Somoza. Evenals in het noor den van het land werd in het oostelijk deel van de hoofdstad Managua he vig gevochten. De luchtmacht van Somoza heeft gisteren opnieuw bom bardementen uitgevoerd op doelen, die in handen Zouden zijn van de sandinisten. Het bekende hotel Intercontinental werd gisteren door de sandinistei} tot militair doel verklaard. ZIJ waar schuwden vantevoren de hotelgasten dat het beter was om te vertrekken. In het hotel verbleven voornamelijk journalisten. Het ligt dichtbij de „bunker", het hoofdkwartier van Somoza. iter [ARA (Reuter, AP) Turkije t akkoord met de voorwaarden het Internationaal Monetair ds (IMF) stelt voor een lening van zeshonderd miljoen gulden. l inen een paar dagen" zal premier k', vit dit schriftelijk vastleggen, zo fa t hij gisteren bekend gemaakt, i v rechtse oppositie wijst de voor- rden van het IMF af als „een 5mp erkoop aan het Westen". Turkse 9.3D iten zinspeelden er de afgelopen en op dat Ecevit de lening alleen durven aanvaarden als hij zeker is 11 dat de oppositie hem niet ten val kunnen brengen. De regerings- 1U] tijen zijn de afgelopen weken ern- u verzwakt door het overlopen van I JMsle parlementariërs naar de te- ZOCKtTI hHtUltie partij. nU LONDEN (Reuter, AP) De druk- Amerikaanse Huis van Afgevaar- kers van het oudste Britse dagblad de ien had donderdagavond een mi- Time? gaan ergens anders een baan- fo re lening aan Turkije ten bedrage We zoeken. Ze hebben geen zin meer B| ruim honderd miljoen afgewezen, om wachten op herverschijning tegen de zin van president Car- het dagblad en het zondagsblad De Verenigde Staten hebben en- Sunday Times. jaren geen militaire hulp aan De voorzitter van de nationale grafi- 'u kije verstrekt als protest tegen de sche bond verklaarde dat de bond p kse invasie op Cyprus in 1974. geen toekomst meer zag in de Times. KAMPALA (Reuter, ATP. AP) De nieuwe president van Oeganda Godfrey Binaisa heeft gisteren een regering ge vormd. De vorige president, professor Luie, zou naar Londen zijn vertrokken. Op het strand bij Koeantan heeft de Maleisische politie ongeveer vijfhonderd vluchtelingen bijeen gedreven in afwachting van een beslissing over hun lot. KOEALA LOEMPOER (Reu ter, AFP) De marine van Maleisië heeft een olietanker voor de kust gelegd om daar, buiten de territoriale wateren, de gammele schepen van Vietnamese vluchtelingen te kunnen repareren en bevoor raden. De vluchtelingen wor den daarna doorgestuurd, al- dus goed ingelichte kringen in Koeala Loempoer, de hoofd stad van Maleisië. Het is de laatste maatregel van een reeks die moet voorkomen dat Malei sië er nog meer vluchtelingen bij krijgt. Eerder was al bericht dat het leger over vluchtelingenschepen heen schiet om de mensen af te schrikken. Gisteren werden voorts twee schepen met 900 man aan boord weer naar zee gesleept. Een zekere dood tegemoet, aldus waarnemers. De Vietnamese regering stuurt een speciale afgezant naar Indonesië en Maleisië om te zien hoe Vietnam kan helpen bij de opvang van vluchtelin gen uit Indo-China. Mai Van Bo wordt zondag in Jakarta verwacht en dinsdag in Koeala Loempoer. Een woordvoerder van de Vietnamese re gering oordeelde dat de Verenigde Staten en China verantwoordelijk zijn voor de uittocht uit Cambodja en Vietnam. Zij zouden die hebben „uit gelokt". Canada heeft gisteren aangekondigd drieduizend vluchtelingen extra te zullen opnemen. Ook de leiders van de negen landen van de Europese Gemeenschap hebben zich donder dag en gisteren over het probleem gebogen. Zij spraken van „een dra matisch vraagstuk, waarvoor drin gend een doeltreffende en humane oplossing moet worden gevonden." De situatie van de vluchtelingen mag door geen enkel besluit worden verer gerd, verklaarden zij in het slotcom muniqué. Concrete maatregelen wer den er niet aangekondigd. Minister Van der Klaauw van buiten landse zaken herhaalde er dat hij tweehonderd vluchtelingen meer naar Nederland wil halen. Maar hij herhaalde tevens dat dit idee nog in het kabinet moet worden besproken. De rust was gisteren weergekeerd in de Oegandese hoofdstad Kampala, nadat daar donderdag was geschoten op mensen die demonstreerden tegen het afzetten van Luie. Twee mensen werden toen gedood en vijftig gewond. President Binaisa verklaarde giste ren dat Luie in Londen was, maar dat er geen sprake was van ballingschap. Luie kan naar Kampala terugkeren zodra er een passend huis voor hem is gevonden. President Binaisa zei dat de demonstraties georganiseerd wa ren door „verdeelde elementen". Twee van Lule's aanhangers, ex-mi- nister van binnenlandse zaken Luta- koma Kaylira en de voormalige on derminister van voorlichting Robert Sebunya. werden verantwoordelijk gesteld voor de demonstraties. Vol? gens de nieuwe regering waren 2000 jonge mensen in wagens naar de hoofdstad gebracht om te demon streren. Tanzania, het land dat de val van Idi Amin heeft bewerkstelligd en dat nog steeds tussen, de dertig- en veertig duizend man in Oeganda heeft, steunt de nieuwe regering van God frey Binaisa. Het Oegandese Bevrijdingsfront fUNLF) zei gisteren dat er geen spra ke zal zijn van een terugkeer van Milton Obote naar Oeganda. Obote, die in Tanzania in ballingschap leeft, was de voorganger van Idi Amin. Het aftreden van Luie wordt geweten aan het feit dat hij drie aanhangers van Obote in zijn kabinet had gedegra deerd. Godfrey Binaisa is voor de aanhangers van Obote meer aan vaardbaar. De officiële verklaring van de nieuwe regering luidde dat „het volk van Oeganda van een be wind onder Luie moest worden ge- servatieve volgelingen van Luie en radicalere politici die Binaisa steunen. Nederlandse hulp De Nederlandse regering heeft ruim zeven miljoen gulden beschikbaar ge steld voor het noodlijdende Oegande se volk. De hulp wordt via verschil lende kanalen verstrekt, omdat het Oegandese overheidsapparaat zo slecht is georganiseerd. Nederland 2al onder meer vrachtwagens leveren en onderhoudswerkplaatsen gaan in richten. Dit kost twee miljoen gulden. De gezondheidssector krijgt 1,3 mil joen. Naast rijdende klinieken en me dische apparatuur zijn medicijnen nodig. Deze worden via de particulie re kerkelijke organisaties ICCO en Cebemo geleverd. Den Haag geeft verder de Evangeli sche Omroep 200.000 gulden voor de opbouw van een gemeenschapecen trum. Verder reserveert Den Haag 1.5 miljoen voor blinden en gehandicap ten in Oeganda en eveneens ander half miljoen voor vluchtelingen en ontheemden. Een coördinator zal de Nederlandse hulpverlening in Oegan da zelf in goede banen proberen te leiden. STUTTGART (AFP) De voormali ge advocaat van de Baader-Meinhof- groep, Klaus Croissant, is gisteren In de gevangenis van Stuttgarir8tamm- heim in hongerstaking gegaan. Hij voegt zich hiermee bij andere politie ke gevangenen in West-Duitsland. Croissant schrijft in een brief aanzet Franse persbureau AFP. dat „deze rechtvaardige staking het laaftte middel is waarmee de gevangefien red". Volgens de verklaring had Luie hun integriteit kunnen bewaren". geprobeerd de meerderheid te krijgen in de raadgevende vergadering door een vermeerdering van het aantal raadsleden te blokkeren en het kabi net herhaaldelijk te wijzigen. Naar verluidt is de nieuwe regering van Binaisa nu al uiteengevallen in con- actie is volgens hem een bijdrage aan de nationale en internationale strijd tegen het gedwongen Isolement eff de experimentele wetenschappelijk methodes waaraan andersdenkende gevangenen in West-Duit6land onder* hevig zijn. >r Nico Jörg 1 !W ORLEANS,— In New Orleans, in het zuiden van de Verenigde Staten, wordt heel anders *f|er de doodstraf geoordeeld dan in Washington of New York. Voltrekking van de doodstraf dt hier goedgekeurd en er is moed voor nodig om een ander standpunt in te nemen. van de plaatselijke kranten pu- ceerde onlangs een verhaal dat een k 1 eind ging in de richting van de ji trijding van de doodstraf, maar de eur maakte wel wat gedachten- inkels. Zo veronderstelde hij dat gouverneur van Louisiana de on- s op de elektrische stoel om het gebrachte John Spenkelink op- ilijk geen gratie had verleend om die manier de publieke opinie te ibiliseren tegen de doodstraf. „oirupt ;rlc io e in Louisiana rondloopt, ontdekt TVl, er nog heel wat meer kronkelig- c ld leeft. De belangrijkste krant van e w Orleans, die de formule heeft n het grootste Nederlandse och- eiu idblad. meldt geen nieuws dat de u< tnsen onzeker kan maken. Zo vind er geen letter over de intrekking k4 h het luchtwaardigheidscertificaat, i dn de DC-10 Wel staat er op de orpagina een verslag van een razzia or de politie onder prostituées en kbazen Daarbij wordt echter grote druk gelegd op het feit dat het srendeel van de gearresteerden niet Louisiana komt. Tegelijkertijd schijnt het een publiek schandaal te zijn dat de gouverneur van deze staat zich omringt met mooie jongens en meisjes en regelma tig naar Las Vegas gaat om te gok ken. Meer dan zestig procent van de bevolking weet dat het bestuur van Louisiana corrupt is. maar toch heeft zeventig procent van de bevolking positieve waardering voor de regering van de staat. Deze publieke dubbele moraal wordt overigens wel toege schreven aan de op allerlei terreinen voorkomende Latijnse invloed. Een van de ergernissen hier is dat de gouverneur tijdens zijn verkiezings campagne gesteund Werd door archi tecten en bouwondernemingen en dat juist deze mensen nu een nieuw ziekenhuis mogen bouwen, hoewel in het bestaande ziekenhuis duizend bedden leeg staan. En dat terwijl allerlei kleine projecten voor gemeen schapsontwikkeling bijna geen geld krijgen. Een dergelijk project is Greenhouse, een alternatief opvangcentrum in New Orleans voor kinderen van 12 tot 17 jaar. Het centrum heeft een capa citeit van 22 personen en die mogen niet langer dan een week blijven. Zulke opvangcentra zijn dringend no dig wanneer men beseft dat weglopen van huis en spijbelen strafbare feiten zijn, waarvoor kinderen gearresteerd kunnen worden. Vaak komen kinde ren in de huizen van bewaring in aanraking met professionele delin quenten. Het besef dat onnozele mis dragingen als weglopen van huls aan leiding kunnen zijn tot het kweken van misdadigers, schijnt nauwelijks te bestaan. En er is weinig geld om deze kinderen uit de klauwen van het strafrechtelijk apparaat te houden: diversion heet dat hier. Realiteitsbesef Greenhouse is overigens geen offici eel diversion-project. Het vangt kin deren op die door de ouders zijn mis handeld of uit huis gezet en het vangt ook weglopers op die nog niet in de justitiële molen zitten. Het meren deel van de kinderen is afkomstig uit de typisch blanke middenklasse. Tijdens het verblijf van één week in Greenhouse vindt tweemaal per dag een zitting van anderhalf uur plaats van de kinderen met enkele stafle den, die maatschappelijk werker zijn. Deze zittingen hebben de bedoeling de kinderen inzicht te verschaffen in hun eigen problemen. De bijeenkom sten worden zo gestuurd dat de kin deren elkaar van hun stupide ideeën afhelpen en realiteitsbesef bijbren gen. De staf weigert daarbij in te gaan op de behoeft aan afhankelijk heid die de kinderen hebben en wijst ze steeds op hun eigen verantwoorde lijkheid. Na een verblijf van een week in Greenhouse staat wel vast wat er met een kind moet gebeuren. Soms gaat het weer naar huis, maar meestal is daarvoor meer tijd nodig. Vaak wor den ook familieleden uitgenodigd voor de gesprekken om zo gezamen lijk tot een oplossing te komen. Willen ouders hun kind niet terug, of wil het kind niet naar huis, dan wordt gekeken naar andere mogelijkheden. Dat laatste kan binnen de organisatie waarvan Greenhouse deel uitmaakt: de organisatie Youth Alternatives (Jeugd-alternatieven). Deze organisa tie probeert te voorkomen dat de jongeren die bij het werk van deze organisatie betrokken raken in een afhankelijkheidsrelatie terecht ko men. Ze streeft ernaar om de jonge* ren zoveel mogelijk op eigen benen te laten staan. De oplossing die hier bedacht is. zijn de „teaching families" en de „com munity families". Dit soort pleegge zinnen is ook in Nederland niet onbe kend. In het laatst genoemde project komen kinderen die door moeilijkhe den thuis eigenlijk opgesloten zou den moeten worden (vechten en dief- 'stal thuis). De ouders die zich voor deze projecten aanmelden wordt streng geselecteerd (maar één van de vier komt door deze selectie heen) en daarna langdurig getraind. In de „teaching family" verblijven geselecteerde kinderen acht tot tien maanden met het doel hun gedrag te veranderen. Hiervoor komen in aan merking kinderen die lijden aan gees telijke onvolgroeidheid, psychopat hie, agressiviteit en verslaving aan hard drugs. Het verblijf in dit soort gezinnen is in hoge mate gestructu reerd. De ouders voor deze projecten worden eveneens geselecteerd en ge traind. Na een jaar kunnen zij het diploma van huisfamilie" krijgen en dat is een apart beroep. De „teaching family" vormt een on derdeel van het officiële diversion- project. Van de kinderen in zulke gezinnen komt 85 procent van de gerechtelijke instanties. Met de fon- den om deze projecten te laten draai en zit het wel goed, want het geld komt van de staat en van de federale justitie. Met de financiering van Greenhouse zit het moeilijker. Men heeft wat geld van zichzel1 en ont vangt verder steun van het departe ment van gezondheid, onderwijs en welzijn in Washington. Aan het hoofd van de betrokken afdeling van dit departement staat overigens Iemand die in zijn jeugd goed was voor de diefstal van 150 auto's. De staat Loui siana steekt tot ergernis van de me dewerkers van Greenhouse geen geld in dit project. Notabelen De prioriteiten in Louisiana liggen elders. De gouverneur van de staat heeft onlangs beloofd vijftig politie mensen extra aan te trekken voor de bestrijding van de misdaad in New Orleans. De chef van de politie in deze stad heeft een groep notabele burgera van de stad bijeen gebracht en bewapend om verstoring van het stadsbestuur en kleine oproeren te onderdrukken. Deze groep telt 140 zakenlieden, artsen en juristen en dat toont aan dat de gezeten burgers ken nelijk nogal wat voorrechten te ver dedigen hebben. Dat door de forma tie van deze 140 iets wordt bijgedra gen aan de oplossing van het gewel- dsprobleem in deze stad, gelooft geen weldenkend mens Toch gebeurt het. Terwijl de kranten iedere dag volstaan van misdadig ge weld en van publieke verontwaardi ging erover, zo wordt tegelijkertijd de hele dag door altijd wel op een van de vele televisiekanalen een film ver toond waarin het geweld verheerlijkt wordt. Zonder In termen van censuur te denken, vraag je Je dan wel af waar het verstand van de mensen zlt. iUit gesprekken blijkt dat in de porte monnee met dollars te zitten, Communist In een gesprek met een advocaat. die zich bezig houdt met zaken waarirt de rechten van de mens in het getting zijn, en die voortdurend strijd levert om mensen zoveel mogelijk bulten strafinrichtingen te houden, vertelde deze dat hij moet oppassen om seri eus genomen te blijven worden. Be paalde woorden kan hij gewoon niet gebruiken omdat die hem onmiddel lijk het predicaat „communist" ople veren. Zo gebruikt hij niet hét woord decriminalisering, maar spreekt hij van het verminderen van de strafbe dreiging of het uit het strafrecht ha len van bepaald gedrag. Hasj gebrui ken Is bij voorbeeld in sommige sta ten voorwerp van strafvermindering. In de staat Caltfornlë staat er slee tte een lichte straf op het bezit van hasj Maar de handel in dit produkt wordt bestraft met een vaste straf van 25 Jaar zonder mogelijkheid van voor waardelijke invrijheidsstelling. Die combinatie is niet alleen ln onze ogen absurd. Onze juridische medewerker, mr N. D. Jörg, maakt momenteel een stu diereis door de Verenigde Staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7