Formatie om Aantjes mislukt? Nederland voor stop walvisvangst ouw De tekening van een lezer Commentaar Win bij Bac-dco Union fietsen voor het hele gezin. ak-Aantjes kan worden afgedaan HET HART OP TAFEL n Agt gedwongen tot rklaring over Europese top POLITIEK Italië weert Britse charters Mogelijk steun Amerikaans voorstel de elf dagen van agatha stuur 'n brief broer en zus gewoon mens tovenaar FR DAG 23 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET eis| jvas ons een lief ding waard ist als niet de voorlopige con 's van het Rijksinstituut voor Igsdocumentatie, maar het ivenwichtiger en beter gedo- Inteerde rapport van de Com- van drie het begin had ge il van de discussie over wat nu een half jaar „De zaak- Ijes''' heet. Er zou dan waar- Wijk zelfs geen „Zaak-Aan- Igeweest zijn. Zeker waren de les minder hoog opgelopen en oor zou ook minder verdriet, fheid en wantrouwen zijn ont blijven eigenlijk maar twee ter nadere beoordeling de betrokkenheid (voor een flcorte tijd) mét de Germaanse fa wat we dan maar èen leugen- i bestwil bij de toelating tot diversiteit van Utrecht in 1945 i noemen. laatste punt moet ieder maar zich zelf beoordelen en zich lij vooral wachten voor hypo- Het zal best waar. zijn dat en uit het openbare en poli leven met een iets strengere staf moeten worden gemeten inderen, maar daar ging het in ïval niet om. Het ging niet om jerijpt en invloedrijk politicus, om een om welke reden toen niet helemaal volgroeide jon- der d emand of hij nu Aantjes of een andere naam draagt te spelen tegen iemand die reageerde, is evenmin de betekenis van de met emoties geladen letterjes Ieder die daarover iets wil zeggen, zal in dit geval alle, ja alle details moeten kennen en zich daarna wagen aan een ingewikkel de optel- en aftreksom van positie ve en negatieve punten. Naar onze mening is er, alle gege vens overziende, geen aanleiding om voor de dagelijkse politieke praktijk deze zaak definitief te be sluiten en verder over te laten aan de parlementaire geschiedschrij ving. Iemand met deze biografi sche gegevens moet lid van de Tweede Kamer kunnen zijn, of het praktisch (vanwege de emoties en de dagelijkse noodzaak om alle dingen steeds weer uit te leggen) ook werkelijk zou kunnen is een andere vraag. Maar die heeft meer te maken met de weerbarstigheid van onze samenleving, dan met het beginsel. De Tweede Kamer heeft in no vember 1978, na het bekend wor den van het rapport-De Jong en het aftreden van Aantjes in een debat niet expliciet, maar toch duidelijk vastgesteld dat Aan tjes zich hangende een nader on derzoek terecht had teruggetrok ken en ook dat nader onderzoek gewenst was. Dat onderzoek is er gekomen. Daarmee is de kous niet af. De Kamer kan onmogelijk volstaan met het voor kennisgeving aanne men van de onderzoekresultaten. Zij dient zich uit te spreken over de vraag of de betrokkene weer politiek kan functioneren. Het is daarna aan de betrokkene en zijn partij te beslissen of dat ook wer kelijk zal gebeuren en dan moeten de praktische moeilijkheden niet borden onderschat. Maar daar staat de kamer als geheel buiten. ADVERTENTIE i<en geïnformeerde patiënt s een „betere patiënt" Houston-ganger Hans Werkman schreef aan de hand van zijn ei gen ervaringen een boek over hartoperaties. Ervaringen en feiten rondom hartoperaties m.m.v. Prof. dr. P. J. Kuijpers, hartchirurg 238 blz., geïllustreerd in kleur en zwart/wit Prijs 27,50 Een bijzonder belangwekkend boek allereerst voor hartpatiënten en hun familie. lans Werkman in zijn Woord Vooraf: „Een ingelichte en orgehchte patiënt gaat mijns inziens beter en rustiger naar >e operatietafel. Kaarten op tatel, ook als het gaat om het hart de operatietafel". Door de persoonlijke betrokkenheid an de auteur kreeg dit boek de spanning mee van een amanl Verkrijgbaar in de boekhandel UITGEVERSMAATSCHAPPIJ J. H. KOK-KAMPEN m Je- HAAG (ANP) De Tweede ïer hpeft gistermiddag besloten minister-president Van Agt vol le week in de Kamer een verkla- moet afleggen over het beraad de regeringsleiders in Straats- Een verzoek hiertoe van de A-oppositieleider Den Uyl werd algemene stemmen aange- en. lervoorzitter Vondeling deelde 5 een korte bespreking over dit veizoek mee, dat de premier hem had laten weten dat de regering „geen behoefte" had aan het afleggen van een verklaring, temeer niet omdat de Kamercommissie voor buitenlandse zaken komende dinsdag over „Straatsburg" wordt geïnformeerd door minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken). PvdA-fractievoor- zitter Den Uyl merkte op aan die mededeling van de premier „geen boodschap" te hebben en handhaaf de zijn verzoek. DEN HAAG Sommige verhalen zijn alleen maar waar, omdat men zou wensen dat ze waar zouden zijn. De toenmali ge premier Den Uyl heeft bij voorbeeld tot gek wordens toe moeten ontkennen geen landhuis in België te bezitten. Desal niettemin zijn nog heel wat mensen van deze eenvoudig te door Willem Breedveld verifiëren waarheid niet overtuigd, denkende dat hij een dergelijk huis dan wel in handen van een stroman zal hebben gegeven. ker nog hij had het „gevoel dat de zaak rond zou komen." Andere verhalen daarentegen ontle nen hun waarheidsgehalte vooral aan het geheimzinnige, pikante karakter ervan. Zij worden zorgvuldig in stand gehouden door een klein groepje inti mi die er wel voor waken hun kennis aan de grote klok te hangen, omdat anders de aardigheid eraf zou zijn. Hoe vaak is in de Haagse wandelgan gen, of aan de borreltafel het verhaal niet opgedoken, dat Aantjes geen mi nister kon worden in vèrband met zijn oorlogsverleden? Toch wist vrij wel niemand (naar we uit het getui genverslag van de commissie-Patijn mogen begrijpen) er het fijne van. De verhalen bleven echter circuleren om dat zij een geheimzinnig soort verkla ring vormden voor bij voorbeeld Aan tjes' onverwachte en verrassende be dankje voor een ministerschap in het kabinet-De Jong in 1967. Serieuze po gingen om de zaak echt te onderzoe ken werden echter niet gedaan, noch door politici, noch door journalisten. Als een bom Toch zou eind vorig jaar het rapport- Aantjes als een bom inslaan, voorna melijk omdat er twee letters aan de al bekende verhalen werden toege voegd, namelijk die van de SS het symbool voor alles wat slecht en dui vels is. De wat besmuikte borreltafel- praat werd er in één klap door wegge vaagd. Zo groot is de onthullende kracht ervan geweest, dat sindsdien allerlei stukjes in de legpuzzel Aan tjes zijn ingepast, waarvan men zich in alle ernst mag afvragen of die daarin wel thuishoren. Eén daarvan geldt het politieke functioneren van mr Aantjes, niet alleen dat van de voormalige CDA-fractieleider zelf, maar -ook dat van de politiek in het algemeen.' Het onbegrijpelijke voor Den Uyl was echter, dat welke post hij Aantjes ook aanbood, deze dat weigerde te accep teren. Onbegrijpelijk tot aan de pu- blikatie van het rapport-Aantjes: De suggestie is bij voorbeeld gewekt dat Aantjes' oorlogsverleden uitein delijk het definitieve struikelblok is geworden voor de totstandkoming van het tweede kabinet-Den Uyl. De voorstander van een coalitie van Rol PvdA PvdA en CDA zou er Uitgerekend zelf de oorzaak van zijn geweest, dat het roer is overgenomen door de huidige regeringscoalitie. „Toen vielen mij de schellen van de ogen. Ik heb me voor niets zitten uitputten om oplossingen te vinden met Aantjes in het kabinet. Aantjes was niet echt beschikbaar. Hij heeft geweigerd vanwege zijn oorlogsverle den," aldus Den Uyl. V- —'4 m Andere taal De commissie-Patijn waagt zichzelf niet aan een conclusie over dit neteli ge onderwerp. De getuigenverklarin gen uit het rapport spreken echter een andere taal. Oordeel en vooroor deel blijken tot een onontkoombare kluwen te zijn versmolten, waaruit in ieder geval mag worden afgeleid dat het CDA en de PvdA op het beslissen de moment niets van elkaar hebben begrepen. Zo groot was en is nog steeds de verwarring, dat Aantjes' oorlogsverleden tot de bijna alles ver klarende factor verheven dreigt te worden. Enkele feiten om dit te onderstrepen. PvdA-onderhapdelaar Ed van Thijn zegt bij voorbeeld in zijn dagboek over de gedenkwaardige nacht van 3 november 1977 „We (Van Thijn en Aantjes - W. B.) praten. Hij legt uit* waarom hij niet naar justitie wil. Ei genlijk wil hij helemaal niet in het kabinet. „Sorry Ed, ik ben niet bij machte nog een oplossing aan te dra gen." Hij herhaalt nog eens de woor den „niet bij machte. Helemaal be grijpen doe ik het niet," aldus Van Thijn. Onbegrijpelijk Formateur Den Uyl sprak blijkens het getuigeverslag van de commissie- Patijn zelfs van een onbegrijpelijke gang van zaken. De formatie was volgens hem vastgelopen, omdat het CDA Andriessen op economische za ken wilde. Tijdens de bewuste no vembernacht liet het CDA dezè eis echter vallen. Niet Andriessen maar Aantjes zou in het kabinet moeten. Deze oplossing had Den Uyl „be vreemd", omdat Aantjes nog niet eer der als kandidaat-minister naar vo ren was geschoven. Hij was toch be reid ermee aan de slag te gaan. Ster- Ofschoon Den Uyl zich niet uit spreekt over de vraag of hierdoor uiteindelijk ook de formatie is mis lukt, is de suggestie echter duidelijk. Toch staat deze lezing over de ge beurtenissen gedurende die nacht haaks op de verklaringen van Aan tjes en die van andere CDA-politjci. In het CDA-kamp heerste grote ver ontwaardiging over de alles opeisen de rol van de PvdA. Volgens Willem Aantjes ging het die nacht niet zozeer om zijn ministerschap, alswel om de vraag of de PvdA op alle punten haar zin moest krijgen: én Van Agt van justitie én Andriessen niet in het ka binet en bovendien nog alle door haarzelf gewenste kandidaten in het kabinet: Schaefer op volkshuisves ting, Pronk op ontwikkelingshulp, Boersma op sociale zaken en Lubbers op economische zaken. Tegen dit hele pakket heeft Aantjes zich verzet. De PvdA zou tenminste het offer moeten brengen Van Agt op Mr. Aantjes tijdens de pers conferentie van gister middag. justitie te gedogen. „Dit offer van ons ooilam brengt het CDA niet," aldus Aantjes in een interview op pagina 13 in deze krant. Bij zoveel onbegrip over en weer (Van Thijn schrijft zelfs in zijn dagboek: „Dries van Agt is nu aan het proberen of Aantjes op justi tie wil") valt het niet mee de lijnen achteraf duidelijk te trekken. Traumatisch Voor de lezing-Aantjes pleit in ieder geval dat Van Agt op justitie de hele kabinetsformatie voor de PvdA een bijna traumatisch gegeven is ge weest. In een eerdere variant bleek de PvdA daarom tot heel wat offers in staat wanneer Van Agt maar van deze post zou afzien. In hoeverre de PvdA later bereid is geweest diezelf de offers te brengen in de variant Aantjes-in-het-kabinet is een open vraag. Het verslag van de commissie- Patijn geeft op dit punt geen ophel dering. Sterker nog: uit de getuigenverkla ringen blijkt dat PvdA en CDA die nacht volkomen langs elkaar heen hebben zitten praten. Terecht heeft de commissie Patijn zich daarom niet aan een conclusie op dit punt ge waagd. Een belangwekkend stukje parlementaire geschiedschrijving onttrekt zich daarmee te enen male aan de waarneming. Dat is jammer, niet in de laatste plaats «oor Willem Aantjes zelf. Op losse gronden kan de suggestie blij ven bestaan, dat zijn oorlogsverleden uiteindelijk een strüikelblok heeft opgeleverd voor de kabinetsformatie. Winst Het komt mij echter voor dat de PvdA die nacht wel erg gemakkelijk naar zich toe heeft gerekend. Hoe groot de winst die nacht in werkelijk heid voor de PvdA had kunnen zijn bleek wel bij het eerste treffen van het kabinet-Van Agt met de Tweede Kamer. De fractieleider van het CDA. Willem Aantjes, hield de oppositie toen voor welke Kamerleden uit hun bankjes op dit moment achter de regeringstafel hadden kunnen zitten. Dat was een indrukwekkend rijtje, dat in het debat ook nadat Aantjes de namen nog eens ten tweede male had genoemd niet weersproken werd. Kleine fouten, grote gevolgen. Aan tjes heeft ooit op een snikhete dag in Juli voor de Politieke Opsporings- Dienst kort na de oorlog twee letters verzwegen: SS. Hij vreesde dat zijn verhaaj verkeerd zou overkomen en sprak daarom van wacht- en politie dienst. Wie had ooit nog eens kunnen dénken, dat die twee letters ruim dertig Jaar later als een bliksemflits door de langste kabinetsformatie uit onze parlementaire geschiedenis zou den schieten? ROME (AP, Reuter) Italië laat geen Britse chartervliegtuigen toe. omdat op het Londense vliegveld Gatwick een Italiaans chartervlieg tuig geen. brandstof heeft gekregen. De oliemaatschappij Mobil wilde het toestel van Itavia niet voltanken, om dat het zijn rantsoen voor juni reeds ontvangen had. Mobil Oil had alle luchtvaartmaat schappijen gewaarschuwd dat de brandstoflevering tot negentig pro cent teruggebracht zou worden. De oliemaatschappij was niet bereid voor de Italianen een uitzondering te maken. ADVERTENTIE «r» wQ enJj Theo Hoornen: "Union fietsen, Bent u met z n tweedn daSpas fietsen.-") of met z'n tienen: als u wint, ^7 rijdt iedereen op zo'n machtig mooie fiets. Haal een wedstrijdformulier bij uw Bac winkelier en doe mee. Elke week wor den door een deskundige jury 2 winnaars gekozen, die 's zaterdags bekend gemaakt worden in de landelijke ochtendbladen. De aktie loopt t/m 31 juli 1979- Veel sukses! m deodorant Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederland is in beginsel voorstander van een algehele stopzetting van de commerciële walvis vangst. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft dit gisteren meegedeeld aan vertegenwoordigers van de in ternationale milieu-organisatie Greenpeace, die in een petitie, waarvoor in Nederland 400.000 handtekeningen zijn verzameld, op een dergelijk verbod aandringt. Op de komende jaarvergadering van de internationale walviscom missie, die van 9 tot 13 juli in Londen zal worden gehouden, zal Nederland in principe een Ameri- kaans voorstel tot stopzetting van CommiSSie de walvisvangst steunen. Voor een definitieve opstelling van ons land zal echter eerst nog het advies van het wetenschappelijk comité van de internationale walviscommis sie worden afgewacht. Bij de com missie zijn negentien landen aan gesloten. Om de gereglementeer de walvisvangst te verbiéden, moet driekwart van de aangeslo ten landen het Amerikaanse voor stel steunen. Na de stopzetting van de walvis vangst is Nederland uit de inter nationale walviscommissie getre den, maar in 1977 werd ons land weer lid om een bijdrage te kun nen leveren aan de beperking van de walvisvangst uit het oogpunt Uit vreugde over" de beslissing van Nederland zich uit te spreken voor een algehele stopzetting van de commerciële walvisvangst, lieten leden van Greenpeace Nederland gis termiddag op de Dam in Amsterdam een opblaasbare wal vis, luisterend naar de naam Flo, op. van natuurbescherming. Ook an dere landen, onder wie de Verenig de Staten, zijn om die reden lid van de commissie. Nederland was tot nu toe geen voorstander van een vangstverbod, onder meer vanwege de vrees de controle op de walvisvangst te verliezen. Dat Nederland zich nu toch voor een vangstvert?od uitspreekt, komt aldus staatssecretaris Wallis de Vries, omdat de laatste Jaren steeds duidelijker is gebleken dat het huidige systeem onvoldoende garanties biedt tegen de achter uitgang van de walvispopulaties. Voorts zij de ethische bezwaren in brede lagen van de bevolking te gen de jacht op de grootste zee zoogdieren aanzienlijk toegeno men, terwijl de jacht bovendien niet noodzakelijk meer is omdat voor alle walvisprodukten plant aardige of synthetische vervan gingsmiddelen bestaan. li! III! lis:! Toen Archibald Christie in de cember 1926 aan zijn vrouw Aga tha vertelde dat hij van haar wil de scheiden, raakte zij volkomen van slag. Het had haar veel moei te gekost het overlijden van haar moeder te verwerken, maar er was juist weer fleur in haar leven gekomen door 't geweldige suc ces van haar nieuwste boek: „De moord op Roger Ackroyd". Ze had naam gemaakt als schrijfster van detectiveromans en nu dit... Een paar dagen na de medeling van haar man was Agatha Chris tie plotseling verdwenen. Men trof haar auto ergens in de buurt van haar woning aan, maar van haarzelf ontbrak elk spoor. Meer dan vijfhonderd pblitiemannen werden ingezet om de bekende schrijfster te zoeken. Het publiek leefde enorm mee, en de belang stelling werd elke dag gevoed door uitgebreide verhalen over de zoekactie in de krant. De radio gaf een signalement van Agatha Christie en dit leverde vijftien duizend vrijwilligers op, die mee gingen zoeken. Verder kreeg de politie lédingen tips, maar het leverde allemaal niets op. Agatha Christie bleef onvindbaar tot ze. na elf dagen, opeens opdook in een hotel te Harrogate, waar ze zich had laten inschrijven onder de naam van de vriendin van haar man. Het publiek voelde zich bekocht. Was het alleen maar een publiciteitsstunt geweest? Achteraf is duidelijk geworden dat Agatha Christie in die dagen aan geheugenverlies leed. In haar autobiografie heeft Agatha Christie het ook over haar geheu genverlies als zij over deze perio de van haar leven schrijft en ze zwijgt over de elf dagen dat ze zoek was. Met opzet? Of omdat ze zich er werkelijk niets van herin nerde? In elk geval is nooit be kend geworden wat er in die elf dagen is gebeurd. Wél bekend is dat Agatha in 1930 hertrouwde met de archeoloog professor Max Mallowan en dat dit een heel ge lukkig huwelijk is geweest. 1 Nu, drie jaar na Agatha Christie's dood, loopt er een film en is er een boek, waarin die geheimzin nige elf dagen van Agatha „opge vuld" zijn. De Engelse schrijfster Kathleen Tynan verzon een de- tective-achtig verhaal, dat het eerlijk gezegd niet héölt bij de verhalen die Agatha zelf verzon. Maar omdat doorgewinterde Agatha Christie-fans wellicht zelfs nieuwsgierig zijn naar wat over haar verzónnen wordt, kon- Dame Agatha Christie, een paar jaar voor haar overlijden. digen we hier het boek „Agatha" aan, dat uitgeverij Sijthoff te Alphen a.d. Rijn voor 17,50 in 't Nederlands en met foto's uit de film aan de man brengt. Edival Nunes da Silva, een 29- jarig lid van de commissie voor vrede en recht van de rooms- katholieke kerk in Recife (Brazi lië) werd op 12 mei 1978 door gewapende mannen die geen be vel tot in hechtenisneming had den. op straat opgepakt, op weg van huis naar een kerkelijke bij eenkomst. Hij werd naar het hoofdbureau van de federale po litie gebracht en daar langer dan een maand in eenzame opsluiting gehouden. In die periode werd hij mishandeld door middel van elektroshocks, gedwongen staan de houding en afranselingen. Op 7 juni vorig jaar kreeg hij in zijn cel bezoek van vijf bisschoppen, waarna de commissie voor vrede en recht van Olinda en Recife een verklaring uitgaf. Daarin klaagde de commissie de autoriteiten aan wegens de wrede behandeling van de gevangene en stelde, dat Nunes da Silva nooit betrokken was geweest bij illegale activitei ten. Drieduizend studenten van de universiteit van Recife gingen daarop in staking uit protest te gen Nunes' gevangenneming. Nu nes da Silva is poging tot reorga nisatie van een politieke partij (de „partido communista revolu- cionario") ten laste gelegd. De politie beweert voor hem belas tende papieren in zijn cel gevon den te hebben, maar de gevange ne heeft de beschuldigingen te gengesproken en verklaard, dat de documentep na zijn arrestatie in de cel zijn gelegd. Nunes da Silva zit momenteel opgesloten in een militaire gevangenis. Meer dan één veizoek om zijn voorge leiding, waarin tevens gevraagd werd het voorarrest te beeïndi- gen, werd aan de hoge militaire krijgsraad voorgelegd, maar steeds verworpen. Wie een brief beleefd als steeds en in het Portugees, of anders Frans of Engels wil schrijven aan de Braziliaanse president: Presidente da Repüplica Federa- tiva do Brasil, General Jona Fi- gueiredo Cabinete do Presi dente Palacio do Planalto 70.000 Brasilia, D. F., Brazil, kan daarin vragen om de onmiddellij ke vrijlating van Edival Nunes da Silva. In het Nederlands schrij ven kan ook, naar de Braziliaan se ambassadeur in ons land: de heer Alfredo Teixeira Valladao, Mauritskade 19, 2514 HD Den Haag. U kunt hem vragen uw dringend veizoek om vrijlating van Nunes da Silva te willen doorgeven aan de autoriteiten in Brazilië Ze zijn broer en zus, maar waren volkomen vreemden voor elkaar toen ze elkaar een paar maanden geleden ontmoetten. Ze werden zelfs smoorverliefd en trouwden tegen beter weten in. Vicky (23). direct na haar geboorte geadop teerd en sindsdien de naam van haar adoptief-ouders Pittorino dragend, was al zes jaar op zoek naar haar eveneens bij zijn ge-, boorte door een echtpaar in een heel ander deel van de Verenigde Staten geadopteerde broer Da vid, die nu 22 is en Goddu heet. „Het was liefde op het eerste ge zicht, toen we elkaar voor het eerst zagen", zegt ze. „Hoe kun je nou een broer of zuster in iemand zien die je nog nooit ontmoet hebt? We voelden helemaal niet dat het fout was om van elkaar te houden." Wel hebben we direct afgesproken dat David zich zou laten steriliseren." Volgens David hebben Vicky en hij echt geprobeerd uit elkaar te gaan, „maar we kunnen het niet opbrengen. Ik wens zoiets mijn ergste vijand niet toe. We hebben onze banen opgezegd en hebben wekenlang in Vicky's auto ge leefd, omdat we geen plek had den om naar toe te gaan." Dat laatste moest wel, omdat de poli tie hen zocht na een aanklacht van Vicky s moeder. Intussen is het echtpaar gearresteerd en wacht op de eerste zitting van de rechtbank, in Juli. Vicky's ouders willen haar naar huis halen en naar een psychiater sturen. Da vid en Vicky geven de schuld van de toestand aan de overheid. „Als ze ons als baby niet naar verschil lende gezinnen hadden gestuurd, was dit nooit gebeurd. Volgens de wet zijn we niet eens meer broer en zuster." Bijna niemand ziet de politieman als een gewoon mens, klaagt een lezeres van Viva in dat blad. Zij kent er eentje en die is óók heel gewoon: hij is 22 en is net als alle andere jongens van 22. Als hij vrij is, gaat hij „gewoon naar een bar Of gewoon tv kijken, of ge woon naar verjaardagen, of ge woon met de hond wandelen". Maar wat gebeurt er als hij er gens laat vallen dat hij bij de politie is? „Dan beginnen de mensen gelijk negatieve verhalen te vertellen die ze van de buur vrouw hebben gehoord, of in de krant gelezen. Waar is dat toch voor nodig?" En hoe komt het nou dat ze die ene politieman zo goed kent? Hij is gewoon haar vriend. Drie weken moest Daniel Mwa- vuo, een 75-jarlge man uit een Keniaans dorpje, in het zieken huis blijven om te genezen van de gevolgen van een aframmeling door zijn dorpsgenoten. Het wil de maar niet gaan regenen in het dorp en de bewoners, smachtend naar water, koelden hun woede over het uitblijven van de regen op de oude man. volgens hen een tovenaar idie de regen verstopt had. De aanstoker van de rel is door de rechter tot vijfhonderd gulden boete veroordeeld. Be taalt hij niet, dan moet hij een Jaar de gevangenis in

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5