jidriessen zegt meer oningwetwoningen toe Minister Albeda werd tot complete afgang gedwongen iaat slachtoffers egularisatie toe' Ministers ontdaan over anti-Joodse uitspraak inister aarzelend overstag Bier verdwenen «na vondst van uranium-toestel [msterdamse juristen in rapport: SI GS Gelderland ongerust over opslag kernafval Herscholing speelt kleine rol op arbeidsmarkt Rita Weer problemen in Tubbergen rond ruilverkaveling Aftopping pas bij 55.000 Rechtszaak tegen burgemeester gaat niet door abinet moest tegen eigen zin in CDA en WD te hulp snellen met 'onaanvaardbaar' TERDAG 23 JUNI 1979 BINNENLAND H S TROUW/KWARTET onze parlementsredactie N HAAG Het aantal te bouwen woningwetwoningen zal nog dit jaar worden verhoogd [zevenduizend woningen en gebracht op 29.500 in totaal. Onder druk van een Kamermeer heid heeft Andriessen toegezegd deze verschuiving in het bouwprogramma ten gunste van sociale sector „na te willen streven". geld voor deze extra hoeveelheid lingen komt uit de pot voor de irdere premiekoop- en vrije sector- ipwoningen, waarvan wordt ge- esd dat het geld niet opraakt, om- de bouw in die sectoren stag- rt. sH Iriessen hield trouwens wat sla- Icdi om de arm. Letterlijk zei hij: „Ik de er naar streven, deze door de Ka- orj gegeven opties zoveel mogelijk eji( te komen". PvdA-Kamerlid Kom- de ik noemde deze toezegging van de c tu uster onvoldoende, vanwege de in- ikkelde formulering waarmee je kanten op kan en het ontbreken een tijdstip waarop het kabinet nitief het besluit zal bekend jok «n. dan ÏV] AMSTERDAM (ANP) - Een 73-jarige Amsterdammer heeft gistermiddag het met uranium uitgeruste apparaat gevonden. 1at donderdagavond van een jouwplaats in Amsterdam west verdween. Het gaat om een toestel voor meting van vocht- en zanddichtheid. Door het uranium bestond gevaar voor radio-actieve besmetting. )e vinder trof het apparaat tan in de bergruimte onder het latgebouw in Amsterdam- vest waar hij woont. Hoewel hij aanvankelijk dacht dat het im een grasmaaimachine ging, tracht hij het toestel naar de tolitie na te zijn geattendeerd op krantenberichten over de zaak. Uit de bergruimte van de nder bleek een krat bier te in verdwenen. De regeringspartijen meenden ech ter, dat de toezegging van de minister voldoende was en gaven daarom geen steun aan een motie van de oppositie waarin het getal van zevenduizend wordt vastgelegd. Fractieleider Lubbers van het CDA had gistermiddag de impasse door broken, Hij achtte dat de toezeggin gen van de minister van financiën, die tot dat moment in het debat over de voorjaarsnota de boot afhield, on voldoende. Lubbers stelde, dat hij er van uit ging dat dit jaar zevendui zend woningwetwoningen meer zou den worden gebouwd, ten koste van de andere sectoren, waar de produk- tie stagneert. Op deze voorzet van Lubbers, moest Andriessen tenslotte wel overstag gaan. Betekenis De verschuiving in het bouwpro gramma is van niet geringe beteke nis. De hele zaak rond de begroting van volkshuisvesting in februari ging om een verhoging van het program ma met drieduizend woningen, waar van duizend woningwet. De woningwetsector is de enige sec tor, die volledig wordt beheerst door de overheid en die daarom niet te lijden heeft van het instorten van de woningmarkt. Niet schuiven ten gun ste van de sociale sector zou ernstige schade inhouden voor het beouwpro- gramma. Anders gezegd zou dan dat programma niet worden gehaald. Ge zien het dreigende woningtekort van meer dan tachtigduizend heeft de Kamer dat niet gewild en om de pro- duktie enigszins veilig gesteld door te schuiven naar die sector waarin ook gebouwd kan worden. Daarnaast heeft deze verschuiving in de richting van de sociale sector een precedent werking, omdat die in de komende jaren niet zomaar valt terug te draaien. D 1STERDAM (ANP) Aan alle gastarbeiders die zich in ,ht 15 tijdig hebben gemeld voor het legaliseren van hun "utrblijf in Nederland en die sindsdien in Nederland zijn jven wonen, moet een verblijfsvergunning worden gegeven. k it is een eis van behoorlijk bestuur. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het provinciaal bestuur van Gelderland kan geen verant woord oordeel geven over het rapport over de opslag van radio-actieve brandstofelementen in het Westduit- se Ahaus, dicht bij de Nederlandse grens. Het Nederlands-Westduitse rapport, dat minister Ginjaar aan de provinciale besturen van Gelderland en Overijssel heeft gestuurd, is vol- gens gedeputeerde staten van Gel derland louter techniscjvweten- schappelijk en houdt onvoldoende re kening met de bevolking. Volgens het rapport kan de opslag in Ahaus geen kwaad, maar GS van Gelderland zijn daar niet zeker van. Zij vragen zich onder meer af hoe lang de gebruikte splijtstofelementen in Ahaus worden opgeslagen. De pro vinciale staten van Gelderland spra ken al eerder hun ongerustheid uit over de opslag bij Ahaus. Ook het gewest Twente heeft grote twijfels. DEN HAAG (ANP) Scholingsmaat regelen zouden een grotere rol moe ten spelen om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op elkaar te laten aansluiten. Die scholingsmaatrege len komen slechts bij 2 procent van de ingeschreven werkzoekenden aan de orde. Bij jongeren onder 19 jaar en bij ouderen vanaf 40 jaar speelt het een nog geringere rol. Deze constate ringen en aanbevelingen doet het in stituut voor toegepaste sociologie na een verricht onderzoek. Aan het on derzoek hebben 2.000 mensen meege daan, ex-cursisten van het scholings programma. Op dit moment zijn er drie scholings maatregelen. De grootste instellingen zijn de Centra voor vakopleiding van volwassenen (CW's). Deze verzorgen cursussen voor beroepen met name in de bouw en de metaal- en procesin dustrie. Uit het onderzoek blijkt, dat bijna de helft van de CW-cursisten vóór de cursus een beroep in de niet- industriële sector had. Staatssecretaris Kraayeveld-Wouters (CRM) heeft gisteren in Den Haag het startsein gegeven voor een fietstocht van negen dagen door Nederland. De tócht wordt georganiseerd door de organisatie Terre des Hommes, die met de tocht meer bekendheid wil geven aan haar activiteiten voor kinderen in nood in ontwikkelingslanden. ADVERTENTIE VERSCHONING. BU ONS IS GEEN COMPLETA TEBEK0MEN... t deze conclusie komen drie juris- van de Universiteit van Amster- in een rapport over de regulari- sslachtoffers. De juristen (prot. J. Glastra van Loon, prof. mr W. t en mr A. Swart) hebben het port opgesteld op verzoek van de idische faculteit, waarvan het ge- uw begin deze maand bezet werd louden door een aantal regulari- ieslachtoffers. n andere groep van deze buitenlan- de Marokkanen die maanden- t,udf>g de Amsterdamse kerk De Duif [oe iet hielden, kreeg vorig jaar okto- is r een verblijfsvergunning. Het ar- 1-14 ment van staatssecretaris Haars istitie) was toen onder meer dat de lor de Marokkanen gevoerde acties rwachtingen hadden gewekt. [va* lerdAmsterdamse juristen schrijven dat voor de andere vierhonderd regu- larisatieslachtoffers ook actie is ge voerd, zij het minder intens?Maar de intensiteit van de acties is niet bepa lend voor de mate waarin bij de be trokken buitenlanders verwachtin gen worden gewekt, aldus het rapport. De buitenlandse bezetters van de ju ridische faculteit kunnen aanspraak maken op dezelfde behandeling als die welke de kerk-Marokkanen ten slotte hebben gekregen. Want de voor de laatste groep gunstige beslissing van oktober vorig jaar, was geen „eenmalig gebaar van vrijgevigheid". De argumenten voor het besluit dui den op een nuancering van het eerder gevoerde beleid. Dit brengt mee dat in gevallen waarin dezelfde argumen ten zijn aan tè voeren, een zelfde beslissing moet worden genomen, al dus de Amsterdamse juristen. „Ik zal wel zorgen, dat hij zich goed gedraagt, terwijl u weg bent." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ministers Scholten (defensie) en Van der Klaauw (buiten landse zaken) hebben „ontdaan" en „met afschuw" kennis genomen van anti-semitische uitlatingen van Ne derlandse militairen in Libanon, die deze week zijn gepubliceerd in het weekblad Haagse Post. Minister Scholten hecit gisteren de Israëlische zaakgelastigde in Neder land zijn verontschuldigingen aange boden voor de gewraakte uitlatingen. Defensie zal nagaan hoe dit alles heeft kunnen gebeuren. Momenteel wordt op het ministerie nog overleg gevoerd over de stappen die moeten worden ondernomen. Minister Van der Klaauw liet weten het onvoorstelbaar te achten dat Ne derlanders dergelijke voor ons allen diep kwetsende uitspraken zouden TUBBERGEN (ANP) De gemoede ren in Tubbergen over de voorgeno men ruilverkaveling zijn andermaal hoog opgelaaid. Een actiecomité dat zeer fel gekant is tegen de verkave ling heeft al aangekondigd hawe ac ties niet te schuwen als de verkave ling alsnog doorgaat. Eind vormde de stemming over de rulverkaveling in Tubbergen de aan leiding tot een compleet volksoproer. In feite werd toen het plan aangeno men, omdat de boeren die uit pro test niet naar de stembus gingen werden geacht te hebben voorge stemd. In verband met de grote aver sie tegen het ruilvérkavelingsplan is dit het afgelopen jaar in de ijskast gegaan. Het is hier onlangs uitge haald omdat het verder ophouden van uitvoering ervan nadelig zou zijn voor de landbouw. Om de eventuele financiële en sociale pijn van de boeren te verzachten ont wierp de gemeente samen met het ministerie van landbouw een rege ling. Maar het actiecomité dat zegt te spreken namens een belangrijk ge deelte van de boerenstand wil daar niets van weten. Het voelt zich bedro gen, ondermeer door de gemeente raad van Tubbergen die Gedeputeer de Staten van Overijssel heeft aange raden toch maar met de voorberei ding van de ruilverkaveling te be ginnen. hebben kunnen doen. Minister Van der Klaauw is er ten diepste van overtuigd dat anti-semitisme, zoals elke rassendiscriminatie, door het Nederlandse volk uit volle overtui ging wórdt afgewezen. De minister heeft met instemming kennis geno men van het door zijn ambtgenoot van defensie ingestelde onderzoek Zoals Trouw gisteren meldde, is ook de Amsterdamse rabbijn A. Soeten- dorp bijzonder verontwaardigd over de in het weekblad afgedrukte uitla tingen. Hij heeft de vaste Kamercom missie voor buitenlandse zaken ver zocht de betrokken minister ter ver antwoording te roepen. UN GEWAARSCHUWD MINS GENIET VOOR TWEE. NEEM VAN HUIS UIT UW ROT COMPLETA MEE! Vervolg van pagina 1 ,,De nieuwe korting van 1 juli gaat dan onvermij delijk werken als een oorlogsverkla ring aan de vakbeweging", aldus Den uyi- Minister Albeda hierover. „De op rechte bezorgdheid van de vakbewe ging over de economische situatie moet het toch winnen van de bezwa ren tegen beleidsonderdelen. Ik hou daarom nog steeds vertrouwen in de zakelijke benadering van de vakbe weging. Ik doe een beroep op de vak beweging haar zorg voor de econorhie niet te laten overwoekeren door er gernis over het beleid". Albeda wil nog voordat het kabinet eind augustus de Rijksbegroting voor 1980 rond maakt, een eerste gesprek met vakbeweging en werkgevers Vanuit CDA. VVD en D '66 is de afge lopen dagen gesteld dat een inko mensmatiging moet worden opge legd, als de „sociale partners" niet. vrijwillig daartoe overgaan. Albeda hierover: „Ik ben geen voorstander van dreigende uitspraken. Het gaat thans niet om een machtigingswet of een algemene noodmaatregel. De aankondiging van een loonmaatregel zou het fundament kunnen wegslaan onder de onderhandelingen over de situatie voor 1980. Overeenstemming zal moeilijk zijn. maar overleg k&n niet worden geforceerd." MAASTRICHT - De rechtszaak te gen de 53-jarige burgemeester van het Zuidlimburgse Geulle, J. Galiart. die maandag in Maastricht zou wor den gehouden, gaat niet door. De verdediger van de burgemeester, die wordt verdacht van belastingfraude, heeft bezwaar aangetekend tegert de uitgebrachte dagvaarding. Wanneer de zaak nu zal voortkomen, valt npg niet te zeggen. Burgemeester Galiart wordt er van verdacht gelden voor de belasting te hebben verzwegen die hij ontving aan neveninkomsten in de jaren 1975-1976. Aardenburg is sinds gisteren in het bezit van het grootste carillon van Nederland zonder een plaats om het op te hangen. Burgemeester Lockefeer verwierf het voor één gulden van het laatst levende lid van de stichting Ons nationaal monument, te Drachten. Het carillon, destijds gegoten in opdracht van de stichting Oorlogsinvaliden Eerste Wereldoorlog, gaat vooralsnog de kelder in. or Johan van Workum hui en' EN HAAG Kamerdebatten waarnaar weken met spanning is uitgezien, egen nogal eens als een nachtkaars uit te gaan. Sommigen hadden dat ook )30 rwacht van het debat van deze week over de bezuinigingen van 1 juli. Het is hter een van de opmerkelijkste debatten geworden van de afgelopen paar eer. ar. imerkelijk uiteraard, om- "Tt het kabinet-Van Agt voor eerst in zijn anderhalf jarig aan'zijn zwaarste wapen "gen een onwillig parlement stelling bracht: het uitspre- >T0*Én van het „onaanvaard- ar". Het debat was echter fidi oral opmerkelijk door de a-iifjze waarop het zover kwam >rt gezegd kwam het erop er dat de twee regerings- «ties CDA en WD hun ei- n onmacht om uit de nesten komen, afwentelden op mi- ter Albeda van sociale DA en WD dwongen Albe tot een complete afgang, geslepen oppositiefiguren Den Uyl (PvdA). Bakker PN) en Terlouw (D'66) lieten oet ^zelfsprekend niet na de et om zijn politieke handig- ld bekend staande minister slachtofferen. eer openhartig' CDA had met D'66 en no een voorstel ingediend i de aftopping van prijs compensatie te laten ingaan bij 50.000 gulden in plaats van 55.000. De VVD wilde echter hoogstens iets als een aftop ping overwegen als die zou ingaan bij 60 of 70.000. In het kabinet was 55.000 ais com promis uit de bus gekomen. Albeda deed daar. in zijn ei gen woorden „zeer openhar tig" over. Donderdag zei hij in de Kamer: „Je moet ergens prikken. Iedere grens heeft willekeur. Het kabinet vindt tweemaal modaal (60.000) ook uitstekend verdedigbaar. Het is niet hard te onderbouwen dat 55.000 ideaal zou zijn en 50.000 niet." En op een gerichte vraag van Terlouw zei de minister dat daarom niet verwacht hoefde te worden dat hij zich krach tig zou verzetten tegen wijzi ging van de grens in 50.000. Met andere woorden: de Ka mer moest zelf maar uitma ken wat ze wilde. De minister was niet van plan om. zoals het CDA hem vroeg, zelf de grens in zijn wetsontwerp te veranderen in 50.000. Gistermorgen nog herhaalde Albeda in het debat: „Er zijn argumenten pro en contra de 55.000. en men kan daar op afdingen of argumenten aan toevoegen." Fout gespeculeerd De VVD heeft echter van meet af aan stelling genomen tegen de aftopping als zodanig. Het CDA had erop gespeculeerd dat de coalitiepartner niet het lef zou hebben de aftopping als zodanig weg te stemmen. De VVD had daartoe de moge lijkheid. want de PvdA zou in elk geval tegenstemmen, en PvdA en VVD vormen samen een meerderheid. Maar al lengs werd duidelijk dat de WD in elk geval tegen de aftopping zou stemmen, wan neer die eerst door CDA, D'66 en PvdA samen op 50.000 zou zijn gebracht. Er was slechts één middel om de WD in het gareel te krijgen, en dat was een krachtig woord van de kant van het kabinet. Zo'n krachtig woord heeft wel zijn prijs. Afgesproken werd ach ter de schermen dat het krachtige woord zowel het schrappen van de aftopping als zodanig, als het verlagen van de grens naar 50.000 zou gelden. Het draaiboek luidde dat Lubbers (CDA) en Riet kerk (WD) de regering een voorzet zouden geven. Zo gebeurde het gistermiddag dat eerst Lubbers en daarna Rietkerk de regering in vrij wel gelijke bewoordingen vroegen wat zij nu eigenlijk vond van het punt waarover CDA en VVD twistten. Lub bers: „Er ligt één wetsontwerp (voor het hele juli-pakket). Kunnen er, gezien de samen hang van de onderdelen, naar het oordeel van de regering nog wijzigingen van betekenis worden aangebracht?" Om twee redenen is dit onderdeel uit het draaiboek merkwaar dig. In de eerste plaats had Albeda al bij herhaling gezegd dat de grens van de aftopping hem niet veel kon schelen Maar. belangrijker nog, hier vroeg het. parlement als wet gever aan de regering als me de-wetgever of het gebruik mocht maken van zijn rech ten van wetgever, door wijzi gingen aan te brengen in wets ontwerpen van de regering. Klucht Normaal is dat het parlement probeert alle wijzigingen aan te brengen die het wenst. Wil de regering iets niet, dan moet zij dat maar zeggen. Zo lang de regering zwijgt, stemt zij toe, en gaat het parlement zijn gang. Den Uyl sprong dan ook meteen toe nadat Lub bers en Rietkerk waren uitge sproken. „Door twee rege ringspartijen wordt hier ge vraagd om het „onaanvaard baar" van het kabinet. U vraagt de regering ons het recht van amendement te ont zeggen. Die klucht is nog niet eerder opgevoerd." Marcus Bakker: „Dit is een uiterst minne vertoning. Gisteren kon het Albeda nog niets schelen of het 55 of 50.000 werd. Maar nu zal hij ons ko men vertellen dat 50.000 on aanvaardbaar is. En dat noemt zich dan „grote partij en". En terwijl Albeda nog niet eens gesproken had, be gon Bakker eraan te herinne ren dat de minister donderdag eventjes zijn aantekeningen niet goed kon lezen toen hij aan het woord was. Op zich niets bijzonders. Bakker nu: „Albeda zal wel zeggen dat hij zijn aantekeningen van giste ren niet meer kan lezen, en nu 50 000 onaanvaardbaar vindt." Nerveus Terwijl Kamer en tribunes nog niet zijn uitgebruld van het lachen, staat een nerveuze Albeda op en neemt het woord: „Hetjuli-pakket is in zijn samenhang een eenheid. De regering zou de grootst mogelijke moeite hebben met wijzigingen van meer dan technische aard. Dat geldt zo wel wijzigingen in delen van het pakket, als het eruitlich- ten van delen." Let wel: het onaanvaardbaar' kwam niet over 's ministers lippen. Hij sprak over 'grootst mogelijke' moeite, en zo stond het ook in het draaiboek CDA en VVD hadden afgesproken dat zij aan 'grootst mogelijke moei te' genoeg hadden om hun ei gen verlangens in te slikken. Den Uyl en Terlouw waren er als de kippen bij. 'Wat bete kent „grootst mogelijke moei te"? Gisteren zei de minister nog dat er geen 'onaanvaard baar' zou komen tegen de 50.000. Betekent dit 'moeite' nu wel of niet een 'onaan vaardbaar'? Lubbers snelde nog toe om te verklaren dat 'grootst mogelijke moeite' voor hem groot genoeg was maar het was al te laat. Albe da ging in de fout, en verklaar de; „het zou onaanvaardvaar zijn voor de regering als on derdelen van het pakket wor- derv verworpen." Onaanvaard baar, dat betekent als de Ka mer dan toch doorzet dat het kabinet zou aftreden, dat er vervroegde verkiezingen ko men. of —maar dat was niet te verwachten dat slechts het wetsontwerp wordt inge trokken. Vervolgens maakte Lubbers voor de oppositie de operette nog vermakelijker door de PvdA de schuld te geven dat het CDA niet doorzette wat betreft de 50.000. „De PvdA heeft geen enkele zekerheid willen geven dat zij ons. voor stel van 50.000 t:ou steunen." Met andere woorden; had de PvdA wel steun toegezegd, dan zou het CDA hebben doorgezet. Den Uyl pakte hem meteen: „Er is niets onbehoor lijks als twee regeringspartij en verschil van mening heb ben. Maar Lubbers maakt een ontoelaatbare toer door de oorzaak van het terugtrekken van jsijn voorstel te leggen bij de PvdA. Dit is een afleidings manoeuvre die nergens op steunt. Daarop gooide Lubbers het over een andere boeg. Door niet vast te houden aan de 50.000 die misschien door toedoen van de PvdA toch zou wórden verworpen kreeg het CDA ten minste de zeker heid dat de aftopping als zp- danig zij het bij 55.000 zou worden aangenomen. Een logische argumentatie waar niets is tegenin te brengen Lubbers had zijn toer om de PvdA de schuld te geven, he lemaal niet hoeven maken Klapstuk Het klapstuk moest nog ko men. D'66 en DS'70 handhaaf den hun voorsel, ook al had het CDA zich teruggetrokken- En de PvdA verklaarde ervoor te zullen stemmen. Als er dan toch aftopping zou komen, dan liever bij 50 dan bij 55.000. aldus het eveneens logische argument van de PvdA. De steun van de PvdA. waarnaar het CDA zo verlangend had uitgezien, zou er dus zijn ge komen als het CDA het op stemming had laten aan komen. Intussen was het echter voor Lubbers te laat. De minister had niet slechts ,,de grootst mogelijke moeite" maar zelfs het ..onaanvaardbaar' uitge sproken. Een stem voor het eigen voorstel, of tegen de korting op uitkeringen, zou nu 'betekenen dat men het kabi net weg wilde. Niemand van de CDA-fractie viel dan ook nog uit de boot bij de stem mingen Het CDA verloor niet alleen de slag om de 50.000, maa)- ook de waardigheid van het parlement) als medewetgever Albeda haalde zijn wetsont werp ongeschonden binnen, maar ten koste van een draai van 180 graden in zijn stand punt een afgang die herp was opgedrongen door de re geringspartijen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3