ijst verboden stoffen en probleem voor medici Nationale roeitop gaat door diep dal Vaka gesprot intiem igen li| iet ppen? f Zondagtitel binnen bereik van Rohda ernooizege Zn Timman fh zz, Blistex helpt. Tubetje Blistex,vergeet't niet. in van Opstal hoopt dat cortisone weer legaal wordt lies Sosonko 5' nst Wesemael t in gevaar Nieuw protest tegen komst Zuid-Afrika Fors verlies voor Ajax Gelijkspel tegen EHC voldoende Slechts twee ploegen lijken in aanmerking te komen voor Moskou ng Oranje: finale Pweer in Kiel A RDAG 23 JUNI 1979 SPORT TROUW/KWARTET 33 nd na Johan Woldendorp EL De dopingsrit, die begon met het wonderlijke [seltje van cognac en rauwe ei, heeft als voorlopig laatste instation de cortisone bereikt. Deze catabole stof was tot kort onbekend in de wielersport, maar werd bij toeval ekt als een aangename steun in de ongebreidelde jacht icces. De UCI, de internationale wielerfederatie, aarzelde recht niet om cortisone op de lijst van 39 verboden alerende middelen te plaatsen. Want in tegenstelling tot wjneer bekende anabole (opbouwende) steroiden breekt tone alleen maar af; met alle desastreuze gevolgen van tm en*— Vóotal toen tweevoudig Tour de FranCe-winnaar Bernard Thevenet opbiechtte, dat hij zijn lichaam op onverantwoorde wijze had verzwakt door veelvuldig gebruik te maken van cortisone, ging er meer dan een 220 Volts-schok door het wielerpelo- ton. „Het is terecht, dat cortisone op de verboden lijst staat", zegt sport arts Hein van Opstal, die tal van wielrenners in zijn administratie heeft staan en bovendien actief is in de medische commissie van de Ko ninklijke Nederlandse Wielren-Unie. „Radioactieve stof staat niet op de rOROZ De Nederlandse iter Jan Timman is winnaar defaen van het internationale ktoernooi in het Joegoslavische roz. In de vijftiende en laatste bereikte hij remise tegen de Bent Larsen, de enige speler die slijk in punten met de Nederlan- hjst, omdat het gebruik daarvan on komen. Timman vergaarde nooit bij wielrenners is geconsta teerd. Iedereen weet, dat dat levens gevaarlijk is, maar weinigen beseffen, dat cortisone bijna even erg is." inten. Larsen, die de tweede in de eindrangschikking deelt e Hongaar Rlbli, tien. lat E 1 ig rf litSSj'0&P& injecties. „Astma is eigenlijk een be- f6'5_P!1-I3rV'.^ rAoncvlolrf. hll urlAlrpnn^" voert. M5 Pc6-e7. 9. bï-M Pr6-h5,10. fZ-gS 17-15, 42 Ph&-(6,12. c4-c5 fS-M, 13. Pd2-«4 Lc8-b3, «1 Pe7-c8, IS. m2-a« h7-h5, 16. Ddl-d3 PI6- Pc3-dl Pgl-h6,18. Tal-aS Lh3*4,19. LeMI 20- h2-h3 Lfl-c8. 21. T*3-b3 f€-g5. 22. Lel- -n, 23. b4-b5 b7-b6, 24. c5xd6 c7xd6, 25. '00 der p var DSCHIKEN De eindoverwin- van de BeJgJMUried Wesemael geschrapt* Het eind van het liedje J J. renner fa een gfggf van welbehagen verzeild raakte. 'Hé, ik kan veel meer', dacht hij. Het tegen deel is waar. In wezen presteert hij minder." Ronde van Zwitserland is in de te etappe geen moment in ge- geweest. Wesemael eindigde in gedeeltes van de tiende etappe voorste gelid en veroverde floor zijn eerste grote overwin- Ituj Het eerste gedeelte, een rit over Uometer van Horgen naar Hend- cen, werd gewonnen door Henk lerding. Wesemael eindigde als erJe, Het tweede gedeelte, een indi te! ele tijdrit over twintig kilometer, de een overwinning op voor we- lampioen Oerrie Knetemann. De e plaats was voor Wesemael. gedeelte 1. Henlc Lubbcrdlng (Ned) 134 lem 25 min 1 sec., 2. Giovanni Mantovani (It) op 3. Rudy Pevenage (Bel). 4. Wiilrled Wese- )el), 5. Leonardo Mazzantini (It). 8. Jan 32. Gerrie Knetemann op 6.59. 33. Bert nemann, 37. Aad van den Ho^k. )INXVEEN In Waddinxveen e partijen gespeeld voor de zes- laatste ronde van de internatio- ihaakvierkamp. Slechts één ram in de eerste zitting tot een De Amerikaan Kavalek won rart van de Nederlander Soson- partij tussen wereldkampioen (wit) en de Tsjechoslowaak werd afgebroken. Karpov, die lag al zeker was van de over ig in de vierkamp, bezit 4 pun- 1 afgebroken partij. Hij wordt i dóór Kavalek (3), Hort (2 1/2 !gebroken en- Sosonko (1 1/2). Sosonko. Zwart; L. Kavalek. g7-f6, 2. c2-c4 Lf8-g7, X Pbl-c3-d7-d6,4. e2- Cortisone is één van de hormonen, die worden afgescheiden door de bij nier. Het menselijk lichaam produ ceert dagelijks cortisonen, zoals er ook ieder ogenblik anabole stoffen worden gefabriceerd. Van Opstal: „Al die hormonen houden elkaar in even wicht. Cortisonen behoeden de mens voor overdrijving. Dat lukt niet bij mensen, die alergisch voor iets zijn. Astmapatiënten bij voorbeeld, krij gen van de arts cortisone. Niertrans plantaties lukken alleen door gebruik te maken van cortisone. In sommige gevallen zien we dat het toedienen van noodzakelijke hoeveelheden cor tisone bij patiënten tot afsterving van bij voorbeeld de heupkop leidt." De driehoeksverhouding wielrenner- astma-cortisone lijkt daarmee ver klaard. Tal van coureurs hebben ast matische aandoeningen en werden tot voor kort jjeholpen met cortisone- DEN HAAG De bond van gehandicapten en arbeidsonge schikten keert zich fel regen eventuele deelname van Zuid- Afrika aan de Olympische Spe len voor gehandicapten, die vol gend jaar in Nederland worden gehouden. Dat blijkt uit een stuk in het blad Interval van de bond, waarin de secretaris schrijft dat het de vraag is of „er wel een handjevol Zuid-Afrika nen naar Nederland gehaald kunnen worden, waaronder een paar in de rolstoel geramde So- wetonegers", of dat met deelna me moet worden gewacht tot het racistische regime van Bo tha beëindigd is. Hij verwijt de bestuurders van de invaliden sportbond dat zij de apartheid in Zuid-Afrika be vorderen door allerlei interna tionale boycots te negeren. Zuid-Afrika heeft inmiddels la ten weten volgend jaar een ge mengde ploeg naar Nederland te zullen sturen, zo maakte mi nister Van der Klaauw van Bui tenlandse Zaken onlangs be kend. De.bewindsman ziet gege ven die toezegging dan ook geen bezwaar in deelname van Zuid- Afrika. Het Comité Olympische Spelen en de mensenrechten tot stand gekomen op initiatief van enkele kamerleden van de vier grote partijen heeft daar enkele weken geleden wel be zwaar tegen gemaakt bij minis ter Van der Klaauw. Het comité meent dat deelname alleen dan kan doorgaan, als een commis sie van de Verenigde Naties heeft vastgesteld, dat de ploeg inderdaad uit verschillende et nische groeperingen bestaat, die representatief zijn voor de Zuidafrikaanse bevolking. ADVERTENTIE Hein van Opstal: radio-actieve stof' „Cortisone is bijna even gevaarlijk als Zorgvuldig mijden de medici cortiso ne nu als geneesmiddel, zoals zij ook het in wezen onschuldige hoestdrank- je in de ban hebben gedaan. Van Opstal: „De tijd is voorbij, dat de coureur voetstoots alles slikt. Maar de lijst van verboden stoffen is voor steeds al worat net beter staan beide kampen als heftig strijdende partijen tegenover elkaar. Het weder zijds respect is in de verste verte niet aanwezig. De soigneurs staan op pa pier wankel op hun benen, omdat zij gemakkelijk van het onbevoegd ult- medlcl wel een probleem geworden, oefenen van de geneeskunst kunnen Mijn collega's en ik zijn gedwongen worden beticht. Van Opstal: „De dok- óm de renners met tweedehands mid- toren zijn ook schuldig, omdat zij delen op te lappen. Nogmaals, mo menteel is het terecht, dat het ge bruik van cortisone niet is toege- door onbegrip over en weer in de kou kwamen te staan. Wij gingen niet naar hen toe en zij kwamen niet bij staan, maar ik hoop, dat de catabole ons. Het is te gemakkelijk en daar- en anabole stoffen na verloop van tijd door niet terecht om te zeggen, dat de roepsziekte bij wielrenners", zegt dokter Van Opstal. „Vele uren per week ademen ze stof in. Daarnaast trainen ze in het voorjaar langdurig in de vochtige, koude lucht om condi- tioneel sterk genoeg te zijn voor de - 28 ----Vb- W.»*■-<&•» wedstrijden in het voorjaar. De lucht 31. Pc4xd6PI7-f5, 32. Lflxa6f4-t3, 33. i5-hs+, 34. Ltixhs Dh4xh3,35. Pdi-e3 weg reageert onmiddellijk op die om standigheden. Er ontstaan slijmpro- dukties, waardoor de renner verkou den wordt of bronchitus oploopt. Ie-^ dere huisarts geeft inzo'n geval corti" sone. Terecht, zoals radioactieve stof bij bepaalde ziektes ook terecht als geneesmiddel wórdt gebruikt. Daar om hoop ik, aat cortisone binnen afzienbare tijd weer van de lijst wordt weer legale stoffen worden. Kijk, am fetaminen moeten ten alle tijde op de lijst blijven staan. Het gebruik van amfetaminen en wekaminen heeft hetzelfde effect als een auto, die op superbenzine rijdt en daarna over schakelt op normale of zelfs diesel- benzine. Als in Je lichaam het denk beeldige rode lampje gaat branden, brand je je spieren op". Dokter Van Opstal is er van over tuigd, dat het toedienen van verbo den stimulerende middelen de snel heid met nog geen kilometer per uur vergroot. „Het is nooit bewezen, dat Je in zo'n situatie ook maar één meter .harder fietst. Of je nu over cortisone praat of over de cognac met het ei, er komt heel veel suggestie bij kijken". De beste manier om in de jungle van de stimulantia wegwijs te worden, lijkt een betere samenwerking tussen artsen en soigneurs te zijn. Nog soigneurs altijd rotzooi aan de cou reurs hebben gegeven. We hebben hen laten zwemmen. Zij kropen niet uit hun schulp, omdat ze veronder stelden: „Jullie geven ons aan; wij spuiten immers". De relatie dokto- ren-soigneurs wordt nu gelukkig beter". Alleen het hoogste orgaan in dezen, de medische commissie van de UCI, is even moeilijk te benaderen als een staatsman, die voor de voeten wordt gelopen door honderden lijfwachten. Van Opstal: „Die figuren staan vaak verschrikkelijk ver van de praktijk af. Er is een hoogbejaarde Franse dokter, die tal van dopingcontroles uitvoert. Hij doet dat zéér correct, daar niet van, zoals dit soort functies zeer eervolle banen zijn. Je weet hoe het gaat. Indien je in zo'n college gekozen wilt worden, moet je in het bezit zijn van een zeer eervolle staat van dienst. En die status bereik je pas op vergevorderde leeftijd". SAO PAULO Ajax heeft in de laatste wedstrijd van zijn toernee door Zuid-Amerika in Sao Paulo een 5-0 nederlaag geleden tegen een Bra ziliaanse selectie. De ruststand was 2- 0. Beide doelpunten werden gescoord door Socrates, een 25-Jarige arts die plotseling de nieuwe sensatie in het Braziliaanse voetbal is geworden. Socrates opende de score in de negen de minuut. Twee minuten later schampte hij de doelpaal en alleen door drie voortreffelijke reddingen van keeper Jager kon de schade voor Ajax beperkt worden gehouden. De Amsterdamse aanval slaagde er niet. in de hechte Braziliaanse verdediging te doorbreken. De beste aanvallen van Ajax kwamen voort uit lange passes van Krol en individuele acties van La Ling op de rechtervleugel. Twee minuten voor het rustsignaal soleerde de Braziliaanse rechterspits Batata door de Ajax-afweer en stelde hij Socrates in staat van dichtbij te scoren. Acht minuten na de hervat ting scoorde Toninho het derde Bra ziliaanse doelpunt. In de 70ste mi nuut trof middenvelder Zico doel. Vijf minuten later bracht deze zelfde speler de eindstand op 5-0. Pas in de slotfase wist Ajax zich enige goede kansen te scheppen, toen Ler- by op de linkervleugel doordrong. Hij faalde echter in de afwerking en schoot tweemaal hoog over. AMSTERDAM In Hoensbroek valt morgen de beslissing om het zondagamateur-Kampioenschap. Over de kansen van beide kandidaten, EHC en Rohda, valt vooralsnog weinig te voorspellen. EHC en Rohda hebben een homogene ploeg, die vooral verdedigend goed in elkaar zit. Aanvallend zijn beide teams minder produktief. In de laatste competitie scoorde EHC 39 keer en Rhoda 38 keer, beide 'in 26 wedstrijden. Dit zou volgens de trainers aan blessures onder de spitsspelers te wijten zijn. Vooral omdat de concurrentie in de laatste wedstrijden de punten liet lig gen, werd EHC kampioen van de hoofdklasse C en Rohda van de hoofdklasse B. Vooral voor Rohda, dat dit jaar het 50-jarig bestaan viert, een' leuk jublileumgeschenk. Rohda lijkt morgen het voordeel te hebben, dat een gelijkspel voldoende is om kampioen te worden. EHC echter,, kan op de steun van het eigen publiek rekenen. En omdat vooral bij de na- competitie het bezoekersaantal zo hoog oploopt, kan deze steun grote invloed hebben. EHC-trainer Bauling ziet het dan ook als een voordeel, dat er in Hoensbroek gespeeld wordt. Bauling, EHC-er in hart en nieren, is al sinds zijn tiende jaar aan de Hoens- broekse club verbonden. Na over stapjes naar Rapid JC en naar Em- men, keerde hij toch bij EHC terug. Bauling: „EHC is een prima ploeg met voldoende kwaliteit. In de eerste divisie lopen teams rond, die in kwali tatief en financieel opzicht voor ons onder doen. Alleen op het conditione le vlak is er verschil." Het Limburgse publiek heeft lange tijd niet in EHC geloofd, maar komt nu toch op de prestaties af. Bauling: „Het publiek komt nu, want we heb ben een aantal goede spelers in de ploeg. Helaas kun Je momenteel spre ken van een spitsprobleem bij EHC. In de wedstrijd tegen Heer viel onze beste spitsspeler Cruts uit, waardoor de voorhoede erg verzwakt werd. EHC kan echter goed onder druk spelen en we kunnen een wedstrijd dan toch met klein verschil winnen. Dit is in een groot aantal thuiswed strijden al gebeurd en twee weken terug tegen VUC bewezen we al aan weinig kansjes genoeg te hebben." Tegen Rohda verwacht Bauling dan ook met een klein verschil kampioen te worden. „Met behulp van het pu bliek zullen we ons nog één keer moe ten opladen" zo meent hij. Hoe dat „opladen", in amateurland precies gebeurd, blijft een mysterieuze zaak. Over beloningen aan spelers en het aantrekken van nieuwelingen door door Fred Buddenberg Ie gédeelte: 1 Gerrie Knetemann (Ned! 2. Didi Thurau (WD1) 25.10. 3. Wilfried Weèe- iBel) 25.15, 4. Roland Salm (Zwi) en Michel (ter (Bel) belden 25.15.4. 6. Ulli Sutter (Zwl) Rudl Pevenage (Bel) 25.43. 8. Melnrad (Zwl) 25.47, 9. Leonardo Mazzantini (It) 10 Josef Fuchs (Zwl) 25.54.12. Henk Lubber- 613. 28. Bert Scheuncmann 27.30, 31. Aad Hoek 27.41, 65. Jan Raas 31.51. lassement: 1. Wilfried Wesemael (Bel) 42 u i en 59 sec., 2. Pevenage (Bel) op 4 min en 43 Llenhard (Zwi) op 5.12,4. Mazzantini (It) op Fuchs op 6.49, 6. Vanotti (It) op 6.56, 7. (Zwi) op 7.03. 8. Pozo (8p) op 7.18. 9. Henk rding (Ned) op 8.34, 10. Breu (Zwl) op 9,00. (tie Knetemann (Ned) op 18.18,29. Jan Raas 27. 45. Aad van den Hoek op 5.139. 54. Bert imann op 1.00.07 MUIDEN Het roeien in Nederland trekt weinig publiek. Niet zo verwonderlijk, want het aanschouwen van een roei- wedstrijd is voor een buitenstaander even interessant als het vissen op paling in een zinken dakgoot. Toch blijven niet alleen die buitenstaanders weg, ook de roei-liefhebber zoekt zijn heil in zijn vrije tijd niet meer op de Bosbaan. De reden: de Nederlandse roeisport is de laatste jaren afgegleden naar een niveau, waarvoor de term bedenkelijk nog een zeer positieve benaming is. Vooral in de nationale top is het armoe troef. ILON Jong Oranje heeft zich het internationale voetbal- aooi in Toulon voor de finale ge- tst. De Nederlandse jeugd kwam er door een overwinning van 3-1 tankrijk. Bij de rust was de stand 1-0. Voor Nederland scoorden puwenaar (2x) en Van der Horst, minuten voor het einde maakten fransen uit een strafschop een ndoelpunt. Begeleider-Jaap van was vol bewondering voor de van de jeugdspelers. „Zij heb- het stempel van derderangs- g, dat hun was opgelegd, volledig zich afgeschud," aldus de ex- zitter van Ajax. L Voor de derde keer in de ilerwoche" geplaagd door heti af- Isten van een race. Werden maan- en dinsdag de wedstrijden niet ifen omdat er geen wind was, eren trok een onweersfront over Kielerbocht zodat het voor de Btrijdleiding onmogelijk was om uiste startplaats te bepalen. De draaiende wind verhinderde Natuurlijk zijn er hier ook de uitzon deringen, die de regel zo hoognodig moeten bevestigen. Bij de heren is dat de combinatie vier zonder stuur man (Bosman, Vos, Horstink en Ast ma) en bij de dames de dubbelvier (Compaan, Meeuwisse, Hellemans en Jorissen). Deze twee ploegen zijn dan ook de enige troeven, die de Konin klijke Nederlandse Roeibond in han den lijkt te hebben voor uitzending naar de wereldkampioenschappen van 3 tot 10 september in Bied en de Olympische Spelen, volgend jaar in Moskou. De selecties voor Bied en indirect voor Moskou worden na de strijd om de nationale kampioen schappen van 19 tot en met 21 juli op de Amsterdamse Bosbaan bekend gemaakt. De nieuwe voorzitter van de KNRB, Paul Schmuckink Kool, heeft al meermalen gewezen op de huidige, moeilijke positie, waarin de roeibond zich bevindt. Een zeer smalle basis aan de top, nagenoeg geen doorstro ming van onderaf, weinig financiële armslag en de eerder genoemde mi nieme belangstelling van Jan Pu bliek. geven hem voor zijn zorgen aanknopingspunten genoeg. Niet ie dereen binnen de KNRB deelt echter de mening van voorzitter Schmuc kink Kool. Zo zegt Jhr Ir. R. A. Röell. de voorzitter van de technische com missie heren bij voorbeeld: „Wanneer we kijken naar de Tsjechen, dan valt het best mee. Kijk, dat wij verliezen van Rusland, is uiteraard niet vreemd. Dat zijn allemaal profroei ers. In de periode van 1976 tot nu hebben we op de wereldkampioen schappen betere resultaten geboekt dan van 1972 tot 1976. Toen werd er praktisch niets gepresteerd. In over leg met het Nederlands Olympisch Comité zullen we ons na Bied moeten beraden over Moskou. We zullen alles uitzenden wat we maar kunnen. Al is het maar om wat ploegen ervaring op te laten doen. Alleen wanneer een ploeg echt te slecht is, moeten we van uitzending naar Moskou afzien. Die jongens raken door de slechte resul taten erg gedemotiveerd en dat is ook weer niet de bedoeling". Het heren- en damesroeien zijn bin nen de KNRB nog altijd twee volko men gescheiden wereldjes, die het liefst totaal niets met elkaar te ma ken willen hebben. In dat kader past ook de uitspraak van Röell, dat de technische commissie heren zo veel mogelijk ploegen naar Moskou zal sturen. „Want", weet Röell, „wanneer wij plaatsen openlaten, worden deze -wellicht opgevuld met damesploegen on dat willen wij ten stelligste voor komen". Een nogal ongezonde en kin derachtige mentaliteit, die eerder thuishoort in de eerste klas lagere school, dan in een volwassen sport bond, zoals de'KNRB zich zo graag noemt. Het is duidelijk dat de nationale roei- De Aegir/Phocas-combinatie vier zonder stuurman met Bosman, Vos, Atsma en Horstink is de enige herenploeg die zich meten kan met de buitenlandse top. top momenteel door een diep dal Volgende week krijgt de Nederlandse gaat. Het aantrekken van een bonds- roeitop de kans om zich in eigen coach zou een goede stap in de rich- omgeving te meten met een aantal ting zijn om uit de impasse te raken, ploegen uit het buitenland. Om van de buitenlandse top te spreken is wat Het is maar goed dat net Nederlands overdreven, want de inbreng van de Olympisch Comité nog altijd geen buitenlanders bij de strijd om de Ko- limieten stelt Voor uitzending van ninklijke-Holland beker op de Bos- roeiteams naar de Olympische Spe- baan zal zeker niet tot de verbeelding len. De kans dat er dan ook maar één spreken. De KNRB meent echter dat Nederlandse ploeg in actie zou ko- het niveau de wedstrijden, die op 29 men in het Olympisch water van Mos- Juni beginnen, weer enigszins in de kou, zou even gTOOt zijn als de kans hft is. Een terechte constatering, op zes goed in de lotto zonder aan het want vorig jaar mocht de strijd om de gokspelletje mee te doen. Ook nu Koninklijke-Holland beker, mede moet gevreesd worden dat de Neder- door het niveau van de roeiteams uit landse resultaten in de Russische het buitenland, best een dieptepunt hoofdstad slechts registreerd zullen genoemd worden De weer wat opge- worden in de onderste regionen van vijzelde deelname van teams uit an- de kleine finales. Een finaleplaats en dere landen heeft wel wat geld ge- eventueel een medaille moet bij voor- kost. De KNRB heeft namelijk ont- baat worden uitgesloten. dekt dat het NOC een gedeelte van de Henk van Brussel financiële tegemoetkomingen wo&t liever niet gesproken. Toch kan nie mand ontkennen, dat het amateur voetbal ook in Nederland professio neler aangepakt,wordt. EHC bewïjst dat, door het komende seizoen een technisch manager in de gelederen op te nemen. Wie dat wordt? Precies: de heer Bauling. Oud-doelman Winkel molen neemt het trainerschap v^n hem over. Bauling: „De technisch manager zorgt ervoor, dat de club over goed spelersmateriaal beschikt. Hij heeft het laatste woord bij hét aantrekken van nieuwe spelers. De trainer is verantwoording verschul digd aan de technisch manager." Rohda uit Raalte beschikt over eèn coach, die zijn sporen op voetbalge- bied al verdiend heeft. Jarenlang was Henk van Brussel tweede trainer bij Go Ahead. Hij hield zich in Deventér vooral bezig met het opleiden van de jeugd. Vorig jaar kwam er een aantal nieuwe bestuursleden, die meer voel de voor een trainer van naam. Joóp Brand werd aangetrokken het coh- tract met Van Brussel werd opge zegd. Van Brussel kwam in de W.ty. terecht. Hij bleef werkloos totdat Rohda hem een aanbod deed. Van Brussel: „Ik wilde mezelf eens testén en nam de baan bij Rohda aan. De heb veel trainers meegemaakt en heb veel van ze geleerd. Maar ik heb zo mijn eigen ideeën over de voetbal sport. Betaald voetbal is vaak pure business en het resultaat staat voor op. De amateurs werken, zoals Je een prof niet vaak ziet doen. Er wordt vaak en hard getraind. Je kunt aan deze jongens best professionele eisen stellen. Een belangrijk punt vind ik altijd de discipline. Die zit er bij Rho da goed in en dat is nu eenmaal nodig. Als je buiten het veld geen leiding hebt, heb je in het veld geen eenheid." Van Brussel leeft zich duidelijk uit in Raalte en zet zich volledig in voor zijn werk. „Zo ben ik nu eenmaal. Terwijl Rohda de kampioensreceptie gaf, zat ik op de tribune naar VUC te kijken. Dat is me door het bestuur niet in dank afgenomen. Maar ik vind. felici taties zijn leuk, maar het werk gaat voor. Ik ben ook steeds bezig met de toekomst. Volgend seizoen kan ik dan ook op versterking rekenen. Van Go Ahead komen bijvoorbeeld Lich tenberg en Timesela naar ons toe. Die jongens heb ik zelf nog getraind. Nu hun contract afgelopen is. willen ze graag weer onder mij voetballen." Je kunt zeggen, dat Van Brussel in het opleiden van jeugdige voetballers succes heeft gehad. Ruud Geels is daar een voorbeeld van. Vooral in het amateurvoetbal is het gevaar echter groot, dat de met zorg opgeleide spe lers weggekocht worden. Van Brus sel: „Ik vind het een eer als je spelers hogerop komen. Je mag niemand zijn kansen ontnemen." Ondanks zijn enthousiasme voor Rohda sluit Van Brussel een rentree in het betaalde voetbal niet uit. „Ik heb ook een gezin om aan te denken", zegt hij. „Nu betaalt Rohda mij een salaris, dat door de W W. aangevuld moet wof- den. Het zal alleen wel moeilijk wor den een club te vinden, die me heb ben wil. Bijna elke club in het betaal de voetbal heeft het contract met zijft trainer verlengd. Vorig Jaar was ik zó goed als rond met WV, toen Hanf Croon er ineens tussen kwam. Zg gaat dat in het betaalde voetbal." onkosten van buitenlandse sport-, ploegen in Nederland subsidieert. De roeibond heeft hier dankbaar gebruik van gemaakt en heeft een aantal ploegen weten te strikken. Of die buitenlandse inbreng de wedstrijden om de Koninklijke-Holland beker weer enig aanzien zullen geven, moet echter worden afgewacht. Hoop voor de toekomst is er wat dat betreft wel. Op dit moment zijn er in West-Duits- land en Engeland goed bezette wed strijden in hetzelfde weekeinde als de Koninklijke-Holland beker. Deze wedstrijden zullen in de komende ja ren of worden verschoven naar een andere datum, of, zoals in Engeland door het wegvallen van een sponsor, helemaal vervallen. De Koninklijke- Holland beker zou hierdoor het deel nemersveld aanzienlijk kunnen ver- len is voor ons geen belemmering. Wé sterken. En dat is hard nodig ook. spelen ons eigen spel. Wat de wedstrijd van morgen betrei heeft Van Brussel goede hoop „Ik w kampioen worden door aanvallen! voetbal. Ik geef mijn spelers nauwe» lijks opdrachten. Laat EHC maaf achter óns aan lopen Onze kracht itt dat we over een stel klasse voetbal* Iers beschikken, die elkaar goed opr. vangen. Dat we een uitwedstrijd spe»

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 33