ünergie besparing ;een zelfkwelling )PEC wil orde scheppen in prijzenchaos Boeren ontevreden over EG-besluit r. Spaa (Philips): mensen jvoeden tot zuinige gebruikers Nieuwe lampen Prijsverhoging onvoldoende geacht Enquêteverzoek van Unie BLHP afgewezen Bouwfonds: betere regeling nodig voor premiekoopwoningen Benzine duurder in Frankrijk 2J ERDAG 23 JUNI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET -31 r J. G. Wolters t OV o9l ISTERDAM „We denken nu wel dat we op de huidige energieproblematiek moeten gaan ostijgeren door een soort van zelfkwelling (geen autorijden, geen TV), maar dat is een verkeerde ipak. Wat we moeten doen is de mensen opvoeden om zuiniger met energie te zijn". Dat dr. J. H. Spaa, medewerker van het Centraal Ontwikkelingsbureau van Philips, als we hem spreken over het onderwerp „energie". hebben er bijzonder weinig aan we een TV-loze avond invoeren en helft van onze bevolking kijkt een buitenlands station of gaat He avond omdat er toch geen met de auto naar familie, nden of kennissen in een andere lts. Dan gebruiken we namelijk wat meer energie dan wanneer een avondje TV kijken. ;r," zegt hij, „het is nodig dat we matigen in ons energieverbruik, ir dan wel daar waar het zoden de dijk zet. We moeten de men- niet hun comfort ontnemen, uwens er bestaat ook geen nood- daartoe. Wie zich zelf echter wil llen door bij voorbeeld in het don- naar de TV te gaan zitten kijken, ïu we leven in een democratisch tref-" tens de heer Spaa is, wat er nu eurt om tot energiebesparing te len, macro-economisch gezien nmelen in de marge". „Hiermee 30f de grote winst echt niet te beha- Wat echter niet wegneemt, dat altijd verstandig is om minder gie op welke manier dan ook >bruiken". mergiepolitiek komt op verschil- wijzen op een industrie als Phi- af. Als industrie gebruikt Philips raard energie. Daarnaast zijn de het bedrijf geproduceerde pro- en, of het nu consumentenpro- len zijn of professionele produk- typische energieverbruikers. energieverbruik van de professio- produkten stelt overigens, zo nt de heer Spaa, niets voor. Dit gevolg van het op ruime schaal assen van transistoren, integra- circuits en dergelijke. Anders is gesteld met het energieverbruik tuishoudelijke apparatuur. >42 obaal kan worden gesteld, dat het mik van primaire energie (alle 9|rlgie in /ie vorm van gas, olie, nkool enz.) door huishoudingen iveer 30 procent van het totaal raagt. Een gelijk percentage jckpit de industrie voor haar reke- Ongeveer 20 procent van de e energiebehoefte is bestemd de opwekking van elektriciteit, rocent voor het verkeer en dan is ig een verlies aan energie, bij leeld door de opwekking van )m), dat ook op zo'n 10 procent worden gesteld. DOtste I 61 it tide huishoudingen is de verwar- edig ig de grootste slokop van primaire rgie met liefst 86 procent. Huis- delijke apparaten, zoals wasma- les, koelkasten, TV, lampen en de ip van de centrale verwarming oen de resterende 14 procent voor rekening. Hieruit wordt dus on- dellijk duidelijk waar de grote paringen zijn ,te halen, namelijk de verwarming. mafdaar" jl in zegt de heer Spaa. „is AMSTERDAM Philips hoopt het volgende jaar een zogenaamde gas ontladingslamp op de markt te bren gen, die de bestaande oneconomi sche gloeilamp op den duur zou kunnen vervangen. Naar verwach ting zal de prijs van deze nieuwe lamp het 20-voudige bedragen van die van de conventionele gloeilamp. Derhalve zo'n 20. Gezien dit prijsverschil zal de nieu we lamp vooralsnog in hoofdzaak wel voor professionele doeleinden worden aangewend. Overigens ziet het ernaar uit, dat er meer lampenfa brikanten met een dergelijk soort lamp, die een levensduur zou hebben die het vijfvoudige bedraagt van die van de bestaande gloeilamp (1000 uur) zullen komen. Dat zal tot gevolg hebben, dat de produktiekosten te- zijnertijd omlaag zullen kunnen. Voordeel van de nieuwe lamp is ver der een geringer (vijfmaal kleiner) stroomverbruik van de nieuwe lamp. De Amerikaanse General Electric heeft dezer dagen aangekondigd be gin 1981 met een nieuwe lamp ter vervanging van de gloeilamp te willen komen. Ook deze lamp zou een aanmerkelijk langere levens duur hebben en veel minder stroom gebruiken. goede isolatie van woningen van zo'n groot belang. Wat de overheid zou moeten doen is als een haas alle wo ningen gaan isoleren." Hij geeft het volgende voorbeeld van energiebe sparing, dat dat kan opleveren. Door 3,3 vierkante meter spouwmuur veen woning van isolatie-materiaal te voorzien is het mogelijk de energie te besparen waarmede een hoeveelheid elektrische energie kan worden opge wekt om een modern TV-apparaat 1000 uur per jaar te gebruiken. .Warmtepompen Verder wijst hij op nieuwe ontwikke lingen, zoals toepassen in de wonin gen van warmtepompen; apparaten, die warmte van de ene plaats naar de andere pompen. In een koelkast zit zo'n pomp; de uit de koelkast ge pompte warmte komt aan de achter kant vrij. Dergelijke systemen nu kunnen ook gebruikt worden voor huisverwarming, indien de warmte bij voorbeeld aan de grond of aan de buitenlucht wordt onttrokken. Kort om, op het gebied van de verwarming liggen vele mogelijkheden om energie te besparen. „De Consumentenbond heeft ons", aldus de heer Spaa, wel eens gezegd, „jullie zouden je koelkasten beter moeten isoleren. Maar daarbij komt wel het een en ander om de hoek kijken. Nemen we alleen al het feit, dat het opzetten van een geheel nieu we serie koelkasten enkele jaren vergt. En wie garandeert, dat er klan ten voor zijn. Zo'n koelkast zou dikkere wanden moeten hebben, dus minder binnen ruimte. En dat is iets wat het publiek niet wil. Voorts zou de prijs ervan hoger worden. En als we dan beden ken, dat voor jonge mensen, die wel een koelkast willen, maar vaak met hoge hypotheeklasten zitten, de vraag „wat kost het" primair is (bij een bedrijf wordt in de eerste plaats' naar de onderhouds- en energiekos ten gekeken) dan is het zeer de vraag, of je klanten zou kunnen vinden voor zo'n serie nieuwe koelkasten. Daarom zoeken we het niet in die richting." Dat gebeurt ook al niet omdat als de industrie meer „energie- bewuste" apparaten ontwikkelt, het effect daarvan toch altijd afhankelijk blijft van het energiebewustzijn van de verbruiker. Voor een industrie als Philips ligt er dan ook een taak om de koper van haar produkten duidelijk te maken wat een goed energiebe- wust (en milieubewust) gebruik van het apparaat is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LUXEMBURG Het besluit van de EG-minis- ters van landbouw om de prijzen voor het op 1 juli beginnende jaar 1979/1980 met 1.5 procent te verhogen, is in agrarische kringen niet in goede aarde gevallen De besluiten dragen niet bij tot een oplossing van de moeilijkheden voor de Nederland se boer, aldus het Landbouwschap. Overigens vindt het Schap dat een verder uitstel van de besluiten grote schade zou hebben toegebracht aan de EG-landbouwpolitiek. Door een gewijzigde constructie van de ovens, gebruikt bij de produktie van TL-buizen, kon Philips het energieverbruik met 1,5 miljoen kubieke meter aardgas per jaar omlaagbrengen. len aan te geven om dit gebruik terug te dringen. Actief beleid Wat doet Philips als industrie zelf op het stuk van energiebesparing. We vragen het aan dr ir J. J. A. Ploos van Amstel, hoofd Concernbureau Milieu en Energie. „We voeren naast een actief milieubeleid sinds 1978 ook een actief energiebeheersingsbeleid. Daarbij wordt ervan uitgegaan, dat het persoonlijk gemotiveerd zijn van mensen en een goede organisatie ze ker zo belangrijk zijn als de techno logie. Wil je succes hebben op het gebied van de energiebesparing (het energie verbruik per werknemer van Philips in Nederland is momenteel vier en een half maal lager dan dat per werk nemer bij de Nederlandse industrie buiten Philips) dan moet je de men sen meekrijgen", aldus de heer Ploos van Amstel. Dit najaar begint in alle Philips-bedrijven in Nederland een energiebesparingsactie met als doel in het hele bedrijf die plaatsen op te sporen, waar meer energie wordt ge bruikt dan noodzakelijk is en midde- In dit kader zal een centraal beleids orgaan in het leven worden geroepen, energieraad geheten. Er is overigens sedert 1973 al het nodige gedaan in het bedrijf om te komen tot een be sparing van energie, zo zegt de heer Ploos van Amstel. Een paar graden koeler in de gebouwen, een verdere temperatuursverlaging gedurende de nachtelijke uren en in het weekeinde en waar mogelijk wat minder verlich ting hebben al een besparing van zo'n zes procent opgeleverd. Meer specta culaire besparingen (soms zelfs tot 25 procent) zijn bereikt door isolatie van gebouwen, (kleinere ramen, betere ventilatiesystemen) en aanpassingen van machines. Zo gebruiken de nieu we glasovens in de glasfabriek nog maar éénderde van de energie, die de oude ovens nodig hadden. „De nieu we gebouwen, die wij sinds nog maar de helft van de energie van de gebou wen, die van vóór de energiecrisis dateren. Dit overigens met groter comfort voor de mensen die erin moe ten werken. Er kan echter nog heel wat meer gebeuren", zo meent hij. „We hebben in het verleden onze milieu- en ener- giebril eigenlijk nooit opgezet. Dat verandert nu. Daar spelen de mensen op de „vloer" nu ook veel meer mee. En in dat verband is de communica tie van zo'n groot belang. De techniek is niet de bottleneck bij dit soort zaken. Gelukkig zijn onze jonge inge nieurs van huls uit erg energie-be wust. De oudere generatie denkt no gal eens: het zal mijn tijd wel duren. Overigens kijken deze mensen wel meer naar de kosten". ADVERTENTIES AMSTERDAM/EINDHOVEN (ANP) De Ondernemingskamer van het Amsterdamse Gerechtshof heeft het verzoek van de Unie BLHP om een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken en het beleid van de direc tie bij de Verenigde Hollandse Luci- ferfabriek in Eindhoven afgewezen. De Unie had onlangs in het kader van enquêterecht om zo'n onderzoek ge vraagd. In een eerste reactie noemde Unie- bestuurder Ger van Os deze ontwik keling „bijzonder betreurenswaar dig". Verder commentaar wilde hij nog niet geven. „Het arrest van de ondernemingskamer is achttien pagi na's dik. Die wil ik eerst met onze juridische adviseurs bespreken." De Unie BLHP had zich tot de Onder nemingskamer gericht omdat Swe dish Match, de Zweedse multinatio nal waartoe de luciferfabriek be hoort, van plan is de luciferfabrikage in de Benelux te concentreren in Bel gië. De fabriek in Eindhoven waar 100 mensen werken zou dan gesloten moeten worden. Volgens Van Os heeft een extern or ganisatiebureau vastgesteld dat het Eindhovens bedrijf wel degelijk toe komstmogelijkheden heeft. Er zou den dan naast lucifers ook enkele andere produkten gemaakt moeten worden. Aan een ondeizoek daarnaar weigert de directie mee te werken. TOKIO (AP) China is bereid om bedrijven die volledig buitenlands ei gendom zijn, in het land toe te laten. Dit heeft althans volgens het Ja panse persbureau Kyodo de Chine se vice-premier Deng Xiaoping ge zegd tegen de Japanse minister van justitie Yoshimi Furui. Deze bezocht deze week de Chinese Volksrepu bliek. Deng zou, zo meldt het Japanse persbureau, hebben verklaard dat China grond zou willen aanbieden in ruil voor een deel van de winst. De gemiddelde EO-prijsverhoging van 1,5 procent ligt belangrijk onder de gemiddelde verhoging tussen 2 en 4 procent, die volgens het Landbouw schap nodig is. Verder is de Neder landse concurrentiepositie verslech terd doordat deze prijscompensatie gekoppeld is aan een voor Nederland ongustige wijziging van de monetair compenserende bedragen, (Heffingen aan de grenzen om prijsverschillen tussen EG-landen glad te strijken, red.) Voor melk verandert deze hef fing niet. CBTB Voorzitter P. Bukman van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond zei in een commentaar dat de algemene prijsverhoging van IV* procent bij lange na niet voldoende is om de kostenontwikkeling in de landbouw te compenseren. Dit geldt nog in ver sterkte mate voor de melkveehoude rijsector, waar geen enkele prijsver hoging plaatsvindt. Een en ander spreekt des te meer tegen de achtergrond van de recente sterke kostenstijgingen en de zware tegenvallers door het slechte weer. Door deze prijsbeslissing komt de in komensontwikkeling in de sector zwaar onder druk. wat nog zal worden versterkt door wat er in de monetaire sfeer is beslist. Dit heeft namelijk een direct negatief effect op de Neder landse landbouwprijzen en een indi rect negatief effect doordat de Neder landse concurrentiepositie met name op de Italiaanse, Franse en Engelse markten wordt verzwakt. Het zal noodzakelijk zijn dat er nationaal aanvullende maatregelen worden ge nomen om de concurrentiekrachten te versterken en de inkomens op peil te houden. Wensen ingewilligd Minister Van der Stee is redelijk te vreden, zo zei hij na afloop van het vierdaagse debat in Luxemburg. Alle speciale wensen van Nederland zijn, zo vindt de bewindsman, ingewilligd. Voor de Nederlandse boeren, vond Van der Stee, betekenen de nu geno men beslissingen een hele verbete ring vergeleken met de oorspronkelij ke voorstellen der Europese commis sie. Voor de akkerbouw, hadden zijn ambtenaren voor hem uitgerekend, scheelt het wel 20 tot 25 miljoen gulden. Voor de melkveehouders is het gelijk- blijven van de medeverantwoorde lijkheidsheffing een meevaller verge leken met wat hun boven het hoofd leek te hangen: in haar oorspronkelij ke voorstellen had de commissie het heffingspercentage willen stellen op het dubbele van het percentage van de melkproduktiegroei. Een voor Ne derland plezierig bericht is zeker ook dat de schoolmelkvoorziening van 1 september af volledig door de ge meenschap zal worden gesubsidieerd (thans voor 75 procent). Het is, vertelde Van der Stee, een hele touwtrekkerij geweest om tot het nu bereikte resultaat te komen. Toen woensdag de hele zaak dreigde vast te lopen en de Franse voorzitter ver daging van de besprekingen tot vol gende week voorstelde, had hij een compromisvoorstel gedaan met (on der meer) twee procent prijsverho ging voor alle produkten behalve melk en verhoging per 1 oktober van de medeverantwoordelijkheidshef fing op melk van een half tot een procent. De dlcussie daarover werd donderdag nog zo hevig, dat de Ne derlandse bewindsman zelf met zijn voorstel maar terugging tot eerst 1,75 toen 1,5 procent prijsverhoging en handhaving van de huidige heffing. De nieuwe Britse minister van land bouw, Walker, Is gisteren in het La gerhuis door de Labouroppositie hef tig aangevallen. „U bent afgeranseld door uw EG-collega's en u hebt de Britse huisvrouw verraden," aldus Labourwoordvoerder Mason. HOEVELAKEN (ANP) - De ovA heid moet de premieregeling voor h$t woningbezit zo wijzigen, dat de sub» die hoger wordt met het stijgen van de hypotheekrente. Als dat niet gë beurt vallen ook hier weer de laagsfjc inkomens uit de boot. Dit heeft drs G. van Veenen, presi dent-commissaris van het Boudl fonds Nederlandse Gemeenten zegd op de jaarvergadering van instelling. Door de hoge hypothei rente worden de woonlasten van eon premiekoopwoning toch nog bijzon der zwaar voor de inkomensgroepen waar de regeling voor bestemd is. stelde hij. „Sterker nog. de bereik baarheid valt deels zelfs helemaal weg." Van Veenen wees erop, dat menseji met een inkomen rond de twintigdui zend gulden geen hypotheek meer kunnen krijgen. Naarmate de renr hoger is, gaat dat ook voor bet betaalden gelden. Het Bouwfom heeft ook kritiek op het ontbreken van de zekerheid in de premiereg^ ling, dat bij een minder snelle lootf- stijging ook een minder snelle af braak van de subsidie komt. De over heid gaat voor de afbraak van d« subsidie uit van de verwachting dat het nominale loonpeil jaarlijks met vier procent blijft stijgen. „Deze aaq- name is in verband met de economi sche vooruitzichten rijkelijk optimis tisch en voor de lage inkomensgroe pen heel riskant." PARIJS (Reuter) Superbenzine zql in Frankrijk met ingang van vandaag 2,95 frank (ongeveer 1,39) per liter gaan kosten. Vrijdag besloot de FraiJ- se regering de prijzen van olieproduc ten voor de derde maal dit jaar t£ verhogen. Normale benzine kost nu 2,74 frank .(ongeveer 1,29) per liter, terwijl db prijs van dieselolie is gestegen tot 1,91 frank (ongeveer 90,2 cent) per liter. de Dr J. G. WOLTERS 011 MSTERDAM De ogen van de wereld zijn de komende week meer dan ooit gericht op enève. In deze Zwitserse plaats wordt a.s. dinsdag namelijk opnieuw een bijeenkomst houden van de ministers voor oliezaken van de landen van de OPEC, de Organisatie van Uroleum Exporterende Landen. Meer dan ooit, is de interesse groot, omdat de energiesitua- in de wereld er sinds de gebeurtenissen in Iran belangrijk op is achteruitgegaan. Iedereen «ft vandaag de dag veel olie nodig, maar niet iedereen heeft het in voldoende mate. Olie is haarser geworden en bijgevolg duurder. twee partijen in de wereld, die het lespel" meespelen, zijn aan de ene nt de olieverkopers en aan de ande kant de oliekopers. De olieverko- s zijn merendeels verenigd in de EC. Een organisatie van een der- 'tal landen, die met elkaar over zienlijke oliereserves beschikken, ar over een geringe industriële wikkeling. Zij hebben zich aan gesloten om te voorkomen, dat zij slachtoffers worden van de vrije markten, die het werkterrein zijn een aantal machtige afnemerlan- Om zich in deze strijd staande te men houden hebben de OPEC- ien onderling afspraken gemaakt het stuk van de prijzen. de andere kant staat de machti- j»club" van oliekopers, waartoe "In behoren als de Verenigde Sta- Japan, West-Duitsland, Enge- d, Canada, Frankrijk en andere, dan is er eigenlijk ook nog een «le groep, die meedoet in „het spel de olie". Dat zijn de communisti- landen en de Derde Wereld-lan- De hoofdspelers zijn echter de EC en het blok van de grote indu- elanden. Twee groepen, die elkaar ftdurend argwanend en nauwlet- 1 gadeslaan, maar toch ook weer buiten elkaar kunnen fildgroei" gezegd, de OPEC-landen gaan ie «6 juni a.s. in Genève weer om de zitten. Opzet van de bijeen- die het karakter heeft van een normale halfjaarlijkse vergadering van de OPEC, is o.a. wat orde te scheppen op het gebied van de prij zen van ruwe olie. Sedert de bijeen komst van maart van dit jaar. toen de OPEC-landen weliswaar besloten tot een vaste bodemprijs van 14,5 dollar per vat (van 159 liter) ruwe olie, maar daarenboven tevens ieder lid van de OPEC werd vrijgelaten om naar be lieven bovenop deze prijs een bepaal de heffing te leggen, is er nogal wat „wildgroei" in de prijzen geweest. En zo is dan ook de wens ontstaan bin nen de kringen van de OPEC-landen iets te doen aan een zekere uniformi- sering van prijzen, teneinde zo een einde te maken aan de nu veelal bestaande chaotische prijstoe- standen. Voorstel Naar het zich laat aanzien, zal a.s. dinsdag worden aangestuurd op eer nieuwe officiële olieprijs van onge veer 20 dollar per vat. Dat is ruim éénderde hoger dan de thans gelden de bodemprijs, maar nog altijd gelijk aan of zelfs lager dan de prijzen, die momenteel al in rekening worden ge bracht voor de diverse soorten ruwe olie van de OPEC. De huidige OPEC- president Mana al Oteiba heeft deze- week in Londen gezegd, dat hij een prijs van 20 dollar zal voorstellen als nieuwe officiële prijs met daarboven een plafond voor extra-heffingen voor ruwe olie van hoge kwaliteit. Het lijkt erop, dat het voorstel van Oteiba wel gehoor zal vinden in Ge nève, te meer waar Oteiba door mid del van een rondreis in een aantal OPEC-landen, waaronder het voor naamste OPEC-land Saoedi-Arabië. zich al enigermate op de hooge heeft gesteld van de daar bestaande inzich ten. Komt het voorstel er door, dan zal de officiële olieprijs van nu van 14,546 dollar met 38 procent stijgen en daarmee 57 procent hoger komen te liggen dan de hoogste prijzen, die zes maanden geleden nog van kracht waren. Terwijl alle OPEC-landen tot dusver re wel een heffing op de bodemprijs voor ruwe olie hebben gelegd in een of andere vorm, heeft Saoedi-Arabië zièh hiervan steeds onthouden. De olieminister van Saoedi-Arabië, sjeik Achmed Zaki Jamani, is een voor stander van een vaste prijs. Zijn land, de grootste olie-exporteur ter wereld, die bijna éénderde van dc gehele OPEC-produktie voor zijn rekening neemt, heeft zich al meermalen als de zee te hoog dreigde te gaan op een OPEC-conferentie een matigende partij getoond. Verwacht mag wor den, dat Saoedi-Arabië ook ditmaal het beleid van gematigdheid en wijs heid zal voortzetten. Jamani weet dat hij de nodige harde tegenwind zal krijgen. Er zal namelijk zeker een aantal OPEC-lan den zijn, dat zal aandringen op een zeer drastische prijsverhoging van ruwe olie en daarnaast ook op het op die inmiddels echter weer wat zijn teruggelopen tot momenteel zo'n 30 dollar per vat. Sjeik Jamani heeft er overigens ook nimmer misverstand over laten be staan, dat er wat gebeuren moet. Zo zei hij onlangs nog, dat wat de wereld nu beleeft slechts een mini-oliecrisis is en dat als de wereld doorgaat olie te verbruiken in een mate, zoals nu gebeurt, de grootste narigheid nog moet en ook zal komen. Vandaar zijn meer dan eens herhaald beroep op de industrielanden zich te matigen in hun olieverbruik. „En als de indu strielanden dat doen.' aldus Jamani, „dan willen wij niet achterblijven met een verhoging van de olieproduk- tie van Saoedi-Arabië." Daarbij dacht hij aan een stijging van 8.5 tot 9.5 miljoen vaten per dag. „Voorwaar de is echter, dat de westerse wereld zijn levensstijl moet veranderen en energie moet gaan besparen." zo zei Jamani. Dat laatste zal er namelijk ook toe bijdragen dat de OPEC-lan den. die dat persé zouden willen de olieprijzen niet zo maar naar believen zullen kunnen verhogen. Dat is nu wél het geval, want de vraag naar olie is schier onbegrensd en praktisch ie dere prijs, die wordt gevraagd wordt ook betaald. Dat het tijdens de OPEC-conferentie van a.s. dinsdag zal lukken om te komen tot een regeling van de olie- produktie, lijkt overigens minder waarschijnlijk. Zeker, nu Saoedi-Ara bië daarop tegen is en de situatie in de OPEC in feite zo is. dat „niemand iets kan doen zonder de steun van dit land". Marginaal De wereld danst naar de OPEC-pijpen elkaar afstemmen van de olieproduk- tie. Zij zullen er daarbij zeker op wijzen, dat de prijs van ruwe olie op de vrije oliemarkten (o.a. in Rotter dam) aanzienlijk is uitgestegen bo1 ven de prijs van 20 dollar per vat. Eerder deze maand werden al prijzen betaald van 40 dollar per vat. Prijzen, Welke effect een eventueel besluit van de OPEC-landen om de officiële prijs voor ruwe olie te verhogen van 14.5 dollar tot 20 dollar per vat zal hebben op de consumentenprijs voor olieprodukten zal moeten worden af gewacht Gezien echter het gegeven dat nu al in de meeste gevallen een prijs van 17-19 dollar per vat. en hier en daar zelfs meer wordt betaald voor ruwe olie, die In het kader van gesloten leveringscontracten wordt afgenomen, lijkt het op het eerste gezicht waarschijnlijk dat er slechts sprake zal zijn van marginale verho gingen van de consumentenprijzen Dit alles echter vooropgesteld, dat het de „duiven" (w.o. Saoedi-Arabië) gelukt de „haviken" (w.o. Libië) in de hand te houden tijdens de a.s. confe rentie van de OPEC-landen. Met name Libië wil nog wel eens met zeer harde eisen op tafel komen er is door dit land al gesproken over een basisprijs van 27 dollar en ook Algerije, producent van ruwe olie van hoge kwaliteit, die de OPEC nogal eens heeft verweten de belangen van haar leden niet goed te vertegenwoor digen. is een harde noot voor Saoedi- Arabië om te kraken. In hun strijd om een zeer sterke ver hoging van de olieprijs worden deze „haviken" nu gesteund door OPEC- landen als Nigerië, Irak en Iran Een middenmoot wordt gevormd door Ve nezuela. Indonesië, Gabon, Ecuador en Koeweit. Saoedi-Arabië als mati gende partij kan zich slechts van de steun verzekerd weten van de Vere nigde Arabische Emiraten en wel licht Qatar. Zoals de zaken er nu voor staan, lijkt Saoedi-Arabië met, zijn matigende invloed de strijd wel' te kunnen winnen, mits er voldoende mogelijkheden zullen worden ge-' creëerd om variaties in de bodemprijs te brengen voor hoogwaardige ruwe oliën. Een resultaat, dat uiteraard in de geïndustrialiseerde landen en nleti in de laatste plaats In de ontwikke lingslanden zal worden verwelkomd Het zal namelijk weliswaar een hoge- re prijs voor ruwe olie betekenen., maar niet een buitensporig hogere i Wat de ontwikkelingslanden betreft is de OPEC zich ervan bewust, dat' het vooral deze landen zijn die het| bijzonder moeilijk zullen hebben met, een verhoging van de olieprijzen i Mede daarom is enkele Jaren geleden1 door de OPEC een fonds in het leven geroepen om deze landen te kunnen' steunen. Een faciliteit, waarvan tot, dusverre overigens nog maar in gerin ge mate gebruik is gemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 31