r n meeste kranten te weinig ver positie van de vrouw' Overeenstemming over CAO bij de spoorwegen rganisaties wijzen rojecten elementair iderwijs van de hand Inspraak kinderen bij echtscheidingsprocedure Spiraaltje het meest geschikt voor vrouwen van boven de veertig 'Akkoord van CDA en VVD ongeloofwaardig' HET VERRE PARADUS Andriessen verschaft nog geen duidelijkheid jfat het vrouwen-perscollectief wil ft Provincie wijst subsidie af NS komen aan belangrijke punten tegemoet Vrouwenarts in proefschrift: PvdA-fractie in Gelderland )test militairen en inhouden ra,i 'voedingsgeld' Verschuivingen in de woningbouw: Laboratorium Leiden blijkt niet besmet JDAG 22 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 'l 9' zal Anneke Visser EBERGEN De plaat- e 1 ke krant meldt dat het St al werkloze mannen e,f t. In de laatste zin van het ijht wordt een vergelij- gemaakt tussen het per- age mannelijke en vrou jke werklozen. zegt Brigitte Borghaerts. ..dat u wat wij bedoelen. Nauwelijks ncei Bcht voor de vrouwen, terwijl zij eral uitvliegen. Logisch dat het he' il werkloze mannen daalt.' Aa a*s n met Esther Thie. Ina Habra- En Elly Rijnbeek maakt zij dee! van het vrouwenperscollectief. van het collectief is artikelen te jven die aansluiten bij de erva- wereld van vrouwen en waarin de« ouw centraal staat, de vier zijn ze vorig jaar afgestu- aan de School voor de journa- in Utrecht. Geen van hen lukte "jen passende baan te vinden. Hel ner|ste struikelblok vormde het ge-' aan ervaring. arm va11 Er: ..De stage van de school geldt als ervaring. Maar ik geloof dat Aa andere dingen hebben meege- die d. hoewel ik dat niet met zeker- kan zeggen. Op de school werkte aan het feministische blad De lachine. Als je dat zegt bij een tatiegesprek zie je de nienser. lijken." „De bemiddelaar op het arbeids- iu wees me erop dat ik rekening houden met de kans op om- ing wilde ik nog ergens aan de tomen." iet vrouw-vriendelijke ervaring arbeidsmarkt kwam niet als olslagen verrassing. Ze waren er dens de opleiding mee gecon- ierd. Het werd hun niet in dank omen dat ze reeds in het eerste Van een onzer verslaggevers UTRECHT Provinciale Staten van Utrecht hebben woensdagavond het subsidieverzoek van het vrouwen perscollectief afgewezen. De VVD- fractie zei er niets voor te voelen de behoefte die zou bestaan aan be richtgeving over emancipatie op te vullen met „niet professionele krachten". Behalve de VVD stemde ook het CDA tegen het verzoek. Het collectief had om 82.000 gulden gevraagd uit een pot van een miljoen die de provincie wil besteden aan werkgelegenheidsprojecten. Vol gens de deelneemsters voldeden ze aan de kriteria die door de provincie zijn opgesteld: vrouwen vormen een kwetsbare groep op de arbeids markt, er is een uitgewerkt plan en de deelneemsters wonen allemaal in de provincie Utrecht. Reactie van Brigitte: „We gaan door. Natuurlijk. Er ligt nog een subsidie aanvraag bij CRM, daar wordt in juli over gepraat." gezette tijden nog steeds te bijten. ..We hebben aardig onze neus gesto ten aan deze zogenaamd linkse instel ling," is hun reactie. „Bij rechts weet je zeker dat je weinig kunt verwach ten. van links verwacht je meer maar je vergist je steeds." zegt Brigitte. Na een jaar vruchteloos solliciteren bij dag- en omroepbladen kwamen ze elkaar weer tegen. In plaats van bij de pakken neer te gaan zitten beslo ten ze voor zichzelf te gaan beginnen. Het eerste Nederlandse vrouwenpers collectief werd geboren. Behalve het feit dat ze bij de bestaan de media geen baan konden krijgen., speelde ook een rol dat zij vinden dat de dag- en weekbladen niet voldoen de inspelen op de behoefte aan speci fiek vrouwelijke informatie. De posi tie van de vrouw komt er in de meeste kranten maar bekaaid af. vinden ze. Toelevering jaar van hun opleiding een feminis tisch blad oprichtten en discussies aanzwengelden over de vrouw en de media en de voor en nadelen van het, pilgebruik. Met veel tegenwerking runden ze drie jaar lang op eigen kracht hun blad De naaimachine, dat één keer per trimes ter verscheen. (Ter illustratie: het er kende schoolblad verscheen eens per week). Het collectief wil een toelevèringsbe- drijf worden van artikelen ten behoe ve van het vormingswerk, de vrou wenbeweging en de dagbladen. Brigitte: „We hebben gemerkt dat bij de scholing voor vrouwen geen mate riaal wordt gebruikt dat is toege schreven op hun positie van werken de vrouw. Wij willen in die leemte vooraien door het schrijven van bro chures en dergelijke." Esther: „Heel wat vrouwengroepen hebben positief gereageerd op onze introductiebrief. De meeste juichen ons initiatief toe. Stel dat een groep een krant wil gaan maken, dan willen wij daarbij helpen. En voor de rest willen wij artikelen voor ze gaan schrijven." Deuk Het linkse imago van de school heeft bij alle vier een forse deuk opgelopen. Links en feminisme .blij ken elkaar op Andere manier Ze gaan ervan uit dat er behoefte bestaat aan een andere manier van schrijven. Minder afstandelijk dan nu vaak het geval is. Geen kil feitenre laas maar verhalen waarin aan de persoonlijke kant een ruime plaats wordt toebedeeld. Behalve de inhoud zal ook de werkwijze afwijken van wat in de journalistiek gebruikelijk is. Esther: „Bij onze werkwijze past dat we een zakelijke relatie zoals die el ders op redacties bestaat doorbreken. Wij willen een intensievere persoon lijke band dan gebruikelijk is in de krantenwereld. We schrijven wel ie der apart onze stukken maar alles wordt in het collectief besproken, eer der gaat niets de deur uit." Van het doen van Concessies is wat Esther betreft geen sprake. Als kran ten haar stukken willen opnemen kan dat natuurlijk, maar wel op haar voorwaarden: geen mannelijk taalge bruik en geen verhaal over bij voor beeld de negentienjarige militair met aanpassingsproblemen, of het moet een vrouw zijn, Over de "betaling voor hun artikelen zijn ze heel duidelijk: ze willen wel worden betaald als het om kranten gaat en om vrouwengroepen die ver bonden zijn aan een culturele instel ling. Deze laatste beschikken door gaans wel over voldoende geldmidde len om mensen een vergoeding te geven voor bewezen diensten. „Maar we halen het niet in ons hoofd om geld te vragen voor artikelen die we bij voorbeeld voor Blijf van m'n lijf schrijven." zegt Esther. Daarmee boort ze alle speculaties over 'geld willen plukken van de vrouwenbewe ging' de grond in. Het is geenszins de bedoeling om het werk uit handen van vrouwelijke journalisten te nemen, zeggen ze. Op dit moment is het ook nog de vraag of kranten van hun diensten gebruik zullen maken. Een aantal dagbladen heeft een vrouwenpagina en in een aantal gevallen zijn journalisten vrij gemaakt ten behoeve van hei femi nisme. Dat wordt door het collectief wel onderkend. De deelneemsters zijn dan ook van plan zich vooral te richten op de regionale bladen die mogelijk wat meer vrouwkracht en vrouwvriendelijke artikelen kunnen gebruiken. Van links naar rechts: Esther Thie, Elly Rijnbeek, Ina Habraken en Brigitte Borhaerts. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Vakbonden en directie van de Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren in beginsel overeenstemming bereikt over een CAO voor de 26.000 werknemers bij de NS. Volgens de Vervoersbonden FNV heeft de stakingsdreiging voldoende druk op de onderhandelingen gelegd om nu snel met de NS tot resultaten te komen. De NS zijn op belangrijke punten tegemoetgekomen aan de ei sen van de vervoersbonden. De on derhandelingsresultaten zullen vol- onze Haagse redactie HAAG De overkoepelende onderwijsorganisaties n afwijzend tegenover het plan van minister Pais (onder- om in 1980 te beginnen met projecten elementair onder- voor vier- tot veertienjarigen. De organisaties, waarin :1 de schoolbesturen als de vakbonden verteenwoordigd willen eerst het beloofde ontwikkelingsplan voor het tgezet onderwijs op tafel zien. Pas dan kan er zinvol aat worden over elementair onderwijs, zo oordelen drie de vier organisaties. ADVERTENTIE >g< 'k t centrale overleg met de minis- uujverden de meeste organisaties op een voorlopige beleidsnoti- anfcaarin Pais zijn plannen heeft rsu iuwd. Die komen erop neer dat >g ilgend jaar tien projecten ele- ra air onderwijs moeten beginnen. ew iroor moeten er samenwerkings- nden worden gevormd door ba- ïolen en scholen voor voortgezet wijs. gedachte van het elementair on- js is dat leerlingen straks een 3er derbroken leerweg kunnen vol- ust lus zonder selectiedrempels. Pas ertienjarige leeftijd, na de twee- brugperiode in het voortgezet wijs. kiezen ze dan toor de van voortgezet onderwijs die ze idelijk willen gaan volgen. edachte zit ook achter het zoge- ide funderend onderwijs, waar- inds het vorige kabinet al enkele e< eten lopen. Het funderend on- js sluit echter volledig aan op de enschool-gedachte en heeft be ing op kinderen tot zestien jaar. wordt nu hier en daar verweten ij met zijn projecten elementair wijs probeert de middenschool- :hte om zeep te helpen. ninister ontkende dit gisteren r nadrukkelijk zowel in het cen- overleg als in de Tweede Kamer, hij aan de tand werd gevoeld het PvdA-Kamerlid Van Keme- Deze wilde van Pais de toezeg dat eerst de Kamer wordt ge- alvorens wordt begonnen met lorbereiding van de projecten, windsman zei dat hij wel met de ;r over zijn plan wilde praten, dat hij de voorbereiding niet op water zou zetten in afwachting iet overleg in de Kamer. In het centrale overleg met de onder wijsorganisaties kreeg Pais flink wat verwijten te incasseren. De woord voerder van de protestants christelij ke organisatie, Gunneman. verweet de minister een gebrek aan visie. Hij maakte bezwaar tegen zijn, wat hij noemde „laat-vele-bloemen-bloeien- theorie" en vroeg zich af of het plan van de minister weer een nieuwe bloem is, die mag gaan bloeien. Met zijn collega-woordvoerders van de openbare en katholieke koepelor ganisaties drong hij erop aan het overleg over de beleidsnotitie op te schorten. Laat staatssecretaris De Jong eerst met zijn ontwikkelings plan voortgezet onderwijs op tafel komen en dan praten we verder, al dus de organisaties. De woordvoerders zeiden het eens te zijn met het uitgangspunt van selec- tievrije doorstroming van basis- naar voortgezet onderwijs, maar ze had- "den bezwaren tegen de manier waar op Pais dit wil realiseren. De katho lieke woordvoerder betichtte de mi nister van staatspedagogiek. Pais op zijn beurt zei dat er al jaren wordt geworsteld met het probleem van een soepeler aansluiting van ba sisonderwijs op het voortgezet onder wijs. Hij vindt dat dit nu maar eens aangepakt moet worden. Dat hij de middenschoolexperimenten de nek zou willen omdraaien bestreed hij door te wijzen op de negen nieuwe experimenten waarvoor hij onlangs het groene licht heeft gegeven. ADVERTENTIE gende week woensdag aan de achter ban van de vervoersbonden worden voorgelegd. Het belangrijkste resultaat van de onderhandelingen met de NS is, al dus de vervoersbonden FNV. dat in oktober van dit jaar al resultaten bekend worden gemaakt van het on derzoek naar maatregelen die het werken in onregelmatige diensten kunnen verlichten. Die maatregelen moeten volgens de nieuwe afspraken uiterlijk 1 januari 1980 worden inge voerd. Studie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kinderen krijgen bij scheiding van de ouders vanaf hun twaalfde jaar inspraak in beslissingen die hen aangaan. Aan de ouder die bij scheiding het kind niet krijgt toegewezen, wordt een recht van omgang met het kind toegekend. Het verplichte verzoeningsgesprek in de echt scheidingsprocedure verdwijnt. Dit zijn enkele van de wijzigingen die minister De Ruiter van justitie heeft aangebracht in het echtscheidings procesrecht en het omgangsrecht. De wijzigingen zijn vervat in een wets ontwerp dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. Bij een vorig akkoord werd met de NS afgesproken dat er een studie naar de onregelmatige diensten zou komen, maar de resultaten daarvan zouden pas in de loop van volgend jaar bekend worden. De achterban van de Vervoersbonden FNV ging daarmee niet akkoord, waarop de bonden eisten dat de NS tien miljoen gulden op tafel zouden leggenmvoor omgang. Hierbij is de leeftijdsgrens ?'ertu*e JlJ.Ï'ïf.P'ïfif'E; Volgens de huidige bepalingen kun nen kinderen vanaf hun veertiende jaar door de rechter gehoord worden. De rechter is er niet toe verplicht. In praktijk blijft het horen dikwijls ach- GeZ<Uïl6nlÜk terwegen. Volgens het wetsvoorstel J krijgt het king het recht om zijn me ning te geven over het gezag en de verlaagd van 14 tot 12 jaar. De nieuwe regeling van het omgangs recht betekent een belangrijke ver sterking van de positie van de ouder die niet met het gezag over het kind is belast. Thans is alleen omgang moge lijk wanneer de ouder die het kind heeft, ermee instemt of wanneer de rechter een regeling heeft getroffen. ligden deze eis niet in. waarop de bonden met een stakingsactie dreig den. In het kort geding dat de NS daarop tegen de bonden hadden aan gespannen. werd de bonden vorige week door de Utrechtse rechtbank verboden deze maand te staken. De rechtbank vond dat de bonden niet uitputtend genoeg met de NS hebben onderhandeld De bonden toonden zich tevreden over het gisteren bereikte akkoord. De heer G. Gijzen van de Vervoers bonden FNV: „Het belangrijkste is dat we de mogelijkheid hebben om begin 1980 te zeggen dat we niet te vreden eijn met de maatregelen rond de onregelmatige diensten. We heb ben dan de mogelijkheid de CAO open te breken en opnieuw aan acties te denken, los van andere afspraken". DEN HAAG De kerngroep voorzie ningen gehandicapten meent dat er op het gebied van huisvesting voor gehandicapten in Nederland wantoe standen bestaan Dat blijkt uit een gisteren verschenen nota van de kerngroep, die is aangeboden aan staatssecretaris Brokx van volks huisvesting en de Kamercommissie gehandicaptenbeleid De kerngroep werkt onder auspiciën van de stich ting Nederlandse gehandicapten raad. Van onze redacteur Wetenschappen NIJMEGEN Een .spiraaltje" In de baarmoeder ter voorko ming van zwangerschap is voor vrouwen boven de veertig de aangewezen methode van geboortenregeling, voor zover zij zich (nog) niet willen laten steriliseren. Dit concludeert de Winterwijkse vrouwenarts R. J. C. M. Beerthuizen in zijn proefschrift Intra-uteriene anticonceptie. Hij promoveert van daag in Nijmegen. ARNHEM (ANP) De PvdA-fractie in Provinciale Staten van Gelderland beraadt zich over de vraag of het bestuursakkoord met VVD en CDA nog wel geloofwaardig is. Aanleiding hiertoe is het stemgedrag van CDA en WD bij de behandeling van De rechter kan de omgang ontzeggen het bestemmingsplan Hevea-dorp van de gemeente Renkum. In de nieuwe opzet moeten beide ou ders gezamenlijk en in overleg met het kind een regeling treffen over de wijze waarop de omgang gestalte krijgt. Komen zij er niet uit. dan moet de rechter een regeling treffen. Elk van de ouders kan de rechter daarom vragen. 1 onze correspondent -O Honderd dienstplichtige en van de Frederik Hendrik- in Venlo hebben gisteren een nstratieve tocht gehouden als st tegen de inhouding van 224 n per maand voor huisvesting dei eding. De militairen eisen dat er ?n aan per gebruikte maaltijd be- kan worden. Volgens de Vereni- van Dienstplichtige Militairen Mi, afdeling Venlo. beurt de Ne- ndse staat 27 miljoen gulden per oor niet genoten maaltijden. De nstratie in Venlo maakt deel uit *n landelijk protest dat in de van 4 op 5 juli zal eindigen met lemonstratic op het Binnenhof n Haag. De eisen van de militai- Jn bij het ministerie van defen- r tafel gebracht. vanM.M. Kayeis een monumen taal boek dat alles geeft wat men van een roman mag verwachten: opwinding, avontuur en een klassieke liefdesgeschiedenis die overal doorheen gloeit, geplaatst in een.levendig beeld van India 100 jaar geleden. Een boek voor een lange, absorberende vakantie van de geest. Een internationale bestseller! Nu in elke boekhandel. De Kern - Bussum Een andere bevinding is dat voor vrouwen die nog nooit zwanger zijn geweest, het spiraaltje terughoudend moet worden bezien. Toepassing bij deze groep laat een verhoogde kans op ontstekingen zien. Het spiraaltje komt uit het proefschrift bepaald niet als een probleemloos middel te voorschijn Bij 20 tot 25 procent van de gebruiksters moet het na verloop van tijd weer worden verwijderd, we gens bloedverlies en/of pijn. Een veel voorkomende bijwerking is een lang duriger menstruatie, met verhoogd bloedverlies. Hierdoor kan in een aantal gevallen bloedarmoede op treden. De betrouwbaarheid van het spiraal tje is groot, zij het niet absoluut. Bij gebruik van het moderne koperhou- dende model ML Cu 250. volgens Beerthuizen het betrouwbaarst, kan per 200 vrouwen per jaar gemiddeld één zwangerschap worden verwacht. Interessant is volgens de auteur dat het zwangerschapscijfer daalt met toenemende leeftijd. Bij gebruik van de pil neemt de kans op ongewenste zwangerschap juist met de Jaren toe. waarschijnlijk door toenemende slor digheid bij het dagelijks innemen Dit en de verhoogde kans op compli caties door de pil bij vrouwen boven veertig, is de achtergrond van Beert- huizens keuze voor het spiraaltje bij deze leeftijdsgroep. In zijn historische inleiding laat Beerthuizen zien dat het spiraaltje niet van gisteren is. Hippocrates De- schreef al in de vijfde eeuw voor Christus een loden pijp waardoor steentjes konden worden ingebracht als methode om zwangerschap te voorkomen. als deze kennelijk in strijd is met het belang van het kind. of als het kind. wanneer het 12 jaar is of ouder, ern stige bezwaren oppert Is eenmaal een regeling tot stand gekomen dan is de ouder die het kind heeft ver plicht medewerking te verlenen. De omgangsregeling kan ook al worden getroffen als de scheiding er nog niet door is. De verplichte verzoeningsbijeen komst van beide echtgenoten bij de rechter wordt afgeschaft omdat er in de praktijk van een zinvol gesprek of een eventuele verzoening, zoals de bedoeling was. niet veel terecht komt. Het wetsontwerp bevat verder een aantal voorstellen om de gelijkwaar digheid van beide partijen in een echtscheidingszaak te waarborgen Tot dusver is de positie van de ge daagde te zwak, gebleken. woensdagavond in de statenvergadering. Het bestemmingsplan dat met steun van CDA en WD werd aangenomen, maakt de bouw mogelijk van drie honderd woningen in een gebied, waar volgens het streekplan Midden- Gelderland vanwege het landschaps- schoon absoluut niet mag worden ge bouwd. De PvdA heeft het bestem mingsplan met verwijzing naar het streekplan dan ook resoluut van de hand gewezen. De fracties van VVD en CDA stem den „bij wijze van grote uitzonde ring" voor het bestemmingsplan van wege het behoud van de werkgelegen heid bij Vredestein. Dit bedrijf, dat vroeger een fabriek in Hevea dorp had. bouwt in het nabijgelegen Ren kum een nieuwe fabriek, vooral dank zij financiële steun van het rijk van honderd miljoen gulden. De totale herstructurering van het bedrijf kost echt 125 miljoen gulden. De resterende 25 miljoen gulden moe ten komen uit de opbrengst van be zittingen van Vredestein in Hevea dorp. Alleen door middel van woning bouw zou dit bedrag haalbaar zijn. 'Niet afwijken' De PvdA in de Gelderse staten vindt dat echter geen reden om af te wijken van het streekplan van Midden-Gel derland. „Anders verliest de provin cie haar geloofwaardigheid, aldus de socialisten. De PvdA meent dat de provindie best met meer geld over de brug kan komen dan de drie miljoen gulden, die nu ter tegemoetkoming van de PvdA-verlangens worden uit getrokken voor wat meer sociale wo ningbouw in Hevea-dorp dan was gepland. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Andriessen van financiën is nog niet bereid uitsluitsel te verschaffen over mogelijke verschuivin gen in het woningbouwprogramma ten gunste van de sociale sector. In het gisteren gehouden debat over de voorjaarsnota hield de bewindsman de boot nog af. Zijn uitspraken als: „Er is nog overleg gaande." en „Verschuivingen zoals door de Kamer gewenst, zijn niet zomaar uit te voeren", wijzen erop dat Andriessen niet erg gelukkig is met de wens van de Kamer. AMSTERDAM (ANP) - De verdach te dient in rechtbankverslagen van strafzaken anoniem te blijven. Dit heeft de Raad voor de Journalistiek opnieuw benadrukt. De raad vindt dat deze goede gewoonte" niet mag worden ondergraven door journalis ten die weliswaar verdachten met ini tialen aanduiden, maar tevens om schrijvingen geven, die de anonimi teit schenden. Deze wens houdt globaal in. dat geld bestemd voor de volkshuisvesting daar ook aan wordt besteed Omdat gevreesd wordt, dat in de sector van de duurdere woningen geld overblijft, omdat de bouw daarvan stagneert wil een brede Kamermeerderheid, dat dat geld naar woningwetwonin gen gaat. Beloofd was dat bij de voorjaarsnota daarover uitsluitsel zou worden gege ven. Echter Andriessen heeft tot on vrede van de Kamerleden van CDA en PvdA daarover nog geen duidelijk heid verschaft. Het ministerie van volkshuisvesting liet gisteren nog weten, dat wanneer het bouwprogramma bijgesteld moet worden, dat snel moet gebeuren, om dat men al halverwege het jaar gevor derd is. Een woordvoerder „Wil er nog iets van een verschuiving te rechtkomen. dan moet men snel be slissen." CDA-Kamerlld Cornelissen verwees naar die haast, toen hij Andriessen vroeg om in tweede termijn van het debat nog iets over zijn plannen met de woningbouw te zeggen mogelijk na overleg met zijn collega van volks huisvesting Beelaerts van Blokland. Dat. maar beslist niet meer. wilde Andriessen wel toezeggen De volkshuisvestingsspeclalisten van de PvdA liepen gisteren te hoop te gen de starheid van Andriessen PvdA-Kamerlid Van Dam verweet Andriessen. „In uw visie is de sociale sector in de bouw altijd de klos". De vele interrupties brachten VVD-Ka- merlid Joekes ertoe te vragen, wan neer het debat volkshuisvesting zou rijn afgelopen, zodat men weer ge woon met de' behandeling van de voorjaarsnota verder kon LEIDEN iAPi Het zoölogisch labo ratorium van de Leidse Universiteit kan volgende week weer open Het was onlangs uit voorzorg gesloten, nadat een laborant een hoge dosis radioactieve straling had gemeten. In de afwasmachine werd radioactief verontreinigd glaswerk aangetroffen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9