CDA wil open discussie over bouw centrale- De primerende activiteit van een Zweeds instituut r< Bewapening neemt ondanks alles toe Stichting begint beroepsopleiding gehandicapten FAMILIEBERICHTEN VRIJDAG 22 JUNI 1979 TROUWKWARTET JJD/ door Herman Amelink 25 was. Ook de militaire uitgaven van Japan zijn de laatste jaren gestegen. AMSTERDAM Het doen van onderzoek naar de ontwikkeling van de bewapening in de wereld is een bijzonder deprimerende bezigheid. De uitgaven voor bewapening stijgen stelselmatig, zonder dat de regelmatige signalering van die stijging ook maar enigermate leidt tot een ombuiging van deze tendentie. Kernoorlog Een van de instituten die zich syste matisch bezighouden en met het ver zamelen van gegevens over bewape- ning. ontwapening en militaire uitga ven is 8IPRI. een afkorting die staat voor het Stockholms Internationaal Vredesinstituut Dit Zweedse insti tuut staat onder leiding van Fred Barnaby Gisteren heeft SIPRI zijn jaarboek gepubliceerd, waarin 700 pagina's lang wordt uitgeweid over alle mogelijke aspecten van be- en ontwapening in de wereld De eerste conclusie uit dit rapport is wel dat de wapensituatie in de wereld nog ontmoedigender is dan een jaar geleden SIPRI verbindt hieraan de waarschuwing dat daarmee ook het gevaar op het uitbreken van gewa pende conflicten groter wordt en ver wijst hiervoor naar de stijging van de bewapeningsuitgaven die vooraf ging aan het uitbreken van de eerste we reldoorlog Strikt logisch is het ver band tussen bewapeningsuitgaven en oorlogsgevaar overigens niet. aange zien een deel van de bewapening ook gericht is op oorlogsvoorkoming. Men zou in bepaalde omstandigheden zelfs de stelling kunnen verdedigen dat verhoging van de defensieuitga ven leidt tot een verhoging van de veiligheid Ontwikkelingshulp durende stijging van de bewape ningsuitgaven natuurlijk een weinig bemoedigende zaak is. Immers, geld dat wordt uitgegeven voor wapens kan niet besteed worden aan andere, nuttiger zaken. Het is schrijnend te moeten constateren dat de ontwikke lingslanden drie keer zoveel geld uit geven aan bewapening als ze van de rijke landen aan hulp ontvangen. En ook het geld dat de rijke landen aan legers en wapens besteden zou uite raard beter aan andere dingen be steed kunnen worden Schattingen Volgens de schatting van het SIPRI zijn de uitgaven voor defensie in de hele wereld de afgelopen tien jaar met gemiddeld meer dan één procent gestegen. De cijfers laten zien dat de uitgaven snel stijgen in perioden van gewapende conflicten (Korea Viet nam) maar na het einde van zulke conflicten op het nieuwe hogere ni veau blijven zitten. Tot 1968 volgde de trend van de werelduitgaven voor defensie vrij nauwkeurig de som van de uitgaven van NAVO en Warschau Pact. Na dat jaar zijn de militaire uitgaven in de rest van de wereld pas goed gaan oplopen. Die groei komt vooral voor rekening van de landen In het Midden-Oosten en daarna pas voor het Verre-Oosten en Afrika. Dit alles neemt niet weg dat de voort- Opmerkelijk is verder de constate ring van het SIPRI dat de defensie uitgaven. zoals die door de Sowjet- Unie zelf worden opgegeven, slechts een kwart belopen van de Ameri kaanse defensielasten. Omgerekend volgens de officiële wisselkoers zegt Moskou in 1978 25 miljard dollar te hebben uitgegeven, terwijl de Ameri kaanse inlichtingendienst die uitga ven raamt op maar liefst 146 miljard dollar. Beide ramingen lijken schromelijk overdreven en zijn ook kennelijk be doeld voor politiek gebruik. Met wat slagen om de arm komt SIPRI op een schatting uit van 70 miljard dollar, tegen ruim 71 miljard voor de Vere nigde Staten. De cijfers van SIPRI wijzen voorts in de richting van een neiging, zowel binnen de NAVO als het Warschau Pact. om de uitgaven voor bewape ning in toenemende mate te laten dragen door de kleinere landen. De militaire uitgaven van de landen van het Warschau Pact, met uitzondering van de Sowjet-Unie, zijn sedert 1973 met vijf procent per jaar gestegen. Daarmee nemen de overige landen van het Warschau Pact 11 procent van de begroting van dit bondgenoot schap voor hun rekening. De Europe se NAVO-landen en Canada nemen momenteel veertig procent van het NAVO-budget voor hun rekening, ter wijl dit percentage in 1968 nog maar In de toelichting die SIPRI-directeur Fred Barnaby op het rapport gaf stel de hij gisteren dat het wetenschappe lijk onmogelijk is de waarschijnlijk heid van een kernoorlog te bewijzen. Toch meende Barnaby vier belangrij ke aanwijzingen hiervoor te hebben: Amerikanen en Russen ontwikke len nucleaire gevechtswapens; dat zijn kernwapens die niet zo zeer bedoeld zijn voor de wederzijdse afschrikking, maar die ook daad werkelijk in geval van een conflict gebruikt zullen worden. De kans dat dit soort wapens opgesteld wordt, lijkt groot. De internationale wapenhandel verspreidt technologisch steeds verfijndere wapens over de wereld. Veel van deze wapens kunnen van een kernlading voorzien worden. De kennis om kernwapens te pro duceren verspreidt zich steeds ver der over de wereld, alle non-proli- feratie maatregelen ten spijt. Geen van de sinds de tweede we reldoorlog ondernomen pogingen om de wapenwedloop tussen de grote mogenDheden, de wapen handel en de verspreiding van kernwapens tegen te gaan, heeft succes opgeleverd. Vrijwel alle gewapende conflichten die sedert de tweede wereldoorlog hebben plaatsgevonden, speelden in de derde wereld. Ondanks (of mis schien juist door) de enorme hoeveel heden wapens die NAVO en War schau Pact tegenover elkaar hebben opgesteld, is er tussen deze twee bondgenootschappen nog nooit oor log gevoerd. Aan de rand van het gevaar schrok men er steeds weer voor terug. Alle ongeveer 130 oorlo gen en gewapende conflicten zijn ge streden met wapens die verworven werden via de internationale wapen handel. Misschien dat daar nog een sleutel ligt voor een beteugeling van de gewelddadige conflicten. Carter en Brezjnew hebben in Wenen een eerste aanzet hiervoor gegeven. Een samenvatting van het SIPRI- rapport is verschenen bij het Neder lands Instituut voor Vredesvraag stukken (NIVV) in Den Haag, Alexanderstraat 7. Van onze sociaal-economische redactie HOENSBROEK De Lucas-Stich- ting voor revalidatie begint in okto ber met een specifieke beroepsoplei ding voor lichamelijk gehandicapte volwassenen. De bedoeling van het Centrum Beroepsopleidingen „Hoensbroeck", gelegen in het Zuid limburgse plaatsje Hoensbroek, is dat lichamelijk gehandicapte volwas senen in maximaal twee jaar een op leiding krijgen, zodat ze daarna ge plaatst kunnen worden in het norma le arbeidsproces. Deze vrij unieke be roepsopleiding in Nederland biedt ruimte voor jaarlijks 75 cursisten. IEE Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische z dreigt het opnieuw aan de stok te krijgen met de grt ai regeringspartij, het CDA, over kernenergie. Van Aarden ]t de komende maatschappelijke discussie over energie ii chi met een „voorlopig regeringsbesluit vooraf". Waarschf wordt dat het principe-besluit, dat het vorige kabinet men heeft: de bouw van drie kerncentrales. Van Aardenne gaf het CDA-Kamerlid Lansink gisteren tijdens het weke lijkse vragenuurtje „de indruk dat het principe-besluit uit 1974 er nog altijd ligt". Lansing: „Van Aardenne moet bedenken, dat het opschorten van dit besluit (een daad van het vorige kabinet) niet betekent, dat het zomaar opgeschoven wordt. Opschor ten is een besluit op zich". Lansink geeft er de voorkeur aan, dat de maatschappelijke discussie op gang komt zonder regeringsstandpunt vooraf. Van Aardenne meent echter, dat „de duidelijkheid gebaat is met een duidelijk regeringsstandpunt, dat mede inzet is van de discussie" Aan tand gevoeld De minister werd gisteren in de Ka mer aan de tand gevoeld over uitla tingen van een top-ambtenaar tegen over een buitenlands persbureau. De directeur-generaal voor de energie voorziening. Tieleman, had laten we- 3 ag jkt ten dat de regering aan het ei dit jaar met een voorstel zal voor de bouw van drie kernce ach Van Aardenne wees er giste er< dat die uitspraak stoelt op het ,j pe-besluit van 1974. Van Aa zag geen enkele reden om afsi ,n nemen van de uitlatingen v ,n ambtenaar. ^an Lansink noemde de antwoord jy, de minister „onbevredigend". uiterst benieuwd naar de idee ou' Van Aardenne naar eigen zei binnen enkele weken over de schappelijke discussie zal wen. Van Aardenne kwam deze week ook al in botsing r en ste CDA op het vlak van kernener regeringspartij steunde een van de oppositie (D'66), waarin besluit over de opwerking van ,r staven uit de Nederlandse ke^s trales werd uitgesteld. Van Aai ail had zich krachtig tegen die j vereet. kunnen van maandag tof en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur .en Jezus omving de kinderen met Zijn armen, en de handen op hen ge legd hebbende. zegende Hij hen. Bij ons werd geboren Dorothea Luthera Wilhelmina Dorientje H. A. van den Tol M. C. van den Tol- Kommers Huigje Dirksland. 12 juni 1979 Voorstraat 12. Tijdelijk adres: Zuiderziekenhuis. Rotterdam. Blij en dankbaar delen wij u mede dat onze ouders en grootouders P. de Bruyn S. de Bruyn-Starre D.V. op 29 juni a.s. 30 jaar getrouwd zijn. Peter en Teuna Renske. Sjoerd Irene en Gerrit 2903 AH Capelle a.d. IJssel, Lepelaarsingel 49. IN PLAATS VAN KAARTEN Zo de Here wil en zij leven hopen onze ouders T. Stoop en W. B. Stoop-Verheul op 2 juli a.s. feestelijk de dag te herdenken dat zij 60 jaar geleden in het huwelijk traden. Ieder die hen wil feliciteren is op die dag van harte welkom van 19-20.30 uur in „De Schoof". Graaf Willemlaan 29 te H.I. Ambacht. Amstelveen: A. Stoop H. C. Stoop-Van der Pas H.I. Ambacht E. Stoop Alphen ad Rijn: A. van den Hout-Stoop P. N. van den Hout Roosendaal T. Stoop H M Stoop-Nuis Hilversum: L. P. Stoop W. L. Stoop-Zwiers Woerden: H- Stoop A. F. M. Stoop-Van der Zwaan Nieuw Loosdrecht: B. Klootwijk-Stoop Vught: A. Stpop A. J. Stoop-Den Haan Veeningen P. Stoop L. D. M. Stoop-Boers mede namens klein- en achterkleinkin deren H l. Ambacht. Marijkestraat 13. Dankbaar en blij waren wij door de grote belangstel ling welke wij mochten ondervinden ter gelegenheid van ons 50-jarig huwelijk Daardoor zijn wij niet in de gelegenheid U persoon lijk te bedanken De wijze waarop U ons in staat stelde een gift te schenken aan het kindertehuis Santa Theresita, Bu- caramanga (Colombia) heeft ons stilgemaakt Door dit alles is de 9e juni voor ons tot een onvergetelijke dag geworden J Quist H. Quist-van Schaick Hilversum, juni 1979. Heden heeft de Heere uit ons midden weggeno men, onze lieve zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder Pietertje Sonneveld weduwe van Arie van Waaij op de leeftijd van 78 jaar. Benthuizen A. van Waaij A. M. van Waaij-van Dijk P. van Waaij C- van Waaij-Mooij Maarssen: J. van Waaij I. van Waaij-Daudey Zoe termeer: R. van Waaij C. van Waaij J. van Waaij-Braas Benthuizen: J. P. van Waaij A. M. van Waaij-Hardijzer Aalst-Waalre: A. van Waaij J. E. Arends Zoetermeer: J. W. van Waaij en kleinkinderen Zoetermeer. 20 juni 1979 Stationsstraat 136. Geen bloemen - Liever geen bezoek aan huis. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden in de Morgensterkerk, Nassaulaan, zaterdag 23 juni om 10 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvin den in het familiegraf op de algemene begraaf plaats aan de Binnenweg te Zoetermeer, om streeks 11 uur. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de benedenzaal van de Morgensterkerk. Na een zeer langdurige ziekte nam de Here tot Zich Teunis Dekker oud-vennoot van de v.o.f. Dekker in de leeftijd van 69 jaar Hij mocht vele jaren met volle inzet zijn arbeid in het bedrijf verrichten. Vennoten Dekker Naaldwijk. 22 juni 1979 „Mijn genade is u genoeg". Heden nam God tot Zich in volle vrede, mijn geliefde vrouw, onze lieve moeder en groot moeder Willemina Wentzel echtgenote van P. Tollenaar op de leeftijd van 72 jaar Haaksbergen: P. Tollenaar Nieuw Vennep: A. S. Prast-Tollenaar R. Prast Henk-Jan Christine Boekei o A. C. J. Askes-Tollenaar H Askes Margo Petra Oisterwijk: F. J. Kense-Tollenaar F. A. Kense Peter Edwin Schagen: P. Tollenaar B Tollenaar-Wierda Arjan Anke Haaksbergen. 20 juni 1979 Veldmaterstraat 196. De overledene is overgebracht naar de aula van de Ned. Herv. Kerk te Haaksbergen, al waar geen bezoek. De rouwdienst zal worden gehouden in de Ned. Herv Kerk te Haaksber gen zaterdag 23 juni 15.00 uur. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de Ned. Herv. Begraafplaats. Buurserstraat. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de aula van de Herv. Kerk, Von Hevdenstraat 8. Liever geen bezoek aan huis. Gij Heere, zijt waardig te ontvangen de heerlijkheid, en de eer, en de kracht Openb. 4:10 In volle vrede en vast vertrouwen op zijn Heer en Heiland is heengegaan mijn innig geliefde man, onze lieve zorgzame vader en opa, broer, zwager en oom Gelde Adrianus Nieuwenhuijzen Echtgenoot van Johanna Pieternella van Vuu- ren. In de ouderdom van ruim 81 jaar. Sprang-Capelle: J. P. Nieuwenhuijzen-van Vuuren A. A. H. Bosch-Nieuwenhuijzen H. Bosch P. N. Nieuwenhuijzen A. J. Nieuwenhuijzen- Schoondermark Tilburg: C. H. N. van Alewijk- N ieuwenhuijzen G. A. D. van Alewijk Harderwijk: N. J. J. Kramer- Nieuwenhijzen C. A. P. Kramer N. P. Nieuwenhuijzen J. N. Nieuwenhuijzen-Bossers Leiderdorp: G. M. J. Nieuwenhuijzen M. Nieuwenhuijzen-Verschoor en kleinkinderen Sprang-Capelle, 20 juni 1979 Heistraat 31 De begrafenis zal D. V. plaatsvinden op maan dag 25 juni a.s. om 14.30 uur op de algemene begraafplaats aan de Heistraat te Capelle. De wijkkerkeraad van Wijk II van de Gerefor meerde Gemeente te Maassluis vervult hierme de de droeve plicht u kennis te geven van het overlijden van de heer H. Admiraal Vondellaan 7 te Maassluis Hij was een goede ambtsdrager en broeder. Moge God zijn kinderen en kleinkinderen troosten. Namens wijkkerkeraad II: F. van de Bos, praeses P. E. Stiemer, Scriba Deze was ook met Jezus den Na- zoreeêr Mat. 26 71 B Het heeft de Almachtige behaagd tot Zich te nemen mijn lieve pleegvader Minne Westra geboren 10-6-1883 overleden 19-6-1979 weduwnaar van Foekeline Folkers Vaart f'Z 160, 9406 CR Assen H. M. Röttgen Tot de wederopstanding des vleses zal het lichaam ter ruste worden gelegd op de be graafplaats te Gerkesklooster (Fr.) op zaterdag 23 juni a.s. Vooraf wordt er een rouwdienst gehouden in de Geref. kerk aldaar om 10.30 uur. Heden ging naar zijn Hemelse Vader onze lieve oom Minne Westra in de hoge ouderdom van 96 jaar Dat de Here Martha wil sterken in dit verlies. Sexbierum F. M. de Poel K. de Poel Australië H. de Poel Assen. 19 juni 1979 In Jezus ontslapen na een liefderijke verple ging in Huize „Maria Dommer" onze geliefde vader, groot- en overgrootvader. Willem Manten in de ouderdom van 94 jaar. Bij U schuil ik, o Heer. Tienhoven: D. Manten A. Manten-Voorneveld. Eindhoven: M. Manten H- Manten-Iedema Utrecht: K. Manten A. Manten-Kooy Australië: W. Manten A. Manten-Zwagerman Tienhoven: M. Manten-van Eyk. N. van Eyk Klein- en achterkleinkinderen. Maarssen, 20 juni 1979. Vondelstraat 1. Correspondentieadres: D. Manten, Laan van Niftarlake 49. Tienhoven (Utrecht). De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden op maandag 25 juni a.s. op de Ned. Herv. Begraaf plaats te Tienhoven om 13.30 uur. Vooraf een rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk te Tienho ven om 13.00 uur. Vertrek van Huize „Maria Dommer" om 12.40 uur. Gelegenheid tot con doleren zaterdag van 19.00-20.00 uur in Huize „Maria Dommer", Vondelstraat 1 te Maarssen. (2e ingang). Stilte De zee draagt vrede deze nacht op kleine golven naar mij toe. Waarom en hoe zijn nu van geen belang. Ik tracht niet meer en voel mij niet meer moe. Dit is het dan waarop ik heb gewacht. de stilte waar ik diep voor onder doe. Gert Kramer Hij heeft 16 jaar geleefd. Ko en Adrie Kramer Marjan Ko 21 juni 1979 Lauwerszeestraat 24 1784 BD Den Helder Gelegenheid tot afscheid nemen maandagmor gen 25 juni van 9.00 tot 12.30 uur in het Uit vaartcentrum aan de IJsselmeerstraat. Om 13.30 uur zal aldaar een bijeenkomst wor den gehouden, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Huisduinen (gem. Den Helder). Na afloop is er gelegenheid tot condoleren. Thuis liever geen bezoek In de echte vrede is opgenomen onze lieve Gert 16 jaar heeft hij het ziek-zijn op een grootse wijze doorleefd. 21 juni 1979 Den Helder: Fam. Kramer Bodegraven: Fam. Burggraaf Grootouders, tantes en ooms. nichten en neven. Voor uw hartelijk bewijs van medeleven ondervon den tijdens haar ziekte en na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze lieve moeder, groot- en overgroot moeder Weintje de Vries-Ooms betuigen wij u onze welgemeende dank C. de Vries kinderen, klein- en achterkleinkinderen Dordrecht, juni 1979 Anna Paulownastraat 14. In haar Heer en Heiland is ontslapen onze moeder en grootmoeder Anna Maria Gilia Fijn van Draat-Kuijper weduwe van Evert Fijn van Draat op de leeftijd van 69 jaar. Bolnes: ita 1] ck< t I int Aty Strijdhorst-Fijn van Draa Henk Strijdhorst Huizen (NH): Annemieke Visscher- Fijn van Dr Gerrit Visscher Leusden: Gerda Gmelig Meijling- Fijn van Dr Maarten Gmelig Meijling Nieuwegein: Henk Fijn van Draat Heieen Fijn van Draat-Hagen Den Haag: Lida Fijn van Draat en haar kleinkinderen: Menno, Beate, Mar jon, Eelco, jen en Laurens Hilversum, 21 juni 1979 Corr.-adres: Herman Kruyderlaan 80, 3431 BR Nieuwegein. Geen bloemen. De overledene is opgebaard in de rouwkam „Van Vuure" aan het Melkpad 21A te Hilv sum. Gelegenheid, tot condoléance-bezoek 11 daar zaterdag 23 juni a.s. van 15 tot 16 uui IV< De rouwdienst zal gehouden worden maand k 25 juni om 13.30 uur in de Westerkerk aan Frederik van Eedenlaan 15 te Hilversu IU' waarna aansluitend de teraardebestelling |jg plaatshebben tegen 14.30 uur op de begraiaii plaats „Zuiderhof" aan de Kolhornsew ir0 aldaar. ;e Na enkele jaren verpleegd te zijn geweest, js het Luthers Verpleegtehuis „De Wittenber je is heden overleden, onze geliefde zust ju schoonzuster en tante Maria Wismeijer sinds 13 januari 1979 weduwe van Hendrik Jan Antoon Nevenzeel op de leeftijd van 82 jaar. Wij geloven dat de Heer die zij, m haar goejin jaren met vreugde gediend heeft, haar de e wige vrede zal schenken. er in Amsterdam: A. Wieten-Wismeijer Utrecht: H. Boomgaardt- Wismeij|', J. Boomgaardt Hilversum: L. Wismeijer-Uitenbosch Amsterdam: A. Nevenzeel M. H. B. Nevenzeel- iv< Neven en nichten Amsterdam, 21 juni 1979 Luthers Verpleegtehuis „De Wittenberg" Nieuwe Kerstraat 159 Corr.adres: J. Boomgaardt. Hildebranddreef 64, 3561 VG Utrecht Geen bloemen De begrafenis zal plaatsvinden maandag juni om 12.00 uur op de Nieuwe Oosterbegraa plaats aan de Kruislaan te Amsterdam. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren de ontvangkamer van de begraafplaats. Rectificatie dankbetuiging Voor uw hartelijk bewijs van deelneming ondei, den na het overlijden van mijn lieve vrouw en lieve moeder en oma Jacoba Johanna Nagiegaal- Golsteijn betuigen wij u onze welgemeende dank. D. Nagtegaal kinderen en kleinkinderen Amsterdam, juni 1979 Middenweg 470.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8