^Aftreden' van Luie eidt tot onrust Treurnicht zet Botha klem )e nieuwe getto's van de bondsrepubliek Ook Mauroy niet naar Straatsburg Sandinisten werpen vliegtuigen in strijd i r. Jegandese leger in gevecht met demonstranten vi® ofazi Wagner eer vrij oi Brazilië België bestraft verkrachting binnen huwelijk adioactief afval isschien veilig de oceaanbodem Kritiek VS na moord op journalist Quebec stemt in voorjaar Spionnen gepakt Gastarbeiders blijven in het isolement rijdag 22 juni 1979 BUfTENLAND trouw/kwartet «•JaMPALA (AFP, Reuter, AP; De sfeer in Oeganda werd gisteren gekenmerkt door rwarring en onrust. Grote groepen demonstranten protesteerden tegen het aftreden van "Resident Luie. Zij werden uiteengedreven door schietende soldaten. Twee mensen zouden jn gedood en vijftig gewond. .00 de verwarring ontstond na een mede- woensdag was gedwongen zijn aftre ling van professor Luie dat hij de den bekend te maken. Radio-Oegan- leider van Oeganda zou blijven, da beweerde gisteren later op de dag zei tegen verslaggevers dat hij echter het tegendeel en bevestigde dat Godfrey Binaisa nu president is. Het straatbeeld in Oeganda deed weer denken aan de tijd dat Idi Amin ten val werd gebracht. Op de hoeken van de straten stonden tanks: scho len, banken, winkels en openbare ge bouwen waren gesloten. Duizenden demonstranten begaven zich naar een hotel waar veel Oegandese minis ters verbleven. De demonstranten, voor een groot deel leden van de Bagada-stam, keerden zich tegen een eventuele terugkeer van de „linkse" Milton Obote, de president vóór het tijdperk Idi Amin. Obote zou er toe bijgedragen hebben dat de Baganda- stam minder invloed kreeg. Enkele uren na de schietpartij ver klaarde nieuwe regering van Binaisa, dat de situatie in Oeganda weer on der controle was en dat het gehele Oegandese volk achter Binaisa stond. Gisteravond was het rustig in de hoofdstad Kampala. UNLF werd in maart gevormd om het regime Amin omver te werpen en bestaat uit groeperingen met ver schillende politieke achtergrond. de 1ASILIA (Reuter, UPI) De com- 'e ndant van de vernietigingskam- n Solibor en Treblinka, Gustav gner, mag gaan en staan waar hij .-Een Braziliaans hooggerechtshof ift de verzoeken om uitlevering ewezen en bepaald dat de ex-nazi qA hospitaal waar hij nu verblijft l verlaten. Gustav Wagner was t bij de uitspraak aanwezig. Hij n niet zonder hulp kunnen lopen en r ziek zijn. ■30 advocaat van Gustav Wagner zei de teren dat hij West-Duitsland om artegeld zou vragen, omdat zijn fent een jaar voor niets in de gevan- ós had gezeten en daardoor nu g V t meer in staat zou zijn het zieken- rkgi s te verlaten. 0™ st-Duitsland, Polen, Oostenrijk en iël hadden Brazilië om uitlevering raagd van Wagner, die ervan rdt beschuldigd verantwoordelijk rijn voor de dood van zeker 250.000 len. Een Westduits uitleverings- 0(Zoek werd verworpen, omdat de ltse wet bepaalt dat iemand niet echt kan staan voor een misdaad hij meer dan twintig jaar geleden egde. Polen zou zich beroepen iben op een wet die pas na de log gemaakt is. Oostenrijk, aldus Braziliaanse hof, had geen inte- 5e in de zaak en Israël bestond nog t ten tijde van de door Wagner ane misdaden. vr<| 67-jarige Gustav Wagner, die se- 83 1950 in Brazilië woont, werd een nder geleden gearresteerd. Simon vai senthal had hem herkend op een aan 5, waarop mensen stonden die de oortedag van Hitier vierden. Israëlische minister van justitie inuel Tamir noemde gisteren de lissing van het Braziliaanse hof ed. Kritiek President Luie had zich de kritiek van „links" Oeganda op de hals ge haald door drie aanhangers van Mil ton Obote hun belangrijke minsters- posten af te nemen en daarvoor in de plaats een onbetekende positie aan te bieden. Later probeerde Luie dit te herstellen door weer veranderingen ten gunste van Obote-aanhangers in te stellen, maar dit mocht niet meer baten. door Hennle Serfontein JOHANNESBURG Binnen enkele uren maakten twee gebeurtenissen woensdag zonneklaar dat de Zuidafrikaanse regering weinig kans maakt het conservatieve verzet tegen belangrijke wijzigingen van de apartheid te breken. Toch hebben regeringswoordvoerders vol zelfvertrouwen en ent housiasme die beloften gedaan voor toehoorders in binnen- en buitenland. De vroegere advocaat Godfrey Bnaisa wordt beëdigd als nieuwe president van Oeganda. De afgetreden president Luie verklaar dat hij was gedwongen heen te gaan. Tanzania In regeringskringen in Tanzania, het land dat Amin heeft verdreven, werd gisteren gezegd dat de regering van president Nyerere achter de nieuwe president Binaisa staat. Tanzania zou de advocaat Binaisa steunen, om dat hij werd verkozen door het Oe gandese nationale bevrijdingsfront (UNLF). Robert Serumaga, de min ster van handel die gisteren nog in buurland Kenia was, stelde zich ech ter achter Luie en kritiseerde Binaisa. „De weg. die hij en zijn vrienden- samenzweerders hebben bewandeld, is in strijd met de grondwet, ondemo cratisch en illegaal", aldus Seruma ga. „We laten ons niet terugduwen in het tijdperk Amin". Volgens hem kan alleen een volledige vergadering van het Bevrijdingsfront bepalen of een president afgezet moet worden. Het PARIJS (AFP) Ook de nummer twee op de Europese Mjst van de Franse socialistische partij, Pierre Mauroy, zal niet naar Straatsburg gaan. Woensdag had lijstaanvoerder Fran cois Mitterrand al bedankt voor een zetel in het Europees parlement uit protest tegen de beslissing van de nationale commissie voor de Europe se verkiezingen om één zetel meer toe te kennen aan de regeringspartijen ten koste van de socialisten. Mauroy vindt dat niet hij, maar Mitterrand de fractie moet leiden, en dat de partij leider op zijn besluit zou moeten te rugkomen. De socialistische partij van Frankrijk heeft gisteren beroep aangetekend bij de staatsraad tegen de beslissing van de nationale commissie. Volgens de PS heeft de commissie misbruik van haar macht gemaakt door in stembussen aangetroffen folders voor lijsttrekker Simone Veil voor de giscardisten mee te tellen als geldige stembiljetten. De kiezers zouden die bij vergissing in de stembus hebben gedeponeerd, ervan uitgaande dat het gewone stembiljetten waren. De Franse kieswet is op dit punt zeer nauwkeurig: alleen het stembiljet mag worden geteld en hierop mogen geen foto's, kleuren en vignetten voorkomen. Op de folder prijkte niet alleen een foto van Simone Veil, maar het pamflet was ook in blauw uitge- i voerd. BRUSSEL (AP) Voor het eerst heeft een rechtbank in België een man veroordeeld wegens verkrachting binnen het huwelijk. Het hof maakte met zijn uit spraak een eerder vonnis van een lagere rechtbank ongeldig. De 25-jarige Brusselaar was toen alleen wegens mishande ling veroordeeld tot drie maanden. Het hof gaf hem nu een jaar voorwaardelijke gevangenis straf. De rechter stelde dat de vrouw niet verplicht is tegen haar wil seksueel contact met haar man te hebben en dat de wet geweld niet aanvaardt als mogelijkheid van overredine. 0( NTA BARBARA (AFP) Ameri- mse onderzoekers achten het na jaar studie mogelijk, en mis- Haa|ien ongevaarlijk, om radioactief al op te bergen onder dikke afzet- gen op de bodem van de oceanen. :e mogelijkheid werd met „voor- ïtig optimisme" uiteengezet door rg'rtj, lessor Charles Hollister van het eanografisch instituut in Woods Ie (Massachusetts). sc\ len containers met radioactief af- zouden onder 30 tot 90 meter ke sliblagen moeten worden opge- gen op speciaal uitgezochte plek- die geologisch stabiel zijn, waar n zeestroming staat en waar geen ngaanknollen voorkomen die later ileiding zou kunnen zijn voor ver- rende winning van mineralen, al- Hollister. B.. ermf sprak op een symposiiftn over Zeel anografie en politiek in Santa bara (Californië). Woods Hole, dat onderzoek uitvoerde met finan- steun van het ministerie van 'P^rgie, meent nog tien of vijftien nodig te hebben om de onschul- heid van deze opbergmethode- af- nde vast te stellen. De resultaten ipun den uitgewisseld met Engeland, fg sl nkrijk, Nederland en Japan. i MANAGUA (AFP, AP, Reuter) Het Sandinistisch Bevrij dingsfront heeft gisternacht voor het eerst gebruik gemaakt van vliegtuigen in de strijd tegen president Somoza. De Sandinisten wierpen uit een toeristenvliegtuigje drie bommen op de hoofdstad Managua. Gisteravond was het wachten op een uitspraak van de Organisatie van Amerikaanse Staten over de kwestie- Nicaragua. In regeringskringen in Managua wordt met smart uitgeke ken naar de komst van een vredes macht. Somoza zelf heeft inmening van buiten afgewezen. Eerst haalde dr. Andrles Treurnicht. de puritein van de regeringde Natio nale Partij, fel uit naar de liberale toespraak van dr. Koomhof van en kele dagen eerder. Koomhof had toen op een internationaal congres in Cali fornië gezegd dat de apartheid „op sterven na dood is". Dr, Treurnicht is de leider van Trans vaal, de sterkste provincie die de helft bezet van de parlementszetels van de regeringspartij. Hij is woord voerder van de machtige behoudende vleugel in de partij, ook al is hij op één na de jongste minister in de ploeg van premier Botha. Koomhof is minister van samenwer king en ontwikkeling, verantwoorde lijk voor de rassenbetrekkingen en de belangen van de zwarten. Hij is een van de oudgedienden. Vervolgens was er het witboek van de regering, waarin de belangrijkste aanbevelingen van de commissie- Riekert werden afgewezen. De com missie had gepleit voor afschaffing van het beruchte pasjessysteem en voor verzachting van het vestigings beleid, op grond waarvan Jaarlijks honderdduizenden zwarten worden gearresteerd of veroordeeld. Het rapport van deze commissie was een van de voorbeelden die dr. Koornhof in Palm Springs aanhaalde om te bewijzen dat er drastische wij zigingen op komst waren. Koornhof vertelde de conferentie dat hij de pasjeswetten „de oorlog had ver klaard". Sterk Het samenvallen van deze twee ge beurtenissen is veelzeggend. Het be wijst dat Treurnicht op de dag dat hij werd opgenomen in de regering-Bot- ha de premier deed dat met grote tegenzin zich direct sterk genoeg voelde om openlijk een ervaren colle ga af te vallen die zeer nauw met de premier samenwerkt. En de gedeelte lijke afwijzing van het rapport-Rie- kert duidt erop, dat de regering door haar rechtervleugel klem is gezet. Botha is kennelijk bang voor een scheuring in de partij als hij te veel naar links overhelt. Zeker nu dr. Con nie Mulder, de in ongenade gevallen vroegere minister van voorlichting, zint op een eigen politieke partij. De toespraak van Koornhof in Cali fornië sloeg in als een bom bij de nationalistische parlementariërs. Zij zeiden openlijk dat hij afweek van de officiële politiek en filosofie van de Nationale Partij. geteisterd door ziektes. Er is een groot gebrek aan water en medicij nen. Het Rode Kruis heeft ongeveer 70.000 mensen onder zijn hoede. Opmerkelijk Een Nicaraguaanse vrouw beschermt haar dochter en kijkt „onder de dekking" van een witte vlag naar de strijd tussen sandinisten en regeringstroepen. De Amerikaanse president Carter uit te gisteren scherpe kritiek op het bewind van Somoza, nadat een Ame rikaanse tv-journalist was neerge schoten door een soldaat van de Na tionale Garde van /Somoza. De Nica raguaanse president haastte zich te verontschuldigen en liet de soldaat aanhouden. Hij wordt voorgeleid aan een krijgsraad wegens moord. Eerder had president Somoza via de radio laten verklaren dat de journalist was vermoord door Sandinisten. Film beelden hebben echter het gegendeel aangetoond. Radio Sandino berichtte gisteren dat het hoofdkwartier van Somoza, de bunker, bijna is veroverd. De Sandi nisten hebben ook een aanval gedaan op een hotel in Maganua waar veel buitenlandse journalisten en ambte naren van Somoza verbleven. De bevolking wordt op het ogenblik QjjUEBEC (AP. Reuter) Premier René Levesque van de Canadese pro vincie Quebec heeft aangekondigd djat het referendum over afscheiding wan dit Franssprekende gebied in het voorjaar zal plaats hebben. Een da tum heeft hij nog niet genoemd. Hoe de vraag zal luiden waarover de inwoners van Quebec moeten beslis sen. is ook nog niet vastgelegd. Daar van zal afhangen of de regering-Le- vjesque met de centrale overheid gaat onderhandelen over totale afschei ding, of over zelfbestuur met handha ving van de economische banden. Mi litante aanhangers van afscheiding van Quebec hadden het referendum al in het najaar willen laten houden, oim te voorkomen dat de „federalis ten" een tegenaanval kunnen voorbe reiden. Koornhof deed dan ook de volgende opmerkelijke uitspraken: De thuislanden waren niet de „alfa en omega" van het nationalistische beleid. Hij kon zich voorstellen dat alle Zuidafrikanen burgerrechten zouden krijgen en dat er een „fede raal of confederaal" systeem zou wor den ontwikkeld om het rassenpro bleem van het land op te lossen. Alle burgers zouden dan volop meedoen aan de besluitvorming. De regering accepteerde volgens hem de permanente aanwezigheid van zwarten in de stedelijke gebieden en onderzocht hoe zij konden worden ingepast in het juridische stelsel van 'het land. De pasjeswetten zouden worden afgeschaft; alle mensen zouden bur gerrechten krijgen en de mensenrech ten zouden zonder onderscheid naar ras worden toegepast. Zonder de premier een kans te geven Koornhof van repliek te dienen, daagde Treurnicht de „verligtes" en de leiding van de partij uit. Hij zei dat hij op Koornhofs uitlatingen reageer de „na sterke aandrang van verschei dene kanten" daarmee te kennen gevend dat de rechtervleugel in op stand was gekomen. Gescheiden „Ons beleid van ontwikkeling en zelf beschikking voor de zwarte staten maakt onverbrekelijk deel uit van een gescheiden ontwikkeling," zei hij. „Daar zonder zouden we afkoersen op een politiek eenheidssysteem voor alle inwoners van Zuid-Afrika, het geen de politieke ineenstorting van naties zou betekenen. Een federaal systeem is geen beleid van de Natio nale Partij. Wat de stedelijke zwarten betreft is het beleid van de Nationale Partij dat zij geen aparte zwarte natie zullen vormen noch deel zullen wor den van de blanke gemeenschap. De zwarten blijven verbonden met be paalde zwarte naties, die hun eigen staten hebben en hun eigen politieke expressie. Zij maken geen deel uit van het blanke politieke stelsel en wij moeten niet de verwachting wekken dat de zwarte politieke expressie ge realiseerd kan worden in een blank Zuid-Afrika." Een van zelfvertrouwen blakende dr. Treurnicht oordeelde dat de bal nu bij Koornhof was. „Ik heb geen ruzie met hem. Ik heb alleen bepaalde be leidsverklaringen weerlegd die wer den gepresenteerd als het beleid van de regering of van een verantwoorde lijke minister." Een belangrijke tegenslag voor de regering bij haar pogingen de wereld ervan te overtuigen dat er belangrij ke binnenlandse veranderingen op komst zijn, was haar eigen witboek dat afrekende met twee belangrijke aanbevelingen van de commissie- Riekert. Het witboek handhaaft de bepaling dat zwarten zonder toestem ming niet langer dan 72 uur in „blan* ke" stedelijke gebieden mogen ver blijven. En het legde voorts vast dat zwarten ook in de toekomst bestraft kunnen worden als zij „illegaal" wer ken in stedelijke gebieden. De com missie had aanbevolen alleen de werkgever hiervoor verantwoordelijk te stellen. Dr. Riekert, een hoge ambtenaar en voorzitter van de commissie, gaf openlijk blijk van zijn teleurstelling en voorspelde dat het aantal arresta ties op grond van passenovertredln- gen niet zal afnemen. De regering heeft bovendien geen tijdslimiet gesteld waarbinnen de wèl overgenomen aanbevelingen van de commissie zullen worden ingevoerd. Zij heeft zich slechts verplicht „te beginnen met de voorbereidingen voor de invoering" van deze be sluiten. Deze aanbevelingen zullen het leven vergemakkelijken voor de zwarten tdie voldoen aan de stringente voor waarden waaronder zij in de stedelij ke gebieden mogen verblijven: gebo ren in het gebied, of tien Jaar dienst bij dezelfde werkgever of voortdu rend legaal verblijf in het gebied ge durende 15 jaar. Dr. M. Motlana, de Invloedrijke zwar te leider en voorzitter van de commis sie van tien uit Soweto, zei dat het witboek hem staafde in de mening dat de regering niet van plan is haar rassenbeleid te wijzigen. KARLSRUHE (AP) De Westduitse politie heeft weer drie mensen garres- teerd die worden verdacht van spio nage voor Oost-Duitsland. zo is giste ren in Karlsruhe bekend gemaakt. Het zijn een kolonel die werkte bij de generale staf van de Bundeswehr, een Duitse technicus die voor het Ameri kaanse leger werkte en een medewer ker van de culturele dienst Inter Na- tiones in Bonn. vi >r D. H. Grasman de wijk Bahnhofs-/Gutleutviertel vlak bij het centraal station van kfurt woonden in 1970 ruim twaalfduizend inwoners, van wie uizend buitenlanders. Vier jaar later woonden er nog maar elfdui- id, onder wie meer dan zesduizend buitenlanders. In die tijd waren er lendertighonderd Duitsers verdwenen en vijfentwintighonderd bui- ilanders gearriveerd. hun gezinnen te isoleren; ook op de scholen tekent zich dit Drobleem af. Toen Duitsland in de jaren zestig vreesde, dat verdere economische groei in gevaar zou komen door een tekort aan werkne mers, werd gelijktijdig drie maatregelen getroffen; nieuwe investeringen zouden tot arbeidsbespraing moeten leiden, de scho ling en vorming werden sterk gestimuleerd en in het buitenland werden werknemers aangeworven. Sedert het midden van de jaren zeventig is het probleem omgedraaid. Er zijn nu geen tekorten, maar overschotten. Het proces van de jaren zestig is echter nauwelijks omkeerbaar. Dat geldt zeker voor de bui tenlanders in Duitsland, en dat zijn er nogal wat: vier miljoen in totaal, van wie de meesten afkomstig zijn uit de aanwervings- landen Turkije, Joegoslavië, Italië, Grie kenland, Spanje en Portugal. ichok ndei 1974 had 81 procent van de geboorten eg 2 rekking op buitenlandse baby's. Voor de 27 4°len in deze wiJk betekent dit, dat acht de tien kinderen die in 1980 naar school n buitenlander zijn. De weinige Duitsers en vermoedelijk hun kinderen naar Dien in andere wijken sturen en zo vol- :t zich de afscheiding tussen Duitsers en tenlanders. iwelijks zal het mogelijk zijn om beter korter het demografisch probleem waar- f Duitsland worstelt weer te geven dan bovenstaand voorbeeld dat professor mm uit Dortmund gebruikte tijdens een lerentie van de Duitse vakbeweging in senkirchen. ider t ""♦kort ie bondsrepbullek Duitsland is een ster- neiging buitenlandse werknemers en Men mag aannemen dat zij nog geruime tijd willen blijven. Van alle buitenlanders in de bondsrepubliek heeft minder dan de helft een dienstbetrekking; de overigen zijn er niet om te werken, maar om te leven. Ook stijgt de gemiddelde verblijfsduur. Meer dan driekwart van de buitenlanders is al langer dan vier Jaar in Duitsland. En de tachtig- tot honderdduziend buitenlandse kinderen die er jaarlijks in de bondsrepu bliek worden geboren kennen hun vader land niet, of hoogstens van een vakantiebe- zoek. Een enquête onder Italianen bevestigt het vermoeden dat veel buitenlanders nog zeer lang willen blijven: van de onvervraagden wilde 51 procent niet terug naar Italië, 25 procent wist het nog niet en slechts 24 procent wilde terug. Minderheid Buitenlanders vormen uiteraard een min derheid, en zij onderscheiden zich van de grootste groep, de Duitsers, in vele opzich ten: door taal, door religie, door herkomst en geschiedenis en zelfs door hun uiterlijk. De grootste groep beschouwt hen als min deren en discrimineert ben dientengevolge. Voorts zijn de meeste buitenlanders een voudige werknemers en nemen zij in het algemeen de laagste functies waar. Dit betekent dat hun opleiding in vergelij king met die van de Duitsers gering is. dat zij als werknemer alweer in vergelijking weinig warden geacht, dat hun rechtspo sitie minder is dan van vergelijkbare Duitse groepen, en dat hun algemene levensvoor waarden beduidend minder goed zijn dan die van de Duitsers. Een onderzoek in Mannheim illustreert wat het kan betekenen om in Duitsland tot een minderheidsgroepering te behoren. Vier buitenlanders daar moeten het met drie bedden doen (elke Duitser heeft zijn eigen bed); drie buitenlanders delen er één kamer (elke Duitser heeft zijn eigen kamer) en de buitenlander betaalt DM 4,63 huur per vier kante meter tegen de Duitser DM 3,97. Slechter en duurder een kenmerk van de sociale positie van de buitenlander in de bondsrepubliek. beroepsonderwijs zelfs de helft. Van de leer plicht komt weinig terecht. Maar ook als buitenlandse kinderen wel naar school gaan ziet het er niet goed uit. In het schooljaar 1977-78 verliet in Baden- Württemberg bijna de helft van de buiten landse leerlingen de school als mislukt. Het betekent dat in totaal slechts een derde van de leerplichtige buitenlandse jeugd de school met succes doorloopt. Ook uit andere gegevens blijkt dat slechts een van de zes buitenlandse jongeren een beroep leert. En men ziet ook hier: buiten landse scholleren die noch een school- noch een beroepsopleiding ontvangen, blijven in de situatie waaruit ze kwamen. Zonder taal kennis blijven ze een minderheid, zonder opleiding, een underdog. Vooral de taal is het probleem School Het onderwijsstelsel in de bondsrepubliek draagt er net als in andere westerse landen in belangrijke mate toe bij de bestaande sociale ongelijkheid te handha ven. En dat heeft ook zijn gevolgen voor de tweede generatie buitenlanders. Een groot deel van de leerplichtige buitenlanders in Duitsland gaat helemaal niet naar school. Bij de algemene scholen blijft een kwart van de leerlingen weg, bij scholen voor Getto's De jongeren kunnen er zelf niet zo veel aan doen; ze zijn eerder het slachtoffer van het feit dat ze een minderheidsgroep zijn. Zij houden in Duitsland hun achterstand en kunnen bovendien niet terug naar hun ei gen land, want ook daar missen ze een opleiding. Een onderzoek onder Italiaanse jongeren leerde dat een kwart van hen de Italiaanse taal slecht tot zeer slecht kent. Ook in hun eigen land zijn ze dus vreemden. Hiervoor werd al opgemerkt dat het aantal geboorten in Duitse gezinnen terugloopt en bij buitenlandse gezinnen groeit. In de ko mende jaren zal één op zes scholleren een buitenlandse kind zijn. Dat hoeft geen pro bleem te zijn, ware het niet dat er grote verschillen per streek en per school optre den. In grote steden als Keulen en Frank furt lopen de percentages op tot tegen de vijftig en in sommige wijken nog veel hoger. Het isolatieverschijnsel wordt daardoor steeds sterker, en de school levert geen bijdrage om dit probleem tegen te gaan. Er treedt vandaag in Duitsland al een soort getto-bewustzijn op onder de buitenlanders de „apartheid" gaat meer en meer een rol spelen. In de Duitse samenleving wordt een tijdbom geplaatst die het bestaan van de democratie kan bedreigen. Dit hele proces is nu zichtbaar in de bonds republiek Duitsland. Misschien zijn er vrij grote verschillen met de situatie in Neder land. Toch ls dezelfde grondtoon in ons land merkbaar, en ook wij zullen met dit pro bleem te maken krijgen. D. H. Grasman is secretaris van het Chris telijk Nationaal Vakverbond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7