Marijnens zoektochten naar theatrale vormen Vitaliteit en humor mannendans in hedendaags geilere., 'znguuij seizoenen Grootslag in Meer beeldhouwer dan tekstfanaat Sympathieke documentaire over het platteland London Comtemporary Dance Theatre II Th. Leeuwenburg chef bij NOS-rubriek schilderijen 19e en 20e eeuw CLAES OLDENBURG Zomertentoonstelling HÜSSTEGE VRIJDAG 22 JUNI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE Voor de tweede keer regisseerde de Belg Frans Marijnen in het kader van het Holland Festival een voorstelling bij zijn Rotterdam se gezelschap het RO-theater. Vorig jaar was dat „Het Balkon" van Jean Genet, dit jaar is het „De Vorstenlikker" van Lars Norén, dat niet door iedereen even gunstig werd ontvangen. De bezwaren van de critici zijn terug te brengen tot de onevenwichtigheid tussen visuele vondsten en theatrale effecten, en de acteursprestaties. André Rutten omschreef het als volgt: „De opeenvolging van toneelbeelden zijn prachtig, maar er hapert iets aan de invulling ervan". Marijnen vertelt hieronder waarom hij dit stuk koos, over zijn werkwijze en de daarmee samenhangende beletselen en zijn onze kerheid over het al dan niet verlengen van zijn contract dat volgend seizoen afloopt. Vanavond en morgenavond is De Vorstenlikker nog in de Amsterdamse Schouwburg te zien. door Dirkje Houtman ROTTERDAM In het oog springen een boek over de schilder en graficus James Ensor en een over de schilder David Hockney en later maakt hij me nog attent op het werk van Helmut Newton, klinisch-realistische fotografieën verzameld onder de titel „Sleepless Night". Het zijn enkele van de vele boeken die hi) altijd onder handbereik heeft Ze inspireren hem bij zijn werk en behoeden hem voor concentratiever lies als hij met dat ene. de voorstel ling bezig moet zijn Tijdens zo n werkproces hangt zijn werkkamer thuis tot aan het plafond toe vol met foto's en andere afbeeldingen, en ais hij droomt herinnert hij zich de vol gende dag slechts beelden, geen tejcsten. De voorstellingen van Frans Marij nen hebben een sterke visuele wer king waar de acteurs niet Utijd tegen opgewassen zijn. En hoewel hij zich kwaad kan maken over de Neder landse kriüek geeft hij toe dat zijn voorstelling niet voor honderd pro cent geslaagd is. als hij het aan zijn ideaal beeld zou toetsen. In dit beeld passen acteurs ais Michel Piccoli. Klaus Kinski en Isabelle Ad- jani. Mensen uit de toverdoos van het Europese acteurs bestand die van na ture de spanning ten aanzien van een rol al hebben. Maar gezien de ontwik kelingsfase waarin het RO-theater verkeert sinds kort een meer be stendige kern van meest onervaren acteurs die hij kan kneden en die langzamerhand de kleur van het RO- theater aannemen is Marijnen wel tevreden De kritieken overlappen elkaar als het gaat om evenwicht tussen beeld en acteur. Marijnen die overigens geen hoge dunk heeft van de Neder landse criticus: „Ik schuw geen beel den. Wij zijn zo langzamerhand het enige theater die dat schijnt te kun nen. omdat we fantasie hebben en het aandurven. Stukken die het hier doen bevatten meestal een gewetenscon flict. die met woorden uit de doeken wordt gedaan. Mensen die elkaar be werken met woorden. Dat is calvinis tisch. Calvinisme is een godsdienst die alleen met het woord wordt ge maakt. Daar is geen ceremonie bij. Het katholicisme is een godsdienst die het moet hebben van zijn pracht en praal, van zijn handelingen. Het is een audio-visuele godsdienst waarin ik ben groot gebracht. Ik heb zelf als altje in het knapenkoor van de St. Romboutskathedraal van Mechelen gezongen. Dat zijn toch dingen die je meedraagt. Nederlanders zijn toch anders dan Vlamingen, dat zie je ook in het toneel." De ambitie die Marijnen met zijn gezelschap heeft, en zijn eigenzinnig heid. hebben hem in de jaren dat hij nu in Rotterdam werkt al menig con flict opgeleverd. Niet alleen met de Nederlandse acteurs waarvan hij er tientallen versleten heeft, ook met overheidsinstanties. Het lijkt hem weinig te deren „Scoren vanuit de verdediging, daar hou ik van. Mijn uitgangspunt is: hoe hou je de compromissen zo klein mo gelijk en probeer je de dingen zo te doen dat je voor jezelf het gevoel hebt dat ze een bouwsteen zijn van je kunstenaarschap." Het is het conflict van Andreas Christofor. de vorsten likker, die in opdracht van zijn vorst een opera schrijft. Het moet een ver heerlijking van diens gruweldaden worden, waarmee Andreas zijn kun stenaarschap geweld aandoet. Marij nens identificatie met dit conflict be paalde zijn keuze. Bovendien heeft het stuk een onconventionele struc tuur, die indruist tegen alle handboe ken van dramaturgie. Marijnen: „Het is een aaneenschake ling van emoties, flitsen en flashes met nog een stuk binnen een stuk: de landscène waarin Andreas samen met zijn vrouw het hof verlaat om op het platteland de opera te voltooien. Dit gaat ten koste van beider geluk. Zo'n structuur moet het verwach tingspatroon van de toeschouwer doorbreken." Ook met de opbouw van het repertoi re wekt hij naar zijn zeggen verba zing. „Het is een repertoire dat niet wordt afgemeten aan de capaciteiten van het gezelschap. Ik heb bij voor beeld de mensen niet die een .Lear' kunnen bezetten die beantwoordt aan het beeld van de Nederlandse bevolking met Guus Hermus of Paul Steenbergen in de titelrol. Het is Johnnie Kraaykamp geworden." Waarmee Marijnen maar wil zeggen dat hij een eigen weg inslaat die sterk afwijkt van het huidige repertoireto- neel dat hij plat en oninteressant vindt. „Het Nederlands theater gaat kapot aan een grandioos tekort aan durf. 't Is allemaal netjes en univer seel. Dat komt omdat er binnen te veel gezelschappen op een te klein oppervlak een soort incest bestaat. Als acteur kun je hier van Arnhem (Theater) via Eindhoven (Globe) naar Amsterdam (Het Publiekstheater). Dat verandert niets aan de manier waarop je theater maakt." Ontwikkeling Blijft het feit dat Marijnen met zijn door Riet Diemer Boeren in het Noordhollandse poldergebied Het Grootslag trotseren heel wat stormen die over het vlakke land aan de zee gaan. HILVERSUM „Het Groot slag. geschiedenis van een polder" is een documentaire over een stukje Nederland bij het Noordhollandse Enk- huizen. Voor deze voor de zomeravond bij uitstek geschikte reportage maakten Jan en Martin Boon opnamen in vier seizoenen. Zo kan in ons industrie- tijdperk waarin het leven op het plat teland voor velen steeds verder uit het gezichtsveld dreigt te verdwijnen, toch een goed beeld worden gegeven van plant- en oogstmethoden van verschillende soorten gewassen. Het Grootslag is bekend om bloem- door Eefje van Schalk Met drie verschillende pro gramma's is het London Con temporary Dance Theatre in het Holland Festival verte genwoordigd. Speciaal vandaag Over allerlei soorten heide en de dierlijke bewoners gaat het in de serie Natuur in eigen Und Nfd. S/19.21 Het Grootslag. geschiedenis van een polder, gaat over een Noordhollands stuk grond bij Enkhuisen. (Zie verder elders op deze pagina) Ned. 1/20.03 En alweer zoekt de Vara het in de royalty als het gala ter gelegenheid van het regerings jubileum van koningin Elisa beth worden uitgezonden Ned. 1/20.45 Weer aan Franse misdaad film van de beroemde regis seur Jean-Pierre Melville on der de titel De Anti-misdaad brigade Ned 2/20.27 In Brandpunt uitgebreid aandacht aan de politieke ont wikkelingen in ons land. Ver der aandaeht aan de twee rap porten over het oorlogsverle den van mr. W. Aantjes Ned. 2/22.05 De Tocht door de Midde leeuwen is belandt hij het jaar 1000. Een interessante histori sche en kunsthistorische serie Ned. 222.40 Rechtstreeks Holland Festi val vanuit de Rotterdamse Doelen met het Rotterdamse Philharmonisch Orkest onder leiding van David Zinman en met veel Frans wrrk Hilv. 2-20.00 Zondag 17 Juni en woensdag 20 juni bracht deze uit 16 dansers bestaande moderne groep twee balletten van hulschoreograaf Robert North, name lijk „Scriabln Preludes and Studies" (19781 en „Troy Game" (1974) en één werk van hun oprichter en artistiek leider Robert Cohan, ..No Man's Land" (1974) Hoewel de groep er zich op beroept vooral de Amerikaanse Graham- technlek tot basis te hebben voor hun training en choreografieën, is het toch zeer „Engels" wat ze brengen. En dat betekent dat het technisch beheerst en goed is. maar dramatisch nogal ouderwets en emotioneel on derkoeld. Dat was vooral te merken in het eer ste ballet van North op planopreludes van Scrlabine. Met behulp van Peter Farmer (ontwerpt en Francis Reid (belichtingt creëert North heel sfeer volle beelden, overvloeiend van lyri- sohe en muzikaal kloppende bewe gingsposes Hij zelf danst hierin sa men met Celia Hulton en Charlotte Kirkpatrick twee verrassend sterke duetten Het eerste ls speels en ver langend. terwijl het tweede verlei ding. Jaloezie, drift en onmacht uit drukt De bewegingstaal die North hiervoor kiest is aan de pathetische kant, maar wel vindingrijk. Het geeft de solisten in ieder geval alle gelegen heid hun beheersing en verwerking van de Amerikaanse moderne dans met een vleug van Duits expressio nisme te tonen En dat alles in half lange blauwe klok jurken en eenvou dig strakke pakken "oor de mannen tegen een effen lichtende achter grond in het kader van dodencultus) werve len. duikelen, verstillen, kronkelen en vooral springen de zeven onder krachtige aanvoering van North zelf constant rond in steeds variërende formaties. Wat ze doen is uitermate vermoeiend, maar de flair en vaart die deze dansatleten weten vol te houden is verbluffend en opzwepend. Alle mogelijke stijlen en dansinvloe- den zijn in Troy Games verwerkt: van primitief overkomende stamdansen. acrobatische toeren en menselijke pi ramide-bouwsels tot een schitterend vertraagde en verstilde solo van North zelf op serene Braziliaanse fluitmuziek. Zeker na het verwarren de „No Man's Land" van Robert Co han was dit een staaltje van super- dans. bovendien doorspekt met on verwachte en komische incidenten Onduidelijk bollen, aardappels (o.a. de bekende Opperdoezen komen er vandaan), groenten en groentezaden, die de weg naar de veiling weten te vinden en ook vaak aan het buitenland worden verkocht. De makers van de documentaire heb ben met hun opnamen in de lente, zomer, herfst en winter heel duidelijk laten uitkomen welke belangrijke rol het water in deze polder speelt. Het IJsselmeer aan de grenzen en binnen waarts de doorsnijdende sloten. De ruime hoeveelheid water is een gun stige voorwaarde voor de gewassen. De kans op nachtvorst is geringer waardoor de tuinbonen en peulvruch ten vroeg de grond in gestopt kunnen worden om straks als de planten die ze voortbrengen en om de bonensta ken krullen een rijke oogst te leveren. Tenminste als het weer meewerkt. In ieder geval kan het verschrikkelijk stormen over het vlakke land bij de zee en het geluid in de documentaire laat daar geen twijfel over bestaan. Vooral ook voor vervoer van land- en tuinbouwprodukten of koeien over water in de platte boten speelt het water een belangrijke rol. In de land bouw wordt gewerkt met door de boeren zelf bedachte nuttige instru menten die niet zelden door de dorps- smid in elkaar zijn gezet. In de sympathieke documentaire wordt ook aandacht besteed aan de geschiedenis van Het Grootslag, die' voor zover de laatste archeologische vondsten onthullen, al in de Middel eeuwen door mensen werd bewoond. Vooral de laatste jaren dreigt het karakter van de polder drastisch te veranderen door de ruilverkaveling die een grootschalige polderindeling met wegen en tractoren ten gevolge heeft. Eerlijk gezegd heb ik in de alleszins interessante documentaire van dit moderne aspect niet zoveel hinder ondervonden omdat eigenlijk de meeste aandacht is gegeven aan de kleinschalige opzet van de Westfries sprekende boeren die nog met de handen tuinbonen en aardappels in de grond stoppen. De vraag wordt gesteld: „Zal een nieuwe generatie het werk voortzetten? Met dezelfde eerbied voor de grond?" andere aanpak een voorstelling maakt die bij mij als toeschouwer weinig emoties van welke aard dan ook losmaakte, en wat mij betreft had hij in zijn aanpak ook verder mogen gaan. Marijnen: „Ik geef toe dat ik daar verder in had kunnen gaan, maar ik beschouw mijn voor stellingen als bouwsteentjes in een ontwikkelingsproces. Al mijn voor stellingen zijn zoektochten naar thea trale vormen waarbinnen de inhoud kan gaan leven." Dat is de reden waarom hij het succesvolle Ameri kaanse gezelschap Camera Obscura opgaf (toen dat een verzadigingspunt had bereikt) om in Rotterdam te ko men. Bij deze groep lag het accent op de acteurs, die hij drie jaar opleidde en daarmee nog eens vijf jaar door ging tijdens de produkties. „Toen maakte ik voorstellingen met alleen een fluwelen lap en traden we op in kleine theaters. Toen schreven de cri tici: daar moeten alle Nederlandse acteurs naar gaan kijken. Dat heb ik nu achter de rug, ruimte is nu belang rijk voor m'n werk. (Zich kwaadma kend:) Toen was ik de acteursregis seur. Binnen twee jaar ben ik de plaatjesmaker Ik ben een theatermaker en werk in Rotterdam op een toneel dat twee maal zo groot is als het zaalopper vlak. Ik werk met vaste ontwerpers die met de toneelruimte bezig zijn. ja. Dat gebeurt in Nederland veel te wei nig. Het decor is niet bedoeld om de acteurs plat te gooien, 't Is vaak heel subtiel, soms dromerig." En later in het gesprek rustiger „Ik heb het gevoel dat ik meer een beeld houwer ben dan een tekstfanaat. De theatrale ruimte waarin de illusie tot stand komt is even belangrijk als wat de acteurs daar binnen doen. Als de acteur niet in staat is tegen een beel dend gegeven op te tornen dan is dat jammer. Dat dan in balans brengen om de middelmatige acteur bestaans- rècht te geven. Nou ja, waar ben je dan mee bezig. Ik hoop dat ik binnen afzienbare tijd een gezelschap van acteurs tot stand breng. Dat gaat niet van de ene op de andere dag vooral omdat de acteurs waarmee ik werk niet gecatalogiseerd staan als zijn goede acteurs. Die zitten bij het Pu- Regisseur Frans Marijnen bliekstheater of bij de Haagse Come- die. Hoorspelkernen met respect hoor, want er zitten goeie bij maar bij een voorstelling van het Publieks theater kan ik m'n ogen sluiten, doe ik ze later weer open dan staan ze er nog. Sorry hoor." Om dergelijke hoorspelkernen te ver mijden houdt Marijnen zo blijkt noch bij de samenstelling van het repertoi re, noch bij zijn enscenering rekening met de capaciteiten van de acteurs. Aan de ene kant voert hij als excuus van onvermogen om de zaak in ba lans te brengen aan dat het gezel schap in ontwikkeling is. Aan de an dere kant is deze werkwijze in strijd met zijn opvatting over theater dat naar zijn zeggen staat of valt bij de gratie van de acteur en diens bereid willigheid dingen te tonen die het waard maken om er duizenden kilo watts licht op te gooien. „Als het goed is staan acteurs iedere avond naakt (niet in letterlijke zin). Dan tonen ze de weggestopte dingen van zichzelf in een vorm die ze in samenwerking met regisseur en collega's hebben geko zen. Ze putten bij het invullen van een rol uit het onderbewuste van zichzelf. Maar de banaliteit te denken dat een acteur alleen maar gemaakt wordt door een regisseur, kom nou. Een acteur is in eerste instantie ie mand die zelf bepaalt wat hij geven en in welke taal en met w 0 tekens hij dat doet." h Een uitstekend exposé waar ik e kj wel niets van terugvind op het toi en of dat ideaal ooit in Rotter 1 gerealiseerd wordt is nog maai vraag. Marijnen heeft nu een t van tien acteurs om zich heen v< 1( meld die de allure van de zogem de vedetten, zoals hij de Nederla acteur misprijzend karakteris missen en die hij. voorzover tiji geld het toelaten, opleidt. Wan twee jaar heeft hij nog steeds gevoel in een donker gat te wer „Als je met een voorstelling, zoaü Vorstenlikker' waarvan je het gee hebt dat ze net belangrijk genoi r om gezien te worden in je eigen u waar je iets van de grond probee krijgen maar duizend mensen 1 reikt, dan vraag je je af: waar do het nog voor. Ik ben wel masonr tisch, maar niet zo hard dat i e Rotterdam m'n beste jaren wil gooien. Wil ik blijven, m'n conl loopt volgend seizoen af, dan mo echt wat gebeuren met het tonei Nederland. Ik denk aan een mini tI die vanuit zinvolle overwegingen hele theater reorganiseert." Dei dat het erin zit? „Nee natui niet." ADVERTENTIE Programma's vrijdag 22 juni AMSTERDAM. Stadsschouwburg 20.15: De Vorstenlikker, Kleine Ko medie 19.30 en 22.00: De Club, Con certgebouw 20.15: Concertgebouwor kest o.l.v. Antal Dorati, Oude Kerk 20.15: Hesperion XX. DEN HAAG. 's-Gravenhaagse Mane ge 20.00: Bewth, Circustheater 20.15: Nederlands Dans Theater, Nieuwe Kerk 19.30: Residentie Orkest o.l.v. Kans Zender, Koninklijke Schouw burg 20.15: Gagaku Ensemble. ROTTERDAM. Schouwburg 20.15: Les Ballets Trockadero de Monte Carlo, De Doelen 20.15: Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. David Zinman. UTRECHT. Geertekerk 20.15: Neder lands Kamerkoor. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Theo Leeuwenburg is benoemd tot chef van de afdeling Van gewest tot gewest van de NOS- televisie. Hij volgt daarmee Roel Rensen op, die de gelijknamige ru briek heeft opgezet en onlangs met pensioen is gegaan. Leeuwenburg is op het ogenblik re gisseur-producer bij NCRV's televi sieactualiteitenrubriek Hier en Nu. Daarvoor was hij als redacteur ver bonden aan dagblad Trouw. Vitaliteit In „Troy Game op muziek van Ba- tacuda Braziliaans i en Shadow Boxing Solo van Bob Downes heeft North de sterkste kant van het Lon don Contemporaty Dance Theatre tot hef uiterste benut de vitaliteit, humor, kracht en aanstekelijkheid waarmee alle manlijke dansers over komen In deze 25 minuten durende dans voor zeven mannen naar het gegeven van de Trojaspelen uit de Klassieke Oudheid i gevechtsdansen Wat Robert Cohan met zijn „No. Man's Land" voor ogen staat, is mij volstrekt onduidelijk gebleven. Uit het programma krijgen we de toelich ting dat dit een versie van de Or pheus en Eurydice legende is. ge zien door de ogen van Lethe, de godin van het vergeten. Voor Cohan bete kent dat niemandsland een toneel vol rijdende stellages met spots, dire in het zwart en rood geklede dansers met witte kappen op het hoofd (Cha ron. Cerberus en Lethe), een witte Orpheus en een vleeskleurige Eurydi ce Wat deze figuren met elkaar uit spoken is op zijn minst bevreemdend en voor mij althans onbegrijpelijk. Wat vooral bijblijft van dezr composi tie is de muziek een fenomenaal uit gevoerd. elektronisch versterkte con trabas-solo van Barry Guy (State ments II). die door de componist zelf op de achtergrond van het toneel ten gehore werd gebracht Hoewel dit Engelse gezelschap voor mijn gevoel niet erg vernieuwend is of wereldschokkende choreografieën brengt, is hun werk in ieder geval intrigerend en een blijk van een lang zaam maar zeker inhalen van de in het algemeen zo achtergebleven En gelse moderne dans Beeld uit „Scrlabine preludes and studies" WIJ MAKEN koperbeslag op oude statenbijbels RESTAUREREN antieke horloges en klokken GEVEN prima vakwerk en goede schriftelijke garantie Bel 033-43694 Fa. HOOGENDOORN postbus 32 3830 AA Leusden-C. éfofm vander°J%t\ (ffuialia- Voor een blijvende belegging schoonheid Exclusieve juwelen en horloges. Eigen ateliers voor het ontwerpen en vervaardigen van juwelen. Koningsplein 13, Herengracht 443, Amsterdam-C. Tel. 020-243026' Radboudkwartier 21, Utrecht ^^^1^030^10846^^^ FRANS HALSMUSEUM Groot Heiligland 62, Haarlem. AVONDOPENSTELLING met kaarslicht en muziek iedere zaterdag tot en met 18 augustus van 20.30 - 22.30 uur Schilderijen van Hollandse Impressionisten Gouaches van ios Rovers (1893-1976) Galerie De Kloosfer-esch Kunsthandel-I konen Westerstraat 9, Almelo Dinsdags t/m zaterdags van 2 tot 6 uur of na tel. afspr. Tel. 05490- 14500. Eigen parkeergel. Bonnefantenmuseum Charles en Ray Eames 31 mel-29 juli Noviomagus 31 mei-1 juli Open werkdagen 13-17 u. Dominikanerplein 5 Maastricht, 043-51655 'spul 235e, den haag. tel. 070 - 463242. Galerie Seele Oude Delft 111 Delft presenteert Zomercollectie Jan van Heel Renée Lubarow e.v.a. Mou3e Museum en Ray Gun Wing 16 juni-29 juli De opvallende catalogus (1 pag., 200 ill.) wordt U toeg zonden na overmaking I 29.50 op postgiro 82 951 t.n.v. Kröller-Müller Stichtir Otterlo. Oude kunst uit het verre oosten Pré-Columbiaonse kunst uit diverse culturen Particuliere collectie ikonen Steeds de combinatie antiek-modem Driehoeven 12, Hearen N.B. 04117 1264-1995.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4