beleid Haars wankel Capri- Sonne Extra schoolreisje naar Den Haag laat doorgaans lange tijd sporen na bij slachtoffers CDA Onderzoek zaak-Aantjes aad van State noemt toelatingscriterium Turken onterecht ikomfortabel i wonen tin het hart van [beverwijk Pakistan kocht onderdelen ïjN-soldaten voor ti-semitische lating straffen' Zuiver fris in't onderwegkoffertje Venhcdk Amsterdams openbaar onderwijs demonstreert voor behoud werk ndbouwprijzen rprocent hoger RIJDAG 22 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 ITl fan onze Haagse redactie )EN HAAG Voor hulpverleners lie zich bezighouden met de op- thofang van slachtoffers van gijzelin- en moeten trainingen worden ge- rganiseerd op theoretisch en prak- irdAsch gebied. Dat is een van de aan- dnipvelingen die de centrale beleids- n ondersteuningsgroep ten behoe- van de nazorg van ex-gegijzelden dtieeft gedaan in een gisteren aan iun taatssecretaris Veder-Smit van ste olksgezondheid uitgebracht apport. Iet onderzoek is gericht geweest op e gevolgen van de gijzelingen in de mj tanse ambassade in Den Haag de (september '74), in de gevangenis in Scheveningen (oktober '74), in het Indonesisch consulaat in Amster dam (december '75), de treinkaping bij Wijster (december '75), de ka ping van een KLM-toestel (septem ber '76), de treinkaping bij De Punt (mei-juni '77) en de gijzeling in een school in Bovensmilde, die daarmee samenviel. Bij het onderzoek zijn ook de huis artsen van de slachtoffers, familie leden, hulpverleners en beleidsfunc tionarissen betrokken geweest. De onderzoeksgroep is verbonden aan de Rijksuniversiteit te Leiden en is met subsidie van volksgezondheid in maart '77 met haar onderzoek begonnen. De gesprekken met ge gijzelden hebben plaatsgehad tus sen enkele maanden na de gijzeling tot vier jaar nadien. Angsten Gebleken is dat gedurende de eer ste vier weken na de gijzeling de meeste slachtoffers last hebben ge had van gespannenheid, slaapstoor nissen. en angsten. Daarbij traden ook vaak lichamelijke klachten op. Tweederde van de gegijzelden heeft ook lang daarna nog de negatieve gevolgen van de kaping ervaren. Er treedt vaak een algemeen gevoel van onveiligheid op, vooral in het reizen met openbaar vervoer. Eenderde van de gegijzelden heeft ook positieve ervaringen overge houden aan de gebeurtenis. Het heeft bij hen soms een positieve werking gehad op de relatie met de familie, en het vermogen om dingen sterk.te gaan relativeren. Verder het meer bewust genieten van het leven en een versterkt zelfvertrouwen. Dat laatste vaak omdat men van zichzelf bij latere beschouwing niet had gedacht die moeilijke tijden zo beheerst te hebben kunnen door brengen. Bij mensen die eerder gegijzeld wa ren keerde bij een nieuwe gijzeling het gevoel van angst, spanning en onveiligheid weer in versterkte mate terug. Van de ex-gegijzelden heeft tachtig procent hulp aangebo den gekregen, de rest helemaal niet. Bij nog geen tien procent is de na zorg langduriger geweest dan een jaar, bijna een kwart heeft meer dan tien keer contact gehad met een hulpverlener en meer dan de helft heeft slechts een keer of vijf een gesprek met een hulpverlener gehad. Kort-gegijzelden voor en kele uren of een dag zijn het minst tevreden over hun opvang. Professor Bastiaans, voorzitter van de onderzoeksgroep, stelt dat zelfs de abrupte gijzeling van enkele uren een onuitwisbare herinnering vormt voor het slachtoffer. Veel gegijzelden hebben verwach tingen gehad van de overheid, die niet zijn ingelost. Ook is gebleken dat beter geschoolden het gebeuren gemakkelijker verwerkten als min der geschoolden. Vrouwen hebben er volgens de onderzoekers ook meer moeite mee gehad, hoewel Bastiaans dat relativeerde door te zeggen dat er in leder geval moeilijk een reden voor is aan te geven, maar dat het bovendien best zo zou kun nen zijn dat vrouwen er gemakkelij ker over praten, terwijl mannen dat zwijgzaam verkroppen. De gegijzelden hebben het optreden van de pers negatief gekwalificeerd. De journalisten is in het algemeen een bruut optreden in de benade ring van de slachtoffers verweten. De vraag hoe de pers dan wel zou moeten optreden wordt in het rap port niet beantwoord. Ook de ploeg gedragsdeskundigen, die gisteren de overhandiging van het rapport begeleidde wist daar geen antwoord op onze parlementsredactie hebben om „het kaf van het koren" te JN HAAG De Raad van State heeft het beleid van onderscheiden. Daarbij wees zij erop. iJk itssecretaris Haars van justitie inzake de toelating van kendeTerglfêken'b"™"™ haï tic kse christenen aan het wankelen gebracht. In de beroeps- voorganger. 'en k van de Syrisch-orthodoxe Turk Inam sprak de raad 1 eren uit, dat de bewindsvrouw het persoonlijk ondervon- De stichting vluchtelingenwerk, de :d< 'eed ten onrechte als toelatingscriterium voor de Turkse ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 „Nederland kan hierbij helaas niet worden uitgesloten," aldus de minis ter. De export van deze onderdelen werd volgens hem vergemakkelijkt omdat ze ook voor andere meer on schuldige industrieën te gebruiken zijn. Vragen teg istenen hanteert, alt de Raad van Sta,te is dat rium „een ongerechtvaardigde nigmg van de criteria voor de :elifcting om klemmende redenen en humanitaire aard." iJ1 >n commentaar ministerie van justitie wilde gis- atfc nog geen commentaar leveren e uitspraak. Volgens een woord- indtoer wenst men eerst de overwe- kt en van de Raad yan State gron- Je bestuderen. Om dezelfde reden 'de |en ook woordvoerders van de iar lerfracties zich op de vlakte, uit- fge nderd fractieleider Ria Beckers de PPR, die over de kwestie van turkse christenen een spoeddebat ZJt. De Tweede Kamer beslist van- (j|r over dat verzoek. ens de Hengelose advocaat mr E. ;ner, die in de zaak-Iham als ver ger optrad, zal de staatssecreta- laar beleid moeten wijzigen, wil ri Jet keer op keer door de Raad van £0 e terechtgewezen worden. Hij zei, Po de uitspraak de bewindsvrouw, uQQ';cï'wö -ri 0 at ton.ir to \roron tot Ho o.,Ho haar vaststond, dat de Turkse chns- igt terug te keren tot de oude ria voor toelating op basis van de jj itus (verblijfsvergunning). Hij erop, dat de Raad van State gezegd dat een toename van het j tal asielzoekers niet mag beteke- dat deze criteria mogen worden ngd (de overwegingen van de zullen pas later worden gepubli- ên 1. maar mr. Groener was daar ren al van op de hoogte). *h irekkig «'aad van State vernietigde in de v Inam de beslissing van de om haar afwijzende '5f0 hikking op het verzoek van de en om een verblijfsvergunning niet en tizien. De raad deed dit op grond M de gebrekkige motivering en van menging van de toelatingscrite- le raad verwierp het beroep van op de afwijzing van zijn verzoek A toelating als vluchteling. landelijk steuncomité 20Ö-Sint dat zich inzet voor de christen en in de Bossche kathedraal, ut dat uit de uitspraak van de van State blijkt dat mevrouw j rs „al maanden een onrechtmatig, ld voert." zogenoemde B-status is in 1974 *7 (naar aanleiding van de zaak van een Portugese dienstweigeraar) inge voerd als een praktische oplossing voor de asielzoekers die niet voor de A-status (vluchtelingschap) in aan merking komen. Voor het vluchte lingschap geldt als voorwaarde dat er gegronde reden moet zijn om te vre zen voor vervolging wegens onder meer geloof, ras en of politieke over tuiging. Asielzoekers die dit niet konden waarmaken, maar van wie terugkeer naar eigen land niet verlangd kon worden, zouden voortaan „om klem mende reden van humanitaire aard" worden toegelaten op basis van de B- status, die minder rechten geeft dan de A-status. Verduidelijking Staatssecretaris Haars heeft in febru ari van dit jaar haar nieuwe criterium geïntroduceerd. Zij verdedigde dat als een „verduidelijking". Waar voor tenen geen vluchtelingen zijn, meen de zij „een wegingsfactor" nodig te missaris voor de vluchtelingen van de VN veroordeelden het nieuwe criteri um. Zij verklaarden al eerder, dat er sprake was van een verenging. Het is nog onzeker of de Tweede Kamer een debat aan de kwestie zal wijden. Na het overleg met de staats secretaris eergisteren, voelden de meeste fracties daar niet voor. De voorzitter van de justitiecommissie, de WD-er Geurtsen, zei, dat een de bat verwachtingen zou kunnen wek ken bij de Turkse christenen en een aanzuigende werking kan hebben op de christenen die nog in Turkije zijn. „Het idee kan ontstaan van: het zit wel snor in Nederland", aldus Geurtsen. Overigens heeft mevrouw Haars ver klaard, dat bij de heroverweging van de toelatingsverzoeken als algemeen criterium zal gelden, dat geen terug zending behoort plaats te vinden in dien van de betrokkenen in redelijk heid niet kan worden verlangd dat zij naar hun land terugkeren. Dat is het „oude" criterium voor toelating op de B-status. Op de vraag of hier sprake was van een beleidswijziging, ant woordde zij ontkennend. „Dat alge mene criterium heeft voortdurend ge golden", zei ze. Minister van Aardenne wees erop dat er in iedere maatschappij nu eenmaal essentieel vertrouwelijke zaken zijn, waardoor volstrekte openheid op alle punten niet denkbaar is. „Er zullen altijd bepaalde veiligheidsmaatrege- len nodig zijn, juist om de democratie te beschermen," aldus de minister. Hij zei dit in antwoord op de vraag van het PPR-Kamerlid Jansen of werkelijke bescherming van nucleai re technologie geen maatregelen vergt die tot een politiestaat zullen leiden. Pas in augustus kwam deze affaire aan de orde in het Britse parlement, waar er bezorgd vragen over werden gesteld. Het duurde vervolgens tot 7ppr <rpvnp]icr oktober van dat jaar voordat de Ne- ^CCI Politiek ligt de zaak in Nederland Flatgebouw 'Wijckermeer' Meerplein Luxe 3-kamer-appartementen. van 115 tot 140 m2. Voorzien van alle denkbare komfort. Woonkamers van 40 tot 60 m2. met open haard. Luxe eikehouten keuken, met alle inbouwapparatuur. Optimale kwaliteit en afwerking. KOOPPRIJZEN v.a./ 238.000,- vrij op naam, vrije vestiging 1 1 Oplevering september/oktober 1979. I MODELWONING:* l openingstijden woensdag 2-4 uur zaterdag 11-3 uur smit beheer bv beverwijk Wijckermolen 152 t.o. station N.S. tel.(02510)29088. een onzer verslaggevers I HAAG De Amsterdamse rab- A. Soetendorp heeft de vaste ircommissie voor buitenlandse verzocht minister Van der iuw (buitenlandse zaken) ter ver- jroording te roepen voor het uiten grove beledigingen aan het adres ™hot Joodse volksdeel door Neder- VN-soldaten. S gbbijn is bijzonder verontwaar- 1 over anti-semitische uitlatingen g soldaten in Libanon die zijn afge- t in de Haagse Post van deze t Een soldaat zegt in een reporta- ver „onze jongens in Libanon": hebben maar een ding verkeerd in, in 1945, ze hadden de gaska- open moeten houden, die vier en joden hadden er ook nog bij- ïd." De kop van het artikel jJt: „Die stomme joden hebben in y jaar 3000 nog oorlog." Rabbijn 'endorp eist dat de soldaten, die ens hem het joodse volksdeel in triand grof hebben beledigd, wor- fjgestraft. „Als een dergelijke bele- in Nederland zou worden ge- zou direct de justitie optreden", s de rabbijn. Vervolg van pagina 1 Minister Albeda gaat de Sociaal-Eco nomische Raad advies vragen over de instelling van een „werkgelegen- heidsfonds". Dat zou gevuld kunnen worden met de opbrengst van aftop ping van prijscompensatie voor hoge re inkomens, en met andere elemen ten van loonmatiging, zoals een in houding op de prijscompensatie die procentueel groter is naarmate het inkomen stijgt. Het CDA zou graag zien dat de opbrengst van de ver plichte aftopping van 1 juli ook al wordt geblokkeerd ten behoeve van dit fonds. Maar Albeda vond dat niet juist. Hij wil eerst het oordeel van vakbeweging en werkgevers hebben over zo'n fonds. Albeda ontwikkelde een aantal ideeën waarover hij dit najaar wil overleggen met de „sociale partners". De FNV heeft,vanwege de juli-maat- regelen laten weten weinig meer te voelen voor intensief overleg met het kabinet. Albeda gisteren in de Ka mer: „Ik doe een zeer ernstig beroep op de vakbeweging om de weg voor overleg open te houden. Willen wij komen tot oplossingen, dan rest ons niets anders dan de moeilijke weg van overleg, van overreding over en weer." Behalve over lonen en inkomens wil Albeda ook praten over herverdeling van arbeid. „Te denken valt met name aan een algemene regeling voor vervroegde uittreding en bevordering van deeltijd-arbeid". Over inkomens matiging zei de minister: „Die kan niet op zichzelf staan. Er dienen zo enigszins mogelijk daadwerkelijk ar beidsplaatsen te worden geschapen". Capri-Sonne, een heerlijke, zuivere sinaasappellimonade. In het handige éénpersoons-pakje met de vele gebruiksmomenten. Vervolg van pagina 1 De commissie constateert dat politici als Berghuis, Biesheuvel en wijlen de heer Smallenbroek „wel een grote verantwoordelijkheid op zich hebben genomen door voor zichzelf wel vast te stellen dat Aantjes bepaalde poli tieke functies niet zou kunnen bekle den, maar latere bestuurders van de partij niet of onvolledig te hebben geïnformeerd. Evenmin hebben zij Aantjes voorgehouden zijn verdert loopbaan daarop af te stemmen." De commissie heeft niet kunnen vast stellen of dit gegeven van invloed is geweest op latere kabinetsformaties waarbij mr. Aantjes als kandidaat minister in het geding is geweest. Wel staat het voor de commissie vast dat ook buiten de ARP-top leidende poli tici bekend waren met het feit dat Aantjes op grond van zijn gedragin gen tijdens de oorlog voor een minis terschap niet in aanmerking kwam. De commissie verwijst hiervoor on der meer naar de gesprekken met de heren De Jong, Geertsema, Andries- sen en De Koster. Kort na de publikatie van het rap port-De Jong is de veronderstelling wel geuit, dat Aantjes het slachtoffer is geworden van een samenspanning, TT. met het oogmerk Aantjes uit de poli- LltgClCkt tiek te verwijderen". Vooral zijn stel lingneming in het debat over de in voering van de neutronenbom zou daartoe de aanleiding hebben ge vormd. Voorzover de commissie kan nagaan, „bestaat er echter geen grond voor de veronderstelling, dat er in oktober/november 1978 sprake is geweest van enigerlei samenspan ning tegen Aantjes". De commissie heeft geen onderzoek ingesteld naar de inhoud van het rap port van het Rijksinstituut. Wel heeft zij enkele kanttekeningen gemaakt bij de werkwijze van het instituut. Bij voorbeeld heeft de commissie gecon stateerd dat dr. De Jong in een be paalde fase van het onderzoek heeft overwogen naar mr. Aantjes toe te stappen om hem te bewegen zich vrijwillig uit de politiek terug te trek ken. Alleen de minister van onderwijs Pais zou hierover ingelicht worden. Zou Aantjes weigeren zich terug te trekken, dan zou De Jong zich ge noodzaakt zien de publiciteit te zoeken. De Jong heeft deze gedachte na 1 november 1978 opgegeven. De com missie acht deze laatste beslissing de enige juiste. Zij acht een dergelijke gang van zaken volstrekt onaan vaardbaar. De commissie stelt verder vast dat een zorgvuldige afspraak over de presentatie van het rapport niet tot stand is gekomen. Ook over de persconferentie zijn geen afspra ken gemaakt. oktober van dat jaar voordat de Ne derlandse regering van deze vragen op de hoogte werd gebracht. Of hier de Nederlandse ambassade in Lon den een steek heeft laten vallen, werd gisteren niet duidelijk. Eind 1978 in ieder geval heeft het ministerie van economische zaken het Nederlandse bedrijfsleven ge waarschuwd, dat voor export van de betrokken onderdelen (zogenoemde omvormers) vergunning nodig is krachtens de wet uitvoer strategische goederen. - Het belangrijkste vraagstuk in het onderzoek blijft uiteraard de vraag of de Pakistaanse wetenschapper dr Kahn, die in de periode 1972-1975 op het fysisch dynamisch laboratorium te Amsterdam werkte, in staat is ge weest via zijn functie daar en zijn werkzaamheden in Almelo zelf (zes tien dagen vertaalwerk van techni sche plannen voor een ultracentrifu ge-model) „het geheim" van dit pro ces te stelen. Samenstelling metaal Ingewijden benadrukken dat een van de grote problemen van de ultracen trifuge de samenstelling is van het metaal van de zogenoemde tollen. Die moeten tegen zeer hoge tempera turen bestand zijn. Als metallurg zou dr Kahn Juist op dit punt in staat moeten zijn geweest zijn kennis te vergaren. Tussen de betrokken diensten (eco nomische zaken, de Binnenlandse Veiligheidsdienst en de directie van de ultracentrifugefabriek UCN zelf) is inmiddels een hevig getouwtrek ont staan over de schuldvraag. UCN stelt zich op het standpunt dat dr Kahn, voordat hij in Amsterdam ging wer ken de BVD is onderzocht op zijn betrouwbaarheid. Voor UCN was er Rpcrprintr trpïrrifpprH dus eeen reden voor extra veilie- Iwëcl,"6 gCIITIureru zeer gevoelig wegens het Nederlandse streven te voorkomen dat nucleaire kennis en grondstoffen door andere landen voor eventuele atoomwapens misbruikt worden. Langs de achter deur zou dr Kahn nu gelukt zijn wat via de voordeur door Nederland altijd voorkomen tracht te worden. In dit verband is het opmerkelijk dat het gezaghebbende Zweedse insti tuut voor vredesonderzoek (SIPRI) in zijn gisteren verschenen Jaarboek er voor pleit dat het westen zijn beleid om verspreiding van atoomwapens naar de derde wereld te voorkomen, gaat veranderen. Het SIPRI wijst erop dat dit streven tot mislukken gedoemd is. „De geschiedenis van de internationale politiek toont aan dat! embargo's op den duur ineffectief zijn," aldus het jaarboek. „Nu lijkt de tijd gekomen om de politiek van een zijdige beperkingen opnieuw in ogen schouw te nemen en de onderhande lingen over wederzijdse aanvaarding van beperking voor te bereiden Zij kunnen op den duur betere resul taten geven," aldus het SIPRI. Geen bezoek meer De directie van de ultracentrifugefa briek in Almelo heeft besloten geen bezoekers meer toe te laten tot het terrein. Men wil hiermee commerciële spionage tegengaan en ook de veilig heid van het complex verhogen. „We willen niet dat mensen vrij kunnen rondlopen om te kijken hoe ze het best iets tegen ons kunnen onderne men," zei een veiligheidsbeambte desgevraagd. De maatregel heeft vol gens hem geen direct verband met de diefstal van atoomgeheimen uit Almelo. Het rapport De Jong is volgens de commissie waarschijnlijk vroegtijdig uitgelekt, nadat mevrouw De Jong haar broer Cost Budde te Assen van het nieuws op de hoogte had gesteld. Cost Budde had het nieuws weer ver der doorverteld in zijn omgeving. dus geen reden voor extra veilig heidsmaatregelen toen dr. Kahn kor te tijd in Almelo tewerk gesteld werd. Volgens UCN komt daar nog bij dat de veiligheidsregels in Almelo zelf ertoe bijdragen dat het zeer moeilijk is informatie over het gehele ultra- centrifugeproces bijeen te garen. BVD-onderzoek De Binnenlandse Veiligheidsdienst en economische zaken vinden daar entegen dat UCN hen op de hoogte had moeten stellen van de werkzaam heden van dr Kahn in Almelo. Waren die werkzaamheden bekend geweest dan zou het BVD-onderzoek wel die per zijn gegaan, zo wordt er kennelijk geredeneerd. Daarbij bestaat er ver schil van interpretatie van de betrok ken veiligheidsregels. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) wees er gisteren in de Kamer overi gens op dat de BVD bij onderzoeken in het algemeen zeer terughoudend optreedt om de persoonlijke levens sfeer van betrokkenen niet te schen den. Pas als er werkelijke verdenking tegen iemand ontstaat worden zijn gangen nauwlettend nagegaan, aldus Wiegel In de Tweede Kamer toonde de rege ring zich gisteren zeer geïrriteerd over het feit dat vertrouwelijke informatie over het onderzoek naar de activitei ten van dr Kahn o.m. in Trouw van gistermorgen is uitgelekt. Aangeno men werd dat deze informatie afkom stig was uit het besloten beraad van betrokken ministers met de vaste ka mercommissie van buitenlandse za ken en kernenergie. De regering heeft alle daarbij aanwe zige ambtenaren individueel ge vraagd of zij „gelekt" hadden, maar dat leverde niets op. Ook de betrok ken Kamercommissies zijn nagegaan wat er gebeurd is en kwamen tot de conclusie dat schending van de ver trouwelijkheid vanuit de commissie slechts op zeer beperkte schaal heeft plaatsgevonden. De informatie met name In Trouw over een nota van de Pakistaanse regering over deze zaak, kan, zo meenden de commissies, evengoed uit andere bronnen afkom stig zijn. Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft de Kamercommissie ge waarschuwd dat hij geen vertrouwe lijke informatie meer kan geven in dien de kans op uitlekken zo groot is. door Piet Hagen onze redactie economie EMBURG De ministers van bouw van de Europese Gemeen- el P zijn het in principe eens gewor- d: over de landbouwprijzen. Die zul- Uitgezonderd voor melkproduk- riet anderhalf procent omhoog- I. De bewindslieden moeten nog h<fan bijzonderheden van hun over komst uitwerken. iderhalf procent is een compro- voorgesteld door de Nederlandse ';r Vander Stee. De Europese hebben steeds vier procent r geëist. De Europese Commissie, 'agelijks bestuur van de EG voelt voor een prijsstijging maar zich daar bij neerleggen als de 'ters het eens zijn. ar nieuws op de pagina AMSTERDAM/DEN HAAG Om kwart over negen staat het perron van het station Amsterdam-Sloterdijk stampvol. Het blijft druk, ook nadat de trein naar Zandvoort de moeders en kinderen met schepjes en emmertjes heeft afgevoerd. Nu is het wachten op de speciale trein die de bijna tweeduizend stakende leerkrachten en sympathiserende ouders naar Den Haag zal bren gen om daar op het Binnenhof te demonstreren voor het behoud van arbeidsplaatsen. Op het Centraal Station ls de door de vakbond afgehuurde trein al zo afgeladen, dat de wachtenden op Sloterdljk er slechts met de grootste moei te bij kunnen. Maar met enig gepers lukt het. Het is niet alles om met dit weer dicht op elkaar gepakt in het gangpad van een hete trein te staan. Toch hebben Marco Hamer en Menno Scheuder van de Huizinga- school er geen spijt van dat ze met hun onderwijzers en ou ders zijn meegegaan. Ze zitten in een klas van 32 kinderen. Dat is minstens zeven te veel, vinden ze. Vandaar dat ze mee demonstreren. De heer R. Brugmans en me vrouw E. Huyts.van de ouder commissie van de Du Jardin- school zitten in de trein om te protesteren tegen het vertrek van onderwijzeres Yvonne van der Storm (26). die begin juni te horen kreeg dat ze in augustus overbodig was. Ten minste volgens de normen, want de ouders houden vol dat deze leerkracht gewoon onmisbaar is. Er zijn zo veel anderstalige kinderen op school, dat het onderwijs er nu al onder lijdt. De hulp van twee part-time leerkrachten die de buitenlan ders bijspijkeren is niet ge noeg. Je ziet het peil van de school zakken, zegt Brug mans. En dan moet er strgks ook nog een combinatieklas van meer dan dertig kinderen worden gevormd, Op de IJdoornschool wordt Frans van Deun de laan uit gestuurd. Deze school in Am sterdam-Noord telt dertien klassen, door het vertrek van Frans worden het er twaalf. Er zullen twee combinatieklas sen worden gevormd van 35 leerlingen. „De kinderen wor den als vee uit elkaar gerukt en bij elkaar gezet," zegt Frans. De IJdoornschool heeft door de terugloop van het aantal leerlingen ook klas sen met minder dan 25 kinde ren, maar door de ongelijke verdeling over de leerjaren houd je daarnaast die volle klassen. Slachtoffers Het is niet moeilijk meer slachtoffers in deze trein te vinden. Alles bij elkaar moe ten er in augustus honderd leerkrachten in het openbaar kleuter-, lager en buitenge woon onderwijs in Amster dam worden ontslagen En dat is dan alleen de hoofd stad. In heel Nederland, zegt actieleider Onno Bosma later op het Binnenhof, zijn er nu al twintigduizend leerkrachten werkloos. En het worden er vijftigduizend, als er niks gebeurt. De afdeling Amsterdam van de Algemene Bond van On derwijzend Personeel die deze schoolstaking organiseert, is niet van plan het erbij te laten zitten. Honderd ontslagen, terwijl de vele buitenlandse kinderen de scholen voor steeds grotere problemen stel len, is onaanvaardbaar. Klas sen van 35, 36 kinderen is geen doen, zeker niet als je weet hoeveel van deze kinderen kampen met concentratiepro blemen. Onno Bosma. „Het zou beter zijn als onze kinderen van daag gewoon onderwijs kre gen. Maar het zou nog beter zijn als wij allemaal, ook de honderd die nu weg moeten, in augustus weer onderwijs konden geven. Daarom zullen we deze actie voortzetten, ook na de grote vakantie. Niet al leen voor de arbeidsplaatsen die nu in Amsterdam be dreigd worden, maar tegelijk voor het arbeidsplaatsenplan dat de bonden voor heel Ne derland hebben opgesteld. Na de demonstratie op het Binnenhof en de aanbieding van een petitie op het ministe rie van onderwijs, praten en kele delegaties van de demon stranten met de verschillende fracties. De Kamerleden Ko- nings (PvdA) en Mertens (D'66) beloven dat ze nog de zelfde dag schriftelijke vragen zullen stellen aan minister Pais. Ze willen weten wat Pais van het arbeidsplaatsenplan van de bonden vindt. Wan neer hij met een vervolg op zijn eigen actieplan komt. En wat hij denkt te doen aan de extra problemen van de grote steden. Gesprek De Kamerleden Beinema, Bakker en Lansink van de 'DA-fractie hebben een diep gravend gesprek met de ou ders en leerkrachten over de problemen van Bestek '81 en de noodremprocedure, die op hetzelfde moment de politici in 's lands vergaderzaal bezig houden. We zullen doen wat we kunnen, verklaren ze, maar het wordt ons erg moei lijk gemaakt als geen enkele bevolkingsgroep Iets wil inle veren voor het scheppen van arbeidsplaatsen. Het onder wijs mag dan moeilijke tijden beleven, politici hebben nog meer zorgen aan hun hoofd. En zo keren de demonstran ten weer naar Amsterdam te rug. Met weinig concrete toe zeggingen, maar vastbesloten hun aktie „over de grote va kantie heen te tillen." Op de slotvergadering in Marcanti wordt 's middags besloten om het volgend schooljaar te be ginnen met een nieuwe serie ééndagsstakingen. Net zolang totdat minister Pais en de meerderheid van de Tweede Kamer zich er iets van aan trekken. HANNOVER (ANP) De Nederland se onderofficier Peter Kruysen uit Ermelo die in februari vorig jaar tot de slachtoffers van een vermoedelijk rechts-extremistische Westduitse groep behoorde, heeft gisteren voor de rechtbank te Hannover verklaard dat hij en zijn collega's meenden dat er een oefening gaande was, toen drie gemaskerde mannen hun wachttent op de Navo-oefenplaats Bergen in het Westduitse Neder-Saksen binnen sprongen. Maar toen een van de drie plotseling ging slaan eneeen automa tisch pistool werd doorgeladen, had hij gemerkt dat het menens was, al dus Kruysen. „Ik kan u het antwoord niet zeggen, want de batterij in mijn rekenmachi ne is leeg.".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3