ommissie weerlegt rapport-Aantjes ESïüia Van Agt ziet kernenergie als 'realiteit' CDA blijft ijveren voor lagere aftoppingsgrens Kiesuwkado I wasem kap Afgevaardigd deze krant met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Mogelijk een bui HET WEER 'om fort en mode gaan hand in hand met schoenen! JKsci Geen bewaker Port Natal Geen lid Waffen-SS Niet vrijwillig naar Duitsland Commissie Patijn kritiseert vroegere AR-top Pakistan kocht lier onderdelen roor UC-fabriek eer Vietnamezen laar West-Europa Zonnesteek- penning voor Van Aardenne Vertrouwen in Aantjes groeit weer Inde58bouwmarkten van Ondanks 'winst' op punt van sociale uitkeringen Trouw telt mee Staking ontregelt vliegverkeer Amsterdam-Londen I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW I I I I I I I I rouw 37STE JAARGANG NR 10878 VRIJDAG 22 JUNI 1979 Koeler weer met mogelijk een regenbui, maar later ook weer zon Middagtemperaturen omsteeks achttien graden. Matige westen wind, aan de kust vrij krachtige wind. Morgen en overmorgen: Wisselvallig en "rij koel Zon op: 05.20 onder: 22.04 Maan op 04.59 onder 20 46 damessandalen in 4 breedtematen KShoe Shops: Den Haag: Hoogstraat 21, Spuistraat 25; Winkelcentrum Leidsenhage: Berkenhove 11 LOSSE NUMMERS 60 CENT i/ W da PAGINA 2: Kirchentag zou bij ons niet kunnen PAGINA 3: Raad van State kritiseert beleid Haars PAGINA 4: Zoeken naar theatrale vormen voor toneel PAGINA 5: Onvrede in de sociale werkplaats PAGINA 11: Nieuwe films Vietnamees leed als koopwaar PAGINA PODIUM: Soekarno voor SDAP op weg naar Kamer Van onze parlementsredactie DEN HAAG De „Commissie van drie", die in de zaak-Aantjes een onderzoek heeft ingesteld naar de feitelijke gang van zaken in de oorlogsjaren, weerlegt enkele heel belangrijke punten uit het rapport van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie uit november J978. De Commissie van drie bestond uit het oud-lid van de Hoge Raad, mr J. Enschede, het lid van de Raad van State mr P. J. Boukema en de historicus drs J. Bank. Enkele duidelijke weerleggingen van de conclusies van De Jong en Van der Leeuw van het RIOD zijn: Aantjes in niet toegetreden tot de Waffen-SS, maar hij heeft zich aangemeld bij de Germaanse SS (het eerste was een militaire, het tweede een politieke organisatie). Vast staat dat Aantjes in oktober 1944 in het opleidingsdepot in Hoogeveen geweigerd heeft te te- kenen en het Duitse uniform aan te trekken. Daarom is hij naar Port Natal in Assen gebracht. Hij was daar geen bewaker of staflid, maar gevangene en dwangarbeider. fan onze parlementsredactie PEN HAAG Nederland ieft Pakistan ongewild niet en aan geheime techni- jie kennis over de ultracen- uge geholpen, maar ook onderdelen voor de bouw een ultracentrifugefa- (riek. beeld komt steeds sterker naar in uit het ambtelijke onderzoek Nederland momenteel, in samen- erking met andere Westeuropese inden, instelt naar de Pakistaanse ictiviteiten op de atoom-markt. Als lit onderzoek is afgerond zal worden esloten of er voldoende gegevens ijn om een echt justitieel onderzoek ie beginnen naar mogelijke strafbare eiten. Hinlster Van Aardenne (economische lüen) deelde git teren in de Tweede Ki/ner mee. dat Pakistan in een aan tal westelijke landen onderdelen voor Ie ultracentrifuge heeft aangekocht. I' Vervolg op pag. 3, kol. 6 STRAATSBURG(STOCKHOLM De Belgische premier Wilfried Maer- lens heeft gisteren zijn Europese col za's bij de Europese Raad in traatsburg laten weten dat België eee keer zoveel vluchtelingen uit ietnam zal opnemen (zeshonderd in plaats van driehonderd). Hij stelde oor dat de andere EG-landen dit (oorbeeld volgen. Ook Zweden neemt 1250 extra vluch telingen op, eveneens een verdubbe- ing. Israël is bereid nog tweehonderd levluchte Vietnamezen toe te laten. Onze redacteur Johan ten Hove stel- 4e in Maleisië vast dat sommige par tijen flink verdienen aan het leed van vluchtelingen. Zijn relaas staat op pagina 11. De vereniging milieudefensie heeft gisteren op het Binnen hof minister Van Aardenne (economische zaken) een „zon nesteekpenning" aangeboden in het kader van een landelijke actie om meer aandacht te vra gen voor het gebruik van zonne-energie. Morgen wordt in ongeveer zes tig plaatsen met tentoonstel lingen en andere manifestaties voor een krachtiger aanpak van de ontwikkeling en toe passing van de zonne-energie gedemonstreerd. Milieudefen sie wil dat energiebesparing en zonne-energie prioriteit krijgen en dat particulieren door belastingfaciliteiten en subsidies moeten worden ge stimuleerd zonne-energie te gebruiken. Op de foto minister Van Aar denne met de „zonnesteekpen ning", temidden van kinderen die ballonnen oplieten met de opwekking werk te maken van zonne-energie. Aantjes is in 1942 niet gaan stude ren, niet omdat hij weigerde de loyaliteitsverklaring te tekenen (zoals hij eerst verklaarde), maar omdat Aantjes weigerde de ar beidsdienstplicht te vervullen. Op grond daarvan kon hij niet op de universiteit worden toegelaten. In zijn eerste verklaring aan De Jong blijkt Aantjes die twee gebeurte nissen door elkaar gehaald te hebben. Aantjes is in 1943 niet vrijwillig naar Duitsland vertrokken om daar te werk te worden gesteld. Er is geen reden aan het Nederlan derschap van Aantjes te twijfelen. Angels Er zijn desondanks een paar angels blijven hangen. Daar is in de eerste plaats het lldmaatscap van de Ger maanse SS. Weliswaar was dat niet' zo'n hondse militaire organisatie als de Waffen-SS (na de oorlog in Neu renberg als „misdadige organisatie" veroordeeld), maar toch door die twee letters „SS" onderdezelfde doem ge bracht. De commissie van drie zegt, dat Aan tjes „in formele zin" lid geweest is. De commissie van drie toont aan. dat „de Germaanse SS als transport mid del" wel meer gebruikt is. De Jong en Van der Leeuw hadden het verhaal om via aanmelding bij de Germaanse SS naar Nederland te komen niet zo geloofwaardig gevonden. Mr. W. Aantjes beurtenissen hebben geleid tot het rapport van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. Het is de commissie gebleken dat Aantjes' aanmelding bij de „Ger maanse SS" aan een aantal personen bekend was. Een aantal ex-gedeti neerden van Port Natal wist ervan en daarnaast oud-ARP-vooreitter dr Berghuis, die hierover was ingelicht en tenslotte de huidige commissaris van de koningin in Gelderland mr Geertsema, die het naar hij zich meende te herinneren van wijlen de heer J. Smallenbroek had gehoord. De laatste is hierover, aldus de com missie door dr Berghuis ingelicht evenals wijlen dr Bruins Slot. Weer andere personen waren slechts ten dele op de hoogte van Aantjes oor logsverleden. Vervolg op pag. 3, kol. 4 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een onlangs gehouden NIPO-enquête heeft aangetoond dat het vertrou wen in de vorig jaar afgetreden CDA-fractievoorzitter mr w. Aantjes nog steeds groeiende is. Maar liefst 46 procent van bijna twaalfhonderd onder vraagden zei vertrouwen in Aantjes te hebben. Precies de helft (50 procent) was van me ning dat Aantjes weer ln de Tweede Kamer moet terug keren. Het NIPO-onderzoek werd in april van dit jaar gehouden en was een herhaling van de twee onderzoeken die in november vorig jaar na het Kamerdebat over de zaak Aantjes werden gehouden. Toen bleek een klei ner percentage (41) vertrouwen ln Aantjes te hebben. Een uitsplitsing van de nieuwe vertrouwensscore naar politie ke en kerkelijke herkomst van de ondervraagden gaf aan dat met name veel CDA-stemmers en gereformeerden het vertrou wen in Aantjes hebben be waard. Uitsplitsing van de on dervraagden die menen dat Aantjes ln de Kamer moet te rugkeren, leerde dat veel CDA- en D'66-stemmers die mening zijn toegedaan, evenals veel rooms-katholieken en gerefor meerden. ADVERTENTIE Zuivering Een ander punt is dat Aantjes bij de studentenzuivering in 1945 in Utrecht zijn lidmaatschap van de Germaanse SS heeft verzwegen, waartegenover Aantjes stelt dat hij de zuiveringsver klaring heeft ondertekend omdat hij naar zijn oordeel geen lid van een der in die verklaring genoemde organisa ties was geweest. De Tweede Kamer commissie Pa tijn heeft haar onderzoek vooral toe gespitst op het politieke functioneren van de heer Aantjes. Voor deze com missie waren vragen belangrijk als welke personen hebben sedert 1945 kennis gedragen van het oorlogsver leden van Aantjes, op welke wijze is deze kennis door die personen gehan teerd, bestaat er enige grond voor een complot tegen Aantjes en welke ge- Twee snelheden en ^Met Kema-heur. 1T wee snel heden en J verlichting. Geschikt voor recirculatie. Gammaprijs Eèn week geldig. ADVERTENTIE Bert van Panhuis 'TRAATSBURG Premier van Agt aanvaardt de kernener- )e als „een realiteit". Het is daarom zaak de problemen die un deze vorm van energievoorziening kleven „als de wiede weerga, als de bliksemse katers" om met de premier te breken op te lossen. 'in Agt zei dit gisteravond aan het einde van de eerste dag 'in de Europese Raad, het topoverleg van de EG-regeringslei- ters te Straatsburg. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CDA in de Tweede Kamer blijft ijveren voor aftopping van prijscompensa tie op 1 juli voor inkomens vanaf 50.000 gulden in plaats van 55.000. Samen met D'66 is hiertoe gisteravond een wijziging ingediend op het wetsontwerp van het kabinet voor het pakket bezuinigingen per 1 juli. Het ziet er echter 'naar uit dat deze wijziging het vanavond, als de Kamer stemt over de maatregelen, niet zal halen. Je kunt leuk Europese verkiezingen houden, maar daarna moet je nog maar afwachten of de verkozenen ook in dat parlement gaan zitten. De ene Franse socialist na de andere vertikt dat, ze zijn helemaal in de war van de officiële uitslag. Dat begint gezellig. 'olgens van Agt kan de regering zich j>«t betrekking tot de komende „bre- maatschappelijke discussie" op ^standpunten stellen. Of men zegt •"omwonden nee tegen de kernener- M. of men probeert het zo lang mo- ttijk uiten de deur te houden of daar neigde hij dus naar men •Dvaardt het mits de veiligheidspro- •wnen zijn opgelost. kwestie van de alternatieven voor werden met name aan de orde &teld door de Duitse bondskanse- T Helmut Schmidt. Van Agt sprak J" -de cholerische staatsman"). *20 ei in het topverleg dat er slechts alternatieven zijn: kolen en ker- •energie En volgens van Agt had «nmidt tegengesproken. energie beheerste, zoals was voor in, het beraad van gisterenmiddag. "Wdelijk is dat Schmidt niet bereid tot verregaande afspraken over de prijsbeheersing van de vrije markt de zogenaamde spotmarket in Rot terdam en Genua als de Amerika nen en Japanners zich niet met derge lijke regelingen akkoord verklaren. Tegen het Franse voorstel om recht streeks die prijsontwikkeling te beïn vloeden staat het voorstel om het dan eventueel te proberen via het consu mentenbeleid. Zo zal het dan onvoor delig kunnen worden om op de vrije markt olie te kopen. De kwestie van de prijsbeheersing zal vandaag nog in uitgebreidere vorm aan de orde komen. De Britten en Italianen hebben voor af aan de energiediscussie de kwestie van de bijdrage aan de EG-begroting aangekaart. Afgesproken is dat de Europese Commissie een becijfering zal opstellen waarin ook de jongste landbouwafspraken zijn verwerkt. Het kabinet was het CDA gisteren ver tegemoet gekomen op heh andere ge voelige punt. de korting op de sociale uitkeringen. Minister Albeda (sociale zaken) zegde toe dat, na de korting op l juli, op 1 oktober alle uitkeringen één procent tussentijds worden ver hoogd, als voorschot op de halfjaar lijkse verhoging van 1 januari. Het CDA hoeft nu niet langer bezorgd te zijn dat de koopkracht van de uitke ringen dit najaar door de nullijn zou kunnen zakken bij een tegenvallende prijsstijging. Het CDA had om zo'n tussentijdse verhoging gevraagd, maar een verho ging van een vol procent was wat meer dan waarop in CDA-kring was gerekend. Sommige CDA'ers vinden het nu niet meer zo dringend dat de grens voor de aftopping van prijs compensatie wordt verlaagd. Maar er zijn in de fractie ook nog leden die aarzelen of zij wel akkoord gaan met de korting zonder een aftopping van af 50.000 Verbazing De toezeggging van Albeda leidde tot nogal wat verbazing in de wandelgan gen van het Kamergebouw, waar on der meer CNV-voorzitter, Van der Meulen en FNV-bestuurder Drabbe het debat volgden. Drabbe ziet een winstpunt ln de toezegging: „De uit keringstrekkers krijgen nu tenminste waar ze recht op hebben, het kor tingsplan van het kabinet wordt nu ongedaan gemaakt. Het CDA heeft op dit punt materieel gewonnen en de VVD heeft theoretisch gewonnen om dat de korting formeel doorgaat. Het debat op dit punt stelt nu niets meer voor. Het gaat nog slechts -om des Minister Andriessen liet de Kamer gisteren van zijn zor gen blijken. keizers baard. De wijze waarop dit allemaal Is gelopen, vind ik onvoor stelbaar". Overigens handhaaft de FNV-bestuurder zijn overige kritiek op de juli-maatregelen. Van der Meulen: „Alle trammelant over dit onderdeel van het pakket was niet nodig geweest Principieel blijf lk tegen de korting want die loopt vooruit op het SER-advles. Door eerst de korting en daarna de verhoging gaan de laagste uitkerin gen er nu wat 1979 betreft nog iets op vooruit. Bij elkaar kost het kabinet het nog geld ook. Ik vind het een heel rare manoeuvre. Het zal hogere poli tiek zijn, want ik kan het niet vol gen". Overigens betreurde de CNV- voorzitter het dat nu de aandacht is afgeleid van de andere punten in het juli-pakket waar het cnv ook.bezwa ren tegen heeft, met name het niet laten doorwerken van de bouw- en uitzend-CAO. Van der Doef (PvdA) feliciteerde gis teravond in het debat het CDA met het behaalde succes. Hij vond echter dat nu beter de korting zelf achterwe ge gelaten kan worden. Vervolg op pag. 3, kol 2 8CHIPHOL (ANP) Het luchtvaart- verkeer op Londen zal vandaag moei lijkheden ondervinden ten gevolge van een staking van luchtverkeerslei ders van het Londense vliegveld Heathrow Slechts vijfentwintig pro cent van het luchtverkeer zal nor maal worden afgehandeld Dat bete kent dat vier KLM-vluchten (twee vanaf Schiphol en twee vanaf Rotter dam) op Heathrow zullen doorgaan. De diensten op het Londense vlieg veld Gatwick gaat gewoon door, evenals die op Manchester en Bir mingham. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faasscn Lektuurhangcr (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gidv Decoratie! jute lectuur hanger. Lederen halstasje ;(C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien Echt naturel leder met ge vlochten koordie Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek Naam nieuwe abonnep: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: OA. OB. OC. OD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. <70

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1