ndernemingskamer houdt uiting van Batco tegen Landbouwprijzen gaan met 1,5 procent omhoog VLOOIEN PLAAG? Kleine doe-het-zelfzaak krijgt het moeilijk RSV moet efficiënter RQXASECT verheid zou gulden innen devalueren' Uitkeringen tussentijds één procent verhoogd Door concurrentie grote bedrijven ien toch niet helemaal tevreden Wildgroei in pasar malams Stikker in jaarvergadering: Lening van 100 miljoen dollar Nieuwzeelandse dollar devalueert f. Gans; beleid remt investeringen Resultaat van compromisvoorstel Van der Stee ente omhoog RPS Commissie wil 36 miljoen meer voor volwasseneneducatie LARVEND0DER Albeda wil korting wel doorvoeren Autoclub Italië vervangt benzinebonnen FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 15 stb en onzer verslaggevers f* TERDAM De Onder- So igskamer van het Am- imse Gerechtshof heeft u. slissing tot sluiting van JlJo igarettenfabriek Batco rerknemers) in Amster- vernietigd. De directie .",3 iver haar sluitingsplan- 101 jet de vakbonden en de nemingsraad moeten '^3 i maar dit overleg heeft althans onvoldoende igevonden, zo vindt de memingskamer. De di- heeft het gesprek te v afgebroken en dat was is i het oordeel van de Ka- E "Vanbeleid. uitspraak zei de Onderne- amer dat de bonden wel dege- reid waren geweest om verder ;n. Het afbreken van overleg sluiting was des te meer on- ndat onder het personeel grote •wth. en wantrouwen bestond. Bo- de n was nog geen maand voor de ;splannen bekend werden ge- (december 1977) door de toen- DEi directeur personeelszaken een itellende verklaring uitgege- ventuele opheffing van de ves- Amsterdam en overbrenging produktie naar Brussel was hea^ al sint*s *972 onderwerp van me^lc. De onrust en vertwijfeling het personeel werd tenslotte og gevoed door het feit dat "(voluit British American To- Company) in Nederland de jaren met winst werkte en de toch weg wilde. jfseconomisch bonden (in eerste instantie de igsbond CNV, die de kwestie *£®igig maakte) hadden bij de ,i. C( ïemingskamer naar voren ge- dat de directie niet slechts leid voerde op sociaal gebied, ik op bedrijfseconomisch ter- larin ging de Ondememings- echter niet met de bonden n feite volgde de Kamer de sies van prof. P. Kuin, die na- de Ondernemingskamer een oek naar het beleid van de directie had ingesteld. Dat on- vloeide voort uit het enquê- dat de vakbonden hebben bij vermoedens van wanbeleid. Ondernemingskamer deze en- destijds toestond was op zich- een vrij opzienbarende beslis- volgens de rechter geen spra- bedrijfseconomisch wanbe- nder meer omdat hij het wel llijken dat Batco in haar Brus- abriek bewust een overcapaci- id opgebouwd. De bonden en meel in Amsterdam waren ;r wantrouwend over. Zij zei den dat Batco die overcapaciteit al leen maar bouwde om een goede gele genheid tot sluiting af te wachten. De rechter zei evenwel: de uitbreiding in Brussel was geschied op basis van verkoopverwachtingen die niet ir reëel waren. In een van de andere overwegingen van de Batcodirectie kon de Onder nemingskamer ook wel meekomen. Weliswaar maakte „Amsterdam" winst maar de rentabiliteit van de totale Beneluxgroep van dit interna tionale concern was onvoldoende. In zo'n geval is het geen wanbeleid als een directie naar rentabiiiteitsverbe- tering streeft. De Ondernemingskamer ging ook niet in op het vercoek van de bonden om in te grijpen in de samenstelling en de bevoegdheden van de directie en/of de raad van commissarissen. Daarvoor bestaat des te minder re den, aldus de Kamer, nu Batco Ne derland bereid is gebleken een soci aal directeur te benoemen, evenals een commissaris die het vertrouwen van de werknemers geniet. De benoe ming van beide functionarissen was door prof. Kuin aanbevolen. Voor de commissarisplaats was van werkne merszijde al een kandidaat naar vo ren gebracht maar die was niet ge schikt in de ogen van de Europese Batco top in Londen. mr. A. Schellart van de Voedings bond CNV wees daar met nadruk op. De bonden menen echter dat de werknemers veel sterker hadden ge staan als de Ondernemingskamer be drijfseconomisch wanbeleid had ge constateerd. Het rechtscollege mag dan wel sluiting voorlopig onmoge lijk hebben gemaakt, het heeft nog niet gezegd dat werkgelegenheid bo ven rentabiliteit gaat. En dat be treurt de Voedingsbond CNV. DEN HAAG ANP) Ondanks de groei en bloei van de Haagse pasar malam besar maakt de organise rende stichting Tong Tong zich ongerust over de „wildgroei" van deze markten. Jaarlijks worden nu meer dan vijftig grotere en kleinere pasar malams in diverse Nederlandse gemeenten georgani seerd. Het merendeel daarvan voldoet niet aan de minimale eisen die aan een Indische avondmarkt gesteld mogen worden. Aldus de stichting Tong Tong. die opmerkt dat. hoe wel het in principe valt toe te juichen dat de pasar malams nu in geheel Nederland zijn ingebur gerd. de meeste van deze zoge naamd Indische evenementen zui- ver uit commercieel oogmerk wor den geëxploiteerd en weinig of geen binding hebben met Indische groeperingen Van de reüniesfeer, de basis van epn goede pasar malam. is daar dan ook geen sprake, meent de stichting. Evenmin worden er reë le pogingen gedaan Indische of Indonesische cultuuruitingen van enig niveau te presenteren. Desalniettemin worden vaak nog vrij hoge toegangsprijzen ge vraagd. waardoor de bezoekers zich maar al te dikwijls bekocht voelen. Ook wordt op deze manier volgens de stichtinv Tong Tong. misbruik gemaakt van de bijzon dere ontheffingen en andere rege lingen, die gemeentebesturen voor bonafide pasar malams gaarne be reid zijn te treffen. In dit verband meent de stichting, dat het noodzakelijk is op korte termijn tot een organisatievorm voor de bonafide pasar malams te komen, die ook als gesprekspart ner van de overheid kan optreden De door de leden van deze organi satie te exploiteren Indische avondmarkten zouden aan vrij strakke eisen moeten voldoen Toekomst Toch moeten de directeur en de soci aal directeur er wel komen, wil het overleg weer op gang komen, zo me nen bonden en enkele personeelsle den. De directie heeft trouwens giste ren verklaard de besprekingen met de vakbonden en de ondernemings raad over de toekomst van de Am sterdamse fabriek te heropenen. In derdaad over de toekomst. Dat kan van alles betekenen, ook sluiting, zo vinden de vakbonden. CNV-bestuurder Van der Loosdrecht op een personeelbij eenkomst in de Batco-kantine: „We hebben driemaal hoera kunnen roepen. Eerst toen we het kort geding wonnen (waardoor de directie op korte termijn niets aan het bedrijf mocht veranderen, red.). Toen het hoger beroep in het kort geding en nu ten derde male bij de uitspraak van de Ondernemingska mer. Maar de directie zal mogelijk toch wel proberen de produktie over te hevelen naar Brussel. In het nieu we overleg moeten we trachten in ieder geval de werkgelegenheid voor langere tijd te garanderen, aldus Van der Loosdrecht. Jammer De vakbonden en de ondernemings raad zijn gematigd verheugd over de uitslag. Zij vinden het jammer dat de Ondernemingskamer niet meege gaan is in de ernstige kritiek op het bedrijfseconomische beleid van de di rectie. Al heeft de Kamer dat beleid beslist niet goedgekeurd. Raadsman Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Rljn-Schelde-Verolme verwacht met be hulp van externe organisatie-adviseurs, mogelijk het bureau Unilever heeft 100 miljoen dollar (ruim 200 miljoen gulden) geleend van een internationaal banksyndicaat, dat onder leiding stond van de AMRO Bank. De ondertekening vond plaats bij de hoofdbank van de AMRO Bank in Rotterdam. Links zittend de heren Fransen van de Putte Zwagerman van Unilever en rechts de heren Koole en Loudon van de AMRO Bank. Horringa en De Koning, doeltreffender te maken. In de jaarvergadering van aandeel houders wees ir. A. Stikker, voorzitter van de raad van bestuur van RSV. op verschillende problemen. De vele re organisaties in het concern leidden niet tot die rust. waarmee de efficien cy kon worden verbeterd. Het ziekte verzuim is. als in de hele industrie ook bij RSV stijgende en schommelt nu tussen de tien en vijftien procent. Gehoopt wordt, dat wanneer de toe komst een keer ten goede neemt, hier iets aan te doen is, aldus Stikker. Oojc is, aldus Stikker, bij RSV de „irriterende gewoonte" ontstaan te laat op het werk te verschijnen, te lange rustpauzes te nemen en te vroeg weer naar huis te gaan. De RSV-topman merkte op. dat deze ontwikkelingen de kosten verhogen, de concurrentiepositie aantasten en daarmee de werkgelegenheid nega tief beïnvloeden. Een andere moge lijkheid om de doeltreffendheid van de organisatie aan te pakken ligt vol gens Stikker in het wisselen van vak en functie, dat bij RSV te veelvuldig voorkomt. En tenslotte wordt veel heil verwacht van de werkzaamheden van het nog aan te wijzen externe organisatie-adviesbureau, dat naar alle waarschijnlijkheid Horringa en De Koning zal zijn. de organisatie van het concern Op de vele vragen van aandeelhou ders over soort en omvang van de nog te verwachten overheidssteun en de toekomst van de grote scheepsbouw en offshore in het algemeen en de VDSM in het bijzonder weigerde de raad van commissarissen en de raad van bestuur in te gaan. WELLINGTON (Reuter) De Nieuwzeelandse dollar is donderdag met vijf procent gedevalueerd (in waarde verminderd) Besloten is. dat de officiële wisselkoers van de Nieuw zeelandse dollar vanaf nu vaker kan worden aangepast dan voorheen. Het zal dan overigens wel gaan om kleine koersveranderingen Gehoopt wordt, dat met deze devalu atie de winstgevendheid van de uit voer van Nieuw-Zeeland. die gestadig is uitgehold, zal herstellen. De begro ting die minister van financiën Mul- doon heeft ingediend is eveneens ge richt op een stimulering van de uit voer en een vergroting van de valuta inkomsten van Nieuw-Zeeland. TERDAM (ANP) De overheid zou heel goed kunnen ci\ liten de gulden te devalueren ter bestrijding van het rt op de betalingsbalans. Een dergelijke maatregel kan succes hebben als men maar goede afspraken maakt over late, waarin de duurdere invoer mag doorwerken in de q Idskosten en de prijzen van de exportprodukten. d i prof. dr. M. P. Gans. buitenge- hoogleraar ondernemingsfinan- LUXEMBURG (ANP, Reuter) De minister van landbouw van de negen EG-landen zijn het gisteren in principe eens geworden over de landbouwprijzen. Op basis van een compromis voorstel van de Nederlandse minister Van der Stee krijgen de Europese boeren voor alle agrarische produkten, uitgezonderd melk, anderhalve procent meer. Er is echter nog slechts een overeenkomst in grote trekken. De Europese Commissie, verklaarde zich bij monde van landbouwcommissaris Gundelach vierkant tegen het compromis. Als de Ministers het echter eens zijn, blijft er voor de Commissie weinig keus. ADVERTENTIE ;oof ïp» i RA/jig aan het interuniversitair insti- Bedrijfskunde te Delft In een in Economisch Statistische -pa hten. Hij meent voorts, dat de t/H, ge hoge rentestand in ons land lelemmering vormt voor de ver ing van de rentabiliteit van het Ifsleven. waardoor arbeidsplaat- S.Oljcheppende investeringen achter blijven. een deel is dat het gevolg van iverheidsbeleid. De hoge rente- in onzer verslaggevers TERDAM Gezien de ontwik gen op de kapitaalmarkt, waar ente zich in stijgende lijn blijft gen. hebben de Postgiro en de spostspaarbank besloten met in- van maandag a.s. de rente op lantal spaarvormen te verhogen, ordt de rente op de spaarboekjes 4 op 4' 2 procent gebracht. De op de zogenaamde rentereke- !n gaat van 4 naar 4' procent, p plusrekeningen van 6 naar 6' int en die op sterrekeningen van )r 7 'v procent. e 3 maands beleggingsrekening t de rentevergoeding 5't (5) pro- op de 6 maands beleggingsreke- 6 (5' j) procent en op de 12 ids beleggingsrekening 6!(5' fnt Op de 24 maands beleg- rekening wordt de rente ver- d tot 7'(7) procent en op de 36 )ds beleggingsrekening V(7' z) tnt. rente op spaardeposito's. beleg- ibewijzen en de spaarloon- en tdelingsrekening gaat ook met ent omhoog, evenals op de jeugd- rrekening (Zilvervloot), waar de 8 (8) procent wordt. Dit laatste r niet met ingang van a.s. maan jaar per 1 juli a.s. Dit, omdat op Zilvervlootrekeningen nog met maandelijkse rente wordt ge it en niet met dagrente. stand wordt namelijk veroorzaakt door het tekort op de betalingsbalans en de omstandigheid, dat de overheid het financieringstekort grotendeels op de binnenlandse kapitaalmarkt wenst te dekken en niet geheel of ten deje op de buitenlandse kapitaal markten. Niet alleen bij de wijze waarop het Niet S6I"i6US financieringstekort wordt gedekt, maar ook bij het beleid ten aanzien van de waarde van de gulden zou met de nadelen van een hoge rentestand rekening moeten worden gehouden. Nu dit niet gebeurt, is het rentebleid van de overheid niet consistent met het streven om via een rentabillteits- verbetering de investeringen te sti muleren en de werkgelegenheid te bevorderen. Anderhalf procent meer voor de boe ren is minder dan het twee procent- voorstel waarmee Van der Stee aan het begin van de week naar Luxem burg ging. En het is zeker veel mon- der dan de vier procent die de Euro pese boerenorganisatie COPA had geeist. De Europese Commissie had helemaal van geen prijsverhoging willen weten. Onderdeel van het compromis is dat de medeverantwoordelijkheidshef fing op melk (soort produktiebelas- ting) niet naar één procent gaat per 1 oktober maar tot 1 april op de huidige 0,5 procent blijft. Na 1 april 1980 zou de heffing 1,5 procent worden, als in 1979 de EG-melkproduktie meer dan twee procent groter is geweest dan in 1978. Conform met Van der Stee's compromisvoorstel afbraak van de monetair compenserende bedragen, met uitzondering van die op melk. met een procent voor Duitsland en met een half procent voor de Benelux. Commissaris Gundelach verweet de ministers gebrek aan wil om het over- schottenprobleem serieus aan te pak ken en liet weten dat het nieuwe compromis: prijsbevriezing vooc mel- k.anderhalf procent verhoging voor andere produkten, handhaving van de bestaande medeverantwoordelijk heidsheffing. de Gemeenschap onge veer 2.7 miljard gulden meer gaat kosten dan de oorspronkelijke voor stellen van de commissie: over de hele linie prijsbevriezing en op melk een medeverantwoordelijkheidshef fing van vijf procent. Namens de commissie distancieerde hij zich volkomen van het compro mis, een distanciering die men, naar Van onze Haagse redactie DEN HAAG Volwasseneneducatie gaat de komende jaren 36 miljoen per jaar vergen. De Commissie bevordering plaatselij ke educatieve netwerken heeft dit gesteld in haar vijfde advies dat gis teren is gepubliceerd. Het advies is gericht tot de bewindslieden van on derwijs, CRM en sociale zaken. In het advies wordt aangegeven hoe moet worden tegemoet gekomen aan de groeiende behoefte aan onderwijsvor- ming en scholing van volwassenen. Het plaatselijke werk op het gebied van volwasseneneducatie kan met weinig geld veel meer gaan opleveren, meent de commissie. Volgens de com missie loopt Nederland op Europees niveau nogal achter op het gebied van volwasseneneducatie. hij verduidelijkte, bepaald niet als een louter formeel gebaar moet op vatten. De commissie zou volgens Gundelach haar geloofwaardigheid verliezen als ze wel akkoord ging. De prijsbevriezing voor melk die de mi nisters nu willen zag hij als niet meer dan een eerste stap in de goede rich ting: voldoende is het niet. In de herfst, kondigde Gundelach aan, zal de commissie weer bij de ministers moeten aankomen met voorstellen voor veel strengere maat regelen tegen de overschotten. De ministers zijn overigens nog niet klaar. Er moet nog over verschillende zaken gepraat worden, bovendien zal Italië nog wel met wensen komen. De Italiaanse minister Marcora lag giste ren met veertig graden koorts in bed en kon niet meevergaderen. Dan zijn er nog de groene valuta's. Het schijnt de bedoeling te zijn dat het groene Engelse pond en de lire met 4.6 procent devalueren ten op zichte van de Europese rekeneenheid en dat de groene mark een procent meer waard zal worden. De groene gulden en de Belgisch/Luxemburgse franken zouden een half procent meer devalueren. Devaluatie wil hier zeggen dat de boeren in het betreffen de land hun opbrengsten met het devaluatiepercentage zien stijgen. Revaluatie is een dalende opbrengst. Voor de Nederlandse boeren blijft er dus slechts 1.5 minus 0,5= 1 procent over. Als u net thuis van vakantie niet meteen besprongen wilt worden door hongerige honoe- ot katte- vlooien, moet u vlak voor de va kantie even spuiten met Ook afdoende tegen mieren kakkerlakken en ander kruipend ongedierte. Bij uw drogist. (fjft PHI IPS DUPHAR NEDERLAND B V AMSTERDAM Van onze sociaal-economi sche redactie DEN HAAG Alle sociale uitkeringen zullen op 1 okto ber tussentijds worden ver hoogd met een procent. Mi nister Albeda (sociale zaken) heeit dit gisteren toegezegd in het kamerdebat over de be zuinigingen per 1 juli. Een van die bezuinigingen ls een kor ting op de halliaarlljkse verhoging van de uitkeringen met 0,2 procent voor de laagste, oplopend tot 0,7 voor de hoogste uitkeringen. Deze korting moet van het kabinet doorgaan. De tussentijdse verhoging op 1 okto ber van een procent zal worden alge- trokken van de halljaarlljkseverho- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Doe-het-Zelf- markt zal, In geld gemeten, de eerst komende jaren met tenminste zeven procent blijven groeien. Een -aantal kleinere zaken zal echter gaan ver dwijnen. Dit zullen vooral de bedrij ven zijn met een breed en ondiep assortiment. Aldus één van de conclusies uit een door de ABN Bank samengesteld rap port over de Doe-het-Zelf zaak Vol gens dit rapport zullen de DHZ-beste- dingen de komende jaren o.a. blijven groeien omdat het Nederlandse hui zenbestand totaal niet is aangepast aan de sterke toename van het aantal één- en tweepersoonshuishoudingen. Verder speelt een rol de te verwach ten vermindering van de doorstro ming naar nieuwe hulzen, onder meer als gevolg van de onzekerheid op de huizenmarkt. Om in zo'n situatie toch een groter woongenot te berei-, ken, zullen veel mensen ertoe over-' gaan om badkamer, keuken of kamer te verbouwen. De groei van de DHZ- markt zal zich daarom voornamelijk manifesteren in de sectoren bouwma terialen en badkamers/keukens. De ABN Bank is van mening, dat ondanks de goede toekomst voor de DHZ-markt, de toekomst voor de DHZ-zaak niet vol rozegeur en mane schijn is. Met name de kleinere zaken zullen te maken krijgen met stagne rende afzetsectoren en concurrentie en van de grote zaken Om zich te kunnen handhaven zullen zij een meer marktgericht beleid moeten voeren. Specialisatie Een en ander betekent dus specialisa tie. wat gepaard zal moeten gaan met een zekere graad van ambachtelijke serviceverlening. Waarschijnlijk, al dus het rapport, zullen de op verf en behang gebaseerde zaken het minst van de concurrentie te lijden krijgen. 'Deze hebben echter weer als nadeel dat de verfverkoop praktisch stag neert. De grote bouwmarkten zullen hun bedrijfsoppervlak zo sterk vergroten, dat ook hier een scherpe concurrentie zal ontstaan. Het rapport concludeert dan ook. dat voor de Doe-het-Zelf sector de marktvooruitzichten goed zijn. maar dat daarin toch een aantal zaken zal moeten verdwijnen. Het rapport merkt voorts op. dat de toename van de vrije tijd een weinig steekhoudend argument is voor de te verwachten groei van de DHZ markt in de eerstkomende jaren. Ook tijd verdrijf of liefhebberij is geen belang rijk aankoopmotief. De belangrijkste factor is het te duur worden van de vakman, zoals schilders, behangers en timmerlieden. Het rapport trekt in twijfel of er een direct verband bestaat tussen de hoogte van de uitgaven aan DHZ- artikelen en het eigen woningbezit. De ABN Bank meent, dat een stijging van het eigen woningbezit met 5 pro cent niet automatisch zal leiden tot een stijging van de DHZ-ultgaven met eenzelfde percentage. Op vrouw richten Wat de komende jaren betreft, wordt erop gewezen, dat het in Nederland aanbeveling zou verdienen om zich meer op het vrouwelijk bevolkingsge deelte te richten. De meeste bedrij ven en artikelen In DHZ-zaken zijn nu namelijk te veel op de man afge stemd. In de Verenigde Staten is ge bleken, dat vrouwen een belangrijke groep afnemers zijn. Meer vrouwelijk personeel in de DHZ zaken zou deze voor veel vrouwen bovendien aan trekkelijker maken. Volgens het rapport bedroeg de tota le omzet op de Doe-het-Zelf markt in 1977 (exclusief gereedschappen) ln to taal 2072 miljoen. Hiervan 512 miljoen aan hout en houtwaren, 350 miljoen aan bouwmaterialen (inclu sief kastjes e.d 340 miljoen aan ijzerwaren, 280 miljoen aan verfwa ren en vensterglas, 275 miljoen aan papier- en vinylbehang, 115 miljoen aan sanitair en 200 miljoen aan di versen o.a. lijmen en kitten De bouwmarkten namen van deze markt 19 procent voor hun rekening. De kleinere Doe-het-Zelf zaken onge veer 44 procent. De overige 37 pro cent vond zijn weg via warenhuizen supermarkten discountzaken e.d ging die de uitkeringen op 1 Januari zullen ondergaan. De verhoging kost de sociale fondsen en het Rijk slechts tijdelijk geld. Genoemd werd giste ren in het Kamergebouw een bedrag van tachtig miljoen gulden De kor ting op de uitkeringen op 1 Juli moet voor de rest van dit Jaar een bespa ring oplevem zan zo zestig miljoen gulden. De korting levert dus wan neer men uitsluitend kijkt naar dit Jaar nog wat minder op dan de extra verhoging op 1 oktober gaat kosten. De extra verhoging levert uitkerings trekkers het zelfde op in het laatste kwartaal als een verhoging met een half procent per 1 Juli zou opleveren ln het laatste half Jaar. De twee maatregelen samen kor ting en tussentijdse verhoging heb ben gerekend naar 1 Juli als effect dat de laagste uitkeringen 0,3 procent extra stijgen, en de hoogste nog 0.2 procent worden gekort. DEN HAAG (ANP) - De automobiel club van Italië (ACI) heeft besloten op korte termijn nieuwe benzinebon nen uit te geven. Dit gebeurt op aan wijzing van de Italiaanse regering, Het is gebleken dat de laatste tijd op grote schaal vervalsingen zijn ge pleegd met de benzinebonnen voor Italië. De huidige benzinebonncn blijven geldig tot 31 Juli van dit Jaar. De nieuwe bonnen zijn vanaf aanstaan de maandag verkrijgbaar op ANWB- en ACI-kantoren (niet aan de grenst Automobilisten die Juist benzinebon nen voor Italië hebben aangeschaft, kunnen deze inwisselen bij genoemde kantoren. Bij inruilen wordt tevens een nieuwe zogeheten carta carpu- rante verstrekt. Met de benzinebonnen koopt men ln Italië een liter benzine, die normaal 1,35 kost. voor plusminus 90 cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15