lis loopt te ard van stapel deTijd IN DE NH iUWE NIEI UWSNET: w l\ Sombere profetieën van Andriessen Weekblad Milieudienst wil minder autogebruik Analyse van SS-20: De hysterie doorgeprikt trengenootschap: LAMMERS: VAN VEEN: CAMARA: ilitair verongelukt m- Ministers vragen SER advies over medezeggenschap i i UIT DE WEEKBLADEN Nieuwe regisseuse breekt niet met Shakespeare-traditie n OERDAG 21 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ien onze onderwijsredactie jtERDAM Het Nederlands Genootschap van Leraren t dat minister Pais veel te hard van stapel loopt met zijn oen voor tien projecten voor elementair onderwijs van tot veertienjarige. Het NGL heeft de minister per tele- li gevraagd de discussie over de projecten op te schorten, praat vandaag met de centrale commissie voor het irwijsoverleg over zijn plannen. ontstj ling! el be wo* tien projecten voor elementair 'ndv4rwijs, die volgend jaar moeten zijn de traditionele drem- n de kleuterschool, de lage- en het voortgezet onderwijs l Er wordt geen onder leid gemaakt In beroepsvoorberei- onderwijs en algemeen vor- onderwijs. Het leerproces -.aldus een grotere continuïteit, de op veertienjarige leeftijd moet er ren worden voor een van de vor- *van het vervolgonderwijs. Nederlands Genootschap is van ng dat over de plannen van mi- Pais eerst een brede discussie worden gevoerd, waaraan alle {svakorganisaties kunnen ADVERTENTIE Toon Hermans Is terug en geniet een succes zoals hij dat in jaren niet heeft gekend. Onverklaarbaar: 'Van theater weet ik geen moer". Een optimist die de voorkeur geeft aan doen boven denken, liever schrijft dan leest, in zijn kleinkinderen al 'de nieuwe mens' ziet opdoemen en van zo'n interview zelf vindt: Wat zit-ie weer mooi te lullen'. Prosper Ego over al wat hem in Nederland dwars zit. Linkse mensen houden niet van lekker eten. het loopt hier 9oed fout, en we zien elkaar «traks allemaal terug in de rychiatrische inrichting die de communistische wereld de zoutmijn heeft vervangen. Verder: Een CPN-er voor een Christelijke klas: waarom Messewerper in de herhaling: NOS helpt Groningse politie Roermond en Rotterdam: bisschoppen buiten spel Orale poezie: de Surinaamse volksdichter Dobru Professioneel filmen: werken met John Wayne Bon voor proefabonnement weken de Tijd voor 5 gulden TR-26 Jonder postzegel zenden aan de Tijd Cntwoofdnummer 6. 1000 PA •msierdam betaling na ontvangst van acceptgiro Overal te koop: I 2.75 Abonnementen (dag en nacht in het weekend): «0-46 20 62 voor voortgezet onderwijs. Dit plan moet nog door de bewindslieden wor den uitgebracht. In zijn vragen sug gereert het Kamerlid dat Pais te vroeg met zijn plannen op tafel is gekomen. EINDHOVEN (ANP) De Elndhovense gemeentelijke milieudienst heeft de automobilisten gevraagd de auto thuis te laten vanwege de te verwachten hoge concentra ties ozon in de lucht. De afgelopen dagen zijn In Eindho ven hoge concentraties ozon gemeten. Het ozongehalte in de lucht is een graadmeter voor de fotochemische vervui ling die optreedt wanneer de zon inwerkt op uitlaat gassen. De waarschuwing van de Elndhovense milieudienst is gedaan in het kader van de actie „Drie in een". Wanneer automobilisten hun auto laten staan, is de kans op luchtverontreiniging geringer, wordt er minder brandstof verbruikt en krijgt men meer lichaamsbeweging. Voorlo pig echter hebben de automobilisten nauwelijks gerea geerd op het verzoek. Het verkeersbeeld in Eindhoven vertoonde gistermorgen geen opvallende afwijkingen met andere dagen. AOVERTENT1E f M *;W- SfS h JÉHS' jg MÉ -Kamerlid Van Kemenade iag in de Kamer minister staatssecretaris De Jong aan voelen over hun plannen. Het heeft hierover inmiddels >n gesteld naar aanleiding van lericht in Trouw. Van Kemenade inder meer weten hoe deze pro- •n gezien moeten worden In ver ding tot het ontwikkelingsplan SR 'si HAAG (ANP) Tijdens een fcde-oefening in West-Duitsland '9e n 21-jarige dienstplichtige mili- R. E. Tuinstra uit Sneek veron- Jt. Hij werd overreden door een air pantservoertuig, aldus giste- de legervoorhchtingendienst in Haag. De Koninklijke mare- isee stelt een onderzoek in. De landdrost van Flevo land (ex PvdA-wethouder Amsterdam) zegt in een interview: over de Haagse politiek o.a.: „D'66 is een nette jongeheren-club". En over de metro naar Aimere: „We zijn nu eenmaal ontzaglijk achter lijk in Nederland waar het gaat om openbaar vervoer. We hebben er de mond vol van. Maar nieuwe lijnen aan leggen dat gaat niet". De oude Herman van Veen is volgens eigen zeggen - dood. De nieuwe agressieve Van Veen presenteert zichzelf in een interview met Nieuws Net. Waarin hij o.a. zegt: „Nee man, het is money. Er is een of andere vuile rothond, die z'n auto te zwaar laadt. Drukt op de rem. Kind dood. Die man moeten ze vast zetten. Die vent moet tegen de muur. Begrijp je wat ik bedoel?" De Braziliaanse kardinaal, Dom Helder Camara toont zich in een interview over honger, sterven, armoede en corruptie nu optimistisch: „Ook de Braziliaanse regering schijnt nu toch overtuigd te zijn dat de balans in de verdeling van de welvaart naar één kant is doorgeslagen. En dat zij bakzeil zal moeten halen En verder in de nieuwe NieuwsNet: Salt-II: een verdrag met twijfels; bisschop Bluyssen van Den Bosch wil wachten op de paus; ruimte-onderzoek speurt de oorzaak van aardbevingen op; prof. C.F.K. Nieuwenburg over de voorjaarsnota: „de regering schuift zaken voor zich uit"; bijzonderheden uit het rapport over Aantjes; de vrije handel in Rotterdam beschikt over een miljard aan reserves; en natuurlijk de vaste columnist Bijkaart uit Parijs. De president van Kenia, Daniel Arap Moi, die gisteren voor de tweede dag in Nederland was heeft een bezoek gebracht aan Philips in Eindhoven. Vervolgens is hij per bus vertrokken naar Lexmond, waar de Keniase president zijn belangstelling voor kunstmatige inseminatie liet blijken. Op de foto: President Moi aait een stier over de kop in het KI-station. DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken heeft de Sociaal Econo mische Raad advies gevraagd over het voorontwerp van wet inzake de medezeggenschap in het onderwijs. Hij heeft het verzoek namens zijn ambtgenoten van onderwijs en we tenschappen Pais en van landbouw en visserij (Van der Stee) aan de SER voorgelegd. Het voorontwerp ligt sinds 10 april van dit jaar bij de SER ter oriëntatie. In de vergadering van de SER van 20 april heeft vice-vooraltter W. Spit van de FNV bij de rondvraag zijn verbazing uitgesproken over het feit dat er geen melding was gemaakt van de adviesaanvraag van de minister van onderwijs e,n wetenschappen. Al gemeen sekretaris Pompen van de SER zei daarop dat de minister het voorontwerp slechts ter oriëntatie had gezonden. i y t door Rlmmer fSulder Volgens een collega met een veel onbarmhartiger oordeel dan ik staan er deze week drie „engerds" op de omslagen van weekbladen: Toon Her mans (op De Tijd), Herman van Veen (Nieuwsnet) en Frans Andriessen (Elsevier). Dat „engerds" ls natuurlijk overdreven, maar waar is dat niet één van de drie er ook maar een klein beetje vrolijk op staat, terwijl twee van hen toch grapjes maken als broodwinning hebben gekozen. Elsevier Van minister Andriessen kunnen we die sombere gelaatstrekken best heb ben, want hij heeft in het interview met Elseviers Magazine ook niets leuks te vertellen. „Ik sta met de rug tegen de muur." zegt hij, en dan is hij nog goed uit in vergelijking met de rest van het volk want daarover weet hij: „Nederland loopt recht het ravijn in." Hij voorspelt voor volgend jaar meer bezuinigingen („Ik vrees dat bij stellingen op het uitgavenpatroon voor 1980 onvermijdelijk zullen zijn.") en minder inkomen („Een da ling van de koopkracht kan niet wor den uitgesloten.") Elsevier heeft kerk-redacteur Ex Bri- co afgevaardigd naar de Kirchentag in Neurenberg en die zag daar veel jongeren mét interesse voor gods dienst. Uit de mond van rabbijn Abraham Soetendorp tekende hij op: „Vanmorgen toen ik Den Haag ver liet. durfde ik mijn dochtertjes niet te vertellen dat ik naar Neurenberg ging. Morgen, als ik thuis kom zal ik hun zeggen: Neurenberg heeft mij nieuwe hoop gegeven." Vrij Nederland Ook Vrij Nederland heeft zijn be langrijke politieke interview deze week: met Ruud Lubbers, fractielei der van het CDA. Hij bevestigt in dat gesprek dat zijn persoonlijke vermo gen boven de vijf miljoen gulden moet worden geschat Daarop krijgt hij prompt de vraag te beantwoorden hoe het is om miljonair te zijn en dan te moeten pleiten voor bezuinigingen op lonen en uitkeringen. Lubbers: „De meest serieuze reden waarom ik heb overwogen toen Wim Aantjes te rugtrad om geen fractievoorzitter te worden, is exact dit punt De rest is nebenbei. dat telt niet. Dit was het enige punt. Daar heb ik natuurlijk heel lang over na moeten denken." Over het beheer van het vermogen van Lubbers heeft VN nog meer. Op de voorpagina staat het verhaal over Lubbers' .zaakwaarnemer", dr. Van den Berge, die lid van de Raad van State is. Wim Wennekes schrijft over de oorlog die in Rotterdam lijkt te woeden tus sen de politie en de Surinamers. Een woordvoerder van die laatste groep vertelt over zijn vele bekeuringen: „Ik heb soms drie-, vierhonderd gul den per maand aan prentjes betaald. Soms kreeg ik er een tijd geen. dan drie op een dag. Soms staan ze ineens met een heel pak voor de deur. laatst voor 378,-. De bijlage gaat deze keer weer over boeken. De Tijd Het probleem van marxisten die het christelijk onderwijs willen dienen krijgt een degelijke behandeling in De Tijd. Bronkhorst geeft eerst een overzicht van de standpunten, waar na Oostveen een eigen opinie formu leert. Hij merkt daarbij op dat chris tenen meer moeite hebben met de combinatie „christen-marxist" dan de communisten. De besturen van het bijzonder onderwijs moesten maar eens bewijzen dat christendom en communisme onverenigbaar zijn, meent Oostveen want zij immers ge bruiken het „machtsmiddel van het ontslag", terwijl de CPN niet het mid del van royement benut. Toon Hermans blijft in het pagina lange interview zichzelf, dat wil zeg gen een man die er maar op los filoso feert, vrijblijvend, zonder consequen ties. In zijn eigen woorden: „Ik denk dat er in onze familie een beetje het zigeunerachtige is: we laten alles maar komen zoals het komt, we doen er verder niets aan. 't Komt en 't gaat. Dat zijn juist misschien wel stomme dingen." Dan heeft De Tijd nog een vraagge- ADVERTENTIE Lees deze week in Hervormd Nederland: Verder: Interview met Joke Smit Zonne-energie: de oudste warmtebron opnieuw ontdekt Mary Zeldenrust-Noordanus: Advertenties voor energiebesparing zijn zinloos' Harm van der Meuten op zendingspad: 'Kabinet begint aan verkeerde kant' Actie in Friesland: Aardappelen voor Chili schieten in 't verkeerde keelgat Boerwinkel: Het meesterschap van Ida Gerhardt De Wereldraad van kerken en de technologie Gerrit van Dongen ('Op Stap' NCRV): 'Je moet kiezen en daarom stoot je anderen af En: Kabinet maakt de maat vol Krediet voor Somoza. O Ik neem een proefabonnement van iwce maanden voor 6. O K ucei al voldoende van HN. Ik abonneer me 35.per half jaar) Naam Adres Plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen povtzegel). Of bel: 070-512111. Hervormd Nederland, een energiek weekblad sprek met Prosper Ego. Ego is voor namelijk een ijdeltuit die voortdu rend zijn mond open doet, ingezon den «brieven schrijft aan de lopende band en over van alles ongevraagde „verklaringen" aflegt. Als je zoiets maar lang genoeg doet blijk je van zelf op de tv te komen en voor inter views te worden gevraagd. Ze zouden bij De Tijd toch beter moeten weten Nieuwsnet Bisschop Bluyssen van Den Bosch vertelt in Nieuwsnet over de proble men in de Nederlandse kerkprovin cie. De keuze tussen „horizontaal" en „verticaal" geloof ontloopt hij: „Het christelijk geloof is per definitie een combinatie van geloof in God, dus verticaal van beneden naar boven, en dienstbaar aan de mensen, dus hori zontaal." Han Lammers. die ooit een loopbaan als geestelijke verzaakte en als straf daarvoor nu de Flevopolder moet vol bouwen, is deze week ook goed voor een vraaggesprek in Nieuwsnet. De vraag of hij binnen kort terug mag komen naar Amster dam om het dagblad Het Parool te redden, weet hij handig te omzeilen. Vraag: „U wordt dus geen hoofdre dacteur van Het Parool." Lammers: „Per 1 januari in ieder geval niet." Komediant Herman van Veen blaft ln zijn interview naar de pers: „Dat mee dogenloze publiciteltssysteem dat maar registreert. Parasiteert op an dermans initiatief. Ik vind dat zo de cadent jongen." zijn de hoofdzaken in De Groene. Alan Wolfe schetst hoe veel moeite het Amerikaans „rechts" kost te er kennen dat de 8owjet-Unie eigenlijk geen vijand meer is. ..Carter staat tegenover een Senaat die absoluut niet wil erkennen dat de Koude Oor- log-fagade verwijderd is". Maarten van Dullemen vertelt dat hij niet blij is met de verbouwing van het Tropenmuseum, en heeft daarvoor niet alleen maar gevoelsmatige argu menten: „Aansluiting bij de directe belevingswereld van de Nederlanders ontbreekt vrijwel geheel Geen woord of beeld over de Zuid-Molukken en het KNIL, niets over Suriname of Surinamers in Nederland, heel weinig over gastarbeiders". En dan heeft hij als Groene-redacteur natuurlijk ook de „structurele zaken" in het mu seum gemist. De Nieuwe Linie Hoe de grote lijnen lopen bij de con flicten in de rooms-katholieke kerk in Nederland probeert Gerard van den Boomen te schetsen in De Nieuwe Linie. Hij ziet twee van zulke lijnen. „De eerste lijn is dat r.-k. werkers aan de basis steeds weer in conflict raken met hun kerkelijke overheden". De tweede lijn ligt op hoger niveau: „Het gaat om een breed kerkelijk en chris ten-democratisch reveil. Het is een reveil dat via aanpassing en di plomatie tot doel heeft de oude In vloed en macht van de r.-k. kerk in de wereld, maar zeker in Europa te be houden en zelfs weer te versterken". Het echtpaar Schenk schrijft over India, mevrouw Schenk in het bijzon der over het verschijnsel „bruid schat": „Vader moet het hoogste ge luk voor zijn dochter, het huwelijk, kopen en er wordt in een keiharde zakelijke transactie op gespeculeerd dat hij zich voor het geluk van zijn kind volledig zal ruïneren". Hervormd Nederland Voor de bewapeningswedloop heeft Hervormd Nederland een sterke (en nuttige) belangstelling. Deze week mag Laurens Hogebrink weer eens los branden met kritiek op plannen om een antwoord te ontwikkelen op de Russische 88-20 „Het is werkelijk de dwaasheid ten top. Eerst praten we onszelf een angstcomplex aan en vervolgens betogen we dat als we nu niet het lef hebben een militair ant woord te geven, dit door de Russen als teken van zwakte zal worden uit gelegd, zodat de geloofwaardigheid van de afschrikking minder wordt". Feministe Joke 8mit mag haar plan voor een vijf-urige werkdag verdedi gen ln een vraaggesprek „Het helpt onvoldoende dat mannen gewaar schuwd worden voor een hartinfarct als ze erg hard werken", zegt zij. „Mannen zetten psychologisch de eerste stap naar een vijf-urige werk dag als ze gaan weigeren meer uren te maken dan waarvoor ze zijn inge huurdHet wordt inderdaad de hoogste tijd dat Ut er mee ophoud. Haagse Post Over dat Nieuwsnet van de vorige alinea heeft Haagse Post een stuk: „Het échec van Nieuwsnet." Het jongste blad uit de rubriek blijkt het niet zo goed te doen ondanks alle reclame. De VNU, de grootste uitge verij in Nederland, blijkt de markt niet naar haar hand te kunnen zetten. Top-uitgever Hendrlkse geeft de schuld aan zijn hoofdredacteur: „Den Boer kan het niet." HP dingt deze week zelf naar de gunst van de kopers met een titelver haal over „onze jongens ln Libanon Het onderwerp is al wat versleten, maar het vefhaal verder goed. De teneur: de sympathie voor de Pales- tijnen groeit bij de Nederlandse sol daat. Veel over vroeger staat in het artikel over Flnsterwolde. de meest communistische gemeente van Ne derland. De Groene De acties tegen Bestek 81 en de on dertekening van het 8ALT-akkoord Van een onzer verslaggevers DIEVER Voor het eerst ls gister avond in Diever een toneelstuk van Shakespeare in première gegaan on der regie van een ander dan dr Lu- dolf Broekema Deze bouwde samen met de toneelvereniging Diever na de Tweede Wereldoorlog een Shakespe are-traditie op. HIJ overleed echter enkele maanden geleden, kort nadat de amateurspelers waren begonnen met de repetitie voor de 34ste voor stelling van „De vrolijke vrouwtjes van Windsor' De regie is overgenomen door me vrouw Wil ter Horst-Rep, die gisteren verklaarde dat ze bereid is de Shakes peare-traditie voort te zetten Wil ter Horst ls in tegenstelling tot haar voorganger beroepsregisseuse ZIJ vindt dat hierdoor de charme van het amateurspel niet verloren hoeft te gaan. De spelers blijven amateurs en zij streeft ook geen radicale omme zwaai na. Wil ter Horst heeft aange kondigd wel meer taken te willen afdoen dan Broekema, die altijd alles zelf deed „Ik coördineer en kijk of het klopt met de regie-opvatting, maar Ik probeer zo veel mogelijk de mensen zelf zich in hun rol te laten ontwikkelen De Shakespeare-voor stellingen worden Jaarlijks door zo'n tienduizend mensen bezocht Tijdens een bijeenkomst gistermid dag werd door burgemeester H G Overweg een presentje aangeboden aan Pleter Terpstra. die al vijfentwin tig jaar de Sbdkespeare-voorstellln- gen in Dtever bezoekt als toneel-re- censenL de^aaute tijd voor Trouw

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9