Een zomervakantie van zes weken Tekening van een lezer C 1 Burger krijgt inspraak bij keuze politiekogel 'n fors, maar vreedzaam dier 'OUW Commentaar toekomst van Verolme integer Ivervallers beschieten politie-auto Overleg Pais met onderwijsbonden ^nk TR-OUiO ig-6-73 Minister Wiegel bij opening schietbaan: Badan Persatuan wijst commissie af iniiiiPiiiir ARBEIDSTIJDVERKORTING dure kussen kronkel hoe zit dat paraplu NOERDAG 21 JUN? 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 L blijft moeilijk te verteren, dat verwachtingen gedurende jaren, uiteindelijk toch met Lpcnnestreek dreigen te worden vaagd. Wie had amper een Pjaar geleden nog durven ver dat ons land zijn enige j scheepsnieuwbouwwerf zou |rten prijsgeven? ichijnlijk niemand. Een be- ommissie waarin ambtena- werkgevers en werknemers lenwcrkten, bracht krap eeri jaar geleden een doorwrocht •ort uit. waarin wel de nodige irstellcn werden gedaan voor' i grondige sanering van onze •epsbouw, maar waarin de fSM (Verolme) nadrukkelijk als Crdc kern overeind bleef. Het ibinet voegde zich geheel in het ior van deze verwachtingen. ;h is de zaak sinds enkele maan- aan het schuiven en wel in die dat minister Van Aardenne in economische zaken deze week de Kamer de mensen die deze irwachting ook nu nog willen ho- jreren. meende te kunnen ver- rijten dat zij met illusies werken, e vakbonden maakten hieruit op it het met Verolme wel een beke- zaak was. Op zichzelf is die actie wel begrijpelijk, maar des- ndanks voorbarig naar wij hopen. lm te beginnen heeft de minister nvoldocnde duidelijk kunnen ma- en in hoeverre de perspectieven t oor het Verolme-concern nu wé- tnlijk anders zijn dan enkele inden geleden. Ook toen was speurt behoud van onze scheeps- cuwbouw een kostbare en ris tte zaak. Alle partijen waren htcr bereid dit risico te nemen nwege de aanzienlijke belangen er op het spel stonden. rkt 'cl n'et a"en om ^et behoud nn werkgelegenheid (ook dat van i. :ont ..Onschendbaar", „onkreukbaar" [en zelfs ..rechtschapen". Dat zijn ren paar omschrijvingen van het >ord ..integer" uit een stel woor denboeken. »e aanleiding om even terug te cMèaan naar het woordenboek, jC »rmt het woordgebruik van de ationale Stichting Casinospelen. SC De stichting heeft gerea- rerd op de brief van de staatsse- parissen Hazekamp en Haars tan de Tweede Kamer, waarin de taf gebroken wordt over het lega- e Nederlandse gokwezen. Wel cynisme in een zo beknopt «stek als in dat commentaar ct zal moeilijk zijn een vergelijk- baar voorbeeld te vinden. „Ook Ie regering heeft fouten gemaakt. [En aan de primaire opdracht om :"(«en integer, serieus casinowezen m van de grond te krijgen, hebben )ord *e toch maar voldaan en ook nog fens 800 man werk gegeven", al- ;n^ dus de NSC. aai *!i Integer? Wie durft dat woord nog 'et® in zijn mond te nemen in het licht liart tilburg (ANP) Twee overvallers van een filiaal van de Amrobank in Wburg-Noord hebben gistermiddag tijdens hun vlucht enkele malen ge schoten op een patrouillewagen van de Tilburgse politie. De politie-auto. die toevallig in de buurt van de bank kfl op surveillance was. werd niet getrof- a ten Wel besloten de inzittende agen- toeleveringsbedrijven), maar ook om het behoud van een basis van waaruit in de eer nabije toekomst Nederland kan meedoen aan tal van nieuwe ontwikkelngen: de hele buitengaatse (off shore) in dustrie. de bouw van gastankers en nieuwe transportmiddelen voor het vervoer van steenkool. Het zijn stuk voor stuk nieuwe activiteiten die straks een belan grijke rol spelen in zone-energie- voorziening. Het sluiten van het Verolme bedrijf moet daarom niet alleen worden afgewogen aan.'de werkgelegenheid maar zeker ook aan de vraag elke industriepolitiek wij voor de langere termijnen me nen te moeten voeren Welnu, het is met name op dit laatste punt dat de minister het heeft laten afweten. Daarmee wekt hij de indruk, dat de Verol- me-kwestie vrijwel uitsluitend wordt beheerst door de omvang van 's rijks financieringstekort. Zo in de geest van: de overheid zit al #zo krap bij kas en er zijn ook nog verzoeken om steun van VMF en Volvo laten we er daarom maar één uit het rijtje schrappen. Het kabinet zal echter eerst een industriebeleid moeten ontwikke len op grond waarvan het duidelijk maakt waarom we wel Volvo zou den moeten helpen en niet Verolme. Het gaat niet aan een stukje toe komst te vernietigen, alleen maar op grond van de boekhoudersfilo sofie. Het kabinet moet duidelijk maken welke industriepolitiek het wil voeren en welke offers het daarvoor denkt te kunnen bren gen. Een parlementsmeerderheid heeft deze week voor behoud van Verolme gekozen (en dus voor behoud van de zware industrie). Het woord is nu aan het kabinet. door Wim Wirtz en Hanneke Wijgh van de feiten van de afgelopen jaren, die nu allemaal nog eens hardhandig en met nieuwe euvelen vermeerderd worden opgesomd in de brief van de staatssecretarissen; tegen de achtergrond van het op eigen houtje beschikken over de winsten alsof het om eigen geld ging, in plaats van om geld dat aan de overheid moet worden afgedra gen en aan het willens-en-wetens ontduiken van loonbelasting door één-derde deel van het salaris van de medewerkers als belastingvrije „onkosten" op te voeren? Het gevolg van al dat gemanipu- leer en gesjacher is dat nu in op dracht van de regering als conces sie-gever het bestuur van de Natio nale Stichting Casinospelen moet aftreden en de staatssecretarissen Hazekamp en Haars de zaak onder eigen hoede nemen. Een logische maatregel, die naar onze mening al veel eerder had moet worden genomen en die vooral tot doel moet hebben om op korte termijn te komen tot liquida tie van de bedrijvigheid van de Nationale Stichting Casinospelen. DEN HAAG De regeling van de schoolvakanties en de jaarlijkse lintjesregen op 30 april hebben veel met elkaar gemeen. Half Nederland roept al jaren dat beide zaken beter gespreid moeten worden. De vakanties over méér weken en de lintjes over méér mensen. Elk jaar kan iedereen consta teren dat het wederom niet is gelukt. Ouders met school gaande kinderen blijven ver plicht binnen enkele zomer weken op vakantie te gaan. De lintjes met de bijbehoren de versierselen vinden nog steeds hun weg naar een be perkt aantal borsten. Zijn schoolvakanties en de lintjesre gens dan een soort natuurramp, waartegen geen verweer mogelijk is? Nee. roepen Wiegel en Pais, de beide ministers die het meest met deze za ken te maken hebben. De eerste heeft inmiddels de zoveelste studie aange kondigd naar een democratischer lintjesbeleid. De tweede minister trok reeds in de eerste maanden van zijn carrière ten strijde tegen de vakantie- spreiding. In plaats echter van een veel langere schoolvakantie in de zomer zei Pais dat wat hem betrof de zomervakantie maar vier of vijf weken hoefde te duren. Een geniale inval of een vrien delijk gebaar in de richting van de ouders, die met hun kroost op winter sport willen? De kerstvakantie kon. aldus Pais. best met een week of wat worden verlengd. De suggestie van minister Pais trok vorig jaar wekenlang de aandacht. Nagenoeg iedereen keerde zich tegen een kortere zomervakantie. De ANWB sprong voor zijn leden in de bres. maar ook de organisaties van leraren en schoolleiders wilden niet dat er aan de zomervakantie van ze ven weken werd geknabbeld. Het zou volgens hen helemaal onmogelijk worden om de vakanties enigszins te spreiden. Twee studies Minister Pais. niet voor een gat te vangen, kondigde twee studies aan. Een van de departementale studie groep bestaande uit ambtenaren, schoolinspecteurs en vertegenwoor digers van de onderwijsvakorganisa ties. Een tweede van de coördinatie commissie vakantiespreiding be drijfsleven en onderwijs. Beide com missies hebben inmiddels hun bevin dingen gerapporteerd. De zomerva kantie kan het beste zes weken du- A - nvv gespreide vreugde? ren, zeggen de beide commissies. Dat is onderwijskundig verantwoord en er blijven genoeg weken over om de vakanties regionaal te spreiden. Inmiddels had minister Pais zijn huiswerk overgemaakt. Hij liet zich op de algemene ledenvergadering van het Nederlands Genootschap van Leraren in november vorig jaar veel genuanceerder uit over zijn vakantie plannen. Nee hoor. liet hij zijn gehoor weten, het is echt niet de bedoeling om de mensen, die een wintersportva kantie kunnen betalen voor te trek ken. Het is ook niet de bedoeling om de ANWB te frustreren, zei Pais. Hij wilde juist meehelpen aan een sprei ding over het gehele jaar. Er waren immers genoeg ouders in de bollen teelt. de horeca etc., die liever in het voorjaar of het najaar met hun gezin op vakantie wilden. In zijn visie kregen deze beroepsgroe pen een grotere mogelijkheid om bui ten het zomerseizoen vakantie te vie ren. Dat mensen met een dikke porte monnee nu twee keer per jaar naar het buitenland konden, was mooi meegenomen Bouwvakvakantie Het beruchte knelpunt in de sprei- dingsproblematiek is de verplichte bouwvakvakantie. Gedurende drie weken liggen alle bouwactiviteiten stil. ook die van de aanleverende be drijven. De mensen die geen school gaande kinderen (meer) hebben, zijn toch verplicht in deze periode met vakantie te gaan. Weliswaar biedt de bouw-CAO sinds 1978 de mogelijk heid om per werk of bouwplaats van de verplichte regeling af te wijken, maar de animo is niet groot. Vooral de werkgevers tonen zich nogal hui verig voor een gespreide vakantie. Ze zijn bang dat de produktie er onder zal lijden. In het advies dat de coördinatiecom missie vakantiespreiding bedrijfsle ven en onderwijs aan de ministers Pais en Albeda heeft gegeven, is met de gevoelens van grote groepen van de bevolking rekening gehouden Mi- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzi|de vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon ten na de schoten de achtervolging te staken. Een woordvoerder van de Til burgse politie kon niet aangeven hoe veel schoten er door de twee overval lers zijn afgevuurd. De overval op de bank leverde hen enkele tienduizenden guldens en een cassette met een onbekende hoeveel heid buitenlands geld op. nister Pais krijgt zijn kortere zomer vakantie. maar deze zal worden ge spreid over een groter aantal weken. De zes weken voor de kleuter- en de lagere school zullen worden gespreid over tien weken. De zes weken voor het voortgezet onderwijs over acht weken, indien mogelijk in verband met de examens ook over tien. De termijn van zes weken biedt de bouw bonden de gelegenheid de verplichte bouwvakvakantie over twee perioden van drie weken te verdelen, zodat al te grote concentraties voorkomen kunnen worden. Minister Pais is het hiermee eens. Hij gaat tevens akkoord met de indeling in drie regio's voor het voortgezet onderwijs, zoals nu reeds het geval is bij het basisonderwijs. Maar in het gesprek van vandaag met de centrale commissie voor onderwijsoverleg ko men ook punten aan de orde waar Pais nog niet uit is. Hij wil het liefst per regio de herfst- en de paasvakan tie regelen, zodat in de ene streek alle scholen voor het basis- en het voort gezet onderwijs tegelijk vrij hetyben. maar het is de vraag hoe hij dit kan organiseren. Pais is ook een voorstan der van het experiment waarbij elke school over een beperkt aantal va kantiedagen zelf beslist. Op die ma nier wordt het mogelijk voor een school met veel ouders die op winter sport willen extra vrije dagen aan bijvoorbeeld de kerstvakantie te kop pelen. Grootste hap Voor een zomervakantie van zes we ken heeft Pais een aantal onderwijs kundige argumenten in petto. Hij meent dat de overgang van de vakan tie naar het schoolritme bemoeilijkt wordt door een al te lange onderbre king. Het zou volgens de bezorgde Pais veel langer duren voor een leer ling, die zeven weken eruit is geweest, om weer aan het schoolse leven te wennen dan voor een leerling, die slechts zes weken vrijaf heeft gekre gen. Ook wordt niet de grootste hap van de vrije dagen in een klap opge soupeerd. Van de zestig vakantieda gen in het*voortgezet onderwijs blij ven er met een zomervakantie van zes weken, nog dertig dagen over voor de rest van het schooljaar. Het zou de lessen ten goede komen, aldus Pais. als de vrije dagen meer over het jaar worden gespreid. Het blijft de vraag of de leerlinge» zelf het eens zijn met Pais. Vooral in de hoogste klassen van het voortge zet onderwijs werken veel leerlingen drie tot vier weken van hun zomerva kantie. Het levert hun een aardig zakcentje op. waarmee ze op vakaru tie gaan of de dure brommer kunnen kopen Met zes weken zomervakantie wordt het moeilijker deze verlangens te combineren. Maar zei Pais al niet in zijn toespraak tot het Nederlands Genootschap van Leraren: „Men kan niet iedereen op de wereld tevreden stellen plus zijn schoonmoeder" Voor welke oplossing vandaag geko zen wordt, er zal altijd wel iemand de dupe worden, want het is nu eenmaa) onmogelijk om als klein land alleen de vakantiespreiding te regelen Maar een Europese oplossing zal nog heel wat langer op zich laten wachten. DEN HAAG (ANP) De Molukse eenheidspartij Badan Persatuan heeft de voorgenomen instelling van een permanente commissie van ad vies voor het beleid ten aanzien van de Zuid-Molukkers in ons land afge wezen. Volgens de organisatie vol doet de commissie niet aan het Mo lukse verlangen naar een eigen in stantie op centraal niveau. De Badan Persatuan zegt te willen streven naar een zo groot mogelijke medezeggenschap in eigen zaken Volgens de organisatie is versterking van de identiteit alleen mogelijk bij reële uitoefening van politieke in vloed op de eigen situatie en op het overheidsbeleid Volgen's de Badan Persatuan is een op basis van verkie zingen samengestelde raad „het geëi gende democratisch orgaan" voor de uitoefening van politieke medezeg genschap. In een brief aan de Tweede Kamer zegt de Molukse organisatie voorkeur te geven aan een vervanging van de naam „commissie van advies" door „Dewan Rajat Maluku", en die zou moeten bestaan uit tenminste twin tig en ten hoogste dertig leden. Deze leden zouden moeten worden be noemd op bindende voordracht van een aantal Zuidmolukse organisaties volgens een vast te stellen criterium en zetelverdeling Een ringslang kan zestig tot ze ventig centimeter lang worden, zoiets als een normaal model arm dus. Een flinke slang, en wie 'm voor het eerst van zijn leven ziet zou best kunnen denken dat hij met een gevaarlijke gifslang of misschien wel een wurgslang te doen heeft. En dat. terwijl de ringslang een absoluut vreed zaam dier is, en bovendien be schermd. Maar ja. dat wist die boer in Rhenen ook niet, toen hij plotse ling zo'n reptiel boven zijn hoofd ontwaarde Niet dat het vloog, maar het zat in een boom op zijn erf. De man had eerst het naburi ge dierenpark Ouwehand opge beld en gevraagd of er niet gauw even iemand naar die grote, sis sende slang kon komen kijken Dat kon. maar voor er iemand ter plekke was. stond de boer zelf al lang weer bij de boom te kijken, met een geweer in zijn hand Boer bang. slang bang. waardoor de slang nog harder siste, de boer nog banger werd en ten slotte het dier uit angst pardoes de kop van het lange lijf schoot. „Zo ver staat zelfs een boer al van de natuur af. dat hij geen verschil kan zien tussen een ongevaarlij ke ringslang en een boa-constric- tor", zei Ouwehands directeur Baars teleurgesteld Hij had de ringslang best willen hebben, want in zijn dierentuin is er niet één te vinden. Een troost voor die boer en alle andere bange mensen die overal een addertje onder het gras den ken te zien: misschien zit die ad der er wel. maar de ringslang vrijwel zeker niet. De kans om hem in het wild tegen te komen is erg klein geworden, vandaar dat hij nu tot de beschermde dier soorten wordt gerekend, waar je niet aan mag komen andersom doet de slang het ook echt niet. Een jaar of vijfentwintig, dertig geleden was dat wel even anders. Artis heeft Jaren gekend waarin de ringslangen als het ware de loketten uitpuilden, want er wer den toen heel wat gevonden exemplaren naar de dierentuin gebracht. Wat dat betreft was 1951 een kroonjaar: 109 ringslan gen kwamen er binnen. Uitzon derlijk veel. dat wel. want sinds dien zijn het er nooit meer zoveel in één jaar geweest, net zo min als in de eerste jaren na de oor log. hoewel ook 1949 en 1950 met 73 en 81 ringslangen nog toppers genoemd kunnen worden. In 1952 waren het er ook nog aardig wat (57 stuks), maar daarna liep het aantal hard terug. Het ene jaar werden er 24 genoteerd, dan weer 20, maar ook kwamen ze wel eens niet verder dan 13 exemplaren. Nog mooi vergeleken bij de Jaren zestig trouwens; toen werd het helemaal mondjesmaat Na 1962 tenminste, want die ene keer dat het er boven de tien waren (1968, 14 stuks), was echt een uitschie ter; bovendien zaten er toen ze ven jonkies bij die dus eigenlijk niet voor vol meegerekend kun nen worden De zeven ringslan gen die Artis in 1969 aangereikt kreeg, bestonden voor het groot ste deel uit buitenlanders, gast- slangen zou je kunnen zeggen, omdat zes van de zeven uit de Ardennen afkomstig waren. Sinds 1970 is het helemaal huilen met de pet op. tenminste wat de ringslangen betreft. Op één jaar na (1972, twaalf slangen) zijn ze op de vingers van één hand te tellen geweest; één keer (1975) viel er zelfs niets te tellen, en tweemaal, in 1974 en 1976. waren ze in Artis ook erg gauw uitge teld, want die jaren bleef het bij één ringslang Het komt allemaal doordat er zoveel gebouwd is en wordt in de gebieden waar de ringslangen zich vroeger bij bossen tegelijk ophielden. Waar wij willen wo nen, heeft de ringslang geen le ven meer Waar mensen leven is de ringslang verdreven. Lief zijn dus voor die paar dieren die er gens nog moeten rondkruipen, en ze zeker niet voor hun kop schie ten Er zijn er al genoeg uitge roeid. Wü «Iclco U mede dal de Vakraad voor de Textielinduulrie onze N.V. <>p 3 februari j.l. loealemmiog heeft verleeud tul iovoeriog van urbeidaljjd- verkorting voor de niet in ploegen- dieaal werkende werknemer* van 44 tot 45 uren per treek, ingaaode 13 februari De Directie Niet iets om in deze tijd over te juichen, als de werktijd tot 45 uur wordt teruggebracht. De me dedeling staat in het nieuwste nummer van De Bleekpost, per- soneelskrant van de koninklijke textiel veredelingsindustrie v/h G. J. ten Cate Zonen. Alleen is het geen directiebesluit van nu, maar een herinnering aan toen het eindelijk zo ver was, in fe bruari 1961. Bij de bekende velling Christie's in Londen kan alles Zó hebben ze er kostbare kunstwerken ge- vLeld, en dan weer brengen ze zoenen van beroemde personen onder de hamer. Die van bokser MohammedAli die zich „the greatest" noemt waren niet de duurste: een kus van dit feno meen bracht 2.300 op. terwijl eentje van Rolling Stone Mick Jagger wel ƒ3.200 waard bleek. Mariene Dietrich had blijkbaar niet zoveel fans op de veiling, want voor een kus van haar had den de liefhebbers ook „maar" ƒ2.400 over. Degene die door popster David Bowie gezoend wilde worden, betaalde er 1.300 voor Misschien toch een beetje veel voor één kus van je grote-Iiefde- in-de-verte. maar de zoenen van Christie's zijn na gebruik niet di rect weg. Ze staan op papier, waar ze met lippenstift op afge drukt zijn. Een idee van een En gelse die bij een lippenstiftfirma werkt en op deze manier 20.000 wist te verdienen ten bate van een kindwhulp-organisatle dereen kan tegenwoordig foto model worden, denken ze. Enige intelligentie schijn Je er niet meer voor nodig te hebben. Het is een heel kwetsbaar beroep, vooral omdat het zo sterk afhankelijk is van je uiterlijk Veel modellen menen dat ze. als ze minder wor den gevraagd, ook minder waard zijn als mens Dat is een hele rare ged ac h tenkronkel' klopt, en daar moet dus een logi sche redenering achter steken. Maar die logica, hoe het komt dat het altijd klopt, ontgaat ons ten enenmale. Misschien is er iemand die het aan de hand van een of ander rekenkundig handigheidje uit kan leggen „Model staan heeft niets met je innerlijk te maken. Een goed mo del moet zo onpersoonlijk moge lijk zijn. Met alle consequenties vandien. Ik zat eens in de trein Tegenover me zat een man de krant te lezen. Ik wist dat ik op de pagina stond die hij zat te lezen. Maar hij herkende me niet Terwijl ik dacht: hé. daar sta ik. Of op de Albert Cuyp: pakken ze vis in in Jouw gezicht" Aan het woord-ex-fotomodel Mo nique de Zwart, die in het recla meweekblad Adformatie nog meer over het beroep vertelt: „Ie Schrijf het getal 1089 op een pa piertje Stop het in een envelop. Nu moet iemand anders een getal van drie cijfers op een ander pa pier schrijven, waarvan het eer ste en laatste cijfer verschillend zijn. bijvoorbeeld 321 Draai dat getal om. Het wordt dan in dit geval 123 Vraag die ander nu het kleinste van het grootste getal af te trekken dus 321 123 198 Die uitkomst moet ook weer om gedraaid worden en bij 198 opge teld Let op 198*891 1089 Welk getal Je ook kiest, als je deze weg van omdraaien, aftrekken en op tellen volgt, is de uitkomst altijd 1089 Tot zover is alles duidelijk Dat mag ook wel. want het cijfertrue- Je is afkomstig uit Studio Jong. de jeugdpagina's van de omroep- gids Studio, dus het zou al te dol zijn als volwassenen het niet zou den snappen. Dat het grapje met elk getal van drie cijfers opgaat De paraplu's die alle bewoners van een bejaardencentrum in de Westduitse stad Bremen ander half Jaar geleden kregen uitge reikt. lijken wel bescherming te bieden. Niet zozeer tegen de re gen al doen ze dat ook wel natuurlijk maar vooral tegen de gevaren in het verkeer. Het zijn bijzondere paraplu's die overdag weliswaar niet erg opval len. maar in het donker oplich ten, als een soort reflector dus. Het moet In die stad vaak rege nen. anders kunnen de eigenaars toch moeilijk steeds met het ding boven hun hoofd lopen In elk geval schijnt het wel iets uit te halen, want volgens Nieuws Pas 65 een uitgave van het Cen traal Bureau Pas 65 zijn heel wat andere Duitse steden er in tussen erg nieuwsgierig naar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5