Radio Tour de France draait tegen de verdrukking in Luisterstuk vervormd tot speels theater \0 Werk van Cohan mist eigen gezicht Holocaust: hoge kijkdichtheid Festival blijft in sfeer van oorlog U zoekt een wasdroger die u gewoon overal kunt neerzetten. AEG laat je niet in de steek. Van 27 juni tot en met 22 juli dagelijks 3 uur op Hilversum 1 Ook televisie bij de Tour Opwindende momenten bij London Dance Centre Werk van Hausmann en Schnebel Jordi Savall leidt Hesperion Een wasdroger dus, die „voelt" wanneer het wasgoed droog is. Dan is er maar één die hieraan voldoet: de AEG-Lavatherm de Luxe. En zo heeft AEG voor elk wasprobleem een oplossing. geen afvoerslang en geen wateraansluiting nodig heeft. Die met heel weinig stroom 4,5 kg wasgoed naar keu ze strijkdroog of kast- droog maakt. En die zelf DONDERDAG 21 JUNI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Radio Tour :de France draait óók in 1979. Tegen de verdrukking in. lang niet door iedereen in Hilver sum liefderijk gadegeslagen en in ieder geval met minder zendtijd dan de laatste twee edities gebruikelijk was. Da gelijks zal van 27 juni tot en met 22 juli via Hilversum 1 de rond het Tour-spektakel ge bouwde horizontaal gepro grammeerde uitzending te volgen zijn. Tien Jaar geleden begon Radio Tour de France Het was in de periode van de zeepiraten, dat via één van de Hilversumse zenders voor de eerste keer een geslaagde aanval op de populariteit van Ver onica c.s. werd gedaan. Bijna twee keer zoveel luisteraars (anderhalf miljoen in 1970) stemden toen ge middeld op Radio Tour de France af dan op de zeepiraat Veronica. Een jaar later werd het succesvolle programma nog geprolongeerd, maar daarna trad een periode van zenderstilte ln. Slechts flitsgewijs binnen de bestaande programma's werd het gebeuren in Frankrijk verslagen. Populariteit Hoewel de redenen voor zo'n verdwij ning van een populair en vooral druk beluisterd programma nooit officieel bekend worden gemaakt.was het duidelijk dat de populariteit van het gezamenlijke NOS-programma Ra dio Tour de France zelf de das om deed. Met lede ogen worden door de omroepcomponenten immers de cij fers van de concurrent bekeken. Dit jaar leek het dezelfde kant op te gaan. Radio Tour de France, twee jaar geleden afgestoft en uit de verge telheid gerukt, scheen opnieuw de zelfde roemloze dood te moeten ster ven. Verzoeken van de dienst radio programma's van de NOS ook in deze zomerperiode weer de gebruikelijke vijf uur zendtijd per dag te kunnen krijgen, leverden aanvankelijk niets op. NOS-chef sport Rob van der Oaast. die de wel degelijk bestaande proble men rond het verkrijgen van de nood zakelijke zendtijd niet aan wenst te Rob van der Gaast, chef NOS-radio roeren, zegt slechts: .Als NOS zijn we afhankelijk van de omroepcompo nenten omdat we nu eenmaal zelf niet over de zendtijd beschikken. Een programma als Radio Tour de France kost ruim 70 uur zendtijd. De NOS beschikt per week over 2 uur en zeven minuten zogenaamde zwevende zendtijd zendtijd die niet vast bij de NOS is ingedeeld, maar 'uitstaat' bij de omroeporganisaties, zodat de NOS daar in voorkomende gevallen een beroep op kan doen (niet alleen voor sportgebeurtenissen, ook vaor het Holland Festival etc., red.) en deze moet voor dit soort gebeurtenis sen worden aangesproken." Na eerst slechts enkele minuten per uur toegezegd te hebben gekregen binnen de bestaande programma's om er de zogenaamde Tour-flitsen in te mogen uitzenden, werd eind maart tenslotte toch nog het licht voor een volledige Radio Tour de France op groen gezet. Met dien verstande even wel, dat de zendtijd, die vorig jaar vijf uur bedroeg werd teruggeschroefd tot drie uur per dag. ..Binnen deze tijd kunnen we behoorlijk werken," zegt Van der Gaast. ..hoewel we na tuurlijk veel minder armslag hebben dan vorig jaar. HILVERSUM Niet altera de radio besteedt dit jaar weer ruime aan dacht aan de Ronde van Frankrijk. Ook de televisie laat dit tot de ver beelding sprekende evenement (een combinatie van sport, show en com mercie) niet zonder meer voorbij gaan. Dagelijks is er een samenvat ting van de etappe van die dag te zien van 18.30 tot 18.55 uur, terwijl daarnaast de belangrijkste bergetap pes rechtstreeks op het scherm wor den gebracht. In de Tour-periode (27 juni-22 juli) zal Studio Sport voorts nog een zestal speciale reportages laten zien, die door een speciaal team van de Franse televisie worden gemaakt. Deze uitzendingen vallen grotendeels aan het einde van het avondprogramma. De directe uitzendingen zijn: woensdag 27 juni: proloog in Fleu- rance (tijdrit van 5 km); donderdag 28 juni: Fleurance-Luchon (eerste Pyreneeën-etappe); vrijdag 29 juni: Luchon-Superbagneres (individuele bergtijdrit over 24 km); zaterdag 30 juni: Luchon-Pau (zwaarste Pyre neeën-etappe); zaterdag 7 juli: Rou- baix-Brussel (drie lastige klimme- tjes in de laatste 20 kilometer voor Brussel); donderdag 12 juli: Evian- Morzine Avoriaz (individuele tijdrit over 55 km in de Alpen); vrijdag 13 juli: Morzine-Les Menuires (Alpene tappe met 4 cols); zondag 15 juli: Les Menuires-Alpe d'Huez (zwaarste bergetappe uit de Tour 1979); maan dag 16 juli: Bourg d'Oisans-AIpe d'Huez (laatste Alpenetappe); zon dag 22 juli: Les Perreux sur Marne- Parijs (slotetappe met 6 ronden op Champs Elysees). Kneet-story Zeker met het dagelijkse overeicht van de etappe, de interviews en de ook dit Jaar weer geprogrammeerde Kneet-story" (het verhaal van wereld kampioen Oerrie Knetemann, red.) kunnen we tegen het einde van de uitzending in tijdnood komen. Ook kunnen we pas een uur later melding maken van de gebeurtenissen in de Tour. omdat we nu pas na drie uur de lucht in gaan. al wordt er direct na het nieuws van twee uur al een eerste korte flits uitgezonden." Er zijn méér veranderingen. De meest in het oog springende: de verhuizing van Hilversum 3 naar Hilversum 1, een logisch gevolg van de per 1 april ingevoerde zenderkleuring, die de sportuitzendingen verpakt in een voor een breed luisterpubliek aan trekkelijk muziekbed. Een verhui zing. die gezien de eerste onderzoe ken van de Dienst Luister- en Kijkon derzoek, voor de NOS-sportultzen- dingen tot nog toe niet is tegengeval len. De zondagse Langs de Lljn-uit- zending trekt méér luisteraars (op het hoogtepunt 2.4 miljoen) dan „de TROS op 3" en de woensdagavond en zaterdagavond-editie van Langs de Lijn zijn het beste en op één na beste, beluisterde avondprogramma op alle radiozenders. NOS-vliegtuig Een opvallende wijziging is voorts het feit. dat de NOS dit Jaar niet meer over het eigen NOS-vliegtuig boven de Tour-karavaan kan beschikken. Het weinig eervol als „hijgend hert" betitelde vleugellamme vliegtuigje van NOS-piloot Charles van der Hey- de kan de vermoeiende reportage- vluchten niet meer aan en -de aan schaf van een nieuw vliegtuig (kosten ruim 8 ton) is door het NOS-bestuur vooralsnog op wat langere baan ge schoven. Samenwerking met RTL (radio Luxemburg) moet nu in de leemte voorzien. Het budget van Radio Tour de France is door de tienduizend gul den hogere huurprijs mede tot bijna een kwartmiljoen gestegen. Hoewel de zeggenschap over vliegtuig en vluchtschema niet meer alleen in ei gen handen is verwacht NOS-produ- cer George Tor dat het de kwaliteit van de reportages niet nadelig zal beïnvloeden en dat de verslaggevers Theo Koomen (voor de vijftiende keer in de Tour en nu opnieuw achter op de motor), Heinze Bakker en Hans Prakke (beiden in AVRO-dlenst) het Tour-gebeuren actueel via de luid sprekers kunnen verslaan. Voor hoeveel luisteraars? Onderzoek naar de cijfers is er na het eerste jaar (1970) niet meer gedaan. Getracht wordt dit Jaar in die leemte te voor zien hoewel de Dienst Luister- en Kijkonderzoek daar opnieuw niet toe in staat lijkt. De verwachting, dat opnieuw enkele miljoenen Radio Tour de France een viertal weken lang liefdevol zullen koesteren, is reëel. Het presentatie-trio Klaas Samplonlus, Fred Racké en Koos Postema (dagelijks allen één uur) is door de formule van het programma (flitsen van de Tour en indien voor handen andere sportevenementen als Wimbledon, nationale zwemkampi- oenschappen, roeien en motor- en au toraces. de muziekkeus van Herman van der Velden) daarmee vier weken lang de grote concurrent van de „rest" van Hilversum, al willen zij het met de makers graag anders zien. door Ineke Sluiter SCHEVENINOEN Een van de buitenlandse dansgezel schappen die ln het Holland Festival optreden ls de Lon- don Contemporary Dance Theatre. Het ls van groot be lang dat het mogelijk ls door middel van het Holland Festi val kennis te maken met de activiteiten op dansgebied ln het buitenland, ln dit geval dus Londen. Geïnspireerd door het werk van Mar- tha Graham ls door de geestdriftige en toegewijde Robin Howard een groep van de grond getild, die nu I bestaat uit zestien dansers, voorna melijk opgeleid aan de London School of Contemporary Dance, en werkend met choreografen die zich in het gezelschap hebben kunnen ont wikkelen Artistiek leider is Robert Cohan en het programma dat de groep dinsdagavond ln het Clrcusthe- Speciaal vandaag ater in Scheveningen bracht, bestond geheel uit choreografieën van hem. Zo'n programma geeft een goed beeld van wat de choreograaf beoogt en uit wil dragen. Eigen aan de moderne dans ls. dat de vormgevers zoeken, naar een bewegingstaal die specifiek ls voor hem of haar. Dat draagt bij aan een constante ontwikkeling en voorkomt stilstand en verstarring. Het werk van Cohan wordt niet door dit uitgangspunt gekenmerkt. Hij was lange UJd één van de belangrijk ste dansers van Martha Graham en hij lijkt zo geconditioneerd door haar bewegingsstijl, dat hij er naar mijn smaak moeilijk los van komt. Wat we aan beweging te zien krijgen doet wel wat ouderwets aan. immers. Graham had haar grote bloeiperiode tussen 1940 en 1960 en sindsdien is er al heel wat veranderd aan de opvattingen ln de moderne dans. Ik vind het ook te welng eigen, ik zou meer Robert Co-, han willen zien. Dansers als Cunning-' ham. Eric Hawkins, Paul Taylor, ook eens nauw met haar gelieerd, hebben bewezen dat het mogelijk is een eigen weg te vinden. We moeten wel stellen, dat Graham een fantastische bewe gingsvocabulaire heeft ontwikkeld, zodat, als Je daar mee aan het werk gaat, er voorlopig genoeg materiaal voorhanden ls om te gebruiken en uit te diepen. Er gebeuren dus best mooie dingen, en de in de Graham- techniek getrainde dansers leveren fantastische prestaties. Ga je echter de choreografieën bekijken op hun merites, dan is er wel reden tot na denken. In „Stabat Mater", muziek Antonio Vivaldi, was de leidraad de rouwende Maria bij het kruis. Van uitbundige beweging kan uiteraard geen sprake zijn, en de kostuums van Diana Belli nodigden daartoe ook niet uit, maar dynamisch was er toch wel heel wei nig aan de hand, behalve tegen het eind, waar wat meer levendige bewe ging ontstond. De choreografie kwam wat rommelig over. omdat er op meerdere plaatsen verschillende din gen gebeurden, die Je het gevoel ga ven dat Je steeds iets belangrijks ge mist had. In „Forest" was dit veel beter, maar hier was wat moeilijk te volgen waar het precies om ging, het bleef bij vage aanduidingen van een natuurgebeuren, primitieve wezens in een bos. zonder helder uitgewerkte Het bedreigde bos is een coproduktte van de Zweedse. Z am blase en Finse televisie* waarin een Indruk wordt gege ven van de manier waarop misbruik wordt gemaakt van Ned. I/19JO Eef Brouwers, een oude be kende van de televisie, keert deze zomer een enkele maal terug met het presenteren van AVRO's aomerkwts. Ned. 2/26.27 De NOS brengt vanavond het vervolg op het in het kader van het Holland Festival ge brachte musiekprogramma vanuit de Waalse kerk te Am sterdam over het thema Oor log en Vrede. Ned. 1/22.16 Onderwerpen In Televixler magaxine: de Tweede Kamer debatten over het pakket 1 ju- li-maatregelen ln het kader van de bexuinigingen van het kabinet; verder een reportage' van vluchtelingen in Z.O. Asië en een interview met de hoge commissaris voor vluchtelin gen in Genève, Paol Hartling. Ned. 2-22.20 Middagpauxedienst uit gaande van de stichting Alle- Dag-Kerk in de Engelse kerk aan het Begijnhof in Amster dam. waar da. N. M. A. ter Linden te Amsterdam voor gaat. Hllv. 1/12.40 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De Ameri kaanse televisieserie over de jodenvervolging. Holocaust, is in ons land goed bekeken. Meer dan de helft van de Ne derlanders van twaalf jaar en ouder heeft een of meer afle veringen op het scherm ge zien. Het gemiddelde waarde ringscijfer was 75. In school termen is dat een 7,5. Een en ander blijkt uit een onderzoek dot de TROS bij Kijk- em Luisteron derzoek van de dienstverlenende NOS heeft besteld. Nagegaan is hoe veel mensen zijn bereikt, wat voor soort groepen en hoe het kijkgedrag was. Daarvoor zijn 1393 personen van twaalf jaar en ouder ondervraagd. Kleine kinderen kunnen niet in der gelijke onderzoeken betrokken wor den vanwege bet te kleine meetgetaL De Jeugd tussen 12 en 19 jaar heeft zich het meest voor Holocaust geïnte resseerd. De TROS heeft zich dan ook vooraf intensief met schooldagen en informatiemateriaal tot deze groep gericht. Uit reacties die ios van dit onderzoek bij de TROS zijn bin nengekomen. bleek wel dat voor deze groep de Tweede Wereldoorlog niet meer was dan een stuk geschiedenis zoals bijvoorbeeld Willem van Oranje of Slag bij Nleuwpoort. Nederlanders ln de leefUjdsgroep van 55 Jaar en ouder hebben het minst gekeken. Waarschijnlijk hebben hun oorlogservaringen, in welke vorm dan ook. een belangrijke rol daarbij ge speeld. Het onderzoek gaat echter niet op dergelijke conclusies in. Wel is het zo dat deze groep relatief de meeste afleveringen zag. Het bereik van de serie was ook laag bij onder vraagden van 20 tot 24 jaar. Opmerkelijk is dat personen die op gaven lid van een kerk te zijn naar verhouding veel minder naar de serie hebben gekeken en veel onregelmati ger dan degenen die niet tot een kerkgenootschap behoren. Politieke midden Onder de kiezers van het politieke midden, waarmee het CDA wordt be doeld. was het bereik het laagst, ver geleken met links en rechts politiek gezinden. „Linkse" kijkers vertoon den het meest regelmatige kijkge drag. Hoort de groep met de laagste opleiding gewoonlijk tot de intensief ste kijkers, bij Holocaust was het opvallend dat mensen met alleen la ger onderwijs het laagst vertegen woordigd waren. Verder blijkt dat acht procent van de Nederlandse bevolking van 15 jaar en ouder wel eens heeft geluisterd naar de radio-uitzendingen „Naar aanlei ding van Holocaust" en dat meer dan de helft van de kijkers naar de eerste drie afleveringen van Holocaust keek ook het aangepaste Aktua-tv „mee nam Na de vierde en de laatste afleveringen zakte die belangstelling echter behoorlijk. Een veel gedetailleerder onderzoek zal in november gereed zijn. Dan wordt meer aandacht besteed aan de Hochschüle der Künste met Lautgedichte en Maulwerke. nvold< door André Rutten relaties, je raakte niet echt betrok ken, je bleef ernaar kijken. De ge luidsband met wind. regen, onweer en diergeluiden was wel mooi ais sfeer- aanduiding. HIJ was van Brian Hodg son. „In „Class" tenslotte werd de Graham-techniek op overrompelen de wijze opgevoerd. Oefeningen, die het lichaam van de danser vormen, hem een superieure controle geven en een uitermate grote bewegingsvrij heid. Het in deze techniek kenmer kende vallen en opstaan kwam uitge breid en zeer bevredigend aan de orde. Ook het springen, dat grote aandacht krijgt, en het uiteindelijke ideaal van iedere danser zichtbaar maakt, nl. het los zijn van de aarde, zorgde voor opwindende momenten. Het resultaat was een enthousiast publiek, dat een staande ovatie bracht voor de dansers en eigenlijk ook aan Martha Graham. Eenzelfde creatie als in 1954. toen zij voor het eerst Nederland bezocht en met haar gezelschap een techniek-demonstra tie gaf. In ieder geval een plezierig en positief einde van een wat dualisti sche voorstelling. AMSTERDAM Je kunt dus niet alleen gedichten, maar ook een soort theater maken op basis van louter klanken en zelfs van oefeningen ter ontwikkelingen van de orga nen, die bij het vormen van klanken gebruikt worden. Vanavond is dat voor de der de en laatste keer in Mickery te zien. De Hochschüle der Künste in (West-)- Berlijn is daar in samenwerking met het Goethe Institut in twee projec ten, bestemd voor een Europese tour nee, mee bezig geweest. Het eerste ging uit van zeven „Lautgedichte" (klankgedichten), tussen 1918 en 1922 gemaakt door de Oostenrijker Raoul Haussmann (in 1886 in Wenen gebo ren), betrokken bij de Berlijnse Dada- beweging. Hij gebruikte soms wel woorden, het liefst Franse, ook Duit se, ook onherkenbare, maar bouwde er geen zinnen mee. Als je daarmee het theater in wil, kun je er een soort klankmuziek mee maken, wat de Ber- lijners onder muzikale leiding van Dieter Schnebel ook hebben gedaan. Daardoor kun je je laten inspireren tot een vormgeving, tot figuren die je de klanken wilt laten voortbrengen, tot de mimiek en de intonatie die zij er bij gebruiken. Voor dat alles mise en scene, decor en kostuums heeft Achim Freyer meegewerkt. Er was gekozen voor drie clownsfigu ren in zwart-wit, die eerst ieder een solo hadden, vervolgens tot een soort samenspraken kwamen. Niet op het toneel, maar de een naast, een ander voor, een derde boven het publiek. De eerste, die opkwam met een verlicht bord „Achtung, Ausführung", was een grappige precieseling, die zo spits mogelijk de klanken vormde, de tweede, die achter een trapleertje vandaan kwam, was meer een onhan dige goochelaar met moeilijke klan ken, de derde, een vrouw achter een strijkplank en met een matteklopper, een royale klankenvormster. Zij wer den, ais zij bezig waren, uit het don ker uitgelicht door ieder een eigen schijnwerper. organen, die bij het vormen vari klan ken, en dus ook bij het gewone pra ten. in actie komen. Iets, waar waar schijnlijk alleen maar spraak- en zangleraren en hun leerlingen over nadenken en bewust mee bezig zijn. Zij komen daardoor natuurlijk wel tot „Maulwerke", tot smoêlentrekke- rij, zeg maar. Misschien best wel gek genoeg om er anderen naar te laten kijken. Zo ontstaat dan een „szeni- sche Fassung", visuele uitwerking voor het theater van wat eerst een luisterstuk was. Waarbij de aanvan kelijke geluidsapparatuur vervangen is door dia's, film en video. Metn; spelers, heel gewoon maar in gekleed én een grote vis in een ai rium, op een vuilwit toneel was maakt met een schitterende s. humoristische vindingrijkheid." Ik vond het best wel leuk. Ook oi het alles bij elkaar maar net een| duurde. Toch vroeg ik me ook af: waarlj den zij ons zo verschrikkelijk t wijd en zo zorgvuldig uitgewei eigenlijk mee bezig. ADVERTENTIE w door Adr. Hager Vrijblijvend vraag: wat heeft de serie Holocaust eigenlijk bij de kijkers gedaan? Aan de orde komt: is de kennis over de oorlog toegenomen, is datgene wat men gezien heeft blijven hangen, hoe is de houding tegenover minderheden waarmee wij te maken hebben en weten de meeste kijkers nu wie Hitier is° Het tweede project, onder dezelfde begeleiding ontwikkeld, was geba seerd op „Maulwerke für Artikula- tionsorgane und Reproductionsgerö- te van de Zuidduitser (geb. 1930) Die ter Schnebel. die samen met Achim Freyer in 1977 de „szenische Fas sung" ervan maakte. Het was dus in oorsprong Schnebel is musicoloog componist en filosoof een composi tie, waarin muziek werd gemaakt met behulp van een reeks oefeningen ter ontwikkeling van al de menselijke DEN HAAG Veldslagen, oorlog, strijd, gebed, doden en klaagzangen zijn de onder werpen van het festivalpro gramma getiteld een „Battag- lie e lamenti 1550-1650". Door de eeuwen heen werden de com ponisten kennelijk meer geïnspireerd door gebeurtenissen op het slagveld dan door vrede. Aan dat onderwerp is voor de toondichter blijkbaar weinig «er te behalen. Het programma met tal van onbekende namen werd dins dagavond in een goed bezette Nieuwe Kerk gepresenteerd door het zestien leden tellende ensemble Hesperion uit Basel afkomstig, dat onder leiding staat van de eminente gambist Jordi Savall. Socrates onderkende reeds de kracht die van muziek kan uitgaan, ook bij oorlogsvoering. Men denke in dit ver band aan de functie van de doedel zakken in het Schotse leger. Van het eind van de vijftiende eeuw dateert het eerste overgeleverde stuk oor logsmuziek. het chanson „Aila batag- lia". Aan de hand van het uitgevoerde programma kon men vaststellen dat men tussen 1550 en 1650 veelvuldig de n En aandacht schonk aan veldslagen i een klaagzangen. Naast werken van uit die tijd bekende componisten tlva' Scheidt, Byrd en Gabrieli hooró we t men pennevruchten van compon^eens ten, die men nauwelijks in de ei clopedie aantreft. En dat maakt dergelijk festivalprogramma trekkelijk. Om een enkel onderdeel!* «nte noemen; een lied met alarmkreta van Juan Bias de Castro, een Galliart van Holborne en de romance Juan Vasquez. Een strijdlied schre ook Samuel Scheidt, een bewerkii van „Est-ce Mars", dat onze eigt Sweelinck inspireerde tot een orgö werkje en dat het liedje „Wie g mee over zee" als melodie diende. love leste et 2 aar 0\ Hesperion beschikt over originele i» strumenten als gamba, zink, en tro» bone, het vocale aandeel wordt gei* verd door Montserrat Figueras en J» sep Benet. De vertolkingen make stuk voor stuk een deskundige 6 stijlvolle Indruk al kan men niet on: komen aan de gedachte dat het ge heel een gekunstelde produktie is voldoening aan een mode. Vanavond gaat dit programma in Pelgrimskerk van Rotterdam-Deli* haven, morgenavond in de Amstt* damse Oude Kerk. ADVERTENTIE AEG AEG-TELEFUNKEN Nededand N V Aletia Jacob slaan 7.1066 BP AmsicnJam. leleloon. 020-511633a Programma's donderdag 21 juni AMSTERDAM. Kleine Koraedi» 20.15: De Club, Stadsschouwburi 20.15: London Contemporary Dantfl Theatre, Tropenmuseum 20.15: Gfr gaku Ensemble. DEN HAAG. 's-Gravenhaagse Ma» ge 20.30: Bewth, Koninklijk» Schouwburg 20.15: Les Ballets Tro* kadero de Monte Carlo, Luthers» Kerk 20.15: Het Nederlands Kam» koor. ROTTERDAM. Pelgrimskerk 20.1* Hesperion XX. UTRECHT. Vredenburg 20.15: 09 roep Orkest o.l.v. Kenneth Monti* mery. MIDDELBURG Vleeshal 16.30» 23.30: Kosugi and Friends. HILVERSUM. Schouwburg land 20.00: Ensemble Gaku.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4