amer wil bijstelling voningbouwpr o gramma Regering laat CDA nog in de kou staan Kabinet op zoek naar land voor Turken Personalia inister wil hulp aan ietnamezen uitbreiden Lid Raad van State kan beheersfunctie vervullen U wilt zonder veel omhaal wassen en centrifugeren, zo goed als maar kan. AEG laat je niet in de steek. Verschuiving ten gunste van woningwetsector' 00 bootvluchtelingen naar Nederland Leden Greenpeace klinken zich vast aan schip Met een echte wasauto- Kortom: een werkpaard. maat en een aparte centrifuge, bij elkaar in één toestel dat jaren lang trouw en probleemloos al het wasgoed brandschoon wast en perfekt droogt. Dan is er maar één die hieraan voldoet: de AEG-TURNAMAT. En zo heeft AEG voor elk wasprobleem een oplossing. 'Vliegen met DC-10 niet verantwoord' Fractie: korting uitkering verzachten, aftopping verzwaren Koopkracht Vice-voorzitter Ruppert: FNV waardeert politie-optreden Bezetters: 'Standpunt Haars biedt geen enkel perspectief' INDERDAG 21 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 Uen« onze parlementsredactie EN HAAG De Tweede Kamer wil nog tijdens het debat eroq rer de Voorjaarsnota duidelijkheid van minister Andriessen enerj ier een mogelijke bijstelling van het woningbouwprogram- lk u voor dit jaar en komende jaren. De Tweede Kamer heeft al nne° rhaaldelijk uitgesproken dat er in het bouwprogramma ;zuit schoven moet worden ten gunste van de woningwetsector. i een et kabinet is echter nog niet uit deze problematiek, zodat lnh" inister Andriessen de Kamer schriftelijk heeft laten weten, it het overleg over een bijstelling van het bouwprogramma istoa #r dit iaar n°g gaande is. nige. owel CDA-Kamerlid Van Amels- als PvdA-Kamerlid Kombrink namen daar geen genoegen mee. Zij herinnerden de minister eraan dat tijdens de begrotingsbehandeling voor volkshuisvesting beloofd is, dat de Voorjaarsnota uitsluitsel over het bouwprogramma zou geven. Van Amelsvoort noemde het ant woord van Andriessen „geen ant woord" en vroeg hem alsnog meer duidelijkheid te verschaffen. Kom brink vreest, dat wanneer nu geen duidelijkheid wordt verschaft, de zaak onder tafel verdwijnt. Daarmee zou van de door de Kamer gewenste verschuiving in de richting van de sociale woningbouw, ook wel eens niets terecht kunnen komen. de Stagnatie onze parlementsredactie IEN HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) reeft ernaar het aantal naar Nederland te halen Vietnamese ootvluchtelingen van ruim driehonderd naar een kleine nhonderd uit te breiden. Voorts wil hij een aanzienlijk Itdrag in geld beschikbaar stellen voor de internationale hulp buit ia de bootvluchtelingen. Stn minister heeft beide voornemens angekondigd in een mondeling over ig gisteren in de Tweede Kamercom- voor buitenlandse zaken. De •rcommissie toonde zich in het field pgemeen tevreden over de manier en aarop de minister het probleem wil ie er inpakken. Dr. Van der Klaauw loet zijn voornemens overigens nog el in de ministerraad bespreken. ido| Bj heeft de commissie verzekerd dat dezt t uitbreiding van het aantal naar tderland te halen bootvluchtelin- •n niet ten koste zal gaan van de -Jiimte om politieke vluchtelingen elders op de wereld en met name Zuid Amerika, te helpen. Jaarlijks iteert Nederland een toe te laten ital vluchtelingen van rond 750. |)it aantal kan nu duidelijk worden ichreden. Van der Klaauw meent dat Neder- land en het rijke westen in het alge meen het vluchtelingenprobleem in «tAzië niet alleen door gel- Kantonrechter Mr. C. H. Verstegen Is benoemd tot kantonrechter in Har- wijk. Hij is nu nog rechter bij de pchtbank in Zwolle en kantonrech- ir-plaatsvervanger in Harderwijk en 'eenwijk. dschenkingen kan oplossen. Dat zou de Indruk wekken dat het westen niet bereid is ook zelf daadwerkelijk de last van dit probleem te dragep. Ex tra geld zal desondanks nodig zijn voor internationale oplossing van het probleem. Conferentie Binnenko.rt zal ion New York een internationale conferentie over de toestand in zuid-oost-Azië worden ge houden. De minister heeft er wel op gewezen dzt dergelijke grote confe renties ook nadelen met zich meeb rengen, omdat de politieke verhou dingen tussen landen en blokken dan een rol kunnen gaan spelen. De overkomst van de Vietnamezen zal door een speciale Nederlandse missie in het belangrijkste opvang- land, Maleisië, worden voorbereid. De hoge commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, bleek de afhandeling van de overweldigen de stroom Vietnamezen niet meer zelf via Genève te kunnen afhandelen. Aanstaande zondag komen 66 Viet namezen in Nederland aan. Zij ko men uit Singapore, waar ze tijdelijk naar toe waren gebracht nadat een Nederlands schip ze in de Chinese zee had opgepikt. Meer nieuws op pag. 7 De Kamer heeft de laatste maanden bij herhaling geconstateerd dat de bouw van premiekoopwoningen en de dure vrije sector koopwoningen stagneert. Omdat het woningtekort driftig toeneemt, achtte de Kamer het gewenst dat de gelden bestemd voor de premie- en vrije sector, zou den worden gebruikt voor verhoging van het aantal te bouwen woningwet woningen. De bewindslieden op volkshuisves ting voelen wel voor een dergelijke verschuiving in hun begroting, maar Andriessen is er kennelijk nog niet voor. IJMUIDEN (ANP) Vier mensen van de actiegroep Greenpeace hebben zich gisteren enkele uren met een rubberboot vastgeklonken aan de schroef van het schip „Marijk Smits", dat in de haven van IJmuiden ligt. Het schip heeft 2200 vaten radio-ac tief afval aan boord die worden ge-, dumpt in dè Atlantische oceaan. De actie werd beëndigd toen de beman ning van het schip de rubberboot vol met water gooide. Volgens Greenpeace komt het afval ondanks de strenge veiligheidsvoor schriften vroeg of laat toch in het leefmilieu terecht. Daarom moet eerst de aangekondigde „brede maat schappelijke discussie over kernener gie" plaatsvinden, waar men zich ook met dit soort zaken moet bezighou den, alvorens kan worden besloten tot dumping van het afval in de oce aan. Tot die tijd moet, aldus Green peace, het afval bovengronds en op een controleerbare manier worden opgeslagen. ADVERTENTIE AEG AEG-TELEFUNKEN Nederland NV Aletta Jacobsiaan 7 1066 BP Amsterdam. telefo«n 020-5116333. WASHINGTON (Reuter, afp) De Amerikaanse organisatie van lucht vaartpassagiers heeft het weer in ge bruik nemen van de DC-10's in Euro pa een onverantwoordelijke daad ge noemd. die zijn weerga niet kent in de luchtvaarthistorie, In een verklaring zegt de organisatie dat de beslissing om de DC-10 vloot aan de grond te houden, iedere dag met nieuwe bewij zen wordt gerechtvaardigd. Sinds het ongeluk met de DC-10 bfj Chicago op 25 mei is er geen enkele aanwijzing gevonden die de zeker heid geeft dat het leven van een pas sagier van een DC-10 niet onnodig in gevaar brengt, aldus de organisatie. De Amerikaanse DC-10 vloot blijft vooralsnog aan de grond, terwijl de Europese maatschappijen niet met. een DC-10 in de VS mogen landen. Ook de Canadese vliegvelden blijven voor de DC-10 gesloten. Het Canade se ministerie van verkeer heeft nega tief gereageerd op het verzoek van enkele Europese maatschappijen in Canada te mogen landen nu het toe stel in West-Europa weer luchtwaar dig is verklaard. Een Chinese landbouwdelegatie brengt momenteel een bezoek aan Nederland om kennis te nemen van onze produktiemethoden. Gisteren bezocht de delegatie het proefstation voor de veehouderij in Lelystad. Burgemeesters Met ingang van 1 augustus is mr. P, Roscam Abbing benoemd tot burgemeester van Vlagtwedde. Hij was burgemeeSfcir van Markelo. Mr. Roscam Abbing W»; veertig Jaar. is hervormd en lid vao WD Met ingang van 1 juli is J A Bultena benoemd tot burgemeester van Ten Boer Hij was sinds 1958 burgemeester van Baflo. De heer Bul tena is 51 jaar; hij is hervormd en lid van het CDA. Gouverneur KMA 1 september 1980 wórdt commodore D Klik goq- verneur van de Koninklijke Militaire Academie in Breda. Hij volgt gene- raal-majoor M H. von Meijenfeidt op die met pensioen gaat. Commodore DEN HAAG Het kabinet heeft zich gisteren in onderhandse contacten niet ontvankelijk JjJJf koninkhjkc luchtmacht" kh getoond voor twee CDA-verlangens. voor het pakket juli-maatregelen. Het CDA wil dat het wordt de 35ste couverm ur van de kabinet zelf zijn wetsontwerp wijzigt voor de aftopping van prijscompensatie te laten ingaan k m a commodore Klik is 5: jaaren vanaf inkomens van 50.000 in plaats van 55.000 gulden. Ten tweede wil het CDA een stukje van ki"d? ^uuire <u«»t IW de vermoedelijk nogal ruime halfjaarlijkse stijging van de uitkeringen per 1 januari 1980 baan ln d]Pmmtairc personceisscctot naar voren halen, zodat de korting op de uitkeringen per 1 juli zal worden verzacht. gewerkt van ïsn tot 1976 wai hf) commandant van de militaire in Van onze sociaal-economische redactie De WD Is nog steeds tegen het kabi- Daarom vroeg Weijers in het debat netsvoorstel voor aftopping. WD'er het kabinet, te overwegen een stukje De Korte kwam in het debat gisteren Van de veroging van de uitkeringen met een reeks van argumenten tegen zo'n aftopping. Het grootste bezwaar is, dat de aftopping nog inkomens in de middengroepen zal treffen. De WD heeft geen bezwaar tegen een extra offer van hogere inkomens, maar denkt dan aan inkomens boven zestig- tot zeventigduizend gulden bruto per jaar. De Korte wilde desgevraagd geen antwoord geven op de vraag, of de WD-fractie van plan is tegen de af topping te stemmen. Doet de WD dat, dan verdwijnt de aftopping uit het juli-pakket van het kabinet, want ook de PvdA is er tegen, en samen vormen die twee een meerderheid in de Kamer. De weerstand bij de WD zou nog groter worden, wanneer het kabinet zou toegeven aan de CDA- wens en de aftoppingsgrens zelfs zou verlagen naar vijftigduizend gulden. Het CDA zou ook zelf een voorstel voor verlaging van de grens kunnen indienen. Maar zolang het kabinet zo een voorstel niet wil overnemen of verdedigen, is het nagenoeg zeker, dat de WD er dan tegen zal stem men, zodat het toch met steun van de PvdA wordt verworpen. Zoals de kaarten er nu bijliggen, is een groot deel van de CDA-fractie tegen de korting op de uitkeringen, als er geen aftopping vanaf 50.000 gulden komt. De CDA-fractie is anderzijds op een paar leden na te winnen voor korting op de uitkeringen, als die wordt ver zacht voor uitkeringen beneden het niveau van modaal (24.000 gulden bruto). In het debat beriep CDA'er Weijers zich gisteren op de garantie van het kabinet dat de kortingen er niet toe mogen leiden, dat de koop kracht van de uitkeringen in enig jaar door de nullijn zakt. Dat zou echter dit najaar kunnen gebeuren, als prijs stijging bijvoorbeeld door de hoge olieprijzen wat tegen gaat vallen. per 1 januari 1980 naar voren te ha len. Weijers noemde daarbij geen da tum. Fractieleider Lubbers heeft de datum van 1 oktober genoemd. Maar een deel van de fractie, waaronder Weijers zelf. denkt aan 1 juli a s. Als bijvoorbeeld 0.2 procent van de ver hoging van januari naar 1 juli zou worden verschoven, zou de korting van 0,2 procent voor de laagste uitke ringen geheel te niet worden gedaan. (De korting is 0.2 procent voor de laagste, oplopend tot 0.7 procent voor de hoogste uitkeringen.) Voor minister Andriessen (Financiën) zou dit betekenen, dat hij voor de rest van het jaar een gat van 75 tot 100 miljoen gulden moet financieren. Dat zou echter een tijdelijk gat jzijn. wan neer op 1 januari 1980 de schade wordt ingehaald in de vorm van een dan geringere stijging van de uitke ringen. Weijers stelde gisteren in het debat namens zijn fractie, dat „wij niet uit zijn op het doen vervallen" van de korting op de uitkeringen, „mits be houd van koopkracht volstrekt verze kerd is". Onderhands overleg tussen CDA-fractie en kabinet had gisteren nog niets opgeleverd. De afloop van het debat is daardoor nog erg onze ker. Vanochtend beginnen de minis ters aan hun antwoord in de Kamer. Morgenavond moet er worden gestemd. Nypels (D'66) verklaarde zich tegen de korting op de uitkeringen en op de salarissen van trendvolgers (werkne mers in gezondheidszorg en gesubsi- eerde instellingen). Maar D'66 gaat akkoord met het niet laten doorwer ken van bouw- en uitzend-CAO in minimumloon, sociale uitkeringen en salarissen van ambtenaren en trend volgers. De PvdA verwerpt alle juli- maatregelen van het kabinet Nypels verweet de PvdA dat zij geen oplos sing biedt voor het gat van bijna tweemiljard gulden dat direct in de rijksfinanciën zal vallen, als bouw- en .uitzend-CAO volledig zouden door werken. Het CDA is tegen een volledige kor ting bij de trendvolgers. Trendvol gers die net als andere CAO-werkne- mers de volledige sociale premies be talen. moeten een geringere korting krijen dan de ambtenaren, vindt het CDA. structie luchtmachtopleiding in Ni/ megen. Benoeming Tot directeur-arts vdnl het bureau van dc provinciale raad voor de volksgezondheid ln Noord-' Holland is per 1 augustus benoemd de heer R. H. Levi uit Amstelveen Onderscheiding De heer A. Blan kert uit Den Haag is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij kreeg deze onderschei ding ter gelegenheid van zijn afscheid als hoofd-directeur van de ANWB. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vice-voorzitter van de Raad van State, dr M. Ruppert, vindt de functie van lid van de Raad van State verenigbaar met het beheer over andermans aandelen. Hij zei dit gisteren in reactie op een bericht in Vrij Nederland dat Staatsraad dr W. H. van den Berge „de Zaakwaarnemer" is van CDA-fractieleider Lubbers. Van den Berge is lid van het bestuur van de stichting die het tijdelijk be heer heeft over de aandelen van Lub bers. „materieel en moreel is hier niets aan de hand", alus dr Ruppert. Volgens Lubbers zelf is het beheer over aandelen niet te vergelijken met een werkelijk zaakwaarnemerschap dat volgens de wet onverenigbaar is met het lidmaatschap van de Raad van State. Wat Vrij Nederland doet Is op alle slakken zout leggen, aldus de CDA- fractievoorzitter. Het lidmaatschap AMSTERDAM (ANP Het bestuur van de FNV heeft gisteren grote waardering uitgesproken voor het po litie-optreden op de „actiedag" van 19 juni. Dat optreden werd geken merkt door verstandige terughou dendheid. waarbij de politie begrip toonde voor de democratische nood zaak van de vakbeweging om protest acties te kunnen voeren, aldus het bestuur. °e Nederlandse politiebond heeft een onderzoek verricht naar de enkele incidenten, die zich voordeden. Het bleek dat het om ondergeschikte za ken ging. die snel tot een oplossing kwamen. van de Raad van State is wettelijk onverenigbaar met het ambt of be roep van advocaat-procureur, nota ris, accountant, belastingconsulent of zaakwaarnemer, zo staat het in de wet. Dr Ruppert meent dat er in het geval van dr Van den Berge niet van ambt of beroep kan worden gesproken. „Het is nog minder dan een commis sariaat, wat hij doet," zei Ruppert. Volgens hem is er voor zover hij kan overzien, geen sprake van dat de stichting die Lubbers aandelen be heert, functioneert. Hij acht het der halve onwaarschijnlijk dat er een conflict zou kunnen ontstaan tussen de plichten die Van den Berge heeft als staatsraad en plichten als be stuurslid van de stichting. Regeling Van onze verslaggevers DEN HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zal vooral langs diplomatieke weg proberen een land te vinden dat bereid is de Turkse christerien op te nemen die op 1 september Nederland moeten verlaten. De mogelijkheden om in het formele internationale overleg tot een wijkplaats voor deze mensen te komen, zijn volgens hem uiterst beperkt. -2e hebDen me geplaagd, omdat ik dit mooie weer moest oefenen." De bewindsman deelde dit gisteren mee aan de Kamer commissies voor buitenland se zaken en justitie, die met hem en staatssecretaris Haars over de kwestie van de Turkse christenen overleg pleegden. De meeste fracties hebben gunstig gereageerd op de be slissing van de staatssecreta ris om de Syrisch-orthodoxe christenen, van wie verzoe ken om toelating tot nu toe zijn afgewezen, opnieuw een kans op verblijf te geven. Het uitgangspunt om de Turkse christenen niet collectief toe te laten, maar elk geval af zonderlijk te beoordelen, wordt vrij algemeen onder schreven. Bij de nieuwe beoordeling vande toelatingsverzoeken gaat het om 213 gevallen. waarin bij de afwijzing toe stemming was verleend om in ons land te blijven in afwach ting van een beslissing in ho- gerberoep. In dertien van deze gevallen gebeurde dit pas na tussenkomst van de rechter. Bijde heroverweging worden ook de 40 gevallen betrokken, waarin het toelatingsverzoek zonder meer werd afgewezen, zonder dat de betrokken te gen die beslissing verzet aan tekenden bij de rechter. In de vijftig gevallen dat wel een kort geding werd aangespan nen stelde de recher de staatssecretaris in het gelijk. Reactie De tweehonderd Turken die in de Sint Jan verblijven, hebben gisteren in een brief aan de Tweede Kamer gerea geerd op de toezeggingen van staatssecretaris Haars. Zij constateren dat het volko men onduidelijk is welke nor men zullen gelden bij de hero verweging van de verzoeken tot toelating. Verder menen zij dat heroverweging van alle gevallen op basis van een normale benadering van asielvragers en de volledige rechtsprocedure tot en met de Raad van State niet moge lijk is binnen de door me vrouw Haars gestelde termijn (tot 1 september). In de brief schrijven de Tur ken dat het nieuwe stand punt van de staatssecretaris een opening suggereert, maar in feite slechts uitstel van executie is. De brief werd gis termiddag voorgelezen op een informatiebijeenkomst van het steuncomité „200 Staatssecretaris Haars (tweede van rechts) en minister Van der Klaauw (links) tijdens het overleg met de Kamercommissies voor buiten landse zaken en justitie over de kwestie van de Turkse christenen. Sint Jan". De Turken menen dat het door sommige politici milder genoemde standpunt van mevrouw Haars geen en kel perspectief biedt. De Amsterdamse advocaat mr. W. van Bennekom, die samen met hel advocatencol- lectief van Den Bosch de Tur ken juridische bijstand ver leent, oefende tijdens de bij eenkomst kritiek uit op het vluchtelingenbeleid, dat ech ter niet alleen mevrouw Haars kan worden aangewre ven. Uit de opstelling van de regering blijkt een ongeïnte resseerdheid voor wat in Tur kije gebeurt, een achter de feiten aanlopen en een stel selmatige ontkenning van de rechtsregels als het gaat om de Turkse asielvragers, aldus mr. Van Bennekom. Het gemeentebestuur van Hengelo vreest dat het me rendeel van de Turken die in de Sint Jan verblijven, naar Hengelo zal terugkeren in dien zij in Nederland mogen blijven In een brief aan staatssecretaris Haars wijst het gemeentebestuur erop dat na het vertrek van hon derd Turkse christenen naar Den Bosch zich evenveel van hun landgenoten ln Hengelo hebben gevestigd. Vooral wat de huisvesting betreft is hier door een noodsituatie ont staan. Hengelo telt zesduizend wo ningzoekenden en de Turken zitten in overvolle pensions en dergelijke. Hengelo doet een dringend beroep op staatssecretaris Haars een eventuele verruiming van haar toelatingsbeleid niet op deze stad af te wentelen Hen gelo is al enige Jaren een be langrijk toevluchtsoord voor Turkse christenen Er is een speciale opvang voor hen en ze hebben in de stad een ei gen kerkgebouw Dr Ruppert zei dat hij geen bedenkin gen heeft geopperd toen Van den Berge in 1974 het beheer over de aandelen van Lubbers bij hem aan meldde. Van den Berge is lid van de Raad van State sinds 1965 en is nu voorzitter van de afdeling financien, die adviseert over de fiscale wetge ving Voor Van den Berge geldt nog de oude regeling Inzake nevenfunc ties. waarbij de vice-voorzitter van de Raad van State beslist of deze func ties al of niet aanvaardbaar zijn. Inmiddels Is de regeling veranderd Sinds vijf Jaar moeten de vice-voor zitter en de minister van binnenland se zaken beiden akkoord gaan met neven functies Voorts Is bepaald dat deze functies worden geregistreerd en gepubliceerd in de Staatscourant Voor 1974 was Van den Berge (staats secretaris van financiën van 1959 tot 1965) commissaris van het metaalbe drijf Hollandla van de familie Lub bers Nadat Lubbers in 1973 minister van economische zaken was gewor den, bracht hij. om vermenging rnel persoonlijke belangen te voorkomen, zijn aandelen onder bij een voor at doei speciaal opgerichte stichtinR Volgens dr Ruppert lag het voor de hand dat Lubbers de hoer Van den Berge, die op grond van zijn leeftijd afstand had moeten doen van het commissariaat in het bestuur haal de ..Daarmee heeft hij goed gehan deld". aldus dr Ruppert

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3