xtra prikkel - oningbouw voor igere inkomens 11 Beleid Perscombinatie gaat vruchten afwerpen Wr Drastisch ingrijpen van overheid bij vervoersdiscriminatie Neem geen risico, neem de Ideale Reisverzekering vandeEuropeesche. Wil de Kamer nog scheepsnieuwbouw? ion eigendom in Somoza Smit-Kroes over buitenlandse maatregelen: F-Trucks stopt aanhangwagens EUROPEESCHE De Europeesche. Uw ideale reisgenoot. Havenkranen voor Marokko Hypotheekrente per 19 juni Groeiende advertentieomvang in 1978 Rij-instructeurs willen verhoging van de lesprijs Fracties oneens over uitleg motie 5} JERDAG 21 JUNI 1979 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 RHS 17 i r v i li een onzer verslaggevers IRDAM Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten - met een bedrag van twee miljoen gulden een apart gevormd om de woningbouw voor de lagere inkomens- jen te stimuleren. Verder bestudeert het Bouwfonds de ■lijkheid of aan haar kopers van premiekoopwoningen A woningen bestemd voor de laagste inkomens) geduren- j voorbeeld vijf jaar een terugkoopgarantie zou kunnen en verstrekt. ouwfonds meent, dat voor veel de onzekerheid over de inko- atwikkeling in de komende ja- ten psychologische drempel I voor het kopen van een eigen Met beide maatregelen wil het jnds trachten deze drèmpel nemen voor de eerste eigena- twoners van premiekoopwonin- die hun huis financieren met lypothecaire lening van het fonds. stelling wil daartoe ieder jaar de in dat jaar door haar in aan- ilon genomen en gefinancieerde eltoopwoningen A uit de be-' tuistaten van dat jaar een be- in een „jaarfonds" reserveren. Inten doeling is uit dit fonds, waarvan ildngsduur gelijk zal zijn aan de t id van de subsidie, mensen die L tjaar een premie-A-woning heb- i tkocht en gefinancieerd via het londs aanvulling te geven op oonlast. Deze extra bijdrage zal ivinden als mocht blijken, dat lale loonontwikkeling in een be- )aar een procent of meer is rgeblven bij de in de subsidiere- iaangenomen stijging van vier en dit achterblijven zich ook inkomen van de betrokkene een onzer verslaggevers USTERDAM Het in vier len verschijnende Europese kenmaandblad Vision blijkt sndom te zijn van de Nicara- yiianse dictator Somoza. Die ichap, die in beperktere ing vorig jaar al bekend was, Indirect oorzaak geworden de ondergang van Vision. blad verschijnt deze and althans in Europa r het laatst. moeilijkheden rond Vision tonnen, toen bekend werd t Somoza eigenaar is. De dic- tor verwierf het Zuidameri- Unse blad Vision en de ge- knamige Europese dochter 1974 toen de Noord-Ameri- anse eigenaren zich terug teken, zo meldt Adformatie. ag dit voorjaar was het Ame- taanse Weekblad Newsweek- geïnteresseerd in de Euro- Vision-uitgave. Men bood *e miljoen gulden. Maar na- 't enkele onregelmatigheden at de oplage bekend werden. Haagde Newsweek het bod t een half miljoen. De laatste 'lage 125.000 exempla- t Het blad werd gratis toege- turd naar een vaste groep taagers van Europese be- 1039 miljoen. Eind decmeber 1978 bedroeg de totale hypotheekporte feuille 3760 miljoen. Het netto be drijfsresultaat van het Bouwfonds over 1978 was /9'/i miljoen, dat is bijna 2'/- miljoen meer dan over 1977. erslag van het Bouwfonds wordt met betrekking tot igmarkt opgemerkt, dat de toe opgetreden prijsdaling ingen nog-niet alarmerend is Het bestuur meent zelfs, sn daling van de gemiddelde jprijs van bestaande wonin- lêt 50 procent van het peil van 1974 of van 25 procent van het tan eind 1978 geen ongezonde iou zijn. De prijzen voor be woningen zouden dan weer ln de pas lopen met die voor t woningen. öuwfonds, dat het zegt te be- dat nog steeds een wettelijke van het voorkeursrecht van s bij verkoop van hun wonin- itbreekt, heeft in 1978 geen te- i kunnen constateren in de naar woningen in nieuwe onds-projecten. De instelling irig jaar betrokken bij de huis van 10.216 huishoudens. Ver wordt, dat het aantal te verko- onlngen dit jaar aanzienlijk ho- zijn dan in 1978. 1979 wordt een hypotheekpro- verwacht in dezelfde orde van als in de beide voorgaande In 1978 werden 7635 eerste en invullende hypothecaire lenin- verstrekt tot een totaal van Van een onzer verslaggevers UTRECHT Wanneer bui tenlandse overheden het de Nederlandse vervoerder doel bewust onmogelijk maken op verantwoorde wijze aan het vervoer deel te nemen, dan moet men ook aan Nederland se zijde niet schromen om van overheidswege drastisch in te grijpen in de ladingverdeling. En zelfs, indien nodig, in de prijsvorming om scheve situ aties recht te trekken. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, mevrouw Smit-Kroes deed deze uitspraak op de jaarverga dering van de Nederlandse interna tionale Wegvervoer Organisatie (NIWO) in Utrecht. Daar zei zij dat overheid en bedrijfsleven gemeen schappelijk proberen te komen tot samenwerkingsregelingen met die landen waar het Nederlandse aandeel in het wegvervoer bijzonder laag is. Lukt het niet tot zo'n samenwer- kingsregeling te komen, dan zijn er nog andere mogelijkheden om grote re aandelen al te dwingen, bijvoor beeld een gedragscode zoals die be staat in de zeescheepvaart. De ge dragscode kan als drukmiddel en als dat niet helpt als effectief mid del worden gebruikt. Een Europese aanpak acht de staatssecretaris in deze zaak het meest doeltreffend. In dit verband zei mevrouw Smit- Kroes ook dat de aanwezigheid van retourlading van wezenlijk belang is voor de rentabiliteit van het vervoer. Soms luk,t dat niet langs commerciële weg of zit de buitenlandse overheid dwars. Zoals reeds in de aanhef bleek wil de staatssecretaris dan de Neder landse overheid laten ingrijpen. Mevrouw Smit-Kroes wil door een aantal maatregelen de concurrentie positie van de Nederlandse wegver voerder waarborgen tegen ongecon troleerd optreden van buitenlandse in het vervoer binnen Nederland. Zo denkt zij aan het afstempelen van vergunningen aan de grens zodat ze niet nog eens kunnen worden ge bruikt. Gestreefd wordt ook naar een wetgeving die het aanhouden en vast houden van voertuigen mogelijk maakt als er geen geldige documen ten, inclusief de vergunning zijn. Me vrouw Smit-Kroes noemde ook de koppeling van ritmachtigingen en visa voor buitenlanders. De staatsse cretaris liet in haar rede doorscheme ren niet speciaal Oosteuropese weg vervoerders op het oog te hebben. Overigens had de staatssecretaris ook kritiek op de verontrustend slechte wijze waarop Nederlandse wegvervoerders met vergunningen omgaan. Onlangs toonde een contro le dat 8,5 procent van de lading niet door vergunningen gedekt was. Een jaar geleden was dat nog slechts 4,4 procent. Niet zo zeer de beunhazen zijn verantwoordelijk voor deze cij fers, zo zei mevrouw Smit maar voor namelijk de vergunninghouders zelf. Zij opereren niet alleen met meer laadvermogen dan is toegestaan maar ook met meer vrachtauto's. Mevrouw Smit-Kroes zei ten slotte dat als de 5 procent bezuinigingsactie op het gebied van energie niet slaagt, ook het vervoer aan de besparing moet bijdragen. Dit wel met andere besparingen samen. Overigens wees tie bewindsvrouwe op het strategi sche belang van de wegvervoersdien- sten. Ook meent zij dat dat besparin gen in het verkeer slechts beperkt kunnen zijn wegens het lage aandeel van het vervoer in de totale energie consumptie. ADVERTENTIE HOVEN (ANP) DAF Trucks de produktie van opleggers en agens aan het einde van dit geheel stilleggen. Ongeveer de van de ongeveer 130 betrokken neelsleden heeft inmiddels al nd werk. Ook de overigen n eigen werksituatie vervan- k worden aangeboden, aldus Ivoerder van DAF. _jer en aanhangwagensector P (een van de oudste activitei- het bedrijf) is een aantal jaren- gevend geweest. Het besluit raad van bestuur is gebaseerd tktprognoses en prijsontwikke- idle ook op langere termijn veel Jrheden inhouden. DAF Trucks fctreert zich nu voornamelijk op Tofdprodukten bedrijfswagens, p en motoren. Vakantie? By een prettige vakantie hoort een goede reisverzekering. Allicht, u kunt niet zonder. Maar neem dan wel een kompiete, de Ideale van de Europeesche. Want met een reis verzekering van de Europeesche heeft u de slagvaardige Europeesche S.O.S. CENTRALE altijd achter de hand. Dagen nacht bereikbaar voor direkte hulpver lening. By ziekte, een onverhoopt ongeval, by overiyden. Da's wel zo veilig. Autovakantie? Neem geen risico, neem de I.A.V. er voor alle zekerheid bij. Oftewel, de Internationale Automobilistenhulp Verzekering. Dan bent u gedekt tegen nagenoeg alle financiële risico's, zelfs in Nederland. Ga maar na. De Europeesche S.O.S. CENTRALE zorgt ook hier voor daadwerkelyke hulp. En direkt. Wanneer de auto of aanhanger uitvalt, wanneer bestuurder en/of inzittenden door ziekte of ongeval niet verder kunnen, ja, zelfs by geldnood. Èn verder: recht op kompiete rechts- by stand en vergoeding van* allerhande kosten zoals huur van een vervangende auto, extra hotelkosten, sleepkosten enz. Een veilig gevoel, is dat U heeft wel een reis verzekering van de Europeesche, maar dit jaar (nog) geen I.A.V. Dan kunt u toch in geval van nood een beroep doen op de Europeesche S.O.S. CENTRALE die de belang rijke gegevens doorgeeft aan instantie of maatschappü waarby u eventueel recht op hulp hebt. Over service gesproken. Kortom: neem een reis verzekering van de Europeesche plus IAV. de meest ideale kombinatie met een maximum aan direkte hulp verlening door de S.O.S. CENTRALE van de Europeesche, met liefst 16 vestigingen in Europa. Wel zo veilig en zeker niet duur. Ideale Reisverzekering reeds vanaf f 1,- per persoon per dag. IAV. (voor auto incl. alle inzittenden) t/m 11 dagen f 13,50, t/m 22 dagen f 18,50, langer dan 22 dagen f 23,50. Toeslag 50% voor aanhanger. Poliskosten f 4,- (incl. assurantie- belasting) per verzekeringsbewüs. Meer zekerheid bij 8.000 adressen. Alleen al in Nederland kunt u by meer dan 8.000 assurantie- r adviseurs onze reisverzekeringen r afsluitenjinformeerby de assu rantiekan toren, bö de meeste banken, reisbureaus en warenhuizen. Doen. (ft 1 vu I rn VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N V. Deze week heeft Stork Hensen Kra nen, een dochter van VMF-Stork, de eerste 25 compleet gemonteerde ha venkranen met bestemming Marok ko verscheept. Met de verscheping is het eerste deel van een Marokkaanse order voor 41 havenkranen afgewik keld. Het transport wordt verricht door Smit Internationale, die hier voor de ponton Giant I en een van de grootste sleepboten ter wereld, de Smit-Rotterdam (22.000 pk), heeft ingezet. Naam bank Rente vast gedurendi Rentepercentage met zonder gemeentegarantie «8 Opg bank werke lijk Opg bank werke lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.25 9.5 9.76 10.03 9.5 9.75 10.03 10.30 AMR O-Bank variabel 5 jaar 1.5 1.5 9.5 9.5 10.12 10.12 9.75 9.75 1046 10.46 Bouwfonds 2 jaar 5 Jaar 30 jaar J.5 1.5 1.5 9.9 99 verv. 10.65 10.65 verv. 9.9 9.9 verv. 10.65 10.65 verv. Centraal Beheer 5 jaaf - 9.5 9.84 9.5 984 Ennia 10 jaar 9.2 9.52 9.2 952 NVL 5/10 jaar 9,2 9.52 9.2 9.52 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 9.4 9.75 10.14 10.53 9.4 9.75 10.14 10.53 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.5 9.88 9.5 9.88 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.8 10.45 9.8 10.45 RPS 5 Jaar 1 9.25 9.58 9.25 9.58 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 8.5 9.5 8.91 9.85 8.5 9.5 8.91 9.85 Centrumbank 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Westland/Utrecht standaard no risk 5/10 jaar 5/10 jaar 2 2 9.2 9.6 10.05 10.50 9.4 9.8 10.27 10.72 Sinds vorige week zijn nog enkele kleine aanpassingen doorgevoerd. De rente beweegt zich tussen 9.25 en 9.5%. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort.) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dat Perscombinatie, wat de winstgevendheid betreft, een betere plaats begint in te nemen binnen de bedrijfstak vloeit uit het feit dat een aantal beleidsmaatregelen, die de laatste jaren in beweging zijn gebracht, nu hun vruchten gaan afwerpen. Dat schrijft de hoofddirectie van de Perscombinatie (uitgeefster van Het Parool, Trouw en de Volkskrant) in het jaarverslag. Naast het beleid heeft ook de voor dagbladen gunstige conjunctuur een goede invloed gehad op het concernresultaat, evenals de toeneming van het advertentievo lume. Winst De winst voor belasting steeg vorig jaar van 1,28 tot 9,03 miljoen terwijl de nettowinst op 5,3 (was 1,72) mil- TrOUW joen uitkwam. In 1979 zal het resul taat tenminste op het peil van 1978 liggen, zo meent de hoofddirectie. Daarbij houdt zij er rekening mee dat de advertentieomvang door conjunc turele oorzaken enigszins wordt afge remd. groeide van 31 tot 33 procent. Dat was echter voor een niet onbelangrijk deel te danken aan de mini-adverten ties. Op dit gebied verdubbelde de Perscombinatie haar marktaandeel binnen de landelijke dagbladen. Blij ven de mini-advertenties buiten be schouwing dan bleef de groei van de advertentie-omvang voor Het Parool en de Volkskrant iets achter bij het gemiddelde van de landelijke dagbla den; bij Trouw lag de groei boven dat gemiddelde. Hoewel de resultaten in 1978 (en naar verwachting in 1979) veel beter zijn dan in de voorafgaande periode behoeft de financieel-economische positie verdergaande versterking. Tot dit doel zijn enkele belangrijke beleidsplannen in een gevorderde staat van uitvoering gebracht. De commerciële positie moet daardoor in de komende jaren sterker worden, aldus het verslag. Een plan op wat langere termijn is de vervanging en de uitbreiding van de drukpersen. Dat vergt aanzienlij ke investeringen. Maar als de verbe tering van het rendement de komen de jaren doorzet kan de Perscombi natie de financiering uit eigen midde len opbrengen. Ook voor nu lopende projecten is het niet nodig dat de onderneming geld leent. Advertenties De omvang van de advertenties in de drie dagbladen ontwikkelde zich vo rig jaar zo gunstig dat het gezamen lijk aandeel in het totale advertentie volume van de landelijke dagbladen DEN HAAG (ANP) Een vereniging van belangengroeperingen van auto rijschoolhouders heeft minister Van Aardenne van economische zaken verzocht goedkeuring te verlenen aan een forse verhoging van de lesprijzen. Op de brief, die enkele weken geleden werd verzonden, is nog geen ant woord gekomen. Vandaar dat de rij schoolhouders volgende week don derdag een demonstratieve rijtocht naar het Binnenhof in Den Haag houden. In de brief aan de minister wordt voorgesteld de prijs van een autorij les te verhogen tot 54 gulden per uur. De maximumprijs bedraagt nu 35 gulden. De rijschoolhouders zijn op de voorgestelde prijs gekomen door in de berekening uit te gaan van een 40-urige werkweek voor de instruc teurs en een jaarinkomen van 30.000 gulden. Ook zit in de prijs verwerkt de aanschaf van een leswagen van rond de 15.000 gulden Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken zal binnenkort antwoord op de brief ko men. Hij herinnerde eraan, dat op 18 maart de maximumprijs voor autorij lessen met 2,5 procent is verhoogd tot 35 gulden en dat per 1 juli weer een prijsverhoging met 2.5 procent tot 35,85 gulden gehanteerd mag worden. Wat Trouw verder betreft, het jaar 1978 viel vooral op door de gunstige ontwikkeling op advertentiegebied, mede door de al genoemde mini-ad vertenties. De groei in de advertentie omvang was 25,4 procent (in 1977; 4,5 procent). Van alle advertenties in lan delijke dagbladen stond vorig jaar 7,6 procent in Trouw (was 6,6 procent). Ook het aantal abonnees van Trouw nam toe. Naar het verslag meldt heb ben een overzichtelijker presentatie van de krant, uitbreiding van vaste rubrieken en meer achtergrondinfor matie daar zeker toe bijgedragen. Of Het Vrije Volk in Rotterdam, nu een halve dochter van de Perscombi natie een hele dochter wordt, was op het moment van het verschijnen van het verslag niet duidelijk. Gesprek ken zijn nog gaande. Op grond van de samenwerkingsovereenkomst tussen de Perscombinatie en de Nederlandse Dagbladunie (de andere „halve moe der") heeft de NDU haar aandelen pakket moeten aanbieden aan de Perscombinatie. Dit omdat de NDU gefuseerd is met Elsevier. Bij de Perscombinatie werkten op 31 december 1.810 mensen. Het concern zette ƒ215 miljoen om 17 miljoen meer dan in 1977. door Theo Koele DEN HAAG Het is de Tweede Kamer niet gelukt het afgebroken overleg over de toekomst van de werf VDSM weer op gang te brengen. Integendeel. Boze vakbondsbe- stuureers meldden de 3000 werknemers gisteren, dat een motie Van der Hek (PvdA) die aanknoopt bij hun eigen overlevingsplan voor VDSM door de Kamer was ver worpen. Er was wel een motie Van Zeil (CDA) aangeno men, die op het eerste gezicht een aanval op het kabinets beleid was, maar nota bene door minister Van Aardenne niet bestreden werd. „Verder praten met de overheid heeft geen zin, we hebben hier niets gewonnen," zeiden vak bondsbestuurders na afloop van het debat, dinsdagavond in de Tweede Kamer. De industriebon den FNV willen nu gerechtelijke stappen nemen, om het kabinet terug te brengen op de vorig jaar uitgestippelde weg voor het be houd van VDSM. Kan ons land de nieuwbouw van grote schepen wel vergeten, zoals ook het PvdA-kamerlid Van der Hek vreesde? De socialist beschul digde de CDA-fractie van „win dow dressing", politiek jargon dat zoveel betekent als: wel een mooi. sociaal bewogen verhaal houden, maar als puntje bij paaltje komt de woorden niet in daden omzetten. Het stond voor Van der Hek vast, dat de motie van CDA (en VVD) niets om het lijf had, toen Van Aardenne doodleuk ver klaarde er „geen moeite" mee te hebben. Andere verklaring Er is echter een andere uitleg mo gelijk. Het heeft er alle schijn van. dat Van Aardenne de motie juist wil gebruiken om bij minister An- driessen (financiën) meer geld voor de scheepsbouw los te peute ren. „Kijk eens," kan Van Aarden ne zijn zuinige collega morgen in het kabinetsberaad voorhouden, „er is nu een conflict met de bon den. die niet verder willen praten, én met de Kamer, die meer geld wil zien." Van Aardenne zou het zelfs op prijs gesteld hebben, als CDA en VVD in de motie een gewenst steunbedrag hadden ge noemd. Dat werd echter te riskant gevonden; men zou Andriessen in de kaart kunnen spelen. Van Zeil legde z'n motie zo uit, dat in het kabinetsplan de scheeps nieuwbouw voorop moet staan. In het huidige plan dat door de bonden verworpen is staat as semblage ten onrechte centraal, had Van Zeil naar voren gebracht. Minister Van Aardenne deed ver schillende pogingen om die indruk weg te nemen, „Ook ln onze opzet kunnen nieuwe schepen gebouwd worden," zei de bewindsman, eraan toevoegend: „Als de markt weer aantrekt." Ook zei hij: „De VDSM kan de kern blijven van de grote scheepsbouw." En ten slot te: „Assemblage is gewoon een deel van nieuwbouw en off shore (booreilanden en dergelijke)." Zolang de minister echter niet kan waarmaken, dat hij meer geld los krijgt voor VDSM hoeft hij niet op nieuw overleg met de bonden te rekenen. Tussen het overlevings plan van bonden en werknemers en het kabinetsplan gaapt een gat van tenminste 150 miljoen gulden. Wordt dit gat gedicht, dan dreigen andere steunvragers (Fokker. Vol vo, VMF. Enkai deels met lege handen te komen. Het ziet er zelfs naar uit dat de steunproblemen nog verzwaard worden Het niet doorgaan van de overname van de Nederhorst- bouwbedrijven door Ogem dreigt uit te lopen een nieuwe financiële tegenvaller voor het kabinet Ons commentaar op pagina 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17