iyatollahs Iran aogelijk verzoend Nixon getuige bij doorlichten SALT Strauss zet combinatie CDU/CSU op scherp is Maleisië stuurt 1400 vluchtelingen weg China wil advocaten Akkoord Azoren-bases voor 4 jaar verlengd 'Eenwording' Syrië-Irak afgesproken artij Nkrumah öjeeft leiding bij erkiezing Ghana azi-beul Wagner: kampleider was als ke andere baan' ferbod laetrile in merika bevestigd Marais Viljoen president Zuid-Afrika Voor kerncentrales in Amerika geen vergunningenstop Muzorewa sprak met Pieter Botha 06NSDAG 20 JUNI 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET JHERAN (Reuter, AP. AFP) De revolutionaire leider van Iran ayatollah Khomeini heeft ,voe*de er v°'ï«ns de lezmg van iteravond een ontmoetinv gehad met ayatollah Sjariatmadari, de belangrijkste opponent Jjog e'én^aTS i^ien ï"ei°de ran' n de nieuwe voorgestelde constitutie. BEIROET „Syrië en Irak. geduren de lange tijd Arabische rivalen aan Israels noordgrens, hebben besloten op te gaan in een enkele staat. De Iraakse minister van voorlichting. Saad Kassem Hammoedi. zei op een persconferentie in Bagdad „Irak en Syrië hebben besloten één enkele staat te vormen, met één centrale regering, één staatshoofd, één kabi net. één krijgsmacht, één enkele vlag. één enkele volksvertegenwoordiging en één enkel volkslied." stitutionele grondslag voor zulk een eenwording. Maar; ..Syrië en Irak zijn vastbesloten de eenheid zo gauw mo gelijk haar beslag te geven.' Zowel deskundigen uit het Westen als Ara bische menen dat de tien jaar oude rivaliteit tussen Irak en Syrië niet zo maar uit te wissen valt en het opgaan in één enkele staat nog wel even zal duren Beide staten zijn naar elkaar toe gaan groeien sinds de onderteke ning van het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag. Komt er één enkele Syrisch-Iraakse krijgsmacht, dan wordt dat er een van naar schatüng 440.00 soldaten, ruim 4.000 tanks en ongeveer 700 oor- logs vliegtuigen. President Al-Bakr van Irak noemde de totstandkoming van het fusiebesluit. wederom een glorieuze dag uit de geschiedenis van onze grote natie." gens berichten in Iran zou Sjariat- dari zijn bezwaren hebben laten len tegen de vorming van een raad i onderzoek, die het ontwerp- ndwet moet bespreken voordat er referendum over wordt gehou- De ontmoeting zou in het bijzijn nog drie ayatollahs zijn ge- built0' öllah Sjariatmadari, de leider I CCRA (Reuter. AP. AFP) Bij de kiezingen in Ghana voor een bur- rregering had gisteravond Hilla Li- n, de leider van de Nationale Ikspartij <PNP) de leiding. De PNP de partij van aanhangers van de re Ghanese leider Kwame lah, die van 1952 tot 1966 re- h«Side. de verkiezingen in Ghana, dat net staatsgreep achter de rug heeft. minder dan vijftig procent van nij(|Vvijf miljoen kiesgerechtigden naar stembus. De leider van de nieuwe [itaire revolutionaire raad. lucht- 'itofficier Lou Rawlings, deed op idio nog een dringend beroep op ifttj Ghanese bevolking om te gaan „3 mmen. maar het mocht niet baten. aan in J"' a dde de laatste verkiezingen, al weer jaar geleden, ging zeventig pro- it van de Ghanezen naar de stem- hJe, Op de verkiezingsdag gisteren e j! dden alle Ghanezen vrij en waren bars en dergelijke gesloten om de ^^^anezen te bewegen te gaan amen. ,k j om daten van het nieuwe bewind in d lana hielden gisteren de wacht bij |g winkeliers om te voorkomen dat njj* goederen voor een te hoge prijs kt, iden verkopen Winkeliers die zich iaj# t aan de officiële prijzen houden d( ien de kans geëxecuteerd te wor- s dt l Al eerder zijn zes winkeliers ver- rdeeld tot zweepslagen door de re- g'n j lutionaire raad van Lou Rawlings. gdc ma. éb INDEN (Reuter. AFP) „Na een ie wordt het als elke andere lan", zei Gustav Wagner, in een aaggesprek met de Britse televisie, er zijn werkzaamheden als nazi- nmandant van het concentratie- mp Sobibor. Wagner, die in een aziliaans gevangenishospitaal cht op een beslissing over zijn uit ering. zei verder dat elk gevoel :r zijn werk na een poosje ver een en dat hij slechts de bevelen Adolf Hitler uitvoerde, mon Wiesenthal herkende oud-nazi bgner een jaar geleden op een foto een Brazilaans dagblad. Hij was n van de aanwezigen op een feest t gelegenheid van Hitiers geboorte- g Wagner (67) wordt medeplichtig- id verweten aan de moord op O.OOO joden in de gaskamers van H vernietigingskamp Sobibor in Po- tussen maart 1942 .en augustus 143. ASHINGTON (AP) Het Ameri- anse Hooggerechtshof heeft een- ïmmig vastgesteld dat de regering voegd is laetrile te verbieden, een sparaat dat volgens voorstanders irkzaam zou zijn tegen kanker. Lae- le is door het federale Bureau voor fdings- en geneesmiddelen (FDA) rboden omdat het niet voldoet aan wettelijke eis dat de veiligheid en ectiviteit zijn aangetoond. Een la- re rechtbank had uitgesproken dat eisen niet van belang zijn voor het bruik door patiënten die medisch Kien al opgegeven zijn. van de Azerbaijani's de grootste ethnische minderheid van Iran dreigde het referendum te zullen boy cotten als er geen grondwetgevende vergadering zou komen. Nu zou hij zich met een raad van onderzoek kun nen verenigen als deze ook werkelijk deskundig en bekwaam is. Een ver zoening tussen Khomeini en Sjariat madari zou een ernstige tegenslag zijn voer de linkse partijen en de seculaire groeperingen. In een brief aan zakenmensen heeft Sjariatmada ri geschreven zich er niet van bewust te zijn geweest dat hij misbruikt werd door anti-islamitische elementen. Volgens betrouwbare bronnen heeft premier Mehdi Bazargan beide lei ders met elkaar verzoend. Het zal nu voor oppositiekringen heel moeilijk worden het voorstel voor de grondwet tegen te houden. Pacten VS en Moskou Iran bestudeert de mogelijkheid van het opzeggen van de internationale verdragen met de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Ibrahim Yaz- di laten doorschemeren. „Als we het hebben over het opzeg gen van het verdrag uit 1959 met de Verenigde Staten of dat uit 1921 met de Sowjet-Unie zeggen zij. de tegen standers van de islamitische revolu tie. dat we de supermachten dezelfde behandeling geven" aldus de minis ter in een toespraak. Toen hem daar na werd gevraagd of hieruit de con clusie mocht worden getrokken dat Iran de verdragen ook werkelijk defi nitief zal opzeggen zei hij: „Dat heb ben we in studie. De pacten geven Moskou en Washington in bepaalde omstandigheden de mogelijkheid mi litair in Iran te Interveniëren. Basis In het verdrag met de Sowjets staat dat Moskou zich militair met Iran mag gaan bemoeien als een derde partij „Perzisch grondgebied zou wil len gebruiken als een basis voor ac ties tegen Rusland". Het pact met de Amerikanen bevat de zin: „In geval van agressie zal de regering van de VS zodanige acties en daar valt ook gebruik van militaire macht on der ondernemen als in wederzijds overleg wordt overeengekomen en als wordt voorzien in de gezamenlijke verklaring om zich in te, zetten voor vrede en stabiliteit in net Midden- Oosten." Het is voor het eerst sinds de val van de sjah dat de nieuwe leiders de mogelijkheid opperen van annulering van de pacten. De Sowjet-Unie heeft een 2500 kilo meter lange gemeenscnappelijke grens met Iran. In augustus 1941 trokken na een overeenkomst tussen Moskou en Engeland troepen van het Rode Leger Iran binnen om Stalin te verzekeren van oorlogsbevoorrading door het Westen. Aan het eind van 1945 vestigde de Sowjet-Unie enkele autonome republieken in Iran maar onder internationale druk trok Mos kou zich in mei 1946 terug. De Vere nigde Staten hebben Iran vanaf 1959 van militaire en economische hulp voorzien. Adviseurs Na een Iraans verzoek aan de VS om adviseurs te sturen bevinden zich sinds een week ongeveer 40 Ameri kaanse militaire deskundigen en technici in het land om het te helpen bij het onderhoud van Iraanse jacht vliegtuigen en bommenwerpers. Het is niet bekend hoe lang ze zullen blijven. De Amerikanen zijn verdeeld over verscheidene luchtmachtbases. Het Iraanse verzoek aan de VS valt samen met de verslechtering van de betrekkingen tussen Irak en Iran, waarbij de Iraakse luchtmacht twee maal aanvallen heeft uitgevoerd op Iraans grondgebied. Volgens Teheraanse kranten hebben revolutionaire militieleden generaal Hassan Toufanian gearresteerd. De generaal had de leiding bij de onder handelingen namens de sjah over Westerse wapenleveranties. Met de terechtstellingen van een politieman en een korporaal gisteren is het aan tal executies onder het nieuwe be wind tot 281 gestegen. KUALA LUMPUR (reuter, AFP. AP) Maleisië heeft gisteren besloten 1400 Vietnamese vluchtelingen met boten de zee op te sturen. De vluchtelingen die in streng bewaakte kampen verblijven wisten gisteren nog niet wat hun boven het hoofd hing. President Carter neemt voordat hij het Congres toespreekt gevleid het applaus van de volksvertegenwoordigers in ontvangst. WASHINGTON (AP, AFP, Reuter) De voormalige presi denten Nixon en Ford zullen mogelijk door de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse zaken als kroongetui gen worden opgeroepen bij het doorlichten van het nieuwe SALT-2-akkoord. De commissie zal op 9 juli met haar onder zoek beginnen en dit zal duren tot het begin van de herfst. Maleisië heeft drie boten, die een half Jaar geleden waren geland, weer gere pareerd. De komende dagen zullen nog drie bootjes zeewaardig worden gemaakt om de vluchtelingen onder PEKING (AFP. Reuter) Door de snelle ontwikkeling van de buiten landse handel en de scheepvaart heeft China dringend advocaten no dig als pleiters in rechtzaken waarbij buitenlanders betrokken zijn. Dit meldde het Chinese communistische partijblad, dat het aanstellen van ad vocaten belangrijk vond voor het waarborgen van de soevereiniteit en de economische belangen van China. Ook zouden het de wettige rechten van de bevolking en overzeese Chine zen ten goede komen. Een politiek van het midden en het zoeken naar compromissen kenmer ken de tweede bijeenkomst van de vijfde nationale essemblee van de volksrepubliek China. Dit is de me ning van waarnemers bij het maan dag begonnen volkscongres. De eer ste minister en voorzitter van de Chi nese communistische partij. Hua Ou- ofeng, heeft op de nationale essem blee het begrip „democratisch-socla- lisme" gedefinieerd. Volgens Hua is dit het recht van de bevolking om alle beslissingen te nemen op basis van haar recht over verschillende vormen van bezit en produktie te beschikken. Het „democratlsch-socialisme" is naar de woorden van de premier be langrijk om met name de vernieuwin gen in China op het gebied van land bouw. industrie, wetenschap en de fensie te stimuleren. wie veel kinderen, de zee op te drij ven. Een Maleisische politieman ver klaarde gisteren dat de vluchtelingen voedsel zullen krijgen voor een korte reis buiten de Maleisische territoriale wateren. Verder worden de vluchte lingen aan hun lot overgelaten, aldus de politieman De dichtstbijzijnde mogelijkheden om aan land te gaan zijn Singapore en de Indonesische eilanden Borneo en Sumatra, die ech ter ook een harde politiek voeren. De enige andere mogelijkheid is een tocht naar de Filippijnen op bijna tweeduizend kilometer afstand van Maleisië. Indonesië heeft gisteren samen met Maleisië de ontsnappingsroute uit Vietnam bewaakt met militaire vaar tuigen. De marine van de twee landen had de opdracht gekregen iéder boot je met vluchtelingen terug te sturen naar de plaats van herkomst. Malei sië heeft verzekerd dat er niet op bootvluchtelingen geschoten zal wor den bij hun aankomst in Maleisische wateren. Een regeringswoordvoerder van Hong Kong zei gisteren dat er een nieuwe golf van een half miljoen Viet namese vluchtelingen verwacht kan worden. Volgens hem wil Vietnam alle Chinese Vletnamezen uit het land verdrijven. De regering van De nemarken heeft besloten aan het aan tal vluchtelingen dat naar dit land mag komen te verdubbelen. Dit Jaar mogen nu duizend Vietnamese vluch telingen naar Denemarkek. De EG-landen hebben maandag be sloten ruim tien miljoen gulden uit te trekken voor het Vietnamese vluchte lingenprobleem. In februari was al 2,6 miljoen gulden geschonken. Amnesty International heeft ver klaard dat het noodzakelijk is dat alle landen die er toe in staat zijn vluchtelingèn opnemen. KAAPSTAD (Reuter. AFP) Marais Viljoen is gisteren officieel beëdigd tot president van Zuid-Afrika. Hij is de opvolger van president John Vor- ster die gedwongen werd af te treden wegens zijn aandeel in het Zuidafrl- kaanse informatieschandaal. Viljoen kreeg 155 stemmen van een verkie zingscollege dat was samengesteld uit leden van het parlement Villiers Graaf, de kandidaat van de nieuwe republikeinse partij, kreeg 23 stem men en de andere presidentskandi daat. Guerino Bozzoli van de progres sieve federale partij kreeg 17 stemmen. Marais Viljoen is een tijd lang minis ter van arbeid geweest maar genoot de meeste bekendheid als leider van de senaat. Marais Viljoen streed met minister Louwrens Mullers om de kandidatuur van de Nationale Partij voor het pre sidentschap. Marais Viljoen was op het laatste moment door de rechter vleugel van de partij naar voren ge schoven. Louwrens Muller trad gede sillusioneerd door de kandidatuur van Marais Viljoen uit het huidige kabinet Muller werd eerder dit jaar gezien als de belangrijkste kandidaat van de Nationale Partij. Viljoen. die in deplaats Robertson is geboren heeft als verslaggever ge werkt bij het Zuidafrikaanse dagblad Die Transvaler Daarna in 1943 kreeg hij een betrekking als organisator bij de grootste partij ln Zuid-Afrika, de Nationale Partij. In 1951 werd hij voorlichtingsfunctionaris van deze partij. In 1953 kwam hij in het parle ment en werd onder minister van arbeid in 1958 Acht jaar later werd hij benoemd tot minister van arbeid. President van de senaat werd Marais Viljoen in 1976. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft een commissie-voorstel verwor pen om nieuwe vergunningen voor kerncentrales niet te verlenen als daar geen evacuatleplan voor is Inge diend De stemverhouding was 147 vóór en 235 tegen. Het was de eerste keer dat het voltal lige Huls of de Senaat zich uitsprak over maatregelen naar aanleiding van het ongeluk met de kerncentrale Three Mile Island bij Harrisburg. Wel nam de volksvertegenwoordiging met grote meerderheid (350 tegen 10) een wetsvoorstel aan dat de aanwe zigheid van federale veiligheidsin specteurs in kerncentrales verplicht stelt. Tot nu toe waren bij een be perkt aantal centrales zulke inspec teurs gestationeerd De Commissie voor toezicht op kerninstallaties mag er nu honderd extra dienst nemen. President Carter opende de „campag ne" ter aanvaarding van het akkoord enkele uren nadat hij vanuit Wenen in de Verenigde Staten was terugge keerd. Hij hield de Senaat voor dat dit verdrag zorgvuldig uitgewogen was en de wereld voor beide blokken tot een veiliger plaats maakte. De Senaat reageerde voorzichtig op het enthousiasme. Ook Carters Russische ambtgenoot Brezjnew is naar zijn land terugge keerd. Hij werd op de luchthaven van Moskou verwelkomd door premier Kosigin. Brezjnew heeft geen nadere verklaring op het Weense overleg ge geven. Daar men in Moskou bevreesd is voor de weerstand in de Ameri kaanse Senaat tegen SALT-2 zullen naar verwachting de Russische lei ders er de komende maanden op blij ven hameren dat een wijziging van de KAMPALA (Reuter) President Luie van Oeganda heeft binnen twaalf dagen opnieuw zijn kabinet gewijzigd. Luie benoemde zeven nieu we ministers. Sedert de val van Idi Amin in april is het ministerie van informatie en nationale leiding al twee maal in andere handen overge gaan. De huidige minister Ibingira verlaat dit ministerie en wordt per manent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties in New York. akkoordtekst onaanvaardbaar is voor de Sowjet-Unie. In de Russische pers is zeer veel aan dacht geschonken aan de onderteke ning in Wenen. Zowel Izwestia als Prawda de belangrijkste partijor ganen van het Kremlin namen de volledige tekst van het akkoord en de bijbehorende communiqués en ver klaringen op. Nederland is verheugd over de onder tekening van SALT-2. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. „Niet slechts wegens de kwantitatieve beperking die aan strategische nucleaire syste men wordt opgelegd, maar ook om dat kwalitatieve aspecten er in wor den betrokken." Minister Scholten van defensie zei in Parijs niet te verwachten dat de Se naat SALT-2 niet zal goedkeuren. Zo de Senaat niet akkoord gaat dan ont staat er in de NAVO een crisis en zullen de Amerikaans-Russische be trekkingen verslechteren. Scholten wil dat West-Europa nauw wordt be trokken bij SALT-3, maar de Westeu- ropese NAVO-landen hoeven niet aan de onderhandelingen deel te nemen. Meer nieuws op pagina 11 en ons commentaar staat op pagina 5. SALISBURY (AP, Reuter) Premier Muzorewa van Zimbabwe-Rhodesië is ln Salisbury teruggekeerd van een onaangekondigd bezoek aan Zuid- Afrika. In dit land heeft de nieuwe zwarte premier van Rhodesiè gehei me besprekingen gevoerd met de Zuidafrikaanse premier Pieter Botha. Het bezoek aan buurland Zuid-Afrika was het eerste bezoek aan een ander land van de nieuwe premier. Nauwe samenwerking van Rhodeslë met Zuid-Afrika maakt de kans dat het land internationale erkenning krijgt kleiner. Muzorewa heeft al eerder tijdens het premierschap van Ian Smith Zuid- Afrika bezocht. Uit gegevens die bekend zijn gewor den door het Zuidafrikaanse informa tieschandaal blijkt dat Muzorewa vla een Zwitserse bank ongeveer een mil joen gulden kreeg van Zuid-Afrika. Dit geld werd in de kas van de UANC. de partij van Muzorewa. gestort. De gesprekken met premier Botha gin gen, naar verluidt, over de steeds erger wordende oorlog ln Zimbabwe- Rhodesië door onze correspondent De overeenkomst over het gebruik van de luchtmachtbasis Lajes op de Portugese Azoren door de Verenigde Staten van Amerika is in Lissabon verlengd. De vorige overeenkomst stamde uit 1971, maar was officieel slechts tot 1974 geldig. Het nieuwe akkoord loopt in 1983 af. Voor de ondertekening van het ak koord werd de Portugese demissio naire regering met een bliksembe zoek van de Amerikaanse staatsse cretaris Clrus Vance vereerd. Vance, die naar Portugal vertrok onmiddel lijk na de ondertekening van het Salt- 2-verdrag in Wenen, sprak ook met de Portugese president Ramalho Eanes. Tijdens een persconferentie ontken de Vance desgevraagd het bestaan van nucleaire installaties op de Azoren. Het gebruik van de luchtmachtbasis Lajes door de Amerikanen stamt uit de Tweede Wereldoorlog. Sinds het einde daarvan zijn de Azoren vier keer als uitvalsbasis gebruikt voor Amerikaanse militaire interventies in het Midden-Oosten (1958 en 1973) en Afrika (1964) en onlangs nog vertrok ken uit de Azoren de militairen die de Amerikaanse ambassade in Iran moesten beveiligen. Een woordvoer der van het Portugese ministerie van buitenlandse zaken verklaarde ech ter dat de Verenigde Staten geen vol ledige vrije hand hebben ln het ge bruik van de basis: „Er bestaat geen Amerikaanse soevereiniteit over de basis; de Portugese regering kan zich er dus mee bemoeien door gewoon voor iets geen toestemming te geven." Als tegenprestatie voor het gebruik van de basis betaalt de Verenigde 8taten honderdveertig miljoen dollar economische en militaire hulp. De tachtig miljoen economische hulp gaat naar de regionale regering van de Azoren, die het geld aan verbete ring van de verbindingen en andere infrastructurele projecten zal beste den. De militaire hulp bestaat onder meer uit de levering van een aantal V5-straaljagers aan de Portugese luchtmacht. Bij de vorige akkoorden was de Amerikaanse vergoeding al leen van militaire of politieke aard. zoals de erkenning van de Portugese soevereiniteit over haar koloniën. »or J. den Boef oor de Westduitse christen-democraten wordt het de komende maan- en buigen of barsten als Franz-Josef Strauss uit Beieren weigert zijn fcndidatuur in te trekken voor het christen-democratische kanseliers- indidaatschap bij de in de herfst van het volgend jaar te houden xkiezingen voor de bondsdag. ügen zal betekenen dat de CDU van Hel- ut Kohl haar eigen kandidaat Ernst Al- teht, premier van de deelstaat Nedersak- laat vallen en de kandidatuur in han- legt van Strauss. Deze is sinds vorig premier van de Vrijstaat Beieren en •edt al vele jaren op als voorzitter van de 8U. de Beierse zusterpartij van de CDU. irsten zal er op neerkomen, dat CDU en »U bij de verkiezingen van volgend jaar scheiden wegen gaan. Dit houdt in dat de in de gehele bondsrepubliek Duitsland at werven en dat de CDU de CSU in teren op eigen terrein gaat beconcurre- Er zouden dan twee christen-democra- ie kanseliers-kandidaten zijn: Albrecht v de CDU en Strauss voor de CSU. fgend jaar is Strauss al 65, als de bonds- iverkiezingen worden gehouden. Mense lijkerwijs gesproken is het de laatste keer dat hij een gooi naar het kanselierschap zou kunnen doen. Bijna 20 jaar lang is het hem niet gelukt om met een veelheid van pres siemiddelen de kandidatuur van de CDU/ CSU in de wacht te slepen De door hem ontketende Interne partijstrijd was zo ont luisterend. dat de positie van de uiteindelij ke kandidaat er door werd verzwakt. Korte vreugde In 1972 leidde het luidruchtige optreden van Strauss er toe. dat Rainer Barzel het moest afleggen tegen het sociaai-democra- tisch/liberale koppel Brandt/Scheel, hoewel de CDU samen met de CSU een meerder heid had kunnen behalen. Vier jaar later hield Strauss de christen-democraten op nieuw van een overwinning af. door Helmut Kohl als kanseliers-kandidaat op een erger lijke manier voor de voeten te lopen. Na de verkiezingen van 1972 rekende Strauss snel al met Barzel. die verantwoor delijk werd gesteld voor de nederlaag. Een zelfde taktiek probeerde Strauss na de ver kiezingen van 1976 te volgen, maar Kohl gaf zich niet gewonnen. Strauss dreigde met een breuk tussen CSU en CDU. maar werd tot de orde geroepen doordat Kohls CDU liet weten, haar werkterrein tot Beieren te zullen uitbreiden. Strauss wilde premier van deze staat wor den en realiseerde zich dat zijn CSU geen meerderheid zou behalen, als de CDU aan de Landdagverkiezingen zou meedoen. Hij' moest wachten. In de herfst van het vorige jaar boekte de CSU een lichte teruggang, maar haar meerderheid was voldoende om Strauss het premierschap van Beleren te bezorgen. Van uitstel kwam dan ook geen afstel en eind vorige maand vond Strauss het tijdstip gekomen om de kat de bel aan te binden. Hij deed dat op een zeer ongelegen ogen blik. namelijk kort na de verkiezing van Karl Carstens. de omstreden kandidaat van CDU en CSU, tot president van de Bondsre publiek in de plaats van de liberaal Walter Scheel. De toekomst leek toen heel zonnig voor de christen-democraten, die perspec tieven zagen voor het belangrijke verkie zingsjaar 1980 Na het presidentschap leek ook het kanselierschap binnen bereik te komen. De vreugde was echter van korte duur. want zij paste niet in de plannen van Strauss. Deze greep de verzwakte positie van Kohl binnen de CDU aan om volkomen onver wacht zichzelf als kandidaat voor het kan selierschap aan te melden. Ditmaal deed hij dit niet alleen om te voorkomen, dat KohJ zich opnieuw sterk zou maken voor de kan didatuur. maar vooral omdat hij (misschien wel tot elke prijs) deze nu echt voor zichzelf wilde opeisen. Een breuk zou de enige manier zijn om een eind te maken aan een periode van on vruchtbare oppositie, die nu al tien Jaar duurt en een grote verwijdering tussen de twee grote partijen teweeg heeft gebracht. Als de CDU haar rechtse image aflegt, zal zij ter rechterzijde kiezers aan Strauss ver liezen. maar voor midden-links veel aan trekkelijker worden. Een deel van het ver lies zou bovendien goed gemaakt worden door een grote toevloed van Beierse kiezers Afrekening Compromis? Voor de politieke verhoudingen in West- Duitsland zou een breuk tussen CDU en CSU een gunstige uitwerking kunnen heb ben. De kans dat de CDU samen met de CSU de meerderheid behaalt ln de Bonds dag is zo gering, dat zij eigenlijk geen reden heeft om opnieuw onder het juk van Strauss door te gaan Zij zou er beter aan doen. zich in te stellen op samenwerking met de sociaal-democraten om een verdere polarisatie te vermijden. Het ziet er echter naar uit dat de CDU voor de zoveelste keer terugschrikt voor een defi nitieve afrekening met 8trauss. louter om dat zij zich verkijkt op de kans om geza menlijk met de CSU nog een absolute meer derheid te veroveren in de Bondsdag Het lijkt uitgesloten dat de CDU Strauss als kandidaat aanvaardt al kan het tegen deel nog altijd blijken maar een compro mis-oplossing. die gebaseerd is op de poli tieke eisen van de Beierse krachtpatser, zit er wel in. Albrecht (of een andere door Strauss af te dwingen kanseliers-kandidaat) loopt dan groot gevaar om bij de verkiezingen in de herfst van volgend Jaar met Strauss om zijn nek op eenzelfde manier al te gaan als Barzel in 1972 en Kohl in 1976. Er is slechts een geringe kans dat dit niet gebeurt als de verschuiving naar rechts, die thans in lichte mate te bespeuren valt. doorzet Daarop te rekenen is echter pure speculatie Theoretisch bestaat de mogelijkheid dat CDU en CSU samen de meerderheid van de zetels in de Bondsdag krijgen, terwijl zij minder dan 50 procent van de stemmen op zich verenigen Dat kan gebeuren, als de liberale FDP en de onlangs opgerichte Bur gerpartij (die vooral naar een rechtvaardi ger belastingen-systeem streeft) niet het vereiste minimum van vijf procent van de uitgebrachte stemmen behalen en daardoor niet in de Bondsdag vertegenwoordigd zou den worden. Het zijn juist de al geconstateerde trend naar rechts en de speculatie dat FDP en Burgerpartij tussen wal en schip terecht komen, die de CDU in de verleiding kunnen brengen om het toch nog een keer met Strauss op een akkoordje te gooien. Deze zal zijn politieke huid echter zo duur probe ren te verkopen, dat er nog heel wat deining aan een mogelijk compromis vooraf zal gaan. Zij zal de zaak van de christen-demo craten geen goed doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7