i FNV en CNV samen actief in Den Haag Van der Luit Diaconessenhui zal weg moeten 1 Schroder: DC-10 van alle blaam gezuiverd geveove^f" °P?i^emmers HTM-actie verloopt rustig Tasjesdief in Dordt actief Eerste weer de lucht in KORT rosse kranten en dozen Verdachte dodelijke steekpartij opgepakt Begrafenissen - Crematies Transporten Bestuur op manifestatie in Voorbir1 ai Oee tri Tabak bedreigt de ontwikkelingslanden STEDELIJKE COMMISSIE OPBOUWWERK woensdag 20 juni 1979 REGIO DEN HAAG trouw/kwartet :h: stei n P dar len ADVERTENTIE door Teun Lagas DEN HAAG Weer eens op de fiets of na een stevige wandeling zijn talloze Hagenaars gistermorgen met een goede smoes te laat op het werk gearriveerd. De in de ochtendspits gehouden korte staking van HTM-personeel lijkt door de Haagse tram- en busreizigers vrij lakoniek te zijn geaccepteerd. In het reizigersgedrang dinsdag morgen rond het station Hollands Spoor tonen slechts enkele buiten landse werknemers duidelijke ver bazing over het feit dat ze vergeefs bij een haltepaal blijken te staan. Andere reizigers verdringen zich aan de trottoirband waar soms taxi's stoppen, enkelen komen op het lumineuze idee om een fiets te huren in de NS-stailing. het meren deel trekt in een stevige wandeltred Den Haag in. Amicitia Maandagnacht een uur of één. De Schouwburgzaal in Amicitia is tot de nok toe gevuld met personeel van HTM en het streekvervoersbe- drijf West Nederland, veel zijn nog in uniform, komen zo van de laatste bus of tram. Eén enkele oude ober voorziet in de behoefte aan pils. Onderwijl worden de rode en groene stemkaarten aan de chauffeurs uit gereikt. Op het podium heet FNV- bestuurder Kees Marges de leden en leiders van de vervoersbond CNV-afdeling Den Haag hartelijk welkom: „Een warm applaus voor onze broeders in de strijd". CNV- bestuurder Martin van der Zwan zegt even later: „Het CNV doet lan delijk niet mee aan de anti-Bestek actie, maar de Haagse afdeling van het CNV heeft het daar moeüijk mee." Gelaten is de stemming waarmee de toespraken over het kabinetsbe leid worden aangehoord, de zaal blijkt meer te vangen wanneer het gaat om actiepunten binnen het be drijf zelf. Vooral de els dat de HTM- directie de niet met de bonden afge sproken bevordering van een tien tal topfunctionarissen moet intrek ken, doet het erg goed. CNV-ers verschijnen snel achterop elkaar het spreekgestoelte om alle schijn uit de wereld te helpen dat het hier in Den Haag louter een actie van de FNV-vervoersbonden betreft. Van der Zwan mag gejuich oogsten om dat hij als eerste weet te melden dat chauffeurs van West Nederland hebben besloten plat te gaan. „Slie- drecht, Waddinxveen, Gouda zullen morgen niet voor negen uur uit rijden." „Pietje. Pietje. Pietje", klinkt het als FNV-bestuurder Piet Parijn ach ter de microfoon klimt. „Is het niet te gek om te korten op salarissen van buschauffeurs? De problemen stapelen zich op, de verkeerschaos neemt immers toe. Rusttijden val len weg, chauffeurs raken overspan nen." Het is duidelijk, het is slecht eieren eten met dit kabinet. Tuijn- man is een tuinkabouter, de ambte naren op het ministerie van verkeer en waterstaat zijn allemaal schrap pers. „Schrappers", omdat de nieuwe CAO voor het HTM-personeel nog altijd niet door het ministerie is goedgekeurd. Die CAO had notabe- ne al op 1 juni 1978 in werking' moeten treden, de HTM-directie be reikte uiteindelijk in het najaar van '78 overeenstemming met de bon den, maar het wil niet vlotten met het benodigde akkoord van het mi nisterie. „Het is maar de vraag of we de resultaten van dit CAO-overleg met terugwerkende klacht binnen kunnen halen", klinkt het vanach ter de bestuurstafel op het podium. De zaal is unaniem wanneer het voorstel om in de ochtendspits niet te rijden in stemming wordt ge bracht. De taken worden per remise en garage verdeeld. „Jongens, als er mensen zenuwachtig worden, hou je rustig. Bedenk dat dat ook colle ga's zijn waarmee Je later weer moet samenwerken, die je over een paar dagen weer gewoon moet aflossen." Meer acties Minister Tuijnman zal te verstaan krijgen dat er meer acties bij de HTM komen („We gaan de passa giers misschien wel een dagje gratis laten reizen") wanneer er niet bin nen vier weken duidelijkheid komt over de CAO. Het ministerie moet de CAO goedkeuren omdat ze de tekorten van de HTM van de schou ders van de gemeente Den Haag heeft gelicht. Wat het streekvervoer betreft is er een telegram aan de minister gezon den met roep om een zogenaamde VUT-regeling en harmonisatie met de stedelijke vervoersbedrijven. De VUT betekent vervroegde uittre ding voor oudere chauffeurs, het De Haagse taxichauffeurs hadden een gouden ochtend. Gedrang bij de taxi-standplaats van station Hollands Spoor. streekvervoer vraagt daar al jaren om. Net als om harmonisatie: vóór 1 januari 1980 willen de vervoersbon- den dat de arbeidsvoorwaarden van personeel op de streekbussen naar het niveau worden opgetrokken van hun collega's in de stad. Anders volgen er acties. Rustig Taferelen zoals in Haarlem, waar actievoerende chauffeurs met een korte doch hevige steniging een uit rukkende bus van een werkwillige collega probeerden tegen te hou den, doen zich in Den Haag bij de HTM-garages totaal niet voor. Slechts licht gemopper van chauf feurs die het nut van werkonderbre king niet in willen zien. Van chaos in het verkeer, door extra autoge bruik is 's ochtends weinig te mer ken. De politie zal 's middags zelfs van een rustige spits spreken. „De mensen zijn gewoon wat langer thuisgebleven". Echte verkeersoverlast ontstaat ei genlijk alleen door een luid toete rende colonne van zo'n veertig per sonenauto's met FNV-spandoeken, die door de stad rijdt. Een rij auto's waarbij het getoeter in het ritme van „hi, ha, happening, wij gaan door met de strijd" enigszins hypo criet klinkt vanuit een glimmende grote dikke blauwe Opel. Als even na tien uur de eerste HTM- bussen de garages verlaten gebeurt dat volgens een speciaal rij-schema dat van tevoren is opgesteld door de bedrijfsleiding. Bussen worden zo snel mogelijk verspreid over de stad en midden in trajecten ingezet. De chauffeur op bus 23, die zijn eerste passagiers in Voorburg oppikt krijgt geen woedende blikken van wachtende passagiers toegeworpen, een vriendelijk „goedemorgen" kan er bij de instappers best af, nie mand begint te oreren over onaan vaardbare overlast die de burgers is aangedaan. Een meisje bij de eerste halte heeft lichte kritiek: „Had nou van tevoren gezegd dat jullie niet zouden komen, dan had ik kunnen uitslapen." DORDRECHT BIJ Ingo's jazz-stu- die in het Dordtse Crabbehof zaten enige dames uit te rusten van de vermoeienissen van de balletles. Plot seling verscheen er tussen het voor de deur van de studio hangende gordijn een mannenhoofd waarover een plas tic tasje was getrokken. De eigenaar van het hoofd kwam binnen en pikte (met enkele snelle grepen de bij de deur staande tassen mee. Toen de eerste schrik voorbij was holden de dames gillend achter hem aan. Hij sprong evenwel in een auto waar van een medeplichtige de motor draaiend had gehouden. Twee tassen nam hij mee. vier andere had hij bij zijn vlucht verloren In één der tassen zat een bedrag van 150. Waarschijn lijk is ook mevrouw A. E. van Valen uit Dordrecht het slachtoffer gewor den van de in een auto met een Bel gisch kenteken rijdende tasjesrover. Zij was zo vriendelijk hem de weg te wijzen toen hij plotseling haar tas uit haar handen rukte en wegreed. Er zat in de tas overigens niets van waarde. PAUZECONCERT - In het kader van de serie Pauze-Concerten zal op 21 Juni Wim Hagen een orgelconcert geven in Grote of St. Jacobskerk in Den Haag. De toegang is 1,— en het concert duurt van 12.45-13.15 uur. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Een DC-10 van Martinair is gistermorgen om 02.45 uur als eerste Europese vliegtuig van dit type opgeste gen, nadat de luchtvaartdiensten van Europese landen maan dag in Zilrich tot de uitvoering van een gezamenlijk onder hands schema hadden besloten. Het Nederlandse toestel bracht 349 passagiers naar Mallorca. In de loop van de dag vertrok dezelfde DC-10 nogmaals van Schiphol voor een vakantievlucht. De KLM maakt vandaag weer voor De directeur van Martinair, Martin de eerste maal gebruik van de DC-10. Schroder, was vannacht op Schiphol sinds een startverbod op 6 Juni alle aanwezig bij het vertrek van de PH- Europese toestellen aan de grond MBT naar de 8paanse zon. Het toe- hield. De eerste KLM-vlucht wordt stel steeg nauwelijks vier uur na de uitgevoerd van Amsterdam naar La- opheffing van het startverbod voor gos en Lomé in Togo. De KLM ver- Nederlandse DC-10 vliegtuigen door wacht maandag weer volledig met de staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer DC-10 toestellen te kunnen vliegen en waterstaat) op. Ter gelegenheid behalve op de Amerikaanse luchtha- van de Europese primeur schonk vens. Ook de vlucht op Tokio via de Schröder zijn cliënten een glas cham- poolroute moet voorlopig nog met pagne in om samen te drinken op het een Super DC-8 of een Boeing 747 weer ingebruiknemen van de DC-10. uitgevoerd worden, zolang de Ameri- Volgens Schröder is de DC-10 weer kaanse rijksluchtvaartdienst FAA de van aUe blaam gezuiverd, luchtwaardigheldsbewijzen van in Amerika geregutrwitle DC-10 toe- Geen angst stellen heeft ingetrokken. Postende HTM-chauffeurs voor de busgarage ADVERTENTIE Ncwtonstraat 2, 's-Gravenhage. Inlichtingen: tel. 65.48J2. Van de passagiers stapten verreweg de meesten zonder problemen in het toestel. Slechts één vakantieganger vertelde zijn vlucht afgezegd te heb ben, als hij vantevoren had geweten dat hij met een DC-10 moest vliegen. Ook bij de KLM leeft de indruk dat er bij passagiers nauwelijks schroom bestaat voor het vliegen met een DC- 10. Voordat de Europese DC-10 toestel len weer mogen vliegen, moeten ze een in Zürich vastgesteld onderzoek en onderhoudschema ondergaan. Van alle vlieguigen worden de boven ste van de twee voorste motorop- hangpunten bekeken; met dit werk Is per toestel een uur gemoeid. Toestel len met meer dan twintigduizend vlieguren moeten twee uur de hangar in voor een extra controle op de ach terste ophangpunten van de vleugel. In de komende drie maanden wordt bovendien een reeks van herhaalde controles uitgevoerd. Ook zijn extra inspecties voorgeschreven bij vlieg tuigen. die een motorstoring, een har de landing of heftige turbulentie (luchtzakken) hebben gehad. Vliegers tevreden De Vereniging van Nederlandse ver keersvliegers heeft zich gisteren te vreden getoond over het besluit het startverbod voor de Nederlandse DC- 10 op te heffen. De KLM verwacht dat het nog enige dagen zal duren voor het normale vluchtschema van de maatschappij weer van volle kracht is Na het opheffen van het startver bod voor de zeven DC-10 toestellen is een overgangsperiode nodig die nog tot maandag zal duren. De komende dagen zal ook in andere Westeurope- se landen het startverbod worden op geheven. Zo zullen ook Franse, West- duitse, Skandinavische, Zwitserse. Belgische. Engelse en Italiaanse DC- 10 toestellen weer de lucht ingaan. ZEVENSTER - De Rijswijkse kunstkring „De Zevenster" exposeert tot en met 1 juli in het museum het Tollenshuis, Herenstraat 67 in Rijs wijk. De expositie bestaat uit schilde rijen, aquarellen en wandkleden. Openingstijden: Dinsdag tot en met vrijdag en zondag van 14 tot 17 uur, zaterdag van 11 tot 17 uur. OPERA Leerlingen van de ope ra-klas van het Koninklijk Conserva torium in Den Haag geven woensdag een uitvoering in de Koninklijke Schouwburg. Op het programma staan éénakters van Hindemith en Poulenc. De muzikale leiding is in handen van Peter Langelaar. Regie: Jaqueline Jacobi en Georg Rein- hardt. Aanvang: 20 uur. TENTOONSTELLING In het Academiegebouw, Rapenburg 73 in Leiden is er een tentoonstelling te zien. De tentoonstelling „Plant en dier", die is gewijd aan de verschillen de vormen van relaties tussen plan ten en dieren heeft als belangrijkste onderwerpen: De bestuiving van bloemen door dieren en aanpassin gen van dieren aan het eten van plan taardig voedsel. „Plant en dier" is te zien tot en met 26 september van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 16.30 uur en zondags van 12.30 tot 15.30 uur. DEN HAAG - De Haagse politie heeft de 40-jarige H. M. K. aangehou den, die er van verdacht wordt in de nacht van zondag op maandag de 35- jarige Khalilan Mokiem met messte ken om het leven te hebben gebracht. De politie was de man op het spoor gekomen omdat getuigen het kente kennummer van zijn auto hadder. doorgegeven. Het drama speelde zich In het rouwcentrom is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden, Telefoon 071-142644* inch M de van een onzer verslaggevers VOORBURG De ongeveer tweehonderdvijftig mei gisterenavond in de Voorburgse Fonteijnkerk een mi tie ter behoud van het Diaconessenhuis in Voorburg hefcd< bijgewoond, zullen niet hoopvoller naar huis zijn gegaan bestuur van het ziekenhuis en wethouder Eggink van st burg lieten er geen twijfel over bestaan dat de verplaai e t van het ziekenhuis naar Zoetermeer welhaast onvermijï viji is. Namens het actiecomité Diacones senhuis Voorburg, dat de avond had georganiseerd, refereerde de heer Van der Sluis aan de moeilijke onderhan delingen tussen het bestuur van het Diaconessenhuis en de Zoetermeerse stichting, waarmee een fusie moet worden bereikt. In Zoetermeer zou men liever alleen verder gaan. „Neem die handschoen op en denk aan de Voorburgse en Rijswijkse be volking die het Diaconessenhuis zelf hebben gesticht", richtte de actie voerder zich tot het bestuur. De Rijs wijkse dominee Van Kruiningen noemde het overteerbaar als het zie kenhuis zou verdwijnen. Hij pleitte voor kleinschaligheid in de gezond heidszorg. „We moeten waken over de waarden waar het Diaconessenhuis voor staat. Dat zijn we verplicht aan degenen die er nog met oud papier voor gelopen hebben", aldus dominee Van Kruiningen. Leedwezen Voorzitter Graafland van het bestuur van de Stichting Diaeonesseninrich- ting, verklaarde hoe hij nog onlangs op het ministerie alle argumenten die pleiten voor het behoud van het zie- g: ste ilita kenhuis aan staatssecretaris #cW Smit had voorgelegd. Tot zijn le ra' zen hadden ze niet mogen bates termeer heeft een ziekenhuis i !m en een fusie met het Diacones* is noodzakelijk om het bedde schot in de Haagse regio nli n.] groter te maken. „We zijn ecl nt bang om gezichtsverlies te lije jj\ op een beslissing terug te k "r maar hier is sprake van overn» aldus Graafland. Wethouder Eggink zag ook mogelijkheden aan de genome a slissing te tornen. Hij vond ni lijks bijval voor zijn betoog d m „grote planners" op het mini f misschien nog wel van inzicht v UQe deren en meer aan de sociale van de zaak zouden gaan de ien „Tijd is onze makker", aldus de In:J houder, die hoopte dat er in d e mende jaren nog het een en i luc kon veranderen. Hij overtuigde Het actiecomité eiste van de wijkse en Voorburgse gemeer* sturen een actievere inzet vocfÊcl, behoud van het ziekenhuis. woordvoerder van het comité b f ft felde zelfs sterk of de wethouder wist waar hij over sprak. Schols naar Belgrado Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Burgemeester Schols van Den Haag is met een delegatie uit zijn gemeentebestuur naar de Joe goslavische hoofdstad Belgrado ver trokken. De reis, die plaats vindt binnen de regelmatige contacten die de bestu ren van beide steden reeds zeven jaar onderhouden, is een antwoord op het bezoek aan Den Haag dat een delega tie uit de Joegoslavische hoofdstad in 1976 aan de residentie bracht. Bij zijn vertrek op Schiphol verklaar de burgemeester Schols dat de dele gatie zich met name zal oriënteren op het gebied van bestuurlijke decentra lisatie op lokaal niveau en het beleid ten aanzien van ruimtelijk ordening. STOCKHOLM (AFP) - Het groeien de verbruik van tabak in ontwikke lingslanden vormt een ernstige be dreiging. aldus directeur-generaal Halfdan Mahler van de Wereldge zondheidsorganisatie. Met name door grote -reclamecampagnes stijgt het aantal rokers in de landen waar door armoede en ondervoeding de gezond heidsproblemen toch al ernstiger zijn. Het gevaar is des te groter om dat de daar op de markt gebrachte sigaretten veelal meer nicotine en teer bevatten dan dezelfde merken in Europa of de Verenigde Staten. Mah ler opende in Stockholm de vierde Wereldconferentie over roken en ge zondheid. af in de Jacob van Campenstraat. De politie heeft verklaard dat de ver dachte een verslechterde relatie had met het slachtoffer, die een zuster was van zijn ex-vrouw. De politie vermoedt dat jaloezie de aanleiding is geweest voor de steekpartij. De vrouw werd doodgestoken in haar slaap. Openbare vergadering Stedelijke Commissie Opbouwwerk, op woensdag 20 juni 1979 om 20.00 uur in het gebouw Javastraat 26. 1Opening en mededelingen 2. 'Knelpunten in de personeelssituatie bij het Stedelijk Bureau Opbouwwerk' 3. Brief van de Werkgroep Harstenhoek- kwartier d.d. 17 mei 1979 inzake het ter beschikking blijven stellen van op bouwwerk hulp 4. Brief Bewonersorganisatie Havenkwar tier inzake continuering van de onder steuning van het opbouwwerk 5. Brief van het Werkverband Opbouw Scheveningen met verzoek tot uitbrei ding met 2 extra opbouwwerkers voor Scheveningen 6. Brief van de Vereniging Wijkberaad Leyenburg inzake het tijdig betrekken van bewonersorganisaties bij beslissingen m.b.t. de inzet van opbouwwerkers of anderszins 7. Afschrift brief B&W aan de Stichting Sociaal Cultureel Kreaded.d. 5 juni 1979 inzake aanstelling opbouwwer ker 8. Afschrift brief B&W aan het Bestuur van het Wijkberaad Bouwlust-West d.d. 5 juni 1979 inzake aanstelling opbouwwerker 9. Afschrift Brief B&W aan het Bestuur van het Wijkberaad Kontakt Bewoners Vrederust d.d. 5 juni 1979 inzake aan stelling opbouwwerker 10. Afschrift Brief B&W aan het Bestuur van de Wijkorganisatie Moerwijk d.d. 5 juni 1979 inzake aanstelling opbouw werker 11. Afschrift Brief CRM aan het College van 's-Gravenhage inzake afhandeling subsidie verzoek gemeente 's-Gravenhage 12. Aanstelling Bureau-koördinator Stede lijk Bureau Opbouwwerk 13. Aanstelling opbouwwerker Schevenin gen 14. Notulen van de vergadering van de Stedelijke Commissie Opbouwwerk ge houden op 23 mei 1979 15. Rondvraag en sluiting. Wanneer u over een of meer agendapunten meer wilt weten, kunt u de tekst van de stukken die worden behandeld inzien bij het sekretariaat van de Stedelijke Commissie Opbouwwerk, Koninginnegracht 28, tel. 63.69.56 (geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 17.00 uur). mp azi ch JUkl

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6