P Vrije Scholen groeien door Tekening van een lezer Arnhems college staat op springen ouw Commentaar Ondanks moeilijkheden met subsidiëring: DE ALLERLAATSTE ONTWIKKELING OP FOTO- EN FILMGEBIED. redders is geen zee te hoog gefeliciteerd [ter en SALT-II lieuwe actie tegen lozen van kernafval Populariteit ook in andere landen staken hart zoek springers BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 lerikaansc president Carter |iet direct met een indruk- 1 pak Russische concessies Fgekomen uit Wenen. Het lakkoord is ondertekend. I daarvoor was Carter naar i gegaan. Daarnaast is er «stemming bereikt over een schappelijk bij de ontwa- londerhandelingen in te voorstel voor een algeheel 1 op stralingswapens, maar is alles dan ook opge- Weliswaar is er in Wenen roken dat er over allerlei rerpen, zoals wapenlevcran- n derde landen en de militai- jnwezigheid in de Indische in, verder gepraat zal wor- Trnaar zulke afspraken ver- Vn tot niets. ^iet er naar uit dat de Ameri- president het de komende •n moeilijk zal krijgen. Hij Ivoor de beslissing over het al et erkennen van de regering- irewa in Zimbabwe-Rhode- >r het vraagstuk van de evoorziening in eigen land rjr het doordrukken van het ("akkoord in de Senaat. Op [drie punten zijn de meningen Verenigde Staten ernstig ver- len het is zeer de vraag of de ident erin zal slagen op elk van punten zijn eigen oordeel te i bovendrijven. Iers positie is nog minder benij- iwaardig wanneer men zich re- f ïrt dat het begin van zijn cam- ie voor de presidentsverkie- precies samenvalt met al deze blemen. Voordat zijn herver- lingeen feit is, komt daar zeker het probleem van de voort van het vredesproces in het en-Oosten bij, want het ziet liet naar uit dat Egypte en 1 erin zullen slagen op gemak- ke manier te komen tot een ling voor de Palestijnen in de te gebieden. De hypotheek Carters tweede ambtstermijn jjt zo wel bijzonder zwaar, sitie van de Russische presi dent Breznjew is politiek aanzien lijk sterker dan die van zijn Ameri kaanse collega. Hij heeft geen last van een vervelende volksvertegen woordiging of van een dwarse pu blieke opinie. In het Kremlin is de gezondheidstoestand van de Russi sche president echter de grote on zekere factor voor de in de toe komst te volgen politiek. Naarma te Breznjews afscheid dichterbij komt, zal de confrontatie tussen de rekkelijken en de preciezen toene men. Gedurende een dergelijke confrontatie zijn er van Moskou nu niet dirèct tegemoetkomende maatregelen te verwachten. Het enige dat onder die omstandighe den van de leiders van de Sowjet- Unie is te verwachten, is het niet al te hinderlijk voor de voeten lopen van de Amerikaanse president. Het ziet er steeds meer naar uit dat de Amerikaanse president de cam pagne voor de aanvaarding van het SALT-akkoord geheel op eigen kracht zal moeten volbrengen zon der veel politieke steun vanuit Moskou. Wel mag Carter op enige steun rekenen van een aantal Westeuropesc landen. Om het ver drag aanvaard te krijgen zal Carter wellicht genoodzaakt zijn de Se naat op andere punten haar zin te geven. Het valt te verwachten dat de Amerikaanse president dit zal proberen door het in produktie nemen van nieuwe wapensystemen en door een verhoging van de defensie-uitgaven, zonder dat hij daarmee zelf erg gelukkig is. Niet ondenkbaar is dat de Amerikaanse president zal moeten overgaan tot de ook door hem niet gewenste erkenning van Zimbabwe-Rhode- sië om zo SALT-II een stukje verder door de Senaat heen te loodsen. Dit soort koppelverkopen is eigen aan het proces van geven en nemen tussen president en Se naat in de Verenigde Staten. Maar het doet wel afbreuk aan de even wichtigheid en de consistentie van de verschillende sectoren van het buitenlands beleid. ADVERTENTIE De officiële importeurs van foto- en filmprodukten in Nederland hebben hun garantie bepalingen vervolmaakt. Waterdichte garantie, waaraan soepel wordt voldaan en een vlekkeloze service. U kunt op die service rekenen, als het E.N.I.G. symbool op het garantiebewijs en op de verpakking staat. Lijst van deelnemende merken wordt u op aanvraag toegezonden. LET DAAROM VOORTAAN OP DIT SYMBOOL ENJ.G., Singel 512,1017 AX Amsterdam. MUIDEN (ANP) Ongeveer zestig imonstranten hebben gisteren op- euw actie gevoerd tegen het in zee ien van radioactief afval. De- de- onstranten bezetten gistermorgen buitenspuikade in IJmuiden tannee zij verhinderden dat acht achtwagens beladen met in beton [goten afval, de kade konden berei- «l In de middag werden de demon- door Piet Hagen BILTHOVEN De Vrije Scholen groeien tegen de ver drukking in. Het meest recen te voorbeeld is Bilthoven, waar vorig jaar een kleuter school begon en nu een lagere school in oprichting is. Leer lingen zijn er voldoende, er zijn lokalen beschikbaar, er is zelfs een leerkracht benoemd, alleen de subsidiëring is nog niet rond. Maar dat is waar mee Vrije Scholen wel vaker te kampen hebben. Vrije Scholen werken volgens de pe dagogische denkbeelden van Rudolf Steiner, grondlegger van de antropo sofie. Ze bestaan In ons land al langer dan een halve eeuw, maar de grote groei van de Vrije Schoolbeweging is pas van de laatste jaren. In een jaar of zeven is het aantal leerlingen ge groeid van nog geen tweeduizend tot meer dan negenduizend. Er zijn 32 scholen en in zeker achttien plaatsen bestaan plannen om een Vrije School op te richten. De moeilijkheden rondom de oprich ting van een lagere school in Biltho ven zijn typerend voor de ontwikke ling van de Vrije Schoolbeweging in ons land. Een groep enthousiaste ou ders begint plannen te maken, klopt aan bij de Bond van Vrije Scholen, zoekt gelijkgezinde ouders, legt handtekeningenlijsten aan. en dient ten slotte een aanvraag in bij de gemeente. Als aan alle voorwaarden is voldaan is het gemeentebestuur verplicht te zorgen voor lokalen en subsidiëring. Vorig Jaar bij de oprichting van de kleuterschool is het allemaal goed gegaan. De kleuterklas is gevestigd in een oud schoolgebouwtje dat nu ei gendom is van de postduivenvereni ging. De kleuterschool begon met vijftien kinderen, nu zijn het er zes entwintig. Een deel van hen is in augustus leerplichtig en zo is er nu behoefte aan een eigen lagere school. Aanvraag Begin dit jaar werd de aanvraag bij de gemeente ingediend. Keurig met alle vereiste verklaringen over waar borgsommen, beroepsrecht voor leer krachten en over het vereiste aantal leerlingen. In totaal hadden 95 ouders getekend; het minimum dat voor stichting van een bijzondere school wordt vereist is 75. Het bestuur had dus goede hoop dat het allemaal in orde zou komen. Maar het liep anders. De gemeente was kennelijk wat overrompeld door het voortvarende schoolbestuur, Er bestaat in Nederland wel een grond wettelijk recht om eigen scholen te stichten, maar de daarvoor vereiste procedures vergen toch meer tijd dan enthousiaste ouders denken. De ge meente De Bilt-Bilthoven kwam in leder geval tot de conclusie dat de nieuwe school op z'n vroegst in april 1981 van start kon gaan. Zeg dus maar augustus over twee jaar. En op die datum zou een deel van de kinde ren die nu voor de lagere school wa ren opgegeven al op een school voor voortgezet onderwijs zitten. De nu ingediende lijst met handtekeningen was dus niet meer geldig. Ook op andere punten vocht het gemeente bestuur deze lijst trouwens aan. Offensief Het bestuur van de Vrije School ont ketende een krachtig offensief om de leden van de gemeenteraad ervan te overtuigen dat wel degelijk aan alle vereisten was voldaan. De Bond van Vrije Scholen en juristen van naam werden ingeschakeld, maar tever geefs. Op 31 mei besloot de gemeente raad unaniem de aanvraag van de Vrije School af te wijzen op de door de wethouder aangevoerde formele gronden. De gemeente verzette zich niet tegen de stichting van een nieu we school als zodanig (dat zou in strijd zijn met de grondwet), maar tegen de procedure. Het bestuur van de Vrije School heeft de strijd niet opgegeven. Subsidie of niet, de lagere school gaat in augus tus toch van start. Het borgstellings fonds van de Bond van Vrije Scholen staat garant voor de aflossing van de leningen die hiervoor gesloten moe ten worden. Het bestuur van de school zal voor het eind van deze maand bij Gedeputeerde Staten be roep aantekenen tegen de beslissing van de gemeenteraad. Als G.S. het bestuur in het gelijk stellen kan alles vlug worden gere geld. Maar als daarna hoger beroep moet worden ingesteld bij de Raad van State kan de procedure wel één twee jaar duren en wordt de toe komst van de Vrije Scnool erg onzeker. Een klas van een Vrije School Terugloop In de discussie over de stichting van een Vrije School in De Bilt-Bilthoven mag de terugloop van het aantal leer lingen aan andere scholen uiteraard geen rol spelen. Maar menig gemeen tebestuurder zal zich wel eens achter de oren krabben ais hij gedwongen is mee te werken aan de oprichting van een nieuwe school, terwijl andere scholen leeglopen. Bij de ene school moeten leerkrachten worden ontsla gen, terwijl men elders stad en land af zoekt om goede, in de kunsten van de Vrije Pedagogie doorknede leer krachten te vinden. Het bestuur van de Vrije School ln Bilthoven houdt er rekening mee dat dit soort overwegingen op de achter grond wel een rol spelen, maar zolang de beroepsprocedure niet is afgewik keld valt dat niet met bewijzen te staven. Beide partijen voeren juris prudentie aan om hun gelijk aan te tonen. Wie dit juridisch geschil tenslotte ook zal winnen, een feit is wel dat het geval-Bilthoven niet alleen staat. Re centelijk deden zich soortgelijke moeilijkheden voor in Dordrecht en Bussum. Ook in het voortgezet onderwijs wordt de groei van Vrije Scholen be lemmerd door al dan niet politiek getinte tegenwerking. Ir. P. P. M Geurts, voorzitter van de Bond van Vrije Scholen, wijst erop dat er zeker acht scholen voor voortgezet onder wijs zouden kunnen worden opge richt Naar dit jaar heeft slechts één schoolbestuur (in Zutphen) toestem ming gekregen om te beginnen. An dere besturen wachten nog op een plaatsje op het scholenplan. Geurts: „Toen we klein en ongevaarlijk wa ren, sprak iedereen heel sympathiek over ons. Maar nu de beweging groeit, zie Je overal de weerstand toenemen, zowel plaatselijk als landelijk." Wat de Vrije Schoolbeweging ook steekt is dat de Vrije Pedagogische Academie in Zeist nog steeds geen subsidie krijgt. In augustus begint men met twee eerste klassen, zo groot is de belangstelling. De cursus is ver lengd tot vier jaar. terwijl andere academies nog steeds driejarig zijn. „Aanvankelijk had de Vrije School beweging goede hoop dat er een plaatsje voor haar zou zijn op het .vlekken-plan', waarin het aantal op leidingsscholen tot de helft zou wor den teruggebracht. Maar nu minister Pais nog geen kwart van het aantal opleidingen wil handhaven, maakt men zich in Zeist zorgen dat de Vrije Academie opnieuw buiten de prijzen zal vallen. De kardinale vraag blijft inmiddels waaraan de Vrije Scholen hun popu- larltiet te danken hebben. Dat Is ove rigens een verschijnsel dat zich niet alleen in Nederland, maar ook in an dere landen voordoet. Het Westduitse weekblad Der Spiegel besteedt deze week uitvoerig aandacht aan de ex plosie van andersoortige scholen (waaronder ook Vrije Scholen) in de Bondsrepubliek. Is het een nieuwe mode, een statussymbool voor ouders die iets anders willen, een bewijs van het falen van de officiële vernleu- weing op de staatsscholen, een hang naar alternatieve denkwijzen, of zijn deze Vrije Scholen gewoon de laatste reddingsboei van kinderen die bin nen- en buitenshuis liefde en aan dacht tekortkomen en dan maar naar andere scholen gestuurd worden in de hoop dat deze dit tekort kunnen goedmaken? Ook in Nederland kan die vraag wor den gesteld. Voldoet de vernieuwing van het basisonderwijs toch niet aan de verwachtingen? Is er sprake van een reactie tegen een al te technocra tisch schoolsysteem waarin, bij alle franje, de permanente toetsing toch steeds verder oprukt? Klaas de Vries, voorzitter van het schoolbestuur in Bilthoven, wijst erop dat slechts een paar procent van de ouders zelf de antroposofische be ginselen is toegedaan De aantrek kingskracht van de Vrije School zit volgens hem vooral in de totaal ande re aanpak: „Mensen herkennen er iets in van aandacht voor het kind. Vrije Scholen zien het kind zoals het is. niet zoals het gemaakt kan wor den. Kennelijk spreekt het de men sen aan dat de Vrije School behalve de intellectuele vorming ook de ont wikkeling van het gevoels- en wilsle- ven nastreven. De hele pedagogie is gericht op de groei van harmonische mensen, en kennelijk is daar in deze tijd een grote behoefte aan Dan is het misschien sneu dat sommige scholen leeglopen en andere de aan meldingen niet aan kunnen, maar het zou verkeerd zijn zo'n maatschappe lijke verandering tegen te houden". Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. stranten door de politie verwijderd. Nadat de vrachtwagens waren gepas seerd, gingen de demonstranten weer op het wegdek zitten. De demon stranten bezetten maandag de toe gang tot het reactorcentrum in Pet ten. Ook deze blokkade werd zonder moeilijkheden door de politie door broken. het doel van de bewapening Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het college van B en W ln Arnhem, bestaande uit vertegenwoordigers van PvdA. PSP, PPR, CDA en WD ls gisteren nagenoeg uiteengespat. De progressieven, die samen de fractie PPP vormen, weigerden een door het CDA en de WD aan hen voorgelegde „standpuntbepaling" te onderteke nen, die ten doel had in de toekomst botsingen zo veel mogelijk te voorkomen. „Wij aanvaarden geen dictaten, en zoiets is dit", aldus het commentaar van de PvdA. Burgemees ter J. A. F. Roeien zal vanavond nog „een uiterste poging" doen om de partijen weer bijeen te krijgen. Voor de zoveelste maal kwam het dezer dagen tot een conflict tussen enerzijds PvdA, PSP en PPR, en an derzijds het CDA en de WD. De kwestie hield verband met het poll- tle-optreden tijdens een demonstra tie bij leegstaande, verkrottende pan den in de binnenstad. Afgesproken werd tenslotte dat er over twee mo ties zou worden gestemd, waar men over en weer zijn fiat aan zou geven. CDA en WD, gesteund door D'66, dienden een motie ln waarin het op treden van de politie werd goedge keurd. Toen het erop aan kwam. stemde de PPP echter tegen, met uitzondering van de twee PvdA-wet- houders. Daarna kwam de motie van linkse zijde aan de orde. waarin werd uitge sproken, dat B en W meer aandacht zouden moeten geven aan de leeg stand. Hoewel zij vonden dat de PPP even te voren „woordbreuk" had ge pleegd. stemden het CDA, de WD en D'66 weliswaar voor, maar intussen liep de gal wel bij hen over. ZIJ ver klaarden voorlopig niet meer met de anderen te willen vergaderen. Een vorige week door D'66 onderno men verzoeningspoging liep op niets uit. Daarna verzonden de fracties van het CDA en de WD een brief over de bestuurlijke samenwerking aan de voorzitter van de PPP-fractle, de heer J. de Way. Zij sloten een „standpunt bepaling" in met het verzoek die te ondertekenen. Gevraagd werd daarin uit te spreken dat het stemgedrag van de PvdA, PSP en PPR niet juist was geweest, dat ook in de toekomst politie-optreden in dergelijke geval len onvermijdelijk zal zijn en dat het uiterste zal worden gedaan om het gesloten bestuursakkoord tot 1982 ln constructieve samenwerking uit te voeren. De PPR-fractle heeft daarop geant woord samenwerking op basis van het bestuursakkoord ook voor de toe komst op hoge prijs te stellen maar „verbijsterd" te zijn, over het „dic taat" dat „onaanvaardbaar" is. Vol gens de fractie-voorzitter van het CDA, mr. C. Winters, heeft men het echter zo gespeeld om duidelijkheid te verkrijgen, mede met het oog op eerder opgedane ervaringen. HIJ zei gisteravond: „Ik zie geen uitweg meer, tenzij de burgemeester nog wat kan bereiken. Anders moet er een nieuw college komen." Toen de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij werd opgericht hadden ze nog geen enkel pro bleem met plezierboten. Logisch want wie had daar 155 jaar gele den de tijd en het geld voor Tegenwoordig zijn het er zo veel dat de botenbezitters al klagen dat ze op het water vaak geen kant meer uit kunnen. Misschien wagen daardoor zoveel plezier- schippers zich zo ver dat er maar een kleinigheid hoeft mis te gaan of ze kunnen niet meer op eigen kracht terug. De motor kan uit vallen een mast kan breken maar in de meeste gevallen waar in de NZHRM te hulp moet schie ten gaat het om strandingen. Tien jaar geleden lezen we m het jaarverslag-1978 van de maat schappij voeren de reddingboten in één jaar zestig maal uit naar een plezierboot in nood. Toen wa ren er veel meer beroepsschip pers en -vissers die de hulp van de redders inriepen maar daar is verandering in gekomen, vong jaar waren de redders in 66 pro cent van de gevallen voor water sporters aan het werk. In de zo mermaanden kunnen de redders er op rekenen dat ze er vrijwel dagelijks en soms meer dan eens per dag op uit moeten om een zeilboot of motorjacht met bemanning uit de knel te halen. Mooi weer-acties" noemt de NZHRM zulke .plezier-reddin- gen waar op zon moment voor de opvarenden natuurlijk weinig plezier meer aan te bele ven valt in tegenstelling tot slecht weer-acties". Daarbij gaat het altijd om mensen die voor hun werk het water op moe ten ook m slecht weer als nie mand voor z'n lol uitvaart. Een record dus dat aantal mooi- weer-acties maar er was er nog een vorig jaar: het aantal gered den in totaal 582 mensen. Plus tien honden en vier katten want de levende have moet ook mee watersporten. Er was zelfs een jacht dat behalve vier mensen de hond en twee katten aan boord had. Nu zou je denken dat er na een angstig avontuur en een geslaag de redding alleen maar blije dankbare mensen zijn. Maar dat is met altijd zo Dat komt bij voorbeeld doordat de redding- maatschappi niet altijd móg redden. Op bepaalde plaatsen zijn bergingsvaartuigen en sleep boten van commerciële bergers gestationeerd en daar moeten de vrijwillige redders het werk aan die anderen overlaten. Ze moeten zich volgens de statuten beper ken tot het redden van mensenle vens en mogen dus officieel geen vaartuigen vlottrekken maar dat kunnen of willen gestrande ple- ziervaarders niet altijd begrijpen. Is er geen beroepsberger in de wijde omgeving dan zullen de redders natuurlijk een plezier boot in nood wel helpen- hun gaat geen zee te hoog. Ze mogen dan bergloon vragen, maar dat kost tijd en deskundige mede werkers die de maatschappij niet bezit. Een „gewone" redding ls trouwens in principe gratis en als bekend wordt dat er in be paalde gevallen toch geld op tafel moet komen, zijn de redders bang dat de pleziervaarders geen hulp willen hebben zolang ze nog niet half verdronken zijn. De oplossing is gevonden in een overeenkomst met verzekerings maatschappijen die de NZHRM een jaarlijkse vergoeding voor geborgen vaartuigen uitbetalen zonder de premie voor de betrok kenen te verhogen. Op die ma nier hoopt de reddingmaatschap pij iedereen te vriend te houden. Daar stond de directeur met zijn bos bloemen. In Broek op Lange- dijk werd de honderdduizendste bezoeker in de Broeker Veiling (sinds het evenement in 1974 mu- seumveiling geworden is ten minste) opgewacht, vandaar de directeur, de bloemen en een „hartelijk gefeliciteerd" bij bin nenkomst. Maar het was geen mens die tich als honderddui zendste aanmeldde, maar een fuut die in het water van de veilinghal opdook. Het dier dat gebroed heeft op de kinderboer derij achter de veiling, was op zoek naar vis voor zijn jong. En wat doe je als fuut met een bos bloemen? Niks natuurlijk. Van daar dat de vogel een emmertje vis aangeboden kreeg. Wie dat allemaal self wil bekijken wa tervogel met kuiken, de veiling, een rondvaart wit maken en eventueel iets kopen vla de vei- lingklok kan tot 25 augustus in Broek op Langedijk terecht, elke werkdag tussen tien en vijf Acteur Aart Staartjes kan zich behoorlijk over de televisie op winden. Bijvoorbeeld over het feit dat in ons land de kijkers om elf uur half twaalf al naar bed gestuurd worden. .Waarom niet iedere avond een speelfilm?" roept hij in het omroepblad Ver onica uit. „Een goeie ouwe, kost weinig aan huur en er zijn drie technici voor nodig. Ik vind het heel vreemd dat al die kijkers nog nooit geprotesteerd hebben Dat ze niet woedend worden over de manier waarop die 400 miljoen gulden kijkgeld worden besteed. De kijkers zouden eens een avondje moeten staken. Gewoon niet kijken. Uit protest". Twee jonge onderzoekers, een scheikundige uit Bombay en een vrouwelijke arts. een Amerikaan se. trokken samen naar het zui den van India om een (weten schappelijk) kijkje te nemen in de geheimzinnige grotten van Baba Boedan ln de provincie Karnataka. In het laatste dorp waar ze door moesten, kregen ze een ernstige waarschuwing iedereen die de grotten bezocht had, zou kort daarop overleden zijn; de lichamen zouden geen hart meer bevat hebben, hoewel er uitwendig geen enkel litteken te bespeuren geweest was. De In diër en de Amerikaanse trokken zich weinig van het bizarre ver haal aan, gingen toch naar de grotten en keerden veilig in Bom bay terug, voorzien van hoeveel heden stof en een hun onbekende substantie die ze uit de grotten hadden meegenomen Nog maar een paar dagen thuis, werd de scheikundige midden ln de nacht naar het hoofdbureau van politie in Bombay ontboden: hij moest zijn Amerikaanse reisgenote Identificeren, die dood aangetrof fen was. Nergens op haar lichaam waren verwondingen gevonden, maar wonderlijk genoeg bleek ze geen hart meer te hebben zoals de lijkschouwing had aange toond. Een ongelofelijk verhaal, maar het stond in de doorgaans serieu ze Frankfurter Allgemelne Zei- tung, die het van haar correspon dent in New Delhi had Aan hem had de scheikundige uit Bombay onder andere verteld, dat hij bij een eerste onderzoek van de stof fen uit de grot geen enkel bekend element uit de natuurkunde had gevonden. Bij de man uit Bom bay zit het hart overigens nog steeds op de juiste plaats. Tijdens een demonstratie para chute-springen aan het eind van de 33ste lucht- en ruimtevaart- tentoonstelling op het Franse vliegveld Le Bourget heeft een groep Fransen het Europees re cord vrije val verbeterd. Eerst met z'n drieëndertigen, en later nog eens met z'n vierendertigen, kwamen ze in carrévorm naar beneden. Twee andere Franse parachute springers maakten deel uit van een groep van acht. die er ln Peru in slaagde precies binnen de mu ren van de oude Inca-citadel Ma- chu Plcchu te springen De acht sprongen op 1200 meter uit een helicopter en kwamen op een klein plein in het stadje neer. Eigenlijk zijn ze van wel 3600 meter hoogte gesprongen omdat Machu Picchu 2400 meter boven de zeespiegel ligt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5