Nieuw Frans absurdistisch en zeer beeldend theater Oorlog en vrede verklankt door Nederlands Kamerko i Tubes geïnspireerd door beeldreligie Er wordt meer naar de radio geluisterd Carol Plantamura: poging tot vocaal muziektheater Wonderlijk-gewone wereld van Kamerlingh Onnes Let vooral op de Zeppelins Radioprogramma's naar Prix Italia Na de zenderkleuring: Nieuwe boeken door G. Kruis WOENSDAG 20 JUNI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE door André Rutten DEN HAAG Fantastisch nieuw Frans theater en de Koninklijke Schouwburg maar half vol, maandagavond. Jammer, maar wel aanhoudend bravogeroep aan het eind, gelukkig. Van avond (woensdag) nog in de Amsterdamse Stadsschouwburg. De groep, in 1977 ontstaan, 31 man. noemt zich „Le Retour de Gulliver", maar de Gulliver in haar voorstelling ..Prends bien garde aux Zeppelins" is een Jonge Franse soldaat, die in de wereldoorlog van 1914-1918 gewond raakt en op de operatietafel sterft. De nachtmerrie-achtige visioenen, die hij in die laatste ogenblikken van zijn korte, chaotisch geworden bestaan heeft, worden in een reeks verbluf fend uitgewerkte theaterbeelden ver toond Visioenen inderdaad, zoals je die alleen maar in dromen ziet en beleeft, maar vol elementen van een werkelijkheid tegen een achtergrond van een cacafonie van oorlogsgelui den. Zij blijven ook in gelukkig-schij nende ogenblikken als een dreiging aanwezig. Zo n voorstelling zou nooit kunnen ontstaan zonder de hele Franse tradi tie van het absurdisme Jarry, Ar- taud. Ionesco, Beckett (buitenlandse invloeden dus ook) maar zij is wel een persoonlijke, hedendaagse ont wikkeling ervan door de groep, die zich rond Didier Flamand, die film theorie gestudeerd heeft aan de (al ternatieve) universiteit van Vincen- nes, uit de Parijse meibeweging van 1968 ontstaan. Hij is door theater- workshops van Andreas Voutsinas (de Griek uit New York genoemd, omdat hij medewerker is geweest van Lee Strasbergs Actors Studio) in de theaterpraktijk terecht gekomen, waaruit zijn groep is ontstaan. De theaterbeelden. die zij samen ont wikkeld hebben, kun je „filmisch" noemen. Zij hebben een zeer beelden de uitwerking. Maar ze zijn wel zeer duidelijk op de theaterruimte gecom poneerd. De (absurdistische) operatie-scène is maar een korte inleiding, die met behulp van een stroboskoop voorlo pig in de cacafonie van de oorlog overgaat. Onmiddellijk daarop is er een grootse party van zeer formeel geklede welgestelde dames en heren. Het ziet er werkelijk schitterend uit, alleen al door die kleding, verder door de belichting. De parodistische verte kening ontstaat door hun conversatie voorname maar niets zeggende klanken en door hun tot in het malle doorgetrokken manieren. On der hen de president en zijn gade. Tot een fluitende scheidsrechter het be gin van de oorlog meldt. Volgende scène: een Franse familie, die haar zoon de soldaat naar een stationnetje brengt. Het stationnetje aangeduid door een rij zwartgeklede. de krant lezende heren, en het geluid van voorbijrazende. fluitende trei nen, tot er een stopt. Volgende scène: een Frans meisje, dat, rode revolutiemuts op, witte bloes, blauwe rok, een striptease be gint, waarop de vrouw van de presi dent uit haar loge naar beneden komt om er een eind aan te maken. Onwil lekeurig denk je aan mevrouw De Gaulle, die voor de goede Franse ze den in de bres sprong. Het gaat ook niet alleen om 1914- 1918, al zijn daar de beelden vandaan gehaald. Aan het slot verschijnt er trouwens een soldaat in hedendaags vechtpak, met bebloede handen uit de zaal. Hij blijft schreeuwen: Non, non, non. De slotscène, waarin hij binnen dringt. is een overweldigende compo sitie van eerdere scènes. Middelpunt erin is een groepje soldaten, die je ook al eerder in slow-motion hebt zien optreden. Midden voorop de jon ge soldaat van operatietafel en sta tionnetje, een wat gehavende drie kleur in de hand, omringd door kame raden met geweren, met vertrokken gezichten in de aanval. De jonge sol daat wordt twee keer door een kogel getroffen. Langzaam valt hij neer, langzaam vangen zijn kameraden hem op. In die houding verstart de groep. Vervolgens verschijnt opnieuw (ze zijn al eens eerder teruggeweest, en toen in paniek gevlucht) het illus tere gezelschap uit het begin: de wa penstilstand is getekend, de oorlog voorbij, er kan weer gefeest worden, en wie vielen krijgen een standbeeld en dat is dan dat. Non, non, non, komt de eenzame soldaat roepen. Een nadere interpretatie is niet no dig. De voorstelling is tegelijkertijd suggestief en open genoeg om ieder de zijne te laten vinden. Het is zeer evocatief toneel, genuanceerder, ge lardeerd met veel meer humor dan uit het bovenstaande kan blijken. De welgestelden bij het uitbreken van de oorlog op een party scène uit Prends bieni aux Zeppelins. door Stan Rijven AMSTERDAM Kabeltelevisie heeft als voordeel, dat de keuzemogelijkheid aanzienlijk wordt vergroot, maar kan daarentegen ook de kijkverslaving bevorderen. Zou Neder land op de Verenigde Staten worden aangesloten dan bete kent dat 24 uur per etmaal in de ban van de buis met zo'n twaalf netten uit iedere grote stad. Die permanente beeldreligie heeft de Amerikaanse Tubes niet alleen aan hun naam geholpen („tube" betekent buis), ze vormde ook de inspiratie bron voor een muziektheater waarin de massamedia in hun geheel op de korrel werden genomen. Extravagan te verkleedpartijen, camera's. TV- toestellen, filmprojecties en allerlei attributen werden in voortdurend wisselende sketches verwerkt, zodat op het podium een flitsend dagje Amerikaanse TV ontstond. Als basis diende eigentijdse hard rock muziek. Maandagavond startte in Carré het derde Nederlandse bezoek van de Tu bes om het album „Remote control" ten gehore te brengen met dit maal een zwaarder accent op de muziek. De zevenmans band werd bijgestaan door een percussionist en een dame. die samen met zanger Fee Waybill het verhaal van deze plaat uitbeeld den. De hoofdpersoon wordt zodanig door de TV beïnvloed, dat hij zelf moord, telecide, pleegt. De Titels als „Turn me on". „TV is king", „No way out" en „Telecide" geven dat al in kort bestek aan Al zingend bekent Waybill zijn verslaving. „I need some TV", kruipt op een toestel, wint prij zen. doet commercials na, is dan weer door R. N. Degens AMSTERDAM Het is duidelijk wie haar grote voorbeeld is: Cathy Berbe- rian. Maar het is even duidelijk dat zij er niet aan kan tippen, deze Ameri kaanse Carol Plantamura. die drie avondjes vocaal muziektheater in het Holland Festival mocht weggeven. Twee daarvan zijn inmiddels (maan dag en dinsdag) in Amsterdam en Utrecht in een wat apathische sfeer Speciaal vandaag IKON brengt dc laatste af levering van de Engelse serie En ze kregen een dochter. Ned. 2'I8.59 In Kenmerk een discussie over etnische minderheden in Nederland, naar aanleiding van het rapport van de weten schappelijke raad van het re geringsbeleid. Partners in het gesprek zijn: dr H. Molleman, beleidsambtenaar van het mi nisterie van binnenlandse za ken, mr H. Droesen. officier van justitie in Utrecht en dr S. Theunis, samensteller van het rapport en kenner van de islam. Ned. 2/19.25 Krachtstrijd, de gedramati seerde documentaire van de Britse Granada-tv-maatschap- pij, sluit met een kijkje achter de schermen van de Ameri kaanse commissie voor kern reactoren aan op de actuele problematiek van de kernreac tor in Harrisburg. Ned. 1 20.00 Uitzending van een concert van het Holland Festival, met als thema oorlog en vrede. Ned 1/21.17 Panoramiek gaat over de moslim-opstand in Afghanis tan die zich nog steeds uit breidt. Verder een portret van de kleine Opec-staat Qatar, dat aandringt op boycot van westerse oliemaatschappijen die hun winsten te hoog zullen opvoeren. Ned. 1/22.10 HILVERSUM (ANP) De Neder landse omroep zendt vier radiopro gramma's in naar het 31ste radio- en televisieconcours om de Prix Italia, dat van 12 tot 23 september in de Zuiditaliaanse stad Lecce wordt ge houden. Het betreft twee hoorspelen een KRO- en een NCRV-produktie en twee muziekwerken, eveneens een KRO produktie en een NOS-pro- duktie. Nederlands jurylid voor de inzendingen in de categorie docu mentaires is Gabri de Wagt. Het KRO-hoorspel dat naar de Prix Italia gaat is getiteld „Het memorie- theater" van de 16e eeuwse filosoof Giordano Bruno, geschreven voor quizmaster en duikt uiteindelijk in het toestel om voor goed te sterven met een beeldbuis als hoofd. Af en toe is de show erg sterk zoals het moment waarop de hoofdpersoon als sigaret- tenslaaf door een immense sigaret wordt neergesabeld, en ook wanneer er een vakantiereis per DC-10 of een reisje naar Harrisburg wordt verloot. Voor het overige is er sprake van een kunstmatig verhaal, dat niet zo goed uit de verf komt. De muziek is kei hard waardoor de afzonderlijke musi ci, die overigens vol overgave spelen, niet goed tot hun recht komen. In deze muur van geluid vormt de zan ger het voegwerk en theater de versie ring. Daarin kwam bij de twee toegif ten verandering toen er optimaal op het publiek werd ingespeeld en heel Carré overeind kwam voor „Stand up and shout" en het mooiste nummer van de TV „White punks on dope", dat zó voor het volkslied van de punkgeneratie kan doorgaan en door iedereen werd meegeschreeuwd. Nee, helemaal in de ban van de buis was ik niet. Wat betreft het eerste net. (dwz het voorprogramma) Squeeze viel uit en werd vervangen door de Amster damse Nits, die het er niet slecht van af brachten. verlopen. In Maastricht moet het vanavond nog gebeuren. En daar zal het wel weinig geanimeerder toegaan. Want behalve een mooie mezzo-so- praanstem en een boeiend uiterlijk, brengt Carol Plantamura niet veel mee om haar optreden enigermate op muziektheater te doen lijken. Zij ver tolkte een stuk of acht werkjes van hedendaagse componisten die op de bekende manier „theater" maken met het voorschrijven van zuchten, kreetjes, tonggeklak en wat handge baren ter animering van de vocale voordracht. Het waren in dit programma stukken van componisten als Betsy Jolas, Gi- acinto Sclesi, Michael Finnisy en J P. Thomas, van wie op dit gebied niet zo erg veel te verwachten valt. Maar een artieste kan er toch nog wel wat van maken. Carol bleek daartoe niet in staat. Zij mist blijkbaar het vermo gen om haar stem voor dit soort kunst voldoende te nuanceren en de voorgeschreven (of zelf te bedenken) expressiemiddelen in functioneel ver band met tekst en muziek te brengen. Daardoor lijken alle onderdelen van haar programma als druppels water op elkaar, en dat is dodelijk voor dit genre theater. Figuren als Boulez. Cage. Berio en Globokar, met wie ze blijkbaar heeft samengewerkt, hebben daar ook niets aan kunnen of willen doen. Jam mer van het uitstekende materiaal dat bij Carol Plantamura in aanleg aanwezig is. DEN HAAG Dc Nederlandse nieuwsbladpers ziet in de instelling van twaalf regionale omroepen niet zitten. Er is geen mankracht en geen geld voor, aldus voorzitter J. H. Boon van de Nederlandse Nieuwsbladpers. Deze vereniging overkoepelt uitge vers van regionale, een of enkele ma len per week verschijnende kranten. Nieuwsbladen worden tegen betaling verstrekt, in tegenstelling tot huis- .jan-huisbladen. De heer Boom betwijfelde of regiona le STER-reclame in het belang van de middenstand zou zijn De aanmaak van goede reclamespots is kostbaar en daar komen nog bij de zendtijd- kosten. Het grootwinkelbedrijf zal er dus wel het meeste gebruik van maken. John Wellman. De regie is van Anne Marie Prins. Het werd uitgezonden op 28 mei. Het hoorspel van de NCRV is „De Naam" van Paul Biegel, dat onder regie van Johan Wolder op 17 mei werd uitgezonden. Het thema van dit hoorspel is ontleend aan het sprookje Repelsteeltje. „De bajessymfonie" van Bernard van Beurden is de NOS-muziekproduktie die naar de Prix Italia gaat. Het is een verbosonische compositie op basis van het boek „Bajesmaf" van J. Bern- lef over het dagelijks leven in Neder landse gevangenissen. Produktie en regie: Bert van der Zouw. De uitzen ding was op 29 oktober vorig jaar. Als tweede KRO-produktie gaat naar de Prix Italia een verkorte versie van drie kwartier Sounds are bubbles van Sounday, een aan de Amerikaanse componist John Cage gewijde uitzen ding van een hele dag op 15 juni van het vorig jaar. De KRO zendt de verkorte versie in de loop van sep tember uit. AMSTERDAM. Stadsschouw burg 20.15: Prends bien garde aux Zeppelins, Kleine Kome die 20.15: De Club, Concertge bouw (kl. zaal) 20.15: Musica Antiqua Köln, Soeterijn 20.15: Ensemble Gaku. DEN HAAG. 's Gravenhaag- sche Manege 20.00: Bewth, Cir custheater 20.15: London Con temporary Dance Theater. ROTTERDAM. Schouwburg 20.15: Nederlands Dans Thea ter, De Doelen 12.45: Ensemble Gaku. UTRECHT. Stadsschouwburg 20.00: Les Ballets Trockadero de Monte Carlo, Vredenburg 20.15: Hesperion XX. MAASTRICHT. Stadsschouw burg 20.15. Carol Plantamura. i)l( in I Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Uit een onderzoek onder de luisteraai i' op dit vroege tijdstip nog zeer voorzichtig moet w geïnterpreteerd, zou kunnen blijken dat de zenderk'* aan de verwachtingen van de ontwerpers voldoet. De stelling voor Hilversum 1 is behoorlijk toegenomen luisteren naar Hilversum 3 is lichtelijk gedaald, ten g van Hilversum 1. De luistercijfers van Hilversum 2 enH sum 4 zijn nauwelijks veranderd. Over het algemeen is het luisteren naar de radio toegenomen. Dat geldt ook voor de regionale omroepen. De uiteindelijke bedoeling van de zen derkleuring is om meer luisteraars naar de radio te lokken en om de belangstelling wat evenwichtiger over de verschillende zenders te spreiden. H. H. Kamerlingh Onnes: „Huis in Leiden" AO-boekje nr 1768: Kom op voor Eu ropa, door mr A. Burger en P Hint- zen; nr. 1769: Theo Thijssen, van R. Grootendorst. Uitg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz. 1.75 per deeltje. In de serie landendocumentatie van het Koninklijk instituut voor de tro pen in Amsterdam en de Staatsuitge verij in Den Haag zijn verschenen 1978: nr. 4: Brazilië, geschreven door drs Margreet Hohé en nr. 5: Turkije van de hand van drs E. A. van Ingen. De prijs van een los nummer is 11,-; een jaarabonnement van zeven uitga ven kost 65.-. Je vele gezichten. De gezichtsthera peute Virginia Satir vertelt hoe het ontdekken van je vele kanten je vele gezichten de sleutel kan zijn tot veel nog niet gebruikte energie en een groot stuk levensvreugde. Uitg. De Toorts, Haarlem. 89 blz. 17.-. Wie tranen xaait, is een roman van L. Coleman. spelend in het zuiden van de Verenigde Staten tijdens de burgeroorlog. Uitg. Zuidhollandse uitgeverij, Amsterdam. 419 blz. 32.50. Bij uitgeverij Elsevier te Amsterdam verschenen weer enkele foto-boeken: Kleurvergroten vanaf dia's, door G. Sptizing (2e druk. 100 blz. 10.90) van dezelfde schrijver is: Infrarood en ultraviolet fotografie (160 blz 39.50); 200 reflextips, van E. Voogel en P Keyzer 10.90) en 200 geluid filmtips van J. A. Kleyn 10.90) Bij uitgeverij Unieboek te Bussum verscheen: Wijn reisboek Frank rijk H. Duijker schrijft over thuis en op vakantie genieten van Franse wij nen en wijnstreken. Met restaurant- Ups. 146 blz 24.50. Dr J. J. Peters schreef het bij Wolters- Noordhoff te Groningen verschenen boek Ouderparticipatie: een innova tie? Een onderzoek naar de relatie oudersschool op basisscholen. 246 blz 37.50. Op 8 juni J.l. is aan dit boek in onze krant al uitgebreid aandacht besteed. ROTTERDAM Een tentoonstelling, waar je blij vandaan komt: schilderijen, aquarellen en tekeningen van de 87-jarige Harm Henrick Kamerlingh Onnes, nog tot eind deze maand bij de Galerie Aelbrecht, Aelbrechtskolk 2b, Rotterdam. Niet bedoeld als een overzicht, maar er zijn toch wel werken uit een tijdvak van meer dan veertig jaar. Schilderijen, die, net als Kamerlingh Onnes' andere werk, zijn potteriën beeldjes altijd weer „anders" zijn, nergens mee te vergelijken. Ze wor den beheerst door een wonderlijke sfeer, die Kamerlingh Onnes naar de woorden van Paul Citroen, maakte „tot een absoluut aparte figuur onder de Nederlandse kunstenaars. Een be minnelijk genre-schilder in het atoomtijdperk der abstractie en ta- chistische kunst. Aandoenlijk en amusant. Door jonge en oude colle ga's gelijkerwijze gewaardeerd (wat iets unieks op zichzelf al is)Een Fra Angelico in Biedermeier-concep tie". Kamerlingh Onnes is een rasschilder, die je vriendelijk, maar wel erg drin gend binnenvoert in een wereld van boeiende sferen. Hij schildert dié mensen, dlè dingen, waaraan je vaak met gesloten oge voorbijgaat. Door hem herken je ze weer. Je hebt er immers al zo vaak naar gekeken, maar ze eigenlijk nooit echt gezien. Alles, zeggen deze schil derijen. is de moeite waard, alles ge tekend door schoonheid, als je het maar zien wilt. 'n Paar grauwe huizen in Londen, 'n paar woonboten, een industrieterrein, een werfje, 'n avond lucht boven Voorschoten. In alles ziet Kamerlingh Onnes een aanleiding voor een schilderij, spelende kinde ren, studenten in Parijs, ijspret, 'n meisje met een kinderwagen, hij durft zelfs de regenboog aan. Naïef minutieus schildert hij de mens, die hem zoveel mogelijkheden schenkt. In al zijn schilderijen be merk je de grote liefde waarmee hij de „bijkomstigheden" uitdrukt, de materie van een muur of een stukje straat, hoe gedetailleerd hij ook de stof aangeeft, hoe knap en gevoelig hij deze dagelijkse dingen benadrukt door een warm en fonkelend spel van licht. Nooit zijn de geschetste situaties ge wild grappig, het lijken toevallige ontmoetingen, een korte, net nog be scheiden blik in het leven van de ander. Een kunstenaar van zeer bijzondere klasse. Hilversum Voordien werd eigenlijk maar naar één zender geluisterd: Hilversum 3. En dat was niet vanwege de kwaliteit, want er werd en wordt nog erg over de programma's op de popzender ge klaagd, maar dank zij de overzichte lijkheid met ieder uur een nieuwsbe richt. Voor de eerste meting na het ingaan van de zenderkleuring op 1 april wer den ongeveer duizend „representatie ve" personen van twaalf jaar en ou der ondervraagd. Vermeld dient te worden dat één procent staat voor 110.000 luisteraars. Vergelijkingen tussen de cijfers voor Hilversum l van november vorig jaar en april/mei van dit jaar tonen aan een verdubbeld aantal luisteraars tussen zeven uur 's morgens en vijf uur 's middags: van 3,5 naar 7,1 pro cent. Een verdrievoudiging wordt ge meten van vijf tot zeven uur: van 1,8 naar 5,4 procent. In de avonduren tussen zeven en twaalf uur is er een stijging van 1,1 naar 2,4 procent, een verdubbeling. Het luisteren naar Hilversum 2, Hil versum 3 en Hilversum 4 liet in april slechts een geringe wijziging zien ten opzichte van november 1978. Gemid deld is er voor alle drie genoemde zenders een toename van een a ander half procent in november 1978 tot een tot tweeëneenhalf procent in april 1979. Het luisteren naar Hilversum 3 over dag ging van 17,6 naar 15,8 procent, tussen vijf en zeven uur van 15,8 naar 16,4 procent en 's avonds van 3,5 naar 2,8 procent. Het luisteren naar Hilver sum 2 ging overdag van 1,9 procent, tussen vijf en zeven uc 2,6 naar 1,5 procent en 's avoni 0,8 naar 0,7 procent. Het gemid luistercijfer van Hilversum 4 overdag van 0,6 naar 0,8 procei Voorzichtig De dienst Kijk- en Luisteronda van de NOS waarschuwt er wel dat conclusies over de invloed zenderkleuring op het luisteren de nodige voorzichtigheid m worden getrokken. De meting l daan, kort na 1 april toen mamakers en publiek nog as nieuwe situatie moesten wenni vendien vielen in die meetperi 22 april tot 5 mei een paar dere dagen zoals Koninginnel de eerste meidagen. Ook wo periode april-september 1973 overgangsperiode genoemd, toegewerkt wordt naar een we wat beter ontwikkelde zended ring per 1 oktober. Er is in dit geval sprake vat kleine steekproef onder duizend sonen. Een grotere steekproef c vijfduizend personen wordt it vember van dit jaar gehouden. Poetry: gouden dage voor boekhandel 'ROTTERDAM Een Rotterd boekhandel, die vorige weel (stand had op het dichtersfe Poetry International in Rotte heeft records geslagen met i' 'koop van dichtbundels. Volgens de organisatoren van werd er voor 12.500 aan t omgezet en dat is meer dan aüfBerr derlandse boekhandels in een en verkopen aan dichtwerk. De belangstelling voor Poetry is dit ior ook niet achtergebleven. De damse Kunststichting heeft b dat in totaal 8500 mensen het ft hebben bezocht, enkele hoi meer dan vorig jaar. in door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM In de Pelgrimskerk, Rotterdam-Delfshaven, heeft het Nederlands Kal koor maandag onder leiding van Kerry Woodward een programma ten gehore gebrach composities vanaf de eerste helft van de 16e eeuw tot heden. Het gehele programma was* afgestemd op het thema oorlog en vrede. Medewerkenden waren de mezzosopraan Haenen, de pianist Gérard van Blerk, de trompettisten Dick Jonker, Arthur ten Boscl Peter van Loo alsmede de slagwerkers Fred Vogels en Gerrit de Zeeuw. Na enige door drums uitgevoerde marsen en enkele fanfares van de koperblazers zong het Nederlands Kamerkoor a capella een werk van Clément Janequin. La Guerre, een van de eerste voorbeelden van pro grammatische koormuziek. Een com positie, die ons niet veel meer heeft te zeggen. Rudolf Eschers „De ware aanblik van de Vrede" op tekst van Paul Eluard heeft ons heel wat meer voldaan. Het koorwerk (eveneens a capella) heeft gedurende de vijfen twintig jaren van zijn bestaan een vaste plaats veroverd in de Neder landse koorliteratuur. Op fijnzinnig een expressieve wijze hebben de ze ventien leden van het Nederlands Ka merkoor deze fraaie compositie ge zongen. Van Frangois Philidor (1726- 1795), een van de grondleggers van de opera-comique, tevens een beroemd schaker, hoorden wij een sonate voor vier pauken, die met het karakter van dit programma eigenlijk weinig van doen had. Trouwens ook Joep Straes- sers Intervals II, waarmede de avond werd besloten (een werk voor koor, mezzosopraan, piano, twee slagwer kers en drie trompetten) leek ons behalve door het geweldig kabaal, weinig betrekking te hebben op het thema voor dit concert. Goethe zal wel nooit hebben kunnen dromen dat zijn in het Engels vertaalde Wande rers Nachtlied nog eens dienst zou doen als afsluiting van zulk een la waaierige klankproduktie. Anne Haenen heeft met haar fraaie stem en uitdrukkingsvolle voor dracht veel te genieten gegeven in liederen van Rachmaninov, 1 (Noël des enfants qui n'ont maisons, het enige lied waai zelf de tekst schreef) en Heï Bosmans (een lied voor Spai zonderlijk vermeld dient Zoltl dély's Klaaglied voor mezzo" en piano. Verder bevatte helj gramma nog een drietal com' van de tegenwoordig weer in jj langstelling komende Charles Ives en een a capelli „Gegen den Krieg" van Hannf waar we bepaald niet van onl indruk kwamen. Alles bijeen een nogal hetere mengesteld programma waai onderdelen van zeer uiteen) muzikale waarden blijk gaven. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4