CDA moet breken met Bestek'81 amer verwerpt lan voor VDSM asino-bestuur onder curatele Snel Kiesuwkado in deze krant Nederlandse projecten in China op lange baan Regering Sandinisten al benoemd UNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig HET WEER bekijkt k van irken opnieuw Vrije Scholen groeien door Oproep FNV-voorzitter tijdens massale demonstratie in Utrecht :huld loonbelasting geen drie maar twaalf miljoen gulden Hitte eist in Griekenland dertien levens Trouw Structureel I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen I Lees een krant met overtuiging: Trouw rouw 37STE JAARGANG NR 10876 - WOENSDAG 20 JUNI 1979 Droog en zonnig maar in het Waddengebied eerst nog wolkenvelden Middagtemperaturen van achttien graden op de Wadden tot vijfentwintig graden elders. Weinig wind Morgen en overmorgen: aanhoudend vrij warm zomerweer Zon op: 05.19 Maan op: 03.47 onder 22.04 onder 18.41 Voor Bouw en Interieur LESTELLA B.V. Willem öarentszstraat 19. Leiden. Tel. 071-13 45 41 Keukens, Open Haarden, Tegels, Sanitair. LOSSE NUMMERS 60 CENT ooze verslaggevers .G/DEN BOSCH Staats- Haars (justitie) zal de tot afgewezen verzoeken om toela- van Turkse christenen opnieuw iverweging nemen. Aanleiding deze stap zijn berichten dat de «rw itie voor de christenen in Turkije ongunstig ontwikkelt. Mevrouw heeft tevens besloten dat geen de hier verblijvende Turkse len voor 1 september zal wor- uitgewezen. Voor degenen voor ertrek onafwendbaar is, zal in de jtijd een onderkómen elders mi gezocht. touw Haars heeft dit gisteren in notitie aan de Tweede Kamer gedeeld. Vandaag zullen de Ka- ommissies voor justitie en bui zaken hierwer niet haar en ster Van der Klaauw overleg ihonderd Turkse christenen, _j Pasen in de Sint-Jan in Den verblijven, en degenen die de ïën begeleiden en adviseren, za- nkoe gisteren vooralsnog geen aanlei- hun opstelling tegen het beleid mevrouw Haars te wijzigen. Zij >n de inhoud van de notitie te en de Turken zullen de Sint Jan !n Bosch dan ook niet verlaten. trvolg op pag. 3, kol. 6 PAGINA 2: Christenen, de beste burgers? PAGINA 4: Nieuw absurdistisch beeldend theater PAGINA 5: PAGINA 7: Strauss doet geen goed aan de christen-democratie PAGINA 9: Brokx let scherp op huren kamers PAGINA 11: Salt II wijzigt weinig in machtsverhoudingen PAGINA ECONOMIE: Bezorgdheid over schulden publiek PAGINA SERVICE: Eetrubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-programma's, weeroverzicht. Van onze soc. econ. redactie AMSTERDAM/UTRECHT FNV-voorzitter Wim Kok heeft gisteren in Utrecht ten overstaan van zo'n vijftigdui zend demonstrerende vak bondsleden het parlement, en met name het CDA, opgeroe pen te breken met Bestek '81. „Ik roep het parlement op eindelijk eens naar ons te luisteren, ons niet verder te tergen en uit te dagen, maar de rechten van de werknemers te respecteren en geen keiharde bezuini- gingspolitiek te voeren over de rug gen van de gewone mensen", riep Kok aan het slot van de FNV-mani- festatie in de stampvolle Irene-hal. Hij richtte zich daarbij in het bijzon der tot de „twijfelaars" in de CDA- fractie, die het geloof in Bestek '81 allang hebben opgegeven. Hij vroeg hen of de coalitie met de WD belan grijker is dan de sociale verhoudin-' gen in ons land. Over de toekomst van die sociale verhoudingen liet Kok geen enkel misverstand bestaan. „Aanvaarding van de bezuinigingsplannen", waar schuwde hij, „betekent politieke steun aan de oorlogsverklaring van het kabinet-Van Agt aan de vakbewe ging. Dat vraagt om een keiharde confrontatie-politiek van de kant van de FNV tegenover het kabinetsbe leid." De Tweede Kamer heeft het volgens hem vandaag en morgen tijdens het Bestek-debat in de hand hoe het de komende tijd zal gaan met de arbeidsverhoudingen. Als de plannen doorgaan dan zijn die verhoudingen wat de FNV betreft verpest. Werkonderbrekingen Kok sprak aan het eind van een nogal emotioneel verlopen dag, die vooral werd gekenmerkt door acties en werkonderbrekingen van tienduizen den werknemers. In een groot aantal bedrijven en instellingen werd het Tntimirlntiptt werk voor kortere of langere tijd on- lll»,ll,UÖUCS derbroken, maar dat gebeurde niet massaal. Het gevolg was dat zich op verschillende plaatsen confrontaties voordeden tussen actievoerders en werkwilligen. Dat gebeurde in het streekvervoer, waar bijvoorbeeld in Haarlem uitrijdende bussen werden bekogeld en in Amsterdam waar de politie verschillende keren werkwilli ge trambestuurders moest bescher men tegen woedende stakers. De samenwerking met de politie ver liep ook niet overal even soepel. In Den Haag trad de politie hardhandig op bij het doorbreken van een blok kade van het industrieterrein Blnck- horst. In Amsterdam werd een vak bondsbestuurder. die pamfletten uit deelde, gearresteerd en opgebracht. De Amsterdamse politie liet later we ten dat de man ten onrechte was meegenomen. De overtreding had ter plaatse moeten worden afgehandeld. De FNV deed in de loop van de dag een beroep op de politie om beheerst tegenover demonstranten op te treden. In de hoofdstad bleef zo'n 70 procent van de trams en 50 procent van de stadsbussen rijden, maar de werkwil- i on2e parlementsredaclie N HAAG De Tweede Kamer mt geen genoegen met het kabi- rv v spian voor de werk VD6M op Ro- fcurg. Na de PvdA hebben gis ter- mi ook de beide regeringspartij- CDA en WD duidelijk gemaakt, er meer geld moet komen voor oud van de grote scheepsbouw. A-woordvoerd Van Zeil drong er ininister Van Aardenne (economi- zaken) op aan het plan, dat door ikbonden is afgewezen, te her- In een motie, waaronder ook de tekening van de WD-er Jacobse d, vroeg Van Zeil om een steun- ïg dat „substantieel hoger" is, tweehonderd miljoen gulden. Dit ste bedrag is gemoeid met slui- van de werf, de laatste bouw- ats van grote schepen in ons land. kabinetsplan, dat circa; tweehon- I vijftig miljoen kost, leidt tot les van tenminste 750 arbeids plaatsen. VDSM wordt daarin een rol toebedacht als assemblagebedrijf voor andere werven. Dit plan bete kent niets minder dan „sluiting op termijn" zei gisteren districtsbes tuurder Berkhoud van de Industrie bond FNV. Hij meent dat een steun bedrag van tenminste vierhonderd miljoen gulden vereist is voor het behoud van VDSM. Van Aardenne bestreed gisteravond in de Kamer, dat VDSM tot „een afschuifdokje" wordt teruggebracht. „Met ons plan" aldus de minister, „moet het mogelijk zijn, voldoende opdrachten te verwerven om de capa citeit van VDSM op bevredigende wijze te bezetten". De werf zou be schikbaar blijven voor grote schepen en offshore (booreilanden en dergelij ke), „als de markt voor scheepsbouw ooit weer aantrekt". De kennis en ervaring, die nu op de werf aanwezig is, zou niet verloren gaan, zo probeer de de minister de Kamer duidelijk te maken. ligen maakten aan de rand van het centrum rechtsomkeert, omdat zij in de binnenstad intimidaties vreesden. Die vrees was niet ongegrond, want zowel 's morgens als 's middags de den zich schermutselingen voor tus sen actievoerende chauffeurs en hun werkwillige collega's. Bij het Cen traal Station probeerden demon stranten passagiers te beletten in de tram te stappen. Alleen het metro- personeel en de straatmakers staak ten honderd procent. Streekvervoer Het streekvervoer in de randstad ging gisterochtend voor een groot ge deelte plat. Zes streekvervoersbedrij- ven reden niet of slechts gedeeltelijk. In Den Haag, Rotterdam en Dord recht gold dat ook voor het stadsver voer tijdens de ochtendspits. In Den Haag, waar het openbaar ver voer pas laat in de ochtend weer op gang kwam, stonden de acties niet alleen in het teken van de antl-Be- stek-acties. Bij de HTM staakten de Vervoersfederatie FNV en de Ver- voersbond CNV ook voor vernieu wing van de CAO. De nieuwe CAO met een verbeterde compensatierege ling voor onregelmatig werk moest al op 1 juni 1978 in werking treden, maar minister Tuijnman van verkeer en waterstaat weigert het onderhan delingsresultaat te bekrachtigen. El ders in het land distancieerde het CNV zich van de acties. Bezetting ministerie In Rijswijk bezetten ABVA en KA- BO-leden voor het eerst een ministerie. In de vroege ochtend drongen ongeveer honderd vak bondsleden het gebouw van CRM binnen en sloten de deuren af met kettingen. De buiten wachtende ambtenaren kregen te horen dat ze tot tien uur vrij waren. Een jonge ambtenaar pikte dat niet en deed een poging het gebouw binnen te dringen door met een fietsketting een glazen deur in diggelen te slaan De man werd snel weer door hetzelfde gat in de ruit naar buiten gewerkt. De overi ge CRM-ambtenaren namen de be zetting laconiek op. Ook bezet werden voor korte tijd het stadhuis in Delft en de Lichtfa brieken in Leiden. Verder melden de Bouwbonden, de Voedingsbonden, de Dienstenbonden en de Industriebon den tientallen acties, korte werkon derbrekingen en demonstraties tij dens de lunchpauze. De ambtenaren bonden voegden daar nog eens acties in de stadsreiniging in Rotterdam en Dordrecht, bij de plansoenendien- sten en publieke werken (stratenma kers) in Rotterdam en Amsterdam aan toe. In de hoofdstad werden ver der drie scholen bezet en hingen er aan de Bijlmerbajes spandoeken. In Groningen werden er behalve in be drijven ook prikacties gevoerd in de universiteitsgebouwen en de openba re bibliotheek. Bij de posterijen, in het grootwinkel bedrijf en bij de Rotterdamse ha venslepers was de animo om acties te voeren maar gering. Van vertragin gen was niet veel te merken. Meer belangstelling De manifestatie in Utrecht trok veel meer belangstelling dan de FNV had verwacht. Wim Kok sprak deze week nog over zo'n 20 25.000 demonstran ten, maar in werkelijkheid versche nen er in de Domstad 50.000 FNV- leden, voorzien van honderden vlag gen, demonstratieborden en span doeken. Toen de laatste demonstran ten het Jaarbeurscomplex verlieten voor de protesttocht door de binnen stad kwamen de eersten al weer aan. Vervolg op pag. 3, kol. 4 FNV-voorzitter Wim Kok spreekt in de Irenehal in Utrecht vijftigduizend de monstranten toe: „Een laat ste beroep op het parlement" (foto hiernaast). In Den Haag bleven in de ochtenduren de stadsbussen en de trams in de remise (foto uiterst linkson der). In Amsterdam kwam het op enkele plaatsen tot schermutselingen tussen werkwillenden en stakers. Op de foto rechtsonder be smeuren stakers voor het Centraal Station een nog rij dende stadsbus. Van onze redactie economie DEN HAAG China wil pas over twee of drie jaar beginnen met de uitvoering van projecten waaraan door Nederlandse bedrijven zal worden meegewerkt. De Chinese minister van buitenlandse handel, Li Qiang, die na een vijfdaags bezoek gisteren uit ons land vertrok, hëeft dat aan Nederlandse bewindslieden meegedeeld. De Chinezen blijven belangstellend voor economische en technologische samenwerking. Maar door een herwaardering van de economische doelstellin gen hebben andere zaken de voorrang gekregen, zo zei de Chinese minister volgens een mededeling van het ministerie van economische zaken. Het belangrijkste Nederlandse project is de aanleg van een grote haven in China door het Port and Delta consortium. Daarin nemen deel Bos Kalis, IHC Holland en het ingenieuersbureau Nedeco. Bos Chinezen hebben zich waar schijnlijk ook op de kosten (een miljard gulden) verkeken. to onze parlementsredactie HAAG De Stichting Casinospelen, die de casino's van ndvoort en Valkenburg exploiteert, komt vrijwel volledig der curatele te staan van de staatssecretaris van economi se zaken. Bovendien zal het gehele bestuur van de stichting seten aftreden. Voorts blijkt de schuld aan loonbelasting, tstaan doordat bijna eenderde van het salaris van croupiers i onrechte als „onkosten" was opgegeven, niet drie miljoen zijn zoals in april in een kamerdebatje werd gedacht, maar z'n minst twaalf miljoen gulden. blijkt uit een brief met bijlagen staatssecretarissen Hazekamp M»mlsche Zaken) en Haars (Jus- gisteren hebben gestuurd aan Tweede Kamer. casino's kampen al meteen belas- Schuld van tientallen miljoenen Jens door een niet goed werkende teem van kansspelbelasting op de fcn. De kwestie met de schuld aan belasting is echter een andere De casino-directie had eigen wil?. dwars tegen mededelingen 1 oe belastingdienst in dat zoiets ®tóal niet kon, 30 procent van het van de croupiers belastingvrij tetaaid. Als argument hiervoor is twen dat men andere niet aan croupiers kon komen op de „interna tionale arbeidsmarkt". Nog optimistisch Deze belastingzaak is nu uitgezocht door de accountantsdienst van Eco nomische Zaken. De schuld bedraagt over 1976, 1977 en 1978 twaalf miljoen gulden, inclusief een boete van tien procent. De Raad voor de Casinospe len. die namens de overheid toezicht moet houden, tekent hier echter bij aan dat het bedrag nog hoger wordt doordat ook de eerste vijf maanden van 1979 de verboden belastingaftrek nog is toegepast. Bovendien is een boete van tien procent „wellicht opti mistisch". Daar staat tegenover dat nog niet duidelijk is In hoeverre de croupiers persoonlijk nog kunnen worden aangesproken door de fiscus vanwege hun deels belastingvrije salaris. Deze kwestie kwam in maart aan het licht, en was begin april in het vragenuurtje in de Tweede Kamer. Hazekamp kondigde toen al aan het de voorschriften voor de casino-lei ding zouden worden verscherpt. De Raad voor de Casinospelen heeft hier nu een aantal voorstellen voor ge daan, waarmee de staatssecretaris sen zich „in grote lijnen" verenigen. De voorstellen komen neer op wijzi gingen in de statuten die volgens de Op vakantie verongelukt NICE (ANP) De heer B. Stlnesen uit Zevenaar is bij het oversteken van een weg in de omgeving van Nice door een auto gegrepen. Hij werd zwaargewond en overleed in een zie kenhuis. Het slachtoffer dat met va kantie was, was 57 j,aar. raad zelf .zeer ingrijpen". De raad zegt dat de kritiek op de eerste jaarre kening van de casino's „voor een be langrijk deel kritiek op het handelen van de stichting" is. ATHENE (AP. DPA) - In Orieken- land zijn tot nu toe dertien mensen door de hitte om het leven gekomen. De temperaturen in Griekenland ste gen gistermiddag tot boven de 40 graden Celsius in de schaduw. In de stad Larissa was het zelfs 42 graden. Honderden mensen moesten in zie kenhuizen worden opgenomen. De meesten hadden last van een zonne steek. MANAGUA (Reuter. AFP, AP) President Somoza van Nicaragua ver liest iedere dag meer terrein aan de Sandinisten en kan geen steun meer vinden om het Sandinistisch Bevrij dingsfront te bestrijden. De Sandinisten hebben een regering van nationale wederopbouw uitge roepen. Deze nieuwe regering, die klaar staat om Somoza na zijn val op te volgen, heeft aan „alle democrati sche regeringen van Latijns-Amerika en de wereld" gevraagd om erken ning. Vijf landen willen al tot erken ning van de nieuwe Sandinlstische regering overgaan: Mexico, Panama, Costa Rica, de Dominicaanse Repu bliek en Suriname. De Organisatie van Amerikaanse Staten zal morgen bijeenkomen over de kwestie Nica ragua. De Verenigde Staten hebben de OAS gevraagd te bemiddelen In de kwestie uit vrees voor een militaire overwin ning van het Sandinistisch Bevrij dingsfront. Amerika ziet in Nicara gua het liefst een regering verschij nen met een zo breed mogelijke basis. Een Sandinlstische overwinning kan volgens Washington leiden tot een anti-Amerikaans regime in Managua, dat een slechte invloed kan hebben op andere landen in Centraal Amerika. De Sandinisten hebben gisteren een felle strijd gevoerd met soldaten van Somoza ln de stad Rivas, waar de voorlopige regering gevestigd zal moeten worden. In de tweede stad van Nicaragua waait de vlag van de Sandinisten al op de officiële gebou wen. Een aanval van regeringstroe pen op deze stad hebben de Sandinis ten weten af te slaan. De 25 Nederlanders die in Nicaragua verblijven hebben nog niet besloten te evacueren. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft voorbereidin gen getroffen om alle Nederlanders uit Nicaragua te halen. De Nederlan ders maken deel uit van acht gezin nen. Zes gezinnen wonen ln de hoofd- stat Managua en twee in andere plaatsen. Zelden zal er zo alert gereageerd zijn op een massale vakbondsactie. De FNV wandelt door Utrecht en prompt vraagt minister Albeda de SER advies over een kaderwet inkomensvorming en een adviescommissie inkomensbeleid. Zo heeft toch alles met alles te maken. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien F.cht naturel leder met ge vlochten koordie Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-859388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. cfb

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1