5ALT II verandert weinig n de machtsverhoudingen 'VDSM-actie treft Stevin' Top viel Breznjew zwaar Jitsluiten reclame van rije meningsuiting vekt bezwaar in senaat Weinig werklozen vragen 'klusjes' te mogen doen Thomas Watson ambassadeur VS in Moskou NICARAGUA Radio-actief afval net over Belgische grens wekt onrust Niet veel animo voor onbetaald werk Advocaat beschuldigt Industriebonden FNV iNSDAG 20 JUNI 1979 BUrTENLAND TROUW/KWARTET 11 !or Herman Amelink besprekingen van de Amerikaanse president Carter en zijn Russische ambtgenoot reznjew in Wenen zijn, geheel volgens de verwachtingen, een bevestiging geworden van de staande machtsverhouding tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Militair- tategisch zijn beide landen even sterk, in Europa ligt de machtsverdeling tussen de twee iden vast. maar in de rest van de wereld zijn er ruim voldoende potentiële conflicthaarden met elkaar van mening te verschillen of om eikaars kracht te meten. ondertekening van het SALT-ak- ord vormt de uitdrukkelijke beves- ing van het evenwicht in de mili- rstrategische verhoudingen. De ikondiging van de twee presiden- dat ze ernaar zullen streven een meenschappelijk voorstel in te die- n in de ontwapeningscommissie nde Verenigde Naties om te komen een verbod op radiologische- of allngswapens ligt strikt genomen het verlengde hiervan. Het tot nd te brengen verbod omvat alle alingswapens die geen gebruik ma li van een kernexplosie, zodat de atronenbom er niet onder valt. Op punt houdt de Amerikaanse presi- it de handen vrij. üropa beslissing om onmiddellijk door gaan met de onderhandelingen er een derde SALT-akkoord heeft ihtstreeks te maken met de Oost- st relatie binnen Europa. Over re krachtsverhouding bestaat in feite al een formele overeenstemming sedert de Europese Veiligheidsconfe rentie, (EVC), die in augustus 1975 in Helsinki gehouden werd. De EVC be vestigde de onschendbaarheid van de grenzen en legde daarmee de sedert de tweede wereldoorlog in Europa gegroeide situatie formeel vast. De beslissing van Carter en Breznjew om door te praten over SALT-ni, waarbij de kernwapens voor de middellange afstand aan de orde komen alsmede de tactische nucleaire wapens bor duurt hierop voort. Troepen WENEN (AP) De Ameri kaanse ambassadeur in Mos kou,' Malcolm Toon, wordt naar verwachting binnenkort opgevolgd door Thomas J. Watson, het voormalig hoofd van de Amerikaanse compu termaatschappij IBM. Watson, die een oude vriend van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance is, spreekt geen Russisch en wordt evenmin beschouwd als een deskundige in Sowjet-za- ken. De benoeming van Watson wordt in diplomatieke krin gen beschouwd als een tege moetkomend gebaar aan de Russen. Malcolm Toon wordt beschouwd als een vertegen woordiger van de harde lijn tegenover de Russen. Hij heeft zich regelmatig zeer kritisch uitgelaten jegens de leiders van het Kremlin. Watson is meer de vertegenwoordiger van de Amerikaanse handels geest. Hij heeft ook de bespre kingen in Wenen met de Rus sen meegemaakt als voorzitter van de presidentieijle advies commissie voor wapenbeheer sing. Als zodanig heeft hij in de Oostenrijkse hoofdstad al een eerste ontmoeting gehad met Russische functionaris sen. Dat gebeurde toen Brezj- new en Carter vrijdagavond in de opera zaten. Malcolm Toon schijnt niet zo gelukkig te zijn met zijn opvolger. Hij wilde eigenlijk worden opgevolgd door een beroepsdiplomaat en niet door een koopman. Een tweede bevestiging van de be staande verhouding in Europa is de aankondiging die bij de onderteke ning van SALT-II is gedaan met be trekking tot de troepenvermindering in Europa. Volgens het Amerikaans- Russische slotcommuniqué zou een dergelijke vermindering een grote bijdrage aan de stabiliteit en de vei ligheid in de wereld zijn. Hoge Oost- europese functionarissen hebben al te verstaan gegeven dat het voor een verdere verbetering van de verhou dingen psychologisch van groot be lang zou zijn als de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten op korte termijn zouden kunnen komen tot een eerste, symbolische vermindering van hun troepen in West- en Oost-Europa. Het lijkt waarschijnlijk dat het Rus sische voorstel om aan beide zijden troepen weg te halen binnenkort zal worden ingediend tijdens de MBFR- besprekingen, die zich nu al meer dan vijf jaar in Wenen voortslepen. Dit gesprek zit al tijden vast op een me ningsverschil over de aantallen troe pen die de landen van de NAVO en het Warschaupact in Centraal-Euro- pa gelegerd hebben. De NAVO-lan- den menen dat de Oosteuropeanen 150.000 man meer hebben staan opge steld dan ze zelf opgeven. Op dit punt lijkt er overigens nauwelijks sprake van toenadering tussen Oost en West. Rivaliteit Breznjew en Carter hebben ook met elkaar van gedachten gewisseld over buiten Europese problemen, maar op dat terrein is men maar weinig tot elkaar gekomen. Aan de meningsver schillen over de situatie in het Mid den-Oosten zuidelijk Afrika en Zuid- oost-Azië is in Wenen niets veran derd. De rivaliteit tussen Washington en Moskou zal in deze gebieden ook de komende jaren voortduren. De Amerikaanse president mag maandagavond dan wel heel flink in de Amerikaanse volksvertegenwoor diging herhaald hebben wat hij tegen Breznjew zei. namelijk dat de Cu baanse militaire aanwezigheid in Afrika en Latijns-Amerika alleen maar negatieve gevolgen kan hebben voor de Amerikaans-Russische be trekkingen. van toezeggingen van de Russische leider kon hij geen mel ding maken. Zo verzet Moskou zich nog steeds uitdrukkelijk tegen het onder auspiciën van president Carter tot stand gekomen vredesakkoord in het Midden-Oosten. Het Kremlin is daarom niet van plan mee te werken aan de wijziging van het mandaat van de VN-vredesmacht in de Sinaï- woestijn, nu Israël bezig is zich daar uit terug te trekken. Verkopen ADVERTENTIE Al jaren lang hebben fascistische militaire diktaturen om hun macht te handhaven profijt getrokken uit het stilzwegen en de passiviteit van de internationale publieke opinie Dat is ook het geval geweest met één van de meest brute en beestachtige diktaturen die zich in de loop van de geschiedenis hebben voorgedaan. De wreedheid en beestachtigheid van de Somoza- diktatuur die er zelfs toe is overgegaan hele steden te bombarderen en die zich schuldig gemaakt heeft aan massamoorden en systematische uitroeiingsakties gaat elk menselijk voorstellingsvermogen te boven. Tegen deze terreur en volkerenmoord is het hele volk van Nicaragua in opstand gekomen en heeft daarbij naar het laatste middel gegrepen dat de diktatuur haar liet: de gewapende strijd. Het volk van Nicaragua heeft het onvervreemdbare recht om haar eigen lot te bepalen on om te streven naar een maatschappij, waar rechtvaardigheid en demokratie heersen en waar de elementaire mensenrechten gerespekteerd worden Recht om te leven is het doei dat het volk van Nicaragua en haar voorhoede, het Sandmistisch Nationaal Bevri|dingstront (FSLN), op dit moment nastreven. Maar, zoals het volk van Nicaragua al vele malen in haar geschiedenis heeft meegemaakt, bestaat er ook vandaag de dag weer de dreiging van een buitenlandse interventie die met geweld het verlangen naar vrijheid de kop probeert in te drukken om haar economische en geopolitieke belangen en niet die van Nicaragua veilig te stellen Het Nicaraguaanse volk verlangt echter een onafhankelijk politiek alternatief en heeft het recht om zelf over haar lot te beschikken. De volkeren van Europa, die ook een geschiedenis van onderdrukking en diktatuur doorge maakt hebben en die ook ervaren hebben wat het fascisme in de praktijk betekent, hebben de plicht om solidair te zijn en aktieve steun te verlenen aan de strijd die het volk van Nicaragua voert Om deze reden vragen wij ekonomische en politieke isolering van de Somozadiktatuur; hel verbreken van diplomatieke betrekkingen met dat regiem, dat van de terreur een dagelijkse praktijk gemaakt heeft; en financiële en politieke steun aan het FSLN en de 70 solidariteitskomi- lé's die zich in Europa inzetten voor het herstel van de demokratie en rechtvaardigheid in Nicaragua Vele Europese regeringen hebben door hun militaire en ekonomische steun bijgedragen tot de versterking van de diklaluur Nu is het tijd dat de volkeren van Europa zich zo effectief mogelijk solidair betonen met hen die de gevolgen van die steun aan den lijve gevoeld hebben. Het Nicaraguaanse volk l-aeft vrienden nodig en wij weten dat die in Europa te vinden zijn. Secretariaat van de Europeee solidariteitsbeweging met het volk van Nicaragua Steun de strijd ven het volk ven Nicaragua: Gironr. 3580163, tn.v. Nlcaragua-Komlté, v. Speykstraat 21, Utrecht. Deze publikatie wordt onderschreven en financieel ondersteund door de volgende politieke partijen en organisaties CDA', CPN, D'66, PSP. PvdA, PPR. NOVIB; Krttleehe Gemeente Umond, Humanistisch Fonds, Landelijke Vereniging Wereldwinkels, Oecumenische baalsgroep 'de Opperzaal'.. Brazilië Komité. SKAN, Aktle Colombia, Chili Komlté Nederland, Peru Komlté, Paraguay Komité, Uruguay Koördinatle Komité, Werkgroep Guatemala, Bolivia Komlté, Federatie van Uruguay Komité's. 'CDA onderschrijft met de eis van verbreking van diplomatieke betrekkingen met hel Somoza-regiem. evenals dat bij eerdere gelegenheden (m.b.t. andere landen) met werd gedaan om redenen van voikrechteiijke aard Het feit dat de Amerikaanse presi dent behalve met de SALT-n-akkoor- den en een komend verbod op radio logische wapens met geen enkele con crete Russische toezegging is thuis gekomen, maakt het voor hem erg moeilijk het tweede SALT-akkoord in de Amerikaanse Senaat te verko pen. Desondanks is de Amerikaanse president met mannenmoed aan zijn verkoopcampagne begonnen. Direct na zijn terugkeer uit Wenen sprak de Amerikaanse president een gemeen schappelijke zitting van Senaat en Huis van Afgevaardigden toe over het akkoord. Niet geheel zonder pa thetische rethoriek verklaarde de president: „De waarheid van dit nu cleaire tijdperk is dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in vrede moeten leven of we zullen helemaal niet meer leven." De Amerikaanse president zal er een harde dobber aan krijgen de akkoor den door de Senaat te loodsen, die ze ook nog met een meerderheid van tweederde moet goedkeuren. Carters papieren liggen momenteel niet zo gunstig. Tenminste dertig van de honderd senatoren verzetten zich te gen het verdrag. De helft is voor, onder wie een belangrijk man als Edward Kennedy en wellicht ook Ja cob Javits. De debatten in de Ameri kaanse Senaat beginnen volgende maand en zullen waarschijnlijk tot het begin van de herfst duren. Ze staan daarbij onder de voortdurende druk van Brezr.jews mededeling aan Carter dat wijziging van de akkoor den het proces van ontspanning ern stig zou kunnen bemoeilijken. Ontspanning Juist het feit dat Carter van de Russi sche leider geen concrete toezeggin gen heeft kunnen krijgen op punten die niet direct met SALT te maken hebben, zal het voor de Amerikaanse president moeilijk maken het ak koord door de Senaat te krijgen. Veel senatoren beschouwen SALT als on derdeel van het totale proces van ontspanning. Ze verwachten van het akkoord tenminste dat de Sowjet- Unie zich ook in andere conflicthaar den terughoudender opstelt. Te ver wachten valt dat Moskou dat de ko mende maanden zeker wel zal doen, maar concrete toezeggingen daar voor heeft Carter niet mee naar huls kunnen brengen. SALT-II betekent immers niet dat Moskou en Washing ton op wereldwijde schaal vrede heb-- ben gesloten. Breznjew vraagt aan Konstantin Tsjernenko of een van zijn assistenten hem de vertaling kan influisteren van Carters toespraak bij de ondertekening. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De ontmoeting met zijn Amerikaanse collega in Wenen is de Russische president Breznjew niet in de koude kleren gaan zitten. Met moeite hees hij zich maandagavond omhoog langs de trap van de Iljoesjin die hem naar Moskou zou terugbrengen. Hij werd daarbij zwaar ondersteund door een van zijn helpers. De gedragingen van de Russische leider tijdens de top in Wenen hebben voldoende duidelijk ge maakt dat het met zijn gezond heid maar matig is. De ontmoe ting is voor hem een ware kracht toer geweest. Breznjew struikelde enkele malen, waarbij hij éénmaal door Carter overeind moest wor den gehouden. Naarmate de con ferentie vorderde, ging hij steeds houteriger lopen. Ook het gehoor van Breznjew is achteruit gegaan. Een van zijn medewerkers her haalde in het oor van de Russische leider de officiële vertaling van de woorden die Carter sprak bij de plechtige ondertekening van SALT-II. Toch was het voor westelijke waarnemers duidelijk dat Brezn jew nog steeds de leider van de Sowjet-Unie is. Hij was heel duide lijk de eerste man van de Russi sche delegatie, al liet hij een deel van de verklaringen over aan zijn zeer ervaren minister van buiten landse zaken Gromiko, terwijl Carter zelf een belangrijk aandeel in de besprekingen had. De ver klaringen die Breznjew aflegde waren vrijwel steeds op schrift ge steld, terwijl de Amerikaanse pre sident nogal eens uit het hoofd sprak. Tsjernenko De ontmoeting tussen Carter en Breznjew heeft het Westen ook weer eens een oogje gegeven op de onderlinge verhoudingen tussen de leiders van het Kremlin. De laatste maanden waren er nogal eens speculaties over de positie van Konstantin Tsjernenko. wiens papieren in de Sowjet-hlër- archie nogal gestegen zijn. Zijn komst naar Wenen was voor som mige westelijke waarnemers wel een verrassing. Uit het feit dat hij tijdens de ont moetingen tussen de Amerikaan se en de Russische delegaties geen enkele keer het woord heeft ge voerd, wordt opgemaakt dat hij nog niet direct op de nominatie staat van troonopvolger van Breznjew. De Russische president behandelde Tsjernenko eerder als een assistent dan als een volwaar dige partner in de gesprekken. Dat laatste was duidelijk wel het geval met minister van buiten landse zaken Gromiko en minister van defensie Oestinow. Beleefd Amerikaanse functionarissen heb ben zich beleefdheidshalve nogal gunstig uitgelaten over de vorm waarin Breznjew verkeerde. Tij dens de ontmoetingen leek hij soms wat weg te suffen, aldus een van hen, en de rest van de aanwe zigen deed dan gewoon alsof hij er niet was. Maaridat is niet zo verba zingwekkend voor een man van 72 jaar na twee dagen van intensieve gesprekken, meende hij. De func tionaris verklaarde dat Breznjews denken nog steeds heel helder is. Gevraagd of president Breznjew nog steeds aan de macht zou zijn als in 1980 de Olympische Spelen in Moskou worden gehouden, ver klaarde hij: „In ieder geval niet als deelnemer." BINNENLAND "VD en CDA tegen voorstel i onze parlementsredactie SN HAAG De fracties van CDA en VVD in de Eerste toer hebben bezwaren tegen het regeringsvoorstel om het iken van reclame voor commerciële doeleinden van de ondwettelijke vrijheid van meningsuiting uit te sluiten. Zij oen. dat hierdoor de mogelijkheid ontstaat om reclame 19 utelijk te verbieden of aan voorwaarden te binden. „De '*J odelsreclame wordt zo vogelvrij verklaard," zei de liberaal mte gisteren in het debat over een aantal grondwetsherzie- «gen. Van onze correspondent EINDHOVEN Er ligt bijna negen duizend kubieke meter radioactief af val opgeslagen bij Eurochemic in het Belgische Dessel. Dit heeft het streekorgaan Kempenland bekend gemaakt; het zegt hierover zeer onge rust te zijn. Volgens opgave van Eurochemic-di- recteur Detilleuy ligt er 807 kubieke meter hoog radioactief vloeibaar af val, vierduizend kubieke meter laag- actief vloeibaar afval en vierduizend kubieke meter hoog-actieve vaste af valstoffen. De afvalstoffen zijn af komstig van Eurochemie zelf en van enkele laboratoria. Ze liggen op het terrein opgeslagen in afwachting van eventuele opslag in de kleilagen van de Belgische Kempen. De manier waarop de opslag nu is geregeld, heeft het streekorgaan niet kunnen achterhalen. Het bestuur van het streekorgaan heeft de streekraad voorgesteld maandag in zijn vergade ring te besluiten zijn bezorgdheid over deze zaak.door te geven aan de instanties, die dan op internationaal niveau maatregelen moeten nemen. Volgens de woordvoerder van het streekorgaan staat men vrijwel machteloos tegen de opslag. In een gesprek onlangs tussen minister Gin jaar van volksgezondheid en milieu hygiëne en zijn Belgische ambtge noot Dhoore is toegezegd ook op re gionaal niveau overleg te beginnen. „Maar daarvan hebben wij tot op heden niets gemerkt", aldus de woordvoerder van het streekorgaan. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne kon geen commentaar geven, om dat het misschien best mogelijk is dat het ministerie op de hoogte is van de opslag. Op dit moment is er con tact in Benelux-verband over ver scheidene milieuzaken. „Aangezien de opslag plaatsvindt in België is het dan ook een zaak van de Belgische overheid of hier al of niet juist wordt gehandeld", aldus de woordvoerder. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Zeer weinig werklozen en arbeidsongeschikten vragen toestemming om onbetaald vrijwilligerswerk of klus jes te mogen verrichten. Tweede Kamer is er twee jaar *den mee akkoord gegaan, dat in grondwet wordt opgenomen dat bepalingen over de vrijheid van - !®ngsuiting niet van toepassing 1 op het maken van handelsrecla- Dat een ruime meerderheid in de Aaat nu verzet aantekent, is onder er een gevolg van de kritiek die rkgevers. adverteerders, tijd- briftuitgevers en reclamebureaus bben geuit. 'A-senator Teijssen voerde aan. 1 de rechtszekerheid ermee ge ld is wanneer het maken van re- toe wettelijk wordt geregeld en 1 wordt beheerst door een grond- Jbepaling. Hij wees op het gevaar, door de nadrukkelijke uitsluiting 'de reclame de bepalingen over de Ibeid van meningsuiting averechts wnteerd zullen worden. Ook is hij voor complicaties omdat het 1 ..handelsreclame" voor veler- ditleg vatbaar is. p-senator Voute zei, dat het voor- 1 bjkt te stammen uit een tijd toen nog populair was om het bedrijfs leven te pesten. Het voorstel is inder tijd ingediend door het kabinet-Den Uyl. Volgens de liberaal heeft het kabinet-Van Agt hier een kans om. aan te tonen, dat het ernst wil maken met de steun aan het bedrijfsleven. Wijzigingsvoorstel? De Eerste Kamer kan niet zelf wijzi gingen aanbrengen in het wetsvoor stel. Indien de regering de bezwaren van CDA en VVD zou delen, zou zij een wijzigingsvoorstel moeten maken en dat eerst weer naar de Tweede Kamer moeten sturen. De regering heeft de uitsluiting van de reclame tot dusver verdedigd met het argu ment, dat hierdoor elke onzekerheid wordt opgeheven. Volgens de regering zijn er in de wet geving vele gevallen aanwijsbaar ..waarin het maken van reclame wet telijk of bij verordening is verboden of beperkt, op een zodanige wijze, dat moet worden aangenomen dat recla me-maken niet onder de grondwette lijke vrijheid van meningsuiting valt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Het doel van de acties op de met sluiting bedreigde VDSM-werf in Rozenburg is het werk te vertragen en te verstoren. Niet de overheid treft men daarmee, zoals de bonden veronderstellen, maar een volstrekt onschuldige opdrachtgever. Die lijdt recht streekse schade omdat zijn order te laat wordt opgeleverd met alle nadelen vandien." Volgens mr. I. J. Dutilh, die gister middag namens Stevin Baggeren op trad in het kort geding dat dit con cern had aangespannen tegen de In dustriebonden FNV. overtreden de bonden de spelregels van de demo cratie door de werknemers op de VDSM-werf op te roepen tot vertra gingsacties. Aanleiding tot het kort geding was de oproep van de bonden om de bouw van het wandelende baggereiland „Camel", dat in opdracht van Stevin in aanbouw is op de VDSM-werf. sterk te vertragen. Het eiland moet voor 5 september opgeleverd worden, maar het Is duidelijk dat deze datum niet zal worden gehaald Werken er onder normale omstandigheden 500 mensen aan de „Camel", nu zijn dat er hooguit 50. zei mr. Dutilh. Hij eiste dan ook onmiddellijke stopzetting van de activiteiten van de bonden die leiden tot vertraging van het werk. Dat Stevin de enige gedupeerde is, blijkt volgens hem uit het bouwcon tract. Daarin staat dat de VDSM in geval van vertraging niet aansprake lijk gesteld kan worden wanneer er sprake is van overmacht. Als vormen van overmacht worden onder meer genoemd stakingen of andere werk- verstoringen, Volgens mr. Dutilh heeft Stevin begrip voor het streven van de bonden en werknemers om de werf te handhaven. Dat daarvoor „ongrijpbare" vertragingsacties wor den gebruikt vond hij evenwel „een verderfelijke zaak." Belangen Volgens de Industriebonden, voor wie mr. P. Steenbergen het pleidooi voer de, erkennen ze het belang dat Stevin heeft bij een snelle voortgang van het werk aan de „Camel". „Er wordt in derdaad niet overmatig hard gewerkt op de werf." zei mr. Steenbergen. Het belang dat Stevin heeft bij een snelle voortgang van het werk valt volgens de raadsman van de bonden in het niet bij de ..zeer grote belangen" die op het spel staan voor de 3000 werk nemers van de werf. Mr. Steenbergen gaf overigens toe dat de bonden tot- nutoe van uit zijn gegaan dat in de eerste plaats de staat onder dnik gezet zou worden door het vertragen van het werk aan de „Camel". Dit neemt volgens hem niet weg dat deze actie gezien moet worden als het laatste middel om de regering te over tuigen van de noodzaak van instand houding van deze werf. „Als de VDSM verdwijnt, verdwijnt daarmee Dit blijkt uft een ontwerp-advies van een commissie van de Sociale Verze keringsraad, die op dit punt een on derzoek heeft Ingesteld. Het is voor werklozen en arbeidsongeschikten niet toegestaan „produktieve arbeid" te verrichten ook niet als er niets mee wordt verdiend maar sinds begin vorig jaar bestaat de mogelijk heid om onder bepaalde voorwaarden onbetaald werk te verrichten zonder dat de uitkering daarbij in het ge drang komt. Daarvoor moet toestem ming aan de bedrijfsverenigingen worden gevraagd. Uit de opgaven van de bedrijfsvereni gingen blijkt evenwel dat van 1 maart tot 1 december 1978 slechts 274 ver zoeken tot toestemming voor vrijwil ligerswerk of klusjes zijn ingediend. In 219 gevallen is daarvoor toestem ming verleend. Meer dan de helft van de aanvragen kwam binnen bij de het laatste restje vakkennis op het gebied van de grote scheepsbouw uit dit land. nog afgezien van het verlies van vele duizenden arbeldsDlaatsen Naar de mening van mr. Steenbergen zal de toekomst uitwijzen dat het doel dat bonden en werknemers na streven, zwaarder weegt dan het be lang dat Stevin heeft bij een snelle voortgang van de bouw van het bag gereiland. Volgens mr Steenbergen kan daarom zelfs gesteld worden dat Stevin Juist belang heeft bij deze ver tragingsacties. die de gemotiveerd heid van de VDSM-werknemers zul len verbeteren imlts de acties natuur lijk succes hebben, red i. De president van de Rotterdamse rechtbank mr. A. Nivard doet maan dag uitspraak bedrijfsvereniging voor gezondheid, geestelijke en maatschappelijke be langen. De meer ambachtelijke be drijfsverenigingen hebben geen of sporadisch verzoeken ontvangen. Vooral onder arbeidsongeschikten bleek de animo voor het vragen van toestemming om onbetaald werk te mogen verrichten zeer gering: nog niet één procent van het totaal aantal aanvragen kwam van deze groep, De commissie spreekt hierbij overi gens het vermoeden uit dat veel werklozen en arbeidsongeschikten in veel gevallen nalaten om toestem ming te vragen. Als oorzaak noemt de commissie de vrees voor verlies van de uitkering, het antwoord moeten geven op „vervelende" vragen en de bureaucratische rompslomp Ook spelen een rol onbekendheid met de regeling, nonchalance en het niet pre cies weten wanneer het om een „klus je" gaat. Er is volgens de commissie die pleit voor nader onderzoek een vloelende overgang van het op hangen van een lamp bij de buren naar het verrichten var. ten complete verbouwing De aanvragen voor onbetaald werk hadden onder meer betrekking op: begeleiding van visueel gehandicap ten. kinderclubs, op vrijwillige buren hulp. inclusief schilderen en behan gen, gezelschapshulp, wandelen met patiënten, vervoer en gezelligheidsac- tivitelten bejaarden. Ook staan op de lijst: hulpverlening Rode Kruls-eve- nementen. medewerking aan cursus sen. honden uitlaten voor asiel, ver koop wereldwinkel. Amnesty Inter national en vakbondswerk. Afgewe zen werden: hulp in de verkoop, huis houdelijk werk, bejaardenwerk con ferentieoord. bijrijden op vrachtwa gen van een broer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11