raktijk huisarts zo nel mogelijk kleiner u 'Parlement wordt ongeloofwaardig' Niet Blij in de Rij Ongebruikte 'pot' 300 miljoen gulden Algra werkte niet mee aan onderzoek-Aantjes Uitkering eerderheid Kamer tegenover Veder-Smit: Van der Meulen op CNV-demonstratie: episch ingrijpen 2 £3 ïS Sm lio-actief afval ian anks protest naar m. tuiden vervoerd Oud-Senator valt werkwijze Kamer aan u. ra steun voor wikkelingslanden Academische ziekenhuizen wachten nog steeds op honoreringsregeling voor universitaire artsen Rita "^SDAG 19 JUNI 1979 onze parlementsredactie oduèi HAAG De fracties van het CDA en de PvdA in de Tweede Kamer eisen van "4t itssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid, dat zij praktijken van huisartsen zo je g edig mogelijk zal verkleinen. Zij kan dat doen door te bevorderen dat ziekenfondsen erkingen gaan opleggen aan boven normaal grote praktijken. Een artikel in de zieken- inu jswet maakt dat mogelijk. De staatssecretaris hoeft dus niet te wachten tot er nieuwe geving bestaat, die praktijkverkleining dwingend kan opleggen. len len:4er zou de regering het honorari- van artsen aan moeten passen als >r patiënten hebben dan de lelijke norm. Dat wil zeggen: Jarts mag wel meer doen als hij 'tflii maar hoe meer hij doet, hoe JrJ ler hij er mee verdient, desnoods [lopend naar niets. enP de aandrang van de staatsse- s bij de ziekenfondsen om dit len geen resultaat hebben, dan •t alsnog bij wet moeten worden nd, BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze sociaal-economische redacite UTRECHT Het CNV vindt het een onverteerbare en vooral onbillijke zaak dat aan groepen zoals de sociale uitkerings trekkers wordt opgelegd méér bij te dragen aan het herstel van de economie dan anderen. lie van de CDA-woordvoerders, Van jen, diende gisteren een motie deze strekking in tijdens een ^Ibare commissievergadering over ostènontwikkeling in de gezónd- kan «zorg. In de openbare commissie- ood idering werd de nota van me- Veder-Smit besproken. Die is een uitvloeisel van hetgeen dit] beider Lubbers van het CDA iiee jaar vroeg, namelijk een breed itsttet van maatregelen om de kos- dat n de gezondheidszorg te lijf te zeil tosten stijgen zeer snel. In 1973 e de gezondheidszorg in Neder- nog 12 miljard gulden, in '79 al tevilljard en in '82 worden de ultga- jehijöP 30 miljard geraamd. In de ver^nde vijf jaar komen er per jaar jat j arbeidsplaatsen bij in deze eloor is h v vet. pakket maatregelen dat me- Vêder nu aan de Kamer heeft ilegd bevat onder meer dras- 'ijpen in de salarissen van de beroepsoefenaren, voor een deel medici. Mevrouw Veder t echter pas iets aan die salaris- e kunnen doen als de wet tarie- de gezondheidszorg van kracht tien 'OBfes l he ADVERTENTIE Motobccanc ■nbi tetsen op zh Frans. wordt. Van Rooijen gaf mevrouw Ve der daarentegen aan dat er met de huidige ziekenfondswet ook al iets kan worden gedaan. Naar het oordeel van de WD hebben de hoge salarissen van medici ervoor gezorgd, dat er zo'n enorme toeloop naar deze beroepsgroep is gekomen, hetgeen tot gevolg heeft dat er tot 1982 3200 fysiotherapeuten, 2100 huisartsen, 2000 specialisten en 1000 tandartsen afstuderen. Door een be leid te voeren dat de tarieven lager maakt naarmate het aantal artsen toeneemt, kan de overheid de markt weer gezond maken, meent de WD. De WD voelt dan ook niets voor een vestigingsbeleid zoals de staatssecre taris dat heeft voorgesteld. A. p. tar 1 lplu jnze correspondent Li - Ondanks een blokkade y" achtig leden van de actiegroep 5 atoomkracht Nederland is gis- de eerste lading radioactief af- an het reactorcentrum Neder- in Petten naar IJmuiden ge- Het radio-actief afval zal in de itische oceaan worden gestort. Geneesmiddelen Een ander geschilpunt tussen WD en CDA vormt de verplichtstelling van de zogeheten „regeling en klap per." Het CDA wil dat de regering de ziekenfondsen verplicht samen met de artsen de lijst met geneesmiddelen die wel en die niet mogen worden voorgeschreven, herziet door flink te gaan schiften. Als een patiënt dus een buitengewoon geneesmiddel wil, dan moet hij dat zelf gaan betalen. De VVD vindt echter dat daarmee aan de vrijheid van de arts afbreuk wordt gedaan om voor te schrijven wat naai zijn idee het meest heilzame voor de patiënt is. De CDA'er Weijers vroeg verder in een motie van mevrouw Veder om de beleidspunten die zij heeft opgesteld in de nota uit te werken in een actie plan, dat dan ook in het kader van Bestek '81 daadwerkelijk twee mil jard gaat opleveren. Dit als bezuini ging op de enorme stijging van de uitgaven. Daarin zou precies op een rijtje moeten worden gezet wat het draaiboek wordt voor de jaren '79, '80, en '81. Uit de drie moties die het CDA in diende, mag blijken dat de ontevre denheid over het beleid van mevrouw Vedef niet gering is. Bij het begin van de vergadering had de heer Weijers nog gezegd dat zijn vertrouwen in mevrouw Veder zo groot was dat het CDA niet van plan was ook maar één motie in te dienen. Dat werden er dus drie. Onverteerbaar De PvdA vond vooral de eigen bijdra gen voor patiënten in een AWBZ- inrichting onverteerbaar. Die mensen moeten in de toekomst in plaats van na een jaar, na een half jaar zelf gaan meebetalen aan hun verpleging. Die maatregel gaat per 1 juli in. Mevrouw Haas-Berger meende, dat dat voor veel mensen die in een verpleeghuis liggen waarschijnlijk voorgoed de pas zal afsnijden om ooit nog thuis te komen. De financiële lasten zullen dan immers al gauw zo hoog worden, dat ze hun eigen huis zullen moeten afstoten. Zowel de PvdA als de PPR vroeg in een motie om alsnog af te zien van deze eigen bijdrage. De fractie van D'66 vroeg per motie van de staatssecretaris om nu vast te beginnen met het in dienst nemen van specialisten in ziekenhuizen, in plaats van hen als vrije beroepsoefe naar verbonden te laten zijn aan een ziekenhuis. Op grond van zo'n verbin tenis zijn ze namelijk gebaat bij zo veel mogelijk verrichtingen. In het geval ze een salaris krijgen zal die druk op de kosten dus wegvallen. Volgens mevrouw Wessel-Tuinstra zou vast begonnen kunnen worden met röntgenologen, anesthesisten, ra diologen en bacteriologen. Die kun nen ook iets anders doen dan in een ziekenhuis werken. Volgende week zal over de vijftien ingediende moties worden gestemd. Staatssecretaris Veder-Smit en commissievoorzitter Joekes (VVD). Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Oud-Senator H. Algra heeft geweigerd mee te werken aan het onderzoek dat is ingesteld door de Tweede Kamercommissie Patijn naar het oorlogsverleden van de ex-fractievoorzitter van het CDA, mr W. Aantjes. Tegelijk valt Algra de werkwijze van de Kamer aan. Hij meent dat de Kamer buiten haar boekje is gegaan en er een rechtsop vatting op nahoudt die een gevaar is voor de rechtsstaat. De heer Algra heeft in het Friesch Dagblad, waarvan hij vroeger hoofd redacteur is geweest, zijn standpunt bekend gemaakt. Hij vindt onder meer dat iemand die feiten of geruch ten over Aantjes vertrouwelijk ter ore zijn gekomen nietgerechtigd is die wereldkundig te maken. De commissie-Patijn heeft verschei dene Nederlanders opgeroepen voor ondervraging. Zij wilde onder meer weten wat zij vertrouwelijk geweten of bij geruchte gehoord hebben over het oorlogsverleden van Aantjes, nog vóórdat het rapport van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie daarover verscheen. Wat men met zo'n vertrouwelijke mededeling even tueel zou doen „moet men voor God en zijn geweten verantwoorden", al dus de heer Algra. Niet bevoegd Algra bestrijdt verder dat de Tweede Kamer bevoegd zou zijn om een oor- voo !m°nstranten gingen gistermor- j oor de twee toegangen tot het 'y wcentrum zitten. Om half tien en zij door de politie naar de gedragen, waarna de vrachtwa-, vrJlë acht opleggers konden opha- »1 de politie geen geweld :te, vonden er toch twee inci- n plaats. Een van de vrachtwa- dgJiauffe'urs reed hard in op de de- tranten en kon zijn wagen ter- ernood tót stilstand brengen. neerjreeg een fikse uitbrander van de tin#- Het personeel dat met bussen n, moest uitstappen en te voet r gaan. Een werkneemster wond hier zo over op, dat ze enkele Helfcn naar de demonstranten wierp, festi Ginjaar (Volksgezondheid llieuhygiëne) betreurt het dat C. insport vanuit Petten verontrus- ïeeft- opgroepen. Het betreft al- Icht radio-actief afval, vooral uit nhuizen en laboratoria, en het ritztyat uit schoonmaakmateriaal, s, injectienaalden, glaswerk, Bchoenen e.d. De lading die inde itische oceaan wordt gestort, be ult 3010 vaten van 200 liter, elf ede, van,600 liter en zeven grote teeners. Minister Ginjaar wees er [oogwn (in antwoord op vragen van Ti Oi deel te vellen over het zedelijk gedrag van staatsburgers, in dit geval het gedrag van sommige staatsburgers die vertrouwelijk iets over Aantjes hebKor» geweten. De heer Algra is in zijn principiële weigering nog versterkt door enkele feiten. Hij verwijt het commissielid mevrouw Kappeyne van de Coppello dat ze al vóór het onderzoek in een krant bekend maakte dat ze het van af haar studententijd altijd al fasci nerend heeft gevonden mensen te on dervragen. Een andere stelling van Algra is dat de ervaring bewijst en ook in het geval van de commissie-Patijn is dat weer bewezen dat vertrouwelijke mededelingen aan een commissie uit de Tweede Kamer als regel al of niet via het perscentrum Nieuwspoort, aan de publiciteit worden prijsge geven. De Tweede Kamer heeft volgens Al gra voorts een rechtsopvatting die een gevaar is voor de rechtsstaat. Als voorbeeld noemt hij de kwestie van de koopsompolissen. Een krant be richtte dat een aantal ministers en Kamerleden zich door koopsompolis sen op onoirbare wijze verrijkt zou hebben. Een op verzoek van de inge stelde kamer-commissie beschouwde alle ministers, vele Kamerleden en oud-ministers alsmede hun echtgeno tes als verdachten. Pas als ze hadden bewezen dat dit, wat hun persoon betrof, onterecht was, werd de ver denking opgeheven. In een rechts staat is dit een hoogst ongebruikelij ke opvatting, aldus de heer Algra. „Toch is het CNV niet op een koopje uit. De leden zijn bereid de nul-lijn te accepteren, ze hebben ingestemd met de aftopping van de prijscompensa tie. ze willen een deel van de prijs compensatie inleveren om er arbeids plaatsen door te scheppen en ze zijn bereid om een verhoging van de be lasting naar draagkracht te accepte* ren. Maar het CNV is niet bereid een beleid te accepteren dat werkenden los koppelt van niet-werkenden", al dus CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteravond in Utrecht op een protestbijeenkomst van de christelij ke vakcentrale tegen het pakket be zuinigingsmaatregelen. dat het kabi net per 1 Juli wil doorvoeren. Van der Meulen onderstreepte nog eens dat het CNV niet mee doet aan de door de FNV georganiseerde de monstratie en werkonderbrekingen, die vandaag in Utrecht en elders in het land zullen worden gehouden. Deze acties hebben volgens het CNV een te politiek karakter en bovendien gaat het wat de werkonderbrekin gen betreft niet om een geschil met de werkgevers, maar met het kabinet. Geloofwaardigheid De CNV-voorzitter wees erop dat zijn vakcentrale Bestek *81 steeds heeft beoordeeld aan de hand van de maat schappelijke aanvaardbaarheid, het effect op de werkgelegenheid, de in vloed op de koopkracht en de zorg voor zwakken. Aangezien deze voor waarden ook in de Tweede Kamer een doorslaggevende rol hebben ge speeld, is het bezuinigingspakket niet alleen in strijd met de voorwaarden van het CNV, maar óók met de voor waarden die in het kamer-debat over Bestek '81 zijn gebruikt. Het aanvaarden van het pakket maatregelen zou naar onze mening kunnen leiden tot een aantasting van de geloofwaardigheid van de parle mentaire discussies, aldus Van der Meulen, in zijn toepsraak. die overi gnes behalve door honderden CNV'ers ook werd beluisterd door mi nister Albeda, staatssecretaris De Graaf. CDA-leider Lubbers. WD-lei- der Rietkerk en PvdA-leider Den Uyl. kabinet opgevoerde aftopping bij 55.000 gulden is, gelet op de aftopping bij 45.000 gulden voor de ambtena ren, niet terecht". Ook voor het CDA is aftopping aan vaardbaar en noodzakelijk, maar dan wel. evenals het CNV, een aftopping bij 50.000 gulden, aldus Leo Ester. „Wij verwachten van het CDA, dat het voet bij stuk houdt en er voor zorgt dat aftopping plaatsvindt over eenkomstig de wens van het CNV". Voorzitter Ester zei verder het nood zakelijk te achten de groei van het inkomen voor een deel te besteden ten gunste van verbetering van de werkgelegenheid. „Dat is met het oog op onze huidige en toekomstige werk. gelegenheid van groot belang. Maar dan wel de lasten eerlijk verdelen en geen halfbakken beleid. Samen met de CDA-Tweede Kamer fractie wach ten wij met veel ongeduld op wettelij ke maatregelen van het kabinet, die concreet aangeven hoe wij kunnen komen tot rechtvaardiger inkomens- en beloningsverhoudingen", aldus Leo Ester. De voorzitter van de Indu striebond CNV zei er verder op té rekenen dat een aantal onjuiste en onrechtvaardige beleidsvoornemens de komende dagen ongedaan worden gemaakt. Trendvolgers Aftopping „Het is opmerkelijk dat het CNV als enige vakcentrale unaniem gekozen heeft voor een aftopping van de prijs compensatie bij 50.000 gulden )>ruto. Op zijn minst had mogen worden verwacht dat de FNV eenzelfde ge dragslijn zou hebben gevolgd", aldus voorzitter Leo Ester van de Industrie bond CNV, op de demonstratieve bij eenkomst van het CNV. Ester is van mening dat het openbreken van afge sloten contracten gerechtvaardigd is, wanneer het gaat om een aftopping bij 50.000 gulden. „Het gaat hier om een aftopping die de werkgelegen heid ten goede komt. De door het Voorzitter Wabe Wieringa van de Christelijke Federatie van Overheid spersoneel, de CFO, zei gisteren tij' dens de protestbijeenkomst van het», CNV dat de voorgestelde maatrege len van het kabinet om te komen tót een korting op de salarissen van het overheidspersoneel en de aangegeven motivering van het kabinet hiervarv „te zot zijn om ér over te praten". „Dtf aangevoerde argumentatie, om te ko men tot een extra matiging voor de zogenaamde trendvolgers slaat toch wel alle records," zei hij. De voorzitter van de CFO wees eri verder op dat de argumentatie van het kabinet dat werkgevers en werk nemers riumschoots vóór het afslui ten van de CAO's voor 1979 op de hoogte waren van de opvattingen van het kabinet wat betreft de korting op de salarissen van de trendvolgers.' niet waar is. Het is, zo vervolgde. Wieringa, een volstrekt onjuiste stel-* ling, dat de patijen ruimschoots voor 1979 op de hoogte waren van de op-; vattingen van het kabinet. „Het kabi-k net heeft nagelaten de gevraagde hel-', derheid te verschaffen". Wieringa wees op de gevolgen die zouden kunnen ontstaan wanneer het; kabinet nu zou willen overgaan tot het grijpen op rechtens tot stand ge komen collectieve arbeidsoveeen-* komsten. „Niet alleen zullen dan de onrust en de onzekerheid toenemen, maar ook zullen de organisatie de thans geleden schade rumschoots in' te halen, met alle gevolgen van dien". ADVERTENTIE Staan we te luisteren naar nieuwe file-records, het D '66-Kamerlid Ineke Lambers) op dat andere mogelijkheden voor het zich definitief ontdoen van dit afval in ons land ontbreken. Het stor ten gebeurt in het kader van enkele internationale overeenkomsten. Leden van de actiegroep Breek atoomkracht Nederland hebben gis termorgen enkele uren de toegangs wegen naar het reactorcentrum in Petten geblokkeerd om te verhinde- weg te dragen, ren dat een konvooi vrachtwagens met radio-actief afval naar IJmui den zou vertrekken. Op de foto lopen de politiemannen op de demonstran ten toe om deze naar de kant van de HAAG (ANP) Zes ontwikke- anden die met grote financiële "M)iemen kampen, krijgen voor 1979 ihulp van Nederland in de vorm fctalingsbalanssteun van in to- 127 miljoen gulden. Het geld zal en gebruikt voor de financiering ssentiële importen ten behoeve jnal belangrijke economische secto- n de*k landbouw, industrie en trans iting De zes landen die de extrasteun uggc at, zijn Soedan, Zambia, Jamai- Lijke uinee-Bissau, de Kaapverden en geef ania. iter De Koning (ontwikkelings- v nwerking) heeft deze hulp gege- op grond van een kort geleden Uden onderzoek. enlf" door Wim Wirtz DEN HAAG Terwijl parlementair Den Haag driftig bezig is met de bezuinigingsproblematiek, hebben de ziekenhuizen samen een bedrag van bijna 300 miljoen gulden op hun bankrekening staan, waarmee niets wordt gedaan. gebruikt mocht worden. Pas na intensief overleg kwamen zij op bun besluit terug. Toelage Het gaat om de zogenoemde Smallenbroek-fondsen, die in 1970 werden ingesteld om daarmee een algemene hono reringsregeling voor universi taire artsen te financieren. Die regeling zou tevens een einde moeten maken aan de extra inkomsten die sommige artsen in academische zieken huizen naast hun vaste sa laris geniten uit de behan deling van particuliere patiën ten. De fondsen zijn genoemd naar de toenmalige AR-politi- cus J. Smallenbroek, destijds vooizitter van de commissie die zich bezighield met de ont werpregeling van de honore ring. Dat zo'n regeling er nog steeds niet is. is menig parle mentariër een doorn in het oog. De Smallenbroek-pot blijft namelijk flink groeien en de rente-opbrengst wordt bijgevolg steeds groter. In deze tijd van krapte is dat een nogal merkwaardige ontwik keling, zo oordelen diverse Kamerlèden. Toch durft op dit moment nie mand in de Tweede Kamer zich aan de Smallenbroek- fondsen te branden, omdat er nogal principiële kanten aan zitten. In de eerste plaats be hoort het geld toe aan de uni versitaire artsen. Bovendien hebben de ziekenfondsen er voor een niet onbelangrijk deel aan meebetaald. Wie de Smallenbroek-pot wil open breken voor andere doelein den dan voor een honorerings regeling kan dus rekenen op een forse dosis kritiek. Tientje per dag De fondsen zijn ontstaan on der het regime van de toenma lige minister Veringa (onder wijs en wetenschappen). Deze stemde erin toé, dat de acade mische ziekenhuizen zestig procent van de opbrengsten uit poliklinische verrichtin gen op een geblokkeerde reke ning zouden storten. Twee jaar daarna kwam daar nog eens een tientje per verpleeg- dag bij, afkomstig van een ta- fiefsverhoging voor zieken fondspatiënten. De academische ziekenhuizen namen de fondsen zelf ln be heer onder het waakzaam oog van de ziekenfondsen en van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Sindsdien vult de Smallenbroek-pot zich gestaag. Al was het alleen maar vanwege de rente. In 1977 besloot de Tweede Ka mer. zeer tegen de zin van de toenmalige staatssecretaris Klein (PvdA), eenmalig een bedrag van 20 miljoen gulden aan de pot te onttrekken voor de moedermavo's. De zieken fondsen besloten daarop hun .bijdrage van een tientje per verpleegdag te staken, omdat ze vonden dat de Smallen broek-pot niet voor dat doel In mei 1977 kwam staatssecre taris Klein met een ontwerp regeling voor de honorering van universitaire artsen op ta fel. Volgens die regeling zou de (gemiddelde) arts in het academische ziekenhuis een extra ambtelijke toelage (25 procent) krijgen naast zijn vaste salaris. Bovendien zou den alle particuliere praktij ken worden afgeschaft. Om uiteenlopende redenen stuitten de voorstellen van Klein op grote weerstand bij de betrokkenen. Bovendien kwam zijn ontwerp-regeling niet aan parlementaire behan deling toe door de kabinets crisis. Inmiddels is minister Pais druk doende om eveneens met een ontwerpregeling te komen. Nog voordat hij zijn voorstellen heeft uitgebracht, heeft hij zich echter al de woe de van de ziekenfondsen op de hals gehaald. Volgens een woordvoerder van de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen heeft Pais toegezegd dat hij nog vóór 1 Juli a s. zijn voorstellen aan de betrokke nen zou voorleggen. Het ziet er niet naar uit dat hij daarin zal slagen. Daarom hebben de ziekenfondsen besloten om per 1 Juli hun bijdrage van een tientje per verpleegdag aan de Smallenbroek-pot te staken. Investeringen Volgens een woordvoerder van het ministerie hoopt Pais nog wel dit jaar met een hono reringsregeling te komen. Hoe die er uit gaat zien, Is nog niet bekend. Maar het is wel duide lijk dat Pais slechts een deel van de 8mallenbroek-pot voor de honoreringsregeling wil ge bruiken. Het restant zou hij willen gebruiken voor Investe ringen „in de sfeer van de aca demische ziekenhuizen". De ziekenfondsen wijzen deze gedachte niet op voorhand af, maar stellen wel als voorwaar de dat zij bij het overleg hier over betrokken zullen worden. Grotere bezwaren zal Pais ontmoeten bij de Landelijke Vereniging .van Artsen ln dienstverband, die zich conse quent op het standpunt stelt dat de Smallenbroekfondsen ln hun geheel moeten worden aangewend voor de nieuwe honoreringsregeling. De academische ziekenhuizen op hun beurt denken daar kennelijk iets anders over. Zij besloten namelijk onlangs de rente-opbrengsten van de Smallenbroek-pot voor ande re doeleinden aan te wenden. Zo wil het St. Radboudzieken- huis in Nijmegen ongeveer an derhalf miljoen gulden aan rente gebruiken voor Investe ringen. terwijl ook het acade misch ziekenhuis in Leiden ln die richting denkt. Volgens een woordvoerder van het Nijmeegse acade misch ziekenhuis gaat het hier om een volstrekt legitie me zaak, waarvan het minis terie volledig op de hoogte is. „De enige voorwaarde die het ministerie gesteld heeft is dat de medische staf in het zie kenhuis er mee akkoord moet gaan. Als dat zo is, dan over weegt ook het ministerie er mee in te stemmen", aldus de woordvoerder. De Vereniging van Nederland se Ziekenfondsen blijkt van deze ontwikkeling niet op de hoogte te zijn. „Wij hebben altijd gesteld dat ook de rente van de Smallenbroek-fondsen in de pot moet blijven. Dat de ziekenhuizen die rente er nu uit gaan halen, sterkt ons al leen maar in ons besluit om niet langer aan de pot bij te dragen", aldus een (onaange naam) verraste zegsman van de vereniging. Vervolg van pagina 1 De vakbeweging trok vorig Jaar van meet af aan uit deze redenering de conclusie, dat het kabinet de te hoge stijging ln de verleden Jaren met te rugwerkende kracht ongedaan wil maken. Nog voordat in juni 1978 Be stek '81 was uitgebracht door het kabinet, liepen met name de bonden van ambtenaren al te hoop tegen! deze redenering. De vakbeweging wil de niet verder gaan dan de fout van de te snelle stijging vanaf nu uit te sluiten voonde toekomst. Maar of ook het te hoge niveau, ontstaan door te grote stijging in het verleden, zou moeten worden teruggeschroefd of via kortingen ingelopen, was een vraag waar de vakbeweging tot nu toe met „nee" op heeft geantwoord, evenals de CDA-fractie ln het najaar bij de beslissing over de kortingen van 1 Januari. Minister Albeda blijkt de zorg te de len van met name de CDA-fractle in de Tweede Kamer over de verslech terde verhouding van het kabinet en de sociale partners. „Wij zijn ervan overtuigd", aldus Albeda. „dat indien de situatie wordt verbeterd, ook meer flexibiliteit ln de ingenomen posities van de drie partners, werknemers,', werkgevers en overheid zal kunnen' ontstaan". En: „Wij hebben begrip! voor de eigen verantwoordelijkheden van de sociale partners en staan daar-'l om open (over de bestaande menings verschillen heen) voor een gedegen en! constructieve uitwisseling van motie ven en standpunten". Ondanks de; problemen die er op dit punt zljn; gerezen (de FNV heeft bij voorbeeld afgezien van verder overleg met het kabinet) hoopt de minister binnen- kort met „toenemend succes" het ge- sprek te kunnen hervatten. „En dit is het schilders-atelier van Ellen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3