kleine krant X Trouw de Terug naar zee i r n onze schietvaardigheid: DE WARE HALFZWARE. VPRO niet gelukkig met interview -x Burger krijgt inspraak bij keuze politiekogel Heren in tutu spotten met ballet-klassieken Ramp voor vluchtelingen t" JS Zakgeld De afspraakvanBreznjewenCarter Stakingen Wie durft? O Nicaragua O Minister Wiegel bij opening schietbaan: Les Ballets Trockadero de Monte Carlo EEN WAARBORG VOOR UW VÉ1LK3HÉ!1> 2.201 Minister Gardeniers tikt omroepen op de vingers Programmaleider^ mag niet worden ontslagerL' Nederlander kom om in Frankrijk DINSDAG 19 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 10 - RH 12 - 19 JUNI 1979 Van een onzer verslaggevers KOEALA LOEMPOER De regering van Malei sië heeft besloten niet langer vluchtelingen uit Vietnam in het land op te nemen. Ook de vluchte lingen die al in het land zijn., zulten worden weggestuurd. De kleine krant Medewerkenden Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke leestemaker Herman Amelmk Gilles Stoop Brieven aan Trouw De kleine krant Postbus 859 tOOO AW Amsterdam Jeugdjournaal ..Als mijn 2000 van acht naar het journaal op de te levisie kijkt, moet ik hem naderhand alles uitleggen", zegt Ed van Westerloo. Hij is de hoofdredacteur van het NOS-journaal en wil erg graag dat er ook een journaal komt dat kinderen kunnen begrijpen. Uit een ondersoek dat in 1973 werd gehouden, bleek dat de kin deren ook behoefte hebben aan zo'n journaal. ..In Engeland kunnen de kinderen al vijf dagen in de week naar een jeugdjour naal kijken. „Wij willen net zo iets maken. Het jeugd-' journaal moet het .gewo ne" nieuws laten zien maar ook het nieuws dat voor kinderen interessant is." Zoiets als de Kleine Krant? .Ja", antwoordt Van Wes terloo. „maar dan op de te levisie." Als het NOS-be- stuur met de plannen ak koord gaat. komt het jeugd journaal volgend jaar tus sen 5 en 6 uur 's middags op de buis. te 1 al Veel mensen uit Vietnam wil len dat Land uit. omdat ze het niet kunnen vinden met de regering van dat land. Ande ren worden het land uitge stuurd. omdat de regering ze kwijt wil. Al deze mensen worden in kleine of grote bo ten gezet en de zee opge stuurd. Veel mannen, vrou wen en kinderen verdrinken, omdat de boten waarin ze va ren te klein of te slecht zijn en bij een beetje slecht weer al kapseizen De mensen die de tocht over zee overleven, komen aan in de buurlanden van Vietnam, waarvan Maleisiè er een is. Dit land is toch al arm en moet nu ook nog eens meer dan 70.000 Vietnamezen aan eten en onderdak helpen, ter wijl de stroom vluchtelingen voorlopig nog niet ophoudt. Vietnam heeft de Franse mi nister van buitenlandse za ken verteld dat er zeker nog 2.5 miljoen vluchtelingen bij komen. De vluchtelingen dreigen nu letterlijk tussen de wal en het schip te vallen. Vietnam wil ze niet meer hebben en Malei sië en de andere buurlanden willen ze al evenmin onder dak bieden. De regering van Maleisië stopt de vluchtelin gen nu opnieuw in boten en stuurt ze de zee weer op. Eind deze maand gaan de buurlan den van Vietnam in Indone sië praten met een aantal an dere landen over een opvang van de vluchtelingen Erg hoopvol is hun toekomst in ieder geval niet. In Manchester krijgt elke scholier van sestien jaar per week 62 gulden zak geld. De gemeenteraad van deze Engelse fa brieksstad heeft dit beslo ten. Het kost de stad jaar lijks 320.060 gulden, maar dat beeft de gemeente raad er graag voor over. Veel jongens en meisjes gaan op hun zestiende jaar van school om te gaan werken. Ze willen geld hebben om een mo torfiets of een geluidsin stallatie te kopen. Maar er is bijna geen werk te krij gen. De Werkloosheidsuit kering kost Manchester handen vol geld. Dat geld besteedt de gemeenteraad liever aan zakgeld voor scholieren van zestien tot eenentwintig jaar. Ze le ren op die manier een vak. waardoor se later meer kans op een baan hebben. En de brommer of de pickup kan toch worden gekocht. De machtigste twee mannen van de wereld, de Amerikaan se president Carter en de Russische president Brez- njew. hebben gisteren in de Oostenrijkse hoofdstad We nen hun handtekening gezet op het laatste velletje van een dik pak papier, dat Salt-II genoemd wordt. Door hun handtekening te zetten spraken de twee presi denten met elkaar af. dat zij niet zullen proberen meer atoombommen en raketten te maken dan de ander, zodat Rusland en Amerika even sterk blijven. De twee landen zullen er elk afzonderlijk niet meer dan 2250 raketten en grote vliegtuigen op na houden Het vervelende is dat de twee landen met al die wapens el kaar volledig kunnen ver woesten. Dat dit niet gebeurt is voor een groot deel te dan ken aan het feit dat Rusland en Amerika even sterk zijn. Als het ene land zijn atoom bommen op het andere land gooit, dan weet het bijna ze ker dat het zelf ook met atoombommen vernietigd zal worden En in zo'n geval blijft er wel heel weinig van het land over. Het akkoord dat nu in Wenen is gesloten, is bedoeld om te voorkomen dat het ene land zoveel raketten krijgt dat het alle raketten van het andere land in één klap kan uitscha kelen. zodat het land niet meer terug kan slaan. Rus land en Amerika weten voort aan dat ze zelf ook de klos zijn als ze aanvallen. Zigeuners Op schooi kwam de lerares met de Kleine Krant van Trouw Zii had een stuk/e over discriminatie uitgeknipt en las dat voor Op de vraag ot kinderen ook discrimine ren wil ik graag antwoord geven Ik vind van wel Bions achter wonen zigeuners en daar is veel 'trammelant over geweest De zi geuners zouden eerst bi/ een groentehal gaan wonen maar daar werd lel tegen geprotes teerd Er waren hele stoeten men sen, die er tegen waren De men sen zeiden ..De zigeuners zullen bii de groentehal gaan stelen Tenslotte zi/n de ziguners toch op een andere plek gezet Ik zelf doe met mee aan discriminatie, want de zigeuners moeten toch ergens wonen' lngrid van El bergen Achterbuurt Wil merken niet veel van discrimi natie op onze mavo-school Op de basisschool soms wel. bions m de klas zat een meis/e uit de achterbuurt, die vaak achteruit werd gezet Ook omdat ze een beetie stonk en alti/d de zelfde kleren aan had Ziwas alleen goed als ze snoep uitdeelde Bi/ ons op school word /e uitgelach- ten als ie met meedoet met roken en klieren Wil vinden dat ieder een geh/k behandeld moet worden Marja Meetsen Nanny Bos 'Tuig' Zelf discrimineer ik soms en laat het woord ..tuig of ..bruine drol ook weieens vallen. Ik heb een vriend, die zwart is. Soms als ik met hem aan het spelen ben. schelden de mensen hem uit Terwi/l hii ook een Nederlander is. Maar er zi/n ook bruinen, die ha len er méér bi/ en slaan die ene. die schoio. in elkaar Zo kan ik wel begri/pen dat mensen gaan discrimineren Rolf van Ee Evert Ploeg Veel mensen hebben vandaag een vrije dag. Niet om te gaan vissen, maar om te demon streren in Utrecht. Zij zijn het geheel niet eens met de bezui nigingsplannen van het kabi net Van Agt-Wiegel. Zij vin den dat de mensen met de laagste salarissen en met uit keringen de dupe worden van het beleid. Het protest wordt nog eens onderstreept met tientallen stakingen. Wie urenlang bij een bushalte staat te wachten, kan beter naar huis gaan. want veel streekbussen zullen er vandaag niet rijden. Zo krijgen honderden scho lieren ongewild een extra- vrije dag. Wie wil tijdens de zes weken van de zomervakantie cor respondent worden van de Kleine Krant? Het kan op twee manieren: 1. Je stuurt ons een verslag van een gebeurtenis uit jouw woonplaats. Je mag de ge beurtenis niet zelf verzin nen; het moet echt zijn gebeurd. 2. Je stuurt ons een rapportje over een bezoek aan een pret park, dierentuin, museum safari-park of dolfinarium, waar je met je ouders of met andere mensen naar toe bent geweest. Vertel of het leuk was, wat je allemaal kon doen, wat niet leuk was en hoeveel geld je moest beta len. Een soort consumenten rubriek, maar dan voor de lezers van de Kleine Krant. Het beste verslag en het bes te rapportje worden elke week geplaatst in de Kleine Krant van dinsdag. Je moet dus zorgen dat je stukje elke maandag op de redactie is. De eerste keer dus op maan dag 2 juli. De meeste kans maak je als je inzending niet te lang is (ongeveer een half velletje) het origineel is en goed geschreven. Als je ver haaltje wordt geplaatst, krijg je van ons een boekje. Wie durft? EV wyn AMCraiOAREN WEHEW MAAR EEU Mfr VAtCAMV.e OP Ats ZE WiUEM STAKCM CU Al/s ZE" HET "a 0P2ET MALATEN TE kftbGEN ze GEEM SACAZls vAU HE Nicaragua, een land in Midden-Amerika dat drie keer zo groot is als Nederland, wordt al meer dan veertig jaar geregeerd door één familie, de familie Somoza. Op het ogenblik is Anastasio Somoza presi dent. De bevolking van Nicaragua is de familie al jaren lang liever kwijt dan rijk, maar de Somoza's willen gewoon niet weg. Daarom is de bevolking nu in op stand gekomen. Die opstand is niet zo maar begonnen. Toen opa Somoza in 1934 aan de macht kwam had hij één koffieplantage. Maar sinds die tijd heeft de familie zich steeds verder weten te verrijken. Op het ogen blik is zo ongeveer de helft van heel Nicaragua op een of andere manier het eigendom van de Somoza's: fabrieken, kranten, radio, televisie, boerderijen, ho tels. luchtvaartmaatschappijen bijna al dat soort zaken is van hen. Vooral na een aardbeving in december 1972 is de familie pas goed rijk gewor den. De hele wereld had toen medelijden met de bevolking van het land en stuur de heel veel hulp voor de wederopbouw van het land. Het grootste deel van de hulp is echter verdwenen in de zakken van vader Somoza, die nu aan de macht is. En inmiddels is de 29-jarige zoon Somoza zich bezig voor te bereiden op het presidentschap. Op het ogenblik is hij kolonel in de Nationale Garde, die eigenlijk gewoon het leger van de familie Somoza is. Of zoon Somoza ooit nog president zal L worden, is nog maar de vraag. Het verzet tegen de familie is zo groot geworden. 19 juni 1979 dat de kans bestaat dat de Somoza's zullen moeten vertrekken. Het hele land is zo ongeveer in opstand, niet alleen studenten en jongeren, maar ook pries ters en rijke zakenlieden. Iedereen vindt dat Somoza weg moet, omdat hij alles voor zichzelf heeft gehouden en de be volking van het land maar laat verhon geren. Toch is het niet gemakkelijk om de familie weg te krijgen. Ze hebben zoveel bezit dat ze het met hand en tand verdedigen. Daarvoor gebruiken ze zwaar geschut en zelfs vliegtuigen om de grote krottenwijken bij de steden waar gevochten wordt, te bombarderen. Maar de bevolking heeft al laten merken dat ze nu zullen doorvechten totdat de dictator dood of weg is en zijn bezittin- gen verdeeld zijn onder de mensen. de It e et is daai pese me dui be1 ltb< prijs nke IA ir o> De i n di ent en nivi er d itgs n c keer e g Ogi Van onze correspondent HELMOND Binnenkort be gint een brede maatschappe lijke discussie over de vraag met welk soort kogels de poli tie in ons land moet gaan schieten. Dit zei minister Wie gel van binnenlandse zaken gisteren bij de opening van de eerste van zeven polltie- schietbanen in ons land waar op bewegende doelen kan worden geoefend. Nu onlangs voor het Walther P-5 pis tool ts gekozen als vervanger van dc huidige FN-pistolen. moet een keuze worden gemaakt over het soort ko gels waarmee het nieuwe wapen wordt geladen. Mogelijk zijn twee soorten de normale lichte kogel en een zware stopkogel. Die laatste ko gel ncht grotere verwondingen aan. waardoor de vluchtkans van de aan- geschotene vermindert. Deze kogels genieten de voorkeur van de politie. De politiebonden hebben echter vooralsnog een andere mening. Vol gens hen moet eerst maar eens be hoorlijk worden gepraat over de taak en de positie van de politie. Minister Wiegel zegt over een rapport over deze zaak te beschikken dat binnen kort openbaar gemaakt zal worden. ..Iedereen, ook de burgers, kan dan zijn mening geven over deze zaak", aldus Wiegel, die verder kritiek uitte op de Tweede Kamerleden die zich bezighouden met het politiebeleid. Deze beschuldigen Wiegel ervan hen de mond te snoeren over de vervan ging van de kogel en een beslissing genomen te hebben samen met zijn collega De Ruiter van justitie zonder de Kamerleden verder te vragen door Ineke Sluiter AMSTERDAM Zondagavond gaf Les Ballets Trockadero de Monte Carlo een voorstelling ln het Nieuwe de la Mar Theater De groep bestaat uit mannen, die in travestie klassieke en moderne dansen uitvoeren. Ze ste ken op goedmoedige manier de draak met de specifieke hebbelijkheden, of zo men wil. onhebbelijkheden van beide dansvormen Moderne dansen werden ln dit pro gramma niet uitgevoerd, wel hoogte punten uit het klassieke repertoire, zoals de 2e acte uit het Zwanenmeer. Pas de Quatre. in 1845 gemaakt voor vier toen beroemde ballerina's, de pas de deux uit Le Corsaire. en een sterk verkorte versie van het normaal avondvullende ballet Don Quixote, want. zo staat in het programma, het moderne publiek kan alles te weten komen over dit ballet in één korte acte En dan volgt het bewijs in een notendop wordt het idrakerige i ver haal even snel en duidelijk uit de doeken gedaan In het hele program ma wordt de spot gedreven met voor namelijk niet meer bestaande ..toe standen uit de balletwereld het in derdaad vaak magere libretto van de balletten, de onderlinge concurren tiestrijd tussen de danseressen, ivoor al in Pas de Quatre bijzonder scherp neergezeti. en de vreselijke misluk kingen die gebeuren als er iets mis gaat in d< samenwerking tussen de Tijdens de eerste schietoefeningen in Helmond zagen minister Wiegel en de commissaris van de Koningin in Brabant, de heer Van der Harten, zich genoodzaakt gehoordempers op te zetten. Dit om de veiligheid van hun oren te waarborgen. Proef hoe pittig. dansers, of gewoon tijdens het dan sen zelf Met veel verve en humor, en zeer rake typeringen. De dubbele bo dem is. dat alle danseressen mannen zijn hetgeen een extra dimensie aan het spottende bezig zijn toevoegt die vaak een gulle lach oproept Voor de insiders van het ballet zijn er kostelij ke grappen, maar ook de niet-insiders zullen voldoende aan hun trekken komen Het enige, dat ik Jammer vind. is dat er balletten uitgevoerd worden, die ook vragen om een man nelijke danser Dit werkt dan een beetje ontnuchterend. Naar ik mij herinner was bij een ander gezel schap, dat enige jaren geleden ons land bezocht, het ..concurrerende' Trockadero Oloxinia Ballet Compa ny. dit niet het geval Het zou wel betekenen, dat de keuze van het re pertoire beperkt zou worden, maar ik denk dat er nog genoeg overblijft om naar hartelust te parodiëren Wie de dans eens van een totaal andere kant belicht wil zien. zal zeker plezier bele ven aan een bezoek aan een voorstel ling van dit gezelschap DEN HAAG (ANPi In het eerste kwartaal van dit jaar werden 825 fail Iissementen uitgesproken, tegen 801 in de eerste dne maanden van het vorige jaar De meeste daarvan von den plaats tn zuid-west Nederland Zeeland) 7.8 per 100 000 inwoners Aldus gegevens van het Centraal bu reau voor de Statistiek HILVERSUM (ANP) De leiding van de VPRO is niet) gelukkig met het interview, dat Hans Verhagen zondagav op de televisie heeft gehad met mevrouw Rost van Tonnin de weduwe van de ex-NSB'er. Hij zéi overigens dat de VPR< veel meer kan doen dan laten t niet gelukkig te zijn met het view. VPRO gaat door met dezefgj, gramma's van Hans Verhagen.^ worden er deze zomer nog drie i1 zonden, waarna we zullen beslis) 'IC er de komende winter nog een van wordt gemaakt", aldus Ka De VPRO heeft daarover gisteren naast tientallen telefoontjes ook pro testtelegrammen gekregen van diver se organisaties van verzetsstrijders, die zich gekwetst voelen door de uit latingen van de weduwe Volgens Leo Kool. plaatsvervangend directeur van de televisie van de VPRO. kunnen de mensen zich te recht hebben gestoten aan de uiUa- tütgen in het interview. Het bezwaar van de protesterenden tegen het feit. dat een gesprek met ?en dergelijk persoon wordt uitgezonden, wordt door de VPRO echter van de hand gewezen. ..Wij zijn van mening, dat het mogelijk moet zijn om ook extre me figuren voor de televisie te halen", aldus Leo Kool. HILVERSUM CANP) Minister Gar deniers van CRM heeft de AVRO. de KRO, de TROS, de NCRV. de VARA. de EO en Veronica op de vingers getikt omdat deze zendgemachtigden zich niet houden aan de bepalingen van een ministeriële beschikking van 15 juli 1976, waarbij de mogelijkhe den voor het maken van reclame voor de eigen organisatie of uitgaven van die of andere organisaties wordt gere geld. In brieven aan de betrokken organi saties alleen de NOS en de VPRO blijven van de grote zendgemachtig den bulten schot zegt de minister evenals haar voorganger geconsta teerd te hebben dat de omroeporgani saties zich niet aan de bepalingen van de beschikking houden. Veel geconstateerde overtredingen, zowel vla radio als televisie, zijn on der meer het overschrijden van de toegestane dertig seconden voor re clame boodschappen over de eigen organisatie, het uitzenden van derge lijke boodschappen tijdens een pro gramma. het aanbieden van geschen ken bij het toetreden als lid en/of abonnee, de reclame voor de pro grammabladen zonder daarbij te ver melden dat men dan ln de regel ook lid wordt en het maken van reclame voor boeken en platen die niet door de omroeporganisaties worden uitge- gevea Dat enkele organisaties over deze problematiek vla hun advocaten in een soort gesprekssituatie verkeren met haar departement vindt minister Gardeniers geen reden om aan de talrijke overtredingen voorbij te gaaa Itt tatie b€ Van een onzer verslaggevers *n' GRONINGEN Het arbeidsbfc in Groningen heeft beslist di Joris Stam. adjuncthoofd bij Noord, niet door de NOS mag wtt^ ontslagen. :et Joris Stam heeft inmiddels te ke om gegeven dat hij gewoon weer aai werk wil. Hij heeft de NOS vil advocaat laten weten te willei spreken wat er verder moet gebei Drs M. Dijkstra, commissaris \t regionale zaken bij de NOS. na. gisteren nog geen commentaai ven. in afwachting van een ii overleg bij de NOS dat vanf plaats heeft. un „Het is niet mijn bedoeling om genochtend meteen al op de sto m staan bij Radiu Noord, maar ik toch dat het niet te lang zal d Tenslotte ben ik al drieëneen! maand geschorst geweest", aldi heer Stam. Volgens Stam is de s< sing onrechtmatig en in strijd mi CAO omdat er officieel nooit een tivering voor is gegeven. De NOS schorste Stam indertiji e diende tegelijkertijd een verzoe het arbeidsbureau in voor zijn slag. De motivering voor dit on ic was er wel en komt er ongeveefc^ neer, dat Stam niet goed zou fr neren Tevens werd hem vei.— dat hij de omroep in opspraak m hebben gebracht, in een intervkpi het weekblad de Haagse Post. NICE (AP) Een Nederlandse rist, de 57-jarige B. J Stinese Zevenaar. is gisteren bij een verl ongeluk ten noorden van de F stad Nice om het leven gekt Volgens de politie werd hij bl oversteken van de weg gegrepen een auto. De bestuurder kon ben meer ontwijken

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12