UEen kruidentuin voor iedereen leleg van Den Bosch militair spectakelstuk ng ïederik Hendrik perfectioneerde technieken van Maurits i rp~ (NDAG 18 JUNI 1979 TROUW/KWARTET RH 9 1980 tod» 'aa' de smaa':r»iakers van moeder natuur in De k<m> Drait, zeggen ze in Drachten en daarbij doelen >281? °P de kruidentuin in de nieuwe wijk De Smallingerland, de gemeente waartoe spreken Drachten behoort, was helemaal aan de krui dentuin toe. Het wordt wel augustus voordat de Drachtsters hun kruidentuin kunnen aan- r~ jrait. door Jan Sloothaak -EN, iRACHTEN „De men sen moeten wat zelfbeheer sing opbrengen en niet te veel in hun soep willen heb ben". Het wordt even wen- ten straks. De inwoners van Drachten kunnen dan vrijelijk met schaar of mes gewapend kruiden oogsten in een kruidentuin in de nieuwe wijk De Drait, maar L. A. Swillens, hoofd van de Plantsoendienst in bet Friese Smallingerland, vertrouwt erop dat er een beetje zorgzaam wordt om gesprongen met de nieuwe aanwinst. De kruidentuin schijnt weer aan rijn opmars begonnen te zijn. Vroeger had je dit soort tuinen vooral bij kloosters en ging het om de geneeskrachtige werking er van Door de opkomst van de mo derne geneeskunde en de berei ding van medicijnen langs chemi sche weg, verdween het genees krachtige kruid steeds meer op de achtergrond. Werden de kruiden aanvankelijk alleen in de genees kunde gebruikt, later vonden ze ook hun weg naar de keuken. Al lengs is de levensmiddelenindus- intjme de greotste afnemer ge worden. De nieuwste ontwikkeling is dat gemeenten kruidentuinen aanleg- jen voor algemeen gebruik. In Eindhoven. Zoetermeer en Alk maar zijn ze al een poosje in wang. Om met het Smallinger land Magazine te spreken: „Haal de smaaknakers van moeder na tuur in De Drait". Drachten was er ilemaal rijp voor. Er wordt een Itringent beleid gevoerd dat is ge licht op Natuurbehoud. Er zijn wel meer gemeenten die bij voor beeld minder chemische bestrij dingsmiddelen zijn gaan ge bruiken. „Wij gebruiken ze echter helemédl niet. al acht jaar lang niet meer", aldus de heer Swillens. Schoffelen en wieden is het parool. Dat kost wat meer mankracht, maar het gemeentebestuur heeft het ervoor over. Bovendien wordt er ook geen kunstmest gebruikt, alleen na- tuurmest. In Drachten kan men op veel plaatsen gras en onkruid tussen de straatstenen zien groeien en bloeien. „Het hangt van je smaak af of je dat mooi vindt", geeft de heer Swillens toe. Soms wordt het wel eens te erg en krijgt men een telefoontje van een inwoner. „Dan halen we de begroeiing wel tussen de stenen weg. Met de hand dus". Over het algemeen ondervindt het beleid wel waardering, meent de heer Swillens. Datzelfde geldt ook voor het begroeid laten van de bermen in de vrij uitgestrekte ge meente Smallingerland (bijna 50.000 inwoners). „Je ziet daar erg interessante dingen. Bij Dracht ster Compagnie is vroeger heide geweest. Hoewel de bermen vroe ger jaar in jaar uit schoon zijn gehouden, zie je hier en daar de heide toch weer terugkomen. Na al die jaren" In Drachten kun je ook een paar opmerkelijke bloembakken be wonderen. Voor het gemeentehuis staat er ééntje met paardebloe men en ééntje met madeliefjes. Doorgaans worden deze soorten bloemen als hinderlijk wegge- schoffeld. „Maar vooral de paarde bloem is toch schitterend mooi. Ik wil eigenlijk ook nog best eens een bak met distels Die hebben ook van die mooie bloemen", aldus de heer Swillens. Die filosofie van het „terug naar de natuur" ligt ook ten grondslag aan de kruidentuinen. „Wat we in De Drait doen is een experiment. Als het slaagt gaan we ook in andere wijken, kruiden tuinen aanleggen", vertelt de heer Swillens. De Drait is Drachtens nieuwste wijk, met zo'n zesdui zend inwoners. De naam is ont leend aan het riviertje dat er langs stroomt. In het midden is een strook groen behouden en daar heeft de Plantsoendienst de krui dentuin (vijfentwintig bij vijfent wintig meter) aangelegd. Naar ei gen ontwerp. De kruidenbedden zijn gerang schikt in concentrische cirkels. In een hoek is een plaats vrijgehou den voor het maken van een com- posthoop. Het afval van de krui den wordt zodoende weer benut om de tuin ermee te bemesten. Rondom is een Buxushaag. In de tuin komen veertig kruidensoor ten te staan. In de praktijk zal moeten blijken naar welk kruid de meeste vraag is, zodat in de toe komst het aanbod daarbij kan worden aangepast. Voorlichting over een toch betrek kelijk onbekend geworden zaak als een kruidentuin (althans voor het grote publiek) vormt een be langrijk onderdeel. Alle inwoners van Drachten kunnen kennis ne men van de mogelijkheden van de tuin in het jongste „Smallinger land Magazine". Daarin staan on der meer alle veertig soorten krui den vermeld en ook wat men er mee kan doen. Er is een rubriekje „voor de kok" dat vermeldt wat men met de kruiden in de keuken kan doen en een rubriekje „voor beppe" (voor grootmoeder), waar in staat welke krulden genezende, kalmerende, eetlustopwekkende dan wel stimulerende werking hebben. In de tuin zelf komt bij elk soort kruid een bordje te staan waarop ook te lezen is waar de kruiden voor dienen. „We vinden dat dat vooral ook een educatieve waarde heeft. Het is leerzaam voor ouderen zowel als kinderen. Je leert de mensen weer omgaan met Een plattegrond van de kruidentuin, waarin de plantbedden aan concen trische cirkels gerang schikt zijn. In het midden komen enkele zitbanken. MIERIKSWORTEL planten. In de buurt staat een aantal scholen en de scholieren kunnen er zo nu en dan ook eens een leerzaam uurtje door brengen". Inmiddels is een deel van de krui den al geplant. Verscheidene moe ten echter nog geplant dan wel gezaaid worden. Dit eerste Jaar wordt het augustus voordat de Drachtsters hun kruidentuin kun nen aanspreken. 14. Rozemarijn (Rosmarinus officinalis soepen, salades, varkens- en lamsvlees, ragoüts. bij meeg- en darmstoornissen etc. 15. Wijnruit (Ruts gravaohns) In vla- en vleecsauzen en over kropsla. bij nervositeit. 16. Salie (Sa/via officinalis) voor saliemelk of -thee en bij kalkoen, gans en barbecuevlees. maag en darmstoornissen, remt transpiratie, tegen insectenbeten. 17. Winterbonekruid (Satunja montana in zuurkool, soepen, tuinbonen. tegen spijsverterings stoornissen en diarree. 18. Tijm (Thymus vulgaris) in sauzen, soepen, peulvruchten, prei. vlees en via. tegen bronchitis en hoesten, lost slijm op en werkt kalmerend 19. Zuring (Rumas a ca to sa) ais sla an in soep. werkt bloedzuiverend en tegen wormen. 20. Basilicum (Ocimum basilicum) voor kruidenszijn an m soepen, sauzen en salades. tegen pi|n. werkt kalmerend en bevordert transpireren 21. Oregano (Origanum vulgara) in leverworst, pastei, varkensvlees, salades, sauzen en soepen. 22. Alsem of Bijvoet (Artam sta vulgaris) als toekruid bij gevogelte. tegen toevallen. 23. Anijs (PtmpinaRa anisam) voor anijsmelk, likeur, en in koek of brood sleapmiddeitje voor kinderen, kalmaan hoest, lost slijm op. bevordert eetlust. 24. Bonekruid (Saturafa hort mid. Deel van een pagina uit „Smallingerland-Magazine", waarin over de kruidentuin vertelt wordt »r Barend Mensen RTOGENBOSCH ^fcdead winger Frederik icL-ik staat op een JJJ hilcerij van J. G. Cuyp 630) wat lachwekkend Igrteeld als David met boofd van Goliath aan jn voeten. ph-t afgehakte hoofd is nog is',een zichtbaar waarmee ilp reus en in hem dient dan het symbool van de telt van Spanje en de oomse kerk te zien vernie- jnd heeft verslagen. Op de èfergrond ligt 's-Hertogen- 1 pril. de door moerassen om- n, onneembare stad. Hendrik, op een gravure uit #Ide tijd goedkeurend gadegesla- n van uit de Nassause Heldenhe- d, heeft het onmogelijke gedaan. 1 heeft Den Bosch genomen en «mee de toegang tot de noordelij Nederlanden ploten altijd sterk tot veler verbeelding. Op- merkelijk is echter dat sommige be- voor de Spanjaarden ]angrijke felten ujt „le lang|urlge strijd het bij de mensen van vandaag minder „doen" dan gebeurtenissen van betrekkelijk ondergeschikt be lang Zo is bij voorbeeld de in 1572 gehouden „eerste vrije statenverga dering" lang veronachtzaamd, terwijl zij toch de eerste bundeling van krachten tegen de Spaanse tirannie betekende en in feite de eerste officië le „rebelse stap" naar onafhankelijk heid was. Ook het om meer dan een reden befaamde beleg van Den Bosch, dat in 1629 viereneenhaive maand duurde en waarvan de afloop gevolgen heeft gehad die nóg zicht baar zijn, heeft nooit zo de aandacht gehad De belegeringen van Leiden en van Haarlem en de victorie die bij is dit jaar 350 jaar geleden dat Bosch in Staatse handen viel, :-n aarom het Noordbrabants iieum een grote tentoonstelling ?t gewijd aan het dramatische be- |van die toen een militaire sleutel- itie innemende vestingstad Het dit ongewild gedaan in aanslui- op de herdenking van het feit dat •vierhonderd jaar geleden is dat de Ordelijke gewesten zich in de Unie Utrecht verenigden. Met die Unie 'd. zoals nu iedereen wel weten de grondslag gelegd voor de te- iwoordige Staat der Nederlanden, tachtigjarige oorlog spreekt nog Alkmaar begon maken nog altijd méér indruk Aanvulling De tentoonstelling in het Noordbra bants Museum, met uiterste zorg en met een rijkdom aan interessante stukken samengesteld, is als een hoogst nuttige aanvulling op de his torische kennis van de gemiddelde Nederlander te beschouwen. Zij geeft niet alleen een getrouw verslag van de verschrikkingen van het beleg voor de bevolking van Den Bosch, ze geeft ook een uitstekend beeld van het politieke spel in de Spaanse tijd. van de belangen- en godsdienstrijd in de Nederlanden en van de gecompli ceerde verhoudingen op het interna tionale vlak. Het boeiendste van alles Maquette van een geschuts- opstelling bij het beleg. is het licht dat zij laat vallen op Frederik Hendrik, een gematigd man ais het om politieke tegenstellingen ging maar op en top krijgsheer die de door zijn broer Maurits ontwikkelde technieken perfectioneerde en daar met een voor die tijd ongelooflijke Operatie een in heel Europa aandacht trekkende demonstratie van gaf. Fragment van een gravure uit 1629 voorstellende de dra matische uittocht uit Den Bosch van geestelijkheid en garnizoen. Jfier Cvm/Ukelt CJwrr chahn^ea ojh fhuyUn gf WMfnj tm Captrym /ya C.xeSf cmtUUsu» ordre tr Wr' f De Soon van GrvbbenJvtuk Vterroer* ScirU Meer 9an GrobbenJonekgnvefen Gouverneur Drte Vurraer* Uitgaande van de overweging dat zweet bloed spaart liet Frederik een vijftig kilometer lange omslngellngs- gordel rond Den Bosch aanleggen. Zijn uit 26.000 man bestaande leger werd binnen die linie in zes kampe menten onder gebracht. Van elk van deze kwartieren af werden approches gegraven, zig zag verspringende loop graven die door hun vorm dekking boden tegen vuur uit de belegerde vesting. Om geen last te hebben van het water in het moerassige gebied rondom Den Bosch liet hij Leeghwa- ter 23 speciale watermolens bouwen. Waren de approches de stad dicht genoeg genaderd dan werden over dekte loopgraven gemaakt. Daardoor konden de „sappeurs" bij de gracht komen. In de gracht werden onder dekking van geschutsvuur dammen gemaakt met daarop tunnels van bal ken en planken. De „mineurs" kropen door die tunnels om bij de stadswal te komen en er met mijnen een bres in te slaan. Goed gecoördineerd Op 9 september 1629 was het bij Den Bosch zover. Twee dagen later werd een groot deel van het Vughterbol- werk opgeblazen en lag de stad open. Dit was het moment waarop de mili taire gouverneur van de stad, de on verzettelijke Orobbendonck, de strijd staakte. De tentoonstelling toont heel duidelijk de ook in moder ne ogen bewonderenswaardige op bouw van dit goed gecoördineerde militaire spectakelstuk. Dat gebeurt met behulp van tekeningen en schil derijen waarvan sommige bijzonder nauwkeurig bepaalde situaties weer geven. Er zijn ook authentieke dagboeken, waaronder dat van Ophovius. de toenmalige bisschop van Den Bosch, wapens en uitrustingsstukken, repli ca van wapens en gereedschappen, gemaakt door een man die zelf bij het beleg was betrokken, en als klapstuk een maquette van het Vughterbol- werk nadat dit ls gevallen. Aantrek kelijk bij dit alles is dat de Staatse visies op het beleg op oranje fonds te zien zijn en die van de tegenpartij op blauwe. Acte Aanwezig is ook de authentieke capi tulatieactie met de handtekeningen van „Fr. Henrii de Nassau" en een aantal vooraanstaande Bosschena ren. Van de ene op de andere dag werd 's-Hertogenbosch. dat zich in 1579 heel even bij de Unie van Utrecht had aangesloten maar zich spoorslags had verzoend met het Spaanse regime, een „noordelijke" stad terwijl ze als kartierhoofdstad van het hertogendom Brabant nooit bindingen met het noorden had ge had. Haar eigen aard en haar betrek kingen met de andere Brabantse hoofdsteden Brussel. Leuven en Ant werpen moest zij opgeven Niet alleen het garnizoen, ook de geestelijkheid moest de stad verlaten want zij dien de zich te houden aan „de placcaten van den lande" Dat hield automa tisch in dat zij haar roomskatholieke signatuur verloor. De capitulatievoorwaarden waren ui terst streng. In feite leed Frederik Hendrik er na zijn glanzende militai re overwinning een politieke neder laag mee. Allerlei belangen en niet in de laatste plaats starre onverdraag zaamheid speelden een rol waar te gen de stededwinger geen weerwerk had Hierover geeft de tentoonstel ling summiere maar de fraaie catalo gus uitvoerige informatie. Niet volwaardig Door de val van s-Hertogenbosch werd in het hertogdom Brabant een scheur getrokken die in 1648 bij de Vrede van Munster als zuidelijke grens van de Republiek der zeven verenigde Nederlanden werd aange wezen „Noord"-Brabant werd noch tans niet als volwaardig gewest tot de republiek toegelaten Het werd even als later Limburg „generaliteitsland" een achtergestelde positie toebe deeld Pas in de Franse tijd kwam daar verandering in. maar nóg zijn er Brabanders die zeggen dat hun prachtige gewest er maar bij hangt Directrice drs. Margriet van Boven en haar staf hebben uit het eigen bezit van hun museum en uit dat van ande re musea een prachtige collectie met elkaar verband houdende schilderij en samengesteld Behalve overzich ten. tafereeltjes in de kampementen en gebeurtenissen in Den Bosch zijn er knap geschilderde portretten bij van degenen die een rol hebben ge speeld in het Bossche drama Frede rik Hendrik uiteraard, zijn bevelheb- Frederi k Hendrik (1584-1647), de stedendwinger naar wiens beleg van Den Bosch de groten van het toen malige Europa als naar een theaterstuk kwamen kijken. (Anoniem, naar Gerard van Honthorst 1590-1656). bers Ernst Casimir, Willem van Nas sau. Johan Albert van Solms, Johan Wolfert van Brederode en Willem Pijssen van der Aa En dan natuurlijk ook landvoogdes Isabella, de militai re gouverneur Anthonie Schets. Heer van Grobbendonck aan wie Frederik Hendrik na het beleg alie eer betoon de. en bisschop Ophovius die de voor eerverlies beduchte Grobbendonck maar niet kon bewegen in het belang van de bevolking het verzet op te geven Er zijn voorts prachtige gravures, kaarten en afbeeldingen die in vogel vlucht de belegering laten zien. En dan tenslotte tal van allegorische voorstellingen waarin goddelijke be schikking wordt bejubeld, de over winnaars als halfgoden worden ver heerlijkt en eigenwaan en gevoelens van macht en onoverwinnelijkheid niet worden verstoken Dat is dan de afdeling Staatse propaganda Deze boeiende tentoonstelling is tot 19 au gustus te zien (Noordbrabants Mu seum. Belhaniestraat 4. Den Bosch).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9