Van Bladon naar Blenheim Bruine baby RIMPELS MAANDAG 18 JUNI 1979 TROUW/KWARTET door Fred Lemmers BLADON De groe ne dubbeldekker doet er een uur over om van Oxlord naar Wood stock te rijden. De rit voert langs slingeren de wegen Naarmate het eindpunt nadert worden die steeds smaller, zo smal dat de bus de takken van de bomen aan weers zijden van de weg re gelmatig raakt. Wat opvalt ls dat er ln het graafschap Oxfordshire nog ruimte genoeg ls. Een om muurd landhuis wordt afge wisseld door een boerderij waar op een aan een hek ge spijkerd stuk karton met grote letters staat te lezen dat Je er aardappels kunt kopen. We rijden door piep kleine dorpjes, eigenlijk niet meer dan gehuchten. Nog onverwacht doemt het bord Bladon op. een paar mijl van Woodstock van daan. Je bent er voorbij voordat Je er goed en wel erg ln hebt. Daarom geef ik snel een ruk aan het koord om de bus te laten stoppen. Dat gebeurt vlakbij de in grauwe stenen opgetrokken St Martin's Church, die een heuvel, centraal ln het dorp- Je staat. Een steil pad leidt naar de Ingang. Via een poort kom Je op het kerk hof, waar heel oude en ook nieuwere zerken, zoals op de meeste Britse begraafplaat sen. een beetje chaotisch door elkaar staan. Het is op dit kleine dorps kerkhof dat de staatsman Sir Winston Churchill zijn laatste rustplaats heeft ge kregen. Op de regenachtige, koude 30e Januari 1965 werd hij hier. na de officiële uit vaartplechtigheden ln Lon den, ten grave gedragen, slechts ln aanwezigheid van naaste familie en intieme vrienden. Zijn zerk ls gauw gevonden: een grote grijze, platte steen met daarop de al enigszins verweerde ins criptie: Winston Leonard Spencer Churchill 1874-1965. De Churchill-graven op het dorpskerkhof van Bladen Clemmie Aan het hoofdeinde van de grafsteen is een zwart bord- Je in de aarde gestoken, waarop in witte letters is geschilderd: Lady Chur chill. Het ls de enige aandui ding dat de op 12 december 1977 op 92-Jarige leeftijd ge storven „Clemmie", zoals Churchill haar altijd noem de. daar ook is bijgezet. Rondom de staatsman, in de schaduw van de kerk. rusten trouwens vele Chur- chills. In de eerste plaats lord Randolph Spencer, de vader van Winston, voor wie een fraai monument in kruisvorm is opgericht. Ter zijde daarvan de veel sober der steen voor zijn vrouw: de levenslustige Jennie, overleden in juni 1921. Ook broer John. Churchills dochter Diana en zoon Ran dolph, de journalist-auteur, die zijn vader maar drie jaar overleefde, hebben er hun graf. In de zomermaanden ver dringen de toeristen zich al filmend en fotograferend om de zerken. Op de kille voorjaarsdag dat ik er rond loop is er niemand te beken nen. Het enige levende we zen dat mij gezelschap komt houden is een grijze poes. die luid miauwend aan mijn broekspijpen komt snuffelen. Na een minuut of tien strompelt een oud manne tje het kerkhof op. Hij be gint een praatje over het voorjaarsweer dat maar niet wil komen. „Ik ben zwaar ziek geweest en van daag voor het eerst sinds zes weken weer buiten. Maar ik voel het, het is nog niks met me gedaan." mom pelt hij. Even later zie ik' hem in een hoek van het kerkhof bij de grafsteen van zijn vrouw. Brengt hij haar zijn afscheidsbezoek? Hij scharrelt wat rond en ver dwijnt dan, zwaar leunend op zijn wandelstok, door een achteruitgang. In het kerkje zelf, gebouwd ln 1804 op de plek waar in de elfde eeuw al een kerkelijk centrum was te vinden, ls het ook een en al rust. De kosteres is bij het altaar be zig koper van stof te ont doen. Zij begint zelf een praatje. In de zomermaan den heeft ze daar geen tijd voor. Er zijn dan dagen dat er een paar honderd bezoe kers komen. Churchill staat nog steeds in de belangstel ling. De interesse voor de eens zo beroemde politicus neemt de laatste jaren zelfs toe en op het kerkhof van Bladon is nu eenmaal de laatste bladzijde uit zijn be wogen leven geschreven. Neef De meeste toeristen beper ken zich tot Blenheim Pala ce, een paar mijl verderop, waar Churchill werd gebo ren en regelmatig te gast was bij zijn neef. de negen de hertog van Marlborough. De weg erheen gaat van Bladon over Woodstock. Ik besluit binnendoor via de velden te gaan. Het is een mooie wandeling door een Tom Poes-achtig landschap met waterpartijen, rustieke boogbruggetjes, grillige bo men en landerijen. Het duurt niet lang of, met de kerktoren van Bladon dui delijk zichtbaar achter me, zie ik de torentjes van Blen heim in de verte en spoedig dichterbij. Maar zo gemakkelijk gaat het ook weer niet. Na twin tig minuten stuit ik op een muur met in het midden een solide hek waarop een bord je zit met de mededeling dat daar achter 'strikt persoon lijk' terrein begint. Een ver kenning langs de muur wijst uit dat het de enige doorgang is, althans officië le. Daar ik er niets voor voel helemaal terug te lopen naar Bladon, doe ik alsof mijn neus bloedt en kl suter op de plaats waar de muur enige uitsteeksels heeft over deze barrière en beland met een sprong in de privé tuin van de inmiddels elfde hertog van Marlborough. Over gazons met boompar tijen kom ik nu snel in de buurt van Blenheim. Gracht Maar voordat ik daar echt ben, wacht me een nieuwe hindernis in de vorm van een gelukkig droge gracht en daarachter een minder hoge muur. Wie a heeft gezegd moet b zeggen. Intussen begin ik me wel een indringer te voelen. Ik zie me al op zo n manier de tuin van Soestdijk binnen gaan, maar aan de andere kant is het ook wel grappig. Zo kom ik in de echte tuin van Blenheim, maar dat wil niet zeggen dat ik al binnen ben. Een tuinman kijkt me een beetje vreemd aan. Ik doe maar net alsof het alle maal heel gewoon is en stap op hem af om te vertellen dat ik door de velden ben gekomen en of hij me kan zeggen waar de Ingang van Blenheim is. De tuinman neemt me eens op, vindt het kennelijk ook wel grappig en wijst me een pad dat naar een deur gaat, waar door ik via een vleugel van Blenheim bij de hoofdin gang kan komen. Als ik even later bij de mannen sta die de toegang van Blen heim moeten bewaken en namens de hertog toegangs kaartjes verkopen, weten ook zij hun verbazing gauw te onderdrukken. Die entreeprijs is pittig. Het valt de hertog niet mee de eindjes aan elkaar te kno pen, vandaar dat die entree gelden heel welkom, als het erop aankomt onontbeer lijk zijn. De mooie geïlu- streerde catalogus die een vriendelijke mevrouw bij de poort verkoopt, dient even eens om de portemonnaie van hertog John George (ge boren in 1926 en getrouwd met een Amerikaanse) te spekken. Zelfs zijn privéver- trekken zijn, als de familie afwezig is, tegen betaling te bekijken, ook nu, want in de winter en het vroege voor jaar zoekt de hertogelijke familie het warme zuiden op. Zo netelig zijn de finan ciële zorgen van de Blen- heim-bewoners dus weer niet! Er is net een groep kost schooljongens in zwarte broek en donderblauw jack naar binnen gegaan, zodat ik even moet wachten voor dat de momumentale voor deur opnieuw wordt open gemaakt. Dat geeft me de gelegenheid mijn schoenen te ontdoen van de ergste modder, een enigszins uit de toon vallende herinnering aan mijn zwerftocht langs ongebaande wegen. Als ik binnen ben vertelt een van de personeelsleden van her tog John in het kort de ge schiedenis van Blenheim, die begon in 1704. Toen deed koningin Anne de eer ste hertog van Marlborough Blenheim cadeau een presentje dat haar een kwart miljoen Britse pon den kostte en hem te be lonen voor zijn activiteiten in de Spaanse successie oorlog. Pantoffels Vooral de relaties met Win ston Churchill werden breed uitgemeten. Sir Win ston werd op Blenheim ge boren toen zijn ouders daar in november 1874 een week- Blenheim-Palace, waar Churchill wereld kwam ter eind logeerden. HIJ kwam. naar werd verteld, zeven we ken te vroeg, een verhaal dat het in het preutse Victo riaanse Engeland wel deed, al werd er achter de scher men heel wat afgeroddeld over Randolph en Jennie, die zo snel na hun bruiloft de wieg al gevuld zagen. Hoe het zij. Churchill kwam ter wereld in een kamertje naast de hal, dat normaal fungeerde als garderobe De inrichting is in grote lij nen nog net zo als 105 jaar geleden, al doet het wat ko misch aan dat de pantoffels die Churchill als hoogbe jaarde man bij voorkeur aantrok en zijn schilders- overall nu midden in het vertrek staan opgesteld, naast het ijzeren ledikant waarin hij zijn eerste kreet jes slaakte. In een nevenver- trek zijn op panelen foto's en brieven uit het leven van Winston bijeen gebracht. De meeste hebben echter totaal geen betrekking op zijn connecties met Blen heim. Ergens lees ik dat Churchill enige jaren voor zijn dood, gevraagd naar zijn verwach tingen voor de toekomst, heeft gezegd, van plan te zijn in de eeuwigheid de eer ste miljoen jaar te gaan schilderen. Hij kan dus voorlopig vooruit als het gaat volgens zijn prognoses. De mevrouw in de kaarten- shop vertelt met zichtbaar genoegen over de laatste be zoeken van de staatsman en zijn vrouw aan Blenheim, waar beiden zo'n bijzondere binding mee hadden. Im mers de tempel van Diana in het park was de plek waar Winston zijn Clemen tine in 1908 ten huwelijk vroeg. Als ik daar later op de middag in mijn eentje naar toe wandel, is er weinig fantasie voor nodig me in te denken hoe de jonge Chur chill hier 71 Jaar geleden liep. De kostschooljongens zijn al lang weer in hun bus gestapt en de mevrouw van de gidsen heeft, de kraag van haar mantel hoog opge trokken, eveneens de af tocht geblazen, omdat er toch geen klanten meer ko men. In het seizoen zoals vorig jaar toen er ruim 300.000 bezoekers kwamen ligt dat anders. Op deze voorjaarsdag is Blenheim een en al rust. Je kunt er de dennebomen horen ruisen. IDA jen) door Mink van Rijsdijk „Zwart is dominant", had men tegen Ada gezegd toen ze haar baby verwachtte. Haar moeder zei het met iets moeilijks in haar stem. Niet afkeu rend of hatelijk, meer beschaamd en verlegen omdat ze er nog niet best aan wennen kon straks een donker gekleurd kleinkind te hebben. Haar oudste broer had het geconstateerd in de sfeer van eigen schuld, dikke bult. Wie zo stom is om met een Surinamer te trouwen zal voortdurend in kinderen en stellig nog in kleinkinderen aan die fout worden herinnerd. Hij vond dat wit bij wit hoorde en zwart bij zwart. Toen de kleine Maxi was geboren, leek hij even ontroerd, maar hij herstelde zich snel van zijn emoties en merkte op: „Je had het kunnen weten, zwart is dominant. De eerste keer dat ze naar het zuigelingenbureau ging, zat ze trots met de baby op schoot. Haar Maxi was de mooiste van allemaal. Toen zei een andere moeder: „Wat een schatje zeker een geadopteerd kindje, hè? Uit welk land komt hij?" Het was de eerste keer dat een vreemde iets over de huidskleur van haar kind zei. Ze besloot het waardig te spelen en zei: „Mooie jongen, nou en of. Zelf gemaakt en zelf gebaard." Ze klopte demonstratief op haar buik en zag de andere vrouw verward denken: dan is ze dus dan heeft ze „Inderdaad, zijn vader is een Surinamer en zodoende", zei ze fier. Achteraf had het gebeuren haar meer geraakt dan ze vermoedde. Ze was er al aan gewend dat er negatief op het huwelijk van John en haar werd gereageerd. Ze waren altijd op honende blikken en discriminerende opmerkingen bedacht, dagen zonder racisme bestonden eigenlijk nauwelijks. Maar Maxi werd steeds vaker het mikpunt van vernederend commentaar en dat nam ze helemaal niet. Van haar kind moest iedereen afblijven. Die ochtend zat ze op een bankje in het park. Een oudere man naast haar keek in de wagen en merkte op: „Met zo'n bruine baby is het net als met jonge katjes. Ze moesten klein blijven. Later komt er toch alleen maar ellende van." Volledig sprakeloos was ze over zoveel grofheid. Ik moet leren hard terug te slaan, dacht ze, maar ze wist niet precies hoe. Triest gestemd wandelde ze J»rt park weer uit, wat zou ze er langer zoeken. Mi moest maar op het balkon staan, dan kreeg toch ook buitenlucht. Ineens had ze haast o^s' thuis te komen en vond het vervelend dat ze langs de bakker moest. Ze keek naar haar Hoeveel onrecht moest hij nog ondervinden zijn leven? John en zij hadden misschien met hu keuze voor elkaar mensen verward en op et ingewikkelde manier leidde die verwarring te onzekerheid en racisme, maar Maxi moest daa >n buiten blijven. Hij mocht niet de dupe worde M van vooroordelen en dom geklets. Ze zou voo hem vechten en hem ook sterk maken; een vrijt Jer evenwichtig bruin mens moest hij worden. Mt j een grimmig gebaar zette ze de kinderwagen o de rem en besloot dat ze geen enkele discrimineD' rende opmerking meer zou pikken. Op dat mo JJ! ment stapte er een jonge vrouw de winkel uil g zi met aan haar hand een kleuter. Plotseling sleurde ze het kind krachtig een paar passen vooruit ei bl' gebarend naar de wagen zei ze: „Hier gaan w maar met een grote boog omheen, Joris." |ffl Ada keek in uitdagende blauwe ogen. Ze had dicht willen meppen, ze had willen schreeuwen eVe rotmeid, klier, kreng, walgelijke trut maai haar keel zat dicht. Ze kon geen woord zeggenen Prc voelde zich gek slap worden. Wankelend ging a de winkel binnen, kocht brood en liep even late in trance weer de straat op. De vrouw met d blauwe ogen stond er nog, ze liep op Ada toe ei begon heel nerveus en druk te praten. Aanvanke- J lijk hoorde Ada niet wat ze zei, dat vreemde |h weeë gevoel in haar rug en buik was nog niet over Aui en maakte haar apathisch. Maar langzaamaanrea kwam uit Het ratelend gedane relaas de waarheid boven. De vrouw was geschrokken van de kinder K1 wagen omdat haar zoontje waterpokken had ze bang was dat hij op de baby zou afvliegen a hem besmetten. „Ik zag u wit wegtrekken eno hetzelfde ogenblik ontdekte ik uw kind. Ik voeld me zo smerig want ik begreep wat u dacht. Majl werd wakker, de vrouw vertelde dat ze nog nooi; zo'n mooi gaaf kind had gezien. Ada dacht aandi man in het park, nam haastig afscheid. Ze voelde zich vreselijk moe. ADVERTENTIE De kursiefjes van Mink van Rijsdijk in boek vorm! Verschenen: Mink van Rijsdijk Trouw-kursiefjes 96 blz., ƒ11,90 De vele duizenden abonnees van Trouw die wekelijks met veel plezier de puntige pennevruchten van Mink van Rijsdijk lezen zullen blij zijn met de verschijning van dit boekje. Aan de wens om deze kursiefjes in boekvorm te bewaren en op geëigende momenten nog eens te lezen is hiermee voldaan. De toon die Mink van Rijsdijk telkens weer weet aan te slaan, relativerend en gemoedelijk, soms ook fel als het nodig is, maar nooit kwetsend, weten velen te waarderen. Dit boekje zorgt er voor dat 45 van de beste kursiefjes niet in de vergetelheid raken. Een boekje om mee te nemen op vakantie! Verkrijgbaar in de boekhandel jj|(ggj| UITGEVERSMAATSCHAPPIJ J. H. KOK Onder redactie van mevrouw J. Wentink-Frumau en mr J. J. Wentink Vragen uitsluitend in envelop sturen naar postbus 507, 2270 U Voorburg. Per vraag een gulden in postzegels, het liefst In waards van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buitenkant opplakktf Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. WIJ maken onze vragenstellers erop attent, dat ln verband met onze va kantie. sommige brieven direct in de krant beantwoord zullen worden en wij niet. zoals gebruikelijk, de publi catie doen voorafgaan door een per soonlijke brief. Als. In verband met de speciale Inhoud, publicatie niet gewenst ls. hopen we deze brieven na onze terugkomst te bewerken VRAAG: Waar kan ik het Flnancl- eele Dagblad bestellen? ANTWOORD: Het adres is Plaata 23. Den Haag. tel 070-467703 en nog vijf andere nummers. VRAAG: Oaame het adres van het blad „Hadderech" (de weg). Dit ls het blad van Jesjoea Hammesjlach (Je zus Christus, belijdende Joden) ANTWOORD: De eindredactie van dit blad berust bij O. J. Omsteln. Hommelstraat 18a, Rotterdam, tel. 010-123290. Deze naam roept herinne ringen op. De grootvader van de heer Ornsteln. afkomstig uit Roemenië, werd vele Jaren geleden in het Rotter damse centrum Elim opgevangen door zendeling Joseph Zalman (meer over Elim ln het nog steeds belang wekkende boekje: Joseph Zalman. een gezondene uit Israël door A R. Zalman Marda, ultg Voorhoeve). In de aflevering van maart JL komt een lezenswaardig artikel voor over de Jezus Christus belijdende Joden en hun kibbutz Ir ovot ln de Negev Door de Israëlische regering is deze kib butz in alle opzichten m behandeling (elektrici'eit e.a. voorzieningen! ge lijkgesteld met de andere Kibbutz- stichtingen Belangstelling uit Hol land (ook financiële) wordt altijd zeer gewaardeerd. AANVULLING „van Alphens Nieuw Kerkelijk Handboek". Abusievelijk vermeldden wij, dat als dit boek ln de zomer van dit jaar verschijnt, het 80 Jaar geleden zal zijn dat de eerste druk verscheen. Doe er gerust nog 20 jaar bij! Ik denk dat de nieuwe uitga ve van dit 100-jarige Handboek ook ln ons blad wel meer dan genoemd zal worden. Het boek heeft ongeveer 650 bladzijden. De prijs zal worden 38.50 incl. verzendkosten. HET BOETEKLEED ONTSIERT DEN MENS NIET (maar Je staat er wel mee voor aap ln mijn geval): 21 mei hebben we een muntje besproken en dat klopte niet helemaal: Het was geen munt van 16soUs, maar van 15sols Ter bevoegder plaatse verze kerde men mij, dat sols en sous voor hetzelfde staat, maar in dit jaar was het beslist sols. Het verschil tussen vijf en de zes ls vrij moeilijk te zien. Het muntje weegt vijf gram. diameter 22 mm zilver 668/1000. Hoe ik aan dat verhaaltje kwam? De meester uit de vijfde klas van de 8chool met de Bijbel in de Vrou wens teeg te Haar lem kon prachtig vertellen en had daar ook een muntje en platen bij. Toen mijn man nog een klein kereltje was. werd elke zondagavond thuis voorgelezen en al deze verhalen heb ben oo< w-ij weer verder verteld aan onze kinderen Een iets andere versie van het verhaal met de munt te Vln- cennes zagen we zo'n jaar of vijftien geleden in een film over Marie Antoi nette De hele vlucht naar Vlncennes was amateuristisch opgezet, met te veel mensen en te veel bagage om te kunnen slagen. Wat de 13de augustus betreft (onze briefschrijver noemt de 17de), ais klein schoolkind sprak die datum me zeer aan. want mijn moe der was dan jarig. De koning moest zijn boeltje pakken of laten pakken, maar zijn enige reactie was: Wat val len de bladeren van de kastanjes dit jaar vroeg! Zulke dingen werden thuis en op school verteld. Waren het legenden of was er een kern van waar heid? Si non vero. ben trovato Wij zouden zeggen: Toch leuk. al is het kletskoek. VRAAG: Hartelijk dank voor uw ad vies, maar mijn brieven waren er niet bij. Ik stuurde u alles toe ANTWOORD: Als u dit leest, heeft u waarschijnlijk alles weer veilig in uw bezit. We zijn altijd heel erg zuinig op ons toegezonden waardevolle brieven en bewaren die in een apart vakje Maar. eerlijk toegegeven, dan worden ze vaak prompt vergeten, zoals in uw geval. Bij onze excuses voegen we echter ook een aelwaerigh woord: Het ls zo gemakkelijk even een fotocopy te laten maken. Nooit originele stuk ken of brieven uit handen geven, hou ze desnoods, als iemand ze wil inzien, bij een puntje vast. UIT EEN BRIEF: Die onzin van die postcode heb ik maar overgeslagen: Al dat overbodige werk maakt de mensen maar gemakszuchtlg ONZE REACTIE: In het begin heb- 'ben we wel eens een beetje gezucht maar nu we er aan gewend zijn en de meeste briefschrijvers de postcode erbij schrijven, is het toch wel erg prettig. Vla de postcodeboek vinden we vaak uit hoe de onleesbare straat of kade van de abonnee in werkelijk heid heet. Toch maar doen! MEDEDELING: Enige maanden ge leden schreef u over een mezennest op een te hoog balcon. De ouders zouden de kleine vogeltjes niet over die lange afstand kunnen bedienen. We hebben dus welbewust, maar ver drietig de pogingen van de vogeltjes om een nest te bouwen de grond in geboord, maar lang hoefde hel paar tje kennelijk niet te zoeken. Aan het af en aan vliegen hebben we gemerkt dat er nu uitgekomen eitjes zijn. Nu schreef u over de belangstelling van mezen voor bijen. Een van onze bene denburen heeft een bijenkast en we hebben het zaakje steeds in de gaten gehouden, maar zonder resultaat. De mezen lieten de eerste schamele bijen rustig hun gang gaan en hingen liever ondersteboven aan een voederkorfje met pinda's. Gisteren hoorden we een lawaai of er een brommer werd gere pareerd. maar het waren talloze bij en, die in een dikke wolk rondzwerm den. Na een uur of zo werd het rustig en toen hingen ze in twee ballen, zo groot als een voetbal aan de kast Hier en daar zat nog een eenzame bij buiten die groep en daar kwamen de mezen op af: Ze pakten ze vast en sloegen ze dood tegen de grond en weg waren ze om weer heel vlug terug te komen. 'tWas een fascinerende middag! ONZE REACTIE: Zo zie Je maar hoe goed het is, nu en dan eens te kijken hoe het in de tuin van de buren toegaat! VRAAG: Een vriend vertelde mij dat in Nederland een Kennedy Instituut is. Is dat waar en waar is dat? Wat is het doel en wie heeft het opgericht? ANTWOORD: Het J. F. Kennedy- instituut is gevestigd te Tilburg. Ho geschoollaan 225 tel. 013-669111. Het instituut is een onderdeel van de Ka tholieke Hogeschool te Tilburg. Het werd opgericht door prof. Alting van Geusau en de bedoeling is dat inter nationale contacten aldaar via geza menlijke studiedagen en objecten ge vestigd en bevestigd worden. VRAAG: Als amateurkunstschilder ben ik in het bezit van daar toe geëi gend blank linnen. Hoe moet ik daar nu schilderslinnen van maken? ANTWOORD: In doe het zelf-zaken wordt aangeraden, het linnen op te spannen en te bespuiten met Gessel- plamuur, te koop in winkels met te ken- of kunstschildersmateriaal. VRAAG: Waarom worden sommige namen met een en sommige met twee letters afgekort. Waar komt dat van daan en ben je verplicht dat te doen of is men daar vrij in? Bv. Theodoor verkort men altijd tot Th. ANTWOORD: Zowel T als Th kan gebruikt worden. De prachtige naam Theodoor (godsgeschenk) is direct uit het Grieks overgenomen (Theos= God. Doron=geschenk). Voor de let ter Th wordt in het Grieks een letter gebruikt (Thèta). een letter die wij in ons alfabet niet kennen. Het is dus wel logisch dat de naam hier met een Th wordt geschreven. Wie de beteke nis kent zal ons inziens de naam steeds afkorten tot Th. Maar als ul niet prettig vind, doet u het g niet. In de Woordenlijst Nederlan Taal (het groene boekje) staan m de woorden die met Th begin» dezelfde woorden met een t aan begin. Het gruwelijke woord Tej< gie komt echter niet in het bod voor (nog niet). VRAAG: Hierbij een staaltje i vloerbekleding, 80% wol, 20% H Na een paar maanden was de vloeit dekking heieplaat plat en lag er e gore waas overheen. Wil u eens on zoeken of het klopt met dat percei ge. Wij hebben hierover onze twijö Als het voor u niet mogelijk is. wed dan een andere adres? ANTWOORD: Het is een tapijt l een heel korte pool, dat al plet korte pressie. Mijns inziens moeti ook bij de aankoop te constateren geweest. BIJ de overweging tot koop van kostbare vloerbedekki adviseer ik altijd eerst een stall mee naar huis te nemen en daan paar huzarenstukjes mee uit te ha) Vervolgens kan de koper vragen een certificaat van de samenstelli Als zoiets niet mogelijk blijkt te fi zou ik mijn kleed bij een ander I pen. De nylontoevoeging maakt textiel sterker, maar het heeft wel eigenschap stof en vuil aan te tr» ken en vast te houden. Een labortf rium hebben wij niet tot onze I schikking. Ik moet u dus verwijl naar TNO Delft, afdeling vezelin tuut (ter attentie van de heer UI Postbus 110 Delft (tel. 015-5693301 moet een stuk vloerbekleding bij I voegd van 30x30 cm. Aangezien! een tweecomponentenonderzoek I treft, zal dit kosten: minstens lR' 18/0 BTW. Een duur grapje!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6