Vluchtelingen weer de totsing CDA-fractie net kabinet dreigt Onder $do TUIN Maleisië gooit Vietnamezen het land uit Courant Trouw Zonnig HET WEER r Als u uw orting op uitkeringen onverteerbaar' Wereldrecord zuinig rijden [PvdA VN-soldaten door Haddad vastgehouden Telstar: kort geding tegen KNVB CDA: initiatief nodig voor hulp bootvluchtelingen Trouw Uw lijfblad Wanbetalers in PvdA worden als lid geschrapt I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Trouw rouw 37STE JAARGANG NR 10874-MAANDAG 18 JUNI 1979 Droog en zonnig, middagtemperaturen van zeventien graden aan zee tot ongeveer 22 graden in het binnenland. Matige wind uit uiteenlopende richtingen, Morgen en overmorgen: zonnig en warmer. Morgen: zon op: 05.19 onder: 22.03 maan op: 02.49 onder: 16.19 wilt opknappen I LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Kirchentag tussen: ik geloof en ik geloof het wel PAGINA 5: China: troef van Rusland en VS PAGINA 6: Mink van Rijsdijk PAGINA 7: Premier Botha verliest gezag PAGINA SERVICE: Moderubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-programma's, weeroverzicht door Johan ten Hove KOEALA LOEMPOER Niets minder dan een nieuw, afschuwelijk mense lijk drama dreigt in Zuid-Oost Azië, nu de regering van Maleisië besloten heeft alle 75.000 Vietnamese vluchtelingen in dat land de zee op te sturen en nu Thailand vandaag begint met het deporteren van 40.000 Cambodjaanse vluchtelingen terug naar Cambodja. Hoewel functionarissen van de Verenigde Naties en andere hulporganisaties gisteren nog verklaarden dat het met de verdrijving van de Vietnamese vluchtelingen uit Maleisië niet zo'n vaart zou lopen, zijn volgens berichten uit Koeala Trengganoe aan de Maleisische oostkust, de eerste boten met enkele honderden vluchtelingen al de zee opgestuurd. Hoort men bovendien de berichten dat er momenteel drieduizend vluchtelingen per dag Vietnam worden uitge werkt, dan lijkt een Aziatische variant van .Holocaust' onvermijdelijk. Waarnemend premier van Maleisië, Datoek Mahathir Mohammed kon digde zaterdag in de hoofdstad Koea la Loempoer aan dat alle „illegale Vietnamese immigranten", zoals ze hier worden genoemd (want een vluchteling heeft nog bepaalde rech ten) terug zullen worden gestuurd naar zee „zodra we de boten in ge reedheid hebben gebracht". Hard optreden moeilijkheden. Singapore, dat zelf botweg weigert vluchtelingen toe te laten, heeft al laten weten dat dit de enige manier is om de vluchtelingen stroom in te dammen. Minister van buitenlandse zaken Rajaratnam zei dat de wereld moest ophouden met kritiek te leveren op landen als Malei sië en haar aandacht eens moest rich ten op de veroorzakers van alle ellen de. Namen noemde hij niet op. 1, nonze parlementsredactie EN HAAG Een deel van het CDA, de grootste regeringspartij, dreigt deze week in botsing komen met het kabinet. Voor tenminste tien CDA-Kamerleden is de voorgestelde korting de sociale uitkeringen per 1 juli onverteerbaar. Hun kritiek wordt gedeeld door CDA- Mahathir Mohammed zei dat de rege ring deze beslissing had genomen, nadat ze erachter was gekomen dat het Maleisië geen goed zou doen een humaan standpunt in te nemen. Wij hebben besloten hard op te treden en zullen elke boot die onze wateren nadert terugsturen zonodig zullen we erop schieten. Als de vluchtelin gen zelf hun boten tot zinken brengen Thailand Bitter Steenkamp, bleek het afgelopen weekeinde. Weigert een deel van het CDA met de '(wat in het verleden nogal eens ge- ting in te stemmen, iken. I-fractieleider Lubbers hield za- dag, op een bijeenkomst van het UU( lA-bestuur in Utrecht, een grote om de arm, nu zijn fractie ver- I is. De korting op de sociale teringen is een van de plannen uit zogeheten 1 juli pakket van het ilnet, waartegen de vakbeweging eweek te hoop loopt. dan dreigt het „onaanvaardbaar" van achter de regeringstafel te III s wilde Steenkamp niet bijval- i ln diens kritiek op de korting, tenkamp zei „grote moeite" met maatregel te hebben. „Moet er rse een beslissing genomen wor- n, ln het wilde weg? Er is immers Igeen advies van de sociaal econo- the raad vroeg de CDA-vooizit- jch af. Hij merkte ook op dat de l het rijk „maar honderd mil- ilden oplevert". npkracht s liet zich in zijn reactie zeer Ichtig uit over de koers, die hij [liet komende kamerdebat wil va- „We gaan het debat in met als punt: behoud van de koop- it van de gemiddelde man, zowel actieve (met loon) als de niet- ENSCHEDE (ANP) Een poep studenten van de techni sche hogeschool Eindhoven veroverde zaterdag het we reldrecord zuinig „auto"-rij- den. Op de zuinigheidsmara thon in Twente liet de Eindho- vense constructie een benzine verbruik van één liter op 132,51 kilometer noteren. Het oude record stond met 1 581,64 op naam van het Engel se Ricardo Instituut. Het ni veau van de inzendingen was dit jaar spectaculair verbe terd. Op de eerste Nederlandse tuinigheidsmarathon won Eindhoven vorig jaar met 1 443,5, een prestatie die dit jaar ook door de nummers twee tot en met vier werd verbeterd. Eindhoven-2 noteerde 1 572,66. de HTS Zwolle bracht bet tot 1 512,48. De th Delft kreeg voor een zelfgebouwde 10-cc-motor de prijs voor het meest inventieve ontwerp. ADVERTENTIE FNV demonstreert morgen in Utrecht tegen onrechtvaardige plannen van kabinet van Agt; Wiegel. PARTIJ VAN DE ARBEID IS SOLIDAIR. Kom morgen allen naar Utrecht, demonstreer mee en maak van Agt en Wiegel duidelijk dat de maat méér dan vol is. actieve (met uitkering)," aldus Lub bers. De CDA-fractieleider keerde zich tegen het verwijt van de vakbe weging, dat de sociale uitkeringen door de korting „achterop raken" bij de lonen. Lubbers: „Als we een kor ting achterwege laten, gaan we juist de andere kant op. De uitkeringstrek kers gaan er dan meer op vooruit dan de werknemers in de bedrijven." Volgens WD-fractieleider Rietkerk raakt het verwijt van de vakbeweging kant noch wal. Op de WD-partijraad in Den Bosch zei Rietkerk zaterdag: „De loononderhandelingen hebben ruim één procent extra loonstijging opgeleverd, in strijd met het Bestek- beleid van het kabinet. Er is een Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vier Nederlandse Uni- fil-militairen zijn gistermorgen enige uren vastgehouden door de christelij ke milities van majoor Haddad. De militairen liepen in een hinderlaag, toen zij op weg waren naar de zuide lijke post Yebbal. Kort daarna bracht de commandopost van Haddad in Metoela het Unifil-hoofdkwartier in Nakoera van de gevangenneming in kennis. Rond het middaguur werden de Ne derlanders door militairen van Had dad naar Nakoera overgebracht en daar ongedeerd vrijgelaten. De Ne derlandse militairen zijn de korpo raals A. van Rossum (20) en J. A. M. Koot (22) en de soldaten J. A. Hllster (19) en R. Molet (23). De militaire uitrusting en de wapens van het vier tal zijn niet teruggegeven. Van onze sportredactie VELSEN Morgenochtend dient in Groningen het kort geding, dat Telstar tegen de KNVB heeft aan gespannen. De Velsense club is het niet eens met het besluit van het bestuur betaald voetbal, dat de op 10 juni gestaakte wedstrijd Gronlngen-Telstar woensdag avond met publiek op het terrein van de thuisclub moet worden uit gespeeld. Het sectlebestuur on derstreepte daarmee de uitspraak, die de onafhankelijke tucht- commissie van de voetbalbond met betrekking tot het niet vol tooide duel in de na-competitie van de eerste divisie deed. Zowel het bestuur als het eerste elftal vreest woensdag de her nieuwde confrontatie met het Groninger publiek, dat ruim een week geleden nogal overspannen op het mes-incident rond Telstar speler Fred Bischot reageerde. Het scandeerde na het afbreken van de tweekamp „Telstar dood" en prikte de banden van de sup portersbus lek. Bovendien moest de Noordhollandse club twee uur wachten, voordat men onder poli tiebegeleiding de thuisreis kon aanvaarden. groter verschil ontstaan tussen de stijging van de lonen en de uitkerin gen. Daarom is het absurd de rege ring te verwijten dat zij de uitkerin gen op achterstand stelt." De WD, de kleinere regeringspartij, heeft zelf veel kritiek geuit op een ander onderdeel van het 1 juli-pak- ket, de aftopping van de prijscom- beurde in een wanhopige poging zich te laten redden), dan zullen we ze niet redden, aldus de vice-premier, en dat zal niet onze fout zijn. Hij voegde daaraan toe dat de Maleisische kust scherper zal worden bewaakt en dat de patrouilles van marineschepen zullen worden opgevoerd. Op de vraag wat de westerse landen wel zouden zeggen van de Maleisi sche maatregel, verklaarde de vice- premier dat deze in soortgelijke ora- pensatie voor Inkomens vanaf 55.000 standlgheden hetzelfde zouden doen: gulden. Rietkerk liet zich evenwel „Het is gemakkelijk om van een af- opmerkelijk mild uit over dit plan, stand een oordeel te vellen." Van de waartoe het kabinet enkele al afge- omringende ASEAN-landen, de Asso- sloten CAO's moet „openbreken", ciatie van Zuid-Oost-Aziatische lan- Rietkerk noemde zo'n Ingreep „doel- den, waarvan behalve Maleisië Singa pore, Thailand, Filippijnen en Indo nesië lid zijn, verwachtte hij geen matig noch evenwichtig". 1 Vervolg op pagina 7 Indonesië heeft de bewaking van zijn kusten opgevoerd en stuurt ook elke boot met vluchtelingen terug naar internationale wateren. De Filippij nen hebben zich nog niet laten horen en Thailand is wel het laatste land dat kritiek zou uitoefenen op het be sluit van de Maleisische regering. Want dat land begint vandaag met de tweede fase van de „oplossing" van het Cambodjaanse vluchtelingenpro bleem. Naar schatting 40.000 Cam- bodjanen in de grensprovincies Trat en Chantabury worden in bussen ge laden en, begeleid door Thaise mili tairen, overgebracht naar „veilige" gebieden in Cambodja. Het gaat dit keer voornamelijk om familieleden van Rode Khmer-soldaten van het verdreven bewind van leng Sary en Pol Pot, die nog steeds ln een bloedi ge guerrillaoorlog verwikkeld zijn met het nieuwe bewind van Heng Samrin, dat door Vietnam gesteund wordt. De teruggestuurde vluchtelingen wacht ln Cambodja niets minder dan dood en verschrikking. De Rode Khmer heeft in drie Jaar bewind laten zien wars te zijn van alles wat met menselijke waardigheid te maken Henk van Rooij van Willem II stuit op de op de grond liggende Sip Bloemberg van Groningen Telstar-voorzitter Ton Zwikstra: „Door al die factoren weigeren wij in Groningen met publiek te voet ballen. Als bestuur zijn wij Im mers verantwoordelijk voor de veiligheid van de spelers. Met een principiële weigering heeft het niets te maken. Zonder publiek willen wij best in het Oosterpark- stadion aantreden." Mocht de kantonrechter Telstar ln het onge lijk stellen, dan overweegt de club niet op te komen. Er moeten van Groningen-Telstar nog ongeveer 52 minuten worden gespeeld. De gastheer begint met een 2-0-voorsprong. In de nacompetitie van de eerste divisie met als inzet één plaats in de eredivisie zijn Telstar en FC Groningen beide overigens reeds kansloos geworden. Telstar ver speelde ln eigen omgeving gister avond de laatste kans door met 1- 2 van Fortuna SC te verliezen en FC Groningen deed hetzelfde door bij Willem II niet verder dan 1-1 te komen. Fortuna heeft nu één punt voorsprong op Willem II en boven dien een beter doelsaldo. Zondag valt waarschijnlijk de beslissing wanneer Fortuna SC en Willem II elkaar in Sittard ontmoeten. heeft, terwijl de troepen van Heng Samrin, gesteund door het Vietname se leger, Jacht maken op de Rode Khmers en op ledereen die ze van samenwerking met of van steun aan Pol Pot verdenken. Daar komt nog bij dat het door oorlogen geteisterde Cambodja op grote schaal door hon gersnood wordt gekweld, zodat de massale terugtocht van vluchtelin gen voor hen in feite de doodstraf betekent. Verdronken Hetzelfde geldt voor de naar zee te sturen vluchtelingen uit Vietnam in Maleisië. Tienduizenden zijn er op zee al verdronken ergens tussen de Malei sische kust en Hong Kong, de enige plaats waar ze nog niet de zee in worden geschopt. De autoriteiten van deze plaats, waar nu al zo'n 53.000 vluchtelingen verblijven, maken zich grote zorgen over de komende stroom vluchtelingen. Want de houding van de Zuid-Oost-Aziatische landen en de koele, berekende manier waarop Vietnam zijn Chinese burgers bij dui zenden het land uitwerkt, drijft de vluchtelingen massaal naar de Britse kroonkolonie. Moeilijkheden met de Chinese bevolking daar kunnen ge woon niet uitblijven. Steeds meer stemmen gaan er op om ook hier de poorten te sluiten. De kritiek op de regering van Hong Kong neemt toe. Als de reis van gou verneur Sir Murray Maclehose geen succes oplevert, kan de regering van Hong Kong wel eens worden gedwon gen maatregelen te nemen tegen de vluchtelingen uit Vietnam. Sir Mur ray zal een aantal van zijn eisen een grotere Britse troepenmacht en meer geld van het Hoge Commissari aat van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen ingewilligd krijgen, maar dat lost het probleem niet op. Vervolg op pagina 7 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractie ln de Tweede Kamer wil dat de Neder landse regering Initiatieven neemt om mee te helpen aan de oplossing van het probleem van de honderd duizenden bootvluchtelingen in Zuidoost-Azië. De CDA-buitenland- specialisten Mr. J. N. Schol ten en mr H. Gualthérie van Wezel vinden dat Nederland de speciale contacten met Indonesië moet gebruiken om na te gaan of Indonesië in belangrijke mate aan de oplossing van het vluch telingenprobleem kan bijdragen. Zij vinden verder dat Nederland op de komende Europese topconferen tie in Straatsburg lboet pleiten voor een actieve opstelling van het Wes ten ten aanzien van de vluchte lingen. Tot nu toe heeft de Nederlandse re gering zich op het standpunt gesteld dat eerst moet blijken dat die VN- organisaties niet doeltreffend ge noegd zijn alvorens een speciale in ternationale conferentie bijeenge roepen zou moeten worden. „Zonder goede ondergrond kom je er gewoon niet." Een vaststelling die steet. In een no-nonense bericht van onder de oppervlakte, waarin de nuance tussen foundation en body fashion in uw en onze moers taal wordt neergezet. Wij en de ondermode. CDA-topfunctionarissen tij dens de Iuncb. Van links naar rechts fractieleider Lubbers, voorzitter Steenkamp en Eu rolijsttrekker Beumer. AMSTERDAM (ANP) PvdA-leden die geen bijdrage willen geven aan het fonds bijzondere activiteiten van de partij, zullen als lid moeten wor den geschrapt. Ook moeten hun na men bekendgemaakt worden. De par tijraad van de PvdA heeft dit zater dag zeer tegen de zin van het partij bestuur besloten. Partijvoorzitter Max van den Berg drong er bij de partijraad tevergeefs op aan de verplichte bijdrage aan het fonds om te zetten in een vrijwillige bijdrage. Een voorstel van het partij bestuur om wanbetalers niet te roye ren werd verworpen. De partijraad ver veet het partijbestuur een „vrij blijvende aanpak" van het vraag stuk. Wanbetalers werden afgeschil derd als „de grote jongens, die door de mazen van het net zwemmen". Volgens penningmeester Ouwerkerk voldoen de leden van de PvdA-fractie In belde Kamers vrijwel geheel aan de verplichte betalingsregeling. On geveer tien procent van de PvdA- leden komen hun financiële verplich tingen niet na; in het bijzonder burge meesters en wethouders van middel grote gemeenten horen bij die groep. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hclty Blok cn Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooil meer zoeken naar de krant of tv-gidv Decoratief jute lectuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Kado naar keuze: CDA. DB. DC. CDD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1