Korte ontmoeting arter-Breznjew iiomeini houdt ;rondwet tegen Botha ontkent beschuldigingen Eschel Rhoodie iSomoza moet gaan, pationale Garde mag blijven Polisario leed zware nederlaag Healey kroonprins Britse Labourpartij "Protesten van dissidenten Öpnieuw Iraaks bombardement Marokkaans leger: NICARAGUA hü heeft de demokratis^he vakbeweging ook uw solidariteit nodig GIRO: 1918108 David Owen uit de gratie Unifil blijft nog zes maanden in Zuid-Libanon Washington vreest winst Sandinisten in Nicaragua BUITENLAND TROUW/KWARTET ;NEN (Reutsr, AFP, AP) De Amerikaanse president ïmy Carter en zijn Sowjetrussische ambtgenoot Leonid jznjew hebten elkaar gisteren aan de vooravond van het „verleg over d» beperking van strategische kernwapens voor allereerste naai ontmoet. e twee leiders lachten naar elkaar, kudden handen en lieten zich sa- jien uitvoerig fotograferen. Na een t onderhoud net Breznjew en de ostenrijkse preödent Rudolf Kirs- jjger verliet Ca-ter de Hofburg, het jisteel van de Hibsburgs weer. Bui- n scandeerde en duizendtal Oos- ..irijkers zijn voornaam. De Ameri- Janse president liep op een vrouw kt een peuter toe. vroeg even aan verslaggevet wat het Duitse oord voor lief wis en zei toen tegen tweetal dat hij hen „hilbsch" ond. Daarna vetrok de president h ds avond door te gaan brengen in popera. Bij het vertrek van Brezn- r mochten geen media-vertegen- ■digers zijn. b Amerikaanse president was don- rdagavond al in Wenen aangeko men; zijn Russische collega arriveer- gisteren roid het middaguur, injew leek tamelijk fit te zijn ir liep wat moeilijk en moest zich n de leuning van de vliegtuigtrap fcthouden. Op weg naar het paleis kopte Breznjew om een krans te leg- XICO-STAD (AP, UPI) Mexi- lianse deskundigen op het gebied .1 de bestrijding van oliebranden n er nog steeds niet in geslaagd de idende oliebron voor de kust te |oven. De enorme olievlek ter grootte ji 1600 vierkante kilometer is onder pntrole, aldus woordvoerders van de exicaanse oliemaatschappij imex. jNtwaalf dagen stromen er dagelijks j miljoen liter olie in de Golf van [fcxico uit een van de rijkste olievel- i in dit gebied. Het ongeluk ont stond toen vonken op het booreiland li lekkende oliestroom veranderden leen bulderende vuurzee. gen bij het monument voor de Russi sche soldaten die vielen bij het ver overen van Wenen aan het einde van de tweede wereldoorlog. He t was voor het eerst dat Breznjew in de Oostenrijkse hoofdstad was. Wat Breznjew voor zijn Amerikaanse collega heeft meegebracht is nog niet bekend maar Carter zal in ieder geval twee duiven van porcelein aanbieden. Deze vogels moeten uitdrukking ge ven aan de vredelievende bedoelin gen van de Verenigde Staten. De Amerikaanse en Russische minis ters van buitenlandse zaken Vance en Gromiko hebben gistermiddag een ontmoeting van anderhalf uur gehad als voorbereiding op de eerste ge sprekken van vandaag. Met name dissidente groeperingen hebben het bezoek van Breznjew aan gegrepen voor protesten. Zo kwam de zuster van een Russische Jood, die in 1970 werd opgesloten wegens een mislukte kaping, luidkeels om vrij heid voor de man roepen. De vrouw en haar medestanders zullen gedu rende liet hele verblijf van de Rus sische president blijven demon streren. Tien verbannen Tsjechische dissi denten hebben zowel Carter als Breznjew gevraagd op te komen voor de activisten voor mensenrechten, die in Tsjechoslowakije gevangen zit ten. Ze doen dat in brieven, die bij de ambassades van beide landen zijn bezorgd. De Oostenrijkse afdeling van Amnes ty International heeft beide presiden ten gevraagd de doodstraf in hun land af te schaffen. Tevens is ge vraagd de vonnissen die al zijn uitge sproken niet ten uitvoer te brengen. feHERAN (AFP, AP, Reuter) De publicatie van de Iraanse tondwet is voor onbepaalde tijd uitgesteld om ayatollah (jiomeinl in de gelegenheid te stellen wijzigingen aan te fcngen. fS is gisteren bekend gemaakt door Vpremier Mehdi Sahabi, die zei Khomeini „enige suggesties" wil tegen. Donderdag al publiceerde li krant in Teheran het ontwerp van IgTondwet en algemeen werd aan- Bomen dat de regering gisteren de Sciële versie bekend zou maken, llgens de krant is het ontwerp een luwdruk voor de nieuwe Iraanse nitische républiek, zoals Khomei- die ziet. labi maakte ook bekend dat na Üciële publikatie (waarschijnlijk men twee weken) een gekozen raad In 75 mannen het ontwerp op onzui- iheden zal bekijken en zonodig wij ken of aanvullen. Alle politieke par- 'tn, inclusief de communistische tij, krijgen het recht kandidaten tellen voor deze raad. Deze consti- lonele assemblee, die binnen vier ben zal worden gekozen, krijgt een ind de tijd en mag desnoods de grondwet weer veranderen, al dus Sahabi. In de derde week van september zou de nieuwe wet van kracht moeten worden.De in de krant gepubliceerde versie was „in grote lijnen' een juiste weergave van het ontwerp dat nu bij Khomeiny ligt, aldus de vice-premier. Bombardement Volgens het Iraanse radiostation „Stem van de Revolutie" hebben twee Iraakse vliegtuigen in de nacht van donderdag op vrijdag een Iraan se grenspost bij Ilan, vijfhonderd ki lometer ten zuiden van Teheran, ge bombardeerd. Het was de tweede melding van een luchtaanval in twee weken. Als gevolg hiervan is de span ning tussen de twee landen sterk toe genomen. Volgens de radio betoog den gisteren duizenden Iranezen in de straten van Ilam, onderwijl schreeuwend dat ze bereid zijn de wapens tegen Irak op te nemen. President Carter en zijn vrouw in het midden werden verwelkomd door het kanseliersechtpaar Kreisky (links) en president Kirschlager en zijn vrouw (rechts). ADVERTENTIE RABAT (AFP, Reuter) Bij de aanval van de Saharaanse bevrijdingsbeweging Polisario op de stad Tan Tan in het zuiden van Marokko zijn vrijwel alle guerrillastrijders om het leven gekomen. Dit meldt het Marokkaanse leger. Onder de doden die op het slagveld achter bleven zou zich ook Said Ben Maleisië jaagt bootmensen zee op KUALA LUMPUR (AFP) Maleisië gaat de 76.000 Vietna mese vluchtelingen op zijn grondgebied de open zee opja gen tot in de internationale wa teren en zal tevens op zeer kor te termijn een wet afkondigen die het zonder meer mogelijk maakt te schieten op Vietna mese vluchtelingen die de Ma leisische territoriale wateren willen binnendringen. Dit is vrijdag bekendgemaakt door de Maleisische vice-pre mier Mathathir Mohamad. De verwijdering van de vluchtelin gen begint onmiddellijk en zal in fasen worden uitgevoerd, al- naargelang de beschikbare transportmiddelen, zo zei de vi ce-premier. Thailand heeft vol gens waarnemers al 36.000 vluchtelingen naar Cambodja gerepatrieerd en zou dit ook willen doen met de 42.000 die nog op zijn grondgebied ver blijven. „Als de vluchtelingen, die uit de kampen in Maleisië worden weggevoerd, hun boten tot zin ken zullen pogen te brengen zullen zij niet worden gered en dus verdrinken". „Dat zij dan verdrinken, zal zuiver een ge volg zijn van het feit, dat zij hun eigen boten tot zinken brengen en niet van wat anders dan ook", zo zei de Maleisische vice-premier. De vluchtelingen zuilen zo snel worden gedeporteerd als boten kunnen worden gebouwd om ze te vervoeren. Maar dit zal tijd vergen, zo zei de vice-premier. Er zal aan de oostkust scherper worden gepatrouilleerd door speciale eenheden om de boot mensen af te weren. Collega t.n.v. CLAT- Nederland te Utrecht Seghier bevinden, een van de belang rijkste leiders van het Polisario. Don derdag maakte de minister van infor matie van de door het Polisario uitge roepen Saharaanse Republiek al mel ding van de aanval op Tan Tan. Hij zei toen echter niets over slachtoffers aan de zijde van zijn eigen troepen. Wel zouden veel Marokkaanse rege ringsgebouwen in Tan Tan zijn ver woest. Op 28 januari zijn een honderdtal strijders van het Polisario ook ai Tan Tan binnen gevallen. ZIJ hielden de stad toen enige tijd bezet. De aanval van woensdag kwam vlak na een be vel van de Marokkaanse koning Has san II aan zijn leger om de opstande lingen uit de Sahara desnoods tot op Algerijns grondgebied te achtervol gen. Als gevolg van deze uitspraak is de toch al gespannen situatie tussen deze twee landen sterk verslechterd. Algerije, dat het Polisario steunt, heeft gedreigd de Marokkaanse sol daten met geweervuur te zullen ont vangen. Marokko heeft onmiddellijk na de aanval op Tan Tan de Veiligheids raad van de Verenigde Naties ge vraagd in spoedzitting bijeen te ko men om zich te buigen over „de Alge rijnse agressie in de Sahara". Algerije protesteerde gisteren bij de Verenig de Naties tegen de Marokkaanse ver storing van de rust in het gebied. „Marokko schept met opzet een con flictsituatie om het ware karakter van bevrijdingsstrijd van het volk van de Sstelijke Sahara te maske ren", aldus Algerije. LONDEN (Reuter. AP) Denis Healey blijft de meest voor de hand liggende opvolger als James Callaghan te zijner tijd terugtreedt als leider van de Britse Labourpartij. Dat kan de conclusie zijn uit de interne verkiezingen van de Labourfrac- tie voor een schaduwkabinet. Opvallend is ook de afgenomen aanhang van ex-minister van buitenlandse zaken David Owen. Callaghan en Michael Foot waren on- langs al unaniem benoemd tot leider en plaatsvervangend leider van de partij. Voor de overige twaalf plaat sen in het schaduwkabinet waren ver kiezingen nodig. Healey heeft daarbij de meeste stemmen vergaard 153 en houdt nu „financiën", zij het als schaduwminister Verrassend is de aanhang van John Silkin en Peter Shore, beiden fel tegenstander van de Europese samenwerking in zijn huidi ge vorm. Beide ex-ministers zijn nu ook serieus gegadigde voor de opvol ging van Callaghan geworden. Silkin wordt de nieuwe woordvoerder voor industrie en Shore de schaduwminis ter van buitenlandse zaken. Hij neemt hiermee de post over van Da vid Owen, die slechts 101 stemmen kreeg en genoegen moet nemen met energie. Door de bank genomen heeft Callaghans schaduwkabinet een ge matigd karakter. Diana Neave, de weduwe van de dit voorjaar door Ierse extremisten ver moorde adviseur van de Britse Tory- premier Margaret Thatcher is bij de jaarlijkse lintjesregen voor het leven in de adelstand verheven. Lady Nea ve Is één van de veertien Britten die op voordracht van Thatcher tot „life- peer" zijn benoemd. Ook de histori cus Hugh Trevor-Roper is in de adel stand verheven. Andere onderschei dingen gingen naar onder meer de zangeres Cl^o Laine en de president directeur van de Leylandfabrieken. die zich nu sir Michael Edwardes mag noemen. Doodstraf Het Britse lagerhuis zal nog voor het volgende maand ingaande zomerre ces stemmen over het al dan niet weer invoeren van de doodstraf, met name voor terroristische activiteiten. De leider van het Lagerhuis belast met de agenda van het parlement Norman St John-Stevas heeft dit gis teren meegedeeld. De doodstraf is in Groot-Brittannië in 1965 afgeschaft en in Noord-Ierland in 1972. Bij voor gaande stemmingen over herinvoe ring in 1974 en 1975 waren de „af schaffers" in de meerderheid maar de verwachting is dat hun overwicht dit maal veel kleiner zal zijn. Dat komt vooral door de sterkte van de Conser vatieve fractie, waarin doorgaans meer voorstanders van de doodstraf zitten dan bij de socialisten en libe ralen. De Spaanse koning Juan Carlos heeft zijn Marokkaanse collega gevraagd om „eerlijke en open" politieke be trekkingen tussen de twee landen. De Spaanse koning deed dit verzoek op een galadiner met Hassan II in de Marokkaanse plaats Fez. De verhou ding tussen de twee landen is aan merkelijk verkoeld sinds Juan Carlos onlangs toenadering zocht tot Alge rije en het Polisario. Spanje speelde in de kwestie van de Sahara een be langrijke rol, omdat het dit gebied in 1975 aan Mauretanië en Marokko heeft overgedragen. BEIROET (UPI, Reuter. ANP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties heeft besloten het mandaat van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon. Unifil, met zes maanden te verlengen. De Veiligheidsraad vroeg Israël on middellijk zijn aanvallen In het ge bied en zijn hulp aan de militie van majoor Haddad te beëindigen. De Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties verdedigde de acties van zijn land als zijnde noodza kelijk voor zijn eigen veiligheid. Hij zei dat de VN-macht „nu openlijk als dekking wordt gebruikt waarachter de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO haar aanvallen tegen Israël be raamt en lanceert". Nederland, dat geen lid van de Veilig heidsraad is, wees er bij monde van de permanente vertegenwoordiger van Den Haag bij de VN, mr. H. Scheltema, op dat het bestoken van Unifil het gezag van de Veiligheids raad en van de VN als geheel aantast. Hij zei dat er een einde moet komen aan de „daden van agressiviteit" en deed een beroep op Israël, majoor Haddad en de PLO mee te werken aan de uitvoering van het mandaat van Unifil. Het VN-vredeskorps wordt nu gehandhaafd tot 19 december. Gevechten In de Libanese hoofdstad Beiroet is de laatste dagen gevochten tussen twee rivaliserende milities, waarbij twaalf doden zouden zijn gevallen. De militie-leiders Gemayel en Cha- moun verzochten gisteren aan presi dent Sarkis en het leger om tussen beide te komen. KAAPSTAD (Reuter) „Als Rhoodie nog meer beschuldigin gen wil uiten naar mijn adres dan moet hij terugkomen naar Zuid-Afrika, en het doen als een man". Premier Botha van Zuid-Afrika gaf hiermee gisteren commentaar op de onthul lingen die het voormalige hoofd van het opgeheven ministerie van voorlichting Eschel Rhoodie deze week deed in het Nederlandse weekblad, Elsevier Magazine. Volgens Rhoodie was de toenmalige minister van defensie Botl>a op de hoogte van twee belangrijke projec ten, die in het geheim gefinancierd werden door het ministerie van voor lichting. Het schandaal „Muldergate" had vorige week het aftreden van president Vorster tot gevolg Pieter Botha ontkent echter ooit iets gewe ten te hebben van de onregelmatige financiële transacties door het oude ministerie van Eschel Rhoodie Vragen In Zuid-Afrika is de gedeeltelijke in trekking door de regering van de om streden perswet door de kranten koeltjes begroet. Het Engelstalige dagblad de Rand Daily Mail. dat als eerste berichtte over het „Mulderga te" schandaal, schreef in een com mentaar dat er nog steeds moeilijk heden bestaan tussen regering en pers in Zuid-Afrika. De Rand Daily Mail verklaarde dat Botha ondanks zijn aankondiging over de intrekking van de perswet, niet zou twijfelen om stappen te ondernemen tegen „onver antwoordelijke" leden van de Zuid- afrikaanse pers. De tweede kamerfractie van de PvdA heeft schriftelijke vragen gesteld aan minister Van der Klaauw en staatsse cretaris Smit-Kroes of het waar is dat de KLM zorg draagt voor de versprei ding van het pro-Zuidafrikaanse blad Vox Africana. De voormalige Zuid- afrikaanse minister van voorlichting Rhoodie zou 800.000 gulden uit gehei me fondsen beschikbaar hebben ge steld om onder meer dit bijzonder tegen de wereldraad van kerken ge kante blad onder predikanten te ver spreiden. De vragenstellers van den Bergh. Ter Beek en Rienks zeggen dat de verspreiding i West-Europa gebeurt via Schiphol en dat het aan het licha kwam doordat per ongeluk het KLM-embleem als afzender op het adresbandje verscheen. De socialistische fractie vraagt ver der of hét juist is dat de KLM haar n^am'gebruikt in het Zuidafrikaanse blad de Nederlandse Post. De in Am sterdam gevestigde Zuidafrikaanse stichting Moederland, die streeft naar het aanhalen van de banden tussen Nederland en afstammelingen van de Boeren in Zuid-Afrika. distri bueert het blad, waarin onder de kop KLM-post allerlei nieuwtjes staan over de KLM en Nederland. N-— „*>01 door Wim Jansen JJJöat president Somoza van Nicaragua het niet lang meer in zijn bunker h# ial uithouden, is vrijwel zeker. Dat de Sandinisten dan de controle over liet land krijgen, is aanzienlijk minder zeker. Terwijl de bevolking van Nicaragua op de rand van de hongerdood verkeert, de Nationale Garde m federlagen camoufleert met wreedheden op niet gewapende burgers en mt Sandinisten langzaam terrein winnen, heeft president Carter beslist m «t Somoza moet gaan om plaats te maken voor een gematigder figuur .voor het te laat is". jfc berichten van deze week over de burger- vtf Oorlog zijn gunstig voor de opstandelingen, gevechten in de meeste wijken van de «Oofdstad Managua, de op één de grootste fad Leon is in handen van de Sandinisten H ook in andere steden heeft het leger zich 9 een paar posten teruggetrokken. Slechts het zuiden van het land. in een brede W «look langs de grens met Costa Rica, ver v» oor het Sandinistisch Bevrijdingsfront «rrein. eh jtee berichten scheppen echter een ver eerd beeld van de situatie. In feite be- w ^rst Somoza nog de strijd. Hij past de jjriiek van de ..verschroeide steden" toe gjf "it houdt in dat zijn Garde de opstandelin- ieJ In naar de grote steden lokt door daar Hinig weerstand te bieden. Bevindt het rof. Bierrillaleger ztch eenmaal in de stad, dan *ordt het door de Garde in een aantal *n geïsoleerd Vervolgens bombarderen :uigen de wijk volkomen plat, zodat df ui- ook de burgerbevolking geen enkele kans meer maakt op overleven. Militaire waarnemers in het buitenland zeg gen de indruk te hebben dat de dictator aardig slaagt in zijn opzet. Zij vergeten daarbij echter dat het niet de „geregelde troepen" van het Sandinistische Bevrij dingsleger zijn, die de wapens in de steden hebben opgenomen De gevechten worden gevoerd door de „volksbrigades" Die zijn na de bloedige onderdrukking van de op stand in september in de wijken van alle grote steden georganiseerd en worden door de Sandinisten van wapens voorzien. Het leger van de Sandinisten leidde tegelij kertijd op drie fronten in het noorden, oos ten en zuiden van het land de aandacht van de regeringstroepen af. Vooral vanuit Costa Rica trok een sterke guerrillamacht veel legertroepen aan De nederlaag van de San dinisten hier blijkt niet alleen nauwelijks noemenswaard, maar ook slechts zeer tijde lijk. Donderdag trok opnieuw een grote guerrillamacht Nicaragua binnen vanuit Costa Rica, nu nauwelijks gehinderd door de troepen van de president. De groep lijkt snel op Managua af te marcheren, en wordt geleid door Eden Pastora, de hoogste com mandant van het Sandinistisch Bevrij- dingsfornt. Een woordvoerder van het FSLN (Frente Sandinista de Liberacion Na- cional het Sandinistisch Bevrijdings front) maakte gisteren bekend dat hiermee het slotoffensief is begonnen Dat de opstandelingen ondanks het nu merieke overwicht van Somosa's troepen nu een redelijke kans op de eindoverwin ning hebben lijkt uit de geschrokken reac tie in de Verenigde Staten. Minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance drong er bij de Nicaraguaanse president op aan plaats te maken voor een gematigde opvol ger, die ook voor de middenlaag van de bevolking acceptabel is. Op die manier zou, de Nationale Garde kunnen blijven bestaan en is de invloed van de VS in het land gewaarborgd. Op dit moment steunt zelfs het zakenleven Somoza niet meer. getuige de sluiting van fabrieken en publieke instellingen na de stakingsoproep van de Sandinisten. Voor de Verenigde Staten is het van groot belang de invloed in dit land te land te bewaren. Na Cuba. Jamaica en Guyana is onlangs ook het Caribische eiland Grenada veranderd in een links land. Veertig jaar hebben de Ame rikanen de Somoza-dynastie daadwerkelijk gesteund, nu kunnen zij in alle redelijkheid geen warme omhelzing verwachten van een door de Sandinisten gesteunde regering. De Amerikaanse senator Zorinksy (Demo craat) heeft Carter al gevraagd desnoods gewapend in te grijpen om de val te bewerk stelligen van Somoza, die hij een „onbewust agent van het marxisme" noemde Voor de Amerikanen is iedereen die zich verzet te gen een rechtse dictatuur blijkbaar een marxist. De regering van Carter zal er alles aan doen om Somoza weg te krijgen, voordat de San- disten de strijd iri hun voordeel hebben beslist en de macht overdragen aan de Moviemento Puebla Unido (de Beweging van het Verenigd Volk), een brede organisa tie van vakbonden, studentenbewegingen en politieke partijen. Om de Nationale Gar de in afwachting van het aftreden van de president op de been te houden, zouden de VS zelfs bereid zijn tegen het bestaande embargo in weer wapens te leveren. Een groep politici in Managua zegt het registra tienummer te hebben van een Amerikaans vliegtuig, dat vorige week wapens heeft aangevoerd voor de Garde Somoza lijkt niet van plan uit zichzelf af te treden. Hij zegt tot elke prijs in het zadel te willen blijven totdat zijn huidige termijn in 1981 is afgelopen. Die prijs is erg hoog. Niet alleen sterven er dagelijks soldaten van beide partijen, maar ook staat de burgerbe volking op het randje van de dood. De Garde heeft water en elektriciteit afgesne- Dikke rookwolken stijgen op uit het ver- van Somoza's tactiek van de „verschroeide woeste centrum van Managua, het gevolg steden". den en ook de voedseltoevoer is stopgezet In de dertig opvangcentra van het Rode Kruis rond de hoofdstad verblijven inmid dels 50.000 vluchtelingen. Het voedsel is op en de plunderingen van winkels brengen ook maar tijdelijk verlichting De Garde heeft van de chaos in de hoofd stad gebruik gemaakt om de gebouwen van de oppositiekrant La Prensa plat te bom barderen. Het was de moord op de directeur van deze krant. Joaquin Chamorro. die vq- rig jaar januari aanleiding gaf tot een natio naal protest tegen het bewind van de dicta tor. Dat leidde in september tot de eerste burgeroorlog, die Somoza toen in zijn voor deel besliste

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7