Schols stelt ultimatum aan minister Van der Luit Sloopplannen Zwolsestraat zijn nog lang niet van de baan Na de zomer restauratie stadhuis van Delft Plannen voor Haagse Forum-gebied op tafel KORT Duidelijkheid over Nederlands Danstheater geëist Begrafenissen-Crematies B. en W. twijfelen nog volop over instandhouding KORT NIEUWS UnVAARTVERZOHGING „VLIEM" Muurschildering Kon. Schouwburg Beatrix praat met Scheveningers REGIO DEN HAAG Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Burgemeester Schol van Den Haag verwijt minister Gardeniers (CRM) ernstige laksheid bij het ver schaffen van duidelijkheid over de rijkssubsidie voor het Nederlands Dans Theater NDT. Het gaat hierbij om de CRM-bijdrage die verwacht wordt in de nieuwbouwkosten voor het NDT. Minister Gardeniers heeft in gesprek ken met wethouder Van Lier begin dit Jaar beloofd voor half maart uit sluitsel over deze subsidie te geven Tot nu toe is echter hierover op het stadhuis niets vernomen. Schols eist voor 1 Juli antwoord van de minister. In een brief aan Garde niers schrijft de burgemeester dat indien CRM niet voor die datum gere ageerd heeft, er in de gemeenteraad ..opening van zaken gegeven wordt". Naar verluidt wordt hiermee bedoeld dat alle door de gemeente geconsta teerde nalatigheden van minister Oardeniers in het overleg met Den Haag over het NDT. naar buiten wor den gebracht. Huisvesting NDT Het Nederlands Dans Theater dringt er al Jaren bij de gemeente op aan met spoed voor goede huisvesting te zorgen. Het balletgezelschap is nu ondergebracht in een paar verkrotte panden in de Koningstraat in de Schilderswijk. De behuizing staat voor '81 op de nominatie om gesloopt te worden. Allerlei plannen zijn al gemaakt om een geschikt onderkomen voor het NDT te bouwen. De laatste plannen behelzen een uitbreiding van het Cir custheater in Scheveningen Het NDT heeft vooral behoefte aan een goede repetitieruimte. De gemeente echter kan nieuwbouw voor het danstheater financieel niet alleen opbrengen. Het is de gewoonte dat CRM volgens een bepaalde subsi dieverhouding een forse bijdrage doet Over deze bijdrage verlangt burge meester Schols duidelijkheid van de minister. Wethouder Van Lier heeft hierover op 25 januari en 27 februari met de minister overlegd. In het eer ste gesprek zegde Gardeniers toe bin nen een maand, in het tweede binnen twee weken een beslissing te nemen. In een brief van 30 maart drong bur gemeester Schols al aan op spoed met de beslissing. Ook wethouder Vink heeft in de vorige collegeperiode al met Gardeniers over het NDT gepraat. Kamervragen ADVERTENTIE Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transponen in binnen- en buitenland Leiden. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432 2300AK Leiden, telefoon 071-14 26 44* Wassenaar. Deijlerweg 127, telefoon 01751-1 24 36 Katwijk. Heinsiusstraat 10, telefoon 01718-1 51 85 Voondwten.Hyacinthstraat 7, telefoon 01717-59 85 door Teun Lagas SCHEVENINGEN Toen een brede stroming in de ge meenteraad van Den Haag vorig jaar druk begon uit te oefenen op het college van b. en w. om de sloop tegen te houden van een complex goedkope huurwoningen aan de rand van de badplaats, Scheveningen. konden de be woners aldaar even opgelucht adem halen. B. en w. leken bereid aan de slag te gaan om te proberen het 84 woningen tellende complex aan de Zwolse- straat nog zo n 25 Jaar in stand te houden. Op dit moment blijken de kansen op behoud voor het complex van de woningbouwvereniging De Ooede Woning echter bitter weinig te zijn gestegen. Wethouder Vink van volkshuisves ting heeft een brief aan bij de zaak betrokken raadsleden gezonden, waarin enigszins vertwijfeld wordt opgesomd welke problemen er alle maal rijzen wanneer het bestaande complex blijft staan. Dé brief ant woordt weliswaar ontkennend op de vraag van raadsleden van de commis sie voor volkshuisvesting of er met de bouwers van de badplaats soms con tractuele afspraken zijn gemaakt over sloop van het complex, maar Vink beaamt dat bet Consortium Scheveningen „wel degelijk betrok ken partij is" bij de beslissing om de woningen te laten staan. Er waren namelijk plannen om de grond daar te gebruiken voor omlegging van transporten voor de vlak bij het com plex gelegen remise. Als de woningen blijven staan wordt het „moeilijk, zo nèet onmogelijk" de tram goed door Inmiddels zijn in de kamer vragen gesteld over het beleid van minister Gardeniers ten aanzien van de huis vesting van het Nederlands Dans Theater. De minister is gevraagd in zicht in de stand van zaken met be trekking tot het NDT te geven. Gar deniers heeft geantwoord „met be langstelling de ontwikkeling van de plannen van de gemeente Den Haag' te volgen. „De plannen van de ge meente Den Haag inzake de bouw van een nieuwe accommodatie voor het NDT behoren tot de uitsluitende verantwoordelijkheid vtm de ge meente", aldus Gardeniers. Eer woordvoerder van de gemeente noemt deze antwoorden „nietszeg gend". Het lijkt erop, aldus de woord voerder. dat de minister geen trek meer heeft in subsidiëring van nieuw bouw voor het NDT. Volgens burgemeester Schols be dreigt het (niet) handelen van de mi nister het bestaan van het NDT. In dt brief aan de minister schrijft Schols: „Door niet te beslissen zet u de toe komst van het NDT op het spel." Overvallen DEN HAAG (ANP) De rechtbank van Den Haag heeft de 27-jarige L. D. conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf. De Ha genaar pleegde in februari van dit jaar twee gewapende overvallen op postkantoren in Den Haag. Daarbij maakte hij bijna 160.000 gulden buit. Uitzendkracht DEN HAAG (ANP) De 28-jarige Rijswijkse uitzendkracht E. Cl. heeft bij zijn tijdelijke werkgever, het Haagse bejaardenhuis Deo Gratias. twee ton ontvreemd. De man, die door de politie is aangehouden, heeft het geld in casino's vergokt. Met girocheques van het bejaarden tehuis stortte hij geld op een door hem geopende bankrekening, die op naam van een niet bestaand bedrijf stond. Verkeersdode RIJNSBURG In het Academisch Ziekenhuis in Lelden is vrijdag de 64- jarige D. Kromhout uit Rijnsburg overleden aan de verwondingen die hij donderdag opliep bij een verkeers ongeval in zijn woonplaats. Hij kwam. terwijl hij op zijn fiets reed, in botsing met een bromfiets. Het omstreden woningcomplex aan badplaats Scheveningen. de Zwolsestraat, aan de rand van de Jaagpad de nieuwe badplaats naar de remise te voeren. Erfpacht Juist deze week heeft wethouder Har don van stadsontwikkeling wel toege zegd dat het erfpachtcontract voor de grond met de woningbouwvereniging wordt verlengd. Behalve dat nog niet duidelijk is hoelang dat nieuwe erf pachtcontract gaat lopen, sluit dat de kans ook niet uit dat de woningbouw vereniging de behouden grond gaat gebruiken voor nieuwbouw. En in een nieuwbouwcomplex behoeft slechts tien procent van de woningen in de sociale sfeer te liggen, zo staat in de voorschriften van het geldende be stemmingsplan. De woningbouwvereniging zelf is nu niet direct de grootste voorstander van instandhouding van de ownin- gen. Nadat een eerdere aanvraag voor een grondige renovatie door het mi nisterie van volkshuisvesting is afge wezen. heeft de Ooede Woning (offi cieel) opdracht aan het college gege ven om nog eens de staat van de woningen te onderzoeken, een zo goedkoop mogelijke opknapbeurt te becijferen en daarmee naar het mi nisterie te stappen. Directeur Van der Ven ziet er echter weinig heil in: „Als we niets aan deze woningen doen staan ze geen 25 jaar meer. Er zijn omvangrijke werkzaamheden nodig om dit kwalitatief kritische complex goed op te knappen. De kans dat we geld krijgen die omvangrijke werk zaamheden te verrichten is erg klein. Maar de deur staat nog op een kier. Over nieuwbouwplannen hebben we nog niet met de bewoners gepraat. Maar als we niet kunnen renoveren, moet er toch iets met het complex gebeuren". Het technisch onderzoek naar de staat van de woningen wordt Enquête overigens verricht door de woning bouwvereniging zelf. „B. en w. zullen de beslissing over eventuele instand houding ook op basis van de uitkom sten van dit onderzoek nemen", zo stelt men bij de Goede Woning. LEIDEN Bewoners van het jaag pad en zijstraten in Leiden eisen van de gemeente garanties dat hun hui zen niet beschadigd worden, wanneer voor de ontsluiting van het Waardei- land een nieuwe brug wordt aange legd. De bewoners hebben de eisen in een brief aan de gemeente geformu leerd. Ze dreigen met een kort geding als de gemeente de garanties niet geeft. Het gaat hierbij om de aanleg van een zware brug in het verlengde van de Hogendijkstraat. De brug dient en het -Waardeiland, waar de woonbebouwing vordert, een tweede verbinding met het vasteland te ge ven. De bewoners van de Ketting straat vrezen schade aan hun huizen, wanneer in de straat een riool wordt aangelegd. Ze hebben inmiddels een advocaat in de arm genomen. ZOETERMEER De enquête die vorige week tegelijkertijd met de Eu ropese verkiezingen in Zoe term eer is gehouden naar de mening van de inwoners over de instelling van wijk raden. is geen daverend succes ge worden. Slechts iets meer dan de helft van de bijna 21.800 mensen, die aan de verkiezingen hebben meege daan, vulden ook het bijgevoegde en quêteformulier in. Van de deelnemers sprak 73 procent zich uit voor wijkra den, 15 procent had geen voorkeur. Een minderheid van 29 procent vond dat de wijkraden ook een bestuurs- en beheersbevoegdheid dienden te krijgen. Meer dan de helft van de ondervraagden (55 pret) zag meer in een adviserende functie. Slechts 14 procent vond dat er vertegenwoordi gers van politieke partijen in de wijk raden zitting moeten nemen. Voedingsbonden FNV stoppen overleg met Philips Morris EINDHOVEN (ANP) De voedings bonden FNV zijn uit het CAO-overleg bij de sigarettenindustrie Philip Mor ris gestapt. Volgens een woordvoer der van de bond heeft de directie verboden om pamfletten te versprei den waarin de landelijke regering wordt aangekondigd. De bond voelt zich door de houding van de directie belemmerd in het vakbondswerk. Met de kaderleden zal nu overleg worden gevoerd over de verdere gang van zaken. Van een onscr vereUffevers DELFT - Tegen het HM van «it jaar sal worden begonnen net een gedeeltelijke restauratie van bet historisch stadhuis vsn Delft. Het stadhuis Is in 1818 gebouwd naar een ontwerp vsn de Renaissance-architect Hendrik dc Keljser bekend van het monument voor Willem van Oranje. De toren achter bet stadhuis dateert van de dertiende eeuw. In de loop der jaren la door interne oorspronkelijke interieur overgebleven. Bij de restauratie sal men aoveel mogelijk uitgaan van de overgebleven tekeningen van bet stadhuis. De raadsaal wordt vergroot. Scheuren in de muren tussen bet stadhuis en de toren, die lekkages veroorzaken, worden gedicht. In het stadhuis worden een burgersaal en een tweede trouwkamer ingericht. Het karwei sal anderhalf tot twee jaar duren en kost ruim twee miljoen gulden. Het ligt in de bedoeling in de toekomst ook de rest van het stadhuis te restaureren. De raadscommissie voor financiën vergadert 28 juni over de restauratieplannen. Beyavon u*vaartv®riorging cremeren O rouwtranjporten door binnen- en bui tenrand oobanng m eigen rouwkamers Seeeenhefcn Tei. Q2S3M1843. s..*- ratie noodzakelijk. Tijdens de o« heeft het gebouw zich niet gt van elk bombardement weten te trekken. Bomscherven scheurdt ten in de gevel, later proviso! gestop.t Nu, 34 jaar later, zon metselwerk het onder hoge drul spuiten van de gevel niet verdn Bovendien schijnt, om te voorko dat zij naar beneden komt, een i we verankering van de borstwi aan de rand van het dak op plaats te zijn. DEN MAAti Een beetje ter gele genheid van het 175-jarig bestaan, een beetje omdat een buitenrestau ratie op til is en voor de rest omdat het er gewoon aardig uitziet, is op de zijmuur van de Koninklijke Schouw burg in Den Haag een kleurige schil dering aangebracht. „Rollenspel" heet het ontwerp van kunstenaar Ton Jansen in de Wal. Bij bestude ring mag de bedoeling duidelijk zijn. Op het toneel, half zichtbaar achter het opgenomen voordoek, de geschil- derde rollen zoals die in de toneelwe reld verdeeld worden. Het klassieke gedeelte van de schouwburg, het vooraanzicht, ver dient een schoonmaakbeurt. Die maakt echter eerst en lichte restau- Woningen in vrije sector DEN HAAO Eerst de raadscommissies en daarna de belangengroeperingen uit de burgerij zullen zich de komende maanden buigen over het door het Haagse collega van b. en w. gepresenteerde voorontwerp van het bestemmingsplan Fo rum, het gebied begrensd door de Ammunltiehaven. Spui, Kalvermarkt, Korte Koedlefstraat, Fluwelen Burgwal, Heren gracht, Bezuidenhoutsweg en Rijnstraat. Prinses Beatrix heeft gisteren in lJ Visserij museum meer dan drie t gesproken met bewoners uit Schffl ningen. Daarbij waren problenj aan de orde rond de groeiende boUl activiteiten in de badplaats. Beat hoorde geïnteresseerd aan hoe vert genwoordigers van de Scheveniflj bewonersgroepen hun gram spuide op het beleid van het stadsbestuu Burgemeester Schols was als voort ter bij de vergadering aanwezig. 1 kritische bewonersorganisaties ren aanvankelijk niet door de I meente bij het gesprek uitgenodll maar wisten burgemeester ScW nog tijdig van de noodzaak van M aanwezigheid te overtuigen. I Reeds gekweld door de betonnen ko lossen van de ministeries van Binnen landse Zaken en Justitie, zal het ge bied volgens het voorontwerp nog tenminste 40.000 en ten hoogste 65.000 vierkante meter kantooropper vlakte te verwerken krijgen. Als te genhanger zijn er 550 tot 1200 wonin gen gepland. Om de voetgangers te plezieren zijn in het gebied vijf looproutes gepland, Ondër andere wordt gedacht aan een nieuwe loopweg van het Centraal Station naar het Spui. Aan die route, in de omgeving van de Wijhaven. Is eventueel plaats voor een concert zaal. hoewel de voorkeur naar een situering aan het Spui uitgaat. Uit het voorontwerp valt eerder te lezen dat het HOT-theater niet op nieuw wordt opgebouwd, maar wel wordt verbouwd De woningen zou den moeten worden verdeeld in 30 procent twee-, 25 procent drie-, 20 procent vier- en 15 procent vijfkamer- woningen. Overigens melden b. en w. In een bijgaande notitie dat slechts een kostehdekkend plan kan worden bereikt als het maximale aantal me ters kantoorvloeroppervlak wordt be reikt en de woningen bij een aantal van omstreeks 650 in de vrije sec tor zullen worden uitgevoerd. Onder de talrijke voorzieningen die men in het Forum-gebied ooit hoopt aan te treffen, behoren een biblio theek en een sporthal. Tegenover de Nieuwe Kerk aan het Spui zal het als de plannn zo doorgaan eens goed toeven zijn op een pleinvormige ruimte, waar het groen duidelijk aan wezig is. Een waterpartij behoort tot de mogelijkheden. Volgens de voorgestelde parkeerregu lering. wordt voor het gehele plange bied een parkeerverbod ingesteld, met een ontheffingsregeling voor be woners en belanghebbenden. B. en w. merken daarbij wel op dat het effect van een dergelijke maatregelen staat of valt met de mate waarin het ver bod kan worden gehandhaafd. Of op sommige plaatsen misschien een an dere parkeerregeling de voorkeur ver dient, wordt thans bestudeerd in het kader van de voorbereiding van. het Verkeerscirculatieplan 1980-1985. HOFWUCKSCHOOL - Ter gd genheid van het 25-jarig bestaan vT de Hofwijckschool in Oegstgeestvl den de komende week een feestelijkheden plaats. Naast l nen oplaten, rommelmarkt, v jacht, poppentheater, sportdag een reünie, zal maandagavond r1 herdenkingsdienst in de school den gehouden. Met medewerking t het schoolorkest begint de dienst a 19.00 uur. SCHAAPSCHEREN Inde rw» demonstraties schaapscheren van d Haagse Dienst Schooi- en Kindertn nen is zondav de kinderboerd® ..Reigershof" aan de Reigersberg® weg aan de beurt. Getuige kan m«j tevens zijn van demonstraties touj slaan en wol verven. Woensdag «w den de schapen van de kinderboerdl rij „De Hoolruif" onder handen gen« men. Aanvang van belde gebeurtenli sen 13.30 uur. 2ATERDAG 16 JUNI 1979 trouw/kwartet

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6