le kind mag niet stijgen m Meer faciliteiten nodig voor stotteraars inisters praten volgende eek met bonden over VDSM 3 fan Agt nog niet voor in autoloze zondag ■Ri PPyf*T Bnïfl^L SSliste) QH t jen? Blistex helpt. Tubetje Blistex,vergeet 't niet. 'Overheid en industrie lichten niet eerlijk voor over kernenergie' Jeerderheid SER tegen plan staatssecretaris De Graaf kabinet houdt mogelijk vast aan afgewezen plan comma Actie voor meer personeel in ziekenhuizen Spoorstaking Enquête onder 10.000 Almeloërs Talloze acties Vandaag internationaal symposium aan Erasmusuniversiteit ierdag 16 juni 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE in onze sociaal economische redactie (EN HAAG Een meerderheid in de sociaal-economische raad (SER) is tegen het plan van retails De Graaf (sociale zaken) om de kinderbijslag voor het eerste kind voortaan ir mee te laten stijgen met lonen of prijzen. Ds hele vakbeweging en enkelen van de afhankelijke kroonleden steunden in de, SER het plan van De Graaf. Maar een meerderheid in werknemers en de meeste kroonleden waren tegen. De stemverhouding was 22 tegen en jrtien voor. met. heel lage inkomens, vanaf het derde kind. Dit werkgeversstandpunt haalde net een meerderheid in de SER, als gevolg van absenties bij de SER-leden van de vakbeweging. Zelfstandigen «■kinderbijslag voor het eerste kind alzes jaar niet meer verhoogd maar ^[htvroren" op 165 gulden per kwar- j!#. De overige bijslagen bleven ge- ippeld aan de algemene loonstij- (welvaartsvast). Inmiddels is januari de bijslag voor eerste tren beneden de drie jaar gehal- I, en zijn de overige bijslagen durende drie jaar gedeetelijk aan loonstijging en gedeeltelijk aan de meestal iets lagere prijsstijging ïoppeld. S rijsstijging Is de regering zou besluiten de „der- fase" voorlopig aan te houden, rden wel de nu werkende regelin- Jü bij de wet moeten worden ver- agd. Zonder ingrijpen lopen die re- ngen eind dit jaar af, en zou onder ir de kinderaftrek Voor inkom- ibelasting terugkeren. De Graaf wil niet alleen de bijslag voor het eerste kind „ontdooien". Hij wil als onderdeel van de „derd,e fase" ook alle bijslagen voortaan koppelen aan de prijsstijging (waardeyast) in plaats van de loonstijging. De hele vakbeweging en enkele kroonleden waren hier tegen. Zij willen handha ving van de loonkoppeling, zij het met een correctie omdat het een kop peling betreft aan de bruto lonen, terwijl de kinderbijslag belastingvrij, dus netto, is. Maar de SER-rrieerder- heid (werkgevers en meeste kroonle den) steunen op dit punt de staatsse cretaris. De stemverhouding was weer 22-dertien. De meeste kroonleden waren het wel met de vakbeweging eens dat de staatssecretaris het beste zijn hele plan voor de „derde fase herstructu rering kinderbijslag" maar kan laten vallen. De staatssecretaris was toch al van plan om het systeem van kin derbijslag op de "helling te zetten. Daarbij gaat het om vragen als: moet de bijslag oplopen met de leeftijd van het kind (zoals de WD wenst), moet de bijslag aflopen naarmate het inko men hoger is (zoals vakbeweging en PvdA wensen), moet de bijslag per kind aflopen naarmate het gezin gro ter is (thans is juist het omgekeerde het geval. De SER was unaniem van mening dat de staatssecretaris met deze tota le heroverweging veel meer haast moet maken dan hij kennelijk van plan is. Wat vakbeweging en meeste kroonleden betreft mag het huidige plan voor de „derde fase" daar wel op wachten. Wat de werkgevers en een tweetal kroonleden betreft moet er echter wel nu al iets worden gedaan om zelfstandigen recht op kinderbij slag te geven vanaf het tweede kind. Nu is dat, behoudens zelfstandigen De Graaf wil in de „derde fase" ook zelfstandigen vanaf het eerste kind recht op kinderbijslag geven. Dan moet echter wel de sociale premie voor zelfstandigen en werkgevers om hoog. Zelfstandigen zonder kinderen zouden er dus al met al op achteruit gaan, zij het met een overgangsperio de om dat op te'vangen. Namens alle werkgevers in de SER pleitte Derk Zuidhof, voorzitter van het NCOV (christelijke middenstand) voor een tussenoplossing. Als zelfstandigen recht op bijslag vanaf het tweede kind wordt gegeven, zou de premie slechts weinig omhoog hoeven. Arbeidsongeschikt De werkgevers hebben moeite met elke lastenverhoging. En als er al een moet komen, dan denken de onderne mers als bestemming niet op de eersts plaats aan kinderbijslag voQr het eerste kind van zelfstandigen. Ho ger op het verlanglijstje staan: uitke ring bij arbeidsongeschiktheid van een gehuwde vrouw die meewerkt in het bedrijf van haar man, en WWV (werkloosheidsuitkering) voor zelf standigen die hun bedrijf beëindigen. FNV en CNV uitten gisteren in de SER kritiek'op de Tweede Kamer Die-heeft nadat de SER zijn advies al had uitgebracht, de regeringsplannen voor de „tweede fase" (vermindering bijslag voor 16- en 17-jarigen) nogal ingrijpend veranderd. De Kamer be sloot toen tot halvering van de bijslag voor eerste kinderén beneden drie jaar. en tot tijdelijke koppeling van de bijslag aan lonen en prijzen gemid deld. Hét systeem van kinderbijslag is nu een warboel geworden. FNV en CNV erkenden het recht van de wet gever om zijn eigen besluiten te ne men. Maar ze vonden dat bij zulke ingrijpende veranderingen het parle ment eerder zijn ideeën moet uitbren gen, zodat in elk geval geprofiteerd zou kunnen worden van grondige analyses zoals de SER die bij het uitbrengen van adviezen aan de rege ring pleegt te maken. in onze parlementsredactie q IN HAAG Het ziet ernaar dat het kabinet vasthoudt het toekomstplan voor de prrf VDSM op Rozenburg, door de vakbonden al ter- e is geschoven. De minis- van Aardenne (economi- zaken) en Albeda (socia len) willen begin volgen- week opnieuw met de bon- in gaan praten. i-premier Wiegel zei gisteren, na 7 sop van de ministerraad, dat het tiinet „natuurlijk niet met iets to- I nieuws kan komen". Hij sprak »rts over een „duidelijke afslan king" van de werf, en over het „na streven van een tussenoplossing", na melijk tussen het sluiten of het zon der meer openhouden van VDSM. De uitlatingen van de vice-premier slo ten aan bij de uitleg, die minister van Aardenne eerder aan het zogeheten assemblage-plan had gegeven. In dit plan zou VDSM met een flink inge krompen personeelsbestand de ko mende jaren geen complete schepen meer bouwen. Vakbonden hebben dit plan- dat cir ca honderdvijftig miljoen gulden goedkoper is dan de oplossing, die zij wensen eerder van de hand gewe zen. „Verstandige mensen, en die zijn er zowel in het kabinet als in de vakbeweging, moeten niet weigeren verder te praten", zei Wiegel gister- IJS (ANP) Premier Agt is niet zonder meer ir het invoeren van een au- zondag om tot energie- sparing te komen. Wat in ftankrijk wordt gedaan, het rwarmen van overheidsge- ouwen tot een bepaalde tem- iratuur, „zet minstens even- tel zoden aan de dijk", zo ;r trklaarde hij gisteren in Pa- ijs, na een lunch met presi- ent Valerie Giscard d'Es- ing en premier Raymond waar voornamelijk rer energieproblemen is ge roken. Nederlandse regering, aldus pre- Van Agt, „zal over hooguit enke- weken" nagaan of het doel van een ilprocentbesparing kan worden reikt. invoeren van een autoloze zon- heeft vooral sociale betekenis »rde honderdduizenden die in flats men en zondags wat groen willen I, aldus de premier. Het voor lange verbieden op zondag auto te rij- zou bovendien een geweldige voor de horeca betekenen. Daar- inover staat dan weer de charme rust op straat. richten als zou in de binnenkort (schijnende zogeheten elektrici- ilsnota worden voorgesteld drie (neentrales te bouwen, noemde mier Van Agt „geschiedschrij ving." „Lubbers heeft in het vorige kabinet voorgesteld drie kemcentra- lès te bouwen. Die zouden nu in aan bouw zijn als er geen PRR was ge weest. Het verzet van de PvdA kwam pas later." ADVERTENTIE S0RRy.DE LAATSTE 21 POTTEN ZUN NET VANDAAG VERKOCHT! avond. Het kabinet buigt zich nog over nieuwe cijfers, die het Rijn- Schelde Verolme concern (waartoe VDSM behoort) verstrekt heeft. i AMSTERDAM (ANP) Ziekenhuis personeel heeft gisteren enige tijd het hoofdkantoor van de ziekenfonds raad in Amstelveen, het kantoor van het algemeen provinciaal Fries zie kenfonds in Leeuwarden en het kan toor van het algemeen ziekenfonds Breda en omstreken in Breda bezet gehouden. De bezetters wilden onder strepen dat er in 1979 nog tiendui zend man personnel aangetrokken moet worden voor de ziekenhuizen. De actiegroep „COZ meer personeel rond het bed" vindt het een vorm van chantage, dat de minister tot nu toe een uitbreiding met drieduizend man personeel wil financieren uit bezuini gingen binnen de gezondheidszorg. De Nederlandse ziekenfondsraad heeft binnen het centraal overleg zie kenhuistarieven (COZ) gesteld niet verder dan maximaal vijfduizend te willen gaan en dit advies is ook aap de regering uitgebracht. Maandag vergadert de vaste Kamercommissie van volksgezondheid over de eis van het ziekenhuispersoneel. Vervolg van pagina 1 schikbaar komt voor hét scheppen van arbeidsplaatsen. „Een negatieve uitspraak van de rechter betekent slechts dat een slag is verloren, niet de oorlog", aldus Gijzen. Overleg Mr. Schuman, vice-president van de Utrechtse rechtbank zei nog dat een staking is gerechtvaardigd, indien de mogelijkheden om te komen tot een voor de bonden aanvaardbaar resul taat zijn uitgeput. Maar nu kan nog niet worden gezegd, 'dat het overleg EEN GEWAARSCHUWD MENS GENIET VOOR TWEE. NEEM VAN HUIS WT UW POT COMPLETE MEE! V. i Minister Scholten van defensie heeft op zijn terugreis uit Zuid-Libdnon, waar hij de Nederlandse VN-soldaten be zocht, een tussenlanding gemaakt in Israël. Hij voerde hier besprekingen' met zijn Israëlische collega Ezer Weizman (rechts). ten volle is benut. Hierbij overwoog hij dat er bij de NS de bereidheid bestaat om op de nieuwe door de bonden aangevoerde verlangens (tien miljoen gulden voor arbeidsplaatsen en vrije tijd voor overwerk) serieus in te gaan. Daarom sprak de vice-presi- dept als zijn mening uit dat de han delswijze-van de bonden de"toets der zorgvuldigheid niet kan doorstaan. In een eerste reactie op het vonnis zei NS-president-directeur mr. M. G. de Bruin, dat er nu weer ruimte is om met de bonden te onderhandelen. Met hun oproep tot werkonderbre king hadden de bonden die ruimte naar zijn mening weggenomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ruim driekwart van ongeveer tiendui zend ondervraagden in en rondom Almelo vindt dat de overheid en industrie tot nu toe niet eerlijk zijn geweest in hun voorlichting over kernenergie. Bijna negentig procent meent dat het hele Nederlandse volk moet mee beslissen over de vraag of er met kernenergie moet worden doorgegaan en meer dan éénderde wil meedoen aan acties tegen kernenergie Dat zijn de belangrijkste uitkom sten van een volksstemming die het Twents Energie Komitee ge houden heeft onder de bevolking van Almelo, waar de ultracentrifu- gefabriek UCN staat. Het comity heeft voor de volksstemming op ruime schaal in Almelo stembiljet ten verspreid en vrijwilligers zijn vanaf eind mei op pad geweest om mensen te bewegen antwoord op een zestal vragen te geven. Behalve de punten over voorlich ting. meebeslissen en het steunen van acties spreken de ondervraag den zich ook uit over het verder gaan met kernenergie. Vijfentach tig procent meent dat kernenergie alleen gebruikt mag worden als het absoluut veilig is gebleken; bijna zeventig procent vindt dat de huidige situatie zelfs zo is dat alle kemprojecten moeten worden stopgezet. Euro-parlement Ruim vierentachtig procent vindt het raadzaam dat we in Nederland ook meebeslissen over kerninstal laties die vlak over de grens in West-Duitsland gebouwd worden, zoals bijvoorbeeld de snelle kweekreactor in Kalkar, die met Westduits, Nederlands en Bel gisch geld wordt gebouwd. Aanleiding tot het houden van de volksstemming waren de verkie zingen voor het Europees parle ment. Het Twents Energie Komi tee is van mening dat de toegezeg de grote openheid over Europese aangelegenheden door het Euro parlement niet voldoende van de grond komt. Het comité neemt de kernenergie daarbij als voorbeeld. „Alleen het Nederlandse parle ment heeft geen enkele greep op beslissingen die de kernindustrie neemt. Die beslissingen worden in directiekamers genomen en niet in de Tweede Kamer. En wat voor ons land geldt, geldt even sterk voor de opbouw en uitbreiding van kernenergie in West-Duits- land. België, Frankrijk en Enge land". Volgens het comité zal ook het Europees parlement op deze zaken geen greep kunnen krijgen. Hoopvol De uitslagen van de stemming in Almelo verschillen volgens het co mité niet met de landelijke menin gen over de toepassing van kerne nergie. Dat éénderde van de on dervraagden zich heeft uitgespro ken voor het steunen van acties is hoopvol, omdat het aantoont dat veel mensen zich betrokken voe len bij de gang van* zaken met kernenergie, aldus de heer Elzen van het Twents Energie Komitee. „Zoals u ziet, werkt ma net zo hard voor haar geld als u doet Vervolg van pagina I demonstratieve bijeenkomsten wor den gehouden en zullen aan bezoe kers pamfletten worden uitgedeeld Ook in de postbezorging zullen er vertragingen optreden In Rotterdam zullen bus, tram en metro normaal rijden. Daar zullen de acties zich richten op de dienst ge meentewerken. Volgens de ABVA zullende stratemakers en de afdeling plantsoenen het werk om elf uur neer leggen om naar de FNV-demonstratie te gaan. Dat geldt ook voor de centra le werkplaats van de dienst gemeen tewerken. Met de reinigingsdienst Roteb wordt nog overlegd over ac ties. De ABVA wil dat ook daar het werk om elf uur zal worden stilgelegd, maar de Roteb-leden zullen maan dagavond nog over dit voorstel verga deren. Verder heeft de ABVA de amb tenaren bij alle gemeentediensten op- geroepen om zoveel mogelijk naar Utrecht te komen. In Den Haag zullen bussen en trams van de HTS dinsdagochtend waar schijnlijk in de garages en remises blijven staan. In de nacht van maan dag en dinsdag zullen de bonden en het HTM-personeel nog vergaderen, maar het ziet er naar uit dat de Hage naars het in de ochtendspits zonder lokaal vervoer zullen moeten stellen Verder zal er tijdens het weekeinde door werknemers in het welzijnswerk en de gezondheidszorg bij diverse zie kenhuizen worden gepost. Aan het' publiek zullen pamfletten worden uitgedeeld Verder wordt er dinsdag ochtend in samenwerking met de in dustriebonden FNV een auto-optocht door Den Haag georganiseerd Reizigers buiten de grote steden moe ten er overigens rekening mee hou den dat ook het streekvervoer in gro te delen van het land acties zal voe ren. De vervoersbonden verwachten dat er op veel plaatsen met name in de Randstad in de ochtendspits geen pussen zullen rijden. De FNV rekent erop dat in totaal enkele tienduizenden mensen naar de demonstratie zullen gaan. De Ircnc- hal, waar om 16.00 uur een bijeen komst wordt gehouden, biedt plaats aan ongeveer 30.000 man. maar op het omliggende terrein van de Jaar beurs kan men nog minstens hetzell- de aantal demonstrantenJtwijt Zoals bekend gaat de demonstratie in Utrecht gepaard met werkonderbre kingen elders in Ijet land. ADVERTENTIE door Honny de Lange Te zijn er THIEME'S ZAKWOORDENBOEKEN FRANS f 14.50 duits f 17.50 ENGELS f 17,50 Uitstekend geschikt als schoolwoorden- iioeken, gezinswoorden- boeken en taalgidsen X '°P reis of vakantie. ROTTERDAM „Stotterdam 1979": onder deze naam wordt vandaag op de Erasmusuniversiteit in Rotterdam een internationaal wetenschappelijk sym posium gehouden over stotteren bij kinderen Het is voor het eerst dat een symposium helemaal gewijd is aan dit verschijnsel. Verkrijgbaar bij de boekhandel thieme-zutphen postbus 7 Gebleken is dat stotteren zich bijna altijd in de kinderjaren begint te ontwikkelen. Het is daarom van groot belang dat zo vroeg mogelijk begonnen wordt met het behandelen van kinderen die moeite heb ben met vloeiend spreken, menen de initiatiefnemers van het symposium (de afde ling stottertherapie van het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotter dam en de Charles van Riper- vereniging tot acceptatie van het stotteren). De behande lingsmogelijkheden voor stot teraars in Nederland zijn ech ter uiterst miniem. De initia tiefnemers hopen dan ook dat dit symposium mede zal bij dragen tot uitbreiding van de faciliteiten voor stotteraars. Isolement Eén procent van de Neder landse bevolking heeft proble men met het, vloeiend spreken. Dat betekent dus 140.000 min of meer stotteren de mensen. Uit onderzoeken in Amerika is gebleken dat vier a vijf procent van de jeugd tot twaalf jaar stottert. Iedere inwoner van bns land krijgt dus wel eens te maken met een stotteraar. Niet alleen de stotteraar zelf maar net zo goed zijn omgeving weet meestal niet „om te gaan" met deze stoornis. In heel veel gevallen leidt dit ertoe dat een stotteraar zich steeds verder terugtrekt om lacherige of kwetsende reacties te vermij den. Hij zal op een gegeven moment een bepaald beroep niet kiezen omdat hij daarin veel moet praten. Hetzelfde geldt voor bepaalde studies Kortom: elke situatie waarin men zijn mond open moet doen. wordt uit de weg ge gaan. Uiteindelijk kan dit lei den tot eyn volledig isole ment. Gelukkig bestaan er al enige tijd verenigingenvan stotte raars. de vereniging Demos thenes en de al genoemde Charles van Riper-'vereniging. Samen hebben deze vereni gingen onlangs de Stichting tot voorlichting over stotteren opgericht. Deze stichting heeft als doel het voorlichten van niet-stotteraars en het voorkomen van stotteren door het zo vroeg mogelijk behandelen van stotterende kinderen Omgeving Dat laatste krijgt alle aan dacht op het symposium „Stotterdam". Gepraat zal worden over de resultaten van onderzoeken die vooral in Amerika zijn verricht naar de oorzaken van stotteren, terwijl 'ook de behandelings methoden alle aandacht zul len krijgen. Hoe het komt dat het ene kind wel gaat stotteren en het an dere niet. is een vraag waarop vele antwoorden mogelijk zijn maar niet hét antwoord, zegt prof. dr. H. H. Gregory uit Amerika, die vandaag met zijn collega prof. dr. O. Blood- stein als deskundige op dit gebied het woord zal voeren. Een heleboel factoren kunnen leiden tot stotteren. Een kind dat van jongsaf aan moeite heeft gehad met duidelijk en vlot praten, kan een stotte raar worden, zegt Gregory Maar ook een kind dat altijd uitstekend heeft kunnen bab belen. kan gaan stotteren. Hoe0 Duidelijk is, zegt dr. Bloodstein, dat vooral de om geving een belangrijke rol kan spelen in de factoren die er uiteindelijk toe leiden dat een kind gaat stotteren. Als voor beeld noemt dr Bloodstein e<*n jongetje dat heel goed kon praten Elke keer als er visite kwam moedigden zijn ouders hem aan te praten ..Laat eens horen hoe mooi je1 al kunt praten. Zeg eens iets tegen tante Het gevolg was. zegt Bloodstein. dat het kind na verloop van tijd uit angst dat het iets verkeerd zou zeggen, ging stotteren. Dat mocht natuurlijk hele- mé&l niet van zijn ouders, die er steeds vaker opmerkingen over gingen maken. Het ge volg: het jongetje ging ver schrikkelijk stotteren. Aandacht De aandacht die een stotte rend kind krijgt is vaak bepa lend voor de mate van verer gering van de stoornis. Zodra ouders (of onderwijzers) tegen een kind gaan zeggen: „Praat nou eens rustig" of (nog erger) „Zing het maar" of „Stamp maar op de maat op de grond", wordt een hakkelend kind dikwijls een stotterend kind. In ernstige gevallen gaat dat gepaard met verkrampte trekken van het gezicht of zelfs van het lichaam. De reac ties van de luisteraars, die de stotteraar vaak niet meer dur ven aankijken of zinnen gaan aanvullen, maken het alle maal nog erger Pas wanneer angst en 'schaamtegevoelens zijn over wonnen. kan de stotteraar gaan werken aan het spreek- Lechnische gedeelte, is de me ning van de deskundigen. Stotteraars kunnèn zich indi vidueel of In groepsverband laten behandelen. In totaal telt ons land tien- tot twintig duizend mensen die chroni sche problemen hebben met stotteren. Van hen kunnen er jaarlijks slechts zes- tot ze venhonderd worden geholpen, want er zijn hooguit dertig gespecialiseerde mensen in ons land die een stotteraar kunnen behandelen. Het ge volg daarvan is wachttijden van anderhalf tot twee jaar. Daardoor worden veel stotte raars, die graag éfwillen van hun handicap want zo erva ren ze dat toch wel afge schrikt. Ze beginnen niet aan de therapie die ze eigenlijk best willen volgen. „Misschien zal dit symposium dat ook eens onder de aan dacht brengen", merkt een lid van de vereniging Demosthe- nes op. „Want wil vroegtijdige bestrijding van stotteren werkelijk van de grond ko men. dan moet het aantal (preventieve i behandeling* mogelijkheden beslist uitge breid worden" ADVERTENTIE Ze zijn er THIEME'S ZAKWOORDENBOEKEN FRANS f 14.50 DUITS f 17.50 ENGELS f 17.50 Uitstekend geschikt als schoolwoorden- boeken, gezinswoorden boeken en taalgidsen op feis of vakantie. thieme-zutphen postbus 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3