tijk betaalt ruim de lelft van treinkaartje ervoerbeleid loopt gevaar American Land weer op de vingers getikt Neergaande fase lange golf kan bekort Vrachtvervoer uitzonderen van energiemaatregelen Nat voorjaar brengt boeren in de zorgen toedi-Arabië mogelijk Joor olieprijsverhoging ■ndanks stijging reizigersvervoer l)| 2 Mooie erfenis Kamerlid Schakel (CDA): Miljoenen aan hagelschade Gasexport steeg acht procent 2S* Q bij de boekhandel BLHP verliest kort geding tegen luciferfabriek Schuttersveld vreest textielimport uit China Taak research, ondernemer én overheid (zet motorfietsen abiel ondanks Jechte weer jRDAG 16 JUNI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET een onzer verslaggevers SECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben de omvang van het reizigersvervoer vorig voor het eerst sinds 1974 iets zien toenemen. Als gevolg hiervan en als gevolg van de 1 oktober 1977 en 1 oktober 1978 doorgevoerde tariefsverhogingen met gemiddeld vijf tent. stegen de opbrengsten van het reizigersvervoer tot 707 (674) miljoen. Ook de omvang het goederenvervoer steeg, hetgeen resulteerde in opbrengsten van een totaal van 253 I) miljoen. 1 inks deze verbetering moet het weer over de brug komen, om de quitte te lateji spelen. In het per- 1/» invervoer is dat voor 767 (711) jen en in het goederenvervoer 138 (156) miljoen. het reizigersvervoer betreft kan basis yan (eigen) inkomsten en jlbijdrage worden gezegd, dat de beid ruim de helft van een trein tje betaalt. illend is voorts, dat de totale van de NSS de stijging van en beperkt heeft weten te hou- it 3,8 procent. Dit is lager, dan tijging van lonen en prijzen in het lopen jaar. jagers |omvang van het reizigersverkeer j, uitgedrukt in kilometers met anderhalf procent. De verbete- deed zich voóral voor in de twee elft van het jaar. enkele reizen en retours herstel- ilch enigermate, terwijl het abon- ntenvervoer nagenoeg gelijk De einde 1978 ingevoerde NS- aart ontmoette goede belang- mg, maar de combinatie-kaartjes wandelen en fietsen met,NS, minder in tiék. Ook het mili- vervoer gaf een verdere terug- te zien. pe jaarkaarten betreft wordt nog rkt, dat eind vorig jaar al larten (voor 22.500 personen) erkocht. Verwacht wordt, dat Het spoorwegnet is grotendeels een erfenis van de 19e eeuw. In de eerste zestig jaren na 1839 weiden bijna al de ongeveer 2.900 kilometer aange legd, die het spoorwegnet thans om vat. De 20e eeuw heeft, aldus het NS verslag, vrijwel kosteloos profijt ge trokken van de grote inspanningen die de vorige eeuw zijn gedaan bij de opbouw van het Nederlandse spoor wegnet. het aantal jaarkaarten zal toenemen, zeker nu behalve de NS-jaarkaart per 1 april ook een jaarkaart is ingevoerd die geldig is voor het gejele openbaar vervoer. Het in gebruik komen van de Zoeter- meerlijn blijkt een duidelijke invloed te hebben op de totale omvang van het openbaar vervoer tussen Zoeter- meer en Den Haag, dat blijkt een half jaar na de opening, met ruim twintig procent te zijn gestegen. Goederen De omvang van het goederenvervoer steeg, uitgerekend in tonnen, met 3,4 procent. Ondanks deze op zich zelf bevredigende ontwikkeling is het uitgesloten, dat in 1980 het door de overheid gewenste evenwicht tussen kosten en opbrengsten zal zijn bereikt. Een herstel van de conjunctuur en de gezondmaking van de gehele ver voerssector laten immers, zo wordt opgemerkt, nog steeds op zich wach ten. De overcapaciteit in het goede rentransport duurt voort, waarbij de penetratie van buitenlandse wegver voerders een (extra-)ongunstige in vloed heeft. Als gevolg hiervan neemt de sterke concurrentie tussen de verschillende takken van vervoer nog verder toe, waarbij de ongelijkheid van de con- currentie-voorwaarden in het nadeel van het railvervoer blijkt te werken. Personeel Ruim 1.700 mensen verlieten vorig jaar het bedrijf; voor een belangrijk deel als gevolg van de sterke vergrij-- zing van het personeelsbestand. Het was niet eenvoudig nieuw personeel voor die vakatures aan te trekken Het aantal sollicitanten was wel groot, maar de kwaliteit van „het aanbod" bleef nog al eens achter bij hetgeen verwacht mag worden van sollicitanten met het gevraagde op leidingsniveau. In een aantal geval len werd daarom de werving gericht op mensen met een (iets) hogere op leiding. Het aantal personeelsleden steeg per saldo met negentien man tot 26.337. Intussen steeg het ziekteverzuim ver der tot 10,4 (10) procent. Deze stijging werd vrijwel geheel veroorzaakt door de hoge ziektecijfers in januari en februari. Het verzuim nam voorts toe door ongevallen bij bezigheden in vrije tijd en in het verkeer. De regionale brandweer- en hulpverleningsdienst voor de West-Veluwe en het Gelderse Valleigebied hebben als eerste in Nederland een uiterst moderne, 14 ton wegende hulpverle ningswagen in gebruik genomen. De wagen zal worden ingezet bij rampen. Het ministerie van binnenlandse zaken betaalde de bouwkosten, te weten 450.000 kosten. De wagen is speciaal uitgerust om mensen uit wrakken te bevrijden. EDE (ANP) Het goederenvervoer over de weg moet onaan getast blijven voor energiemaatregelen. Dit vervoer is een onmisbare voorwaarde in onze economie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Niet alleen de horeca, ook de boeren en tuinders beginnen zich ernstige zorgen te maken over het aanhoudende natte weer, dat bewerking van het land onmo gelijk maakt en oogsten doet verrotten. zekeringen gespecialiseerde verzeke ringsmaatschappij, schat de schade aan land- en tulnbouwgewassen op ruim 10 miljoen gulden. Slechts onge veer de helft van het schadebedrag wordt door de verzekering gedekt, want slechts zestig procent van de landbouwers en tuinders heeft een hagelschadeverzekering. De Hagelu nie heeft ongeveer 1.400 schademel- dingen, ontvangen na hagelbuien op 20, 25 en 30 mei, en 3 en 4 Juni. SECHT Het gevaar ligt, dat het totale vervoer- jtid. zoals dat de afgelopen is opgezet, niet verder I de grond komt en zelfs |t verzanden. Hiervoor irschuwt de directie van NS in het jaarverslag. [dat te voorkomen is het nodig, vooruitlopend op de wetgeving het personenvervoer de ont ging van het verkeers- en ver- gtleid in de goede richting wordt ïrd. Daarbij kan lering worden getrokken uit de ervaringen in andere Europese landen, waar op het vlak van de samenwerkingsverbanden voor het openbaar vervoer, belangrij ke vooruitgang is geboekt. Het blijkt, dat voor het welslagen vkn overheden en openbaar-vervoerbe drijven, gericht op handhaving, dan wel herstel van de leefbaarheid van een grootstedelijke samenleving. De aantrekkingskracht van het open baar vervoer kan worden gestimu leerd, als de openbaar vervoerbedrij ven zich ten opzichte van (mogelijke) reizigers als één bedrijf presenteren. Dit door één tariefsysteem en één voorzieningsniveau: kortom als een redelijk alternatief voor de automobi list. Een hechte samenwerking tussen de openbaar vervoerbedrijven en sa menwerkende plaatselijke, regionale en nationale overheden. De spoorwegdirectie acht het van groot belang, dat de komende jaren met kracht wordt gewerkt aan een wet op het personenvervoer en dat de verwerkelijking van een totaal-beleid op het gebied van verkeer en vervoer niet in een Impasse raakt. Een goed beleid op poten zetten noet ook ii. ons land mogelijk zijn, xfor de NS. Voorzitter M. Schakel van de Vere niging Beroepsgoederenvervoer zei dit gisteren in Ede bij de overdracht van Nederlands eerste hulpverle ningswagen aan de regionale brand weer West-Veluwe en Valeigebied. DEN HAAG (ANP) In de eerste vier maanden van dit jaar is de Neder landse uitvoer van aardgas in om vang'met acht procent toegenomen in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jiar, blijkt uit de gege vens van de Gasunie. Er werd in totaal 20 miljard kubieke meter aard gas aan het buitenland geleverd. In april lag de export bijna een kwart hoger dan in april 1978. Ook de binnenlandse gasafzet is in de eerste vier maanden met acht pro cent toegenomen en wel tot 20,5 mil jard kubieke meter. De gasdistribu- tiebedrijven verwerkten in deze kou de maanden 22 procent meer dan verleden jaar. De centrales stookten zoveel mogelijk andere brandstoffen en namen een derde minder aardgas 'f dah verleden jaar: YORK (Reuter) Saoedi-Arabië zal op de komende !C-conferentie op 26 juni een harder standpunt innemen voorheen, menen enkele Amerikaanse deskundigen op gebied van de olievoorziening. Het land wil namelijk meer delijkheid brengen in de olieprijzen die de afzonderlijke en van de Organisatie van de Olie Exporterende Landen iteren. Om dit te bereiken zal het niet onder een prijsverho- g uit kunnen. 4? *di-Arabië rekent op dit moment mmm dollar per vat (van 159 liter). Dit richtprijs van de olie uit de ^■C-landen. Heffingen en hogere ™Ben voor andere kwaliteit olie ben inmiddels geleid tot een prijs een vat ruwe olie van zeventien zesentwintig dollar voor olie af- Dstig uit andere landen van de EC. Is al besluit Saoedi-Arabië tot een toge" prijsverhoging tot zeven dollar. dan nog zouden de andere EC-landen toeslagen blijven het en zou er nog geen duidelijkheid sen wat betreft de olieprijs, luidt mening van de Amerikaanse des- ligen. Daarom denken zij dat Sa- ■Arabië later deze maand zal be ien tot een verhoging, waardoor 8aoedische olie tussen de zeven eenentwintig dollar gaat ten. dergelijke verhoging betekent l?ens de deskundigen een verho- met twintig miljoen dollar van Amerikaanse importrekening vpn In 1978 beliep deze nota onge- 42 miljoen dollar. De inflatie van herenigde Staten zou door een idische prijsverhoging van olie toenemen, maar in welke mate :den de deskundigen niet zeggen. VS voeren ongeveer een kwart van hun totale behoefte aan olie in uit Saoedi-Arabië. In ieder geval zou de prijs van benzine in de VS uitkomep boven een dollar per gallon (ongeveer 4,5 liter). De Amerikaanse deskundigen menen verder dat ook de situatie in Iran niet bijdraagt tot zekerheid wat betreft de olieleveranties. Als de produktie in Iran weer kleiner wordt, zal Saoedi- Arabië meer gaan produceren; het land zal echter niet zoveel kunnen produceren dat de gevqlgen van een Iraanse produktievermindering opge vangen worden. Als Iran helemaal 'geen olie meer produceert, zijn de gevolgen niet te overzien, zo menen de deskundigen. Nancy Eekhof-Stork BEKNOPTE KAASATLAS Voor wie van lekker kaas eten houdt! Fraai geïllustreerd overzicht van de belangrijkste kaas- landen van Europa en hun specialiteiten. Wetenswaardigheden, prak tische feiten, tal van kaas recepten. Fraai geïllustreerd, 112 blz. 25,- Schakel, vice-vooizitter van de CDA- fractie in de Tweede Kamer en voor zitter van de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat, waar schuwde. dat distributie van oliepro- dukten „wellicht eerder voor de deur staan dan wij denken". Zeker is, dat wij de komende winter niet zonder kleerscheuren doorkomen, zei hij Een pleidooi om het vrachtvervoer over de weg te ontzien bij het nemen van energiemaatregelen hield ook de Algemene Verladers- en Eigen Ver voer Organisatie (EVÓ). In een brief aan de minister Van Ardenne (econo mische zaken) hebben de ervaringen bij de oliecrisis in de winter 1973/74 duidelijk aangetoond, dat dwingende maatregelen de goederenstroom tus sen bedrijven onverling en naar de consumenten ernstig kunnen ver storen. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH De Unie BLHP heeft het kort geding tegen de directie van de Vereenigde Hollandsche Luciferfa briek verloren. De Unie had de presi dent van de Bossche rechtbank ge vraagd de directie te verplichten alles na te laten waardoor sluiting onver mijdelijk zou worden. De directie is van plan het bedrijf te sluiten wat ontslag zou betekenen voor honderd mensen. De Unie BLHP had het kort geding aangespannen omdat zij tegelijker tijd een verzoek had ingediend bij de Ondernemingskamer. Deze instantie iou een onderzoek moeten instellen maar het risico bestond dat tijdens het onderzoek al maatregelen door de directie zouden worden genomen die op sluiting uitdraaien. Rechtbank-president mr M. Cremers redeneerde echter dat de Onderne mingskamer zelfs mogelijkheden heeft om spoedeisende voorzieningen te treffen. Waar de horeca nu al ongeveer becij feren kan wat het te koude en te natte voorjaar (met alleen zonnige dagen rond de Pinksteren) aan verliezen heeft opgeleverd, daar tast de agrari sche sector vooralsnog in het duister. Een woordvoérder van het Land bouwschap verklaart alleen, dat „het hier en daar behoorlijk begint te knijpen". Voor akkerbouwers is het land nu onbegaanbaar geworden door de overvloedige regenval en de hoge stand van het grondwater. Aardappe len en suikerbieten verrotten in de grond en de oogst van diverse granen zal achterblijven. Fruittelers vrezen vooral voor de oogst van aardbeien (die nu geplukt zouden moeten wor den) en bessen. De problemen voor de rundveehou ders liggen op een wat ander terrein.' Zij vrezen het ergste voor het ruwvoer de komende winter, omdat het ge maaide gras in de wei dreigt te verrot ten. Het vee kan op de drassige wei niet uit de voeten, vertrapt het gras en produceert minder melk. Hagel Vallet/ de verliezen door al deze nat tigheid nog moeilijk te schatten, de schade als gevolg van de hagelbuien in de afgelopen weken Is nu bekend. Dé Hagelunie, een in agrarische ver- In sommige gebieden in Nederland hagelt het vaker dan in andere, con cludeert de Hagelunie uit jaren lang bijgehouden statistieken. Zo hagelt het in Drente. Zuid-Groningen, Lim burg en Noord-Brabant vaker dan in Noord- en Zuid Holland en in Zeeland. De zwaarte van de hagelbuien Is zeer afwisselen geweest. De grootste ha gelstenen hadden de omvang van duiveëieren. ze vielen met grote snel heid uit de lucht en vernietigden in sommige gevallen kwetsbare land bouwgewassen helemaal. Meestal ging de hagel gepaard met veel regen. 40 tot 90 milimeter. Daardoor on stond aan de grondoppervlakte een oplossing van meststoffen en in de bodem aangebrachte onkruidbestrij dingsmiddelen in water. Voor plant jes (zoals suikerbietenplantjes, bete kende dit schade door bladverbran ding. AMSTERDAM (ANP) De Reclame Code Commissie heeft een klacht gegrond verklaard, die het financieel-economisch weekblad Beleggers Belangen heeft ingediend tegen een ad vertentie van 30 november 1978 van American Land Program. De advertentie bestond uit twee kolommen tekst, waarin de voordelen van door American Land Program (ALP) aangebo den beleggingen in Amerika werden aangeprezen. ALP verkoopt sinds het najaar van 1977 Amerikaans onroerend goed met de aanprijzing dat daaraan aanzien lijke fiscale voordelen verbonden zouden zijn. Het ministerie van financiën heeft bij herhaling meegedeeld, dat deze fisca le voordelen niet bestaan. In novem ber 1978 heeft het ministerie gepubli ceerd dat een wetsontwerp zou wor den ingediend waarbij ten overvloede nog eens uitdrukkelijk werd bepaald, dat voorwaardelijk verschuldigde rente niet voor aftrek in aanmerking komt. De Reclame Code Commissie acht de klacht gegrond. In de eerste plaats vertoont de advertentie door opmaak en tekst te veel overeenkomst met de redactionele tekst van de betreffende krant. Zij acht de advertentie op dit punt in strijd met artikel 5 van de Nederlandse code voor het reclame wezen. Voorts bestaat er kennelijk nog steeds onzekerheid over de vraag, of de door ALP gepretendeer de fiscale voordelen bij aankoop van door haar aangeboden onroerend goed in de praktijk in alle gevallen kunnen worden geïncasseerd. De co decommissie acht het noodzakelijk dat ALP zich te dien aanzien in haar advertenties zeer voorzichtig uitlaat. De wijze waarop de bewuste adver tentie is opgesteld en de opmerkin gen welke door ALP ten aanzien van de fiscale voordelen worden gemaakt, kunnen niet voorzichtig worden ge noemd. De Reclame Code Commissie merkt hierbij op, dat in feite geen verandering heeft plaatsgevonden in de situatie zoals die was op 25 mei 1978. Op die datum kreeg ALP tea aanzien van een gelijksoortige adver tentie een „openbare aanbeveling" van de Reclame Code Commlade waarin zij stelde, dat de passages In deze advertentie misleidend waren. Die uitspraak werd door het College van Beroep op 19 oktober 1978 beves tigd. De Reclame Code Commissie acht de advertentie van 30 november 1978 in strijd met artikel 7 van de Nederland se code voor het reelameweaen en zij beveelt ALP aan zich In het vervolg van een dergelijke wijze van adverte ren te onthouden. Partijen hebben vier weken de moge lijkheid tegen deze uitspraak in hoger beroep te komen. S Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE De directie van de textielonderneming Schuttersveld maakt zich zor gen over de textielimport uit China in de naaste toekomst. De volksrepubliek China eist van de EG een vertienvoudi ging ten opzichte van de tex tielleveringen. De EG-handelspolltiek wordt over wegend gekenmerkt door elementen van pure ruilhandel, aldus de directie in het verslag. Het gaat om de ruil van investeringsgoederen tegen tex- tielgoederen. Voor de handelspolitie ke autoriteiten wordt het daardoor een afweging tussen gewin op korte termijn (levering van investerings goederen en installaties) en verlies op korte termijn (werkgelegenheid Euro pese textielindustrie). De directie is benieuwd naar de uitkomsten van de handelspolitieke afweging, aldus de directie. Tot nu toe heeft men zich weinig aangetrokken van de textiel industrie. Schuttersveld had een jaar met stlj- gende omzet en winst. De omzet kwam van 102 op 126 miljoen, de winst van min 0,9 miljoen in 1977 op 5,7 miljoen. Het winstcijfer is echter in niet geringe mate beïnvloed door het loskoppelen van de verlieslijden de spinnerij-activiteiten die nu zijn ondergebracht in Spinner Nederland. Dit loskoppelen had eveneens tot oorzaak een vermindering van het personeelsbestand van 1.269 tot 1.062 man. Een derde gevolg van het losla ten van de spinnerij zal zijn dat meer moet worden geïnvesteerd in gebou wen die inmiddels door 8pinnerij Ne derland zijn verlaten. door dr G. van Roon In een tijd die zich kenmerkt door een stagnatie in de economie en een zorgwekkende werkloosheid, valt een groeiende belangstelling te constateren voor het onderwerp van de zgn. „lange golven" in de conjunctuur, ook wel „Kondratieffs" genoemd. Hieronder wordt een conjuncturele afwisseling verstaan van perioden met een sterke economische groei en tijden, waarin de groei stagneert. P-P' (STERDAM (ANP) Ondanks de «nge winter en het natte voorjaar de verkoop van motorfietsen in krland dit jaar nauwelijks minder in de vergelijkbare periode van Tot en met april werden 6.089 torfietsen verkocht tégen 6.089 in Direct rijzen dan vragen als die naar de mogelijke oorzaken hiervan, naar de gevolgen voor diverse sectoren van de economie en naar mogelijke effecten op andere gebieden in de samenleving. Het gaat l>ier om een actuele, maar ook om een moeilijke materie. landse traditie kan worden gespro ken, dit geldt ook voor de auteurs van de laatste jaren. Begin 1978 promo veerde in Groningen dr TJ. J. Broers- ma op een economisch proefschrift met de titel „De lange golf in het economisch leven. Empirische en the oretische onderzoekingen". Het valt op, hoe met name in en na HclDCH perioden van stagnatie de discus- terste vier maanden van 1978. Dit s*e over het mogelijke bestaan van üt uit cijfers van de RAI, verkoopranglijst wordt aange- W door Honda, van welk merk er 17 werden verkocht (in 1978 waren m 'er 2 723). Daarna volgen Suzuki I stuks dit jaar tegen 943 vorig "1. Yamaha (843 tegen 756). terwijl I *W als eerste niet-Japans merk de We plaats inneemt (531 tegen 394) sens een recente raming van de P waren er in ons land ongeveer 0 motorfietsen. „lange golven" zich heeft ontwikkeld. Leverden eerder in deze eeuw Van Gelderen, De Wojff, Kondratieff, Schumpeter. Simiand, Tinbergen en Duprièz aan deze discussie een bij drage. juist de laatste jaren zijn weer verscheidene publicaties verschenen, die voor dit onderwerp aandacht vragen. Bij kt al uit de eerder genoemde na men, dat hier bijna van een Neder- Gaf Broersma met name een instruc tief overzicht van de op dit gebied bestaande verklaringen, de auteur van het hier te bespreken, zo juist verschenen, boek. dr J. J. van Duljn, wijst op het belang van het conjuctu- reel proces in het algemeen en van het langegolfperspectief in het bij zonder voor het actuele beleid. Hij wil hiermee een bijdrage leveren aan de disucssie over de oorzaken van de huidige stagnatie. Van Duijn is lector in de algemene economie aan de Interfaculteit Be drijfskunde te Delft. In zijn boek pleit hij voor een economisch beleid, dat zich meer bewust is van het bestaan van conjuncturele processen en dat meer op technologische innovatie (vernieuwing) is gericht. Vandaar dat aan dit boek de ondertitel „Kan inno vatie ons uit het dal helpen?" is mee gegeven In het eerste deel van het boek gaat Van Duijn nader op de lange-golf- theorieeën in. Hij constateert dat er van de bestaande leerboeken slechts enkele (Andriessen, Korteweg en Keesing) op de „lange golf" ingaan, In zijn schets van de ontwikkeling van de discussie valt op. dat Van Gelderen al de motor-functie van nieuwe bedrijfstakken onderkende. Met name Schumpeter wees op de betekenis van innovaties als genera tor van economische schommelingen Niet toevallig verscheen zijn publica tie hierover tijdens een vorige periode van ptagnatle, de jaren dertig. In het voetspoor van Schumpeter en Van Mensch, die dffarblj een onder scheid maakte tussen basisinnova ties. verbeteringsinnovaties en schijninnowaties. behandelt Van Duijn de innovatiegolven als cycli sche processen. Dit is zowel van be lang met het oog op de verklaring van de omslag van expansie naar stagna tie, als voor het uitblijven van inno vaties in wat wel de recessiefase van de lange golf wordt genoemd. Vraagt in die reces6iefase het consoli deren en saneren van bedrijfstakken, aan wier groei een eind is gekomen, veel aandacht, daarnaast wordt een nieuwe golf van innovaties om de economie uit het dal te helpen, steeds urgenter Sturen Van Duijn legt een heel sterk accent op de betekenis van innovaties voor de economie en spreekt van de „sleu telrol van de Innovatie" (blz 151). Behalve voor de research en de on dernemers, ziet hij hierbij een belang rijke taak weggelegd voor de over heid Die kan de economische ont wikkeling beïnvloeden en zou meer moeten sturen, dan met vertraging op de ontwikkeling reageren. Daarbij komt, dat de overheid naar de me ning van Van Duijn en anderen voor Nederland ls dat aangetoond in een onderzoek van Post nog te weinig conjunctuur-bewust is. Hierin wil Van Duijn verandering ge bracht zien en pleit in dit verband voor een meer „innovatie-georiën teerd overheidsbeleid". Door een der gelijk beleid, dat met voorzichtigheid moet worden gehanteerd, zou de neergaande fase van de lange golf kunnen worden bekort. Het boek van Van Duijn raakt kern problemen van de huidige economi sche situatie. Het is alleszins de moei te waard, van de diagnose en de the rapie, van de schrijver kennis te nemen, dr. G. van Roon is docent Eigentijdse Geschiedenis Sociale Faculteit, Vrije Universiteit dr J. J. van Duijn. „De lange golf in de economie". Uitgegeven bij Van Gorcum Assen. Prijs 32,50 Opleving Schuttersveld kon vorig jaar profite ren van een opleving die zich in fe- heel 1978 heeft voortgezet, vooral op het gebied van de voor de onderne ming zo belangrijke corduroystoffen. Het exportpakket binnen de afzet nam toe van 59 tot 63 procent. In de eerste vier maanden van dit Jaar lagen de concernomzetten aan zienlijk hoger dan ln de overeenkom stige periode van 1978. De orderporte feuille ls thans goed gevuld in de hoofdartikelgroep. Bij bedrukte weefsels, fluwelen en gordljnvelours is de orderstroom daarentegen niet optimaal. De directie zegt niet te kunnen over zien of het hoge produktlepeil van de eerste vier maanden gedurende heel 1979 zal kunnen worden gehand haafd. Dit vereist een voortgaande orderstroom op hoog niveau. Gezien het nerveuze karakter van de textiel markten is hieromtrent geen voor spelling te doen, wordt in het verslag gezegd Rekening wordt gehouden met een vermindering dit jaar van het saldo exploitatierekening (deze steeg ln 1978 van 4,8 min tot 13.8 min), hetgeen uitzonderlijk hoog was door een samenloop van gunstige om standigheden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13