Beleid Israël obstakel voor vrede Strijd om kazerne Nationale Garde itaker moet snipperdag nemen Kiesuwkado Regentesk IVat doen we dus oi Vaderdag? Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw h Koel ismw=Usi De Leeuw W >4 Geen Europese :etel voor Winand Leschot Met de Filippino's gaat het slechter Waaier- weelde De rozen geuren weer De dokter als uitvinder Vogels wachten op 'hun' eiland Regering bezorgd over nederzettingen op Westelijke Jordaanoèver: Rechtbank verbiedt spoorstaking verhuizingen? Kleuterleidsters illoze acties te verwachten Steun de Sandinisten }PvdA NICARAGUA Trouw Bij de tijd I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw i 37§TE JAARGANG NR 10873 ZATERDAG 16 JUNI 1979 Vrij koel met nog enkele buién maar ook zonnige perioden Middagtempera- turen omstreeks vijftien graden Celsius Matige tot vrij krachtige noordwesy ten wind 4 tot 5 Beaufort. Vooruitzichten voor morgen en overmorgen: overwegerid droog met zonni ge perioden. Maximum temperaturen ongeveer achttien graden Morgen/overmorgen Zon op 05.19/05.19 onder: 22.03/22 03 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning? Loopt dan eens bij ons binnen In ome totohal vindt U circ.i 450 woningen uit dé regio, compleet met toto. gerangschikt op prgsklasse Riinsburgerwecj 100 Rgnsburg. telefoon 01718- 2930 makelaardij by LOSSE NUMMERS 60 CENT \GINA 27 AGINA 25: HGINA 29: HGIIfA 33: AGINA 23 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse regering is uitermate bezorgd over de huidige Israëlische politiek ten aanzien van de vesti ging van nieuwe Israëlische nederzettingen op de bezette westelijke oever van de Jordaan. Nederland ziet het beleid van de Israëlische regering op dit punt als een ernstig obsta kel op de weg naar uitvoering van het vredesakkoord tussen Egypte en Israël. De bezorgdheid van de Nederlandse regering is recent al herhaalde malen in Jeruzalem benadrukt en zal ook de Nederlandse opstelling bepalen in het beraad van de ministers van bui tenlandse zaken van de Europese ge meenschap, aanstaande maandag in Parijs. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De vice-president var. de Utrechtse rechtbank, mr. L. Schu- man heeft de Vervoersbonden FNV verboden aanstaande maandag een spoorwegstaking uit te roepen. Op de overtreding van het verbod staat een dwangsom van een miljoen gulden per overtreding. Het stakingsverbod van de recht bankpresident geldt voor de maand juni. In die periode moeten de ver voersbonden en de directie van de Nederlandse Spoorwegen tot nieuw overleg komen. De rechtbankpresi dent overwoog in zijn vonnis dat niet kan worden gezegd dat alle mogelijk heden om te komen tot een zinvol overleg waren uitgeput en dat het handelen van de bonden de toets der zorgvuldigheid jegens NS niet kan doorstaan. Hij overwoog tevens dat de door de bonden gestelde eisen in het vergevorderde CAO-overleg nieuw waren en dat inwilliging ervan voor. de spoorwegen verstrekkende gevolgen zou hebben op het gebied van financiën en personeelsbezetting. Toch acties De Vervoersbonden FNV hebben al bij voorbaat laten weten dat er on danks een voor hen negatief vonnis toch acties bij de NS zullen komen. Volgens voorzitter G. Gijzen van de bedrijfsgroep spoorwegen zullen de NS'ers onder diensttijd massaal werkoverleg gaan voeren. Wat Gijzen betreft kan dat volgende week dins dag al beginnen. Hij noemde het triest dat de NS in het kort geding niet wilde ingaan op de inhoud van het geschil met de bonden. De bon den willen ongeveer tien miljoen gul den voor 400 arbeidsplaatsen. Door korting op hun salaris zou hiervoor al 4,5 miljoen gulden beschikbaar zijn. De rest zou de NS moeten betalen. Volgens Gijzen wordt het hoog tijd dat de NS in de gaten krijgt dat de eisen van de bonden gerechtvaardigd zijn, omdat zij niet meer vragen dan het geld dat vrijkomt door kortingen op de salarissen ook werkelijk be- Vervolg op pagina 3 Het is nog niet zeker of minister Van der Klaauw in de besprekingen in het kader van de Europese politieke sa menwerking, maandag akkoord zal gaan met een nieuwe EG-verklaring over het Midden-Oosten. Dat hangt mede af van de voorstellen daartoe van de andere landen. Buitenlandse zaken in Den Haag be nadrukte gisteren dat de bezorgdheid van de Nederlandse regering met name wordt veroorzaakt door uit spraken van de Israëlische regering waarin Israëlische soevereiniteit over heel Judea en Samaria, wordt ge claimd. Volgens Nederlandse opvat tingen is deze claim strijdig met de ook door Israël indertijd aanvaarde resolutie 242 in de Verenigde Naties over de ontruiming tvan, door Israël in 1967 bezet gebied. Alhoewel in deze resolutie niet absoluut over1 ontrui- De Russische president Breznjew en zijn Amerikaanse collega Carter bij hun eerste ontmoeting in Wenen. De staatsleiders zijn daar om het Salt-verdrag te tekenen. Meer informatie op pag. 7. MANAGUA (AFP, AP, Reuter) De luchtmacht van presi dent Anastasio Somoza van Nicaragua heeft gisteren stellin gen van Sandinistische guerrillastrijders gebombardeerd in een poging te verhinderen dat de belegerde kazerne van de Nationale Garde in handen van de opstandelingen valt. ADVERTENXIE Holwerda! niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais (onder wijs) zal voor het schooljaar 1979-'80 extra-middelen toekennen aan de pe dagogische academies en opleidingen voor kleuterleidsters. Hierdoor wor den zeker 65 arbeidsplaatsen gehand haafd. die anders zouden zijn wegge vallen. ADVERTENTIE De stad is verder volledig in handen van de Sandinisten, die de comman dant van het garnizoen, Generaal Gonzalo Evertz, een ultimatum heb ben gesteld waarin zij eisen dat de gardisten zich overgeven. De gene raal had dit echter geweigerd en de regering in Managua om versterkin gen en luchtsteun gevraagd. De Nationale Garde maakte vrijdag bekend dat zij in gevechten met San dinisten in Managua en enkele voor steden 46 guerrilleros had gedood. Intussen gaat de evacuatie van bui tenlanders voort. Tot dusver zijn meer dan driehonderd Amerikanen, alsmede kleinere groepen Engelsen, Canadezen en Japanners uit Nicara gua vertrokken. Zij worden door transportvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht naar de Panama kanaalzone gebracht. President Somoza heeft voor het eerst sinds het begin van de burger oorlog laten weten bereid te zijn on derhandelingen te voeren met de re bellen. Meer achtergrond over de situatie in Nicaragua op pag. f. ADVERTENTIE Nu Somoza nota bene met vliegtuigen zijn eigen mensen bombardeert en zich in een bunker opsluit, is het de hoogste tijd het Sandinistisch Bevrijdingsfront te steunen. Somoza moet weg. om nooit meer terug te komen! Steun de Sandinisten Giro: 3580163 Nicaragua Comilé, van Speijkstraat 21, Utrecht onze sociaal-economische redactie iTERDAM/DEN HAAG Ambtenaren, die volgende week dinsdag willen meedoen aan ïassale FNV-demonstratie tegen het kabinet in Utrecht moeten vakantieverlof opnemen iet opzettelijk nalaten van het verrichten van dienst zal geen salaris worden uitbetaald. lister Wiegel van binnenlandse heeft dit de ministers, de colle- an Gedeputeerde Staten en de ;es van burgemeester en wet- ers per circulaire laten weten, akantieverlof kan alleen wprden nd als het dienstbelang zich egen niet verzet, aldus de minis- i het rondschrijven. Dit is onder het geval als onderbezetting t en er extra-kosten moeten wor- jemaakt voor inhaalwerk. jn brief wijst Wiegel erop dat ondsleden met een kaderfunctie kunnen krijgen op grond van ijksambtenarenregelement. Ook den en plaatsvervangende leden lijzondere commissies en dienst- nissies, die een functie vervullen organisatie van een demonstra- unnen dit buitengewoon verlof sn. lidmaatschap van deze commis- ormt op zichzelf geen reden tot erlenen van dit verlof. Ten slotte de minister erop dat bij het telijk nalaten van het verrich- ian dienst in strijd met de daar- bestaande verplichtingen geen is zal worden uitbetaald. :entrale werkgeversorganisaties en zich al eerder op het stand- gesteld, dat geen loon dient te worden uitbetaald aan werknemers, die zonder toestemming aan. de de monstraties deelnemen. Ook zij moe ten een snipperdag opnemen. De werkgevers vinden dat de kosten van een politiek conflict tussen de FNV en de overheid .niet mag worden afge wenteld op de bedrijven. De werkge vers-leden worden aangeraden te zor gen voor een goede registratie van de verzuimde werktijd. Belangstelling Inmiddels melden de ambtenaren bonden ABVA en KABO een massale belangstelling voor de protestbeto ging tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet. Er worden dinsdag zo'n 30.000 ABVA- en KABO-leden verwacht uit de drie grote steden. Amsterdam neemt er daarvan zo'n tienduizend voor zijn rekening. Het ziet er overigens naar uit dat vooral het Amsterdams en Haagse publiek met de gevolgen van de acties zal worden geconfronteerd: In deze ste den zullen dinsdag het grootste ge deelte van de dag geen tframs, bussen of metro's rijden. In Rotterdam en Utrecht functioneert het openbaar vervoer wèl. Met name voor Utrecht geldt dat de FNV haar eigen demon stratie in de wielen zou rijden, wan neer het openbare vervoer „plaat" gaat. Naar verwachting zal het open baar vervoer toch al de handen vol hebben om de demonstranten af en aan te voeren. Om een goede bereid- baarheid van Utrecht te garanderen zijn de FNV-bonden ook niet van plan om het treinverkeer lets in de weg te leggen. Het streekvervoer in de Utrechtse regio wordt overigens wèl stilgelegd, maar dan alleen 's och tends. Tegen het middaguur gaan de streekbussen weer rijden. „Ruim schoots op tijd om mensen naar de demonstratie te brengen", aldus een vakbondswoordvoerder. In Amsterdam is het personeel van het gemeentelijk vervoersbedrijf op geroepen om vanaf elf uur 's morgens bus of tram van het eindpunt terug te brengen naar garage of remise. Daar na zal er gezamenlijk worden vertrok ken naar Utrecht voor deelneming aan de protestdag van dc FNV. Om ongeveer zeven uur wordt het perso neel dat late dienst heeft in de garage of remise terugverwacht. Ook de me tro zal in die periode niet rijden. Ook bij de stadsreiniging, de sociale dienst, het welzijnswerk, publieke werken en in de sociale werkvoorzie ning zaj het werk worden onderbro ken. Volgens de ABVA en de KABO zullen er in het Slotervaartziekenhuis en in het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis Vervolg op pagina 3 Het volk wenst geen Interventie wapens voor Somoza inbreuk op haar zelfbeschik kingsrecht Hat Nicaraguaanse Volk wil eon vrij en onafhankelijk land Steun het volk en het F.S.L.N. giro 3580163 t.n.v. Nicaragua Comité, Utrecht. Demonstreer mee maandag 18 juni 13.00 uur. Lange Voorhout bij de V S. ambassade, 's Gravenhage. De jeugd van het Libanese Haris, waar het hoofdkwartier van het Ne derlandse VN-bataljon is gevestigd, toonde gisteren een overweldigende belangstelling voor het uitreiken van VN-medailles aan driehonderd Nederlandse militairen. De soldaten kregen de onderscheiding, omdat ze tenmïhste drie maanden bij het VN- vredeskorps hebben gediend. Vooral de jongsten stonden vooraan tijdens de ceremonie op het dorpsplein. Gevoel voor traditie is in de Dordtse gemeenteraad bij CDA en VVD ver te zoeken. Laten burgemeester en wethouders een mooi representatief schilderij maken van zichzelf, een echt regentenportret dus, in een rijke culturele traditie. En dan heet dat egd-tripperij. ADVERTENTIE Bloemen houden van mensen. Bloemen doen je iets. Elke bos opnieuw. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Helly Blok on.lna van hauwen Lektuurhanger (B) Nooil meer zoeken naar de krant of tv-gidv Decoratief |Ule leeluur- hangcr. Lederen halst.isje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch ho vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordm Ketting mei armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-handje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. QD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. db

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1