;)r. >ver Stern: Israël illusie kwijt Pais wil in 1980 tien projecten 4- tot 14-jarigen Meubelfabriek Oisterwijk >ijren Voorgeschiedenis 4 e zijn in Rusland Joden, in Israël Russen Door samenwerking bestaande scholen Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. VVD wil in Ridderzaal vergaderen 'Beroep tegen dumpen in zee onmogelijk' - IJDAG 15 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET familie Stern is al jaren bekend rde strijd, die zij voerde met de jet-autoriteiten. De nu 61-jarige A jlichael Stern, vader van Victor V tugust, werd een symbool van de i voor Joodse emigratie uit de jet-Unie. 1973 vroeg August als eerste van imilie toestemming naar Israël togen emigreren. Een half jaar werd vader Michael door de scbe geheime dienst, de KGB, uitdragen het vertrek van August f* urbieden, aldus Victor. De Sterns Kl jerden met als gevolg, dat Mi- J Stern werd gearresteerd, ter met valse beschuldigingen werd „Aobeerd een aanklacht te con- e i 1974 werd Michael Stern tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld, maar in 1977 zwichten de Russen voor een golf van internationale pro testen en werd hij vrijgelaten. Au gust en Victor werden min of meer gedwongen Rusland te verlaten, waarna August zich evenals zijn ouders in Amsterdam vestigde. Victor emigreerde naar Israël. Dr. August Stern publiceerde in 1976 een boek, over de „zaak-Michael Stern", een aanklacht tegen de Rus sische staat. Een maand geleden is er een nieuw boek in de Franse taal, geschreven door vader Michael en zoon August beiden, waarin een kri tische, politiek-maatschappelijke analyse van het seksuele leven in Rusland wordt gebracht. Al met al: de Sterns zullen zich niet erg populair hebben gemaakt bij de Sowjet-autoriteiten. Victor en Au gust Stern wekken overigens bij ons, „naïve" westerlingen, die geen tota litaire staat gewend zijn, soms de indruk wel erg snel samenzweringen van de KGB te vermoeden. Bovendien rijst de vraag of zij, zoals de meeste Russische dissidenten, wellicht niet te hoog gespannen ide alen hebben gekoesterd over de wes terse democratie, in dit geval over de staat Israël. hij Dor Huib Goudriaan ng ng «STERDAM Dr. Victor Stem, de Russisch-Joodse fysicus, die vier jaar geleden uit de 'jet-Unie naar Israël emigreerde, zegt „elke illusie over Israël" te hebben verloren. Hij laat cynisch en verbitterd uit: „Wij zijn in Rusland Joden, maar in Israël Russen, het ej introuwen is hetzelfde." ngi nen van zo'n 25 jaar die een vrouw gen van de Russische Joden, die in laa 38-jarige Victor Stern, die eergis- met twee kinderen (mijn vrouw) ver- Israël immigreerden, in het algemeen horen van vier uur 's middags tot elf kan worden gezegd, dat ze een „more uur 's avonds en dan die vrouw be- le schok" hebben opgelopen. „Materi- dreigen met: als Je niet met ons wilt eel hebben de arbeiders bij voorbeeld samenwerken arresteren we jou ook het wel beter, maar ze voelen dat ze en zetten we jouw kinderen op straat niet welkom zijn. De gemiddelde Is- of we sturen ze terug naar Rusland. raëli ziet in de nieuwkomers een be- Als deze Jonge functionarissen den- dreiging: ze zullen de aanwezige ba ken zo machtig te zijn, dat ze alles nen en huizen opslokken, terwijl het kunnen doen, ziet de toekomst van leven zo al moeilijk genoeg is. Elke Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Pais (Onderwijs) wil volgend jaar beginnen met tien projecten elementair onderwijs voor vier- tot veertienjarigen. De projecten moeten worden uitgevoerd door samenwerkingsverbanden van basisscholen en scholen voor voortgezet onderwijs. Een en ander blijkt uit een beleids notitie van de minister, die hij heeft toegestuurd aan de overkoepelende onderwijsorganisaties. Dr. Victor Stern in de woning van zijn broer in Amsterdam met zijn vrouw en twee jonge stofleren uit Tel Aviv op Schiphol ;wam, geeft in een gesprek (waar- jn broer August aanwezig is) lelden van de „morele schok", hij en de Russische Joden in het teen ondergaan in Israël. „Even- iin Rusland werd ik verhoord door theime dienst, bleek in mijn ge- iets van persvrijheid en kon ik werk naar mijn zin en capacitel- ijgen." ir Stern is vandaag op de Rotter- se Erasmus universiteit zijn werk (ederland begonnen. De komende e jaar zal hij met dr. W. H. H. V nermeijer, hoogleraar in de wis- Tdige economie, samenwerken op gebied van numerieke wiskunde computerprogrammering. „Via normale sollicitatie ben ik aan werk gekomen", vertelt Stern. „Ik in Israël tevergeefs geprobeerd de slag te komen." deze staat er somber uit." 1.1 irdat hij blijk geeft van zijn teleur- ling over de negatieve benadering de bevolking van de Russische die Israël binnenkomen, wil ir zijn verhaal over zijn recente ingen kwijt. aan dr. Victor Stern: U zou 15 met uw gezin naar Nederland kken om daar aan de slag te toen op 14 mei Israëlische dou- tambten dat verhinderden. Er en beschuldigingen tegen u die weer werden ingetrokken door hter in Tel Aviv. Hoe verklaart 10 «e gang van zaken en wat ge- rde er precies? se hele zaak is in scène gezet door Israëlische geheime dienst in sa- nwerking met de Russische KGB. (1 was de Sterns zwart te maken en laten voelen dat de arm van de B ver reikt. Het was een poging onder druk te zetten. De laatste weken van mei en de eerste y/ fk van juni heb ik geen prettige I gehad, maar in zekere zin was het 0 dragen, omdat ik zoiets voor de :ede keer meemaakte. Het was de lfde methode en dezelfde manier beschuldigen als in de Sowjet- Ook in Israël werd ik ervan chuldigd te hebben gestolen van staat. Maar u moet weten dat ik 1 imer belastingwetten of verorde- H ren van de douane heb overtre- Toch kwamen op 14 juni om drie 's middags douane-beambten i huis binnen, vertelden dat ik het drie maanden niet zou kunnen iten, omdat ze die tijd nodig had voor een onderzoek en lieten hele huis leeghalen. Zelfs de Ikast werd meegenomen." t u zich verzet? Uil vroeg de beambten het huiszoe- ou ïsbevel, dat in het Hebreeuws was !ld. voor mij te vertalen, want ik ek geen Hebreeuws. Maar het ■of eoord was: nee. Ik kreeg ook geen (temming de politie of mijn advo- ol it te bellen. Toen ik toch probeerde telefoon te pakken, werd ik in mijn si Icht geslagen en sloeg ik terug, werd ik ervan beschuldigd de mten te hebben aangevallen. Ten- te zag mijn vrouw kans de politie le eaarschuwen, maar die zei dat ze li kon doen. Ze was wel vriende- net zoals in Rusland als de KGB hter zit. Ik heb toen 48 uur gevan- gezeten in een cel op het politie- Jtau. Ik ervaar het als bijzonder toevend dat deze beambten, deel makend van de jonge generatie °ffli's, dermate geïndoctrineerd dat zij zo konden optreden. Hoe. Israël nog het beeld bewaren van democratische staat, als deze we generatie geen enkel begrip ft van mensenrechten, van nor- burgerlijk fatsoen? Jonge man- Hoe komt u er toch bij, dat deze actie niet alleen uitging van de Israëlische geheime dienst, maar ook van de KGB? „Er bestaat contact tussen deze beide diensten, ze hebben een overeen komst om gegevens uit te wisselen en werken samen op het gebied van de emigratie van Joden uit Rusland. Voor het samenspel van de Israëli's en de KGB wat betreft onze zaak hebben wij bewijzen, maar die kun nen we (nog) niet laten zien, omdat er dan andere mensen bij betrokken ra ken. KGB zowel als Israëlische gehei me dienst zijn erbij gebaat te weten te komen, welke vrienden en relaties ons hebben geholpen om bij voor beeld vader uit de Sow jet-Unie te. krijgen. En dan de merkwaardige samenloop van omstandigheden, dat ik van plan was om op 15 mei via Cannes naar Schiphol te vliegen waarna de inval van de douane komt. Ik zou op het filmfestival van Cannes met de Ame rikaanse maatschappij, die een film wil maken over de zaak-Stern, de promoting van deze film bespreken. Dat is een jaar vertraagd. Toen lk acht maanden geleden con tact kreeg met die filmmaatschappij over zo'n film, kwam er een bevel van de Israëlische geheime dienst te ko men praten. Hun vragen richtten zich ook toen op de contacten die mijn broer en ik hadden bij de hulp aan mijn vader, toen die nog in Rusland was. Maar ik vond het immoreel die namen te geven". „Het was weer dezelfde methode als in Rusland: erachter proberen te ko men welke relaties Je hebt. Toen ik niet toegaf, werd gezegd: de ware reden van dit gesprek is dat we je ervan verdenken een Russisch spion te zijn. Ik heb geantwoord: maak die beschuldigingen waar, dan bel ik mijn advocaat. Op 14 mei, toen de douane mij aanhield, stelden ze weer dezelfde vragen over de relaties, die wij hebben". Is het niet wat vreemd dat de KGB binnen uw zienswijze samen werkt met het in Russische ogen „zionistische" Israël, dat de Russen toch verafschuwen als we de Russi sche officiële verklaringen mogen geloven? Dr. August Stern: „De Sowjet-Unie speelt een prachtig spel met de Russi sche Joden, dat alleen maar in hun voordeel uitvalt. Zoals de Joden in het Derde Rijk een Davidsster droe gen, hebben de Joden in Rusland een stempel in hun paspoort, om ze als zondebok bij interne problemen te kunnen gebruiken. Bovendien spelen ze deze groep, die wil emigreren uit, om handelsvoordelen van de Ameri kanen te verkrijgen in ruil voor meer emigratiemogelijkheden. En buiten lands politiek gezien, is het voortbe staan van de staat Israël een garantie voor een vijandige houding van de Arabische olieleveranciers tegenover het Westen." Een vergezochte constructie? Het is August Stern niet uit het hoofd te praten. Hij vindt het Westen „dom en naïef", omdat het in deze val van de 8owjet-Unie trapt. August meent, evenals Victor, dat over de ervarin- Russische Jood, die een wens uit, krijgt te horen: Soms klachten? Ga dan maar terug naar de Sowjet-Unie. we hebben jullie niet uitgenodigd." Dr. Victor Stern beschuldigt de Israë lische autoriteiten er ook van in We nen, het opvangcentrum van de Rus sische emigranten, een vals beeld te schetsen van de mogelijkheden in Israël. „Waarom hebben ze mij niet direct gezegd, dat er in Israël geen werk is voor zoveel wetenschapsmen sen als in Rusland? Waarom hebben ze niet gezegd: U bent welkom, maar dan moet u wel op een bank gaan werken? Een ande re grief van Victor Stem is dat er in Israël geen persvrijheid zou zijn. Van af 14 mei, de dag dat de Israëlische douane zijn woning binnenkwam tot 2 juni, de dag dat de rechter besliste dat hij onschuldig was, verscheen er geen letter over de affaire in de Israë lische pers. „Pas door publikaties in de Neder landse pers die hoorde dat ik niet in Nederland was aangekomen werd men gedwongen mij op 2 Juni vrij te laten en pas daarna kwam er een bericht in de Israëlische pers. Ook over de problematiek van de Russische Joden wordt in de Israëli sche pers gezwegen. En waarom heeft geen enkele journalist mij benaderd nadat ik onschuldig was verklaard? Ja, ik verloor mijn Illusies over Israël en natuurlijk is dat voor mij een zeer droevige zaak. Maar ik ben niet tegen de belangen van de mensen in Israël en daarom zeg ik ook dat Israël juist goodwill verliest met deze houding tegenover de Russisch-Joodse immi granten. Wij voelen ons ook niet schuldig, doordat wij geen plaats in Israël konden vinden." In zijn notitie stelt Pais uitdrukkelijk dat hij geen nieuwe scholen voor ele mentair onderwijs wil. Hij vindt dat deze nieuw vorm van onderwijs moet worden gegeven in bestaande kleu ter- en lagere scholen (de nieuwe ba sisschool) en in de tweejarige brugpe- rlode van het voortgezet onderwijs. Achterliggende gedachte van het ele mentair onderwijs is dat vier tot veer tienjarigen straks zonder enige on derbreking een leerweg kunnen vol gen. Pas na de tweejarige brugperio- de in het voortgezet onderwijs moe ten ze kiezen voor het type voortgezet onderwijs dat ze uiteindelijk willen gaan volgen. Wat dat betreft lijkt het elementair onderwijs een beetje op het zogeheten funderend onderwijs voor vier- tot zestienjarigen, waarvan al geruime tijd drie projecten lopen. Minister Pais acht uitstel van keuze tot na het veertiende Jaar op grote schaal en op middellange termijn echter onmogelijk. Hij wil voor het funderend onderwijs dan ook maar beperkte ruimte openhouden. In totaal wil Pais voorlopig twintig projecten elementair onderwijs op zetten. De eerste tien volgend Jaar en de rest in 1981. In de jaren daarna (1982-'83) wil hij het aantal projecten uitbreiden. De projecten zullen drie Jaar lopen met een mogelijkheid van een vierde (afbouw)) jaar. De eerste tien projecten kosten naar schatting 2,5 miljoen gulden. Daar komt dan nog 200.000 gulden bij voor twee medewerkers van de Stichting ADVERTENTIE Garantie tot 1992 8GEMEESTERS Tot burge- iter van Leerdam is met ingang 16 augustus benoemd de heer D poraal uit Moordrecht, sinds 1 juli secretaris van de AR Partij. De 'Corporaal is gereformeerd en lid het CDA. Hij is 42 jaar. Tot temeester van Holten is per 1 juli oemd mr. W. L. F. C. Ridder van >pard (33) uit Hasselt. Hij is sinds hvember 1974 chef van het kabinet 12 jaar garantie Massief Europees eiken geloogd volgens oud recept ongekende service ook na jaren voorzien van eigen brandmerk D. Corporaal van de burgemeester van Zwolle. Hij is hervormd en lid van de WD Amstrrdam. I ridvltadr 98-99 Rcrltrl 71 (Y NnorririndtrvL'pa 116. Rrverwiik- Parallrlwrc ÏOO. Amsterdam, Leidsckade 98-99, Berkel (ZHX Noordeindseweg 116, Beverwijk, Parallelweg 100, Ede, Grotestraat 72/74, Hecrenvecn, Dracht 142, Hengelo (OX Deldenerstraat 3-5, Oisterwijk, Heusdensebaan 65, Roosendaal, Dokter Brabersstraat 24, Utrecht, HoUantlaan 26, Valkenburg (LX Reinaldstraat 7, Zuidlaren, De Millystraat 7, Zwolle, Melkmarkt 48. leerplan ontwikkeling tSLO), die zich gaan bezighouden met het onderwijs plan. Selectie Alle scholen voor kleuter-, lager en voortgezet onderwijs zullen nog voor augustus van dit Jaar een circulaire over het elementair onderwijs in de bus krijgen. Tot 1 november aan staande kunnen groepen van scholen (basisonderwijs/voortgezet onder wijs) zich voor een project aanmel den. Na een selectie moeten de deel nemers gaan werken aan projectplan nen, die voor 1 maart volgend Jaar moeten zijn ingediend. Met name brede scholengemeen schappen voor VWO/AVO/LBO ko men voor de projecten in aanmerking alsmede kleuter- en lagere scholen die ai bezig zijn met het vormen van een nieuwe basisschool. Wat het voortgezet onderwijs betreft is echter ook een combinatie van twee „smal lere" scholengemeenschappen (VWO/ HAVO en MAVO/LBO bijvoorbeeld) denkbaar. In de loop van volgend jaar zal Pais wellicht ook de pedagogische acade mies en de nieuwe lerarenopleidingen met een project elementair onderwijs confronteren. De coördinatie van de projecten blijft voorlopig in handen van het ministerie. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Naast de dagelijkse sores over de landsproblemen, willen de vaderlandse parlementariërs ook wel eens aan zichzelf denken. De ei gen huisvesting op het overigens sfeervolle en statige Binnenhof is veel te krap en inefficiënt. Al jaren wordt er over nieuwbouw gepraat, maar het wil maar niet vlot ten. Honderdelf architecten bakten er In een wedstrijd niets van; althans, de jury zei dat er geen plan tussen zat om een fatsoenlijk parlement van te bouwen. Inmiddels ls er een bouwbe- geleidingscommlssle die drie archi tecten naar een hopelijk beter resul taat moet loodsen. Gisteren verga derde die commissie in de Tweede Kamer, de Oude Balzaal, op het Bin nenhof. De Tweede Kamerfractie van de VVD wierp zich in die vergadering op als beschermers van de „historische kwetsbare omgeving" in de Haagse binnenstad. De liberalen vinden dat er bij vervanging van de oude, te krappe vergaderruimte niet moet worden gekeken naar nieuwbouw. Immers op een steenworp afstand staat nog de Ridderzaal, die voldoen de ruimte biedt en nu nauwelijks wordt gebruikt. De koningin leest er de troonrede voor als het parlemen taire Jaar wordt geopend en verder is er wel eens iets officieels, maar daar houdt het mee op. De liberalen, die uit nostalgische overwegingen de stijlvolle Ridderzaal verkiezen boven kille nieuwbouw, dienden een motie in voor dat plan. Zij krijgen echter weinig steun van het CDA en de PvdA. Die vinden het jasje van het parlement al te lang krap en met zijn drieën in een bankje is toch geen regeren? De Ridderzaal zal daarin nauwelijks verbetering brengen. Liever dus nieuwbouw, van alle gemakken voorzien. GRAVELAND (ANP) De stichting natuur en milieu is verontwaardigd over de geringe inspraakmogelijkhe den in de zaak van het dumpen van radio-actief afval in zee. De stichting stelt hiervoor het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne verantwoorden j k. Minister Ginjaar heeft, aldus de stichting, pas woensdag een vergun ning verleend aan het energiecen trum Nederland voor het storten van dit afval. Daarmee maakte de minis ter de wettelijk vastgelegde beroeps mogelijkheden vrijwel onmogelijk. In tegenstelling tot eerdere berichten zal ook afval uit de twee Nederlandse kerncentrales worden gedumpt. Vol gens de stichting natuur en milieu moet het ministerie in verband met internationale verdragen reeds drie maanden geleden op de hoogte zijn geweest van de stoffen die zullen wor- *n gedumpt. De stichting heeft mi nister Ginjaar gevraagd de ultvoe ring van de dump-plannen op te schorten tot de beroepstermijn is ver streken en de raad van state uit spraak heeft kunnen doen op even tuele verzoeken tot verdere opschor ting van de dumping Volgens de plannen wordt het in be ton gegoten afval maandag in IJmui- den op een schip overgeladen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9