Kabinetscrisis onverstandig Tekening van een lezer spreken zonder klappertanden rouw Commentaar tl8' 'Andriessen moet ons krediet geven' Verplicht landelijk examen geschiedenis niet in '81 lijnman en het parlement (1) lijnman en het parlement (2) rije baan M;; ederlandse arts op vrije voeten CNV-voorzitter, ondanks bezwaren tegen bezuiniging: zelf melken vaste gast redders karl marx oefenbom UDAG 15 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET lister Tuijnman van verkeer en prstaat heeft natuurlijk geen Inent het parlement opzettelijk pen spel willen zetten. Er hoeft Jl enkele twijfel te bestaan, ook I na het pinnige interpellatiede- fje van de PvdA-kamerlid Ed Thijn, waarin termen als Inachting voor het parlement", T Kamer mag slechts voor ap- fcsmachine spelen, dan wel ptioneren als overbodig sluit- niet van de lucht waren. schien was het wel dit geweld, de regeringspartijen al op de rhand in de al te simpele verde- jngslinie terugdrong van de mi- sr heeft gelijk en de aantijgin- van de oppositie zijn volko- Juit de lucht gegrepen. Dat is ner, omdat door het optreden de minister het parlement wel lijk in een moeilijke positie is moeuvreerd. kan onze volksvertegenwoordi- geen enkele wijziging meer """^irengen in een ingrijpend ta- rievenplan voor het openbaar ver voer. Met ingang van 1 oktober zullen de meeste tarieven van openbaar vervoer grotendeels op elkaar worden afgestemd en wel zodanig dat het in de toekomst mogelijk moet kunnen zijn (het doet er niet toe waar) kaartjes te kunnen kopen die overal geldig zijn. Om deze operatie mogelijk te ma ken worden de tarieven met ge middeld 5,5verhoogd. Dat is hoger dan de procentuele stijging van de kosten van levensonder houd. Bovendien gaat het om een gemiddelde verhoging die per ge meente nogal verschillend zal uit pakken. Welnu voor de Tweede Kamer geldt dat zij dit hele pakket moet accepteren dan wel met een jaar uitstellen met alle budgettaire con sequenties van dien. Het zal duide lijk zijn, dat geen enkel zichzelf respecterend parlement dit zomaar over zijn kant gaan. hteraf zijn er natuurlijk duizen- excuses te verzinnen waarom Kamer zich toch maar in dit lot :t schikken. Zo kan de minister verdediging aanvoeren dat hij ten tijdsklem is geraakt, onder doordat ambtgenoten van ie kot o over sommige onderdelen van pakket anders bleken te ltef ^n. lelijk bliek rendien is er het formele argu- Jeesï ^at ^et ^'er s'ec^ts om u'1" )duciren<^ be'eid gaat waaiover de ister de Kamer niet vooraf be- ft te raadplegen. En tenslotte is - dat was vooral op dit punt dat regeringspartijen overstag gin- de overweging van de mi- ;r dat de Kamer het over de ifdlijnen van de zaak wel met eens kon zijn. Het nieuwe lent zou daarom alleen maar tariefstijging zijn en daarover IM ;emeente Rotterdam hecht, in ;lijking met vorig jaar, minder ir aan de bouw van een tunnel le omgeving van de Van Brie- loordbrug; bij niet-Rotterdam- en niet-eilanders vooral be- van de berichten over kilo- Iers lange files bij de brug. Iterdam heeft er nu ook wel naar de capaciteit te vergro- door de brug uit te kragen. 0 uitstekend plan, mits aan één nrwaarde wordt voldaan, name- dat de op deze manier verkre- 1 extra ruimte wordt gebruikt als e baan voor het openbaar ver- Een betere propaganda voor openbaar vervoer dan zich on- mmerd langs zuchtende en in file opgesloten automobilisten kken N HAAG (ANP) De rechtbank oede Izmir (Turkije) heeft een huisarts Oldebroek gisterochtend veroor- !ld tot een maand gevangenisstraf, idat hij al twee maanden had geze- kwam hij meteen op vrije voeten. ens de juridische afdeling van de VB, die de Nederlander heeft bij- taan. mag de arts Turkije nog niet laten omdat de openbare aankla daar volgens de wet nog een ter- in van een week heeft om in beroep door Johan van Workum an Huub Elzerman Toen de vice-vooreitter van de FNV, Wim Spit, vorige week „massale demonstraties tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet" aankondigde, was op het zelfde moment al duidelijk dat er volgende week dinsdag in Utrecht alléén FNV'ers te hoop zullen lopen. „Iedereen is van harte welkom", riep Spit wervend, maar de inhoud en de organisatie van de betoging zal conform het FNV-beleid zijn." En eraan toege voegd: „Nee, we hebben niemand gevraagd om mee te doen, ook het CNV niet. De uitnodiging loopt via u, via de publici teit." behoeft de minister toch echt niet vooraf de Kamer te raadplegen? Zo eenvoudig is het echter niet. Zo berust het laatste deel van de 's ministers verdediging slechts op veronderstellingen zijnerzijds. Want over de nota van de minister heeft de Kamer zich noch nimmer uitgesproken. En gegeven de omvang van de tariefstijging ligt het zelfs voor de hand dat de Kamer moeite met het voorstel zal hebben. Het een is nu echter aan het ander gekoppeld en daarmee is de Kamer in een uiterst moeilijke positie gemanoeuvreerd. Formeel mag de minister dan wel het gelijk aan zijn zijde hebben, materieel heeft hij het gemeen zaam overleg met het parlement op zijn minst gezegd ernstig be moeilijkt. voortreppende bussen of trams, laat zich niet denken. Vooral zij die weten hoe zonder drastische maatregelen^ ten bate van het openbaar vervoer over een paar jaar de blijde rijders in het spitsuur zullen omkomen (en die ook an derszins het land leefbaar willen houden), dienen dit alternatief blijmoedig onder ogen te zien. Een onderzoek naar reismotieven en -doel (in die stilstaande files is daar ruimschoots tijd voor) biedt de opgeslotenen in elk geval één keer een aardig verzetje en geeft de vervoersmaatschappijen de kans om het aantal busverbindin gen op een zo rationeel mogelijke wijze uit te breiden en eventueel de aanleg van nieuwe railverbin dingen tijdig voor te bereiden. Zoals gezegd, op dat moment was duidelijk dat een organisatie met een greintje gevoel voor eigenwaarde niet op zo'n uitnodiging ingaat. Spit had net zo goed kunnen zeggen dat hij er niet over piekerde een telefoontje aan het CNV te besteden. Toch is het niet zozeer het wat onbehouwen uitnodi- gingsbeleid van de FNV geweest dat het Christelijk Nationaal Vakver bond van deelneming aan de demon stratie in utrecht en de stakingen elders in het land heeft afgehouden. Een politieke staking tegen een kabi net is afgezien van enige geèstver- wantschap met het CDA in CNV- kring altijd al een teer punt geweest. Een uitstekende kenner van de Ne derlandse maatschappelijke verhou dingen als Wim Spit weet dat natuur lijk ook. Het kost CNV-vooraitter Harm van der Meulen dan ook geen moeite om breeduit te argumenteren waarom het CNV zich niet laat verleiden tot een aanval op het voorbestaan van het kabinet zelf. Waarom doet het CNV niet mee? Het heeft per slot van rekening moeite genoeg met het kabi netsbeleid. „Ik zou het," zegt Harm van der Meu len, na een lange uiteenzetting, „geen goede zaak vinden, wanneer het kabi net zou vallen. Het zou betekenen dat allerlei noodzakelijke beslissingen worden uitgesteld, dat we met de werkloosheidsbestrijding minstens driekwart jaar achterop raken en dat heel 1980 voor dat doel verloren gaat. Een kabinetscrisis nu en ik zeg dat los van de politieke kleur en samen stelling van deze regering is onver standig. Geen werkloze zou ermee geholpen zijn. Hij zou het ook niet begrijpen." 'Niet mijn zaak' „Bovendien," Zegt hij ten slotte, „is de val van het kabinet niet mijn zaak. Vragen daarover moeten jullie aan Ruud Lubbers stellen. Als hij meent dat hij het kabinet om zeep moet brengen, dan is dat niet mijn zaak. Onze opzet is een ander beleid, niet het kabinet naar huis sturen." Het CNV heeft dus zo zijn bedenkin gen tegen de stormloop van de FNV tegen het kabinet. Van der Meulen wijst erop dat zijn organisatie niet eens is uitgenodigd om aan de de monstraties mee te doen. Het CNV zou zonder enige inspraak fungeren als toehoorder. Bovendien zou deel neming van de christelijke vakcen trale op zijn zachtst gezegd inconse quent zijn, omdat de FNV ook de monstreert tegen de aftopping van de prijscompensatie en dat is juist een van de punten waarvoor het CNV zich zeer heeft beijverd. „Wij zijn in het algemeen," zegt Van der Meulen, „er ook geen voorstander van dat het kabinet inbreekt in al afgesloten CAO's, maar van het geld dat uit een aftopping voortvloeit kun nen arbeidsplaatsen worden gefinan cierd. En dat geeft voor ons de door slag. Wij accepteren voor dit punt ingrijpen in de CAO's." Ook tegen de acties die de FNV over al in het land organiseert, kijkt het CNV vreemd aan. De vakbeweging heeft immers met het kabinet een conflict over Bestek '81. Wat heeft een individuele werkgever daarmee te maken? Er zijn zelfs werkgevers bij voorbeeld in de welzijnssector die in hun protest tegen Bestek '81 één lijn trekken met de vakbeweging. 'Politiek' „Het is duidelijk," 2egt Van der Meu len, „dat deze demonstraties en ac ties een politiek karakter hebben. Het gaat niet meer om kritiek op het beleid. Nee, het hele kabinet moet weg." „Onze opvatting is dat maatschappe lijke organisaties zoals het CNV kanalen zijn taak als kritische organi satie te vervullen. Zo zijn er de afgelo pen dagen series gesprekken geweest met de fracties van CDA, PvdA en VVD. Keuze Onmiddellijk na de bekendmaking dat het CNV niet mee zou doen aan de demonstraties in Utrecht liet de FNV weten dat ook de weigering om zich aan te sluiten een politieke keuze inhoudt. Ook de FNV zegt het kabi netsbeleid te willen beoordelen, maar wil bij een negatieve beoordeling de conclusie trekken dat een kabinet beter kan opstappen. Als het CNV die conclusie uitsluit, zo redeneert de FNV, dan is dat ook een politieke uitspraak. CNV-vooraitter Harm van der Meulen en politieke partijen principieel een gescheiden verantwoordelijkheid hebben. De vraag of de politieke sa menstelling van een kabinet deugt, moet worden beantwoord door het parlement, niet door de vakbeweging. Wij proberen wel invloed uit te oefe nen op parlement en kabinet we houden maandagavond een eigen de monstratie tegen het kabinetsbeleid maar we richten ons met zakelijke kritiek op onderdelen van Bestek '81. De vraag of er aan die kritiek politie ke consequenties moeten worden ver bonden, moet in het parlement wor den uitgemaakt. Dat is niet onze ver antwoordelijkheid. Het is wel zo dat het CNV niet de straat op gaat wan neer het kabinet in overleg met het parlement een besluit heeft genomen. Wij zijn zoveel democraat dat dan voor ons de kous af is." De CNV-voorzitter geeft ook te ken nen dat hij niet te klagen heeft over de mogelijkheden om zijn stem te laten horen. Het CNV heeft volop de gelegenheid om langs democratische Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. te gaan. Of dit zal gebeuren was bij de ANWB niet bekend. De huisarts zat sinds eerste paasdag gevangen op beschuldiging van dief stal en poging tot smokkel van arche ologische voorwerpen. Hij had in Ep- hesus bij Izmir een steen opgeraapt en daarna meegenomen van een ter rein waar opgravingen werden ver richt. Dat gebeurde tijdens een uit stapje dat de familie Kuiper tijdens een cruise maakte. Van der Meulen: „Ik vind dat wij elk kabinet, van welke samenstelling dan ook, vanuit onze eigen verantwoorde lijkheid moeten beoordelen op zijn daden. Als een kabinet het in onze ogen goed of slecht doet dan zeggen we dat. Dat is dan een politieke uit spraak, ingegeven door onze solidari teit met werkenden en niet-werken- Positief den, maar dat betekent niet dat we ons bezig houden met de partij-poli tiek." een betere methode vinden dan Wille keurig nu eens en dan de andere groep te treffen. Wij zeggen ook heel nadrukkelijk dat er in en na 1980 een duidelijke poging moet worden aangewend om de doorsnee-inkomensgroepen op de nul-lijn te krijgen en dat er een aftop- ping komt van de prijscompensatie, die werkelijk iets kan beteken voor de bestrijding van de werkloosheid." „Daar komt overigens bij dat de be reidheid van grote groepen werkne mers om een stukje van de prijscom pensatie in te leveren een geweldige uitstraling zou hebben in het bedrijfs leven zoals van de ambtenaren, de trendvolgers en de sociale-uitkerings- trekkers. De beslist noodzakelijke ombuigingen kunnen dan op een an dere wijze toch worden bewerkstel ligd." „Onze mensen willen overigens best een stukje van de prijscompen satie inleveren terwillen van de werk gelegenheid. Die bereidheid hebben ze al verschillende keren uitge sproken." Strategie Van der Meulen signaleert ook een verschil in strategie tussen CNV en FNV. Beide vakcentrales hebben fun damentele bezwaren tegen Bestek '81, Maar het CNV wil zich tot het uiterste wil inspannen om het kabi netsbeleid om te buigen. „Wij houden staande," zegt Van der Meulen, „dat wij op onderdelen van het beleid onze invloed ten goede van de betrokken werknemers en sociale uitkeringstrekkers hebben kunnen aanwenden. Wij hebben ons veel in spanningen getroost, toen het ging om de handhaving van de koop kracht van de doorsnee-erknemer. wij hebben voorgesteld om de salaris sen van de ambtenaren en sociale uitkeringstrekkers niet met een half procent voor iedereen te korten, maar met 0,3 procent voor de laagste en 0,7 procent voor de hoogste inkomens groepen, wij hebben voor elkaar ge kregen dat er geen enkele korting is toegepast op de salarissen van de mensen die zich laten omscholen in de Centra voor Vakopleiding Volwas senen. We doen ons uiterste best om het beleid om te buigen." Constructief „Het CNV bestaat dan ook niet uit een club „nee-zeggers". We proberen met constructieve tegenvoorstellen het beleid zodanig om te buigen dat de sterkste schouders de zwaarste lasten te dragen krijgen. Zo zijn wij voor een belastingverho ging naar draagkracht, omdat we dat Van der Meulen voegt hier aan toe dat hij het postief vindt dat de FNV in tweede instantie welwillend heeft gereageerd op de plannen van opposi tieleider Den Uyl, die immers een straf inkomensbeleid in de plaats wil zetten van verdergaande bezuinigin gen. Het kabinet zou er volgens hem verstandig aan doen om in te spelen op dit soort signalen van de vakbewe ging. Vooral in vooruitzicht van de problemen in de jaren '80 en '81 zou dat dringend gewenst zijn. „Het kabinet," zegt hij, „moet vóór 1 juli wat gas terugnemen. Het moet niet alleen kijken hoe 1979 kan wor den binnengehaald, maar ook op 1980 letten. Als ze 1979 met huid en haar willen binnenhalen, dan is 1980 be dorven. Daarom moet minister An driessen ons wat krediet geven." Uiteraard zou aanvaarding van de voorstellen van de vakbeweging door het CDA de coalitie met de WD onder grote druk zetten. Maar Van der Meulen wijst de suggestie van de hand, dat vragen om een fundamen teel ander beleid hetzelfde is als het vragen om een ander kabinet. „Wij hopen een willig oor te krijgen bij het kabinet en bij het CDA voor onze voorstellen." zegt Van der Meu len ten slotte „En het kan best waar zijn dat het consequenties kan heb ben voor het kabinet als wij onze zin krijgen, maar daar hoeft het CNV geen rekening mee te houden. Als het CDA onze voorstellen overneemt en dan geen kans ziet om ze over te brengen op de coalitiepartner dan moeten zij daar consequenties uit trekken. Niet wij." Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Er komt in 1981 nog geen verplicht landelijk eindexamen geschiedenis. Staatssecretaris De Jong heeft de beslissing over deze kwestie tenminste een jaar uitgesteld. Hij wil de vraag of geschiedenis landelijk moet worden geëxami neerd opnemen in de examennota die hij begin volgend jaar wil publiceren. Geschiedenis is het enige eindexa menvak waarvoor nog geen centraal schriftelijk eindexamen verplicht is. De meeste scholen beperken zich tot het door de eigen leraren afgenomen schoolonderzoek. Slechts een kwart van de scholen doet vrijwillig mee aan het experimentele landelijke examen, dat door een speciale staats commissie wordt ontworpen. Deze staatscommissie is in 1971 inge steld om de mogelijkheid te onder zoeken van een centraal schriftelijk eindexamen. Er is nu enkele jaren met zulke examens geëxperimen teerd, maar de meningen hierover lo pen uiteen. De staatscommissie zelf heeft de staatssecretaris aangeraden in 1981 een verplicht examen in te voeren. Maar de Vereniging van lera ren Geschiedenis en staatsinrichting in Nederland (VGN) heeft zich on langs uitgesproken tegen zo'n ver plichting. Een van de argumenten was, dat de vrijheid van de scholen te veel wordt Ingeperkt. Staatssecretaris De Jong, zelf ge schiedenisleraar voordat hij op het ministerie terecht kwam, lijkt wel voor deze redenering te voelen. Ook vanuit het bijzonder onderwijs wordt, aandrang uitgeoefend om in de eind examens rekening te houden met het eigen karakter van de school. Hoe staatssecretaris De Jong deze problematiek moet oplossen is nog onduidelijk. Want als hij het centraal schriftelijk examen voor geschiede nis facultatief stelt, zal dit ook gevol gen hebben voor andere vakken. Een vrijere opzet van het gehele eindexa men is echter weer in strijd met het streven vanuit het hoger onderwijs (o.a. de commissie-Wiegersma) om het centraal schriftelijk eindexamen extra te benadrukken. Een doorkneed redenaar zal het niet overkomen. Die krijgt niet plotseling rode oren tot een volle dig rood hoofd, houdt niet mid den in een zin op omdat zijn tanden klapperen en zijn knieën knikken, stottert niet en heeft geen drijfnatte handen van angst: daar merkt zijn gehoor niets van. De meeste mensen hoeven niet in het openbaar te spreken en dat is maar goed ook. Want veel van hen zouden wat je noemt de ze nuwen hebben. Plankenkoorts dus, die absoluut lijkt te ontbre ken bij dominees, vakbondsmen sen, voordrachtskunstenaars, t.v.-presentatoren en al die ande ren voor wie spreken in het open baar bij hun vak hoort. Nou, ver geet het maar. Iedereen heeft plankenkoorts in meer of minde re mate. En spreken in het open baar kunnen we ook allemaal. Als we maar willen. Dat zegt Bert Edens tenminste in zijn juist bij Educaboek in Culemborg ver schenen boekje „Vam Stamelaar tot Redenaar" 15), een instruc tief werkje aan de hand waarvan een aanstaand spreker in elk ge val de techniek onder de knie moet kunnen krijgen. Spreken, zegt hij, is geen gave, maar een vaardigheid die men door oefe ning kan ontwikkelen. „Het argu ment dat .zenuwen" iemand be lemmeren voor een groep te spre ken, is vrijwel altijd onjuist. Plankenkoorts moet men niet zien als een remmende factor: elke spreker heeft planken koorts, maar die belemmert hem niet een goede prestatie te leve ren. Integendeel: degene die to taal onbevangen het publiek te gemoet treedt, die een ander koud laat, verricht zelfs een min dere prestatie dan degene die wel gespannnen is. Die spanning komt voort uit de zorg die de spreker heeft, of zijn voordracht goed overkomt bij het publiek; de totaal onbevangen en onbe kommerde spreker maakt zich daar niet druk om". Al sinds jaar en dag wordt be weerd dat de kunst makkelijk aan te leren valt op de mondelin ge cursussen die her en der in het land gegeven worden, en nu het ook schriftelijk kan moeten we haast wel aannemen dat het waar is. Maar even waar is, dat het bijna niemand zomaar komt aan waaien. Je moet er wat voor doen. Leren hoe je moet begin nen, en hoe je een punt achter je verhaal moet zetten bij voor beeld. Dat je niet te lange, inge wikkelde zinnen maakt, geen on begrijpelijke woorden gebruikt en niet in herhalingen vervalt. Edens geeft bladzij na bladzij voorbeelden van hoe het moet en niet moet, aan de hand van cita ten uit boeken, toespraken van diverse jaargangen en uitspraken van taalverbeteraar Vondeling. Hoe het niet (meer) moet illu streert hij onder meer met een aanhef die in de vorige eeuw ge bruikelijk was bij de opening van het academisch jaar: „Edele jon gelingen, kweekelingen dezer doorluchtige school, de vreugd uwer ouders, de hoop uwer leer meesters, en de toekomstige roem van het Vaderland. Uitgele- zene jongelingschap". Plechtige woorden gebruiken vindt Edens ook maar niks. Voor „ont vreemd" moeten we gestolen ge bruiken, voor „reeds" al voor „gaarne" graag en voor „naar stig" ijverig, zegt hij. Een apart hoofdstukje vormt de houding van de spreker. Met de handen zitten sprekers nogal eens in het haar letterlijk. Ze wrijven over hun neus, krabben zich achter het oor, houden hun handen op hun rug of voor hun buik, allemaal van die onzekere gebaren die het publiek beslist opvallen. In elk geval laten zien, die handen, adviseert Edens. Sprekers beginnen ook vaak. zegt hij, met op één been te steu nen, en vervolgens van het ene op het andere heen en weer te wiebe len. Dat irriteert de luisteraar, net als krakende schoenen of klossende klompschoenen. Echte regels voor hoe het dan wél moet zijn overigens niet te geven. Wie nog maar aan het begin van zijn lessen staat, zal maar moei lijk kunnen geloven zelf nog eens voor een publiek te staan dat aan zijn lippen hangt. Maar volgens Edens moeten we er ernstig reke ning mee houden dat ook voor ons het uur aanbreekt waarop we het spreekgestoelte zullen be klimmen, want steeds meer men sen moeten wel „sinds inspraak, democratisering, ondernemings raden gemeengoed zijn". Naar stig pardon, ijverig het boekje bestuderen dus maar, en met Je knikkende knieën en tril lende piepstem flink voor de spie gel oefenen voor als het zo ver komt. Edens vindt leren spreken zelfs zo belangrijk, dat hij het als facultatief en liefst verplicht exa menvak zou willen invoeren, want „spreken en schrijven beho ren in Nederlandse scholen ge lijkwaardig te zijn". Een beker melk vindt gretig af trek bij de kindertjes van een kleuterschool in München. Mis schien zijn niet eens alle kleu ters zo dol op melk, maar omdat ze hun bekertje zelf uit de als koe vermomde koelmachine mogen tappen gaat de melk er in als limonade. Een 76-jarige vrouw blijkt al meer dan een halve eeuw in een ziekenhuis in het Noorditaliaan- se Modena te verblijven, en ze vindt het er nog fijn ook. Sinds 1 december 1927 ligt en loopt de vrouw afwisselend in hetzelfde ziekenhuis: ze lijdt aan bronchi tis en heeft vaak koorts. Als ze zich goed voelt helpt ze in de linnenkamer. Een Italiaanse journalist ontdekte de record- houdster, toen ze als ziekenhuis patiënte voor de Europese ver kiezingen naar de stembus kwam. Op zijn vraag of ze nooit de aanvechting had zo gauw mo gelijk uit het ziekenhuis te ver dwijnen, antwoordde de patiënte dat ze daar zelfs met Kerst of andere hoogtijdagen geen enkele behoefte aan had: „Op die dagen bid ik extra om hier maar te kunnen blijven". plomatieke bagage was. De rat ten kwamen dus als redders in de nood toen ze de zakken zo ver open knaagden dat de marihua na er uitstroomde. De Roemeen se ambassade in Monrovia zei overigens niets van de zending af te weten. Op een velling in Parijs komt op 4 Juli een origineel exemplaar van Karl Marx' Communistisch Manifest onder de hamer. Het stuk, dat in 1848 in Londen waar Marx toen als banneling woonde verscheen, is in het Duits gesteld Het is 23 pagina's dik en gedrukt op krantepapier. Marx heeft het indertijd op eigen kosten uitgegeven Het is sinds de oorlog pas het tweede exem plaar dat publiekelijk verkocht wordt. De waarde wordt op een kleine honderdduizend gulden geschat. Een inwoonster van een dorp bij Manilla, de hoofdstad van de Fi lippijnen, liep van schrik een shock op toen ze uit een laag overkomend vliegtuig twee bom men zag vallen, die enkele woon huizen zwaar beschadigden. Het bleken nepbommen van beton te zijn, tijdens een oefenvlucht af geworpen door een straalge- vechtsbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht. Waren er geen hongerige ratten op het vliegveld van de Llberaan- se hoofdstad Monrovia geweest, dan had die lading marihuana misschien nog een kansje gehad het land binnen te komen. Zeven zakken vol met het spul, bestemd voor de Roemeense ambassade, gaven de luchthavenpolitie toch al te denken, maar ze kon er niet zomaar aankomen, omdat het di

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5