■Sparta wil verder met jeugd ricketteam eer terug n realiteit Basketbalteam gaat af Populair 3 Victor Pecci mensen in de sport ittocht van spelers vult schatkist Rotterdamse club ndere opzet voor plaatsingstoernooi wereldbeker in studie inelle remises 'sii Waddinxveen 'C Groningen en 2 'elstar onschuldig Opmerkelijke rol van Tom Quinn Boskov naar fteal Madrid COWGIRLS H 2( BIJDAG 15 JUNI 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 19 -RH 21 -S 23 - app. Tel. oor Richard Matthljsse N leul ers. Ij iOTTERDAM De con- l1116- •actspelers van Sparta kun- 5 min en gerust zijn. Rotterdams Eengi pree de eredivisieclub, die ?"e larlijks met een exploitatie- ikort van rond een half mil- m pen wordt geconfronteerd, 'g' eeft haar voortbestaan voor- 4/8. t IP'S weer veilig gesteld. De ■ansfer van Michel Valke aar PSV, de best gesponsor- e ploeg van Nederland, heeft yervpje lege schatkist met ruim In miljoen gulden verrijkt. 05 —Jen record-transactie in de schiedenis van het betaalde 3412 jetbal in Nederland. t.h. fiji at de keurige bestuurders van het 4/8. B asteel de afgelopen maanden een- ■8633 achtig hebben geroepen dat zij Val- t aan zijn contract, dat pas eind van 8/7-11volgend seizoen zou aflopen, zou- nina ii houden, was natuurlijk een leu- - intia Am Raptnrll tVIn in Jj. nfnnln pen competitie de wedstrijden op Spangen heeft bezocht, behoefde geen rekenwonder te zijn om te kun nen begrijpen, dat het schaarse aan tal getrouwen dat de kassa's passeer de, nooit voor een sluitende begroting kon zorgen. Sparta is, wat het ook doet, de laatste jaren geen trekpleis ter geweest en moet het vooral heb ben van clubs als Feyenoord, Ajax en PSV. Het noodlot in de nu verstreken com petitie wilde, dat Sparta het seizoen moest afsluiten tegen PSV. Een tref fen dat net goed was voor een dikke drieduizend toeschouwers. De sei zoenkaarten waren daarbij inbegre pen. Er moest dus dik geld bij. Tegen deze achtergrond, die zich jaar in jaar uit herhaalt, zit er voor het Sparta- bestuur niets anders op dan jaarlijks uitverkoop te houden. Clarke en Meutstege dichtten in 1973 het finan ciële gat en de laatste weken waren het Valke en Van Staveren die in de etalage stonden en grif van de hand gingen. Opgeluchte bestuurders der halve, maar hoe moet een trainer zich onder deze omstandigheden wel niet voelen? -1349; jnt1e om bestwil. Wie in de afgelo- Mircea Petescu heeft het uiteraard allemaal met lede ogen aangezien. Toen Sparta tijdens de ouverture van de competitieaflevering '78-'79 ge bukt ging onder de aderlating die het had ondergaan en die haar weerslag vond in matige prestaties, verzuchtte de ambitieuze Roemeen, dat nie mand het hem kwalijk mocht nemen dat de snit er uit was. Mede door de briljante inbreng van Valke herstel den de Rotterdammers zich geleide lijk, om het seizoen te besluiten met een zesde plaats op de ranglijst, de positie die het de laatste jaren altijd heeft bekleed. Petescu (34) schijnt zich in zijn lot te schikken. De ambi tie is groot, maar die zal kennelijk zelden het gevoel voor realiteit verlie zen. Zaterdagavond, na de 1-1 score tegen PSV, gaf hij echter ruiterlijk toe: ,,Ik moet weer helemaal opnieuw beginnen. Ik hoop dat Sparta mij nu eens de gelegenheid biedt twee jaar het elftal in tact te houden. Petescu heeft inmiddels zijn (beschei den) wensen ingediend. Hij wil in elk geval de selectie met een goede spits- speler uitbreiden. Cees Schapendonk stond bovenaan op zijn verlanglijstje, maar omdat MVV bereid was meer dan een half miljoen voor de produk- tieve aanvaller van Eindhoven op ta fel te leggen, kon de Sparta-trainer het wel vergeten. Tiny Ruys en Hans Engbersen van FSC zijn mogelijk de volgende kandidaten die bezoek van Sparta-afgevaardigden kunnen ver wachten, maar voor de Limburgers zijn nog meer kapers op de kust. Het zal er straks wel op neerkomen, dat Petescu zijn selectiel moet aanvullen met door Sparta uit het amateurvoet bal geplukte talenten als Danny Blind (die het als middenvelder van RCS uit Souburg schopte tot UEFA- amateur), Edwin Olderiekerink (Zwijndrecht), Rini van Ierssel (Slee wijk) en Joop Bonenberg (Robur et Velocitas). Zaterdag tegen PSV liet Petescu de achttienjarige René van der Gijp (zoon van oud-Spartaan Wim van der Gijp) debuteren. De middenvelder speelde tijdens die wedstrijd al met een bravour van een speler die jarenlang in de eredivisie uitkomt. Hij is bovendien-zo brutaal als de beul. Petescu:,„Jonge spelers kun je inpassen, maar niet een paar tegelijk. Dat moet je gedoseerd doen". Chief-scout Hans Sonneveld ziet de toekomst van Sparta na het vertrek van Valke niet al te somber in. „Onze voetbalschool begint vruchten af te werpen. Vroeger kon Je nog heel goed koop in Denemarken voor spelers te recht. later werd dat Engeland voor specifieke spelers, maar in die landen hoef je nu niet meer aan te komen. Vandaar onze keus voor een geheel eigen opleiding vanaf de jongste jeugd. Speciaal geselecteerde jeugd- elftallen met eigen trainers en eigen begeleiders. Vorig seizoen werden alle vier de jeugdelftallen kampioen. Dit jaar drie van de vier". Petescu: „Dat kampioenschap is leuk, maar niet het belangrijkste. Als er in een elftal maar twee of drie talenten zitten, die de top kunnen halen. Dat is het voornaamste punt. Het nu komende seizoen gaan we op maandag en woensdag de jonge ta lenten individuele training geven. Met Hans Eijkenbroek. Pim Does burg en Hans Bentzon, allen al oud spelers van Sparta. Ik zal geen namen noemen, maar ik zie toch genoeg spe lers die in staat zijn om de top van de eredivisie te halen". Het is duidelijk. Sparta zal bij de start van de nieuwe competitie op nieuw een ander aanzien hebben. Val ke, Van Staveren, Parker, Morgan en mogelijk Marijt en De Goey zijn dan verdwenen. Het eventuele vertrek van met name Leendert de Goey is op het eerste gezicht verrassend. De Goey (27): „Ik voel er niets voor om nog een Jaar van mijn leven te laten verpesten. Onder Petescu was de sfeer verziekt. Ik heb Piet Keizer in de arm genomen om naar een club voor mij uit te zien. Kan hij die niet vinden, dan stop ik, want voetballen is voor mij geen noodzaak". 'ort, v and tot >or Fred Buddenberg Mali ërblijf Santi rek 1 Ui OTTERDAM Het Nederlands clrcketteam staat na het oosteloos verlopen voortoernooi van de strijd om de wereld- iker in en rond Birmingham weer met beide benen in de ereld van de realiteit. De Engelse industriestad kon zich im een week „verheugen" op de aanwezigheid van Pluvius, regengod, die, behulpzaam als altijd, ongevraagd voor de '«Jxiige verfrissingen zorgde. Door het overtollige wolkenwater eelde Nederland slechts twee volledige wedstrijden, waar- er één, tegen Sri Lanka, verloren ging. De zo verwachte aats in het hoofdtoernooi, dat tot 23 juni in Birmingham aatsvindt, kon hierdoor worden vergeten. r de almer a. Ve v lb Et missen van die plaats in de eind- n(jen moet echter niet alleen wor- )el Re n toegeschreven aan de grillen van uvius. Het Nederlands team was Gra' lar Birmingham afgereisd met een P;P* itimisme, dat groter was dan de annai gang, die uiteindelijk werd geregis- en ex aek ureau izen, iem: 3907( ADDINXVEEN De tweede ronde ,öluïn de schaakvierkamp in Waddinx- naai !en heeft twee snelle remises opgele- P- V rd. Kavalek en Sosonko kwamen 'eken a 21 zetten remise overeen en Kar- v0 )v en Hort deden na 23 zetten het- 26/^ifde. Het enige opwindende van de ede ronde was een bliksembezoek ek 51 m Viktor Kortsnoj. Hij is in Neder- b|ii' nd, omdat zijn rechtszaak tegen de ide in Amsterdam werd besproken. f 495 orgen wordt de derde ronde van de xcl. I erkamp gespeeld. Op het program- sneia staan Karpov-Kavalek en So- wo $nko-Hort. ide. IU 1 HE S folde bied treerd. De voorbereiding was welis waar op papier tot in de puntjes gere geld, maar dit had geen reden mogen zijn voor het grenzeloze vertrouwen. Wat wist men immers van landen als Amerika en Israël, waarmee Neder land in één poule was ingedeeld? Het optimisme was tevens niet op zijn plaats, omdat de regen van het voor bereidingsschema niets heel had ge laten. De ontmoeting tegen hoofd klasser De Kieviten en de oefenstdge in Nottingham waren verregend, waardoor Nederland zonder één wed strijd in de benen begon aan het toernooi in Birmingham. De eerste teleurstelling bereikte de Nederlandse ploeg al vóór er één voet op Britse bodem was gezet. Wales, dat in de groep van Nederland, Sri Lanka, Israël en Amerika het afge zegde Gibraltar verving, zou aanvan kelijk buiten mededingen meedoen. Dat betekende dat iedere ploeg, on geacht de uitslag van het duel tegen Wales, vier wedstrijdpunten op het totaal kon bijschrijven. Op het aller laatste moment besliste de interna tionale cricket bond echter anders: een verloren wedstrijd tegen Wales leverde geen punten op. Een tegen valler voor Nederland, omdat de te genstander in.het openingsduel juist datzelfde Wales was. Bondscoach Wil van der Sloot: „Het had voor ons Wil van der Sloot: „Het eindtoernooi had een prachtige gelegenheid geweest de cricketsport in Nederland populair te maken." prettig geweest, wanneer wij tegen Wales ontspannen hadden kunnen spelen zonder kans op puntverlies. Nu was de wedstrijd tegen Wales opeens wel van belang. Ik heb wel een vermoeden, waarom de internationa le cricket bond plotseling tot een an dere beslissing is gekomen. Sri Lanka had vóór het toernooi al verklaard niet tegen Israël te willen spelen. Hierdoor kreeg Israël automatisch vier punten. Wanneer Israël nu ook tegen Wales zonder te winnen vier punten zou krijgen, had er een kans bestaan dat Israël zich zou plaatsen voor het eindtoernooi. Hierdoor had den toplanden als Pakistan en India zich teruggetrokken en dat heeft men bewust willen vermijden". De wedstrijd tegen Wales eindigde in één groot drama. Er kon slechts één dag gespeeld worden en omdat Wales in die speeltijd per over (slagbeurt) gemiddeld meer runs gescoord had, ging de overwinning naar de Wel shmen. Tegen Israël werd gewonnen, de wedstrijd tegen Amerika verregen de, waardoor de punten gedeeld wer den en van Sri Lanka werd verloren. Een puntentotaal derhalve van zes, wat lang niet voldoende was voor ds eindronden, waarvoor zich nu Sri Lanka plaatste. Een teleurstelling voor iedere Nederlander met een klein beetje cricketbloed in zijn ade ren. Wil van der Sloot: „Het behalen van de eindronden was voor de cric ketsport in Nederland een goede pro paganda geweest. Het zou een prach tige gelegenheid zijn geweest om de sport in ons land populair te maken. Dat dat nu niet doorgaat, vind ik eigenlijk het grootste verlies van het toernooi. De publiciteit was nu mini maal. Nee, ik denk niet dat het cric ket in Nederland ooit van de grond zal komen. En toch ben ik er blind van overtuigd dat wij qua persoonlijk talent even sterk zijn als bij voor beeld Sri Lanka. In Engeland is cric ket een onderdeel van de sport op school. Daar komen 30.000 toeschou wers naar een wedstrijd kijken, die tevens in zijn geheel op de televisie wordt uitgezonden". Het tweede plaatsingstoernooi van de strijd om de wereldbeker (Bir mingham beleefde de twijfelachtige primeur) zal plaatsvinden in 1982. De plaats van handeling is nog niet be- 9 EN HAAG De tuchtcommissie n de KNVB heeft in Zeist zowel FC P roningen en Telstar vrijgesproken 1 het mesincident, dat afgelopen idag in het Oosterpark-stadion in in heeft plaatsgevonden. De verklaring luidt: „De com- -?= t>ifl [oni^en ,t(a ficiële ve ilssie heeft kennis genomen van alle *ekomen officiële stukken van de leidsrechter, twee grensrechters, waarnemer en beide clubs. De imissie kwam tot de conclusie dat jJroningen noch Telstar schuld heeft JI rlpn het staken van de wedstrijd FC roningen-Telstar." Het sectiebe- uur betaald voetbal zal vandaag Jslissen waar het restant van het volg iel volgende week woensdag zal prijJ orden gespeeld. Ook zal het sectie- stuur moeten besluiten of bij het ien) tspelen van de wedstrijd publiek Jnwezig mag zijn. iz'^netemann raakt eiderstrui kwijt ILDHAUS De Belg Jos Jacobs 144# eft de eerste etappe van de Ronde in Zwitserland voor beroepswielren- s9 )ers gewonnen. Jacobs had 4 uur 57 ]inuten en 5 seconden nodig voor t 180 kilometer lange traject van Jrich naar Wildhaus. Hij was de Mi eiste Van een groep van vier ren-^ !90r' irs. die verder bestond uit zijn* terse acigenoot Wilfried Wesemael en de Htsers Keiler en Salm. De kop- oep had op de eindstreep een voor- e rong van 3.04 op het grote peloton, IZE »arin ook Gerrie Knetemann zich ivond. Knetemann, die een dag eer- ïr de proloog op zijn naam had bracht, raakte de leiderstrui kwijt m zijn ploeggenoot Wesemael. TURIJN Op meer dan gênante wijze heeft het Nederlandse basket balteam er voor gezorgd dat het klei ne beetje hoop dat er nog bestond op een enigszins redelijke eindklasse ring de grond is ingeboord. In de toch al niet zo bijster aantrekkelijke ver liezersronde, waar de Nederlanders zijn ingedeeld, werd van een sterk spelend Frankrijk verloren met niet veel aan duidelijkheid overlatende cijfers: 67-80. Met dertien punten verliezen van een ploeg, die zelf ook niet best speelt, lijkt een uiterst ingewikkelde opgave. Om daar toch in te slagen moet men zelf wel heel erg miserabel spelen. Dat gebeurde dan ook. Coach Tom Quinn was dan ook niet erg te spre ken na afloop: „We hebben ontstel lend slecht gespeeld, weliswaar wa ren er goede schoten, maar als die er niet ingaan dan ben Je als coach ook nergens". Quinn was ook niet bijster te spreken over het feit dat er deze week voort durend door de spelersgroep is ge praat om eerder naar huis te mogen gaan. Maandagmiddag wordt name lijk de laatste wedstrijd gespeeld en in theorie zou men dan direct daarna kunnen vertrekken. De Nederlandse Basketbal Bond had echter de terug reis gepland op donderdag, een dag na de finale. „Het feit dat ze daarmee meer bezig zijn dan met de wedstrijd zegt mij genoeg", aldus Quinn, die daar nog eens aan toevoegt: ..De con centratie is weg. Tijdens de trainin gen zijn er sommige spelers die maar wat lopen te slapen. Als coach kun je dan ook niet zoveel meer doen". Toch lijkt het geen gekke veronder stelling dat er misschien wel iets aan te doen is. Met hetzelfde team werden eerder wel goede resultaten behaald, waarom nu ineens die terugval? Eén van de ooreaken is ongetwijfeld het grote vertrouwen dat het basis-vljf- tal, Cramer, Plaat, Akerboom, Woud stra en Faber van Quinn geniet. Op papier is dit ook ongetwijfeld de sterkste formatie, maar indien Quinn deze blijft handhaven, ook alsnet iets slechter gaat in casu in de wedstrij den tegen Spanje en Bulgarije en niet terugvalt op zijn bankspelers, dan is het wel enigszins te begrijpen dat er verzet valt te verwachten uit deze hoek. Spelers als Dekker, van Heiste ren, toch een uitstekende verdediger die men in de wedstrijd tegen de Fransen zeer goed had kunnen ge bruiken, Kragtwijk en Van Tuyll blij ven buiten de wedstrijd. Het is logisch indien er dan voor slechts enkele minuten er een beroep op hen gedaan wordt, alle inspiratie verdwenen is. Quinn verwijt deze spe lers een gebrek aan professionele in stelling. omdat het enige doel voor hem winnen is, maar hij schijnt niet in te zien dat de wijze waarop hij nu aan het coachen is tot helemaal niets leidt. Gistermiddag startte hij weer met zijn vaste rijspelers. Binnen vier minuten stond Nederland op een ach terstand. (4-15). Quinn deed een time-out en terwijl het logisch zou zijn dat Faber, die door zijn vaste opponent Bissoni let terlijk en figuurlijk onder de grond werd gestopt, vervangen zou worden, gebeurde dat niet. Dat deed hij pas twee minuten later. Nadat de Fran sen de ene aanvallende rebound na de andere wisten te bemachtigen. Met Harrle Kip voor Faber ging het in verdedigend opzicht beter. Het re- boundoverwicht van de Fransen ver dween, maar zij konden de voor sprong toch handhaven, omdat Aker boom (3 uit 12) Plaat (3 uit 10) en Cramer (0 uit 3) aanvallend bitter teleurstelde. De enige die zich in dit drama nog enigszins konden handhaven waren Woudstra en Hagens. Na de rust (30- 38) werd in de eerste vijf minuten het definitieve gat geslagen: 40-58 stond er op het scorebord en wie stonden er toen in het veld? Uiteraard Quinns' favoriete vijftaL. Zelfs een tlme-out kon er in die periode niet meer vanaf, die kwam pas toen het allemaal al veel te laat was. Als Nederland op deze wijze blijft doorspelen zouden de Belgen wel voor een verrassing kunnen gaan zorgen. Zij zouden na melijk op de elfde plaats eindigen. Nederland: Woudstra 22. Hagens 13. Akerboom en Plaat 8. Bruinsma en Kip 6, Cramer en Faber 2. Frankrijk: Bisseni 16, Cachemire 14, Beugnot 11 en Monclair 10. kend, maar waarschijnlijk zal worden afgezien van Engeland. Gedacht wordt aan Australië, waar de regen iets zeldzamer is dan in Birmingham, waar jaarlijks 1000 tot 1500 millime ter regenwater pleegt te vallen. De organisatoren in Birmingham heb ben wel doorzien dat het toernooi niet verlopen is op een manier, die het etiket „geslaagd" verdient. Over drie jaar wil men het toernooi dan ook op een andere basis organiseren. Het plan is nog in studie, maar zal bijna zeker worden uitgevoerd. Ten eerste zal het toernooi in een latere fase van het seizoen worden gepland en wil men grotere groepen dan dit jaar. Nu waren er drie poules van vijf landen, in 1982 zijn dat er naar alle waar schijnlijkheid twee van zeven. Ook zal het toernooi in twee weken wor den afgewerkt en niet onmiddellijk gevolgd worden door de werkelijke strijd om de wereldbeker. Deze is dan ook pas vastgesteld in 1983. Verande ringen, waar Nederland niet afwij zend tegenover staat. „De opzet ziet ;er inderdaad niet slecht uit," meent Van der Sloot, die dit seizoen zijn vijfde jaargang als bondscoach is in gegaan." Dit Jaar viel het toernooi voor ons erg ongunstig. Het seizoen was nauwelijks begonnen en door de slechte weersomstandigheden had tien we nagenoeg niet samen kunnen spelen. In onze groep zaten landen, waarvan het seizoen al halfweg was. Met die nieuwe opzet hebben wij meer tijd om ons optimaal te kunnen vjoorbereiden". wil van der Sloot is zich er echter wel van bewust, dat wanneer Nederland in 1982 meer succes wil hebben, de vborbereiding niet alleen op papier in arde moet zijn. „Aan het einde van cflt seizoen, moeten wij ons beraden oVer een beleid van drie jaar. En centraal in dat beleid moet staan de verjonging van de ploeg. Er zijn spe lers, die het toernooi in Birmingham hebben ervaren als de afsluiting van hun internationale carrière. Tevens Zullen er over drie jaar enkele spelers te oud zijn voor een dergelijke happe ning. Dit moeten we opvullen met spelers uit onze Jeugd. Tevens moe ten we er voor zorgen dat we in 1982 ils voorbereiding veel wedstrijden spelen. Niet alleen de conditie moet «Jptimaal zijn. ook moet er sprake zijn van een grote hoeveelheid aan wed strijdritme". ÉDRID De oud-trainer van FC Haag en Feyenoord. Vujadln kov, heeft een tweejarig contract getekend bij de Spaanse landskampi oen Real Madrid De 49-jarige Boskov volgt bij Real Madrid Luis Molowny die van de Madrlleense club een aanbod als manager heeft gehad. In afgelopen seizoen was Boskov werkzaam bij de Spaanse club Zara- goza. Sinds afgelopen week heeft de in ternationale tenniswereld er dus een nieuwe vedette bij. Eentje van een bijzender soort nog wel. Ge zien het land van zijn afkomst. Paraquay. Victor Pecci heet de man en is sinds de open kampi oenschappen van Frankrijk met en toegetreden tot het rijtje be roemde en ook beruchte vrije vo gels, die het internationale tennis- circuit zo boeiend kan maken. Pecci heeft iets in zich dat aan trekkelijk heet te zijn voor de vrouwen. Gemaakte slordigheid, wollig zwart haar en een blik van een teenager die zojuist verliefd is geworden. Van het vrouwelijk ge deelte van het Parijse publiek kreeg de Zuidamerikaan dan ook het meeste applaus toen hij zon dag jongstleden door Björn Borg in vier sets gewoon verslagen werd. Maar nog nooit zag de tenniswe reld het verschijnsel dat de verlie zer zo mogelijk nog meer toege- juichd werd dan de wereldberoem de overwinnaar. Terwijl Borg een levensgrote beker in ontvangst nam en Pecci het met een piep kleine medaille moest doen, liepen de applausmeters vrijwel parallel. Toen beide tennisspelers zich weer op het gravel begaven voor iets wat op een televisie-interview moest lijken, won de populariteit van Pecci toch. Een staande ova tie was eerst zijn deel, totdat het nog nooit in de snobachtige top- tenniswereld vertoonde toch ge beurde: van de tribune stormde een aantal van Pecci's landgeno ten, die hun held spontaan op de schouders namen en al schreeu wende het center-court van Parijs rondgingen. Het was een totale Zuidameri- kaanse, verhitte, beladen, senti mentele toestand en het is eigen lijk maar goed dat Pecci niet over winnaar was geworden, want an ders had het kleine groepje Para guayan het pand waarschijnlijk geheel afgebroken. Nu bleef het beperkt tot een wat koddig aan doende situatie waarin twee dikki ge mannetjes met baarden van twee dagen en uiterst troosteloze snorren een bijna twee meter lan ge topsporter op de schouders na men onderwijl voortdurend vage kreten slakend en met de gebolde vuist naar het publiek wuivend. En het Franse publiek genoot! Want Pecci was nu een held en een folklore-achtig verschijnsel als het gebodene was best leuk in deze haute-couture kringen. Pecci kon na de ereronde weer met beide voeten op de grond komen om de waarheid van de hele Franse fina le onder ogen te zien. Hij was in vier sets verslagen waarvan de eerste twee sets van Borg fenome naal goed waren geweest. Eigenlijk had Pecci een goed half uurtje in de hele finale gehad en dat was toen hij op het punt stond totaal opgegeten te worden door een steeds maar voortrazende Zweed, die de Praguyaan al op een 5-2 achterstand had staan. Pecci was toen even geheel zich zelf, verzamelde al zijn macht in een vreselijke serve, die hij nu eenmaal heeft en maakte van dat half uurtje een ware show. Ken ners schudden het hoofd, toe schouwers raakten in extase en Borg moest inderdaad wat terug stappen. Pecci in deze vorm was inderdaad een aanwinst voor de tennistop, een plaats die hij gezien zijn reële ranglijstpositie nog niet geheel verdiend heeft. De met een frivole diamanten oorknop spelende Zuidamerikaan staat op zo een malle computer- ranglijst als dertigste genoteerd en was voor het kampioenschap van Roland Gar os niet eens ge plaatst. Pas toen hij snel achter een de Tsjech Smid en één van de Amerikaanse broertjes Gullikson uitschakelde, gingen er wat ogen open en vóórdat de internationale tenniswereld het wist stond Pecci in de halve finales tegen Jimmy Connors, de van eerzucht en ego tripperij aan elkaar hangende ver wende Amerikaan. Pecci was op dit vrijdagmiddag, tegen Connors dus, erg sterk. Zijn serve, bijna harder dan die van Roscoe Tanner, was veiwoestend en ook zijn passing was stukken beter dan in de finale tegen Borg. Pecci in die Vorm was prima, bijna een superstar, met maniertjes en trucs, maar altijd met die ontwa penende. bijna jongensachtige blik. Die blik was in de finale van zon dag wat verscherpt. Pecci was als een verrassingspakket in Parijs aangeboden, maar zag tegen de koele Zweed Borg toch wel de ernst van de zaak in. Hij was zich bewust van zijn grenzeloze popu lariteit, maar wist tevens dat Borg daar volledig maling aan had De Zweed sneed zijn tegenstander in reepjes, totdat Pecci dus dermate geprikkeld raakte dat hij de derde set vanuit een totaal verloren po sitie nog terugpakte. Enkele cijfers: Borg passeerde zijn tegenstander 37 maal. Omgekeerd gebeurde dat slechts tweemaal! Borg sloeg 35 ballen uit, Pecci 88. Borg sloeg zijn eerste service 97 keer in, Pecci 76 keer. Borg had zesmaal zijn tweede service nodig, door Mart Smeets Pecci 64 keer. Hek percentage van de eerste service van Borg was 94.17 procent, dat van Pecci 54.20 procent. Maar er waren ook een paar .cijfers die in het voordeel van Pecci spraken. Hij sloeg vijf aces, en Borg nul. Op 14 services van Pecci kon de Zweed niet retourne ren, en omgekeerd waren dat er twee. Waarmede dus duidelijk werd dat het van de Paraguayaan alleen in zijn opslag ligt en Borg een veel completere tennisspeler blijkt te zijn. En wanneer dus te vens duidelijk is dat Pecci nog een heleboel moet leren om tot het excellente groepje profspelers te gaan behoren. Qua klasse dan wel te verstaan en niet qua op andere gronden gevestigde populariteit. Beroemd worden duurt enige tijd en hangt niet alleen af van een prettig voorkomen en een oor knopje. Die laatste zaken zijn voor de Henk van der Meijden-achtige beschouwingen in de Franse pers. En natuurlijk werd Pecci tijdens zijn Parijse verblijf in die kringen met open armen ontvangen. Men signaleerde Pecci in de beroemde disco De Castel, men noteerde dat hij een veelheid van uiterst luxueuze en dure automobielen bezit en ook al dat hij in augustus aanstaande gaat trouwen met de meer dan beeldschone Mercedes Barrionconale. Dat laatste zijn randverschijnse len, de krantjes van de pagina Privé; verschijnselen die het erg goed doen in de mondaine tennis wereld. Voor die afdeling is Pecci zeker een aanwinst. Een 1.97 lange man uit een stervend arm Ameri kaans land waar een paar honderd gefortuneerden slechts tennis kunnen spelen. Dit maakt je al snel tot een bezienswaardigheid.. Maar nog niet tot een echte ster Dat laatste kan echter nog komen. ADVERTENTIE 'Tom Robbint: een groot Amerikaans schrijver. Cowgirls zijn ook niet van beton: een doordringend gek boek, maar ook een mooi boek.' (Jan Willem van de Wetering) Agathon-boeken vindt u in de boekhandel. Cowgirls, een goeroe, een astmatische Indiaan. Sissy-met -de-grote-duimen... dat zijn slechts enkele van de vele unieke en ludieke figuren die een van de meest uitzonderlijke romans van de laatste jaren bevolken: Cowgirls zijn ook niet van beton. (424 blz.; 37..50) Een bizar, geestig, erotisch, satirisch en filosofisch werk dat onze hedendaagse samenleving binnenstebuiten en buitenstebinnen keert. Cowgirls zijn ook niet van beton een moderne mythe van Tom Robbins, een auteur die nu al is uitgeroepen tot 'schrijver van de zeventiger jaren' en vergeleken wordt met reuzen als Borges en Nabokov. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21