■n elke dag komen er duizend bij Niet Blij in de Rij Satirische verbeelding Vraag onze man in Londen. ABN Bank eiend geven ïinig iggestief Hongerstaking vluchtelingen Hongkong in Nieuwe boeken De luiaards van het vruchtbare woud 0 M nJohan ten Hove BUITENLAND TROUW/KWARTET P 15 - RH 17 -S 19 (OKONG Zo'n honderd meter kade, met daarop een aantal opslagketen, opgetrokken ferroeste ijzeren golfplaten. Voor de kade een wirwar van ijzeren en houten scheepjes die lit zien alsof ze elk mment kunnen zinken. Op de schepen en de kade krioelt het van de sen. Huilende baby's, rondrennende kinderen en lange rijen wachtende mensen bij de üsche post en de voedseluitdeling. Tegen de elfduizend mensen op ongeveer twee bunder nd. Hongkong Governemental Dockyard, een oude scheepswerf, inderhaast ingericht als ingcentrum voor vluchtelingen uit Vietnam. jjlrt bepaald niet op de zonover- havens en baaien met de witte r^irsjachten van de vakantie- 5. En evenmin wacht de vluch- een „Saturday night fever" in ntallen uit de grond gestampte tenten van „swinging Hong- the hot spot tussen oost en waartoe uw argeloze verslag- r&l bij de aankomst op het vlieg- uadrukkelijk werd uitgenodigd. Igepakt theepswerf is bedoeld als door- icentrum, waar de vluchtelingen et mogelijk verblijven. Ze heb- dan al een pleisterplaats achter I, Discovery Bay, een baai in het. oosten van de stad Hongkong' >n eiland Lantau. Daar worden oten met vluchtelingen, behalve iote vrachtvaarders, in eerste in-- ie naar toe gebracht. In de baai i zo'n veertig schepen, volge- met ruim vierduizend vluchte- j, en nog iedere dag komen er bij. Het is nauwelijks te geloven leze scheepjes de ongeveer twee- fld kilometer van Vietnam naar [long hebben volbracht. De 2500 vluchtelingen op de vrachtboot „Sky Luck" zijn woensdag in hongerstaking ge gaan. Het schip ligt al sinds fe bruari voor de kust van Hong kong, zonder dat er voor de men sen aan boord uitzicht bestaat op een nieuw leven in een ander land. Hongkong laat ze niet aan land omdat de autoriteiten vin den dat de vluchtelingen die op grote vrachtschepen binnenko men dienen te worden opgeno men door het land waar het schip vandaan komt. De vluch telingen willen met hun honger staking internationaal de aan dacht vestigen op het uit- zlchtsloze van hun toestand. ringskampen en vijf kampen onder de hoede van het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. De mensen zijn on dergebracht in leegstaande fabrie ken, kazernes, scholen en gevangenis sen en nog steeds ligt voor de kust de Sky Luck, waar nu al vier maanden lang ongeveer 2500 vluchtelingen op zitten. Alle kampen zitten vol. In totaal verblijven er nu meer dan 53.000 vluchtelingen in de Britse kroonkolonie en de doorstroming naar de kampen gaat zeer langzaam, omdat die afhankelijk is van het aan tal mensen dat andere landen van Hongkong overnemen. En dat houdt bepaald niet over. Momenteel wordt nog geen acht procent van de vluch telingen door andere landen opgeno men. Hetgeen Inhoudt dat als de her vestiging op deze manier doorgaat, Hongkong nog jaren met een Vietna- meees vluchtelingenprobleem zit. Woestenijen de secretaris van het minis- ran informatie in Hongkong, Ford, halen ook lang niet alle Hongkong. De helft van de telingen zou gedurende de reis al verdrinken. Als dat allemaal ili en wie kan het controleren iet het aantal omgekomen boot- [telingen al rond de honderddui- KdlTipGfl liggen. r Discovery Bay enkele schepen tij dens een zware regenbul zonken. Hoe de vluchtelingen van deze schepen nog een plaats konden krijgen op de andere is een volstrekt raadsel. Er zijn boten bij van nog geen vijftien meter lang waar al meer dan vierhon derd mensen op zitten. tele schepen bij lange na niet lilt zijn voor de tocht oyer open tig blijken uit het feit dat deze tin. de toch tamelijk beschutte Van het kamp in de oude scheepswerf gaan de vluchtelingen naar meer per manente en betere onderkomens, al mag Je hier het woord permanent niet in de mond nemen. Er zijn acht rege Na een tocht van tweeduizend kilometer hebben deze vluchtelingen Hongkong bereikt. Om er te wachten op een volstrekt duistere toekomst. Vooropgesteld dan nog dat er niet meer bijkomen. En dat is allesbehal ve het geval. Bij honderden, bij dui zenden komen ze aan. Deze week alleen al zijn er minstens vijfduizend bootmensen aangekomen. In mei wa ren dat er bijna 19.000 en als het op deze manier doorgaat zit Hongkong volgend Jaar om deze tijd met tegen de kwart miljoen vluchtelingen uit Vietnam. En dat op een lap grond van duizend vierkante kilometer, be staande uit voor het merendeel onbe woonbare eilanden en een stuk Chi nees vasteland. Van het geheel is ongeveer een vijfde voor bewoning geschikt. De rest be staat uit steile hellingen. Daar wonen dan officieel vier en een half miljoen mensen, maar schattingen gaan al tot de zes miljoen. De steden Hongkong en Kowloon (op het vasteland aan de andere zijde van Victoria Harbour) zijn uit hun voegen barstende beton nen woestenijen waarbij vergeleken onze Amsterdamse Bijlmer een oase van groen is. Men staat hier bepaald niet te sprin gen om tienduizenden vluchtelingen uit Vietnam, te meer daar er tot de zomer volgend Jaar ook nog eens rond de 350.000 immigranten uit de Chine se Volksrepubliek verwacht worden, hetzij legaal dan wel illegaal. Maar dat is een ander verhaal. Toch is Hongkong momenteel vrijwel het enige land in Azië dat de vluchte lingen toelaat en ze niet de zee In schopt. Ze worden binnengelaten en krijgen voedsel, onderdak en medi sche verzorging, waarbij de Verenig de Naties met geld en mankracht bijspringen. Op humanitaire gron den, zegt het Britse bestuur van de kroonkolonie, en daar mogen de vluchtelingen blij om zijn. Harder De overgrote Chinese meerderheid kijkt er Inderdaad, voor zover het ze interesseert, anders tegen aan en zou hardere maatregelen treffen, hoewel de meeste vluchtelingen die Hong kong bereiken Chinezen zijn die oor spronkelijk uit Kanton en omstreken komen, waar ook de inwoners van Hongkong vandaan komen. Ik zou dit niet durven schrijven als Chinezen zelf het niet hadden gezegd en als een vooraanstaande Chinese commenta tor het niet in zijn krant had ge schreven. Niet dat het Britse bestuur de toe komst zorgeloos tegemoet ziet; het stelt alles in het werk om de vluchte lingenstroom in te dammen en de al in Hongkong aangekomen vluchte lingen zo snel mogelijk naar andere, met name westerse landen over te brengen. Daartoe is gouverneur Sir Murray Maclehose op reis gegaan. HIJ zal achtereenvolgens in Londen bij de Britse regering, in Oenève bij de Ver enigde Naties en in Washington bij de Amerikaanse regering om hulp aan kloppen en op een internationale aanpak van het probleem aan dringen. Gênant „Hongkong kan het probleem niet alleen aan en het is onrechtvaardig dat de kroonkolonie, die het pro bleem niet veroorzaakt heeft, zo'n grote last op zijn schouders krijgt." Men is duidelijk geïrriteerd over het gebrek aan medewerking van de wes terse wereld en het is nogal gênant voor een Nederlander in Hongkong de vraag „hoeveel Nederland er al van Hongkong heeft ovemomen" te moeten beantwoorden met: „al vijf tien". Op korte termijn moet er van de reis van Sir Murray niet te veel worden verwacht. Hongkong zal met het pro bleem moeten leren leven. Te meer daar niets erop wijst dat Vietnam van plan is een einde aan de vluchtelin genstroom te maken. In feite verlaten steeds meer, vooral Chinese, inwo ners het land en de autoriteiten in Hongkong zijn er vast van overtuigd dat Hanoi de Chinese gemeenschap in zijn geheel het land zal uitwerken. Verwacht wordt dat tussen één en anderhalf miljoen mensen Vietnam het komende Jaar nog zullen verlaten. Hongkong zal daar zeker zijn deel van krijgen, vooral nu Thailand, Ma leisië en Indonesië harde maatrege len hebben aangekondigd en de vluchtelingen desnoods met geweld het land zullen uitzetten. Thailand heeft al ruim vijftigduizend Cambodjanen de grens over gezet en Maleisië en Indonesië hebben de pa trouilles van de marine opgevoerd. De Volksrepubliek China nam ze al voordat de oorlog met Vietnam be gon, niet meer op, en bootvluchtelin gen worden ook daar gewoon wegge stuurd. Waar moeten ze anders heen dan naar Hongkong waar ze nog niet weggestuurd worden? Hongkong belooft inderdaad „the hot spot tussen oost en west" te worden, maar dan wel op een andere manier. FILM Een van (Je opvallende films, vertoond binnen het kader van het door Film International in Rotterdam en Amsterdam georganiseerde festival ln het begin van dit Jaar, was de film De luiaards van het vruchtbare woud. Een film van de Griekse cineast Nikos Panayotopoulos. Harvey Keitel en Tisa Farrow in „Fingers" Jongen als in zijn contacten met de onderwereld, waaruit hij is voortge komen. Maar de manier waarop het gebeurt lijkt te veel op het aan elkaar voegen van losse karakterologische en psychologische hints ten aanzien van de jongen, zonder dat ze door dwingende schakels met elkaar ver bonden worden. Dit maakt, dat Je met al je waardering voor de, op zich genomen, imponerende beelden van milieus en individues het gevoel krijgt, te kijken naar een film die Je als los zand door de vingers loopt. De film is duidelijk een trede beneden de in haar verborgen genialiteit ge bleven. Amsterdam, Nöggerath 16 jaar ADVERTENTIE Proberen we onze goederen tijdig af te leveren. Josephine Vonk. Moeder, zeg nou ook eens wat. Amsterdam, Querido, 1979. 64 blz. 14.90. Matig geslaagde rijmpjes, cabaret-achtig van opzet, over emancipatie-verschijnselen, tra ditionele rolverdeling, en andere mo derniteiten. Veelzijdig. Werk van Nederlandse schrijfsters na 1918, gekozen en inge leid door Hella S. Haasse. Vroom Dreesmann, 1979. 256 blz. 9.75. Bloemlezing van vrouwenliteratuur: o.m. Carry van Bruggen, Mary Dorna, Ida Gerhardt, Judit Herzberg, Mensje van Keulen, Hannes Meinkema, Doeschka Meijsing, Renate Rubin stein. M. Vasalis. In het laatste Ras- ter-nummer (9) staat het eerste deel van een omvangrijk essay van Hella Haasse over vrouwenliteratuur. ADVERTENTIE. Sankyo houdt uw herinneringen levend. Dierbare herinneringen blijven bewaard Kostelijke momenten kunt u steeds opnieuw beleven Probleemloos filmen Dankzij de nieuwe serie Sankyo camera's Naar keus. met of zónder geluid. Handzaam. Kompakt. Fraai van vorm. Zeer licht in gewicht Technisch volmaakt Met Sankyo filmt u nog makkelijker. Nog mooier. brengt leven in beeld. Nieuw: suDertronic-systeem. Voor volmaakte geluidopname en haarzuivere ITforuxontioantoJ Postbus 8396.1005 AJ Amsterdam. Er is een periode geweest, dat de Griekse films in de Nederlandse bios copen tamelijk gezocht zijn geweest. Niet echt populair, daarvoor waren ze in laatste instantie te exclusief. Maar ze trokken de aandacht. Niet in het minst films met een „klassieke her komst", waarin een bepaald publiek zich in nostalgische educatieve herin neringen kon uitleven. Politiek genomen is Griekenland, met zijn achtereenvolgende dictatu ren, een moeilijk land voor filmers geweest. Toch kan de Grleksè filmers niet een bepaalde moed ontzegd wor den, met name in de indirecte verde diging van menselijke waarden, een verdediging die haar wortels heeft in oer oud cultuurbezit. Zo is b.v. een man als Theodoros Angelopoulos met zijn uitermate indrukwekkende en strijdbare film De komedianten al begonnen vóór de val van de Jongste generaalsdlctatuur in Athene. Griekenland heeft een eeuwenoude ontwikkeling achter zich, een ontwik keling die in het volk een bepaalde „vermoeidheid" heeft achtergelaten. Geen vermoeidheid in de zin van te kort aan energie, maar in de vorm van een zekere lethargische scepsis ten aanzien van het „actieve leven", waaraan in onze contreien zoveel waarde wordt gehecht. Een weerslag van die lethargische scepsis is terug te vinden in „De lui aards van het vruchtbare woud". Niet in strikt theoretische zin, maar in de vorm van een merkwaardig ingehou den satirische verbeelding. Men denke zich in: een man, vader van drie zoons, neemt na de dood van zijn broer zijn intrek in een landhuis, dat hem door de overleden broer is nagelaten. Dat landhuis is bezit ge weest van zijn ouders, zodat hij er tedere jeugdherinneringen aan heeft behouden. Het landhuis, gelegen in een prachtige natuur, wordt een ob sessie. Een obsessie van vermeend geluk. Het viertal voelt zich ln het huis, waarin de zorgende aanwezig heid van de dienstbode overal voel baar is, veilig. Veilig tegen de verfoei de energie-eisen van het „normale" bestaan. De vier zien ten slotte geen reden meer om het bed, dat de eerste dag van hun komst al bij de siësta wordt opgezocht, te verlaten. Ze ver heffen het niets doen niet tot een cultuur, ze maken er ook geen para- sietendom van, ze nemen het welbe wust aan als de minst inspannende en daarom meest wenselijke wijze van leven. Panayotopoulos heeft geen duidelijk gerichte tendens aan zijn film gege ven. hij verbeeldt alleen maar het idee van een imponerend luieren, zoals in „La grande bouffe" het idee werd gedramatiseerd van een impo nerende vraatzucht. Het is geen luie ren uit vadsigheid, maar uit aloude cultuur-vermoeidheid. In die zin ge nomen heeft het een (overigens zeer bescheiden) symbolisch karakter. De „slaap" (sociologisch niets-doen) als inspinnen van levensfuncties ls zo consequent uitgebeeld, dat niet al leen de mensen maar ook de levenlo ze dingen en zelfs de natuur in die slaap worden ondergedompeld. Een verschrikkelijke slaap, als een niet te ontwijken fatum. Een bedreiging voor elke cultuurverzadigdheld. Amsterdam, Cinetol, 16 Jaar. De vader, met zijn vruchtbare woud". drie zoons in ltDe luiaards van het ADVERTENTIE De heer Drs. E.M.J. Besnard, directeur van het ABN kantoor in Londen. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN-vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent het, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Besnarden zijn staf uitstekend zijn ingevoerd in Londen, waar de ABN sinds 1858 is gevestigd. Anders gezegd, voor ondernemers liggen er grote mogelijkheden om middels de ABN de weg te vinden in één van de belangrijkste financiële en handelscentra in de wereld. Overigens is de ABN ook in Manchester en Birmingham aanwezig. De heer Besnard en zijn staf geven u graag advies. Dit is zijn adres: ABN Bank, Chief Office, 61,ThreadneedIe street, EC2P2HH, P.O. Box 503, Londen.Telex887366. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Directoraat Buitenland, telefoon 020-293206. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. De ABN Bank heeft kantoren en affiliaties in: Nederland, lerlanJ, Engeland. Kanaal Eilanden. België. Frankrijk. Bondsrepubliek Duitsland, Zwitserland. Gibraltar. Italië. Griekenland. Turkije (Holantse Bank-Üm). Libanon. Saocdi Arabiê (AlKink Alsaudi Alhollandi), Verenigde Arabische Emiraten, Bahrein, Pakistan, India, Maleisië, Singapore. Indonesië, Hongkong, Japan. Z-Korea, Australië. Marokko (Algemene Bank Marokko S.A.), Kenia. Verenigde Staten van Amerika, Canada, Nederlandse Antillen. Suriname, Venezuela (Banco Continental S.A.), fanami, Gdumhia (Cnrpnración Financiers lntcrn.icion.il), Mexico. Werkzaam onderde naam Banco Holandés Unido in: Argentinië, Uruguay, Paraguay, Brazilië, Ecuador- 0. Ouwendijk film Fingers is de eerste James Toback geregis- fie film. Hij is ook de man eest, die de film „geschre-' heeft, zoals hij ook het aio schreef voor „The ibler". Maar er is een groot Khil tussen het „schrij- "van een film en het om- ra van een verhaal in een «le dramatiek. In dit laat- Toback te kort ge iten. (eft de literaire implicaties van verhaal niet de suggestieve it weten mee te geven van het erende beeld. Je moet uitslui- op verzekering van het verhaal, J(n wat Je ziet. De overtuigings- rdtfctstraalt niet van de personen af de kijker toe. Die moet analyse- i combineren en dan verstande- een constructie komen. En in Mstructie zullen, door de tekort en in de film, nog heel wat i vallen. Ia§ Sn moet, volgens het verhaal, leurotlsche verstrengeling uit- i van een gecompliceerde aan- de jeugdige Jimmy Angelelli, 'an een vader die een Italiaanse ,ul£Kr is (een gangster op retour) i moeder, die concertpianiste is »t en in een zenuwinrichting is gekomen. De Jongen is een kt van agressiviteit enerzijds icdltatieve artisticiteit ander- Het ene zet hij om in geweldda- eties ten gunste van zijn gang- i >der, het andere in een verbeten ff van piano studeren, waarbij k uze heeft laten vallen op Hij voelt, ln meditatieve zin. de eé 1 van Bachs muzikaliteit goed net, maar in zijn (onderdrukt) 0' idadige manier van Interprete- trslindt hij, bij zijn studie, n- 'muzikaliteit als het ware. In 12 '"de mondbewegingen herin- in fl zich het verloop van de fuga !1, ter wille van een auditie, aan studeren is. HIJ wordt daarbij ïer toevallig beluisterd door een ■kisje, dat onder zijn raam blijft tf 1 Jlmmy merkt haar op en gaat •chterna. Met het meisje heeft gelijkbare moeilijkheden als - "Jn muziek: hij zou teder willen ®aar wordt gewelddadig. Het ••Carol, is gewillig maar ook baar een doublure in zijn F achtlge relatie met de muziek. d» genomen een boeiend gege- °mdat zelf-mlslukking en zelf- S?ing zodanig in elkaar grijpen, f ontwikkeling alleen maar ver- zekerheid en magiek kan op- 1 De toekomst kan voor de alleen maar teleurstelling en «urdheid opleveren. geeft dat ook wel aan, zowel tfotlsche belevenissen van de door O. Ouwendijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17