Feesit voor twee! Grote werkloosheid Zuid-Molukkers doptiekinderen- slechte gezondheid Groot verlies casino's door belastingschuld eer arbeidsplaatsen bij lerarenopleiding Veel werkende getrouwde vrouwelijke academici Kwijtschelding onzeker geworden dervoeding en infecties nog dit jaar nascholing Handtekeningen voor Zuidmoluks meisje Nederlanders fietsen dwars door Amerika stichtingen: bied ambtenaren |sdag te staken Project in Vught kan als voorbeeld dienen DRINGEND ADVIES VAN DE ANWB helptEoede AAN IEDEREEN DIE MET VAKANTIE GAAT Gaat u met de auto met vakantie? NEEM OOK EEN GOEDE REISVERZEKERING MEE liG 15 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RHS 11 een onzer verslaggevers JTERDAM De Natio- stlchting casinospelen een I vorig jaar een bruto-be- 'i>( (resultaat behaald van .J) miljoen gulden, wat ten ie, jite van 1977 een stijging kent van ruim 5,6 miljoen d« m. Desondanks heeft een spelbelastingschuld van ^miljoen gulden een ne- 1 resultaat van 192,1 mil- gulden veroorzaakt. Dit tuit het gisteren versche- avïj&krverslag van de stich- 0| irlt 'tst< jaarrekening over 1976/1977 nede op grond van een meelede- an de regering, rekening gehou- net een kwijtschelding van de kansspelbelasting ov er de nu nog lo pende periode. Daarbij werd ervan uitgegaan dat de wet1 op de kansspel belasting zou worden^ gewijzigd. Dat optimisme is nu g-etemperd. „In middels worden met lingang van de tweede helft van 197VÏ maandelijks naheffingsaanslagen o pgelegd", al dus het jaarverslag. „Mede hierdoor is onzekerheid ontstaan of kwijt schelding van de kansspelbelasting alsnog zal plaatsvinderv Ook wordt rekening gehouden met teen mogelij ke ongunstige uitslag van de hangen de beroepsprocedures." In de accountantsverklaring wordt gesteld dat „wegens onzekerheid om trent de hoogte van de post Kans spelbelasting" geen oordeel wordt ge veld over „de getrouwheid van de jaarrekening 1978 als geheel". In het jaarverslag wordt ook gewag gemaakt van het geschil met de fis cus over de aftrekregeling Inzake loonbelasting en premies voor bui tenlands personeel. De fiscus is er niet mee akkoord gegaan dat de stichting die regeling heeft toegepast. „Zij is", meldt het jaarverslag, „daar om met ingang van 1 mei 1979 beëin digd." De stichting zal, „vooralsnog en hangende een definitieve beslis sing", de naheffing loonbelasting en premieheffing voor haar rekening ne men. Dit betekent dat de daarmee gemoeide bedragen in mindering worden gebracht op de opbrengsten van de casino's die in de schatkist moeten worden gestort. De financiële perikelen van de stich ting hebben geleid tot een nauwer contact met de overheid en de Raad voor de casinospelen. Opgemerkt wordt dat het voor de stichting van groot belang is „dat met voortvarend heid wordt gewerkt aan het aanpas sen en ontwikkelen van normen, waardoor zij in staat geacht kan wor den haar opdracht op een doelmatige en zakelijke wijze uit te voeren". een onzer verslaggevers ECHT Kinderen die voor een adoptie JÏaar Nederland komen, blijken bij hun iomst in ons land vaak een slechte gezondheid te hebben. il in de eerste maanden van hun ijl in ons land hebben deze kin- ivaak te kampen met proble- variëren van ondervoeding ig procent van alle geadopteer- deren lijdt hieraan) tot wormin- i darm- en ingewandenstoor- i (vijftien procent van de kin- inder veel voorkomende klacht allerlei huidziekten zoals, ex en schimmel. Ook na de eerste wanneer de gezondheid vrij snel beter wordt, hebben de kinderen nog te maken met problemen, maar die hebben dan vooral betrekking op een aanpassing in het nieuwe land en het nieuwe gezin. Deze gegevens zijn afkomstig uft het boek „Adoptie van kinderen uit verre landen", onder redactie van dr Etené Hoksbergen, dat gisteren verschenen is. Voor dit boek werd een onderzoek gedaan onder vijfhonderd echtparon, die een kind geadopteerd hebbtm. Overigens zijn er steeds meer Neder landse ouderparen, die er toe over gaan een buitenlands kind te adopte ren: in 1973 kwamen 316 kinderen uit 22 verschillende landen naar Neder land, vorig jaar was dit aantal meer dan verdrievoudigd, tot ongeveer 1200 per jaar uit 46 verschillende lan den. Verreweg de meeste adoptief kinderen waren afkomstig uit Aziati sche en Zuidamerikaanse landen. Aanleiding voor het onderzoek was het feit dat medewerkers van het pedagogisch andragogisch instituut van de Rijksuniversiteit van Utrecht nogal eens te maken kregen met al lerlei problemen van zowel adoptie ouders als van de geadopteerde kin deren. Van alle geadopteerde kinderen was 26 procent de eerste tijd erg stil en maakte een onzekere en gespannen indruk. Verder bleek van de groep geadopteerde kinderen maar liefst eenderde problemen te hebben met het in slaap komen. Oorzaken hier van zijn waarschijnlijk de grote over gang en het verschil in slaapgewoon- tes tussen het land van herkomst en ons land. Ook bleek het nog wel eens voor te komen dat een kind pas slaap problemen kreeg nadat het al enkele maanden in Nederland was. pdoeling is dat de nascholings- sen in oktober beginnen. Dat late tijdstip heeft te maken met de rechtspositie van de leerkrachten die de nascholing gaan verzorgen. Pais is daarover nog in gesprek met de per soneelsorganisaties. Voor 1 augustus hoopt hij dat overleg te hebben afge rond. Er kan dan pas op z'n vroegst in oktober met de nascholingscursussen worden begonnen. Het PvdA-Kamerlid Konings bleek daar grote moeite mee te hebben, omdat de lesroosters van de nieuwe lerarenopleidingen al ver van te vo ren worden gemaakt. Volgens het Ka merlid zou daarin dan geen plaats meer zijn voor de nascholingscur sussen. Op vragen uit de Kamer zei Pais dat ken van de groepen studenten per leerkracht zit daar nog niet bij in. inze parlementsredactie HAAG Minister Pais iwijs) wil nog komend ejaar de nascholing voor lie- en derdegraads leer- hten aan de nieuwe lera- pleiding op gang bren- Hierdoor krijgen de op- igsinstituten er „vele allen arbeidsplaatsen i liet de minister gisteren i tijdens het vragenuur- de Tweede Kamer. hij in de loop van het volgend jaar met een wettelijke regeling voor de nascholing zal komen. Tot die tijd zal er gewerkt moeten worden met een overgangsregeling. Hij wilde geen ga- ranties geven dat de leerkrachteil die kde nascholing gaan verzorgen, dezelf de rechtspositie zullen hebben als hun collega's van de nieuwe leraren opleidingen. Pa is zei overigens dat er per 1 augus tus aanstaande aan de nieuwe lera renopleidingen twaalf arbeidsplaat sen zullen wegvallen als gevolg van het toelaten van minder studenten (een van zijn bezuinigingsmaatrege len). Het effect van een andere bezui nigingsmaatregel het groter ma- Grenzen Pais streeft er naar om de werkgele genheid aan de pedagogische acade mies en opleidingen voor kleuterleid sters in elk geval het komend studie: jaar maximaal in stand te houden, zei hij gisteren. Binnen enkele dagen zal hij hiervoor voorstellen doen aan de personeelsorganisaties en besturen bonden. De minister maakte overi gens het voorbehoud dat hij van wege de krappe financiële-economi- sche situatie gebonden is aan „de grenzen van het mogelijke." Burgemeester C. H. de Loor van Ap- pingedam gaat tegen het eind van deze maand met staatssecretaris Haars praten om te proberen een verblijfsvergunning te krijgen voor het Zuidmolukse meisje Betty Dora Demalima. Hij zei dit gisteren toen hem vijftienhonderd handtekeningen werden overhandigd in het kader van een actie voor het 14-jarige meisje. Zij moet volgens mevrouw Haars weer terug naar Celebes omdat zij niet voldoet aan de normen voor een verblijfsvergunning. Veertien jaar ge leden stuurden haar ouders haar naar Nederland, waar een oom en tante haar als pleegouders ontvingen. Het meisje wilde hier onderwijs volgen omdat dit in Celebes niet goed kan. De Nederlandse autoriteiten zaten er mee in hun maag omdat niet kan worden gezegd dat het meisje daar moeilijkheden in de weg werden ge legd. Een verblijfsvergunning werd geweigerd en de Raad van State wees Op ds foto overhandigt het comité burgemeester De Loor de handteke ningen. Rechts naast de burgemees ter Betty. een beroep hiertegen af. Mevrouw Haars bepaalde dat ze op twee juli het land uitmoet. Er kwam een actie van het mavo-personeel van Appin-' gedam op gang. En de schoolraad nam dit over door een motie aan te nemen en die naar landelijke en re-- gionale instanties te sturen. Burgemeester De Loor, die met de staatssecretaris zal praten in aanwe zigheid van de pleegouders en voor zitter Raap van dê Appingedamse schoolraad, hoopt te bewerkstelligen dat het Molukse meisje in ieder geval haar studie in Nederland mag afmaken. SCHIPHOL (ANP) De door de gestaag vallende regen doorweekte fietser die gister morgen op Schiphol aankwam was een van de in totaal 36 deelnemers aan een toertocht over zevenduizend kilometer dwars door Amerika van kust tot kust. Hij maakt deel uit van de groep van 22 Nederlanders, die gisteren vanaf Schiphol naar Portland in Amerika zijn vertrokken. De tocht is georganiseerd door de Amerikaanse „Bike-Centen- nial" organisatie. Eerder zijn al twaalf mensen met fiets en ba gage van Schiphol afgereisd naar Amerika, morgen zullen nog twee fietsers vertrekken. Per vliegtuig en bus gaat de tocht vanuit Portland naar As toria aan de Amerikaanse westkust. In Astoria begint de fietstocht, die via de prairie, de Rocky Mountains en het Apa- lachengebergte naar Yorktown aan de oostkust voert. De Nederlandse deelnemers lo pen, volgens de vertegenwoor digster van „Bike Centennial" in Nederland. Cobi Haartsen, in leeftijd uiteen van 21 tot zestig jaar. De oudste deelne mer hoopt de zevenduizend ki lometer in 63 dagen te voltooi en. Dit betekent dat elke dag een traject van ongeveer 115 kilometer moet worden afge legd. Behalve Nederlanders en Amerikanen verwacht de orga nisatie dit jaar ook deelnemers uit Australië, Japan en Enge land. ADVERTENTIE onze sociaal-economische HAAG De Stichting voor bewustwording en de Stich- id-Strijderslegioen hebben de in een kort geding gevraagd mene Bond van Ambtenaren te verbieden aanstaande stakingen te organiseren dan ondersteunen. het spoedeisende karakter ie zaak zal de presidente van de ink in Den Haag, mr J. H. voor wie het geding diende umorgen om tien uur uitspraak Zoals bekend steunt de ABVA lor aanstaande dinsdag aange- :gde FNV-acties tegen de bezui- Ssplannen van het kabinet. Als I? van deze acties zullen er zowel openbaar vervoer in de grote als in het streekvervoer ver- jen ontstaan. mr A. Zeegers, die pleitte de beide stichtingen, maakt [VA zich niet alleen schuldig wetsovertreding, maar zullen essentiële belangen van ienleving worden geschaad, li er schade worden toege- aan derden, die buiten het staan, aldus mr Zeegers. igvaarding wijst de stichting niet alleen het openbaar maar ook de reinigingsdien- posterijen en energievooreie- kunnen worden getroffen [3e acties. „Alles met de bedoe- de bevolking irritatie en wre- |wekken tegen de regering". De in van de ABVA, mr Oomen erop dat de acties juist wèl zijn "om het algemeen belang te iranBJUamtfr Op vaderdag? bijvoorbeeld, de koffie versieren met een glas Gran d Marnier Cordon Rouge. Een zeldzaam kado trouwens. Bereid op basis van hartverwarmende cognacs en rustig gerijpt op eikehouten fust.^Als een van de weinige. Voor u samen. Ondanks ongunstige omstandigheden: Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ondanks ongunstige omstandigheden (zoals te geringe mogelijkheden voor kinderopvang, toenemende werk loosheid) heeft verreweg het grootste deel van de getrouwde vrouwelijke academici een baan: 66 procent van de getrouwde vrouwen met kinderen en 87 procent van de getrouwde vrouwen zonder kinderen werkt buitenshuis. Bij de jongere getrouwde vrouwen zonder kinderen werkt zelfs 95 pro cent. De vrouwelijke academici blij ken zeer gemotiveerd te zijn om na het afronden van hun studie een werkkring te zoeken en te behouden. Tot deze conclusies komt mevrouw dr. J. van Doorne-Huiskes, die giste ren in Utrecht promoveerde op het door Barend Mensen is beroepskleding ten de deur' HAAG (ANP) Als alle dragers teroepskleding hun kleren zou tten reinigen door professionele tijen, en ze niet in de eigen lachine zouden stoppen, zou energie worden bespaard en ïgenheid gecreëerd. momisch instituut voor de idustrie van de Erasrcusuni- telt te Rotterdam heeft uit een Roek opgemaakt dat nu maar procent van de twee miljoen skieren in Nederiand „profes- I" gereinigd wordt. Als dat aan- tou worden verhoogd tot tachtig kit'komen er 1.560 arbeidsplaat- in de wasserijen bij. Bovendien kt jaarlijks zestig procent, ofwel Bjoen gulden, aan energie bespa- Het onderzoek werd gedaan tn *cht van de stichting doelmatige ikleding. •fcderland dragen ongeveer 1,5 mensen beroepskleding. VUGHT De werkloosheid onder de Zuid-Molukkenr in ons land is vier maal zo groot als in alle vergelijkbare Nederlandse leeftijdsgroepen. Vooral in de Brabantse gemeente Vught, waar in het woonoord Lunetten (600) en elders in de gemeente (800) een grote concentratie van deze culturele minderheid is gevestigd, zijn veel werkloze Zuid-Molukkers geregistreerd. De situatie is van dien aard dat maatregelen dringend nodig zijn. Een aanzet daartoe is een in Vught van de grond gekomen werkgelegenheidsproject dat als voorbeeld kan dienen voor het beleid dat voor de bestrij ding van de werkloosheid on der de Zuid-Molukkers moet worden gevolgd. Het eerste re sultaat van dit project is de totstandkoming van een werkplaats en een kantoor ten behoeve van de Stichting Werkgelegenheid Molukkers Vught. Een bouwteam van veertien jongeren heeft deze accommodatie verwezenlijkt in het kader van de regeling van het ministerie van sociale zaken voor verruiming van de werkgelegenheid. Zij gaat die nen als centrale plaats van waaruit het gehele project dat de stichting voor 'ogen staat wordt ontplooid. Werkplaats en kantoor zijn of- ficieel in gebruik gesteld door de voorzitter van het In spraakorgaan Zuid-Moluk kers. de heer R. Mual. Bij die gelegenheid bood directeur mr P. K'uypers van het Pro vinciaal opbouworgaan Noord-Brabant hém een rap port aan, waarin de bijzonder ongunstige positie van de Zuid-Moluklfcers op de ar beidsmarkt wordt omschre ven. de ervaj-ingen bij het or ganiseren van het werkgele genheidsproject gedocumen teerd worden weergegeven en wegen worden aangewezen waarlangs via dit project mensen kunnen worden bege leid naar een plaats ln het normale arbeidsproces. Het opbouworgaan heeft dit rap port opgesteld op verzoek van het Inspraakorgaan. Dit gaat het rapport gebruiken voor een beleidsadvies aan de mi nister van sociale zaken. Vol gens Kees Hoefnagel van het opbouworgaan is het rapport geen koele signalering van het probleem maar een actiestuk waarop direct kan worden voortgebouwd. Het ls doelbe wust gericht op verandering van een ontoelaatbare situa tie en wijst aan hoe de Zuid- Molukkers zelf bij die veran dering betrokken dienen te worden. Het opbouworgaan laat het project ook niet los. Om te beginnen zijn de veertien jon geren van het bouwteam om administratieve redenen voor lopig in zijn dienst. VooriD echter vanwege de emancipa tie van een culturele minder heid als die van de Zuid-Mo- iukkers blijft het het werkge legenheidsproject, dat met ge bruikmaking van allerlei om- scholings- en herscholingsmo gelijkheden hopelijk aanzien lijk kan worden uitgebreid, begeleiden. De bedoeling ls ui teraard dat de Stichting werk gelegenheid Molukkers Vught op den duur het gehele pro ject zelfstandig gaat lelden. De bedoeling ls ook dat het als leidraad gaat dienen voor een landelijke aanpak van het onevenredig grote werkloos heidsprobleem waaronder vooral de jongere Zuid-Moluk kers lijden. Al is het aantal mensen dat tot dusver werk kon worden geboden nog maar klein zeker gezien de tijd die verschillende organi saties in de moeizame voorbe reiding van het project geïn vesteerd hebben toch be staat er goede hoop dat de ln het rapport aangegeven weg naar redelijk succes leidt. De nadruk wordt erop gelegd dat het project niet als „werkver schaffing" dient te worden be schouwd maar als een brug naar normaal betaald werk. Om te benadrukken dat het er niet om gaat bezig gehouden te worden wijzen de Zuld-Mo- lukkers het sociaal-cultureel werk ten behoeve van werklo zen dan ook van de hand. ADVERTENTIE Neem dan bovendien een autovakantieverzekering Kom naar 'f AN WB-kantoor en maak uw zekeitieid rond. onderwerp „Vrouwen en beroepspEir- ticipatieVan al die werkende vrou welijke academici heeft 62 procent een gedeeltelijke baan en 38 procent een volledige baan. De vrouwen zijn overwegend werkzaam als vakspecia list in loondienst (41 porcent) of bin nen het onderwijs (38 procent). Een betrekkelijk klein deel (vijftien pro cent) oefent een vrij beroep uit. Van het totaal aantal werkers is zes pro cent in leidinggevende of beleidsvoe rende funkties werkzaam. Verschuiving Om aan de gegevens voor haar proef schrift te komen heeft mevrouw Van Doorne een onderzoek gedaan onder 675 vrouwen, die een universitaire opleiding voltooid hebben. Bij het onderzoek is gebleken, dat er onder de vrouwelijke academici een werk- verschuiving plaatsvindt, na de hu welijksdag. Heel vaak kiest men dan een part-time baan in plaats van een volledige werkkring. Deze verschui ving komt nog sterker naar voren na de geboorte van het eerste kind. Dan neemt trouwens ook het aantal nlet- werkers toe. Tijdens de latere gezins fasen blijft het werkgedrag tamelijk constant. Vergeleken met enkele tientallen Ja ren geleden werken er nu veel meer getrouwde vrouwelijke academici buitenshuls: in de jaren 1940-1969 oe fende ongeveer de helft van deze vrouwen een beroep uit. Aan het ein de van de jaren vijftig nam dit per centage toe. dat wil zeggen voor wat betreft de getrouwde vrouwen zonder kinderen. Pas later breidde de deelne ming van getrouwde vrouwen met kinderen aan het arbeidsproces zich uit. Bezien vanuit het gezichtspunt vtui betrokkenheid aan belangrijke maat- schappelijke sectoren, blijken vrou wen in de Nederlandse samenleving maar zeer ten dele geëmancipeerd, volgens mevrouw Van Doorne. Vooral op de arbeidsmarkt en in politteke- en bestuurlijke organen zijn vrouwen sterk ondervertegenwoordigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11