Een slecht plan om kosten van de gezondheidszorg omlaag te helpen Oppositie wil invloed Kamer bij benoemingen Hoge Raad uitbreiden De tekening van een lezer Trouw Commentaar gedenksteen uit japanse stad 5' Spoorwegstaking Fundamenteel uitgangspunt van ziekenfondswet zou verlaten worden Beledigend voor de huisartsen (Automobilist rijdt na ongeluk door Olieprijs echte snoopy Geen reclame bof geen geweld Columbo USD AG 13 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Ken behoeft geen kenner van de pschiedenis van ons land te zijn nn te weten welk een geladen itekenis het woord „spoorweg- .«iking" daarin heeft. Die wat motionele sfeer om een woord is pchter geen reden om bij voorbaat ipaniek te raken, nu de vervoers- onden van de FNV hebben ge- met een spoorwegstaking maandag aanstaande. Ten ;te is de rol van het spoorweg- keer op het ogenblik binnen het :heel van de vervoersmogelijk- (helaas) heel wat bescheide- dan in 1903 en 1944 en ten •ede is de staking naar de duur ten van bescheiden omvang. leel wat -mensen zullen als de iking doorgaat maandagmor- last ondervinden, maar ander- jjns is het duidelijk dat de Ver- ibonden bewust een zo gela- viden woord hebben gebruikt voor dreigement aan de NS-directie om dat dreigement zo indrukwek- Qy kend mogelijk te doen zijn. ■I® Belangrijker zijn toch de principië- m( Ie overwegingen, die aan een oor- ïai deel over de FNV-oproep ten U grondslag dienen te liggen. De re- heeft inmiddels aangekon- dat het na de spoorwegsta- van 1903 tot stand gekomen Ulfjiakings verbod voor ambtenaren ltiopde helling gaat. Die toezegging kwam ten eerste omdat het niet door d k-en-dun is vol te houden ;H|dat alle ambtelijke werkzaamhe- Sjden zo gewichtig zijn dat zij niet principe het stakingsrecht toekent. De Nederlandse regering heeft bij de parafering ten aanzien van amb tenaren een uitzondering gemaakt; niet uit liefde tot een streng verbod en een onvermogen om te onder scheiden tussen alle categorieën ambtenaren, maar juist uit behoef te om heel subtiel te onderschei den. Minister De Ruiter van justi- door Jelle Jan Klinkert Je lukraak verwijzen naar allerlei wil lekeurige specialisten, alsof ze hun patiënten min of meer automatisch uit luiheid doorsturen. Het is daarom tie heeft zich bij het debat in de De gezondheidszorg in Nederland wordt duurder en duurder, goed eens meer precies te kijken hoe Tweede Kamer zelfs strikt op een Vooral de tweede lijn ziekenhuizen met specialistische hulp nmVuiteiét werkeUJk' termijn vastgelegd voor de tot- kost erg veel geld. Als je in de gezondheidszorg de kosten- standkoming van zo'n uitzonde- ontwikkeling wilt afremmen, wat ligt er dan meer voor de ai meteen is op te merken, dat er ringsrege! voor heel urgente over- hand dan ervoor te zorgen, dat er minder mensen in die verschillende soorten verwijzingen tweede lijn terecht komen? En wie verwijst de patiënten naar de tweede lijn? Juist, de huisarts. Daarop moeten de maatre gelen zich dus richten. heidsdiensten: 1980/1981. ïj dinH rl 5 net de diensten van het particulie- i|t bedrijf kunnen worden vergele- M ken en tweede omdat het Euro pees Sociaal Handvest alle werk- l nemers (én die van de overheid én die van het particulier bedrijf) in Dat overwegende is het de vraag of de FNV-bonden er goed aan doen met hun aangekondigde (en for- PP deze eenvoudige gedachtengang j tf Is het plan gebaseerd, dat voorzitter meel nog steeds verboden) acties van jje Nederlandse Vereni- van maandag door deze nieuwe ging van Ziekenfondsen op tafel heeft wetgevende arbeid heen te fietsen, gelegd, om de kosten van de gezond- Natuurlijk kunnen de bonden te- heidszorg omlaag-te helpen. En laat l,,„ Ik het maar meteen zeggen: ik vind genwerpen, dat hun dreigement het, een siecht plan; het is fundamen- zich niet tegen de overheid richt, tggj onjuist, ongenuanceerd en on- maar tegen de niet al te gewillige doordacht en bovendien beledigend directie van de N.V. Nederlandse voor de huisarts. Spoorwegen. Wie echter weet dat Waar t het om? Zoa]s gezegd. de alle aandelen van die N.V. zich in kosten van de gezondheidszorg in Ne- handen bevinden van de overheid, derland schieten omhoog, vooral zal het dubbelzinnige van die on- doordat steeds meer mensen dure derscheiding inzien. Ook de FNV-vervoersbonden ver dienen hetzelfde verwijt dat wij nu precies een jaar geleden in deze kolom aan het adres van ambtena ren-voorman Dutman richtten: zij wekken de indruk niet alleen bui ten-parlementair, maar zelfs anti parlementair bezig te zijn, terwijl bovendien te vrezen valt dat zij het er op deze manier alleen maar voor zichzelf en hun leden moeilij ker op maken bij de voortgaande discussie over het stakingsrecht van ambtenaren. zijn. Ten eerste zijn er de verwijzin gen die op grond van een beslissing van de huisarts (eventueel samen met de patiënt) tot stand komen. redenering heeft in elk geval de char me van de eenvoud. ARNHEM (ANP) De 21-jarige dienstplichtig korporaal Albert Jan- len uit Arnhem is dood aangetroffen 'Hop de Cattepoelseweg in zijn woon plaats. Naast hem lag zijn fiets. De iNpolltle en de marechaussee nemen aan, dat de jongeman door een auto ütis aangereden. Auto en bestuurder waren echter spoorloos. :tk iki ASTEN De 63-jarige L. Geraerts odult Someren is om het leven gekomen Ktoen hij met zijn auto in botsing kwam met een vrachtwagen. GRONINGEN De 51-jarige me vrouw H. Boersema uit Groningen is overleden aan ernstig schedelletsel, dat zij maandagavond bij een ver keersongeluk in Groningen had opge lopen. De vrouw reed op haar fiets en werd in de buurt van een kruispunt, aangereden door een automobilist. De man, de 49-jarige R. E. M. uit Groningen, verkeerde onder invloed, maar had volgens de politie geen schuld aan het ongeluk. specialistische hulp in ziekenhuizen en poliklinieken nodig blijken te heb ben. Anders gezegd: het verwijsbeleid van de huisartsen maakt dat er flinke kosten gemaakt worden. Verder blijkt, dat er flinke verschillen bestaan tussen hulsartsen op het ter rein van het verwijzen. Het lijkt net, alsof de ene huisarts veel gemakkelij ker en vlugger de specialist inscha kelt dan de andere. Er zijn in ons land minstens vijftienhonderd huisartsen, die ongeveer eenderde van alle pa tiënten doorverwijzen (ik citeer nu Anbeek), daarentegen blijken er ook huisartsen te zijn die de helft van alle patiënten doorverwijzen. Anbeek concludeert nu, dat de ene huisarts zoveel mogelijk zelf probeert te hel pen en dat de ander dat niet doet. „Onder deze omstandigheden vind ik dat laatstgenoemde groep niet een zelfde vergoeding voor verrichte dien sten toekomt als de eerste." Anders gèzegd: verschil van inspanning mag naar Anbeeks overtuiging best leiden tot verschil in honorering. En dat is dan meteen het plan: huisartsen die minder verwijzen gaan relatief meer verdienen dan hun meer verwijzende collega's: dat zal er toe leiden dat huisartsen minder gaan verwijzen, waardoor er minder patiënten in de tweede lijn komen. Dat zal een belangrijke besparing kunnen geven. Je kunt zeggen wat je wilt, maar deze' Onjuist Maar er zit in elk geval een funda menteel onjuist element in. Onze zie kenfondswet heeft de honorering van de huisarts zo geregeld, dat hij voor elke bij hem ingeschreven patiënt Zo is er dus een groep „echte verwij- een bepaalde, vaste vergoeding per zingen gebaseerd op een beslissing jaar krijgt. Deze honorering en dat van de hulsarts en een groep ver- Ten tweede zijn er de zogenaamde administratieve verwijzingen; ver- wijskaarten worden hierbij na één jaar eigenlijk automatisch afgegeven opdat de specialist zijn behandeling kan voortzetten. Deze laatste groep bestond eigenlijk niet uit „echte" ver wijzingen. Net zo min als dat het geval is bij verwijzingen achteraf (waarbij bijvoorbeeld door een acute situatie een patiënt al opgenomen is voordat de huisarts een verwijskaart kon schrijven) of bij meer eenvoudige verwijzingen, zoals bijvoorbeeld die naar een oogarts. is het mooie staat geheel los van de hoeveelheid hulp die de huisarts aan bepaalde patiënten verleent. Zieke of gezonde patiënten hij krijgt voor allen dezelfde vergoeding. Dank zij deze regeling kunnen huisarts én pa tiënt erop aan, dat er geen financiële overwegingen meespelen in de hulp verlening van de huisarts. In het voorgestelde plan wordt dit fundamentele uitgangspunt verlaten. De huisarts die veel verwijst gaat immers minder verdienen dan hij die weinig verwijst. En een patiënt die graag wil worden verwezen maar een weigerachtige huisarts op zijn weg vind, kan dan ook in de toekomst als dit plan door zou gaan allerlei lelijke bijgedachten krijgen. Hij wil me niet verwijzen, denkt zo'n patiënt, omdat hem dat geld kost. Ik denk dat dit soort zaken buitenge woon verstorend op de artspatiënt relatie kunnen werken. Het resultaat van het plan zou kunnen zijn, dat de hulpverlening in de eerste lijn niet beter, maar juist slechter wordt. Ongenuanceerd De voorzitter van de VNZ heeft zich ook ongenuanceerd uitgelaten. Het lijkt net of huisartsen maar zo'n beet- wijzingen waarop de huisarts nauwe lijks invloed heeft. In verband met Anbeeks plan is het belangrijk dat de laatste groep ongeveer 60 procent van alle verwijzingen bevat. Op slechts 40 procent van zijn verwijzin gen heeft de huisarts wel invloed. Maar dan komt de volgende nuane- ring: in die laatste 40 procent heeft de huisarts het natuurlijk niet alleen voor het zeggen: de beslissing over verwijzen is ook een functie van de relatie tussen patiënt en arts. Ofwel: de patiënt zelf heeft op de verwijsbe- slissing zeker ook invloed. dan zijn deze drie nuanceringen ui terst belangrijk. Maar nog belangrij ker is, dat inzicht gebaseerd op on derzoek in de mate waarin verwijzin gen van verschillende soort voorko men, geheel ontbreekt. Niemand weet precies hoe dat verwijzen pre cies gaat. Als Anbeeks plan doorgaat, dan is het op dit moment geheel onduidelijk welk effect het zal heb ben als het al effect heeft. Ondoordacht Want nu kom ik op mijn derde punt: het plan is ondoordacht. Uit wat ik hierboven schreef zal dat al enigszins duidelijk geworden zijn. Maar er is nog meer over op te merken. Zoals gezegd speelt ook de patiënt een rol in het verwijsbeleid van de huisarts. Je kunt dit algemener stellen: de aard van het patiëntenbestand kan een sterke Invloed op het verwijspercen- tage hebben. Een hulsarts met veel bejaarden en jonge kinderen verwijst meer dan een huisarts met veel jong volwassenen in zijn praktijk. Ook de aanwezigheid van specialistische voorzieningen is belangrijk. In brede lagen van de gezondheidszorg be staat de overtuiging dat het aanbod van specialistische voorzieningen de vraag ernaar uitlokt en niet andersom. Een huisarts met een aca demisch ziekenhuis naast de deur zal daardoor meer verwijzen dan een op het platteland. Dit zijn maar enkele factoren die het verwijsbeleid beïnvloeden. Ze zijn voldoende om aan te tonen, dat ver schillen in verwijscljfers tussen huis artsen niet betekenen, dat de ene huisarts zijn patiënten zoveel moge lijk zelf probeert te helpen en dat de andere dat niet doet. Deze conclusie van Anbeek is gewoon zeer ondoor dacht Beledigend Tenslotte is het voorgestelde bezuini gingsplan beledigend voor de hulsart sen. De VNZ geeft de indruk dat het enige dat bij huisartsen telt een be dreiging van hun portemonnee is. Ik zal de laatste zijn om te beweren dat huisartsen te weinig verdienen, maar ik weiger te geloven dat de huisarts bij zijn hulpverlening vooral aan geld denkt. Daar komt bij dat ik het zeer onjuist acht om dubieuze maatrege len op het terrein van het medisch handelen af te dwingen met bedrei gingen in de financiële sfeer. Maar kan er dan wel worden bezui nigd op het gebied van verwijzingen? Iedereen zegt toch dat er te veel wordt verwezen? Maar al te vaak blijkt dat wat iedereen zegt een on juist vooroordeel is. Vooreerst is de juistheid ervan in elk geval niet aan getoond. Als er daarom maatregelen op dit gebied worden voorgesteld, dan dienen die goed doordacht te zijn, en de beleidsvoerders behoren er blijk van te geven dat ze op de hoogte zijn van de situatie waar ze het over hebben. In dit opzicht vormen de woorden van de voorzitter van de VNZ een ernstige teleurstelling. Typen En een derde nuancering van het verschijnsel verwijzen is, dat er bin nen de 40 procent-groep weer ver schillende typen verwijzingen zijn. Zo kan een huisarts verwijzen ter thera pie: hij weet wat de patiënt heeft maar is zelf niet in staat adequate hulp te geven. Een andere vorm van verwijzen is ter diagnose: het lukt de huisarts door verscheidene oorzaken niet erachter te komen wat een pa tiënt mankeert: hij vindt tegenstrijdi ge symptomen, of hij vindt bijzonder onderzoek noodzakelijk. Als het om kostenbeheersing gaat, Van onze parlementsredactie DEN HAAG PvdA en D'66 menen, dat de invloed van de Tweede Kamer op de samenstelling van de Hoge Raad verder moet worden uitgebreid. Dat de Kamer, die de kandidaten voor het hoogste rechtscollege voor benoeming aan de konin gin voordraagt, nu voor het eerst inlormatie heelt gekregen over de kandidaten, beschouwen zij slechts als een eerste stap. Tot dusver volgde de Kamer vrijwel altijd klakkeloos de aanbeveling van de Hoge Raad zelf. De regeringspartijen CDA en WD- wel een ander uiterste als de geestelij ke en maatschappelijke achtergron den en de politieke instelling van de leden zozeer als thans onder de ko renmaat blijven". Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859,1000 AW, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. toonden zich gisteren tevreden over de nieuwe procedure, waarbij de raad informatie geeft over de kandidaten. Het CDA-Kamerlid Van Dam vroeg zich wel af waarom deze informatie vertrouwelijk is verstrekt. „Kennelijk Hij stelde voor om de procedure langs Otto Frank, de vader van Anne Frank, laat de Koningin de toegang zien naar de schuilplaats waar de familie Frank »ch tijdens de tweede wereldoorlog verborgen hield. Het was gisteren vijftig jaar geleden dat Anne Frank, het in Amsterdam ondergedoken Joodse meisje dat een dagboek bijhield dat wereldberoemd zou worden, werd geboren. Koningin Juliana woonde de ingebruikneming van een nieuwe tentoonstellingsruimte in het Anne Frank huis fis ter en bij. de schuchterheid van een beginne ling", concludeerde hij. PvdA en D'66 vinden, dat de Hoge Raad verder moet gaan met het be trachten van openheid. Het D'66-Ka- merlid mevr. Wessel-Tuinstra zei, dat de Kamer er recht op heeft te weten of de Hoge Raad, die niet alleen rechtspreekt maar ook recht vormt, „midden in de maatschappij staat." Zij stelde voor, dat de Raad in 't vervolg minderheidsstandpunten pu bliceert en jaarlijks verantwoording aflegt in een openbaar verslag. Vol gens haar dient ook de sollicitatiepro cedure meer open te worden om de schijn van „vriendjespolitiek" te ver mijden. de weg van informeel overleg te ver- beteren. Zowel Roethof als Nijpels wees erop, dat de Hoge Raad de afge lopen jaren in maatschappelijk ge voelige zaken als abortus, echtschei ding, filmkeuring, drinkwaterfluori- dering en weggelopen miderjarigerf uitspraken heeft gedaan die in veel gevallen de kracht hebben van wetge ving. „Daarom is het belangrijk dat de Kamer de achtergronden van kan didaten kent," aldus de socialist. ADVERTENTIE EXCUSEZ-MOi NOUS N'AVONS PAS DE C0MPU1A... Criteria H iN fs~ TERS De Kamer was algemeen van mening, dat de samenstelling van de Hoge Raad niet „verpolitiekt" mag wor den. De WD'er Nijpels, zei, dat des kundigheid en maatschappelijke in teresse de belangrijkste toetsingscri teria moeten zijn voor kandidaten. „De maatschappelijke interesse mag niet verward worden met de politieke voorkeur", aldus de liberaal. Ook de socialist Roethof zei, dat de benoeming van leden van de Hoge Raad niet in de partijpolitieke sfeer mag worden getrokken. „Maar het is EEN GEWAARSCHUWD MENS I GENU T VOOR TWEE. NEEM VAN HUIS UIT UW POT COMPIEIA MEE/ Maar weinigen in Nederland zul len er een idee van hebben wie hij was. Hij was geen Van Heutz, geen Berlage, geen De Ruyter of een andere beroemdheid uit onze historie. Toch krijgt hij ruim ze ventig jaar na zijn dood alsnog een gedenkteken. Van mensen die hem na honderd jaar nog dankbaar zijn voor wat hij voor hun voorouders deed. Het gaat om ir. Cornelis Johan nes van Doorn, in 1906 in Amster dam overleden, die zich tussen 1872 en 1880 voor de Japanse regering bezighield met planning en uitvoering van allerlei ingeni eurswerken. Zijn belangrijkste werk was de constructie van Asa- ka-drainage, waardoor het water van het Inawasjiromeer (dat mid den in de prefectuur Foekoesji- ma ligt, ongeveer 250 kilometer ten noorden van Tokio) via een 42 kilometer lange waterloop in de Asaka-vlakte geleid kon worden. Het gebied dat nog steeds van ir. Van Doorns werk profiteert, is een kleine 1100 vierkante kilome ter groot. In dat gebied ligt Kori- yama, een stad van 280.000 inwo ners. De mensen van Koriyama vinden het niet voldoende dat lr. Van Doorn bij zijn terugkeer in Nederland (in 1880 een onder scheiding van de Japanse rege ring kreeg. Zij willen hem pos- thuum eren door een gedenkte ken te plaatsen op zijn graf, op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam. De plechtigheid voltrekt zich over twee weken, op 27 juni. Er komt dan een delegatie van Kori yama naar Amsterdam en een afvaardiging van het gemeente bestuur van het Gelderse Brum- men. In die gemeente ligt de woonkern Hall, waar ir. Van Doorn in 1837 geboren werd als zoon van de plaatselijke predi kant. Eigenlijk werd het pas goed duidelijk dat Brummen ooit een beroemdheid onder zijn inwoners heeft gehad, toen een paar maan den geleden plotseling een film ploeg van de Japanse televisie in Hall opdook en daar de pastorie, het kerkje, het graf van ds. Van Doorn en andere plaatsen filmde die aan ir. Van Doorn herinneren. Plaatsen en dingen waarmee de beroemde zoon in zijn Jonge ja ren te maken heeft gehad, want hij is al op vrij jeugdige leeftijd uit Hall vertrokken, zegt voor lichter Schinkel, tevens chef van de afdeling welzijnszaken in Brummen. Dat zal er ook wel de oorzaak van zijn, dat Hall en Brummen ir. Van Doorn eigenlijk vergeten waren. Maar dat is nu veranderd, want behalve de Ja panse filmploeg kwam er een maand geleden ook nog eens een filmploeg van de BBC naar Hal len dat valt op in zo'n klein dorp. De inwoners van Hall en Brum men hebben de film over hun dorp niet te zien gekregen. Maar andersom zullen in Japan de tele visiekijkers wel kunnen zien, waar „hun" ingenieur geboren en gedeeltelijk getogen is. En ook door wie het dorp nu bestuurd wordt, want Brummens burge meester, mevrouw Van de Bosch- Brethouwer, en voorlichter Schinkel staan op de film. Zij belden zullen zeker deel uitma ken van de delegatie van Brum men die op 27 juni de plechtig heid op de Nieuwe Oosterbe graafplaats zal bijwonen. Ook in de Turkse stad Istanboel zijn ze krap in de benzine komen te zitten. Geen wonder dat de dansparen die in een danswed strijd de eerste en tweede prijs wonnen, erg blij zijn met hun beloning een jerrycan vol benzi ne. De eerste prijswinnaar kreeg 25 liter, de tweede tien liter. De derde prijs was gewoon een fles champagne. De winnaars hielden er wel van, maar zelden toch dat ze liever een flesje benzine gehad zouden hebben. En dit is nu de echte Snoopy. Bijna echt tenminste, want zijn baas heet niet Charlie Brown, maar Ronald Hudson, een korpo raal in het Britse leger, die met dit plaatje van zijn fraai uitge doste hondje een prijs in een fotowedstrijd won. De Britse uitgeverij Hodder en Stoughton heeft een plan moeten laten varen om via lucifersboek jes in de Engelse treinen reclame te maken voor een pocketuitgave van „The train robbers", het boek van Piers Paul Read, dat de grote treinroof van 1963 be schrijft. De uitgeverij heeft ge hoor gegeven aan de protesten van de bond van spoorwegperso neel, die geen reclame wenst voor een boek over een misdaad, waar door een van hun collega's, een machinist, zeven Jaar heeft moe ten lijden voordat hij aan de bij de overval opgelopen verwondin gen bezweek. Zó belangrijk is het nou ook weer niet dat de aanstaande bruide gom een minister is en zijn toe komstige vrouw een prinses, maar in Zimbabwe (het voormali ge Rhodesië) en Liechtenstein zullen ze er wel een groot feest van maken als hsv zo ver is. Hij is minister van vervoer, energie en posterijen Pieter van der Byl van Zimbabwe en zij Charlotte van Liechtenstein, een prinsesje mag je dus wel zeggen, van zo'n dwergstaatje. Zij is 26 Jaar, hij al 55, dus misschien ai gauw toe aan een kunstgebit. In dat geval boft hij, want het land van zijn bruid bestaat grotendeels van de pro- duktie van gebitsprothesen, dus zo'n huwelijk is nooit weg De datum voor de bruiloft is overi gens nog niet vastgesteld. Onnodig geweld ligt de beide t v - politiechefs niet, die deze week in Televizier geportretteerd wor den. De ene is Siegfried Lowitz, sinds kort als hoofdcommissaris Erwin Köster in de boeiende serie „Onze ouwe" op het Nederlandse scherm te zien: „Mijn commissa ris is de man die voor herstel van orde en gerechtigheid zorgt. Een oerprincipe dat lk voor televisie volledig onderschrijf". Zijn t.v.- collega Nicole Heesters, enkele malen hoofdcommissaris Mari anne Buchmüller in de serie Tat- ort, heeft net als Lowitz als voor waarde voor haar rol gesteld dat er geen nodeloos bloed in „haar" Tatorts zou vloeien. „In de televi siejournaals worden we er dage lijks mee geconfronteerd. Wat we daarin te zien krijgen is erg ge noeg. Dat de televisie zo nodig moet proberen deze gruwe lijke werkelijkheid ook nog eens in krimi's te coplëren, gaat mij te ver. Naar mijn mening is het me rendeel van die schietpartijen no dig om het gebrek aan dramatiek te verdoezelen". Nicole Heesters (inderdaad, volle dochter van de zich nu Johannes noemende Johan Heesters) is 42, Lowitz wordt dit jaar september 65 en is dus in zijn beroep echt al een beetje een „ouwe". Niettemin is hij in de film nog altijd zo n druk baasje, dat hij regelmatig brieven krijgt van kijkers die zich zorgen om zijn gezondheid ma ken, Die zien liever niet dat hun „ouwe" zich nog in al te gevaarlij ke avonturen stort Inspecteur Columbo (alias Peter Falk) heeft voor de verandering eens met echte misdadigers te maken gehad. Twee technisch zeer bedreven heren hebben hem onlangs de kneepjes bijgebracht hoe allerlei sloten op eenvoudige wijze zonder sleutel geopend kunnen worden, Peter Falk moest die trucs leren voor zijn nieuwste film die over een over val gaat. Tot en .met de laatste „les" was alles volkomen legaal, Toch heeft de politie de twee technici nu in de cel gestopt. Ze worden ervan beschuldigd met een derde man bezig te zijn ge weest met de voorbereidingen voor een levensechte roofoverval, waarbij ze op het Newyorkse vliegveld La Guardia een bedrag van ongeveer vier ton hadden willen buitmaken. Bij een van Columbo's leermeesters thuis heeft de politie verscheidene vuurwapens met geluiddemper en valse papieren gevonden De t.v.-inspecteur heeft deze mis daad niet zelf opgelost Sterker nog. hij had er geen Idee van.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5