Protestants Maastricht fel tegen beleid Gijsen Steden willen meer invloed in synode Simonis vertrouwt Calama-groep weer Visa voor Spilt en Van den Heuvel Verklaring van kerkeraden Trouw Burgess Carr moet terugkomen Dominee weigert defensiebelasting Kerken in actie tegen oefenterrein Benoeming in Amsterdam nog muurvast VANDAAG Beraad over racisme in 1980 VOORBIJGANGER Interreligio naar Utrecht Paus uitgenodigd naar Breda WOENSDAG 13 JUNI 1979 Van een medewerker MAASTRICHT De kerkeraden van de hervormde gemeente en de gerefor meerde kerk te Maastricht hebben zich in krasse bewoordingen gekeerd tegen het beleid van bisschop Gijsen. Directe aanleiding is gelegen in de bemoeienissen van de bisschop die ertoe hebben geleid dat de paters jezuïeten Anton Helt en Frits van der Ven afstand hebben moeten doen van hun priesterlijke bedieningen in respectievelijk de Citykerk en de studenten-ecclesia te Maas tricht. Het is voor het eerst dat de beide kerkeraden zich in het openbaar uitspreken over het beleid van de bisschop, sinds hij zes jaar geleden aantrad. In een gezamenlijke verklaring wij zen de kerkeraden de kerkelijke wet ten. zoals deze door bisschop Gijsen gehanteerd worden, af als „menselijk onwaardig": ..Een kerksysteem dat door de handelwijze van deze bis schop zó zijn belichaming vindt, en daarmee de reformatie als een au thentieke geloofsbeweglng volstrekt negeert, mag in deze Limburgse sltu- aUe niet onweersproken blijven". onvoorwaardelijk solidair wil zijn met de beide paters en met allen die op soortgelijke wijze binnen de roomskatholieke kerk van Limburg gestalte willen geven aan het bevrij dend evangelie van Christus, dat, al dus de verklaring, knechtende struc turen ontmaskert: wij weten dat vele roomskatholieke pastores in Lim burg in het openbaar niet kunnen en durven spreken op straffe van sanc ties en overplaatsing." Uitgesproken wordt dan ook dat men De verklaring gaat verder: „Wij leven in diepe geloofsverbondenheid met hen mee en met alle roomskatholieke gelovigen die lijden onder de keer op keer genomen beslissingen van deze bisschop. Overigens weten we best, dat naar de letter van de kerkelijke wet genomen, de bisschop altijd wel het gelijk aan zijn kant zal hebben. Maar met dit kerkrechtelijk gelijk wordt onzes inziens opnieuw voorbij gegaan aan de tienduizenden oude ren en Jongeren in de roomskatholie ke kerk van Limburg, maar ook de velen in onze kerken die hierin geen enkele herkenning ervaren van hun eigen vragen naar God. Aan de we zenlijke veranderingen in geloofsbe leving, in opvattingen over kerk^ijn en over de consequenties van het handelen, wordt door bisschop Gij sen voorbijgegaan." Heel realistisch verklaren de beide kerkeraden, dat het haast niet meer te.geloven ls, dat zolang deze bis- Ds. G. Spilt schop in Roermond zetelt, de oecu mene werkelijke kansen krijgt. Iro nisch wordt opgemerkt, dat bisschop Gijsen door zo op te treden, de oecu mene openlijk en heimelijk meer be vordert dan hij wellicht wenst. Dr. A. H. van den Heuvel YAOUNDE (ANP) Canon Burgess Carrsecretaris van de Pan-Afrikaan- se raad van kerken, moet binnen vier maanden terugkeren naar Nairobi (Kenia), waar het bureau van de raad ls gevestigd. Het centrale comité van de pan-Afrikaanse raad heeft dit be sluit genomen op zijn vergadering in Yaounda (Kameroen). Burgess Carr is sinds begin 1978 voor een studieverlof in de Verenigde Sta ten, nadat zijn persoon in de Keniase pers heftig was aangevallen. Bij zijn vertrek uit Kenia deelde Burgess Carr mee, dat hij niet naar Nairobi zou terugkeren. Van Burgess Carr wordt verwacht dat hij orde op zaken zal stellen binnen de raad. waartoe 118 Afrikaanse ker ken behoren. Onder meer door de bouw van een nieuw hoofdkwartier ln Nairobi ls de raad in grote financiële moeilijkheden geraakt. Slechts enke le afdelingen werken nog. BERN (BIP) De politierechter in Nyon (Zwitserland) heeft ds. Pierre Strauss uit Genolier bij Genève tot drie dagen hechtenis veroordeeld we gens zijn weigering om zijn defensie- belasting over het Jaar 1977 te beta len. Strauss ls deelnemer aan een cam pagne „Voor een actieve vredespoli tiek", in het kader waarvan tot dus ver 150 participanten geweigerd heb-i ben hun defensiebelasting te betalen als teken van protest tegen de bewa peningswedloop. tegen het ontbreken van een dienstwelgeringswet en te gen het feit dat grote bedragen elk jaar voor defensie worden besteed. Persoonlijkheid en menselijke re laties (PRH-sessle A). Via zelfkennis en bewustwording komen tot harmo nische ontplooiing, 25-29 juni, Kon- takt der Kontinenten. Soesterberg (tel. 03463-1755). VIEQUES (EPS) De politie van Vieques bij Porto Rico heeft 21 perso nen onder wie drie geestelijken gear resteerd, die protesteerden tegen het militaire gebruik van hun eiland door de Verenigde Staten als oefenterrein. Onder de gearresteerden waren de katholieke bisschop Antulio Parilla- Bonilla SJ, ds. W. Andren Trevant- han, een anglicaan en ds.Wilfredo Ve- lez van de Disciples of Christ. De demonstratie werd georganiseerd door de vereniging van vissers en werd ondersteund door verschillende kerkelijke groepen waaronder de Amerikaanse raad van kerken. Vol gens deze laatste is slechts 7.000 hec tare (dertig percent) van het eiland veilig voor de ongeveer 9.000 burgers van het eiland. Amerika kocht de basis op Vieques in 1940 als schietterrein en als terrein voor het oefenen in landingen. De verklaring is ook gezonden aan de hoofdpersoon in dit verhaal, mgr. Gij sen. Een perschef van het bisdom Roermond verklaarde echter, dat het nog te vroeg is voor een reactie. Maar het is de vraag, of die er komt. Studentenpastores Ook het landelijk beraad van studen tenpastores heeft met verontwaardi ging kennis genomen van de handel wijze van bisschop Gijsen. Dit blijkt uit een verklaring, ondertekend door 25 r.k., 18 gereformeerde, 17 hervorm de en 9 doopsgezinde, remonstrantse en lutherse studentenpastores. Zij zijn van mening dat het in een kerk die bij voortduring opkomt voor de rechten van de mens, onmogelijk zou moeten zijn, dat een bisschop achter iemands rug om, langs uitsluitend formeel juridische weg maatregelen neemt, teneinde hem te laten verwij deren. Het beraad vindt ook dat een bisschop, die sinds zijn benoeming een ononderbroken stroom van con flicten oproept, door een dergelijke handelwijze zijn pastorale geloof waardigheid steeds meer verspeelt. Ook in de hervormde synode te Doom kwam gisteren de zaak ter sprake. Het moderamen van de syno de deed de toezegging, op verzoek van de Limburgse afgevaardigde ds H. C. Nortier uit Heerlen, contact op te zullen nemen met de pastores in Maastricht en de hulp van de synode aan te bieden in het conflict. Van een onzer verslaggevers DOORN Ds. G. Spilt, de praeses van de hervormde synode, vertrekt vandaag naar Zuld-Afrika, om daar de synode van de zwarte Nederduitse gereformeerde kerk bij te wonen. Volkomen onverwacht kregen hij en dr. A. H. van den Heuvel gisteren tijdens de hervormde synodevergade ring telefonisch bericht van de Zuid- afrikaanse ambassade in Den Haag, dat hun verzoek om een visum was ingewilligd. Ds. Spilt ging onmiddel lijk naar huis om voorbereidingen te treffen. Dr. Van den Heuvel moet eerst nog bijbelstudies leiden op de Duitse Kerkedag in Frankfort. Hij gaat zaterdag vandaar naar Zuid- Afrika. Hun visa zijn veertien dagen geldig. De zwarte synode, die gisteren in het dorp Umgababa bij Durban werd ge opend, duurt tot 21 juni. Zuid-Afrika heeft de laatste jaren visa-aanvragen vanuit het moderamen van de her vormde synode stelselmatig gewei gerd. De synode in Umgababa wordt ook door twee vertegenwoordigers van de gereformeerde kerken bijgewoond. Praeses ds. A. C. Hofland en dr. A. Van een onzer verslaggevers DOORN Een betrekkelijk eenvoudig voorstel om tot een bescheiden classicale herindeling te komen, liep gistermiddag in de hervormde synode fors uit de hand tot een chaotisch debat over de vraag, wie of wat synodeleden nu eigenlijk vertegenwoordigen. verpauperde hervormden, meer ge wicht in de synode zou krijgen. Ds. Roos vond het tekenend, dat in het huidige synodepresidium niemand uit het westen van het land zit en haast ieder uit dorpen komt. De hervormde kerk is verdeeld in 53 regio's, die ln de kerk met een ander Latijns woord „classes" genoemd worden. Daarnaast vormen de Waal se gemeenten dan nog een aparte classis. Zo'n classis bestaat uit afge vaardigden van de plaatseliljke ker keraden. Een van de functies van de classes ls, dat zij de 54 afgevaardig- waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur- Jenze Tammmga Directeur mg O Postma HOOFOKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam W'bautstraal t3l Amsterdam tel 020 913456 tele. 13006 Posrg<ro 66 00 00 Bank Ned Crediétbar.tc Re'kenmgnr 23 00 12 S74 Gemeentegiro Amsterdam XM000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) 010-115588 (redactie) lel 115700 (uitsluitend voor advertenties) WestblaaK 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG'LEIOEN Postbus 101 2501 CC Den Haag lei 070-469445 Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST NEDERLAND (uitsluitend administratie) Postbus 3 0000 AA Zwolle tel 05200-17030 Me'kmarkt 56 Zwoiie Abonnementsprijzen: Per maand 15.90 Per kwartaal 47.70 Per ha* iaar 95.40 Per iaar 188.60 Adve'tenbetaneven op aanvraag (jie ad/essen boven) Oogave tjm^ebefchten 9-19 30 van maandag t'm vrijdag Op zondag van 18- 20 uur le*el 020-913456 Opgave min-advertenties tel 020-936868 ot sc^i'ltM-i* tan V6n.-Adv aideimg postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswvgmgen u'tsimtend sc»w>«eHk aan onze Amsterdamse adressen den kiezen, die samen de generale synode vormen. De classls-indeling berust op deels oude historische grenzen, zodat er nu grote en kleine classes zijn, met als uitersten Harderwijk Aiet 67 predi kantsplaatsen en Winsum ln de pro vincie Groningen met zestien. Al lang werd de wens geuit, dat er een herver deling zou moeten komen. Het synodebestuur (moderamen) had deze zaak eens bekeken en was tot de conclusie gekomen, dat de spreiding van de synodeleden over de provin cies nogal meeviel. Alleen Gelderland en Zuid-Holland zouden er een syno delid (en dus een classis) bij moeten krijgen. De nota van het moderamen stelde verder voor, de provinciale kerkvergaderingen op te dragen, hun provincies zo opnieuw in te delen, dat de classes ongeveer even groot zou den worden. Om praktische redenen zou daarbij ook zoveel mogelijk reke ning moeten worden gehouden met de loop der grenzen bij de gerefor meerden. Criterium Het fijne puntje was. dat het modera men ln zijn nota was uitgegaan van de aantallen predikantsplaatsen en niet van de aantallen gemeenteleden. Je kunt nu eenmaal niet van beide criteria tegelijk uitgaan, aldus de re denering van de nota. Wie kiest voor het zielental bevoordeelt daarmee het dicht bevolkte westen des lands. Ga je daarentegen van de predikants plaatsen uit, dan komen de minder dicht bevolkte streken beter aan hun trekken. De nota koos zonder meer voor het laatste. „De verschillende streken van het land hebben hun eigen waar de voor het kerkelijk leven. Ook al wonen er in bepaalde delen van het land minder leden der kerk, toch is het goed dat hun stem ln de synodale arbeid wordt gehoord," aldus de nota. Ds. C. B. Roos uit Amsterdam was het daar totaal mee oneens. Hij becij ferde, dat een zesde deel van alle hervormden woont in de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In plaats van een zesde deel van de synodeleden (negen) heb ben deze drie stedelijke gebieden maar vier afgevaardigden in de synode. Als het aantal predikantsplaatsen het criterium moet zijn, dan komt het er in feite op neer, dat het een kwestie van geld ls. aldus ds. Roos. De grote stadskerken zien hun rijkere leden wegtrekken, waardoor predikants plaatsen moeten worden opgeheven. Hij pleitte voor een nieuwe visie, waarin de stem van de stad, van de Opvang Ds. A. J. Wilzing uit Den Haag vond, dat men niet zozeer naar aantallen dominees of betalende leden moest kijken, maar voor alles naar concen tratie van problemen. Bepaalde ge bieden in ons land vangen de proble men op voor de rest (werkloosheid, gastarbeiders, Molukkers). Het is voor de synode dan ook alleen maar goed, als die gebieden extra vertegen woordigd zijn hij. „De grote steden moeten de verslaafden van de Veluwe opvangen." Voor ds. J. Vroegindewey uit Emmel- oord was het de vraag: zit men in de synode als vertegenwoordigers van de leden der kerk, of als vertegen woordigers van maatschappelijke structuren. Een Interessante discus sie, vond hij, waar echter het eenvou dige voorstel om de synode met twee leden uit te breiden, niet onder bedol ven mocht worden. Dr. R. J. Mooi benadrukte vanuit het moderamen, dat de nota niet meer bedoelde te zijn dan een eerste stap, maar diaken W. Jansen noemde het onzin, deze stap te doen en de provin cies opdrachten tot herindeling te geven, als ds synode het niet eerst eens zou zijn geworden over de crite ria. In zijn lijn stelde ds. A. Polhuis uit Zaandijk voor, de hele zaak voor lopig te verdagen. Zijn voorstel werd echter met 16 tegen 37 stemmen ver worpen. Hierna aanvaardde de synode met 16 stemmen tegen een voorstel, dat ge formuleerd was door scriba dr. A. H. van den Heuvel. Gelderland en Zuid- Holland kregen er zo een synodelid bij, de provincies moeten hun herin deling ontwerpen en het moderamen moet over de ontwikkelingen aan de synode rapporteren en daarbij de dis cussie ter synode in een nieuwe nota verwerken. Over het niet doorgaan van de con centratie van de Haagse hervormde kantoren in Oegstgeest zei dr. Van den Heuvel, dat sommige functiona rissen niet uit Den Haag wilden, van wege de contacten met regeringskrin gen. Ook onder het lagere personeel waren bezwaren tegen verhuizing. Belangrijker nog was de vraag, of de hervormde kerk meer gediend is bij concentratie van al het werk in één groot bureau (met alle kostenbespa ring vandien), of bij de huidige be trekkelijke vrijheid van de organen. „Wij kwamen daar niet uit, en daar om hadden wij geen vrijmoedigheid, om het plan-Oegstgeest verder uit te werken," aldus dr. Van den Heuvel. Van een onzer verslaggevers DOORN De benoeming van een opvolger van prof. K. Strijd aan de theologische faculteit van de univer siteit van Amsterdam zit nog muur vast. Gisteren deelde dr. R. J. Mooi in de hervormde synode mee, dat de bemiddelingspogingen van het mode ramen van de synode tussen de facul teitsraad en de commissie voor het theologisch wetenschappelijk onder wijs (TWO) van de hervormde kerk weinig hebben uitgehaald. Het moderamen had gewild, dat de faculteitsraad na het afwijzen door de commissie TWO van de aanvanke lijke kandidaten dr. G. H. ter Scheg- get en dr. N. T. Bakker met nieuwe namen zou komen, of het initiatief aan de commissie TWO zou laten. De faculteitsraad stelt zich op het Van een onzer redacteuren AMSTERDAM, Bisschop Simonis van Rotterdam heeft opnieuw zijn vertrouwen uitgesproken in de „Cala ma-groep". die voornamelijk bestaat uit rooms-katholleke priesters en reli gieuzen. Deze groep is naar eigen omschrijving „een trefpunt van soci ale en pastorale werkers die in solida riteit met de bewegingen van arbei ders en boeren vooral in de derde wereld de meest fundamentele rech ten van de onderdrukte klasse verde digen." De groep, die ln Nederland vooral ln Rotter dam actief ls. had ln december 1978 van Simo nis te horen gekregen dat deze niet langer zijn vertrouwen in hen kon uitspreken en ook geen aanbevelingen meer kon doen te gunste van leden van de groep vooral in Zuid-Amerika Bisschop Simonis Zijn vertrouwen was geschokt geraakt toen hij een zgn. methodenpapler van de groep onder ogen kreeg, waarin gezegd werd dat „marxis- tisch-lenlnlstlsche principes en de ideeén van Mao uitgangspunt 6n basis van alle vormen van politiek handelen zijn." Hoewel de verhoudingen tussen de Calama- groep cn de bisschop en vooral diens vicaris Dr W. van Paassen zwaar op de proef werden gesteld, kwam er een door de groep allang gewenst beraad over „inspiratie en referentie kader" van de Calama-groep. Aan dit beraad werd deelgenomen dooi; de betrokken religieu ze oversten, leden van de Calamagroep en dr. A Vermeulen, vicaris-generaal van Utrecht en enige waarnemers. Advies Dit beraad resulteerde in een advies aan de bisschop waarin de conclusies van het beraad worden samengevat. „Het is noodzakelijk," wordt bisschop Simonis meegedeeld, „de verschillende documenten die door de equipe (de groep, red.) zijn samenge steld in hun onderlinge samenhang te lezen en te verstaan. Het is bovendien een eis van rechtvaardigheid Calama niet alleen te beoor delen op basis van geschreven documenten, maar ook te doen steunen op praktijk van leven en werken. In het beraad is herhaaldelijk grote waardering uitgesproken voor de inzet en toewijding, voor de offergezindheid die hun persoonlijk leven kenmerken." De samenstel lers van het advies betreurden de brede nega tieve publiciteit die een aantal leden van de groep ln de derde wereld in groot persoonlijk gevaar bracht. Het beraad vroeg Simonis op nieuw en onomwonden zijn vertrouwen uit te spreken in de Calama-groep en om een verder structureel beraad ln kleinere kring tussen kerkelijke overheden en de Calama-groep. Bisschop Simonis heeft nu meegedeeld zich bij de conclusies van het beraad aan te sluiten. HIJ doet dat op grond van de door de Calama- groep genoemde „constanten" waardoor zij zich laten bepalen: trouw aan het evangelie volgens de leer van de rooms-katholieke kerk, met vrijheid van Interpretatie voorzover het leerambt dit niet verbiedt en in trouw aan de sociale leer van de kerk op basis van een toegestaan pluralisme. Ook blijkt de groep, stelt de bisschop vast. de „ontologische preten ties van het dialectisch materialisme (het atheïsme, red.) af te wijzen evenals structurele veranderingen op basis van geweld tegen on- schuldlgen." Opvallend Het is opvallend dat dit herstelde vertrouwen van een bisschop in een radicale priestergroep samenvalt met een dieptepunt in de verhou ding tussen Gijsen en progressieve priesters in Maastricht. De Rotterdamse groep heeft steeds in zaken van geloof en kerkorde zich onberispelijk opgesteld. Juist hun opstelling als zeer vrome, gelovige en gehoorzame pries ters maakt het hun mogelijk zeer fors stelling te nemen telkens wanneer zij de kerk of de verantwoordelijke kerkleiders confronteren met inconsequent handelen, waar „het heilig geloof ingeruild wordt voor een burgerlijke Ideologie" en de kerk zich dienstbaar laat maken aan belangen waar zij niet voor is. Calama volgt en analyseert de politieke ge beurtenissen en de rol van de kerk daarin. Dit heeft de groep ook in Chili in conflict gebracht met de hiërarchie. Niet, zoals ook de bisschop pen moeten toegeven, omdat de leden van de groep ongeoorloofde geloofspunten aanhan gen of daden stellen, maar omdat zij de bis schoppen aantonen dat de kerk zich voortdu rend schuldig maakt aan machtsmisbruik en, zoals zij zeggen, „bureaucratisch atheïsme" Het herstelde vertrouwen betekent niet dat de Calama-groep voor de bisschop van Rotter dam voortaan gemakkelijk zal zijn. Kruyswljk van het deputaatschap oe cumene buitenland arriveerden giste ren in Zuid-Afrika. FIGUERA DA FOZ (EPS) Volgend jaar houdt de wereldraad van kerken opnieuw een grote consultatie over het racisme. De vergadering zal ge houden worden van 23 tot 28 juni. Dit is besloten door de commissie voor het Programma tot bestrijding van het racisme, die in Figuera da Foz in Portugal is bijeen geweest. Aan de consultatie zullen 120 verte genwoordigers van kerken, raden van kerken en van raciaal onderdrukte groepen deelnemen. De consultatie zal ln Azië en Afrika door de regionale raden van kerken worden voorbereid door middel van regionale bijeen komsten. GEESTVERSCHIJNING De Paus was in Polen. Hoewel j fl overschaduwd door de verkiezingen voor wat doorgaat voor het Europee parlement kwam er nog voldoende via de media door van dit naar het 1'qj uiterlijk genomen succesrijk bezoel Of het ook zegenrij k geweest is zal JJT moeten blijken. Als protestant hebj u gauw wat moeite met alle pomp en praal, met missen waaraan |jjn honderdduizenden deelnemen, met staatsiekoetsen (gemotoriseerd), dk nog eens extra onderstrepen hoe (OC belangrijk deze mens wel is. Toch ki ik dan nooit die geschiedenis van de groot-inquisiteur vergeten, nietzove van Polen geschreven, waarin heeld rut gedoe verdedigd wordt door de advocaat van de kerk tegenover n Christus met het argument van broo en spelen. Maar goed, de Paus heelt WV] meer gedaan dan eindeloos missen L opgedragen. Hij heeft ook gesprokti Hij speelde zijn opmerkingen overdi band, om in biljart-termen te spreken. Hij sprak de geestelijken tt het rooms-katholieke volk toe, maai b ging ervan uit dat de autoriteiten m goede nota namen van wat hij zei. Di wj, inhoud van zijn woorden werd door J|| sommigen gedurfd en door anderen o moedig genoemd. Alleen in een verkrampt communistisch brein kti hier het begrip uitdagend opkomen Overigens stonden de communistische leiders wat vreemd langs de kant. Hun voorzorgsmaatregelen, gewend alstt zijn mensen te bedreigen, in de vorn van tanks en een overmacht van geweld waren overbodig. Wat mi toch fundamenteel en menselijk mil zijn aan een dergelijk regime dat hei altijd weer blijkbaar te kijk wil i in z'n duidelijke mensenverachl Intnssen kan men zich aan de an< kant afvragen of datgene wat de P»| zei erg relevant was. Hij vermaandt n.] zijn gehoor herhaaldelijk goed ;Lr katholiek te blijven. De argument daarvoor waren klassiek. Zo wil G het. Er werden geen vragen gesteld] bij het optreden van de kerk in het verleden, evenmin als dat er dui gezegd werd wat een kerk van Christus in deze tijd voor dé toekomst te doen en te verwachten k,. heeft. Meedoen met de mis, dat was mijn indruk, is te allen tijde voldoende. Daardoor met name km heel dit gebeuren iets van een geestverschijning, in het wit, tot in Dachau toe. En dat is het laatste waar dit Oosten mee geholpen is. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk (toez.). Ti Aar, Julianadorp-Callantsoog m Windesheim: E. S. Klein Kranenbitffl pred. voor buitengew. werkz. (vM-l predikant) te Hoevelaken; te vliet Noord: L. Romein te Boveibu dinxveld; te Ransdorp-HolyiM Durgerdam (toez.): G. A. v.d. Wettd u kand. te Renkum; te Nljkerkervew l. J. H. C. Olie te Linschoten. Aangenomen naar Maasdijk: J. A.O Delhaas te Elcerzee/Scharendijke - GEREF. KERKEM Beroepen te Katwijk aan Zee: Kersten te Den Haag-Escamp. Bedankt voor Bergum: F. de Jong Leek- A.J standpunt, dat de commissie TWO niet serieus is ingegaan op de argu menten ten gunste van dr. Ter Scheg- get en dr. Bakker en weigert dan ook deze kandidaten te laten vallen. Wel is achter het tweetal een derde naam toegevoegd. Over de argumenten ten gunste van deze kandidaten heeft de Amsterdamse benoemingscommissie een gesprek gevraagd aan de com missie TWO. Deze heeft zich hiertoe bereid verklaard, mits de agenda wat ruimer geformuleerd wordt, aldus dr. Mooi. Het bemiddelingsaanbod van het synodemoderamen blijft van kracht. CHR. GEREF. KERKEN E Beroepen te Groningen: W. J. Quisle te Den Haag-Rijswijk; te Middelhui n B. Witeier te Carambei (Braz.). Aangenomen naar Amersfoort fl kenhuispastoraat De Lichtenberg): J. Rebel te Sassenheim 31 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het instituut voorf godsdienstcommunicatie Interrelit en de Nederlandse protestanten boni gaan nauw samenwerken. Als direct gevolg daarvan verhuist het informa tiecentrum van Interreligio, dat nu nog op de Lijnbaan in Rotterdam 0 gevestigd, naar Utrecht. Op woensdag 1 augustus begint het Interreligieus Centrum in het gebou* van de Nederlandse protestanten bond, Nieuwe Gracht 27, zijn werk- .zaamheden. Het centrum zal, evenals dat in Rotterdam het geval was, op twee middagen geopend zijn: dinsdag en donderdag van 2 tot 4 uur. Hel documentatiemateriaal van de NPB zal ook in het centrum worden opge nomen. Interreligio kan in haar nieuwe behui zing in Utrecht meer service bieden, nodig, aldus secretaris dr R. Boeke. omdat de belangstelling voor wereld godsdiensten en nieuwere geestelijke stromingen steeds meer wordt. Inter religio wil informatie doorgeven over boeddhisme, christendom, hindoeis me. Jodendom, islam en nieuwere reli gieuze bewegingen, contacten leggen en zo bijdragen aan een dienstvaardi ger en verdraagzamer levenshouding Van een medewerker BREDA De Poolse katholieke ver eniging in Breda is voornemens pa"5 Johannes Paulus II op korte termijn een brief te schrijven, waarin deze wordt uitgenodigd bij zijn aangekon digde reis naar Nederland ook'een bezoek te brengen aan Breda, de stad met zoveel Poolse inwoners.- Dit heeft secretaris Wylenzek meegedSêld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2