Yoor besparing energie wettelijke dwang nodig Managua groot slagveld .■9.07534' Kiesuwkado itopping' hdeze laat voor lit jaar Trouw Koel met regen HET WEER KOERDISTAN Protestants Maastricht fel tegen Gijsen HOUDT Meerderheid Kamer tegen vrijwillige beperking rocedure om )C-10 weer te iten vliegen Baggereiland aan ketting Schoolverlaters steeds meer naar arbeidsbureaus Sandinisten doen aanval op vliegveld Wrijving CDA en VVD over rente-aftrek Tekening Rembrandt gestolen Besprekingen Egypte-Israël vruchteloos Trouw Toch mensenwerk I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I I Leea een taant met overtuiging: TrOUW rouw Let Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant 37STE JAARGANG NR 10870 - WOENSDAG 13 JUNI 1979 Vrij koel met enkele buien. Matige zuidwesten wind Middagtemperaturen omstreeks zeventien graden Morgen en overmorgen zonmge perioden, vooral later buien. Middagtem peraturen ongeveer zeventien graden Morgen zon op: 05.20 Maan op. 00.18 onder 22 01 onder 10 00 LOSSE NUMMERS 60 CENT een waarlijk bijzondere collectie in antieke oude en hedendaagse TAPIJTEN, maar óók: kelims en curiosa. 20 soorten BERBERS oosters tapijthuls BV, LEIDEN Korevaaratr., Hogewoerd (071-1311 78) ouderwetse service volop parkeren onze soc.-econ. redactie HAAG De aftopping van compensatie, zoals het kabinet vil per 1 juli, komt te laat om dit nog de verdeling van inkomen hoge en lage inkomens duide- te corrigeren. Dit blijkt uit onze •keningen van de netto maandbe- jen voor enige sleutelinkomens, aftopping op zichzelf heeft een e uitwerking op de netto bedra- Zo krijgen topsalarissen van 125 duizend gulden bruto per er op 1 juli netto per maand 22 gulden bij evenveel als de lOW'er en minimumloner er in net- guldens in juli op vooruit gaan. r op 1 januari hadden de topin- lens een netto vooruitgang van tot 160 gulden per maand, tegen i 35 voor de laagste lonen en leringen. jevolg kan de sterk nivellerende pping het beeld voor het hele 1979 niet meer aanmerkelijk bij en. Dat komt mede doordat de 'tijging in januari (gemiddeld 2,4 procent) groter was dan die ili (1,8 procent), berekeningen zijn ook uitgevoerd r de situatie dat de voorstellen de PvdA, de grootste oppositie lij, voor 1 juli zouden worden evoerd. wel ook dan de gedane zaken van ari niet wezenlijk worden recht- okken, ontstaat er toch een veel rellerender beeld dan bij de kabi- bplannen. De topinkomens wor- I bij de PvdA krachtiger beperkt, nr vooral minimumloon en socia- ■itkeringen stijgen meer. Een aan- I uitkeringen zou zelfs opvallend Kr omhoog gaan dan de lonen uraan zij zijn gekoppeld. Jo artikel met de berekeningen ut op pagina 9). PAGINA 2: PAGINA 4: PAGINA 3: Tros de grootste bij omroep verkiezingen PAGINA 7: Salt-ll is voor Carter onvoldoende PAGINA SPORT: Botsingen vooral door te kleine afstand Bosveld stapt nu echt op PAGINA ECONOMIE: Overheid niet scheutig met prijsverhogingen Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering moet snel met dwingende maatregelen voor energiebesparing komen. Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft de regering gisteren gemaand niet langer te mikken op vrijwillige medewerking van burgers en bedrijven. Wettelijke voorschriften zijn onmisbaar. Dat bleek uit de opvatting van CDA, D'66 en PvdA. De regering heeft op het ogenblik echter geen enkel plan „om nieuwe elementen in het besparings-pro- gramma te brengen." De grootste regeringspartij, het CDA. oordeelde dat maatregelen „met een verplichtend karakter noodzakelijk zijn." Het CDA-Kamerlid Van der Linden maakte er bezwaar tegen, dat het kabinet de zomer afwacht voor een beslissing over verdere stappen. „Er gaat te veel tijd verloren. In de opzet van de regering kunnen er pas in september nieuwe voorstellen ko men," klaagde Van der Linden. Op zijn verlanglijstje stonden onder meer: een pakket maatregelen voor een „selectief autogebruik" (distribu tie van brandstof, verschil in tarie ven). een zwaardere belasting van energie-verslindende apparatuur en omdat de energietekorten blijvend zullen zijn een algemene energie- besparingswet. Van der Linden meen de, dat de regering nu te veel aan het toeval overlaat. m onzer verslaggevers ATSBURG De luchtvaart- »n van eenentwintig Europese hebben besloten dat een geza- fclijk inspectie- en onderhoudspro- mma voor de DC-10 moet worden Jesteld, met als doel de Europese toestellen volgende week weer Jiten vliegen. De eenentwintig lan- deel uitmaken van de ECAC Europese conferentie voor de jerluchtvaart hebben dit be- t eenstemmig genomen. voorzitter van de ECAC, mr H. n (directeur-generaal van de Ne- landse Rijksluchtvaartdienst) kte dit gisteravond in Straats- bekend. Het onderhoudspro- ima zal moeten worden opge- door de vereniging van Europe- luchtvaartmatschappijen. Verte- 'oordigers van drie maatschap- Al Italia, British Caledonian en 3 Air, zullen morgen het pro- ma op tafel moeten leggen, ag wordt het programma in Zü- besproken door deskundigen van luchtvaartdiensten van Zwitser- Italië en Engeland. Deze des- igen zullen maandag in Zürich bevindingen voorleggen aan een genoemde „bijzondere onder- oudsvergadering" van alle Europese chtvaartmaatschappijen die met DC-10 vliegen. Ook de luchtvaart- iensten van deze landen, de Ameri- lanse federale luchtvaartdienst AA n de fabrikant van de DC-10, cDonnell Douglas, zullen de voor- lellen bespreken. directeur-generaal van de Neder- ndse Rijksluchtvaartdienst, mr. H. aben, zei gisteravond dat de Euro pe DC-10 toestellen dinsdag weer in enst zullen kunnen worden gesteld, i de inspectieprocedure door be- okkenen wordt aanvaard. ROZENBURG (ANP) - Werknemers van de met sluiting bedreigde nieuw- werf VDSM in Rozenburg hebben het wandelend baggereiland Camel aan de ketting gelegd. De bedoeling is te voorkomen dat de Camel wordt afge leverd. De werknemers zijn bang dat de regering de werf dan zal sluiten omdat het baggereiland de laatste grote opdracht is. Het personeel blijft wel werken officieel wordt dus niet gestaakt maar men ontregelt het werk zodanig dat de Camel voorlopig niet klaar zal zijn. In de afgelopen weken is al zo weinig aan het eiland gewerkt dat de oplevering twee drie weken is ver traagd. De Camel moet officieel in augustus opgeleverd worden. Er zijn hoge boeteclausules bij de te late aflevering aan de opdrachtgever, Vol- ker-Stevin. Die boetes komen ten las te van de regering, die de verliezen van de VDSM openhoudt. De Industriebond FNV redeneert (ge steund door de andere bonden): de schadepost zal voor de regering zo hoog oplopen dat ze de werf net zo goed kunnen openhouden. Sluiting zou 200 miljoen gulden kosten, om de werf open te houden is in totaal 400 miljoen nodig. Bij de Rotterdamse Droogdok maatschappij en in de Ver- olme Machinefabriek in IJsselmonde, waar gedeeltes van het baggereiland worden vervaardigd, zal het werk eveneens worden ontregeld. CNV'er J. Okkerse van de onderne mingsraad van VDSM zei dat mensen die aan de Camel werken met de dreigende sluiting op de achtergrond de laatste tijd al weinig inzet toon den. Er is geringe bereidheid het werk af te maken, zei hij. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG In mei hebben zich aJ flink wat schoolverlaters laten in schrijven als werkzoekende bij de ar beidsbureaus. De stroom schoolverla ters bij de arbeidsbureaus was dit jaar in mei aanmerkelijk groter dan in voorgaande jaren. Dit verklaart mede de duidelijke stijging van het werkloosheidscijfer van mei, gecorri geerd voor seizoensinvloed. Het ministerie van sociale zaken meldt dit in het maandverslag over de arbeidsmarkt. Tegenover de grote re toevloed van schoolverlaters stond in mei enig inhaaleffect van de stren ge winter, met wat neerdrukkend ef fect op het werkloosheidscijfer. „Loze vertoning" Ook de grote oppositiepartijen, PvdA en D'66, hekelden de aanpak van de regering, premier Van Agt heeft er al op gezinspeeld, dat de vijf procent bezuiniging wel eens te weinig zou kunnen zijn om de olietekorten op te vangen. Juist daarom vond Engwlrda (D'66) het „verbazingwekkend, dat het aangekondigde programma van acties zo mager en kneuterig is uitge vallen." D'66 pleitte ervoor, dat er op de rijks begroting meer geld wordt uitgetrok ken voor besparingsprogramma's. Ook het WD-Kamerlid Bolkestein heeft deze week gepleit voor extra uitgaven, die echter met nieuwe be zuinigingen gepaard moeten gaan. In het debat over energiebesparing liet de WD zich, als enige grote partij in de Kamer, positief uit over de vrijwil ligheid, die de regering in het vaandel voert ..Ik ben geen voorstander van het verbieden van alles en nog wat", aldus de liberale woordvoerder Por- theine. Portheine toont zich zeer huiverig voor autoloze dagen, terwijl frac tiegenoten als Bolkestein en De Kor te dezer dagen alleen tegen een auto loze zondag fulmineerden. Portheine zag wel heil in het sluiten van benzi nepompen op bepaalde uren. Het (voorlopige) adviesorgaan van de regering heeft nog een waarschuwing in petto: dwingende maatregelen mo gen niet leiden tot een ..hamsterwoe de" bij het publiek. De besparingspo- litlek dreigt dan alsnog te mislukken, en er kunnen door onvoldoende veiligheidsmaatregelen gevaarlij ke situaties ontstaan, aldus de ener- gieraad. Aankoopbelasting Ook de raad pleit voor een „beperkt openstellen van benzinepompen, ook langs autosnelwegen". Nuttige maat regelen. die echter pas na verloop van tijd vruchten afwerpen, zijn volgens de raad: een extra aankoopbelasting op auto's met een hoog energiever bruik en gunstige belasting-maatre gelen voor dieselrijden. In een gisteren verschenen nota „be sparen is vooruitzien" heeft D'66 een ware waslijst ideeën voor energiebe sparing opgenomen. De suggesties lo pen uiteen van speciale mededelin gen in het weerbericht („echt fiets weer morgen") tot het houden van „energie-spreekuren". Energieraad Werknemers van de VDSM-werf in Rozenburg hebben het in aanbouw zijnde baggereiland Camel aan de ketting gelegd. MANAGUA (AFP, Reuter, AP) De straten van Managua zagen er gisteren uit als een groot slagveld. Leden van het Sandinistisch Bevrijdingsfront streden van hoek tot hoek met soldaten van het leger van de Nicaraguaanse president Somoza. Sandinisten deden gisteren eveneens een aanval op het militaire deel van het vliegveld. De algemene energieraad heeft de regering gisteren gewaarschuwd, dat het van groot belang Is om de vijf procent besparing werkelijk te halen. „Zo niet, dan zal de voorraadvormlng voor de komende, mogelijk strenge winter, ernstig gevaar lopen, of leiden tot grote activiteiten op de spot- markt (Rottëi-damse vrije markt) voor ruwe olie. Dat brengt het gevaar met zich mee. dat de prijzen van ruwe olie uit de hand lopen." Can onze soc. econ. redactie DEN HAAG De regeringspartijen CDA en WD hebben een nieuw punt van wrijving, ditmaal over voorstel len van prof. Hofstra om de belasting „inflatie-neutraal" te maken. Dat zou betekenen dat rente voor hypotheken en andere leningen niet volledig af trekbaar zal zijn. maar rente op spaargeld niet volledig belast wordt. Het kabinet moet binnen enkele we ken principebesluiten nemen over de Hofstra-voorstellen. In WD kring verluidt dat vice-premler Wiegel (WD) zich „sterk zal verzetten" te gen volledige doorvoering van de Hofstra-plannen. Maar berichten dat de WD-minister desnoods het kabi net-Van Agt zal laten vallen, wilde men in WD-kring niet bevestigen. Daarentegen noemt de financiële deskundige van de CDA-fractie Van Amelsvoort het „schandalig als de Hofstra-maatregelen om politieke re denen niet zouden doorgaan." De Amerikaanse luchtmacht heeft zo snel mogelijk 61 Amerikaanse bur gers. meest vrouwen en kinderen, geëvacueerd naar Panama. Een eer dere poging was mislukt, omdat de weg naar het vliegveld was versperd door de vuurgevechten. Duizenden mensen zijn Managua ontvlucht uit angst voor repressailles van het regi me van Somoza. Water, voedsel en elektriciteit ontbreken in de voof een deel verwoeste stad. Bij de gevechten zijn honderden mensen om het leven gekomen. Vol gens een woordvoerder van Somoza hadden zijn troepen 1000 opstande lingen gedood of gewond. Maandag bombardeerden vliegtuigen van dic tator Somoza de hoofdstad. De presi dent die met zijn familie al meer dan 40 jaar de baas is in Nicaragua ver klaarde dat hij de opstand binnen twee weken de kop ingedrukt zal hebben. De Sandinisten hadden gisteren de belangrijkste toegangswegen naar Managua onder controle. Voor het leger van Somoza was het moeilijk om na te gaan hoe de situatie in andere delen van het land was. omdat de Sandinisten de communicatielij nen hadden verbroken. In het zuiden bij Costa Rica en bij de grens van Honduras werden ook gevechten gemeld. Een piloot van de luchtmacht van Somoza is gisteren met een vliegtuig Een dubbele tekening van Rembrandt, met aan de ene zijde een kinderportretje en aan de andere zijde een slapen de vrouw, is gestolen uit het Rembrandthuis aan de Joden- breestraat in Amsterdam. De diefstal werd al op 29 mei ont dekt, maar is toen in het belang van het onderzoek" niet in de publiciteit gebracht. Het was voor de tweede maal binnen drie weken dat in het Rembrandthuis een diefstal werd gepleegd. Op 10 mei ver dween een zeldzaam boekje, dat met vier etsen van Rem brandt was geïllustreerd. Nicaragua ontvlucht en heeft zichzelf overgegeven aan de autoriteiten van Costa Riga. ALEXANDRIÊ (Reuter, AFP. AP) Egypte en Israël zijn er gisteren niet in geslaagd overeenstemming te be reiken over de te volgen procedure bij de onderhandelingen over Palestijns zelfbestuur voor de westelijke Jor- daanoever en de strook van Gaza. De Egyptische president Anwar Sadat heeft verklaard de enorme menings verschillen met de Israëli's begin juli met premier Menachem Begin van Israël te willen besreken. De onderhandelaars van gisteren, premier Moestafa Khalll voor Egypte en minister Josef Burg van binnen landse zaken voor Israël, moesten in het bijzijn van een Amerikaanse waarnemer tot de slotsom komen dat er een brede kloof tussen de stand punten van beide landen is en dat er een speciale commissie zal worden gevormd om de procedurekwesties, met inbegrip van de agenda, op te lossen Burg had een ontmoeting van een half uur met Sadat voordat hij weer naar Israël vertrok. Beide lan den zeiden gisteren in een communi qué dat zij het ondanks de menings verschillen over de autonomie kwes tie niet op een woordenstrijd zullen laten aankomen. De onderhandelaars in AlexandrJë werden het gisteren eens over de vraag van het voorzitterschap van de onderhandelingsbijeenkomsten. Volgens het Syrische regeringsdag blad. Tishri werken de EO-landen op het ogenblik aan een nieuwe verkla ring over het Midden-Oosten, waam de noodzaak zou worden benadrukt dat Israël zich uit alle bezette gebie den. inclusief Jeruzalem, terugtrekt De ministers van buitenlandse zaken zouden zich volgende week over de concept-verklaring gaan buigen. Kantoormensen blijken niet blij met computerisering van hun werk. Erger nog: kantoormensen wier werk al gecomputeriseerd is. blijken minder blij dan anderen. Daar wordt op z'n minst slecht gecomputeriseerd, als u ons vraagt. Nog de groeten van onze zetcomputer. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven kn van Dijk. Hctty Blok en Ina van Faavscn Lektuurhanger (B) Nooit meer /«K-ken naar de krant of tv-gidv Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien F.cht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. ÜB. GC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam, i Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). I Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1