Voorstel voor boycot kolen uit Zuid-Afrika Economische top wil energieraad Oppassen met zaagmachines en zaagtafels Strop Nederlandse banken in Iran Grootste draagvleugelboot Overheid is niet scheutig met toestaan prijsverhogingen C^ORMAS Philips neemt handschoen op tegen Japanners Als vergoeding uitblijft: 115 miljoen Nederlands wegvervoer erliest terrein Subsidie drukt huur Goudprijs zakt Congres harder tegen olieconcerns dan Carter Om olieprijzen in de gaten te houden Prestaties en prijzen lopen vrij sterk uiteen Deurmat beschermt vloerbedekking* WOENSDAG 13 JUNI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 ADVERTENTIE hfin een onzer verslaggevers ARNHEM De meerderheid van het provinciaal bestuur l Gelderland vindt het ongewenst dat de Provinciale Gel- rse Elektriciteits-Maatschapplj (PGEM) door middel van koop van kolen meewerkt aan de instandhouding van het heidsregime in Zuid-Afrika. De meerderheid van het jllege wil de raad van commissarissen voorstellen de PGEM verplichten in de contracten voor aankoop van kolen te ipalen, dat leveranciers uit Zuid-Afrika niet zullen worden iccepteerd. Dit hebben gedeputeerden van Gel- trland geantwoord op vragen, van uit de PvdA-fractie. ZIJ wijzen naar onlangs verschenen regeringsnota j)e rechten van de mens in het bui- ïnlands beleid", waarin de regering itelt dat zij ijvert, in het kader van de [0 en van de VN, voor de totstandko ming en naleving van economische jinctles ten aanzien van Zuid-Afrika. Oedeputeerden vinden „dat ook het Ewe regime in Iran zich schuldig let aan ernstige schending van de senrechten." Volgens hem moet tin aanzien van de olleleveranties uit Iran feitelijk een soortgelijk onder- joek worden ingesteld als met betrek king tot de kolen uit Zuid-Afrika. In het afgelopen Jaar kwam ongeveer «n vierde van de door de PGEM «rstookte kolen uit Zuid-Afrika. Tussen 1 maart '78 en 1 maart '79 kreeg zij 565000 ton kolen uit Duits land. Polen, Australië, Amerika en Zuid-Afrika. Uit Zuid-Afrika kwam 150.000 ton. Op de wereldmarkt wordt thans veertig miljoen ton kolen per jaar verhandeld, waarvan het aandeel van Zuid-Afrika vijftien mil joen ton bedraagt. De PGEM betrekt in dit stadium één procent van de Zuldafrikaanse kolen-export. Het besluit van een enkele Neder landse elektriciteitsmaatschappij draagt slechts een steentje bij tot de effectiviteit van de boycot, maar de komende jaren kan dat belangrijk toenemen. Als in 1980 de Nijmeegse centrale in gebruik komt, zal de PGEM een niet onaanzienlijke posi tie binnen de wereldkolenmarkt inne men: het verbruik stijgt dan van 0.6 naar 2.2 miljoen ton. Nationaal gezien geldt dat, als volgend Jaar behalve de Gelderse PGEM-centrale ook de Bra bantse PNEM-centrale in bedrijf komt, Nederland jaarlijks vijf mil joen ton kolen moet importeren. Gedeputeerden wijzen unaniem de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika af. Een minderheid meent dat, wil een actie enig resultaat boeken, deze op z'n minst landelijk moet zijn. Een besluit van de PGEM om geen kolen meer te betrekken uit Zuid-Afrika (of olie uit Iran) zou alleen maar zinvol zijn wanneer het steunt op een alom verspreid verzoek van de Nederland se regering om geen Zuldafrikaanse kolen (of Iraanse olie) meer in te voeren. Slechts een nationale boycot actie zal volgens de minderheid een stimulerend effect kunnen hebben op andere landen. Gedeputeerden hebben onder meer overwogen dat Zuid-Afrika een van de weinige landen is, die laag zwaveli ge kolen leveren met een relatief ge ringe milieuvervuiling, maar gedepu teerden denken dat hiervoor een op lossing te vinden is. De meerderheid van het provinciaal bestuur meent echter dat de te verwachten nadelen niet zo groot zijn, dat zij de doorslag mogen geven. BILTH0VEN 030-78 78 44 t AMSTERDAM Philips zal binnen kort een nieuwe video cassetterecor der lanceren, die het zal moeten opne men tegen de sterke Japanse concur rentie op dit gebied. Het is de bedoe ling, dat de cassetterecorder, geba seerd op een gezamenlijk door Phi lips en de Duitse Grundig ontwikkeld videosysteem, officieel in het najaar in Berlijn zal worden geïntroduceerd en wel op de Funkausstellung. Hoewel omtrent de nieuwe recorder nog geen bijzonderheden bekend zijn, weet de Financial Times te mel den, dat het meest opmerkelijke van de nieuwe recorder is, dat deze de mogelijkheid heeft in totaal acht uur op te nemen en weer te geven. Een en ander op een cassette, die net zo klein van omvang zou zijn, als de cassettes van de Japanse videorecorders, die overigens een speelduur van drie uur hebben. DEN HAAG (ANP) Indien de nieuwe Iraanse regering zou besluiten gesn schadevergoeding te verlenen voor nationalisa tie van de buitenlandse banken, zou dit de Nederlandse Middenstandsbank en de ABN Bank 115 miljoen gulden kosten. Dit heeft een woordvoerdec van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. 9e beroemde Tower Bridge in Londen, ditmaal genomen loor een „visooglens". De aanleiding om de brug eens in mdere proporties te fotograferen was het bezoek van 's- trerelds grootste draagvleugelboot, de verlengde SRN 4. Het schip biedt plaats aan 418 passagier en 60 auto's. Het JJtlchOvaartuig heeft een maximumsnelheid van zestig kno- 1 ten, dat is 110 kilometer per uur. DEN HAAG (ANP) - H»t Nederland- I se internationale wegvervoer mag I dan vorig jaar met 400.000 ton tot 25,3 'ljoen ton zijn toegenomen, deze >ei hield geen gelijke tred met de :pansie van de internationale weg- •voermarkt. I Dat staat in het jaarverslag van de I Stichting Nederlandsche Internatio- I Dale Wegvervoer Organisatie (NIWO). Deze organisatie wijt de achterblij- inde groei aan het kleinere markt- ideel waar Nederland genoegen mee moest nemen. Ook aan het feit dat het Nederlandse wegvervoer in de Dncurrentie met het buitenland ter- iin heeft moeten prijsgeven. De totale opbrengsten stegen in het algelopen jaar. Ze waren echter niet toereikend om de stijging van de kos ten op te vangen, aldus de NIWO. Volgens het verslag kan uit gegevens over 1978, met name de tweede helft van dat jaar, worden geconcludeerd dat het Nederlandse internationale Wegvervoer zich weer in stijgende lijn beweegt. Maar de NIWO vindt het nog te vroeg om daarop voorspellin gen te baseren. Het vervoer gaat voor 70 procent naar West-Duitsland. Dit percentage nam ook in 1978 weer toe. V, DEN HAAG Voor gezinnen, samenwonenden en alleen staanden boven de dertig is als gevolg van de huursubsidie het percentage van het inkomen dat aan huur moet worden be steed, met eenderde deel gedaald. Deze mensen betaalden vóór subsidiëring 19 procent van hun inkomen aan huur; na het verkrijgen van de huursubsidie was dat nog 12,7 procent. Dit blijkt uit een rapport van het ministerie van Volkshuis vesting over de werking van deze subsidie in de periode 1 juli 1976-1 Juli 1977. In deze periode werd ruim 357 mil joen aan individuele huursub sidie uitgekeerd. .In 1976 werd de regeling uitge breid met een afzonderlijke ta bel voor alleenstaanden jonger dan dertig jaar, en een regeling voor duurzaam samenwonen den. Het aantal aanvragen be droeg in totaal 386.679. Daar van werd 92,3 procent (356.939) toegewezen. Het overgrote deel van de sub sidies werd uitgekeerd volgens de tabel voor gezinnen, duur zaam samenwonenden en al leenstaanden ouder dan dertig jaar, namelijk 352 miljoen. De alleenstaanden jonger dan der tig Jaar kregen vijf miljoen gul den uitgekeerd. Zoals bekend, is enkele dagen gele den in Teheran een decreet afgekon digd, waarbij buitenlandse banken zullen worden genationaliseerd. In af wachting van nadere berichten over de schadevergoedingsregeling ont houdt men zich In Den Haag voorals nog van commentaar. Eerder werd in Teneran overigens meegedeeld, dat sde buitenlandse banken schadeloos zullen worden gesteld voor de natio nalisatie van hun bezit. In totaal werkten veertien particulie re Iraanse banken met buitenlands kapitaal uit Engeland, de VS, West- Duitsland, Nederland, Frankrijk, Ita lië en Japan. De Russische Russo- Iran Bank, die niet is genationali seerd, is geheel Russisch eigendom. LONDEN 'AFP) De goudprijs die maandag midden op de dag 283,125 dollar per ouce (31,1 gram was ge weest, een record) is sindsdien weer aan het zakken. Het begon maandag middag al en ging na de slotkoers van 282 dollar gisteren door. Het slot kwam dinsdag op 278,375 dollar. VISSERIJNIEUWS IJMUIDEN. 12 Juni - SM kg tong. 12 kisten tarbot en griet, 09 kisten kabeljauw, 166 kisten wijting, 158 kisten schol. 96 kisten schar, 6 kisten makreel, 80 kisten diversen. Prijzen per kilogram: tarbot 12.75-12.30, gr. tong 14.86-14.34, gr. m. tong 15.76-15.90, kl.m. tong 15.03-13.08; tong 1 14.94-12.76. II 13.80-12.30. Per 40 kilogram, tarbot 430-217, griet 307-171; kabeljauw I en H 134 120-96, IV 98. V 84; schol I 138-96, D 126-92, Hl 96-90, IV 82-76; Wijting III 67- 34; makreel I 72, n 24-21.60; schar 62-28, horstma kreel 35-24, bot 24, r.poon U 156-78. BESOMMINGEN VAN DINSDAG - Acht solo vissers. KW 141 14.500, IJM 20 11.700, U 19 3.500, VD 18 4.900, VD 19 6.500, HD 28 2.900, WR 13/2.100, UK 4 ƒ250. KLM heeft het op 31 maart j.l. geëindigde boekjaar 1978/79 afgeslo ten met een winst van 82 miljoen, tegen 137,4 miljoen in het Jaar daar voor. Uitgekeerd wordt 7 (8) procent dividend, naar keuze geheel in con tanten of 3 procent in contanten plus 4 (5) procent in agio-aandelen. De winst werd nadelig beïnvloed door een stijging van de bedrijfskosten en de strenge winter. Een Iraans bankier heeft intussen de vrees uitgesproken, dat de nationali satie van de buitenlandse banken in Iran zich wel eens zal kunnen richten tegen de Iraanse nationale belangen. Iran heeft namelijk aanzienlijk grote re beleggingen in het buitenland dan de waarde van de investeringen van het buitenland in Iraanse banken be draagt. Zo zou Iran bij voorbeeld bij banken in het buitenland meer dan 10 miljard dollar (ruim 20 miljard gulden) hebben ondergebracht. WASHINGTON (reuter) Het Ame rikaanse Congres wil de oliemaat schappijen veel harder aanpakken dan president Carter. Een commissie van het Huls van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp van Carter verworpen en is begonnen met de opstelling van een eigen ontwerp. In een senaatscommissie wordt gewerkt aan een ontwerp voor uitbreiding van de binnenlandse oliewinning en be perking van de invoer. Als het wetsontwerp van de commis sie van het Huis het haalt zullen de Amerikaanse oliemaatschappijen de komende vijf jaar 1,2 miljard dollar meer belasting moeten betalen dan Carter voor ogen had. De oliemaat schappijen zullen nu in vijf jaar 21,8 miljard dollar moeten afdragen. Car ter had overigens gezegd er geen be zwaar tegen te zullen maken als het Huis verder zou gaan dan hij had voorgesteld. Volgens de voorzitter van de Senaats commissie voor energie, Henry Jack son, heeft het wetsvoorstel van zijn commissie de steun van beide partij en in het Congres en van president Carter. De voornaamste bedoeling er van is een eind te maken aan de confrontatie tussen de overheid en de olie-industrie en te gaan samen werken. In grote lijnen ziet het wetsontwerp er nu als volgt uit: De Amerikaanse minister van energie krijgt de be voegdheid om elk energieproject bui ten de bouw van kerncentrales te bestempelen als een prioriteitspro ject. Dat maakt het mogelijk allerlei bureaucratische rompslomp te ver mijden. TOKIO (Reuter) De zeven industrielanden, die eind deze maand in Tokio hun economische topconferentie houden, werken aan een plan voor de oprichting van een energieraad die tot taak krijgt het verloop van de prijzen van olie in de gaten te houden en maatregelen te nemen om op het oliever- bruik te bezuinigen, zo verluidt in Japanse regeringskringen. Deelnemers aan de topconferentie zijn Japan, de Verenigde 8taten, Canada, Engeland, West-Duitsland, Frankrijk en Italië. Volgens de zegslieden in Tokio ko men afgevaardigden uit die landen dit weekeinde al bijeen in Parijs om het plan nader uit te werken. De Itfeuwe instelling zal vooral de prijs- «twikkelingen op de vrije markt tor olie en olieprodukten in het oog moeten houden en moeten nagaan *at er terecht komt van allerlei toe zeggingen tot vermindering van het rerbruik. Dé topconferentie van de regeringsleiders van de zeven landen begint 28 juni. De zegslieden in Tokio zeiden overi gens niet te verwachten dat dramati sche besluiten zullen worden geno men om aan de olieschaarste en de stijgende prijzen het hoofd te bieden. Ze wezen erop dat dc meeste Indu strielanden er nogal bang voor zijn om het tot een confrontatie met de landen van de OPEC te laten komen. De Organisatie van Olie Exporteren de Landen zal vermoedelijk een paar dagen vóór de topconferentie beslui ten tot verdere prijsverhogingen van ruwe olie. Toch is men het er in de landen met een groot olleverbruik wel over eens dat de topconferentie iets behoort op te leveren dat bruikbaar is om de vraag naar en de prijzen van olie in de hand te houden. Tot dusver zijn de zeven Industrielanden er niet in ge slaagd zoiets als een gemeenschappe lijk front tegenover de olielanden tot stand te brengen. Frankrijk heeft er voor gepleit een akkoord te sluiten om te voorkomen dat de olieverbrui- kende landen op de vrije markt tegen elkaar op gaan bieden om een zo groot mogelijk deel van de beschik bare olie te pakken te krijgen. Frankrijk is er echter tegelijk op te gen dat er ook maar iets wordt onder nomen waaruit de OPEC-landen zou den kunnen opmaken dat de indu strielanden een blok vormen. Om die reden weigert Frankrijk ook lid te worden van het Internationale Ener giebureau. In zeven landen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) zijn de olie voorraden in de periode van twaalf maanden tot eind maart van dit jaar met 1,8 procent verminderd tot 2.29 miljard vaten. In haar maandelijks overzicht van de ontwikkelingen op de oliemarkt zegt de OESO, dat de Verenigde 8taten, Japan, Frankrijk. West-Duitsland, Italië, Nederland en Engeland ln het eerste kwartaal van dit jaar in een tempo van 2,8 miljoen vaten (van 159 liter) per dag op hun voorraden hebben Ingeteerd. De consument heeft de laatste jaren een ruime keus in elektrische gereedschappen gekregen. Hierdoor is bij voorbeeld het handklopboortje verdrongen door de elek trische (klop)boormachine, en het zit erin dat de handzaag steeds meer „concurren tie" gaat ondervinden van de elektrische handcirkelzaagmachine. Vandaar dat in deze rubriek aandacht wordt besteed, aan een recent gepubliceerd onderzoek naar de doelmatigheid en veiligheid van cirkel zaagmachines en zaagtafels. De belangrijkste conclu- sies uit dit onder verant woordelijkheid van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO) in Rijswijk verrichte on derzoek zijn: Handclrkelzaagma- chines zijn ook al is de constructie goed een gevaarlijk stuk gereed schap. Het werken hier mee vereist dus voor zichtigheid. Zaagtafels zijn „geen wonderen der techniek". Daarom is ook bij het gebruik hiervan voor zichtigheid geboden. Meer in het algemeen wordt opgemerkt dat de aanschaf van een cirkel zaagmachine pas moet worden overwogen, als de doe-het-zelver vol doende zaagwerk voor zo'n apparaat heeft. De gewone zaag is immers voor zo nu en dan een stukje zagen, een goed stuk gereedschap. Hier bij kan er ook nog op worden gewezen, dat de doe-het-zelf winkels een bestelling in het alge meen gratis op maat za gen, of als er wat meer ingewikkeld zaagwerk aan te pas komt slechts een geringe ver goeding vragen. Voordelen Het is ook mogelijk een cirkelzaaghulpstuk op een „gewone" elektri sch boormachine te monteren. Dat is in het algemeen goedkoper dan een complete cirkelzaag machine met een eigen (elektro)-motoraandrij- ving. De cirkelzaagmachine (waarmee, anders dan de naam misschien zou doen vermoeden, alleen maar recht-toe, recht aan kan worden ge zaagd; voor „bochten werk" is een decoupeer- zaag nodig) heeft even wel voordelen. Het ver mogen en toerental van de motor zijn namelijk meer op zaagwerk afge stemd. Bovendien Is de machine compacter en zodoende gemakkelijker te hanteren. Bij alle veertien onder zochte machines wordt een gebruiksaanwijzing in het Nederlands mee geleverd. De Informatie over de machine en de bediening is in het alge meen vrij volledig, maar algemene tips voor een zo veilig mogelijk ge bruik worden niet altijd voldoende gegeven. Duimstok De zaagprestaties een van de belangrijkste ei genschappen van een cirkelzaag lopen nogal uiteen. Bij alle machines is het mogelijk de diepte van het zaagblad in te stellen, zowel loodrecht als onder een hoek tot 45 graden. De maximum zaagdiepte verschilt van machine tot machine, waarbij loodrecht dieper kan worden gezaagd dan onder een hoek. Het in stellen moet meestal met de duimstok gebeuren, omdat slechts enkele machines met een schaalverdeling zijn toe gerust. Een punt waarop terecht ook wordt gewezen, is de geluidshinder. Zowel de machines zélf als het za gen, maken nogal wat la waai. Er bestaan wel ver schillen, maar bij lange re tijd zagen is het aan te bevelen de oren te be schermen met watjes of oordoppen. De helft van de machines blijkt sto ring te veroorzaken op radio en televisie. (Denk daarom ook aan de buren!) Verschil Behalve de prestaties, lo pen ook de prijzen van cirkelzaagmachines vrij sterk uiteen. Bovendien is de ene winkel voordeli ger dan de andere. Bij vier van de veertien machines schortte het aan de mechanische vei ligheid. Een ernstige te kortkoming heeft de Black Decker DN 54, omdat hierop een spouw mes (dat verhindert dat het zaagblad in het hout gaat klemmen en de ma chine omhoog schiet) ontbreekt. Deze machine heeft, evenals de Black ti Decker DN 57 een snoer van nog geen twee meter. Om grote werk stukken veilig te kunnen doen, moet het snoer minstens drie meter lang zijn. Schaalverdeling voor de zaagdiepte. Meestal moet echter de duimstok daarvoor worden gebruikt. Uitbreiding' Een zaagtafel kan. aldus de Stichting Vergelij kend Warenonderzoek, een handige uitbreiding voor de cirkelzaagmachi ne zijn. Dat komt, omdat de doe-het-zelver bij de combinatie zaagtalel en cirkelzaag, belde handen vrij heeft om het werk stuk te „sturen". Bij een bepaald merk cir kelzaag hoort hetzelfde merk zaagtafel, maar sommige tafels zijn ook geschikt voor verschil lende typen van hetzelf de merk. Er zijn ook zaagtafels, waarop ook andere apparaten kun nen worden gemonteerd, zoals een découpeerzaag, freesmachine of schaaf machine. De koper moet de zaag tafel zelf ln elkaar zetten, maar dit geeft weinig problemen. De handcir kelzaag is eveneens rede lijk tot goed in de zaag tafel te monteren. De gebruiksaanwijzin gen geven voor zover in het Nederlands ge steld voldoende infor matie. De veiligheidsas pecten komen echter te weinig aan bod. Verbeteren De conclusie is dan ook, dat de onderzochte zaag tafels geen wonderen der techniek kunnen worden genoemd. Beschermen de voorzieningen, zoals een vergrendeling van de schakelaar of een spouw mes, ontbreken of moe ten apart worden besteld. Door de fabrikanten kan (moet) er nog wel wat aan worden verbeterd. Daarom is ook bij het gebruik van zaagtafels voorzichtigheid geboden. De uitgebreide gegevens en resultaten van de on derzoeken staan in een brochure. Belangrijk daarin zijn ook de tips voor veilig zagen. De bro chure is te koop door be taling van ƒ2.50, hetzij door storting op postgiro 1477321, hetzij door het bijplakken van dat be drag op een briefkaart. Het adres is: 8tlchtlng Vergelijkend Warenon derzoek, Postbus 1001, Leeuwendaallaan 10, 2281 GN Rijswijk (ZH). De overheid is niet scheutig met het toe staan van prijsverhogin gen. Dat blijkt uit de moeite die de bakkers hebben moeten doen, om de broodprijsverhoging van vier cent (die giste ren is ingegaan) er door te krijgen. Om minister Van Aar- denne (Economische Za ken) tot enige spoed aan te sporen, werd op 18 mei een telegram verzonden met de mededeling, dat nog steeds werd gewacht op de dringend noodza kelijke broodprijsverho ging. Op 30 mei ging er wéér een telegram naar de minister waarin hij eraan werd herinnerd, dat nog steeds geen reac tie was ontvangen op het telegram dat twaalf da gen tevoren was ver zonden. .Het bestuur van de Ne derlandse Bakkerij- Stichting (NBS) zei in een commentaar het on begrijpelijk te vinden, dat een beslissing over een „zo urgente en dui delijke zaak", zo lang op zich liet wachten. Zo onbegrijpelijk is dat, lijkt mij, niet. De over heid is er alles aan gele gen, de kosten van le vensonderhoud en in samenhang hiermee de loonontwikkeling, zo goed mogelijk in de hand te houden. Nog meer De bakkers willen intus sen nog meer. Zij vinden een verdere verhoging van de broodprijs nood zakelijk, omdat vanaf 1 juli de lonen weer om hoog gaan als gevolg van de doorberekening van de prijscompensatie. Zo doende zal de minister van Economische Zaken, ondanks een beleid van „twee voeten op de (prijs)remover enkele weken wel weer goed keuring moeten geven aan een verdere verho ging van de broodprijs. Voor de bakkers gaat het bij elke cent prijsverho ging afhankelijk van de omzet al gauw om honderden tot duizen den guldens per jaar méér inkomen. Met een mat voor de deur kan worden voorko men, dat de vloerbedek king onnodig vuil wordt. Er zijn tegenwoordig al lerlei soorten en maten deurmatten te koop, zo wel voor de voordeur als voor de keukendeur of balkondeur. Behalve de bekende „ruige" matten, zijn er ook „soft" matten (en lo pers) te koop, die er uit zien als tapijt en waarin zoveel keus is, dat de kleur kan worden afge stemd op de vloerbedek king. Vrijwel alle matten wor den tegenwoordig van de rol af gesneden zodat de consument zélf kan be palen hoe lang en breed de mat moet zijn. Ook het onderhoud ls ge makkelijker geworden. Vroeger moest zo'n mat worden opgenomen, om dat het vuil er doorheen zakte Tegenwoordig is dat niet meer nodig, aan gezien het vuil meestal met de stofzuiger kan worden verwijderd, al dus de 8tlchting Pers centrum Woninginrich ting. Mening over reclame Wim Franckema (econoom): Economen worden op gevoed in het leren denken in termen van vraag en aanbod. Vraag: wat voor zinvols heeft de reclame maker op de markt aan te bieden? Antwoord: het op een opvallende, creatieve wijze helpen overbruggen van een informatiekloof tussen aanbod en vraag. Daarbij levert de reclame soms aardige, soms sma keloze bijprodukten. Aardige door mensen in staat te stellen leuke dingen te doen met taal, vormge ving, foto's. Voorbeelden van smakeloze bijproduk ten worden dagelijks op twee televisienetten ge toond. Daar komt het duidelijkst naar voren wat de reclame helaas soms ook is: een kwalijke uitwas van het huidige produktiestelsel. (Bijeengebracht door FHV/BBDO).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11