Geweld niet meer gericht op vernietiging van Israël De perfekte voorwielaandrijvec De Dochter van de Weduwe TOYOTATERCEL-FASCINEREND NIEUW TOYOTA PLO wil volwaardig deelnemen aan vredesproces E3ÊÊÊM Autom.bedr. P. Bakker B.V. I.o. Dunantgarage B.V. Hoogeveen's Autobedr. Autom.bedr. Schouten B.V. Autom.bedr. Noteboom B.V. Autom.bedr. Schouten B.V. Goosens Autobedr. Garage Dijksman B.V. I WOENSDAG 13 JUNI 1979 Door James Dorsey in het Midden-Oosten zich gaan con centreren op het Palestijnse vraag stuk. BEIROET Woede en fru stratie kenmerken de Pales tijnse uitlatingen over het vredesproces in het Midden- Oosten. Bombastische uit spraken waarschuwen voor de gevolgen van de ontken ning van de Palestijnse rech ten. Maar wie doorvraagt komt na enkele weken tot de conclusie dat de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) toch zoekt naar een oplossing op basis van onderhandelin gen. En daarbij staat vast dat Israël zal blijven voortbe staan. al blijft dat zorgvuldig begraven in de bekende ter minologie. Hoewel alle partijen in het Midden- Oosten beseffen dat een militaire op lossing van het conflict niet meer mogelijk is en onderhandelingen de enige uitweg zijn. blijft de spiraal van geweld bestaan. Vrijwel dagelijks brengen Palestijen in Israël bommen tot ontploffing, waarbij onschuldige burgers gedood of gewond worden Israëlische vergeldingsacties in het zuiden van Libanon laten doorgaans een spoor van vernietiging achter. Het geweld, de onschuldige slachtof fers en de vernielingen over en weer lijken te meer overbodig nu de onder handelingen over een algehele vrede Twijfel Ook onder de Palestijen groeit de twijfel aan het geweld. ..Ik word er misselijk van. de hele zaak is ziek", zegt een naaste medewerker van de Palestijnse leider Jasser Arafat. „Ie dereen weet dat er een Palestijnse staat op de westelijke Jordaan-oever komt. Maar iedereen blijft om de hete brij heen lopen. De doden die er nu vallen en het geweld dat nu wordt gepleegd zijn zinloos". Sjawflk el Hout. PLO-vertegenwoor diger in Libanon, zegt medelijden te hebben met de kinderen in Israël en in de Palestijnse kampen, omdat zij nog steeds in een wereld van geweld moeten leven. Geweld, dat door alle partijen nog steeds noodzakelijk wordt geacht, hoewel een groot deel van de strijd al gestreden is al thans naar het oordeel van een aantal belangrijke Palestijnen. Jarenlang is de wereld regelmatig op geschrikt door Palestijns geweld dat eraan moest herinneren dat er ook nog Palestijnen zijn. zonder wie een duurzame vrede in het Midden-Oos ten niet mogelijk is. Deze rechtvaar diging geldt nu nauwelijks meer. want iedereen is er zo langzamerhand wel achter dat men niet om de Pales tijnen heen kan. Arafat kon onlangs in het in Trouw gepubliceerde inter view constateren: „Wij Palestijnen zijn de belangrijkste factor in de Mldden-Oos ten-vergelijking". Toch is er niemand onder de Palestij nen die bereid is. zelfs maar op tijde lijke basis, geweld af te zweren. Im mers. via Dawson Airfield in Jorda nië. het Olympisch dorp in München, het vliegveld Lod bij Tel Aviv en een cocktailparty van westerse en Arabi sche diplomaten in Khartoem raakte Arafat in 1974 verzeild in de algemene vergadering van de Verenigde Naties Zo hoopte de Palestijnse leider nu ook via bomaanslagen op markten, autobussen en andere openbare plaatsen in Israël uiteindelijk met Israël aan de onderhandelingstafel zitting te mogen nemen onder auspi ciën van de Verenigde Naties of de Verenigde Staten. Momenteel is Arafat in El Arisj en Berseba nog persona non grata. Hij zou een uitnodiging om te komen praten over beperkt zelfbestuur in de bezette gebieden trouwens toch ver werpen. Het gaat hem om het herstel van de Palestijnse rechten en wel met name om het recht een onafhankelij ke staat „in welk deel dan ook van Palestina" te mogen stichten. Droom De Palestijnen hebben het gevoel dat zij tot het uiterste zijn gegaan. De droom van een democratische secu laire (nlet-religieuze) staat, gebouwd op de ruïnes van de Joodse staat is voor de meesten weinig meer dan een droom. Herhaaldelijk stellen voor aanstaande Palestijen dat het tot hen is doorgedrongen dat „het bestaan van Israël" een feit is. maar geen enkele Palestijn zal dat openlijk toe geven. Erkenning van de staat Israël is namelijk de enige kaart die de Palestijnen nog in handen hebben en ze zullen zo lang mogelijk wachten deze uit te spelen. Hoewel de Palestij nen het geloof in de mogelijkheden van een militaire Arabische oplossing nog niet hebben opgegeven, zijn ze van mening dat ze nu wel lang genoeg op het herstel van hun rechten heb ben gewacht. Het zal minstens tien tallen jaren duren voordat de Arabie ren Israël op het slagveld kunnen verslaan, zodat de Palestijnen steeds aarzelender worden of ze nog langer afhankelijk moeten blijven van de welwillendheid van de Arabische reg- mies. „Misschien word ik oud", zegt Sjawfik el Hout. „maar ik wil de stichting van een Palestijnse staat graag zelf meemaken" Carter Ook de Verenigde Staten zijn er nu van doordrongen dat het Palestijnse vraagstuk de kern van het conflict in het Midden-Oosten is. Maar Carter wil pas zaken doen met de PLO als Arafat bereid is in te stemmen met de bekende resolutie 242. Dat is voor de Palestijnse leider onaanvaardbaar, want in deze resolutie wordt het Pa lestijnse vraagstuk afgedaan als een vluchtelingenprobleem. „Zolang deze resolutie in dit opzicht tekort schiet, is 242 onaanvaardbaar voor de Pales tijnen. Wanneer deze fout hersteld is, kunnen de zaken opnieuw onder de loep worden genomen", zegt een naaste medewerker van Arafat. De Palestijnen hebben de Verenigde Staten van hun houding op de hoogte gebracht, maar die hebben zich daar weinig van aangetrokken en hebben zich verantwoordelijk gemaakt yoor een afzonderlijk Egyptisch-Israëlisch Ik heb medelijden met de kinderen in Israël en in de Palestijnse kampen, zegt PLO-vertegenwoordiger Sjaw Hout, omdat zij nog steeds in een wereld van geweld moeten leven. Te danken aan de vindingrijkheid en technische voorsprong van Toyota's ingenieurs. Hun opdracht was niet eenvoudig. Maak een geavanceerde, attraktieve auto die z'n bezitter ongewoon veel rijplezier geeft. Geef binnen de vier meter de inzittenden en hun bagage royaal de ruimte Zorg voor optimaal zit- en rijkomfort Handhaaf het bedieningsgemak - inklusief de direkte en exakte schakeling - waarom Toyota bekend staat. Zorg dat onder de motorkap alles makkelijk bereikbaar is. Men ging uit van een extreem lange wielbasis, ontwikkelde de kortste 1,3 liter viercilinder motor ter wereld en paste tal van technische en konstruktieve verfijningen toe, tot en met een gasgevulde schokdemper ter vervolmaking van de motorophanging. En zo ontstond de Tercel. De perfekte voorwielaandrijver. NEUTRAAL STUURKARAKTER Voorwiel ophanging: McPherson veerpoten en torsiestabiteator. Grote veenxtslag: 190 mm. PERFEKT DOOR Z'N SUBLIEME WEGGEDRAG. Voorwtelaandfijving in kombmatie met lange wielbasis en uitgekiende volledig-onafhankelijke wielophanging. Neutraal stuurkarakter. PERFEKT DOOR DE ENORME NUTTIGE RUIMTE. Voor inzittenden zowel als bagage De coupé heeft bovendien een bagageruimte die aan diverse situaties kan worden aangepast De rugleuningen van de achterbank kunnen zowel gezamenlijk als afzonderlek worden neergeklapt PERFEKT DOOR Z'N OPTIMALE KOMFORT. Naar Toyota traditie zeer gerieflijk en kompleet en met een geavanceerd verwarmmgs- en ventilatiesysteem. PERFEKT DOOR Z'N GERUISLOOSHEID. Grondige geluids isolatie. Nieuwe motorophanging. Elektrische ventilator in koelsysteem. Getande riem drijft bovenliggende nokkenas aan. PERFEKT DOOR Z'N KWALITEIT. Toyota-kwahteit. Daarom 2 jaar garantie ongeacht het aantal kilometers. Optimale roestpreventie. PERFEKT DOOR ZH VEILIGHEID. Kooikonstruktie. Diagonaal gescheiden remsysteem. Gedeelde, mdrukbare stuurkokxn. Automatische dnepunts gordels. PERFEKT DOOR Z'N KEUS Als 3-deurs coupé, uitgesproken sportief van uiterlijk en njeigenschappen, vanaf 14.995,' Als sedan 12- en 4-deurs) met tijdloze styling, vanaf 13.495,-. RUIMTEWINST De 54.9 cm korte motor is zeer kompakt samengebouwd met differentieel en versnellingsbak. De unit kan daardoor m langs nchting staan ter wille van een korte, direkte schakehveg en een optimale bereikbaarheid. VEILIG REMMEN Diagonaal gescheiden remsysteem De zelfkomgerende stuunnnchtmg draagt bi) tot een kaarsrechte remweg, ook als een der circuits zou uitvallen. GEEN OVERHELLEN Uitgebalanceerde achterwiel- ophanging: brede liggende triangels, schroefveren en stabiiisatorstang Grote veer- uitslag: 200 mm rVnicn «d BTW»! dapot Sfwi an u-tvoermR voorbsWudcn maakt uw keus eenvoudig Lil- '1 fint da» 12 Importeur LOUWMAN RARQUI Veursestraatweg 280.Leidschendam.Tel 070-209353 t Rif 1 Urk Tei 05277-1583/1506 Rochussenstraat 223 Rotterdam Tel 010-766166 Kanaaiweg 96-96 Smrfde Tel 05927-2597 Schellumsestraat 8 Gonnchem Tel 01830-32889 Burg v Siijpelaan 3. Verl Stadionweg Rotterdam-1Jsselmonde Tel. 010-323644/827311 Botersloot 17 Noordeloos. Tel. 01838-1304 N*uwe Binnenweg 311 Rotieraam Tel 010-766833/131642 Oegstgeesterweg 17-23 Rijnsburg Tel 01718-20500/20941 vredesakkoord. Drie jaar geleden stelden de Verenigde Staten aanvaar ding van 242 nog als voorwaarde voor volwaardige deelneming aan de Ge- neefse vredesconferentie, nu moet de PLO 242 erkennen om te mogen meepraten over beperkte autonomie. De Palestijnen piekeren er niet over. Ten tijde van de ondertekening van het vredesverdrag tussen Israël en Egypte, liet de Amerikaanse presi dent weten dat de PLO Israël moest erkenneh alvorens hij met het Pales tijnse verzet in contact zal treden. „Waarom vraagt hij de Israëliërs niet de Palestijnen te erkennen?" zeggen Palestijnse functionarissen in Bei roet. „Op het moment dat Carter ons zijn voorwaarden oplegt, ontkent Be gin dat er een Palestijns volk bestaat, terwijl hij tegelijkertijd de gedachte verwerpt dat er sporen van Palestijn se soevereiniteit over de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook heb- ben bestaan. Deze eenzijdige benade ring van het Palestijnse vraagstuk is gewoon beledigend. Als de Ameri kaanse regering evenwichtig wil zijn. moet zij haar eisen van erkenning niet alleen aan het adres van de PLO maar ook aan het adres van Israël richten". Gematigde Palestijnen vinden de kwestie van de wederzijdse erken ning „overdreven". Erkenning komt pas als de problemen zijn opgelost. „Ef heeft nog nooit een situatie be staan waarin de uitkomst van de on derhandelingen tegelijk voorwaarde vooraf was. Als er werkelijk behoefte bestaat het probleem op te lossen, dan is de PLO bereid deel te nemen aan elk voor alle partijen aanvaard baar forum om de nog onopgeloste zaken, de kwestie van de erkenning inbegrepen, aan te pakken." In Beiroet wijst men er verder op dat Aboe Lyad, de tweede man van Al Fatach, onlangs openlijk verklaard heeft de staat Israël te willen erken nen zodra er naast Israël een Pales tijnse staat wordt gesticht. Ook Ara fat heeft vorig jaar al in interviews met Trouw en de New York Times laten doorschemeren dat Palestina en Israël vreedzaam naast elkaar zul len bestaan. Over de Israëlische vrees dat zo'n Palestijnse staat een uitvals basis wordt voor gewelddaden zegt generaal Aboe el Walid, een van de Palestijnse militaire bevelhebbers: „Als wij een eigen staat hebben, zul len we veel te bevreesd zijn om ie mand de veiligheid van die staat in gevaar te laten brengen door het gooien van bommen of iets derge lijks." Weinig resultaat Maar alles bijeen genomen heeft ds bereidheid compromissen te sluiten de Palestijnen nog maar weinig opge leverd. Ze zijn er niet in geslaagd met informatiecampagnes verandering te brengen in het Amerikaanse stand punt in het Midden-Oosten. Toch blijft hun strategie erop gericht een Amerikaanse erkenning van hun „le gitieme rechten" los te weken. Een naaste medewerker van Arafat merkt op dat een „dergelijke erkenning zes tig procent van de problemen zal op- i Europa dient de Verenigde 8'j !^c' n voorbeeld te stellen door de y~ Via tussenpersonen heeft Arafat al eens te horen gekregen dat de Vere nigde Staten nooit een organisatie als de PLO zullen kunnen erkennen, maar wellicht wel een regering in ballingschap. PLO-functionarissen zeggen dat geen enkel probleem te vinden: zo'n regering is er in twee dagen. Maar vrijwel iedereen is het er over eens dat de Verenigde Staten zich nu. een jaar voor de verkiezin gen. geen erkenning van de PLO kun nen veroorloven. De enige manier om de voor de Pales tijnen door het vredesverdrag ontsta ne impasse te doorbreken is het on der druk zetten van de Verenigde Staten. De Palestijnen menen dat hier een belangrijke taak ligt voor de Arabische staten. „Wanneer voelt het Amerikaanse volk zich onder druk gezet", vraagt Aboe lyad. „Als de oliedruk op hen wordt opgevoerd. Als ze vrezen dat Saoedi-Arabië en Koe weit de olieleveranties stopzetten. Dan zouden ze het gevoel krijgen dat er een Palestijnse zaak bestaat. Ik heb de hoop op het Amerikaanse be leid opgegeven. Het is een zaak van de Arabische landen met oliemacht." EnI een t te erkennen. De ministersconl in het kader van de Euro-ArahiL dialoog, die deze maand in Parijs Penj plaatsvinden, is voor onbepaalde "n verdaagd. Minister Maneh Sal Otaibah van oliezaken van de nigde Arabische Emiraten hee namens de olie exporterende laJÏ1^ in het Midden-Oosten laten dat de dialoog allen hervat zal i W' den als Europa de stelling dat Palestijnse kwestie de kern van problematiek in het Midden-C is, vertaalt in concrete stappt voorbeeld door erkenning PLO Sjawfik el Hout, die onlangs cj streden reis naar Amerika i vindt de zaak heel duidelijk.^ grote mogendheden elkaar stellen dat er een oplossing nü% men, die tegemoet komt aan 4 lestijnse rechten, dan kunnen liërs en Palestijnen hooguit noj een enkel dorp bekvechten, r lijkt optimistisch: „De Amerf hebben meer dan ooit, als het v) proces een voortzetting moet k een Palestijnse partner nodig, kenen nu op koning HoesseüL dat hebben ze mis. want Hoj heeft nee gezegd tegen het vrdT drag. Ze rekenden op een paarS borateurs op de westelijke Joig oever en in de Gazastrook, ontdekten dat geen enkele Pal tot medewerking bereid was. Ikl dat er geen enkele Palestijn op af is die met deelname aan het v sproces akkoord zal gaan. „Zij (de VS) hebben mijn bezoek Q proefballon gebruikt om te zienl kwaad de Israëliërs zullen zijn en de reacties te toetsen van de Joo De gemeenschap die woedebd is, om d04 zij weet dat de erkenning van de P an( een feit wordt. De Verenigde Sta beseffen dat de PLO een belangd factor aan het worden is en dat zij, ze het Palestijnse vraagstuk aanpakken, niet zonder overlei de PLO kunnen. Dat is mijn ii Maar ze moeten zelf nog politieke positie zien te ontv op basis waarvan ze de I ontmoeten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10